خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  شریعتمداری امشب از «گام دوم» می‌گوید
  با سیلی‌های جمهوری اسلامی آشنا شوید
  شهید شما از ملائکه هم بالاتر است
  تمرینات منافقین در آلبانی؛
  چرا باید کار را به جوان‌ها سپرد؟
  جلسه امروز مجمع درباره «پالرمو» به روایت آیت‌الله محمدی عراقی
  مجمع تشخیص دوباره درباره پالرمو به نتیجه نرسید
  آمادگی FATF برای حمله به برنامه موشکی ایران
  ابراز جدید برای تشدید تحریم
  نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره حمله تروریستی زاهدان و بودجه انسداد مرزها
  الزامات نه‌گانه شروع گام دوم انقلاب
  چرا موافقت‌نامه پاریس در کمیسیون های تخصصی مجلس بررسی نمی‌شود؟
  برای امام خمینی تعیین تکلیف نکنید
  خون شهدای ترور برگردن گردانندگان FATF است
  که با ما هر چه کرد آن «آشنا» کرد
  نجات برجام با سازوکار «اینستکس»؛ از واقعیت تا سراب
  الزامات ۹ گانه شروع گام دوم انقلاب
  به تقاضاها درباره CFT وپالرمو مشکوکیم
  پاسخ ۱۸ بندی به ادعاهای حامیان تصویب لوایح مرتبط با FATF
  FATF شاید حتی تحریم را تشدید کند
  پاسخی به ادعای تکراری درباره دستخط امام خمینی
  قاسمی: بیانیه پایانی کنفرانس ورشو سند شکست و ناکامی آن است
  پرشمارترین واژه که حضرت آقا در بیانیه گام دوم بکار بردند مسئله جوانان است
  شباهت سخنان روحانی درباره برجام و FATF
  حضور آمریکایی‌ها در سوریه باید خاتمه یابد
  چه کسی ساعت ورود و خروج اتوبوس سپاه را لو داد؟!
  درآمدی بر آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی
  چشم بستن به خیانت‌های اروپا به خیال خام SPV
  جوانان، هسته مرکزی گام دوم انقلاب
  صفارهرندی: چله بزرگ انقلاب در پیش است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 214546صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 21 آبان 1397 - 10:15
به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!
شهیدخبر: انتشار یک گزارش مغرضانه که بسیاری آن را سفارشی خواندند علیه مراسم اربعین و برکاتی که برای مردم عراق دارد با واکنش‌های چهره‌های این کشور روبرو شد.
  

اربعین و غوغای چند ده میلیونی عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) علی‌رغم سیاست سابق بایکوت و سانسور رسانه‌ای شدید در جهان، چند سالی است که رسانه‌های مطرح جهان را مجبور به بازتاب این آیین شیعه کرده است.

نکته‌ای که حضرت آیت‌الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از دانش آموزان و دانشجویان  هم به آن اشاره کردند. رهبری فرمودند: آنها  چند سال در قبال حرکت عظیم اربعین «توطئه سکوت» را به‌کار گرفتند اما امسال مجبور شدند مقداری به آن بپردازند البته با تحلیل های خصمانه و غلط و بلاهت آمیز.

رسانه‌های جهان دریافته‌اند که  با رشد شبکه های اجتماعی نمی‌توانند این اتفاق را پوشش ندهند، به همین منظور امسال به موضوع اربعین پرداختند و حتی این موضوع تاحدی برای شبکه‌ای مثل بی‌بی‌سی مهم بود که نفیسه کوهنورد، خبرنگاراین شبکه به  کربلا رفت، چادر سر کرد و از آن جا برایشان گزارش ارسال کرد.


 

به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی با چادر در کربلا

هرچند که این رسانه انگلیسی در همین گزارش هم ارادت خودش به شیعه انگلیسی را  نشان داد و از بین میلیون ها عراقی عاشق ایران و مسئولان ایرانی، عامدانه به سراغ یکی دو فرقه کوچک مخالف جمهوری اسلامی در عراق رفت و  سعی کرد علیه سیاست های جمهوری اسلامی گزارش پخش کند.

بی‌بی‌سی فارسی حتی در چند مقطع فراخوان داد تا زائران تصاویری برایشان ارسال کنند بلکه بتوانند شبهاتی را درباره این اجتماع عظیم دینی ایجاد کنند اما  تیرشان به سنگ خورد و در نتیجه هیچ تصویری از این همایش میلیونی را برای پخش انتخاب نکردند.

به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!

اما بی‌بی‌سی فارسی، هدف اصلی خود را هفته پیش با انتشار گزارشی علیه پیاده‌روی اربعین نمایان کرد و نقاب از چهره خود کشید. در این گزارش که با عنوان «تاثیر پیاده‌روی اربعین بر جامعه عراق» منتشر شد ادعا شده که این  مراسم، سودی نه از جنبه معنوی  و نه از جنبه مادی و اقتصادی برای این کشور ندارد و حتی باعث تضعیف حرکت کار و تولید در کشور عراق شده است. 

به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!

