خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  مسئله‌ی فوری و جدّی کشور «اقتصاد» است/ سال ۹۸، سال «رونق تولید» خواهد بود
  دستاوردهای ملی شدن صنعت نفت
  معنای نوروز در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
  خبر را سانسور کنید!
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه نظام بودند، دستاوردهای بیش‌تری داشتیم
  ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب
  پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
  نمایش دستاوردهای چهل ساله نیروی دریایی ارتش در پایگاه شهدای تکاور خرمشهر
  اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه بودند، دستاوردهای بیشتری داشتیم
  خط حزب‌الله
  بودجه شبکه‌های ضد ایرانی در آمریکا کاهش می‌یابد
  دعوت رئیس قوه قضاییه از قضات و حقوقدانان بین‌المللی برای پیوستن به نهضت مقابله با تروریسم و نژادپرستی
  نقش آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام در ملی‌شدن نفت
  تفاوت مدیر جهادی با مدیران کاخ نشین
  عدم انفعال، ویژگی بارز انقلاب اسلامی ایران است
  توپخانه را باید سمت دشمن گرفت
  سال ۹۷ و پیروزی‌های ملت ایران
  چرا باید امید داشت؟
  ظریف: ایران هرگز نباید به هیچ کشوری اعتماد کند
  مهم‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۷ کدام است؟
  نخبگان و رسالت آن‌ها در گام دوم انقلاب
  ایران ازکمک به یمن دریغ نمی‌کند
  شاهد ایجاد داعش جدید در آمریکا و اروپا هستیم
  بازتاب اظهارات رئیس جمهور در رسانه ها
  ظریف: سفرم به قم به FATF ربطی ندارد
  آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در دیدار با ظریف چه گفت؟
  ستاره 97
  دلیل اصرار مسوولان دانشگاه تهران برای جذب یک نفوذی چیست؟
  واعظی چه زمانی از حضور بشاراسد مطلع شد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 220896صفحه نخست » استانهاشنبه، 15 دی 1397 - 12:40
۵۰ درصد بی‌حجابی جامعه متوجه مردان است
شهیدخبر: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه ۵۰ درصد مشکل بدحجابی در ایران متوجه مردان است گفت: اصل درمان مساله بی‌حجابی باید در خانواده‌ها انجام شود نه با اجبار صرف در جامعه.
  

حسن بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی پیش از ظهر روز جمعه ۱۴ دی ماه به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران و با عنوان سیاست‌فرهنگی و فرهنگ سیاست‌زده به سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه مجموعه تحولات عرصه فرهنگ برآیند کار همه سازمان‌ها و نهادهای حکومتی و فردی است، بیان داشت: سیاستگذاری وظیفه حکومت و دولت و دستگاه‌های اجرایی و نظارتی است. مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود همواره این مساله را مطرح کرده‌اند که دستگاه‌های مختلف باید طوری فعالیت خود را اجرایی کنند که مقاوم و سازنده جریان فرهنگی انقلاب اسلامی در کشور باشد.

وی با طرح این سوال که آیا دولت نقشی در ساخت فرهنگی جامعه دارد یا خیر، بیان کرد: اگر بپذیریم که دولت این نقش را داراست این سوال مطرح می‌شود که عوامل شکل‌دهنده به این ساخت فرهنگی کدام است. بعد از شناخت عوامل باید به دنبال راه‌حلی برای ایجاد جریان فرهنگی بود و پس از آن به دنبال گزینش یک راه حل. سپس نوبت به برنامه‌ریزی برای عملیات و اجرا می‌رسد و تخصیص منابع. بعد از اجرا نیز مساله نظارت مطرح می‌شود و توجه به اینکه چقدر مساله به اجرا درآمده  توانسته کارآمد باشد. با این همه این مساله مطرح است که برای اجرای سیاستگذاری‌های فرهنگی در این مسیر آیا به بستر اجرا هم توجه می‌شود؟ اگر کارکنان یک نهاد دولتی به این نتیجه برسند که نباید در سیاست‌گذاری فرهنگی دخالت کنند و کارشان را انجام ندهند، تصویب قانون و سیاست‌کلان فرهنگی چه فایده‌ای خواهد داشت؟ اگر کارگری اعتقادی به خودرویی که در کارخانه تولید می‌کند نداشته باشد در نهایت می‌شود او را به انجام صحیح کارش مجبور کرد اما اگر نیروهای بدنه کشور به سیاستگذاری‌های فرهنگی اعتقادی نداشته باشند، آن سیاستگذاری به جای سازنده بودن مخرب می‌شود.

بنیانیان در ادامه به منشا درونی و بیرونی تغییر رفتارهای جامعه اشاره کرده و افزود: برای اصلاح فرهنگی جامعه باید به تغییر رفتار درونی و بیرونی به طور همزمان توجه نشان داد. من در این زمینه به بحث حجاب اشاره می‌کنم. اگر فلسفه حجاب در جامعه تبیین شود و افراد را از درون به حجاب تشویق کنیم اما همان افراد در جامعه شاهد باشند که فرد بی‌حجاب مورد توجه و حمایت بیشتری قرار می‌گیرد، تشویق می‌شود، در استخدام اولویت دارد و...اینها یعنی اینکه کار تغییر رفتاری ما نتیجه نداده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین زمینه افزود: ۵۰ درصد موضوع بی‌حجابی در جامعه ما متوجه مردان است در حالی که همه خطاب‌هایمان به بانوانمان است. وقتی ما به زنانمان از فلسفه حجاب می‌گوییم اما در جامعه ما به ویژه از سوی مردان، زنان کم حجاب و بی‌حجاب  مورد توجه و حمایت قرار می‌گیرند یعنی اینکه در بخشی از راه ما اشتباه عمل کرده‌ایم.

بنیانیان با تاکید بر نقش فرهنگ‌ساز دولت در این زمینه گفت: دولت‌ها؛ وزارتخانه‌ها و ساختارهای حاکم بر آنها در تغییر ساختارهای فرهنگی جامعه ما دخیل هستند و باید برای این کار منابعی را اختصاص دهند. جامعه نیز باید در این زمینه مطالبه‌گری کند.

وی با اشاره به مطالبه افراطی در جامعه برای خلق قانون به منظور مقابله با مساله بدحجابی گفت: مساله بی‌حجاب درمانش از درون خانواده‌ها شکل می‌گیرد. نیاز به کار عمیق برای ایجاد باور در این زمینه دارد. اگر ما به اجبار بر سر دخترمان در دبیرستان چادر بکنیم؛ نه تنها گرایشی در او تقویت نمی‌شود که بالعکس او را از حجاب زده کرده‌ایم. مدارس درمانگاه فرزندان ماست و تعلیم رفتارهای دینی آنها در این درمانگاه‌ها نیاز به راه درست دارد. نباید دلمان خوش باشد که فرزندمان در مدرسه دینی است و توجه نکنیم که آن مدرسه او را مثلا با حفظ قرآن کلافه می‌کند. این نوع اتفاقات خلاف شرع است و فرزند ما را از قرآن زده می‌کند. نباید اجازه داد این رفتارهای سیاست‌زده که عمدتا برای کسب درآمد است فرزندان ما را تحت فشار و تاثیر قرار دهند. فرزندان ما باید در مدارسی تحصیل کنند که ذوق و گرایش به قرآن و دین و فرهنگ و هنر در درونشان بجوشد. اینکه در برخی دانشگاه‌ها به جای کار فرهنگی عمیق و اصیل دارند با اجبار درباره مساله حجاب برخورد می‌کنند نتیجه‌ای جز ابراز انزجار عمومی دانشجویان نسبت به اصل دین به همراه نخواهد داشت.

بنیانیان افزود: وقتی این حرف‌ها را می‌زنیم می‌گویند شما با اجباری شدن امور دینی مخالفید و نمی‌گذارید وظایف فرهنگی‌مان را انجام دهیم در حالی که اعتقاد ما این است که نیاز به قانونی محکم برای مبارزه با بدحجابی هستیم و توقع داریم نیروی انتظامی با قدرت پای اجرای آن بایستد اما بر این باور هم هستیم که تنها این نیرو در این زمینه وظیفه ندارد. نمیشود به قانون و برخورد انتظامی دلخوش کرد و به فکر کار فرهنگی عمیق و اصیل نبود که در دستگاه‌های ما جایش خالی است.

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع فرهنگ سیاست‌زده اشاره کرد و گفت: فرهنگ سیاست‌زده یعنی اینکه مدیری برای آنکه ترفیع بگیرد بدون اینکه به باورهای دانش‌آموزانش دقت کند همه را به اجبار به نمازخانه بیاورد برای نماز و از آن عکس بگیرد و بفرستد به اداره آموزش و پرورش. رسالت او اما نه اجبار در اقامه نماز که استفاده از امکانات برای  حرکت آرام آرام نوجوان به سمت تقویت گرایش‌های دینی خودش است.

رئیس سابق حوزه هنری تاکید کرد: برخورد قانونی با موضوعاتی مانند حجاب مانند مسکنی است که پزشک به بیمارش می‌دهد تا مرهم دردش شود اما درمان نیست. اصل درمان در درون خانواده باید انجام شود. خانواده باید حجاب را به شکلی در درون خود تبیین کند که فرزند دخترش از پنج سالگی با آن خو بگیرد و در دوران مدرسه آرام آرام به آن بیشتر علاقه‌مند شود و در دوران بلوغ و بزرگسالی با تکیه بر آن با نفس خودش که خواستار خودنمایی اوست مقابله کند. در چنین وضعیتی است که می‌توان انتظار داشت از دل دانشگاه‌های ما مبلغان دینی خارج خواهد شد.

بنیانیان همچنین خواستار توجه بیشتر حوزه علمیه به موضوع سیاستگذاری فرهنگی شد و گفت: طلاب ما باید درباره این مساله شناخت عمیق‌تری به دست بیاورند و دروس مرتبط با این موضوع نیز در حوزه‌ها فراگیر شود. مساله ما این است که اولین لایه از اساتیدی که در دانشگاه‌ها به فرزندان ما تدریس می‌کنند دارای مطالعات غربی هستند و معتقدند دولت در کار فرهنگ مسئولیتی ندارد. نباید انتظار داشت که مدرسانی که در آمریکا و انگلستان درس خوانده‌اند بتوانند درباره ساختار فرهنگی جمهوری اسلامی به فرزندان ما چیزی بیاموزند چون تحلیل عمیقی از نیازهای فرهنگی و انقلابی ما ندارند. ما به همین اساس در حوزه فرهنگ نیاز به یک مطالبه نخبگانی هم داریم که به موازات حل مساله اقتصادی مطالبه فرهنگی نیز داشته باشد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  عالی ترین نشان نظامی به چه کسانی داده می ‌شود؟
33 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   سرلشکر باقری: ایران اسلامی قلدری کشورهای مستکبر را بر نمی‌تابد
21 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحیه شهادت طلبی جوانان ایرانی از کجا می‌آمد؟
15 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سیدحسن نصرالله: مقاومت با حمایت ایران و سوریه پروژه دشمن را در منطقه شکست داد
15 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  تفاوت های جهاد با تروریسم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ایشان بارها، بارها، بارها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‌اند/ هنوز سال‌ها جمهوری اسلامی با آقای سلیمانی کار دارد
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب پیمان برادری و جوانمردی بسته‌ایم
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سردار سلیمانی از رهبر معظم انقلاب نشان «ذوالفقار» دریافت کرد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  دروغ‌های «بی‌بی‌سی» درباره سردار سلیمانی
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   لحظه گرگ و میش یک سریال علیه دفاع مقدس
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)