خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  برجام هیچ ثمره اقتصادی برای کشور نداشت
  گفتگو با آیت‌الله خامنه‌ای درباره شخصیت شهید نواب
  ضرورت شکل‌گیری واحد پول مشترک در جهان اسلام
  لزوم حضور جدی بسیجیان در فضای مجازی
  قرآن سازی و قرآن سوزی رژیم پهلوی
  رسما از مردم و نظام عذرخواهی کنید
  تشر رهبری به فلاحیان برای درخواست ابطال انتخابات
  ماجرای دلخوری امام از مراجع در بحث اعدام نواب چه بود؟
  نقش شهید نواب صفوی در ملی‌شدن نفت
  توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران
  شخصیت تاثیرگذار روی رهبری
  نامه تاریخی بنیانگذار انقلاب به گورباچف بررسی می‌شود
  برجام ایستاده بر غبار
  تلاش سایت انتخاب در دفاع از سروش و BBC
  هشدار قاسمی به نتانیاهو
  «محمدرضا اعتمادیان» یار دیرینه انقلاب به رحمت الهی پیوست
  ارتباط اسماعیل بخشی با احزاب کمونیستی خارج از کشور
  اطلاعیه شماره ۵ سازمان فضایی درباره پرتاب اخیر
  دلیل رژیم پهلوی برای اعزام ارتش به سوریه!
  فتنه جدید در حوزه علمیه چیست
  علیزاده، بی بی سی را به مناظره دعوت کرد
  واکنش عباس عبدی به مناظره زاکانی و تاجزاده
  بهترین گزینه برای رهبری
  دلیل امریکا برای بازداشت خانم مرضیه هاشمی
  حاشیه نگاری از یک مناظره داغ
  ۴روزه غنی‌سازی ۲۰درصدی را آغاز می‌کنیم!
  به چهل سالگی انقلاب خیلی غره نشویم
  شعار «هرگز یک ایرانی را تهدید نکن» چه شد؟
  دشمن به فکر ایجاد فتنه در سال ۹۸ است
  خبر خوش: ماهواره در مدار قرار نگرفت!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 220678صفحه نخست » استانهاچهارشنبه، 12 دی 1397 - 17:50
نقش رزمندگان لرستان در عملیات کربلای 4
شهیدخبر: سرلشکر «محسن رضایی» گفته است که در عملیات «کربلای ۴» بهترین شناسایی را لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان انجام داد و نشان داد که دروازه‌ای که وارد «بصره» می‌شود، می‌توان از در «مینو» آبادان و خرمشهر وارد شویم.
  

دفاع مقدس با تمام فراز‌ها و فرودهایش، بخش عظیمی از تاریخ حماسی انقلاب اسلامی ایران است. حضور رزمندگان و نیرو‌هایی از همه‌ اقشار و گرو‌های مختلف جامعه به رهبری حکیمانه امام خمینی (ره) در این عرصه، دلیل ریشه داشتن دفاع مقدس در باور‌های دینی و ملی ما است که به نوبه خود، تداعی‌گر حادثه پرشور عاشوراست.

مردم سلحشور و ولایت‌مدار لرستان نیز با اهدا بیش از ۶۳۰۰ شهید والامقام، سهم عظیمی را در این وادی عاشقانه دفاع از ارزش‌ها به خود اختصاص دادند که در این میان عملیات «کربلای ۴» که با رمز «یا محمد رسول‌الله (ص)» در تاریخ ۶۵/۱۰/۰۳ شروع شد، با اینکه جلوه‌گاه رشادت‌ها و ایثارگری‌های همه رزمندگان بود، اما نقش نیرو‌های لرستانی در آن برجستگی و نمود والاتری داشت.

- محدوده جغرافیایی منطقه عملیات

منطقه عملیات «کربلای ۴»، به جنوب غربی ایران و شرق شهر مهم و استراتزیک «بصره» که به منطقه عملیاتی «شلمچه» معروف است، محدود می‌شود که تقریباً نزدیک‌ترین محور مواصلاتی به این شهر است. حدود این منطقه از شمال به آب گرفتگی جنوب «زید»، از شرق به دژ مرزی ایران و عراق و همچنین «خرمشهر»، از جنوب به رودخانه «اروند» و «اروند صغیر» و از غرب به کانال «زوجی» و شهر‌های «تنومه» و «الحارثه» است.

عملیات کربلای 4 ونقش رزمندگان لرستانی در این عملیات

- اهداف عملیات

انهدام نیرو‌های دشمن در منطقه عملیاتی غرب اروند، افزایش فشار به حامیان جهانی و منطقه‌ای عراق، به‌دست آوردن موقعیت برتر سیاسی – نظامی، پاسخگویی به شرارت‌های دشمن در حمله به مناطق مسکونی و صنعتی، تصرف مواضع حساس و از تیررس خارج کردن شهر‌های «آبادان» و «خرمشهر»، نزدیک شدن به شهر «بصره» و تأسیسات و بنادر و مراکز حساس منطقه، تصرف «ابوالخطیب» و محاصره نیرو‌های مستقر در شبه جزیره «فاو» و تهدید «بصره» از جنوب، از مهم‌ترین اهداف عملیات «کربلای ۴» بود.

- دلایل عدم موفقیت عملیات

دشمن توسط عامل نفوذی، نسبت به عملیات «کربلای ۴» کاملاً توجیه شده بود. در این عملیات نیرو‌های خودی فقط در جزیره «سهیل» قطعه‌ «ام‌الرصاص»،‌ «ام‌البانی»، «بلجانی» و پنج ضلعی «شلمچه» نفوذ داشتند که علت اصلی این امر آگاهی دشمن از حمله نیرو‌های ایران بود. دشمن علاوه بر اطلاعاتی که از سوی آمریکا در اختیارش گذشته شده بود، با هوشیاری کامل و استفاده از تاکتیک‌های ضدغواص و شناور، مانع انجام عملیات شده بود و در شب عملیات با استفاده از منور‌هایی که توسط هواپیما‌ها پرتاپ می‌کرد (فیلر) و اجرای چند مورد بمباران کنار نهر عریض و اجرای آتش مؤثر بر روی رودخانه «اروند»، سازمان نیرو‌های غواص و موج دوم و سوم را به هم زد و اجرای عملیات را مختل کرد.

- نقش لشکر ۵۷ در عملیات «کربلای ۴»

نیرو‌های لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) سپاه لرستان در اواخر آبان‌ماه سال ۱۳۶۵ از اسلام‌آباد به پادگان «شفیع‌خانی» فرا خوانده شدند تا در این عملیات شرکت کنند. محور لشکر ۵۷ یکی از سخت‌ترین محور‌های عملیاتی منطقه «کربلای ۴» بود، قبل از آن، تحرکات سپاه و ارتش در این محور به شکست انجامیده بود، چون عراق علاوه بر این‌که موانع بسیار سختی را در این محور به‌کار گرفته بود، از زبده‌ترین نیروهایش نیز در آن‌جا استفاده می‌کرد، نیرو‌هایی مثل سپاه سوم، هفتم و گارد ریاست جمهوری.

گردان انبیاء از لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) به فرماندهی «ولی‌الله میرهاشمی» به‌عنوان اولین گردان خط شکن، بعد از باز شدن معبر و ایجاد رخنه توسط لشکر ۱۹ از شمال وارد پنج ضلعی شده و در امتداد جاده و کانال ضمن انهدام نیرو‌ها و امکانات دشمن، پیشروی کرد. در واقع گردان انبیاء طبق طرح از پیش تعیین شده در مسیر قرار گرفت و توانست از موقعیت به خوبی استفاده و اهداف خود را تصرف کند.

عملیات کربلای 4 ونقش رزمندگان لرستانی در این عملیات

در ادامه، گردان «ثارالله» به فرماندهی «حمید خداشناس»، چون بعد از شروع عملیات و پشت سر گردان «انبیاء» وارد عمل شده بود و به دلیل حجم آتش سبک و سنگین دشمن، نتوانست طبق طرح مانور عمل کند، این گردان در مسیر اصلی قرار نگرفت و مسیر گردان «انبیاء» را در کنار کانال اصلی ادامه داد. بعد از عبور از روی کانال دو جداره به سمت راست تا پل سوم پیش رفت. ضمن پاکسازی منطقه سعی در تثبیت مواضع خود در پشت کانال زوجی را داشت که بعد از مدتی بنا به دستور برمی‌گردد.

گردان «محبین» به فرماندهی «علی‌مردان آزادبخت» به‌عنوان سومین گردان پشت سر گردان‌های «انبیاء» و «ثارالله» حرکت کرد و به انتهای خط حد گردان «انبیاء» یعنی آخر کانال و اول هلالی‌ها رسید و طی درگیری بسیار دشوار، هلالی اول را تصرف کرد. در آن هنگام گردان‌های «محرم» و «ابوذر»، پشت سر گردان «محبین» وارد منطقه شدند. گردان «محرم» نیز جهت پاکسازی و تصرف هلالی دوم جاده در حال پیشروی بودند.

به‌رغم تصرف اهداف توسط لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) به علت عدم موفقیت یگان‌ها در چپ و راست و آتش شدید دشمن از طرفین رو به رو بر روی مناطق تصرف شده توسط نیرو‌های این لشکر در ساعت ۶:۱۰ صبح از طرف قرارگاه نجف به فرماندهی لشکر ۵۷ دستور توقف و ترک ادامه عملیات صادر شد.

عملیات موفق «کربلا ۵» از دل «کربلای ۴» بیرون آمد

پیروزی در نبرد‌ها به عوامل گوناگونی ارتباط دارد. در عملیات «کربلای ۴» علاوه بر هوشیاری دشمن، پیچیدگی جغرافیایی منطقه دلیل اصلی عدم‌الفتح بود، اجرای عملیات «کربلای ۴» در مرحله اول با توجه به موانع موجود در همان ساعت‌های اولیه متوقف شد. در این عملیات از ۲۶۰ گردان عملیاتی سپاهیان حضرت محمد (ص)، تنها ۴۰ گردان وارد عمل شده بودند.

تدبیر و قدرت فرماندهی جنگ سبب شد، در حداقل زمان ممکن، عملیات «کربلای ۴» متوقف و عملیات گسترده «کربلا ۵» در کمتر از ۲ هفته با غافلگیری کامل عراق انجام شود؛ بنابراین عملیات موفق و سرنوشت‌ساز «کربلا ۵» از دل «کربلای ۴» بیرون آمد.

برخلاف تبلیغات برخی رسانه‌های خارجی، آمار شهدای عملیات «کربلای ۴» به استناد اسناد موجود، کمتر از ۱۰۰۰ نفر است که تقریباً ۹۰ تن از این شهدا از رزمندگان لرستانی بودند.

- نقل قول‌ها

«مارشال عبدالحلیم ابوغزاله» وزیر دفاع پیشین مصر در کتاب «جنگ عراق و ایران» عملیات «کربلای ۴» را بدترین عملیات این جنگ از نظر سازماندهی و طراحی مانور خوانده و آن را به «حمله پیادگان مأیوس و ناامید انگلیس و فرانسه و آلمان علیه نیرو‌های سنگرگرفته یکدیگر در کانال‌ها و مواضع دفاعی مجهز به تجهیزات پیشرفته در جنگ جهانی اول» تشبیه کرده است.

سرلشکر «محسن رضایی» فرمانده سپاه در دوران دفاع مقدس در رابطه با نقش لرستان در عملیات «کربلا ۵» گفته است: در عملیات «کربلای ۴» بهترین شناسایی را لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان انجام داد و نشان داد که دروازه‌ای که وارد «بصره» می‌شود، می‌توان از در «مینو» آبادان و خرمشهر وارد شویم که بین آب‌گرفتگی پنج‌ضلعی و شلمچه یک کانال بود که پشت سر مواضع عراقی قرار داشت و هر کسی که داخل این کانال می‌رفت تا خود اروندرود می‌توانست برود، حتی می‌شد از آن‌جا نیز عبور کند و وارد جنوب «بصره» شود.

وی در ادامه نقل کرده است: در عملیات «کربلا ۵» نیز لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) مؤثر عمل کرد، به‌طوری‌که در شب عملیات، نیرو‌های این لشکر مسیر را به لشکر‌های دیگر نشان می‌دادند. در مراحل بعد نیز که پاتک‌های دشمن شروع شد، لشکر ۵۷ در تثبیت خط «کربلا ۵» خیلی مؤثر بود و «کربلا ۵» زمانی انجام شد که از این دژ‌های مستحکم عبور کردیم به طوری‌که در تمام دنیا صدا کرد، چون ایران از مستحکم‌ترین خطوط دفاعی عراق عبور کرد و این طلسم را شکست.

فرمانده وقت سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: در عملیات «کربلای ۴» لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) لرستان با گردان‌ها و سازمان رزم خود آماده عملیات بود، بخشی از منطقه به لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) که در مهم‌ترین بخش عملیات یعنی شکستن طلسم «شلمچه» بود داده شد، یکی از یگان‌های پیروز، لشکر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع) استان لرستان بود که این یگان خط را شکست و بیشتر از حد جلو رفته بود، این در حالی بود که یگان‌های دیگر هنوز از خاک‌ریز‌ها و سیم‌خاردار‌ها نتوانستند جلوتر بروند، با این وجود احساس خطر کردیم که اگر لشکر ۵۷ بیشتر از این جلو برود عقبی‌ها در خطر هستند و تعداد زیادی اسیر می‌دهیم.

عملیات کربلای 4 ونقش رزمندگان لرستانی در این عملیات

- کشف اجساد غواصان ایرانی

در سال ۱۳۹۴، با گذشت ۳۰ سال از عملیات «کربلای ۴»، کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرد که اجساد ۱۷۵ غواص ایرانی را که با دستان بسته به شهادت رسیده‌اند را در منطقه «ابوفلوس» عراق تفحص کرده‌ است. سردار باقرزاده همچنین اعلام کرد که برخی از اجساد کشف شده دارای هیچ جراحتی نیستند و نیروهای بعثی آن‌ها را زنده به گور کرده‌اند. پیکر این غواصان به همراه ۱۰۰ رزمنده گمنام دیگر طی مراسمی در روز ۲۶ خردادماه سال ۱۳۹۴ در تهران و از میدان بهارستان تا معراج شهدا تشییع شدند.

عملیات کربلای 4 ونقش رزمندگان لرستانی در این عملیات

اسامی تعدادی از شهدای لرستانی عملیات «کربلای ۴»

«مروت سگوند»، «احمد منتی»، «مبین ساکی»، «صید عباس میرعالی»، «میرزاعلی دریکوند»، «ایمان بابایی»، «هوشنگ نظری»، «یزد اله صادقی»، «سردار کرمی»، «احمد روستایی»، «ناصر موسیوند»، «محمدرضا زارع»، «نورعلی جعفرپور»، «داریوش گودرزی»، «علی‌رضا ترک»، «جمشید تندرو»، «کاظم کاوند»، «اله محمد گودرزی»، «تیمور گودرزی»، «جلال ابراهیمی» و «دوستعلی رومیانی».

عملیات «کربلا ۴» و نقش رزمندگان لرستانی در این عملیات

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شد
28 نظر (فعال: 24 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   آیا این بار هم تیغ مصلحت اندیشی سَر از تن فرهنگ شهدا جدا می کند؟/ چه کسی پاسخگو است؟
21 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سردار سلیمانی در حالا خورشید: کربلای ۴ عملیات اصلی بود، نه فرعی
20 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   تخریب به روش اصلاح‌طلبان؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای4
16 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  پیکر شهید «علیرضا بریری» به آغوش میهن بازگشت
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جریان «شیرازی‌ها» از هولوکاست حمایت می کنند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  منورالفکرانی که با سیاست‌های رضاخان همراهی کردند
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برخی قوانین ایثارگری در ۵ سال اخیر برگشت به عقب داشته است
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مراجع تقلید مورد علاقه ضد‌انقلاب در قم چه کسانی هستند؟!
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آموزش در پاراچنار شهادت در سوریه؛ امتیازی برای امتیاز
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار