خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  «کاسبان‌ترس» باید شناسایی شوند
  رسایی درباره مدرک‌تحصیلی روحانی چه گفت؟
  سیاه‌نمایی جدید اصلاح‌طلبان
  دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب
  وزیر سابق و و هدایتی کجا شلاق می‌خورند؟
  خیری ندیده‌ایم از این اختیارها
  روش جدید گروهک منافقین برای فشار به ایران
  روایتی از سهم‌خواهی سیدکاظم شریعتمداری از انقلاب
  آماده‌ایم دقیقاً به شکل فرانسه برجام را اجرا کنیم
  گعده افراطیون اصلاح طلب با گروهک مطرود امام‌خمینی(ره)
  از حمایت صدام تا روابط با خاتمی
  ظریف: آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی در منطقه به راه انداخته است
  جلیلی: برای هر رفتار آمریکا پاسخی خواهیم داشت
  افتتاح پروژه‌های بزرگ در دوران تحریم پاسخ مناسبی به کاخ سفید است
  رئیس جمهور: آمریکا با ملت ایران جنگ دارد
  نبرد سیاسی و امنیتی امریکا با حجاب زنان ایران
  این شعرخوانی‌ها و بهانه‌های ما برای گریستن
  واشنگتن پست: جنگ با ایران مادر تمام باتلاق‌ها خواهد بود
  نظر زیباکلام درباره توانایی آمریکا در جنگ با ایران
  درخواست رحیم‌پور ازغدی از رئیس و دبیر شورای انقلاب فرهنگی
  لوایحFATF از دستورکار مجمع خارج شد؟
  قفل «روحانی» بر شورای عالی انقلاب فرهنگی
  زخم اشرافی‌گری بر پیکر انقلاب اسلامی
  جبرائیل و میکائیل آن روز به یاری شما نمی‌آیند
  رییسی فقط همین یک کار را بکند
  از دختر مظلوم تا داماد بی‌گناه!
  اصلاحات و «چوب دوسر سوخت» انتخابات 98
  مقاومت سیلی زد؛ لینکلن جا زد، دلار پایین آمد
  دویچه‌وله: مقاومت ایران نقشه تهدید ترامپ را بی‌اثر کرد
  برجام برای اروپایی‌ها همان دی‌ماه ۹۴ تمام شد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 217290صفحه نخست » شهدا،جانبازان وایثارگرانپنجشنبه، 15 آذر 1397 - 15:00
شهادت برادرم نتیجه رزق حلال بود
شهیدخبر: هر وقت به مرخصی می‌آمد از سختی‌های خدمت و دلتنگی‌هایش حرفی به ما نمی‌زد. فقط می‌گفت: پیروز می‌شویم. کمی هم از رشادت بچه‌ها برایمان می‌گفت. وقتی متوجه نگرانی ما از اوضاع جنگ می‌شد می‌گفت: نباید خاک و ناموس‌مان دست دشمن بیفتد
  

ایثارگری و فداکاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست، به‌حق باید گفت که نیروی دریایی تنها نیرویی بود که از کمک‌های مردمی بی‌بهره بود و حماسه‌های زیادی را خلق کرد و شهدای زیادی را در این راه تقدیم نمود. در حالی که به تازگی هفتم آذر روز نیروی دریایی را پشت سر گذاشته‌ایم در گفت‌وگو با عصمت رضایی خواهر شهید، گذری کوتاه بر زندگی این شهید دریایی داریم.


ابتدا خودتان را معرفی کنید و از خانواده برایمان بگویید که شهیدی، چون بیت‌الله رضایی را در دامن خود پرورش داده است.
من عصمت رضایی خواهر شهید بیت‌الله رضایی هستم. برادرم در ۲۴ مرداد ۱۳۴۶ در روستایی به نام یاغلی‌بولاغ نزدیک مراغه و هشترود استان آذربایجان‌شرقی به دنیا آمد. بیت‌الله در سن ۱۹ سالگی به خدمت سربازی رفت و یک سال بعد یعنی در تاریخ ۹ فروردین ۱۳۶۶ به شهادت رسید. بیت‌الله فرزند اول خانواده بود که به افتخار شهادت نائل شد. از آنجا که در روستا زندگی می‌کردیم، پدر و مادر به کار کشاورزی و دامداری مشغول بودند و از این راه رزق حلال خانه‌شان را کسب می‌کردند. بیت‌الله ۸، ۹ ساله بود که خانواده به تهران مهاجرت کرد. پدر برای اینکه بتواند خرج خانه و خانواده را بدهد رفتگر شهرداری شد. بیت‌الله هم زمانی که در روستا بودیم و هم زمانی که به تهران مهاجرت کردیم کمک حال خانواده بود. عصای دست پدر و مادرمان بود. والدینم به رزق حلال بسیار تأکید داشتند. مادرم هم بر تربیت دینی و مکتبی بچه‌ها سفارش می‌کرد. همیشه می‌گفت: دستورات دینی را رعایت کنید تا از خطا‌ها دور بمانید. راستش شهادت بیت‌الله را از رزق حلال و دسترنج خالصانه پدر و تربیت مادرمان می‌دانم چراکه عاقبت به خیری بچه‌ها را به همراه دارد. شهادت برادرم نتیجه رزق حلال بود.

چه زمانی به خدمت سربازی رفت؟
سال ۱۳۶۵ برای خدمت به نیروی دریایی رفت. ۱۹ سال داشت. با توجه به اینکه خدمت بیت‌الله در زمان جنگ تحمیلی بود خانواده نگرانی‌های زیادی داشتند. از طرفی بیت‌الله نورچشمی خانواده بود. نه تنها خانواده بلکه بستگان هم او را بسیار دوست داشتند و عزیزکرده آن‌ها بود. همیشه از خوبی و مهربانی و صفای دل برادرم صحبت می‌کردند و می‌گفتند بیت‌الله برادر پدرش است. مگر می‌شود فرزندی آن‌قدر هوای پدر و مادر خود را داشته باشد، حمایت‌شان کند و محترم بشمارد. اقوام همیشه به پدر و مادرم می‌گفتند باید خدا را شاکر باشید که فرزندی، چون بیت‌الله را به شما هدیه کرده است. مادرم آن زمان ۳۷ سال داشت. برادر خودش که هم‌سن و سال بیت‌الله بود هم به خدمت رفته بود. تا آن زمان آن‌ها از خانواده دور نشده بودند. این دوری برای مادرم خیلی سخت بود. وقتی بستگان به بیت‌الله می‌گفتند چرا به خدمت رفتی؟! پدرت دست تنهاست، خواهر و برادرانت کوچک هستند در پاسخ می‌گفت: نمی‌شود به خاطر مشکلات شخصی، وظیفه و خدمت به وطن را کنار گذاشت و اجازه داد دشمن وارد خانه‌مان شود. دوره آموزشی بیت‌الله سیرجان بود. بعد از گذراندن دوره آموزشی به بندرعباس اعزام شد.

از سختی خدمت سربازی در شرایط جنگ صحبتی می‌کرد؟ 
زمان جنگ دیر به دیر به سرباز‌ها مرخصی می‌دادند، هر وقت به مرخصی می‌آمد از سختی‌های خدمت و دلتنگی‌هایش حرفی به ما نمی‌زد. فقط می‌گفت: مشکلی نیست، پیروز می‌شویم. کمی از هم‌خدمتی‌ها و رشادت بچه‌ها برایمان می‌گفت. وقتی متوجه نگرانی ما از اوضاع جنگ و جبهه‌ها می‌شد می‌گفت: همه باید به خدمت بروند. جنگ و غیرجنگ ندارد. نباید خاک و ناموس‌مان دست دشمن بیفتد.

شهادت ایشان چطور رقم خورد؟
یک سالی از خدمت برادرم گذشته بود. او در آشپزخانه کار می‌کرد. همان روزی که به شهادت رسید به آن‌ها می‌گویند چه کسانی می‌خواهند به سکوی بارج بهرگان بیایند؟ بیت‌الله و چند نفر از دوستانش داوطلب می‌شوند. دقایقی بعد از حضورشان روی سکو، حمله هوایی دشمن آغاز می‌شود. همان لحظه برادرم یادش می‌افتد گاز آشپزخانه روشن است، به سمت آشپزخانه حرکت می‌کند تا گاز را خاموش کند که موشکی نزدیکش اصابت می‌کند و موج انفجار پرتابش می‌کند و ترکشی از زیر بغلش به قلبش می‌خورد. همین باعث مجروحیت و خونریزی شدید او می‌شود. بر اثر خونریزی زیاد به شهادت می‌رسد. برادرم به خاطر روشن بودن گاز جانش را به خطر انداخت تا برای دوستانش اتفاقی نیفتد. برادرم ایثار کرد. برای گفتن خبر شهادتش از طرف نیروی دریایی به خانه ما آمدند. ابتدا سراغ بستگان نزدیک‌مان را از همسایه‌ها گرفتند. بعد با عمویم صحبت کرده بودند و نهایتاً ما در جریان شهادت ایشان قرار گرفتیم. پیکرشان را در یازدهم فروردین ۶۶ برایمان آوردند و روز بعد مراسم تشییع و خاکسپاری‌اش انجام شد.
 
والدین تان چطور با شهادت فرزندشان کنارآمدند؟
آن شب که خبر شهادت را برایمان آوردند پدرم آرام و قرار نداشت. همچون کسی که همه چیزش را گم کرده باشد، می‌توانست در خانه بماند. دائم به سر کوچه می‌رفت و می‌آمد. مادر بیقرار بود. اما با خودشان می‌گفتند: پسرمان برای حفظ اسلام، کشو ر. و ناموسش به شهادت رسیده و این افتخار و سربلندی بود که نصیب خانواده و کشورش شده بود و همین آرامشان می‌کرد.

به نظر شما چه شاخصه اخلاقی در وجود شان بود که ایشان را به این عاقبت بخیری رساند
اخلاق خاصی داشت. به بزرگتر‌ها خیلی احترام می‌گذاشت. با مادرم دوست بود. همه کار‌های خانواده به عهده برادر ومادرم بود. همیشه بزرگتر از سن خودش می‌فهمید. به محرم و نامحرمی اهمیت می‌داد. حق کسی را ناحق نمی‌کرد. برامن وخواهر وکوچکتر مان هدیه النگویی خرید تا برای همیشه به یاد گار بماند. از غیبت خوشش نمی‌آمد. کاری به کسی نداشت. برادرم در حفظ بیت المال خیلی حساسیت از خود نشان می‌داد. در طول خدمتش هر چه که در اختیارش قرار می‌دادند را به نحو احسنت نگه داری می‌کرد. از اسراف هم خوشش نمی‌آمد.
همه خوبی‌ها را برای همه می‌خواست می‌گفت: اگر ما بیش از حد و تقاضا یمان کالایی را در خانه تهیه کنیم و کتنار بگذاریم شاید کسی دیگر نتواند ان جنس را بخرد. باید به گونه‌ای باشد که همه بتوانند از ان استفاده کنند. همیشه ما را به حفظ حجاب توصیه می‌کرد.

در پایان از آخرین وعده دیدار با برادرتان برایمان بگوئید
هر سال اواخر ماه اسفند، زمانی که همه درگیر و دار تمییزکردن خانه و خانه تکانی برای آمدن فصل جدید هستند، یاد آخرین دیدار با برادر برایمان زنده می‌شود، اما هیچ کدام مان فکرش را نمی‌کردیم آخرین وعده دیدار مان باشد.
آن زمان هم امکانات ارتباطی مثل الان نبود. گهگاهی نامه می‌فرستاد و تلفن می‌زد، آنهم با سختی البته اگر دسترسی داشتند. درآخرین نامه اش برای مان نوشت: «مرخصی دارم، اما نمی‌خواهم استفاده کنم. تا عید نوروز که بتوانم در ایام عید در کنار شما باشم.»

چند ماهی می‌شد که به مرخصی نیامده بود. با خود گفتیم: خوب شد عید خانه است. اواخر اسفند ماه بود که مشغول کار‌های خانه تکانی بودیم. ناگهان صدای در خانه آمد و تا در خانه را باز کردیم بیت الله و دایی‌ام را پشت در دیدیم با تعجب پرسیدیم الان آمدید؟! شما که قرار بود عید بیائید. گفتند ناراحت شدید؟ گفتیم نه، اما دوست داشتیم عید هم اینجا باشید. بیت الله گفت: تشویقی داشتیم آمدیم. ان شا ء. الله عید هم می‌آییم. گفتیم ان شاءلله ما عید را با تو می‌خواهیم. بیت الله بعد از اتمام مرخصی آخرش رفت. عید نوروز سال ۶۶ بود که خبر شهادتش را برایمان آوردند. عیدی آن سال خانواده رضایی‌ها شهادت بیت الله بود. 
ما می‌دانیم که شهادت نصیب هر کس نمی‌شود. افراد خالص خداوند به این درجه می‌رسند، اما دلتنگی هایمان تمامی ندارد و خاطراتش هیچ گاه از ذهن مان پاک نمی‌شود.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مذاکره سم است؛ جنگ هم نمی‌شود/ گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است
33 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   ۲۰۳۰ چگونه برای غرب سرباز تربیت می‌کند؟
29 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
  جانشین و معاون هماهنگ کننده کل سپاه منصوب شدند
20 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 0)
   حجاب امنیتی است / بی قانونی علیه قانون؟!
16 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  حاج‌احمد شهید شده است!
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   با افزایش معرفت جامعه، گفتمان های انقلابی را تقویت کنید/ همراهی طلاب و بزرگان حوزه با نهضت امام(ره) جزو وظایف ذاتی و هویتی حوزه بود
14 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  دشمنان دیگر توان و ظرفیتی برای فعال کردن ندارند
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   عباس عبدی: ترامپ اهل مذاکره نیست و تماس با او مفید نیست ولی باید مذاکره کنیم
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  منطقه به یک میدان آتش بالقوه برای آمریکایی‌ها تبدیل شده است
13 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   جملات قصارتان را کجای دلمان بگنجانیم؟
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)