خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  همیشه بر راه حل سیاسی سوری تاکید کرده‌ایم
  بیدارباشِ دیدبان انقلاب
  نتیجه انفعال دستگاه دیپلماسی در مقابل فرانسه
  صنعت موشکی را هم بتن‌ریزی کنیم؟!
  نامه سرگشاده خانواده شهدای ترور کشور به سفیر دانمارک
  انتظار داریم به توافقی برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دست یابیم
  جلسه درس خارج فقه امروز رهبرانقلاب
  خاطره رهبرانقلاب از علت پذیرفتن مسئولیت ریاست جمهوری
  مغالطه عجیب صادق زیباکلام علیه رحیم‌پور ازغدی
  سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه مستقیم علیه امنیت کشور ما وارد عمل شده‌اند
  درخواست از دادستان کشور برای مشخص کردن صحت یا عدم صحت ادعای ظریف درباره پولشویی
  اعطای ۲۵۰۰ گرین‌کارت به مقامات
  با این استدلال باید صنعت موشکی را هم بتن‌ریزی کنیم!
  عدالت‌خواهی از رهبری چگونه؟
  چرا وقتی رهبرانقلاب دستور دادند، روحانی اجرا نکرد؟
  برجام منطقه‌ای رسما کلید خورد...
  تأکید پدر همسر سید حسن بر تغییر شعار «مرگ بر آمریکا»
  نشخوار نقشه سوخته ترامپ و منافقین از سوی سعید حجاریان
  چرا باقری درمنی مفسد فی الارض شناخته شد؟
  پول براندازی بعد از پول دختربازی!
  در قصه برجام ما بسیار صحیح عمل کردیم
  نظر رهبر انقلاب درباره حق رأی سران قوا در هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
  غرب معتاد به تحریم؛ دولت معتاد به مذاکره با غرب
  نشخوار نقشه سوخته ترامپ و منافقین توسط یک نفوذی
  آشنا: ایران براندازی نظام‌های سیاسی منطقه را بر نمی‌تابد
  جلیلی: باید برجام خوانی را در دانشگاه شروع کنید
  علت لغو سخنرانی‌های ۱۶ آذر در برخی دانشگاه‌ها
  آمریکایی‌ها مانع از بین بردن داعش می‌شوند
  جزییات دستور رهبرانقلاب درباره اصلاح‌بودجه از زبان رئیس‌مجلس
  رانت خواری را منکر می‌دانم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 214432صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنرییکشنبه، 20 آبان 1397 - 11:55
امروز هزاران ردانی‌پور در مناطق محروم خدمت می‌کنند
امروز هزاران ردانی‌پور در مناطق محروم خدمت می‌کنندشهیدخبر: اگر در دفاع مقدس یک ردانی‌پور و میثمی داشتیم امروز هزار ردانی‌پور در مناطق محروم خدمت می‌کنند. پیام تشکر مقام معظم رهبری به امام جمعه خرمشهر را ملاحظه کنید. مثل ایشان صد‌ها نفر را در حوزه‌های علمیه داریم
  
نهاد انقلابی نمی‌کنند. نسبت به سپاه و دیگر نهاد‌های اثرگذار در جامعه هم همین رویه را در پیش دارند؛ لذا دشمن تبلیغات گسترده‌ای را شروع کرده که گاهی اثرگذار بوده است.

به نظر شما آن مرجعیتی که روحانیت در انقلاب و دفاع مقدس داشت، به‌رغم تبلیغات بیگانگان هنوز وجود دارد؟
به‌رغم همه هجمه‌ها، باز روحانیت محل رجوع مردم است. فکر نکنید این تبلیغات فقط معطوف به این چند سال اخیر است. از صدر اسلام به پیامبر اسلام (ص) اهانت می‌کردند. دوران امیرالمؤمنین (ع) هم همین تبلیغات منفی وجود داشت. وقتی خبر شهادت امیرالمؤمنین (ع) در جامعه پخش شد پرسیدند علی را کجا شهید کردند؟ گفتند مسجد. پرسیدند مگر علی نماز می‌خواند؟! یعنی جامعه محدود آن زمان که علی را می‌دید و همزمان با ایشان می‌زیست تحت تأثیر تبلیغات دشمن قرار گرفته بود. امروز با وجود تمام این تبلیغات مسموم دشمن، باز روحانیت جایگاه خودش را دارد. امروز اگر رهبر معظم انقلاب ندایی بر زبان جاری کنند گستره‌اش تا آن‌سوی مرز‌ها خواهد رفت. یا اگر یک مرجع تقلید مطلبی را می‌فرمایند ببینید گستره‌اش تا کجا می‌رود. شخصی مثل سیدحسن نصرالله حرف می‌زند و ببینید در دنیا چه کار می‌کند یا در عراق آیت‌الله سیستانی یک فتوا می‌دهد و جریان حشدالشعبی به وجود می‌آید و مردم بسیج می‌شوند. به‌رغم اینکه سال‌های طولانی روحانیت را در عراق و ایران کشتند، ولی نتوانستند اثرگذاری روحانیت را کم کنند. ناگفته نماند گاهی تبلیغات زیاد خواسته یا ناخواسته مؤثر واقع می‌شود.

گذشته از دفاع مقدس که روحانیت حضور پررنگی داشت، در دفاع از حرم هم شاهد حضور روحانیون بودیم.
بله، درصد جمعیتی شهدا را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم درصد بالایی از شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم به نسبت جمعیت روحانیون بالاست. همین امروز این‌گونه احساس می‌شود که نقش روحانیت در جامعه کمرنگ شده و جایگاه واقعی خودش را از دست داده است. اما باز نگاه می‌کنیم می‌بینیم نسبت به تناسب جمعیتی روحانیت جایگاه بالا و اثرگذاری خوبی دارد. اگر در دفاع مقدس یک ردانی‌پور و میثمی داشتیم امروز هزار ردانی‌پور در مناطق محروم خدمت می‌کنند. پیام تشکر مقام معظم رهبری به امام جمعه خرمشهر را ملاحظه کنید. مثل ایشان صد‌ها نفر را در حوزه‌های علمیه داریم. هزاران روحانی جوان مثل ردانی‌پور و میثمی داریم که قابل تحسین است. این را هر چه گسترده‌تر کنیم بهترین تبلیغ است. امروز تبلیغ عملی جواب می‌دهد. امروز نباید گوشه مسجد بنشینیم که مردم به سراغ ما بیایند ما باید به سراغ مردم برویم. حوزه علمیه با طرح هجرت روحانیون را به همراه خانواده‌هایشان با کمترین حقوق به یک روستا و مناطق محروم می‌فرستد و آن‌ها چند سال در منطقه محروم می‌مانند و مردم این طلبه را پرستش می‌کنند. این‌ها باید گفته شود.

مسلماً در کنار وظیفه تبلیغی، حضور عملی روحانیون در عرصه‌ها مثل دوران دفاع مقدس بین عموم مردم و خصوصاً جوان‌تر‌ها بسیار تأثیرگذار است، اگر می‌شود بیشتر به این حضور عملی بپردازیم. 
از شروع انقلاب در تمام عرصه‌ها چه در پیروزی انقلاب، چه بعد از پیروزی انقلاب و ترور شخصیت‌ها و چه در دوران دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم، روحانیت پیشگام بوده است. ما روحانی‌ای داریم که چهار فرزندش به شهادت رسیده‌اند. روحانیون زیادی داریم که تک فرزندشان شهید شده است. ۳۵۰ نفر روحانی آزاده داریم که سال‌های زیادی در اسارت دشمن بعثی بودند. بیش از ۷ هزار روحانی جانباز و بیش از ۱۷ هزار روحانی رزمنده داریم. در یک روز از دفاع مقدس ۱۴۰ شهید روحانی تقدیم انقلاب شده. معلوم است حضور روحانیت در جنگ حضور پررنگی بوده است. امروز در دفاع از حرم بیشترین مراجعات را از روحانیون داریم. بعضی از روحانیون به نیت زیارت عتبات عالیات به عراق رفتند و آنجا خودشان را به رزمندگان رساندند و در کنار آن‌ها در دفاع از حریم اهل بیت (ع) جنگیدند و به شهادت رسیدند.

بسیج طلاب در زمینه تبلیغاتی چه کار‌هایی را در عرصه جنگ نرم انجام داده است؟
امروز روحانیت در دورترین نقاط کشور در تمام شئون زندگی با مردم همراه است. مردم روستایی که ۲۰ خانوار جمعیت دارد حداقل روزی یک بار طلبه مسجد‌شان را می‌بینند و مشکلات‌شان را با او در میان می‌گذارند. روحانیون در سختی‌ها و ناگواری‌ها و شادی‌ها باید با مردم باشند. وقتی جریان زلزله بم به وجود می‌آید می‌بینیم اگر آن روز روحانیت به تعداد انگشت‌شمار حضور پیدا کرد در زلزله کرمانشاه بیش از ۱۵۰۰ روحانی در روز‌های مختلف کنار مردم بودند. در پیاده‌روی اربعین حضور چشمگیر روحانیون در کنار مردم را می‌بینیم. دشمن نگاه می‌کند کارکرد کدام یک از اقشار بیشتر است و همان قشر را مورد تهدید و تخریب قرار می‌دهد. می‌بیند روحانیت می‌تواند نقش بیافریند و مردم را بسیج کند پس می‌خواهد این جایگاه را تخریب کند. چرا جایگاه اهل بیت را تخریب و تبعید می‌کردند، چون نقش هدایتگری داشتند.

طلاب و روحانیون در برابر این تخریب چه کاری باید انجام دهند؟
حضور روحانیت و نیرو‌های ارزشی در میان مردم باید بیشتر شود. گاهی خدماتی که ارائه می‌شود را نمی‌گویند. اگر نیرو‌های ارزشی و کسانی که در عرصه دین با مردم کار می‌کنند عملکرد خودشان را به مردم بازگو کنند و همه چیز شفاف باشد مردم هم اعتماد می‌کنند. همین کاری که مقام معظم رهبری پیش گرفته‌اند. مقایسه‌ای کنیم از گذشته و حال و اینکه گذشته چه بودیم و امروز چه هستیم. ببینیم در ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چه اتفاقاتی افتاده و چه تهدید‌هایی را پشت سر گذاشتیم و چه تحریم‌های ناجوانمردانه‌ای را پشت سر گذاشتیم، ولی باز همچنان پدر قدرت و باعزت هستیم. من به جرأت می‌توانم بگویم خدمات روحانیون در مناطق محروم از حد توانشان بیشتر است. در بسیاری از روستا‌ها روحانیون حضور پیدا کرده و در تمام لحظات با مردم هستند. این‌ها باز باید بیشتر شود و بیشتر بازگو شود. اگر گفته نشود ممکن است تأثیر واقعی خودش را نداشته باشد. وقتی به طلاب جوان می‌گوییم شما در شهر‌ها می‌روید و کار‌هایی که انجام داده‌اید را بازگو کنید می‌گویند این کار‌ها را برای خدا کرده‌ایم.

تا چه میزان در فضای مجازی و علوم ارتباطی جدید که جوانان بیشتر با آن سر و کار دارند ورود کرده‌اید؟
الان دوستان در عرصه‌های فراوانی کار می‌کنند باز امکان ورود در تمام عرصه‌ها برایمان وجود ندارد و امکانات و بودجه لازم را نداریم. دشمن پول‌های زیادی خرج می‌کند. عربستان سالانه میلیون‌ها جلد کتاب علیه تشیع و دین چاپ می‌کند و در فصولی که مردم به حج و عمره می‌روند پخش و یا در کشور‌های مختلف توزیع می‌کنند. در حالی که بیشترین تیراژ کتاب‌های ما ۲ هزار جلد است. همچنین رسانه و فضای مجازی گسترده‌ای در اختیار دارند. کشور عربستان مرکز علوم دینی‌اش هزار برابر مراکز دینی ما اعتبار در اختیار دارد. ما چقدر بودجه داریم که بخواهیم این کار‌ها را انجام دهیم. حوزه روحانیت وهابیت خیلی گسترده است. تمام تبلیغاتشان علیه تشیع است. ما اهل سنت را نمی‌گوییم و منظورمان وهابیت است. در مساجد عربستان می‌بینیم حقوق کلانی در اختیار ائمه جماعات قرار می‌گیرد.

مبلغان‌تان به زبان روز جامعه نزدیک می‌شوند تا با اقشار مختلف ارتباط بگیرند؟
هر روحانی که توانست به مردم نزدیک شود و در غم و شادی مردم حضور پیدا کند موفق عمل کرده است. هر جا ما خودمان را کنار کشیدیم و سوار ماشین شدیم به مسجد رفتیم و با ماشین از مسجد برگشتیم نتوانستیم موفق شویم. امروز یک شخصیتی مثل آقای آل‌هاشم در تبریز تمام بسط و دیوار‌هایی که در نماز جمعه بین مردم کشیده شده را برمی‌دارد و در تمام برنامه‌ها با مردم حضور پیدا می‌کند و ببینید چه محبوبیت بالایی پیدا می‌کند. به نظر من وقت آن رسیده برخی از این دیوار‌های بی‌اعتمادی که دشمن بر اثر ترور‌ها ایجاد کرده را برداریم. حفاظت و حراست از مسئولان اثرگذار لازم است، ولی این دیوار‌ها هم باید برداشته شود. اگر این اتفاقات بیفتد خیلی اثرگذار خواهد بود. روحانیت باید در مساجد و دانشگاه‌ها و جا‌های دیگر وقت بگذارد و با مردم و جوانان حرف بزند. مقام معظم رهبری برخی مناصب را به روحانیون جوان می‌دهند که قطعاً با تدبیر و درایت است. چون این روحانی جوان حوصله صحبت و برخورد با جوانان را دارد و باعث می‌شود که جوان رویش بشود با زبان خودش با روحانی صحبت کند. این درک متقابل خیلی با سخنرانی در مسجد فرق می‌کند. امروز باید روحانیون این فضا را ایجاد کنند. یک اتفاقی در تبریز می‌افتد بارقه امید در مردم به وجود می‌آید. امیدواریم همه روحانیون به این شکل عمل کنند.

در دیگر کشور‌ها فعالیت‌های تبلیغاتی برای معرفی و جذب اسلام رحمانی و حقوقی وجود دارد؟ 
امروز حوزه‌های علمیه در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برند. شاید هزاران نفر از مبلغین ما در خارج و داخل کشور با افراد مختلف در ارتباط باشند. در تلویزیون خانواده‌ای مسیحی را می‌دیدم که شیعه شده بودند. می‌گفتند بر اثر صحبت روحانی یک کاوران زیارتی در مکه با اهل بیت (ع) آشنا شدم و مشتاق شدم بیشتر از این بزرگان بدانم. همین دانستن باعث جذب مردم به ادیان دیگر می‌شود. امروز در کشور‌های مختلف روحانیون در حال تبلیغ با زبان‌های مختلف هستند. طلبه‌های جوان به زبان و سلاح امروز مسلط هستند. امروز رایزن‌های فرهنگی خوبی در کشور‌های اسلامی و غیراسلامی داریم که فعالیت‌های تبلیغی خوبی انجام می‌دهند.
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/8/20 - 16:07 |     0     0     |
روح همه شهدا شاد

ناشناس
| 1397/8/24 - 12:51 |     0     0    
پاسخ: تو این چندسال اخیر روحانیونی که لباس جهاد برتن کردند و برای دفاع از اسلام به سوریه و عراق رفتن ابروی ریخته شده بسیاری از آقایون رو جمع کردند.درود به روح پاک شهدای روحانی مدافع حرم

ارتشی
| 1397/8/21 - 10:53 |     0     0     |
شهدا شرمنده ایم ؛و خوشا به سعادت شما که عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَید ، ومن ارتشی بازنشسته و باز مانده ازخیل شهدا سرخورده و افسرده و دلچرکین از اوضاع جامعه انتظار پرواز به سوی حق دارم تا اگر لایق بوده و سعادت داشته باشم در جوار بزرگ مردان تاریخ خونبار ایران اسلامی از رنج ودرد آسوده شوم.

ناشناس
| 1397/8/21 - 15:08 |     0     0     |
الان دقیقا اردوهای جهادی همینن دیگه خدا خیرشون بده

ناشناس
| 1397/8/21 - 21:45 |     0     0     |
امروز فعالیت در زمینه فرهنگی در کشور از هرچیزی مهمتره

شیخی
| 1397/8/22 - 19:49 |     0     0     |
مثل ایشان صد‌ها نفر را در حوزه‌های علمیه داریم. هزاران روحانی جوان مثل ردانی‌پور و میثمی داریم که قابل تحسین است. این را هر چه گسترده‌تر کنیم بهترین تبلیغ است. امروز تبلیغ عملی جواب می‌دهد

ناشناس
| 1397/8/24 - 12:50 |     0     0     |
وقتی کسی مبلغ دین میشه باید در همه زمینه ها برای دین تبلیغ کنه نه اینکه فقط بشینه بالا منبر ملت رو نصیحت کنه


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  هشدار مهم رهبر انقلاب به مجموعه‌های گوناگون و جریان‌های سیاسی/ نقشه‌ آمریکا این است که به کمک تحریم در کشور ما جنگ داخلی ایجاد کند
36 نظر (فعال: 33 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   شهدا امروز نیز با هویت و معنویت خود از کشور و اسلام دفاع می‌کنند/ دفاع مقدس تمام‌شدنی نیست
23 نظر (فعال: 23 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  خبری شده است؟
25 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   واگذاری بیمه تکمیلی ایثارگران به نفع ایثارگر است؟
25 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
  واگذاری بیمه تکمیلی به دستگاه‌های اجرایی به خواست بنیاد شهید نبوده است
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   تست موشک‌ها را ادامه می‌دهیم
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  نظر رهبرانقلاب درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان/ این قانون حلقه بسته مدیریتی را برای جوان‌ها می‌گشاید
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   دل‌آزردگی خانواده‌های شهدا از تدفین یک مسئول در گلستان شهدا
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
  دشمنان آرزوی براندازی نظام را به گور خواهند برد
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   چرا دشمن جمهوری‌ اسلامی محکوم به شکست است؟
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار