خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  نامه‌های «فدایت شوم» از نوع آمریکایی
  ۱۹۴ سند منتشر نشده‌ ساواک درباره‌ آیت‌الله جنتی
  برخی مقابل تهاجم اقتصادی دشمن فقط «نق» می‌زنند
  تمایل برخی کشور‌ها به بهره‌مندی از سازمانی مشابه سپاه پاسداران
  واکنش ذوالنور به عملکرد اروپا در برجام
  بستن تنگه هرمز، تئوری اسرائیلی است!
  آقای خاتمی! از فساد اطرافیان خود بگوئید
  وزیری که عجیب مرد میدان جنگ و تحریم نیست!
  این باب بسته است
  آقای سفیر! وظیفه شما هشدار به اروپا است نه ارسال پیام ضعف
  از تیتر «هرچه تهران بگوید» تا اعتراف به همراهی اروپا با آمریکا
  ایران چگونه دست ترامپ را خواند
  سعودی ها به دنبال تجزیه ایران هستند
  چه کسی روحانی اهل سنت ایرانی را ترور کرد؟
  ظریف: یقین داریم جنگی در نخواهد گرفت
  تصمیم امروز بر مبنای تجربه دیروز
  «مذاکره ایران با آمریکا» یک کلید رمز است
  ابتکار: مذاکره دوباره با آمریکا معنا ندارد
  اروپا یک سال نتوانست پس از این هم نمی‌تواند
  توصیه رهبری، استفاده از جوانان انقلابی، شجاع و پرکار است
  اراده‌ی ما قوی‌تر است
  انتقال ناو آمریکایی به خلیج فارس صرفا آغاز جنگ روانی است
  وزارت خارجه جنایت جدید ائتلاف سعودی در صنعا را محکوم کرد
  ترامپ دنبال جنگ با ایران نیست اما...
  انقلاب اسلامی چگونه انتخابات‌‌های فرمایشی را به مردمی تبدیل کرد؟
  ایران تمایلی به افزایش تنش‌ها در منطقه ندارد
  ظریف امکان گفت‌وگو با آمریکا را رد کرد
  تنها نسخه برای عقب‌نشینی دشمن
  ظریف: ایران به دنبال درگیری در منطقه نیست
  دیپلماسی انفعالی تا کجا ادامه دارد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 217150صفحه نخست » بین المللچهارشنبه، 14 آذر 1397 - 15:10
حرم امامین عسکریین (ع) چگونه در ۵ سال ساخته شد؟
شهیدخبر: معاون صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات به نحوه تخریب حرم امامین عسکریین (ع) به دست دشمن و همچنین روند بازسازی و زیباسازی حرمین سامرا و گنبد و گلدسته‌های آن‌ها اشاره کرد.
  

حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سامرا پس از دو حمله تروریستی توسط تکفیری‌ها به شدت تخریب شد تا جایی که گنبد و گلدسته‌های آن در سال‌های ۸۴ و ۸۶ فروریخت و این امر موجب ناراحتی شیعیان شد.

از آن پس ستاد بازسازی عتبات به دنبال راهکاری به منظور بازسازی حرم امامین عسکریین (ع) بود تا اینکه در سال ۱۳۸۹ با توصیه‌های علمای اسلام و استقرار نیروهای ایرانی در این حرم مطهر عملیات بازسازی حرم سامرا آغاز شد و هم‌اکنون نه تنها نصب گنبد و گلدسته‌ها صورت گرفته، بلکه طرح توسعه حرم امامین عسکریین (ع) نیز در سامرا در حال انجام است و اقدامات متنوعی به منظور زیباسازی حرم مطهر پیش بینی شده است.

بر همین اساس گفت‌وگویی داشتیم با «محمد کریمی» معاون صنعتی و هنری ستاد بازسازی عتبات عالیات تا درباره روند زیباسازی و طلاکاری حرم امامین عسکریین (ع) در سامرا مطلع شویم که متن آن به شرح ذیل است؛

تخریب حرم سامرا در دهه ۸۰ به دست تکفیری‌ها

اولین اقدام ستاد بازسازی عتبات برای بازسازی حرم امامین عسکریین (ع) چه بود؟

سامرا یکی از شهرهای زیارتی عراق است که در سال‌های اخیر با پاکسازی این شهر از نیروهای داعش و تکفیری، امنیت در آن برقرار شد و از آن پس زائران بسیاری از کشورهای مختلف برای زیارت حرم امامین عسکریین (ع) به این شهر مقدس مشرف شدند.

در زمانی که نیروهای آمریکایی در سامرا مستقر بودند، امکان بازسازی عتبات به دلیل عدم وجود امنیت امکان‌پذیر نبود. حتی وقتی که نیروهای تکفیری به حرم امامین عسکریین (ع) جسارت کرده و آن را مورد تخریب قرار دادند، بسیاری از بخش‌های حرم مطهر از بین رفت و فروریخت. شدت انفجارهای تروریستی در این حرم به قدری بود که گنبد و گلدسته‌ها را کامل تخریب کرد و برخی از مصالح و تزئینات به کار رفته تا شعاع نیم کیلومتر به بیرون پرتاب شد. البته به دلیل استحکام بنا، پایه‌های گنبد، بدنه اصلی و دیوارها سالم باقی ماندند.

سال ۱۳۸۹ با برقراری امنیت نسبی، نیروهای ایرانی ستاد بازسازی عتبات با توصیه‌های علما در سامرا استقرار یافتند تا عملیات بازسازی حرم مطهر امامین عسکریین (ع) را آغاز کنند که در این رابطه با توجه به آماده بودن منابع مالی و تأمین آن توسط مردم، روند بازسازی به خوبی طی شد.

آمریکایی‌ها قصد تخریب روابط شیعه و سنی را داشتند/ آواربرداری حرم مطهر از سال ۸۹

با توجه به حضور امریکایی‌ها در سامرا و تلاش برای ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی و اینکه در سامرا بیشتر مردم از برادران اهل تسنن هستند، آیا برای بازسازی عتبات در روزهای اولیه مشکلی نداشتید؟

درست است که بیشتر مردم سامرا از برادران اهل تسنن هستند و امریکا هم در مدت حضور خود در این شهر همواره سعی در تخریب روابط شیعه و سنی داشت، تا جایی که فضای اولیه حاکم طوری بود که بین تشیع و تسنن اختلافاتی وجود داشت و امکان حضور تشیع در سامرا به سختی بود. اما پس از مدتی که امریکا از منطقه خارج شد، فضای امنی برای اجرای کار فراهم شد و حتی بسیاری از برادران اهل تسنن نیز برای بازسازی عتبات همراه شدند.

 

بعد از ایجاد امنیت، گروه‌های اولیه که از برادران عراقی بودند، در سال ۸۹ به جمع آوری و پاکسازی و آواربرداری اقدام کردند و پس از آن با حضور تیم ایرانی، بنای موجود مطابق طرح قبل پایه‌ریزی شد و احداث گنبد، ایوان‌ها و متعلقات آن مثل رواق‌ها همچون بنای اولیه از اوایل دهه ۹۰ آغاز شد.

پس از آن نازک‌کاری و تزئینات حرم بود که در داخل حرم گچ‌بری، آینه‌کاری و کاشی‌کاری طاق و محراب و ساخت در و پنجره‌ها صورت گرفت. همچنین گنبد مطهر امامین عسکریین (ع) ساخته و طلاکاری شد.

 

 

ساخت بزرگترین گنبد اعتاب مقدسه با ۲۵ هزار خشت مسی با روکش طلا در ۲ سال 

زیباسازی حرم امامین عسکریین (ع) و همچنین ساخت و نصب گنبد آن به عنوان بزرگ‌ترین گنبد اعتابمقدسه چند سال طول کشید؟

مجموعه این عوامل در یک دوره فشرده صورت گرفت و هنرمندان کشورمان در بازه زمانی حدود دو سال تمامی زیباکاری‌های اولیه را به سرانجام رساندند.

همچنین برای ساخت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) که بزرگترین گنبد جهان تشیع است، باید ابتدا مقاوم‌سازی صورت می‌گرفت که این اقدام به سرعت انجام پذیرفت و پس از مقاوم‌سازی و کارهای ابنیه، اقدام به ساخت خشت مسی با روکش طلا کردیم که در نهایت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) در حدود دو سال تا سه سال ساخته و نصب شد.

برای ساخت آن چقدر طلا استفاده شد؟

خشت‌های گنبد از مس بودند که بر روی آن طلاکاری به میزان ۱۰ میکرون تا ۱۲ میکرون صورت گرفت که بالغ بر ۲۵ هزار قطعه خشت به ابعاد ۵ در ۲۰ تا ۲۰ در ۳۰ و بزرگتر همراه با فرم‌های هندسی مختلف در آن به کار رفته است.

البته طلای مورد نیاز برای ساخت گنبد حرم امامین عسکریین (ع) توسط دولت عراق تأمین شد و ما تنها به عنوان مجری اقدام به ساخت آن کردیم که در نهایت گنبد جدید ساخته و در مکان خود نصب شد؛ البته این کار بسیار دقیق، منظم و سریع انجام شد.

هم‌زمان با آن، در داخل کشور اقدام به ساخت ضریح مطهر حرم امامین عسکریین (ع) کردیم که در نهایت آن نیز سال گذشته به سامرا منتقل و نصب شد.

 

کاشی‌کاری بی‌بدیل طاق گنبد حرم امامین عسکریین (ع)

از سایر اقدامات هنری ستاد بازسازی عتبات در سامرا برایمان بگویید.

علاوه بر زیباسازی گلدسته و گنبد و اطراف ضریح حرم امامین عسکریین (ع)، صندوق‌های خاتم مضجع شریف نرجس خاتون و حکیمیه خاتون و ... و همچنین درب‌های آنجا طلا و نقره‌کاری شد.

نورپردازی و نصب لوسترها هم در سامرا صورت گرفته است و کاشی‌کاری، سنگ کاری رواق‌ها نیز به ترتیب در حال انجام است. کاشی‌کاری طاق گنبد هم که بی‌بدیل‌ترین کاشی‌کاری معاصر است، انجام شده و به بهره برداری رسید که با اتمام آن‌ها زائران پس از حضور در سامرا با یک فضای معنوی و قابل قبولی روبرو می‌شوند که خدا را شاکریم این توفیق برای ما حاصل شد تا با همکاری عراقی‌ها به این دستاورد برسیم.

تعویق در تکمیل سرداب امام زمان (عج)/ پنجره‌های سرداب در ایران ساخته می‌شود

بازسازی و زیباسازی سرداب امام زمان (عج) در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

حدود فضای داخل سرداب امام زمان (عج) مشخص و طراحی‌های آن صورت گرفته است. نیم ضریح سرداب نیز در ایران در حال ساخت است و البته با توجه به برخی مقاوم‌سازی‌ها و نیاز به طراحی در بخش‌های مختلف، تکمیل سرداب امام زمان (عج) تا حدودی به تعویق افتاده است که در نظر داریم پس از تصویب طراحی‌ها آن را با قوت بیشتری تکمیل کنیم.

علاوه بر این، طراحی پنجره‌های سرداب نیز باقی‌مانده که هم‌اکنون ساخت آن در ایران در حال انجام است. همچنین درهای ورودی ساخته شده که چهار درِ ورودی به سرداب نصب شده است. شباک هم با توجه به قلم زنی و خاتم کاری و اقدامات هنری در سال آینده منتقل می‌شود. 

درباره سایر طرح‌ها می‌توان به طرح سنگ فرش کردن باب‌الغیبه تا باب‌القبله که برای راحتی زوار و در اصل صحن دوم تلقی می‌شود، اشاره کرد که این طرح نیز دو سال گذشته انجام گرفته است.

 

۳۴ هزار مترمربع به فضای کنونی حرم امامین عسکریین (ع) افزوده می‌شود

یکی از مهم‌ترین طرح‌های ستاد بازسازی عتبات در سامرا، توسعه حرم امامین عسکریین (ع) است. در این طرح چه اقداماتی در حوزه‌های هنری تاکنون صورت گرفته است؟

نیمه دوم سال ۹۶ طرح توسعه حرم امامین عسکریین (ع) به ایران محول شد و از آن پس اقدامات برای انجام این طرح بزرگ آغاز شد. در این طرح قرار است تقریبا حدود ۳۴ هزار مترمربع به فضای کنونی حرم مطهر افزوده شود.

تاکنون علاوه بر فضای شرقی و غربی، فضای پشت ضریح امامین عسکریین (ع) هم به عنوان طرح توسعه اضافه شده است و مسجد پشت سر همراه با دو شبستان، یکی سرداب که زیرزمین است و یک شبستان بالایی حرم، فضایی چند برابر حرم و رواق‌ها را اضافه کرده است.

پیشرفت ۹۰ درصدی زیباسازی گنبد و ضریح حرم امامین عسکریین (ع)

زیباسازی و بخش طلاکاری حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سامرا چه زمانی به اتمام می‌رسد؟

ما یک کار مشارکتی با متولیان حرم سامرا انجام دادیم. اقدامات اصلی در داخل مجموعه ستاد بازسازی عتبات طراحی و اجرا و بسیاری از هزینه‌های طلاکاری نیز توسط دولت عراق تأمین شده است.

 

 

عملیات زیباسازی گنبد و ضریح حرم امامین عسکریین (ع) دو سالی است تکمیل شده، به طوری که بالغ بر ۹۰ درصد در فاصله ۵ سال انجام گرفته است، البته این زمان همراه با دوره‌ای است که داعش در سامرا حضور پررنگی داشت و به دلیل عدم وجود امنیت، مجموعه فعالیت‌های ما تعطیل شده بود.

مقاوم‌سازی برای نصب گلدسته‌ها به ایران سپرده شد

یک بخش هم گلدسته‌های حرم امامین عسکریین (ع) است که با توجه به اینکه آسیب خیلی جدی بر آن وارد شده بود، برای بازسازی لازم بود که تمهیداتی اندیشیده شود که نحوه دسترسی و تردد زائران با فضای جدید سازگار باشد و مقاوم‌سازی نیز صورت پذیرد. بر همین اساس مقاوم‌سازی برای بازسازی و نصب گلدسته‌ها قرار بود توسط دولت عراق انجام شود که به دلایلی در زمان مقرر صورت نگرفت و همین امر موجب تأخیر در نصب آن‌ها شد.

البته اکنون با توافق‌های صورت گرفته، قرار است مقاوم‌سازی برای نصب گلدسته‌ها به ایران سپرده شود که با این اقدام، روند مقاوم‌سازی سرعت می‌گیرد تا در سریع‌ترین زمان، گلدسته‌ها در جایگاه خود نصب شوند.

همچنین ایوان باب القبله هم نیاز به تحکیم و مقاوم سازی داشته که مسائل فنی آن که با مسؤولیت عراقی‌ها بود کار را متوقف کرده بود که اخیرا مقرر شده این اقدام نیز به ایران محول شود.

۱۶ در برای ورود به بخش ضریح حرم امامین عسکریین (ع) نصب شد

در مجموع در جرم امامین عسکریین (ع) که به ضریح منتهی می‌شود، چهار در بزرگ و ۱۲ در کوچک ساخته و نصب شده است و دیگر کار هنری خاصی برای اطراف ضریح وجود ندارد و آنجه باقی مانده، مربوط به طرح توسعه حرم شریف است که پس از نهایی شدن انجام خواهد گفت.

به طوری که اقدامات زیباسازی و هنری در داخل خود حرم مقدس تقریبا ۱۰۰ درصد به اتمام رسیده است. کاشی‌کاری و طلاکاری ها و نصب لوستر و .. انجام شده و دو گلدسته بیرونی که متعلق به زیر مجموعه است پس از مقاوم سازی آماده و نصب می‌شود که با احتساب آن ۹۵ درصد پیشرفت در زیباسازی داخل حرم امامینعسکریین (ع) داشته‌ایم که آن ۵ درصد هم با نصب گلدسته‌ها، کلاهک و قبه آن‌ها تکمیل می‌شود.

در کنار این اقدامات، با‌ب‌القبله، باب‌المراد و .. نیز در طرح توسعه پیش‌بینی شده که البته فضای دقیق آن هنوز نهایی نشده است. پس از نهایی شدن و انجام عملیات اجرایی کار زیباسازی نیز صورت می‌پذیرد، بنابراین فعلا اقدامات برای توسعه حرم مطهر امامین عسکریین (ع) ادامه خواهد داشت.

در پایان هم باید از مردم شریف ایران که همواره برای توسعه اعتاب مقدسه عراق مشارکت دارند، تشکر کنم. اگر لطف و عنایت مردم نبود، نهاد مردمی همچون ستاد بازسازی عتبات نمی‌توانست چنین اقداماتی را به ثمر برساند. 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  غربی‌ها با سند ۲۰۳۰ بدنبال تربیت سرباز از دانش‌آموزان ما برای خودشان هستند/ ملت متحد باشد توطئه‌های دشمن به ضرر خود او تمام خواهد شد
33 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 11)
   ۲۰۳۰ چگونه برای غرب سرباز تربیت می‌کند؟
23 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 7)
  حجاب امنیتی است / بی قانونی علیه قانون؟!
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حاج‌احمد شهید شده است!
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  مذاکره سم است؛ جنگ هم نمی‌شود/ گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است
26 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 7، غیر قابل انتشار: 7)
   با افزایش معرفت جامعه، گفتمان های انقلابی را تقویت کنید/ همراهی طلاب و بزرگان حوزه با نهضت امام(ره) جزو وظایف ذاتی و هویتی حوزه بود
14 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  دشمنان دیگر توان و ظرفیتی برای فعال کردن ندارند
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   چرا از فیلم‌‎هایی با موضوع حمایت از صهیونیست‌ها در جشنواره جهانی فجر تقدیر می‌شود؟
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جملات قصارتان را کجای دلمان بگنجانیم؟
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   انصراف دانش‌آموز ایرانی از رقابت با رقیب صهیونیست و مکالمه بین آنها
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)