خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  رحیم پور ازغدی: می‌گویند 2030 اجرا می‌شود
  شرح این هجران و این خون جگر...
  امضای معاویه هم «تضمین» بود!
  چند سال دیگر باقی مانده؟!
  نوشتن توافق فاقد ضمانت واقعاً هم خلاقانه و هنرمندانه بود!
  ما در آمریکا کودتا کردیم و جنگ و ترور راه انداختیم؟
  برنامه برق‌آسای ایران برای ساخت سانتریفیوژ
  «هاشمی رفسنجانی» دوم خرداد ۷۶ از چه‌کسی حمایت می‌کرد؟
  مهم‌ترین مانع مذاکره
  نامه‌های «فدایت شوم» از نوع آمریکایی
  ۱۹۴ سند منتشر نشده‌ ساواک درباره‌ آیت‌الله جنتی
  برخی مقابل تهاجم اقتصادی دشمن فقط «نق» می‌زنند
  تمایل برخی کشور‌ها به بهره‌مندی از سازمانی مشابه سپاه پاسداران
  واکنش ذوالنور به عملکرد اروپا در برجام
  بستن تنگه هرمز، تئوری اسرائیلی است!
  آقای خاتمی! از فساد اطرافیان خود بگوئید
  وزیری که عجیب مرد میدان جنگ و تحریم نیست!
  این باب بسته است
  آقای سفیر! وظیفه شما هشدار به اروپا است نه ارسال پیام ضعف
  از تیتر «هرچه تهران بگوید» تا اعتراف به همراهی اروپا با آمریکا
  ایران چگونه دست ترامپ را خواند
  سعودی ها به دنبال تجزیه ایران هستند
  چه کسی روحانی اهل سنت ایرانی را ترور کرد؟
  ظریف: یقین داریم جنگی در نخواهد گرفت
  تصمیم امروز بر مبنای تجربه دیروز
  «مذاکره ایران با آمریکا» یک کلید رمز است
  ابتکار: مذاکره دوباره با آمریکا معنا ندارد
  اروپا یک سال نتوانست پس از این هم نمی‌تواند
  توصیه رهبری، استفاده از جوانان انقلابی، شجاع و پرکار است
  اراده‌ی ما قوی‌تر است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 214617صفحه نخست » تیتر دودوشنبه، 21 آبان 1397 - 16:45
تلاشهای مستمر شهید تهرانی مقدم
وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم
وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم شهیدخبر: پس از شهادت حسن طهرانی مقدم به‌عنوان پدر موشکی ایران، صنعت موشکی چه سرنوشتی پیدا کرده است؟
  

6 سال پیش در چنین روزی بر اثر انفجار در پادگان بیدگنه ملارد سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی سردار حسن طهرانی مقدم رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه و جمعی از همکارانش به شهادت رسیدند.

اما آنچه در این حادثه رخ داده بود بسیار فراتر از شهادت یکی از فرماندهان سپاه بود. در این حادثه در واقع پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران و کسی که توان موشکی ایران توسط او بنیانگذاری شده بود به شهادت رسیده بود.

سردار طهرانی مقدم کار خود را از روزهای آغازین دفاع مقدس و با ایده تطبیق آتش خمپاره‌اندازهای سپاه شروع کرده بود و بعدها توانسته بود توپخانه سپاه را با توپهای غنیمتی عراقی بنیانگذاری کند. اما در سال 1363 که عراق در دور جدید جنگ‌شهرها با موشک‌هایی اسکاد ساخت شوروی سابق شهرهای ایران را هدف قرار داد، مسئولان نظلامی کشور به این فکر افتادند تا برای مقابله به مثل با این اقدام عراق به سراغ تشکیل یگان موشکی بروند.

در آن زمان، با خرید تعدادی موشک اسکاد  از کشور لیبی و با آموزشی که نیروهای ارتش سوریه به نیروهای ایرانی دادند، یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی سردار حسن طهرانی مقدم تشکیل می‌شود. اما از همان ابتدای تشکیل این یگان، شهید طهرانی مقدم به دنبال بومی سازی توان موشکی در کشور می‌رود و این کار را با مهندسی معکوس روی یکی از موشک‌های خریداری شده از لیبی شروع می‌کند. تا اینکه بالاخره در اواسط دهه 70 شمسی زحمات شهید طهرانی مقدم و نیروهای فرماندهی موشکی سپاه به بار می‌نشیند و اولین موشک ایرانی با نام شهاب تولید می‌شود.

پس از آن این روند سرعت شتابانی به خود می‌گیرد و ظرف چند سال بعد ایران به جایگاهی می‌رسد که توان طراحی و تولید انواع موشک‌های بالستیک سوخت جامد و مایع با بردها و کاربردهای متفاوت را دارا می‌شود و رفته رفته تبدیل به قدرت اول موشکی منطقه و یکی از قدرتهای موشکی دنیا می‌شود.

