خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  نظر عضو سابق پارلمان کویت در مورد پاسخ رهبری به ترامپ
  پیش‌بینی رسانه‌ای جوانان انقلابی
  پاسخ قاطع ایران؛ به‎هم‌ریختگی پازل دشمن
  لیبرالیسم، دملی که در صورت انقلاب خواهد ترکید
  سیلی رهبر معظم انقلاب به کدخدا اروپا را بیدار کرد
  چرا تحقیر ترامپ توسط رهبری، اینقدر دلچسب‌تر شد؟!
  عزت، دُرّ گرانی است به هرکس ندهند
  دعوا بر سرِ زمینِ بازی
  پذیرش یک ننگ به‌خاطر جذابیت سفر اروپایی!
  مذاکره نیازآمریکا است نه امتیاز برای ما
  پاتک رهبری به «نمایش مذاکره»
  دیپلماسی نفتکش‌ها
  چرا ترامپ لایق جواب نیست؟
  استقبال از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای از کویت تا شهروندان ژاپنی
  موسای ما عصا انداخت
  طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان» مبارزه با فساد را متحول می‌کند
  استقبال از پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای از کویت تا شهروندان ژاپنی
  تحقیر ترامپ
  سخنان رهبری انقلاب در دیدار با نخست وزیر ژاپن اقتدار ایران اسلامی را به رخ کشید
  پست‌های حساس در اختیار امانتدار قرار گیرد
  راه درست است هدف را گم نکنیم
  ایران قاطعانه ادعای آمریکا را رد کرد
  تکلیف مذاکره مجدد با آمریکا مشخص شد
  افول موریانه وار آمریکا؛ منظور رهبری کدام نویسنده آمریکایی بود؟
  آیت الله خاتمی: اموال مسئولان در ویترین شیشه‌ای باشد
  ترامپ به مذاکره با ایران نیاز دارد
  ظریف: «گروه ب» نقشه ب را دنبال میکند؛ دیپلماسی تخریب
  روش‌های جدید برای مقابله با تحریم‌
  مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»
  فیلم «یتیم خانه ایران»؛ به ملکه انگلیس هدیه شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 221382صفحه نخست » استانهاسه شنبه، 18 دی 1397 - 19:25
لشکر قدس گیلان فاتح بوارین در عملیات کربلای 5
شهیدخبر: فرماندهان گردان‌های مالک، سردار جنگل و کمیل لشکر قدس گیلان، به منظور محاصره کامل جزیره «بوارین» به دشمن حمله کردند و پس از ساعاتی نبردی بی‌امان جزیزه را به محاصره کامل در آوردند و فاتح «بوارین» شدند. به قرارگاه نجف اطلاع داده شد اما آن‌ها باور نمی‌کردند فرزندان دیار میرزا به بوارین رسیده باشند.
  

لشکر قدس گیلان که بعد از عملیات کربلای 4 در کنترل قرارگاه نجف قرار گرفته بود، ضمن بازسازی و آموزش نیروهای گردانها، بخشی از نیروهای اطلاعات را به منطقه عمومی سومار اعزام و بخش دیگر را در خرمشهر نگه داشت. همزمان لشکر یک گردان را در چزابه مستقر کرده بود که پدافند از آن منطقه حساس را به عهده داشت.

پس از آنکه انجام عملیات در شلمچه قطعی شد نیروها به مقر لشکر یعنی اردوگاه شوشتر برگشتند. در سازماندهی جدید لشکر با 9 گردان پیاده در کنترل قرارگاه نجف که پشتیبان قرارگاه کربلا بود، قرار گرفت. مأموریت لشکر ابتدا ورود به جزیره ام الطویل و ادامه تک به سمت جزیره «شلحه» بود که بنا به وضعیت پیش آمده تغییراتی در مأموریت آن داده شد. لذا لشکر باید با عبور از لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع) در پنج ضلعی تک را به سمت جزیره بوارین ادامه داده و غرب جزیره را تصرف و پاکسازی کرد.

لشکر قدس گیلان در عملیات کربلای 5، به فرماندهی سردار شهید حسین همدانی و جانشینی جعفر مظاهری، به استعداد 9 گردان پیاده، یک گردان ادوات، یک گردان توپخانه و یک گردان زرهی وارد عمل شد.

مأموریت لشکر قدس حمله به جزیره بوارین و انهدام قرارگاه فرماندهی دشمن، مستقر در جزیره و تصرف و تأمین جزیره بود. لشکر بنا به دستور فرماندهان در شب یکشنبه 21 دی ماه با سه گردان وارد عمل شدند.

گردان میثم به فرماندهی هامون محمدی، گردان امام حسین (ع) به فرماندهی حسن پروانه و گردان حمزه سیدالشهدا (ع) به فرماندهی سردار شهید مهدی خوش سیرت که با عبور از لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع) در پنج ضلعی پیشروی به سمت بوارین، در حوالی سیل بند «نهرخین» با دشمن درگیر شدند و نیروها با عبور از پل خود را به «سیل بند» چسبانده و طی درگیری بسیار شدیدی وارد نخلستان‌های غرب جزیره بوارین شدند.

مقاومت سر سختانه دشمن پیشروی را کُند کرده بود، ولی تحرک شجاعانه گردان‌های میثم و حمزه از راست و گردان امام حسین (‌ع)‌ از چپ منجر به عقب‌نشینی دشمن تا سه راهی دوعیجی شد و گردان‌ها در یک جاده شنی واقع در غرب جزیره مستقر شدند.

لشکر قدس گیلان فاتح بوارین در عملیات کربلای 5

این جاده شنی از یک طرف به سمت سیل بند «اروند صغیر» و از سوی دیگر به طرف شهرک نظامی «دوعیجی» وصل می‌شد. دشمن که از ورود نیروها به غرب جزیره احساس خطر جدی کرده بود حداکثر تلاش خود را برای مسدود کردن پیشروی نیروهای لشکر به کار می‌برد، اما به رغم جنگ تن به تن، مجبور شد از سه راهی و بخشی از جزیره دست بردارد.

با روشن شدن هوا فرماندهان قرارگاه و لشکر، به ویژه گردان‌ها متوجه شدند که از سه طرف با دشمن درگیر هستند و یگان‌های همجوار پیشروی قابل ملاحظه‌ای نداشته‌اند و از طرفی آتش سنگین توپخانه و راکت هلی کوپترهای توپدار که پیوسته از بالای سر نیروها آنان را هدف قرار می‌دادند، پشتیبانی و امداد‌رسانی را غیر ممکن کرده بود به طوری که حتی مجروحین را نیز نمی‌توانستند به عقب منتقل کنند.

فرمانده گردان امام حسین (‌ع)‌ مجروح و معاون گردان حمزه سیدالشهدا (ع) شهید و تعدادی دیگری از نیروهای مؤثر گردانها مجروح و نیز شهید شده بودند. لذا قرارگاه نجف به لشکر اجازه داد که اندکی عقب‌تر آمده و در سه راهی «دوعیجی» روی «سیل بند جنوبی» جزیره مستقر شود. این وضع تا غروب آفتاب ادامه یافت.

همزمان دشمن از طرف راست جاده پنجم اقدام به یک پاتک نسبتاً شدید کرد و یگان دیگر گردانی برایش نمانده بود. گردان حضرت ابوالفضل(ع) به فرماندهی سردار شهید حجت نظری که در میدان امام رضا (ع) در محل استقرار گردان‌ها در کانال مستقر شده بود، بر اثر بمباران هوایی دشمن از هم پاشید و به واسطه خسارت و تلفات وارده زیاد به عقب منتقل شد.

در بیست و سوم دی ماه با تاریک شدن هوا  و با وارد عمل شدن گردان سردار جنگل به فرماندهی سیّد علی آقازاده، گردان کمیل به فرماندهی سردار شهید محمّد اصغری‌خواه و گردان مالک اشتر به فرماندهی مهدی کاظمی پور مأموریت و بخش اعظم جزیره به تصرف رزمندگان لشکر قدس گیلان درآمد.

به مجرد رسیدن گردان مالک اشتر به سه راهی، درگیری شدید و بسیار نزدیکی با نیروهای دشمن که در داخل نخلستان و استحکامات موجود مخفی شده و منتظر نیروهای ایرانی بودند رخ داد.

با توجه به نخلستانی بودن و وجود ساختمان ها و استحکامات و به ویژه با نزدیک شدن نیروهای گردان مالک به یک قرارگاه مهم دشمن مقاومت سنگینی از سوی دشمن به عمل می‌آمد و گردان به تنهایی بیشتر از این قادر به پیشروی نبود. لذا به گردان مالک دستور داده شد، تک را ادامه دهد و برای رسیدن به سیل بند اروند صغیر تلاش کند.

گردان سردار جنگل که چند ساعت زیر آتش شدید دشمن از سه راهی شلمچه پیاده تا سه راهی دوعیجی آمده بود بلافاصله به کمک گردان مالک آمد. لازم بود حفظ دور عملیات ادامه یابد و تا قبل از روشن شدن هوا کار به نتیجه ی مطلوب برسد. لذا به گردان کمیل ابلاغ شد که وارد عمل شود.

فرمانده گردان کمیل که نیروهای خود را به محل درگیری رسانده بود برای آخرین هماهنگی نزد سردار شهید حسین املاکی آمد، اما حسین که براثر اصابت تیر مستقیم به فک و صورت مجروح شده بود فقط با اشاره روی کالکی که سردار شهید اصغری‌خواه همراه خود آورده بود او را نسبت به مأموریت توجیه کرد و با حرکت دادن انگشتان خود روی کالک او را متوجه نمود که باید خود را به سیل بند اروند صغیر برساند و از آن جا به سمت ام الطویل ادامه دهد.

او بلافاصله گردان را حرکت داد و ضمن هماهنگی با فرماندهان گردان های مالک و سردار جنگل و با کمک آن ها به منظور محاصره کامل جزیره بوارین به دشمن حمله نمودند. فاصله چندانی با سیل بند نداشتند لذا هر سه گردان بعد از دقایقی به سیل بند رسیدند اکنون جزیره به محاصره کامل در آمده بود.

به قرارگاه نجف اطلاع داده شد ولی آن‌ها باور نمی کردند. برادر محسن رضایی هم گفته بود: نتایجی که این چند روز به دست آوردیم، در عملیات فاو، در هفتاد روز به دست آمد!. اعتقاد وی این بود که ما در عملیات کربلای 5 به هر چه خواستیم، رسیدیم.

در ادامه عملیات، گردان خندق نیز به فرماندهی سیّد قربان رضی‌زاده وارد عمل شده و پس از دفع چندین پاتک دشمن نهایتاً جزیره توسط لشکر قدس گیلان، لشکر 5 نصر و دیگر لشکرهای عمل کننده به تصرف درآمد.

در این عملیات گردان سلمان به فرماندهی سردار شهید غلامرضا بامروت به همراه یک گردان از لشکر 57 برای تصرف جزیره ی ام الطویل وارد عمل شدند. در این مرحله گردان سلمان موفق شد پل ارتباطی بین جزیره و ام الطویل را تصرف کند. بعد از سازماندهی جدید در جزیره ام الطویل و سپس در جاده شلمچه در غرب نهر جاسم به پدافند از مواضع جدید متصرفی پرداختند. پس از دو روز درگیری و مقاومت، سرانجام دشمن ناچار‌ اقدام به عقب نشینی و تخلیه جزیره ام الطویل کرد و نیروهای لشکر به همراه سایر یگانها وارد آن جزیره شدند.

لشکر قدس گیلان فاتح بوارین در عملیات کربلای 5

طی عملیات کربلای 5 و مراحل تکمیلی آن لشکر قدس گیلان 419 شهید تقدیم اسلام نمود که شهدایی چون سردار شهید غلامرضا بامروت فرمانده گردان سلمان، سردار شهید حجت نظری فرمانده گردان حضرت ابوالفضل (ع)، سردار شهید سید مهدی نقیبی‌راد فرمانده گردان حضرت رسول (ص) و سردار شهید ابراهیم کشاورز جانشین گردان میثم از جمله این شهدا و سید موسی سید آقایی 14 ساله  به عنوان کم سن و سال‌ترین شهید و خلیل الله جعفری 57 ساله به عنوان مسن‌ترین شهدای این عملیات بودند.

در این عملیات بزرگ و غرورآفرین دلاور مردانی همچون؛ سردار شهید حسین املاکی مسئول اطلاعات، مسعود گودرزوند مسئول عملیات، احمد برزگرمقدم رئیس ستاد، نقی رمضانی جانشین ستاد، اسماعیل تقی لو فرمانده گردان ادوات، علی شعبانی فرمانده گردان توپخانه، نادر مرید مشتاق  مسئول تخریب، میرحسین میرصالحی مسئول آموزش نظامی، محمد علیزاده مسئول پدافند، سید ضیاء الدین حزنی مسئول پشتیبانی، هوشنگ دلخوش مسئول بهداری، نادر رضایی مسئول مخابرات، قاسم ابراهیم زاده مسئول مهندسی، حمید حاذق نیکرو مسئول تبلیغات، احمد عمویی مسئول عقیدتی، علی یوسفی  مسئول پرسنلی و سیروس غلامی مسئول (ش.م.ه) بودند.

لشکر قدس گیلان با استعداد بیش از 3 هزار بسیجی، یک هزار و 305 پاسدار و 2 هزار کادر وظیفه آموزش دیده، با تمام امکانات و تجهیزات نظامی و به مدت چهار روز نبرد بی‌امان توانستند به صددرصد از اهداف تعیین شده در این منطقه دست پیدا کنند و برگ زرینی دیگر بر افتخارات فرزندان میرزا کوچک بیفزایند.

بعدها سردار حاج حسین همدانی فرمانده دلیر لشکر قدس گیلان به واسطه ایثار، ایستادگی و مقاومت‌جانانه رزمندگان گیلان مفتخر به دریافت نشان فتح از دست مبارک فرمانده معظم کل قوا شد.

این عملیات از تاریخ 19 دی ماه 65 شروع و تا 22 اسفند 65 به مدت 64 روز و در دو مرحله به نتایج قابل قبولی دست پیدا کرد. تحلیلگران داخلی و خارجی عملیات کربلای 5 را به همراه عملیات والفجر 8 جزو دو عملیات بزرگ هشت ساله جنگ تحمیلی عراق علیه ایران قلمداد می‌کنند و این عملیات فتح بابی برای پذیرش قطعنامه 598 بود.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  تظاهرات گسترده در عراق در اعتراض به سیاست های خصمانه آمریکا علیه ایران

  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  تنها راه ما در مقابل آمریکا استفاده از ابزارهای فشاری است که داریم/ لازم باشد از اهرم نظامی هم استفاده می‌کنیم
34 نظر (فعال: 33 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با رهبر انقلاب اسلامی
12 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تقسیم کار هنرمندان و مدیران برای تکمیل پروژه قبح‌زدایی از رابطه با اسرائیل
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   به این علت از سپاه بدشان می آید!
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اصلی‌ترین دلیل حضور نوجوانان در دفاع مقدس
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دشمنی‌ها علیه ایران بسیار پیچیده است/ آمریکایی‌ها پیروزی انقلاب در سوریه را فریاد زدند
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحانی: اگر راه دیگری جز مقاومت بود، صراحتاً اعلام می‌کردم
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سنگر به سنگر دنبال شهادت
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا «بنی‌صدر» از فرماندهی کل قوا عزل شد؟
8 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 4، غیر قابل انتشار: 0)
   رهبر انقلاب شهادت مظلومانه حجت‌الاسلام خرسند امام جمعه کازرون را تسلیت گفتند
3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)