بی‌بی‌سی در بخشی از مطلب خود نوشت: «این مراسم با نگاهی ظاهرگرایانه به حرکت امام حسین، زمینه خالی کردن این جریان از معانی عمیق دینی آن شده و آن را به یک کارناوال سیاحتی تبدیل می‌کند. کارناوالی که خیلی‌ها با هدف تفریح و گذر وقت و به مثل معروف فارسی "هم زیارت است و هم سیاحت" به آن می‌پردازند.»

به همین منظور سراغ چند تن از چهره های عراقی از جمله یک استاد دانشگاه، یک استاد حوزه و یک فعال اجتماعی رفتیم و با آنها درباره این گزارش بی‌بی‌سی گفتگو کردیم.

 

* استاد رسانه دانشگاه بغداد: اربعین نماد مبارزه با طایفه‌گری است

دکتر حسین علی نور الموسوی رییس گروه دانشکده رسانه دانشگاه بغداد است.  او درباره این موضوع که بی‌بی‌سی «نگرانی‌های فرقه‌گرایانه» را از آفت های پیاده‌روی اربعین معرفی کرده، می‌گوید: «برعکس ادعای این رسانه انگلیسی، اتفاقا امسال با توجه به چالش‌های طایفه‌ای و مذهبی در عراق، پیاده‌روی وحدت بخش اربعین از اهمیت دوچندانی برخوردار بود. این زیارت فضا را برای همدلی و همزمانی مردم عراق با یکدیگر و همچنین با سایر ملت‌ها فراهم آورده است. نکته دیگر آن که مبارزه با نژادپرستی و طایفه‌گرایی در این گردهمایی بی‌نظیر انسانی بسیار برجسته و مشهود است.»

به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!

این استاد دانشگاه درباره برکات مادی و معنوی این زیارت هم می‌گوید:‌ «زیارت عتبات عالیات عراق بخصوص در زمان اربعین دارای برکات بی‌شماری برای ملت عراق است که علاوه بر برکات معنوی دارای برکات مادی هم هست. برخلاف برخی ادعاهای مغرضانه، فرصت‌های شغلی زیادی در بازه زمانی قبل و بعد از اربعین حسینی برای ملت عراق ایجاد می‌شود. روحیه جهادی و اقدام داوطلبانه که  نیاز مبرم عراق است از ثمره‌های زیارت اربعین به شمار می‌رود.»

او در پایان هم عنوان می‌کند: «روایت بی‌بی‌سی و شبکه‌های همسو با آن هیچ تناسبی با واقعیت‌های اربعین ندارد. مساله‌ای که ادعای بی‌بی‌سی را زیر سوال می‌برد بزرگداشت روزافزون و باشکوه‌تر اربعین حسینی در عراق و سایر کشورهای جهانی است.»

  

* فعال اجتماعی عراقی: کسی برای تفریح به کربلا نمی‌رود

مجاهد الاسدی فعال اجتماعی که امسال هم میزبانان زائران اربعین بود می‌گوید دولت عراق برخلاف ادعای گزارش بی‌بی‌سی فارسی هیچ هزینه‌ای برای هیئت‌ها و موکب‌های پرداخت نمی‌کند و همه هزینه‌ها از جیب شخصی افراد است که اختیارش را خودشان دارند. «در این جا باید بگویم که خیلی از ما عراقی‌ها تجارت را فقط با امام حسین(ع) پرسود می‌دانیم، ما شاید پول توی جیبمان نداشته باشیم ولی نگران خرج کردن برای زائران سیدالشهدا نیستیم. مثلا خود من امسال برای اربعین که حتی مهمان در منزلم بود پول نداشتم ولی خدا خودش جور کرد و شرمنده نشدم.»


الاسدی درباره بخش دیگری از گزارش بی بی سی که مدعی شده بود این سفر ارزش معنوی و مادی برای مردم عراق ندارد هم می‌گوید: «اگر این سفر حالت معنوی نداشته، چطور هرسال بیشتر از سال گذشته جمعیت می آید؟ اگر اثر معنوی نداشت زائران یک سال، دو سال نه سه سال می آمدند نه این که هرساله بیایند. این سفر ظاهرش سراسر سختی است و اگر باعث رشد معنوی مردم عراق نشود چرا این همه سختی را باید تحمل کنند؛ مثلا برخی عراقی‌ها ۱۳ روز در راه هستند و هرشب در یک موکب می‌خوابند و حتی بین این افراد زنان شیرده هم حضور دارند.»

به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!

مجاهد با خنده، درباره این بخش از گزارش رسانه سلطنتی انگلیس که نوشته برخی ها هم برای سیاحت می‌آیند و هم برای تفریح، می‌گوید: شما حساب کن همین ایرانی‌ها با یک سوم هزینه‌ اربعین می‌توانند بروند شهرهای مختلف ایران خوش بگذرانند و در اینجا هم همین گونه است. شرکت های مسافرتی هستند که با ۷۵،۰۰۰ دینار که پول حق الزحمه ۳ روز یک کارگر معمولی است یک هفته ای مردم را با هتل، ماشین، و غذای رایگان به اربیل، کرکوک، سلیمانیه و... می برند و آن جا تفریح می‌کنند، پس اگر کسی قرار است برای تفریح برود، جای دیگری می‌رود نه در این مسیر که همه اش سختی است.»

او درباره ادعای از بین رفتن کسب و کار عراق به دلیل اربعین، اینگونه توضیح می‌دهد: «چگونه است که وجود توریست برای کشورهای دیگر مانند انگلیس سودمند است اما برای مردم ما (عراق) سودمند نیست؟ علاوه بر هزینه‌هایی که بالاخره هر دولتی از محل ورود توریست به کشورش نصیبش می‌شود، اقتصاد بسیاری از شهرهای ما مانند نجف و کربلا تغییر پیدا می‌کند؛ یعنی در کنار خدمات رایگان موکب‌ها، اربعین اقتصاد مردم و بازار ما را متحول می‌کند. از رانندگان و گاریچی‌هایی که زائران را جابجا می‌کنند بگیرید تا مغازه ‌داران سطح شهر و بازارهای نجف و کربلا، همه در این ایام، سود مادی هم  کسب می‌کنند.»

مجاهد الاسدی می‌گوید: «شما تصور کنید هر زائر تنها دو یا سه سوغاتی بخرد، چه سود عظیمی نصیب بازار ما می‌شود؟ به طور غیرمستقیم هم اثر می‌گذارد از فروش برنج، حبوبات، مرغ و گوشت و ماهی و ظروف یکبار مصرف گرفته تا همین آب‌های معدنی و میوه‌هایی که صاحبان مواکب می‌خرند و رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند، بالاخره بابتش به باغداران و شرکت‌ها پول می‌دهند و آن‌ها سود می‌برند. این گونه به شما بگویم که حتی برخی از بازاریان تمام سال منتظر ایام اربعین هستند تا بتوانند از عهده مخارجشان بربیایند. مثلا دوستان من که در فرودگاه مغاره دارند در این ایام ۵ تا شاگرد اضافه می کنند تا بتوانند پاسخگوی مشتریان باشند، آیا این‌ها سود نیست؟»

 

* مدرس عراقی جامعه المصطفی: گزارش بی‌بی‌سی ناشی از فهم مادی نسبت به اربعین است

علی فاضل السعدی، روحانی عراقی و مدرس جامعه المصطفی نیز هم از زاویه دیگری به  گزارش بی‌بی‌سی در خصوص زیارت اربعین نگاه می‌کند و می‌گوید: «نباید فراموش کرد که گزارش این شبکه در خصوص زیارت اربعین ناشی از فهم مادی محض و برگرفته از تمدن سکولار غربی است. حال اینکه مهمان نوازی مردم عراق از ده ها میلیون زائر اربعین هیچ شباهتی به کارناوال‌های مرسوم در نقاط مختلف دنیا ندارد چراکه برخاسته از یک فهم ایدئولوژیک در مورد تعظیم شعائر حسینی است.»

به بی‌بی‌سی بگویید اینقدر نگران ما نباشد!

او همچنین برخلاف ادعای بی‌بی‌سی فارسی که این راهپیمایی را خالی از معنویت معرفی کرده، عنوان می‌کند: «زیارت اربعین علاوه بر برکات مادی که دارد، فضایی مناسب را برای تزکیه نفس و تبلیغ مبانی دین و فرهنگ توسط علما، نخبگان و اندیشمندان عراقی فراهم می‌کند. این زیارت همچنین در الفت و تقارب شیعیان دنیا بسیار تاثیر دارد و دشمن از همین می‌ترسد، خصوصا زمانی که می‌بیند خادمان عراقی در کنار زائران ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، بحرینی، اروپایی، آفریقایی و آمریکایی دور امام حسین(ع) جمع می‌شوند.»

به نظر می‌رسد این نحوه پوشش خبری BBC که حتی با استانداردهای اولیه و سیاست‌های ادعایی خود این خبرگزاری، فرسنگ‌ها فاصله دارد نه تنها نتیجه‌بخش نبوده بلکه بیشتر باعث مصمم تر شدن ایرانی‌ها، عراقی‌ها و تمامی شیعیان جهان شده و نوید اربعینی پرشورتر در سال‌های آینده را خواهد داد.

منبع: فارس
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بازتاب چهلمین سال جشن انقلاب اسلامی در رسانه‌های جهان
24 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   آقای کارگردان ما دفاع کردیم، آقازاده هم نبودیم!
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  هدف ما از توسعه توان موشکی، جلوگیری از جنگ است/در صورت توطئه اروپا، به یک جهش استراتژیک موشکی روی می‌آوریم
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   «مرگ بر آمریکا» یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو/ توصیه می‌کنم به اروپایی‌ها اعتماد نکنید
14 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  بیانیه «گام دوم انقلاب» امام خامنه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر شد
15 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   هشدار سردار سلامی به اسرائیل/ اشغالگران جنگ جدیدی را شروع کنند، مسلماً محو خواهند شد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  با میراث شهدا در «بنیاد شهید» چه می‌کنند؟
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رهبری معظم: طرح یکسان‌سازی قبور شهدا کار غلطی است
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درباره طرحی که آقا نسخه اش را پیچید!
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   واکنش های عجیب به یک حماسه!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار