خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  مسئله‌ی فوری و جدّی کشور «اقتصاد» است/ سال ۹۸، سال «رونق تولید» خواهد بود
  دستاوردهای ملی شدن صنعت نفت
  معنای نوروز در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
  خبر را سانسور کنید!
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه نظام بودند، دستاوردهای بیش‌تری داشتیم
  ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب
  پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
  نمایش دستاوردهای چهل ساله نیروی دریایی ارتش در پایگاه شهدای تکاور خرمشهر
  اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه بودند، دستاوردهای بیشتری داشتیم
  خط حزب‌الله
  بودجه شبکه‌های ضد ایرانی در آمریکا کاهش می‌یابد
  دعوت رئیس قوه قضاییه از قضات و حقوقدانان بین‌المللی برای پیوستن به نهضت مقابله با تروریسم و نژادپرستی
  نقش آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام در ملی‌شدن نفت
  تفاوت مدیر جهادی با مدیران کاخ نشین
  عدم انفعال، ویژگی بارز انقلاب اسلامی ایران است
  توپخانه را باید سمت دشمن گرفت
  سال ۹۷ و پیروزی‌های ملت ایران
  چرا باید امید داشت؟
  ظریف: ایران هرگز نباید به هیچ کشوری اعتماد کند
  مهم‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۷ کدام است؟
  نخبگان و رسالت آن‌ها در گام دوم انقلاب
  ایران ازکمک به یمن دریغ نمی‌کند
  شاهد ایجاد داعش جدید در آمریکا و اروپا هستیم
  بازتاب اظهارات رئیس جمهور در رسانه ها
  ظریف: سفرم به قم به FATF ربطی ندارد
  آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در دیدار با ظریف چه گفت؟
  ستاره 97
  دلیل اصرار مسوولان دانشگاه تهران برای جذب یک نفوذی چیست؟
  واعظی چه زمانی از حضور بشاراسد مطلع شد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 214146صفحه نخست » بین المللسه شنبه، 15 آبان 1397 - 16:10
امواج تهدید آمیز در «خلیج فارس»
شهیدخبر: اگر چه آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی در جنگ عراق علیه ایران به اعلام بی‌طرفی ادامه می‌دهند، اما به دلیل محاسبات اجتناب ناپذیر سود و زیان‌های بالقوه و تلاش برای کسب محدوده‌ای از کنترل، به سوی هر یک از دو طرف جنگ کشیده شده‌اند.
  

جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ‌ترین وقایع قرن بیستم بوده و آسیب جدی به منابع انسانی و اقتصادی 2 کشور وارده کرد؛ اما هشت سال پایداری و مقاومت مردمی ایران اسلامی در این جنگ، برگ زرین دیگری به کتاب افتخارات بشریت افزود. دفاع جوانمردانه‌ای که بار دیگر پیروزی کرامت و انسانیت در مقابل شقاوت و ددمنشی را همچون عاشورای حسینی (ع) به گوش جهانیان رساند.

در این جنگ، صدام و حامیان جهانی‌اش با انگیزه‌های شیطانی کشتار و سلطه در یک طرف کارزار بودند و در طرف دیگر ملتی که تازه رژیم استبدادی و دست‌نشانده حاکم بر خود را با انقلابی اسلامی واژگون کرده بود، قرار داشت. حامیان رژیم بعثی با دادن تسلیحات، پول، اطلاعات کاربردی و حتی اعزام نیروی انسانی در طول هشت سال، از آن حمایت و جانبداری می‌کردند؛ اما ملت غیور ما بدون اتکا به احدی در این هشت سال توانستند از تمامیت ارضی کشور خود دفاع کنند.

در این میان، جنگ روانی دشمن یک طرف دیگر ماجرا بود؛ چرا که نحوه پوشش و انعکاس این جنگ در رسانه‌های جهان قابل تامل بود. سلطه‌گران جهانی با به کارگیری طیف وسیع رسانه‌ها از طریق جعل اخبار، وارونه جلوه دادن حقایق و نشر اکاذیب در تمامی ابعاد از ابتدای جنگ به تشویق و حمایت از متجاوز می‌پرداختند.
روزنامه «اینترنشنال هرالدتریبون» یکی از رسانه‌هایی بود که در 19 مهرماه 1359 گزارشی را با این عنوان «امواج تهدید آمیز در خلیج فارس» منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید:

در حال حاضر جنگ ایران و عراق در حال آشکار کردن مداخله‌های شوم استراتژیکی است که از ابتدا بیم آن می‌رفت. اگر چه آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی به اعلام بی‌طرفی ادامه می‌دهند، اما به دلیل محاسبات اجتناب ناپذیر سود و زیان‌های بالقوه و تلاش برای کسب محدوده‌ای از کنترل، به سوی هر یک از دو طرف جنگ کشیده شده‌اند.
تاکنون در سایه ساختار قبلی ذخایر جهانی و تمایل دیگر تولید کننده‌های نفت برای حفظ یا افزایش مقدار تولید، بقیه کشور‌های جهان احتمال به وجود آمدن یک بحران شدید نفتی را نادیده گرفته‌اند؛ اما تاثیر جنگ موضوع را به جایی کشانده است که روابط پیچیده سیاسی در خلیج فارس را دچار آشفتگی کرده است. اولین نتیجه قطعی این موضوع، ظاهر شدن تعادل جدیدی است که احتمالا کمتر مورد علاقه غرب خواهد بود. احتمال دارد که این موضوع تنش‌های بین آمریکا و متحدان اروپاییش را افزایش دهد و به تضعیف امنیت اسراییل کمک کند.

تا به حال دو حقیقت عمده در جنگ به اثبات رسیده است. یکی این که صدام، رییس جمهور عراق، در محاسبات خود شدیدا دچار اشتباه شده است و در نتیجه ممکن است سرنگون شود.
موضوع دیگر آن است که آن گونه که صدام و ایرانیان تبعیدی امیدوار بودند، جنگ، مردم داخل ایران را به سرنگونی

رژیم {امام} خمینی (ره) و برقراری یک حکومت نظامی نکرده و بر عکس، حمایت ملی ایرانی‌ها از حکومت آیت الله خمینی را تقویت کرده است.

در این هفته، بنی صدر رییس جمهور ایران به اریک رولو خبرنگار فرانسوی گفت که با توجه به مدارک محرمانه‌ای که به بهای گزافی خریدار شده و در آن گزارشی از یک ملاقات بین عراقی‌ها، ایرانیان تبعیدی و کارشناسان نظامی اسراییل و آمریکا در پاریس آمده است، تهران توجه وافری به حمله دارد. درست یا غلط، اما به نظر می‌رسد که این مدرک اساس و پایه اتهام ایرانیان در این مورد است که آمریکا، پشت اشتباه فجیع عراق قرار دارد و این موضوع تمایل بنی صدر را برای باور این که روسیه، علیرغم گواهی‌های معکوس، در حال کمک به عراق نیست، تقویت می‌کند.

تاکنون مسکو از فرصت‌های به دست آمده، زیرکانه و محتاطانه بهره برداری کرده است. یکی از اولین منافع قابل توجه، به امضا رساندن پیمان دوستی با سوریه بوده است؛ چیزی که روس‌ها، به مدت یک دهه خواستار آن بودند. دمشق مدت‌ها از انجام این کار امتناع کرده بود؛ زیرا مسکو از رقبای سوریه در بغداد حمایت می‌کرد و این کشور سوریه خود را قادر به برقراری موازنه میان اعراب می‌پنداشت.

انتخاب برای مسکو

اما اکنون رژیم سوریه که تنها لیبی را در کنار خود دارد، با توجه به درگیر بودن ارتش خود در لبنان و تهدید شدن بقایش از سوی حمله‌های گروه اخوان المسلمین در داخل، معاهده همبستگی را پذیرفته است. هنگامی‌که روس‌ها از چنین قراردادی به عنوان بهانه‌ای برای تجاوز به افغانستان استفاده کردند، ثابت کردند که این قرارداد تنها یک تکه کاغذ نیست. بنا بر وضعیت موجود، مسکو هم مجبور نبود که از بین هم پیمانان عراقی و سوری خود، همانند متحدان اتیوپیایی و سومالیایی خود، یکی را برگزیند.

مادام که عراقی‌ها مشغول جنگ هستند، می‌باید به تسلیحات شوروی تکیه کنند، اما به قدر کافی اسلحه دریافت نمی‌کنند که به پیروزی دست یابند و متوجه سوریه شوند. اگر صدام سوقط کند، تقریبا به طور قطع، جانشینان او از میان ارتش عراق خواهند بود و به اولین چیزی که علاقه خواهند داشت، بازسازی ارتش است.‌

نمی‌توان چیزی را در خاورمیانه، غیرقابل قبول دانست؛ اما احتمال خیلی ناچیزی وجود دارد که آن‌ها تلاش محتاطانه وی را برای گرایش به سوی غرب دنبال کنند و بسیار احتمال دارد که آن‌ها به سوی مسکو باز گردند.

بغداد از زمان جنگ اعراب و اسراییل در سال 1967 تاکنون حتی روابط دیپلماتیک نیز با آمریکا نداشته است. در حال حاضر کمونیست‌های عراقی؛ به دلیل این که صدام دشمن را اشتباه گرفته و به جای اسراییل، ایران را هدف خود قرار داده او را مورد حمله قرار می‌دهند و همواره انتظار می‌رود که مبارزات کینه جویانه ضداسراییلی، از سوی عراق هیجان عمومی را به سوی این نکته منحرف سازد که می‌باید تحقیر شکست در جنگ با ایران را پذیرفت. در ورای تصمیم شاه حسین برای کمک به هم نام عراقی خود باید ترس از به وجود آمدن یک تمایل جدید و قوی نسبت به شوروی در منطقه نهفته باشد.

این ترس بخشی از دلایل عنوان شده فرانسه برای حمایت از عراق نیز هست؛ حتی مشخص نیست که آیا شاه اردن برای این عمل خود، موافقت ضمنی عربستان سعودی را علی رغم همبستگی سعودی‌ها با آمریکا، دریافت داشته است یا خیر.

خواه آمریکا ارسال تسلیحات و قطعات یدکی ساخت آمریکا به ایران را مخفیانه مورد تشویق قرار دهد و یا خیلی ساده از آن جلوگیری نکند، تمایل واشنگتن برای به انتها رسیدن جنگ در شرایط بحرانی موجود و در اسرع وقت، واضح بوده و بسیار با اهمیت‌تر از موضوع گروگان‌ها است.

مانع دیگر برای دیپلماسی آمریکا آن است که آتش جنگ در اواسط مبارزات انتخاباتی آمریکا شعله ور شد و باعث افزوده شدن احساسات ضد ایرانی و سیاست‌های داخلی بر معادلات پیچیده و فوق العاده خطرناک پیشین شد.
روس‌ها دام تطمیع کننده خود را مبنی بر تضمین یک ابر قدرت در حفظ امنیت خلیج فارس و صادرات نفت، به عنوان راهی برای بیرون ماندن از معرکه قرار داده‌اند. پذیرفتن این ادعا تنها موجب افزایش منافع مسکو بدون هیچ هزینه‌ای خواهد بود. تاکنون واشنگتن تلاش کرده است تا با روشی خردمندانه جنگ و همسایه‌های قدرت یافته را در جبهه‌های جنگ نگاه دارد.

منطقه حساس
اما این موضوع مستلزم مقادیر حتی بزرگ‌تری از تسلیحات در یک منطقه‌ی حساس است. این کار نامعقولی بود که آمریکا مقادیر نامحدودی اسلحه به سوی ایران و برای حمایت از شاه به عنوان ژاندارم خلیج فارس سرازیر کرد و عراق را با این کار تشویق به رقابت کرد.

در حال حاضر چیزی که ضروری به نظر می‌رسد، این است که جنگ بدون شکست خوردن مشخص هر یک از دو طرف، به پایان برسد. سپس می‌باید از این درس عبرت گرفت. هر چه بیشتر رژیم‌های موجود در خاورمیانه از وجود نیرو‌های نظامی پاکسازی شوند، امنیت آن‌ها بیشتر تامین می‌شود. نفت و اسلحه یک ترکیب انفجارآمیز است، نه یک ترکیب ثبات بخش.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  عالی ترین نشان نظامی به چه کسانی داده می ‌شود؟
33 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   سرلشکر باقری: ایران اسلامی قلدری کشورهای مستکبر را بر نمی‌تابد
21 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تولید جنگنده «کوثر» به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد
17 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید
17 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  روحیه شهادت طلبی جوانان ایرانی از کجا می‌آمد؟
15 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سیدحسن نصرالله: مقاومت با حمایت ایران و سوریه پروژه دشمن را در منطقه شکست داد
15 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  تفاوت های جهاد با تروریسم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   استقلال ما عامل دشمنی دد منشان/ خدمتی دیگر از بنیاد شهید و وامور ایثارگران در راستای اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی
13 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  ایشان بارها، بارها، بارها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‌اند/ هنوز سال‌ها جمهوری اسلامی با آقای سلیمانی کار دارد
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب پیمان برادری و جوانمردی بسته‌ایم
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)