با شهادت سردار طهرانی مقدم اما عده‌ای فکر می‌کردند ایران دیگر نتواند با قدرت سابق برنامه موشکی خود را ادامه دهد اما برخلاف این تصور از آن زمان به بعد، برنامه ارتقاء توان موشکی کشورمان با قدرت به پیش رفته و تقریبا هر سال یک موشک جدید رونمایی شده است.

علاوه بر آن، طی سال‌های اخیر فرماندهی موشکی نیروی هوافضای سپاه با اجرای چند عملیات موشکی برون مرزی عیله مواضع تروریست‌های داعش در سوریه، حزب دموکرات کردستان در شمال عراق و بر اساس آنچه اخیرا سردار حاجی‌زاده گفته است علیه مواضع گروهک‌های تروریستی در جنوب شرق کشور، قدرت و دقت موشک‌های ساخت کشورمان را به نمایش گذاشته است.

علاوه بر این، امروز کشورمان دارای طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک برای هدف قرار دادن اهداف دریایی و زمینی و ضد رادار است که می‌تواند به انواع تهدیدات پاسخ دهد. همچنین اخیرا سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از افزایش برد موشک‌های دریایی سپاه از 300 کیلومتر به 700 کیلومتر خبر داد. این یعنی پس از شهادت سردار طهرانی مقدم برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه حدود 400 کیلومتر افزایش یافته است و روند توسعه قدرت موشک‌های بالستیک دریایی نیز بدون توقف ادامه پیدا کرده است.

اینها همه نشان می دهد که صنعت موشکی ایران پس از شهادت حسن طهرانی مقدم و جمعی از نیروهایش، متوقف که نشده، بلکه پیشرفت چشمگیری هم داشته است.

در ادامه به چند نسخه از موشک‌هایی اشاره می‌کنیم که پس از شهادت سردار طهرانی مقدم طراحی و تولید شده‌اند:

 

 • سال 93؛ موشک‌های هرمز 1 و2

برد: 300 کیلومتر

سوخت: جامد

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

طول: رسماً اعلام نشده است

مأموریت: هرمز 1: ضدرادار/ هرمز 2: ضدکشتی

وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

 

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 

 • سال 94 ؛ نسل جدید فاتح

برد: 500 کیلومتر

سوخت: جامد مرکب

وزن: رسما اعلام نشده است

وزن سر جنگی: رسما اعلام نشده است

طول: رسما اعلام نشده است

مأموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

 

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 

 • سال 94: موشک عماد

برد: 1700 کیلومتر

سوخت: مایع

وزن: رسما اعلام نشده است

وزن سر جنگی: نامشخص

طول: رسما اعلام نشده است

مأموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده و هدایت پایانی مسیر

 

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 

 • سال 95؛ ذوالفقار از نیام بیرون  آمد

برد: 700 کیلومتر

سوخت: جامد مرکب

وزن: رسما اعلام نشده است

وزن سر جنگی: نامشخص

طول: رسما اعلام نشده است

مأموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

 

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 

 • سال 96 خرمشهر دومین بدون باله ایرانی

برد: 2000 کیلومتر

سوخت: مایع

وزن: رسما اعلام نشده است

وزن سر جنگی: 1800 کیلوگرم

طول:رسما اعلام نشده است

مأموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

قابلیت: حمل چند کلاهک

 

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 • سال 96 ؛ فاتح مبین

برد: رسماً اعلام نشده است

سوخت: جامد

وزن: رسماً اعلام نشده است

وزن سر جنگی: رسماً اعلام نشده است

طول: رسماً اعلام نشده است

مأموریت: زمین به زمین ــ زمین به دریا

وضعیت: بالستیک تک‌مرحله‌ای با قابلیت سر جداشونده

 

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 • سال 97؛ نسل جدید موشک قیام

برد: 800 کیلومتر

سوخت: مایع

وزن: رسما اعلام نشده است

وزن سر جنگی: 645 کیلوگرم

طول: رسما اعلام نشده است

مأموریت: زمین به زمین ــ بالستیک

وضعیت: تک‌مرحله‌ای با قابلیت کلاهک هدایت شونده

 

وضعیت صنعت موشکی ایران بعد از شهادت حسن طهرانی مقدم

 • عملیات های موشکی

** عملیات اول: لیلة القدر

11 خرداد ماه سال 96 دو تیم تروریستی از گروهک داعش در یک عملیات هماهنگ به ساختمان مراجعات مردمی مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام خمینی(ره) حمله کردند و موجب به شهادت رسیدن تعدادی از هموطنان‌مان شدند. با ورود نیروهای امنیتی  به قائله و حلقه محاصره تروریست‌ها در ساختمان مجلس شورای اسلامی تنگ‌تر شده و همه آنها در درگیری با نیروهای امنیتی کشته می‌شوند.

11 روز بعد، در 28 خرداد ماه نیروی هوافضای سپاه پاسداران با 6 فروند موشک زمین به زمین ذوالفقار و دو فروند موشک بالستیک قیام مواضع تروریست‌های داعش در استان دیرالزور سوریه را از فاصله 600 کیلومتری مورد هدف قرار می‌دهد.

در این عملیات که تصاویر لحظه اصابت موشک‌ها توسط پهپادهای سپاه به صورت همزمان ارسال می‌شد، مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست‌ها در دیرالزور منهدم شده و جمعی از فرماندهان ارشد این گروه تروریستی به هلاکت رسیدند.** عملیات دوم: موشک‌باران حزب دموکرات

حدود یک سال بعد در 30 تیرماه 97 تروریست‌ها وابسته به گروهک تجزیه طلب حزب دموکرات کردستان با حمله به یکی از پاسگاه های مرزی سپاه در روستای دری شهرستان مریوان موجب شهادت حدود 11 تن از نیروهای پاسدار و بسیجی مستقر در این پاسگاه مرزی می‌شوند.

پس از این اقدام تروریستی، فرماندهان نظامی کشورمان وعده دادند که انتقام سختی از تروریست‌ها حزب دموکرات خواهند گرفت و درسی فراموش نشدنی به آنها خواهند داد.

18 شهریور ماه 97 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک عملیات دقیق و با اشراف کامل اطلاعاتی با 7 فروند موشک بالستیک زمین به زمین فاتحB -110 از فاصله 220 کیلومتری، مقر فرماندهی حزب دموکرات کردستان و مقر آموزشی این حزب را هدف قرار می‌دهد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، در این عملیات جلسه سران حزب دموکرات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار  گفت که طی آن حدود 40 نفر از سران این حزب کشته و زخمی شدند.

از دیگر اهدافی که در این عملیات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار گرفت، مقر آموزشی این گروهک تروریستی بود که با 4 فروند موشک فاتح-110 مورد هدف قرار گرفت.

آنچه دومین عملیات موشکی سپاه را از عملیات پیشین متمایز می‌کرد، اشراف بالای اطلاعاتی سپاه در دستیابی به اطلاعات دقیق زمان و مکان جلسه سران حزب دموکرات و غافلگیری آنها بود.** سومین عملیات: ضربت محرم

31 شهریورماه امسال تروریست‌های وابسته به کروهگ الاهوازیه و داعش با حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح و تیراندازی به مردم و نیروهای رژه رونده، موجب شهادت و مجروحیت تعدادی از هموطنانمان شدند. در این عملیات هم با هوشیاری و آمادگی نیروهای امنیتی تمامی تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و چند روز بعد هم تعدادی از اعضای این شبکه تروریستی دستگیر شدند.

اما کمتر کسی فکر می‌کرد به فاصله کمتر از یک ماه از عملیات موشکی قبلی، سپاه این بار هم برای تنبیه تروریست‌ها مواضع آنها را با موشک‌های نقطه زن خود هدف قرار دهد. 

ساعت 2 بامداد روز 9 مهرماه و تنها چند روز پس از حادثه تروریستی اهواز، رزمندگان نیروی هوافضای سپاه در عملیات ضربت محرم با 6 فروند موشک زمین به زمین شامل 4 موشک ذوالفقار و 2 موشک نسل جدید قیام، مواضع عوامل اصلی جنایت اهواز در شرق فرات و در فاصله 570 کیلومتری مورد اصابت قرار دادند. همچنین پس از شلیک این موشک‌ها، 7 فروند پهپاد نیروی هوافضای سپاه با پرواز از پایگاه‌های خود، مواضع و مراکز فرماندهی تروریست‌ها را بمباران کردند.

در نتیجه این عملیات حدود 40 نفر از سران تروریست‌ها به هلاکت رسیدند. آنچه در این عملیات جالب توجه بود، علاوه بر آنکه سپاه از پهپادهای بمب افکن خود به صورت عملیاتی استفاده کرد، رونمایی از نسل جدید موشک‌های قیام بود.

موشک‌ قیام که نمونه اولیه آن در سال 89 رونمایی شده بود، اولین موشک بدون باله ایرانی بود که بردی معادل 800 کیلومتر داشت. حالا پس از 8 سال، نسل جدیدتری از موشک‌های قیام با نصب بالک‌هایی روی کلاهک موشک و همچنین بالک‌های کوچکی در انتهای بدنه موشک، عملیاتی شد که دقت بالاتری در اصابت  به اهداف داشت.

 

چندی پیش اما سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع مسئولان سیاسی نیروهای مسلح به یکی از عملیات‌های موشکی سپاه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در جنوب شرق کشور عوامل ضدانقلاب 14 نفر از نیروهای سپاه را به‌ شهادت رسانده بودند و نیروی زمینی سپاه محل اختفای سرکرده این گروهک را رصد کرده بود که دو خانه در فاصله 70کیلومتری از مرز ایران در یک روستا و کنار مسجد واقع شده بود. موشک‌های ما برای برد 250 تا 300 کیلومتری ساخته شده بود؛ لذا بر اساس تعهدی که داده بودیم، برد موشک را تنظیم و فقط آن دو خانه را منهدم و نفرات آنجا را به درک واصل کردیم و هیچ خسارتی به روستا و مسجد آن وارد نشد».      

 

روند ارتقاء توان موشکی جمهوری اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهد، پس از شهادت سردار طهرانی مقدم ارتقا توان موشکی کشورمان بدون توقف در حال پیشرفت بوده  و علاوه بر طراحی و تولد طیف متنوعی از موشک‌ها، از آنها در صحنه عملیات نیز استفاده شده است.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/8/21 - 22:43 |     0     0     |
کاش با این همه ادعا انتقام خون این شهید رو می گرفتید که معلوم شد ترور شده

یاسین
| 1397/8/22 - 20:43 |     0     0     |
به برکت خون شهدا و قدرت‌های موشکی مقاومت از کشور حمایت می‌کنیم

ناشناس
| 1397/8/22 - 22:36 |     0     0     |
«دانشمند برجسته»، «مدیر بلند همت» و «پارسای بی‌ادعا» صفت‌هایی بودند که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چند روز پس از شهادت «حسن طهرانی مقدم» در سال ۱۳۹۰ به او اطلاق کردند.

ولی
| 1397/8/24 - 13:49 |     0     0    
پاسخ: این چه دانشمندی بوده که بلد نبوده یک اتیش سوزی کوچولو درست کنه؟در حد فشفشه های چینیم بلد نبوده کار کنه

ناشناس
| 1397/8/23 - 15:32 |     0     0     |
ای کاش ما و دیگر مسئولان حداقل بتوانیم بعد از این فطرت طولانی از راه امام و انقلاب باز قدم در راه ایمان و اخلاص مجاهدان راه حق پا بگذاریم . حسن مقدم از میوه های درخت تناور توحید بود .کسی که جز خدا موثر نمی دانست و جز از او کمک نمی خواست . از مردمی بودن و جوان گرا بودن ایشان نیز مطلب منتشر کنید.یاعلی

ناشناس
| 1397/8/24 - 13:48 |     0     0     |
بعد از شهادت ایشون ، برنامه ارتقاء توان موشکی کشورمان با قدرت به پیش رفته و تقریبا هر سال یک موشک جدید رونمایی شده است.

امیرعلی
| 1397/8/30 - 13:41 |     0     0     |
«یوزی رابین» رئیس سابق سازمان موشکی رژیم صهیونیستی و ملقب به پدر صنعت موشکی اسرائیل درباره توان مهندسان ایرانی در ساخت موشک گفته است: به احترام توان موشکی ایران کلاه از سر بر می‌دارم!

ناشناس
| 1397/8/30 - 19:29 |     0     0     |
تنها راه پیشرفت داشتن سلاح هسته ایه


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  غربی‌ها با سند ۲۰۳۰ بدنبال تربیت سرباز از دانش‌آموزان ما برای خودشان هستند/ ملت متحد باشد توطئه‌های دشمن به ضرر خود او تمام خواهد شد
33 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 11)
   مذاکره سم است؛ جنگ هم نمی‌شود/ گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است
33 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 4، غیر قابل انتشار: 7)
  ۲۰۳۰ چگونه برای غرب سرباز تربیت می‌کند؟
29 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 7)
   حجاب امنیتی است / بی قانونی علیه قانون؟!
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  حاج‌احمد شهید شده است!
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   با افزایش معرفت جامعه، گفتمان های انقلابی را تقویت کنید/ همراهی طلاب و بزرگان حوزه با نهضت امام(ره) جزو وظایف ذاتی و هویتی حوزه بود
14 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  دشمنان دیگر توان و ظرفیتی برای فعال کردن ندارند
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   چرا از فیلم‌‎هایی با موضوع حمایت از صهیونیست‌ها در جشنواره جهانی فجر تقدیر می‌شود؟
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جملات قصارتان را کجای دلمان بگنجانیم؟
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   عباس عبدی: ترامپ اهل مذاکره نیست و تماس با او مفید نیست ولی باید مذاکره کنیم
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)