خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دستاوردهای ملی شدن صنعت نفت
  معنای نوروز در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
  خبر را سانسور کنید!
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه نظام بودند، دستاوردهای بیش‌تری داشتیم
  ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب
  پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
  نمایش دستاوردهای چهل ساله نیروی دریایی ارتش در پایگاه شهدای تکاور خرمشهر
  اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه بودند، دستاوردهای بیشتری داشتیم
  خط حزب‌الله
  بودجه شبکه‌های ضد ایرانی در آمریکا کاهش می‌یابد
  دعوت رئیس قوه قضاییه از قضات و حقوقدانان بین‌المللی برای پیوستن به نهضت مقابله با تروریسم و نژادپرستی
  نقش آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام در ملی‌شدن نفت
  تفاوت مدیر جهادی با مدیران کاخ نشین
  عدم انفعال، ویژگی بارز انقلاب اسلامی ایران است
  توپخانه را باید سمت دشمن گرفت
  سال ۹۷ و پیروزی‌های ملت ایران
  چرا باید امید داشت؟
  ظریف: ایران هرگز نباید به هیچ کشوری اعتماد کند
  مهم‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۷ کدام است؟
  نخبگان و رسالت آن‌ها در گام دوم انقلاب
  ایران ازکمک به یمن دریغ نمی‌کند
  شاهد ایجاد داعش جدید در آمریکا و اروپا هستیم
  بازتاب اظهارات رئیس جمهور در رسانه ها
  ظریف: سفرم به قم به FATF ربطی ندارد
  آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در دیدار با ظریف چه گفت؟
  ستاره 97
  دلیل اصرار مسوولان دانشگاه تهران برای جذب یک نفوذی چیست؟
  واعظی چه زمانی از حضور بشاراسد مطلع شد؟
  ۱۰ شخصیت‌ سیاسی و مذهبی که امسال از دنیا رفتند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 213743صفحه نخست » بین المللشنبه، 12 آبان 1397 - 20:50
عملیات‌های مستقیم آمریکا در جنگ ۸ ساله علیه جمهوری اسلامی
عملیات‌های مستقیم آمریکا در جنگ ۸ ساله علیه جمهوری اسلامیشهیدخبر: تلاش‌های ناکام آمریکا در نهایت موجب شد آنها مجبور شوند خود به شکل مستقیم وارد میدان شده و با بمباران اهداف استراتژیک و اقتصادی ایران، اقتصاد جنگ در ایران را فلج کرده و جنگ را به سود صدام تغییر دهند.
  

آمریکایی‌ها بعد از آنکه مؤفق شدند صدام را به میدان جنگ علیه ایران بفرستند، به روش‌های مختلف برای پیروزی صدام بر ایران تلاش کردند. از کمک‌های اطلاعاتی، مالی و تسلیحاتی، حمایت‌های رسانه‌ای و ... هیچ کدام نتوانست صدام را به پیروزی بر ایران اسلامی نزدیک کند. تلاش‌های ناکام آمریکا در نهایت باعث شد تا آنها مجبور شوند خود به شکلی مستقیم وارد میدان شده و با بمب‌باران اهداف استراتژیک و اقتصادی ایران، اقتصاد جنگ در ایران را فلج کرده و جنگ را به سود صدام تغییر دهند.

حمله رزم ناو‌های آمریکایی به سکوهای نفتی ایران

حملات نظامی آمریکا به سکوهای نفتی ایران ، طی دو مرحله انجام گرفت. نخستین مرحله در 27مهرماه سال1366 (19 اکتبر1987) رخ داد که طی آن، سکوهای نفتی «رشادت» ، هدف حمله واقع شدند. مرحله دوم هم چند ماه بعد، یعنی در 28 فروردین ماه سال1367، با حمله ناوهای آمریکا به سکوهای نفتی «نصر» و «سلمان» اتفاق افتاد.

حمله به سکوهای نفتی رشادت

حمله به این سکوها در 27 مهرماه 1366 یعنی سه روز پس از حمله‌ی موشکی به نفتکش کویتی، تحت پرچم آمریکا، به نام «سی ایل سیتی» صورت گرفت. دولت آمریکا با ادعای این که موشک مزبور از نوع موشک «کرم ابریشم» بوده و از سوی نیروهای ایرانی مستقر در جزیره فاو شلیک شده است، ایران را به انجام این حمله متهم کرد و به این بهانه، سکوهای نفتی رشادت را هدف حمله قرار داد که جمهوری اسلامی ایران ضمن رد این اتهام، به شورای امنیت سازمان ملل اعتراض نمود.

بلافاصله پس از حمله، «ریگان»، رئیس جمهور وقت امریکا، با صدور بیانیه ای در 19 اکتبر(27مهرماه) ضمن تأیید حملات ناوهای آمریکایی به سکوهای نفتی ایران، این حملات را در قالب دفاع مشروع، قانونی و موجه ارزیابی کرد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: "کشتی های نیروی دریایی ایالات متحده، به نیابت از اقتدار من به عنوان فرمانده کل قوا، در ساعت 7 صبح به وقت شرق آمریکا، سکوی نظامی (سکوی نفتی رشادت) در آب های بین المللی بخش مرکزی خلیج فارس را هدف حمله قرار دادند. اقدام علیه سکوی نظامی ایران، حرکتی قانونی در اعمال حق دفاع مشروع مندرج در ماده 51 منشور ملل متحد به شمار می رود و به اطلاع رئیس شورای امنیت ملل متحد نیز رسیده است.

حمله به سکوهای نفتی نصر و سلمان

حمله ناوهای امریکایی به سکوهای نفتی نصر و سلمان در پی برخورد کشتی جنگی آمریکایی موسوم به «ساموئل رابرتز» با مین های رها شده در شصت مایلی شرق جزیره بحرین در 25 فروردین ماه صورت گرفت. به دنبال این حادثه، مقامات آمریکایی، ایران را به مین گذاری در آن منطقه متهم کردند، اما مقامات ایران این اتهام را رد و اظهار کردند منطقه‌ای که کشتی جنگی آمریکا در آن با مین برخورد کرده، تحت مراقبت و کنترل دائمی نیروهای آمریکایی، بحرینی، قطری و عربستانی بوده است. بنابراین، امکان مین گذاری نیروهای ایرانی در آن جا وجود نداشته است. اما آمریکا با رد این حقیقت، چهار روز بعد یعنی در 29 فروردین‌ماه1367 (18آوریل1988)، تأسیسات نفتی نصر و سلمان را هدف حمله قرار داد و آنها را به کلی تخریب کرد.

آمریکاییان این بار نیز، همانند حمله پیش، حملات نظامی خود را به سکوی نصر و سلمان در قالب دفاع مشروع و ماده 51 منشور سازمان ملل متحد توجیه کردند.

نکته حائز اهمیت در رد استدلال ایالات متحده آمریکا اینست که از جمله شرایط توسل به دفاع مشروع، مقارن بودن دفاع با حمله است. یعنی در صورت نبود چنین تقارنی عمل دفاع، مشروع تلقی نخواهد شد. در حمله آمریکا به سکوهای نفتی ایران، چنین تقارنی وجود نداشت تا با استناد به آن بتوان حملات امریکا را در قالب دفاع مشروع توجیه کرد. در ضمن، مطابق حقوق بین الملل، استناد به ماده 51 منشور (دفاع مشروع) در جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دولتی از سوی دولت یا دولت های دیگر هدف حمله مسلحانه قرار گرفته باشد. منظور از حمله مسلحانه مورد نظر ماده 51 نیز نه تمامی اقدامات نظامی، بلکه موارد خاصی مد نظر است. دفاع مشروعی که آمریکا در حمله خود به سکوهای نفتی ایران مدعی آن بود، شرایط لازم توسل به حق دفاع مشروع به مفهوم کلی را نداشت، چرا که ماهیت حملات نظامی آمریکا به سکوهای نفتی ایران، نه دفاع مشروع، بلکه از مصادیق بارز اقدامات تلافی جویانه متضمن کاربرد زور بوده است که منشور ملل متحد توسل به آن را به صراحت منع کرده است.

حمله به ناوچه های ایرانی در آب‌های سرزمینی

در واکنش به تحرکات نیروی دریایی ارتش آمریکا در منطقه خلیج فارس در 28فروردین1367 (17آوریل1988) ،ناوچه ایرانی جوشن به قصد حراست از مرزهای آبی جمهوری اسلامی در آب‌های سرزمینی خلیج فارس پهنا گرفت.

به دنبال نقض آشکار قوانین بین‌المللی توسط نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا و حمله به سکو‌های نفتی ایران، به ناوچة جوشن، مأموریت داده می‌ شود تا به حراست از سکوهای نفتی بپردازد. در اقدامی تهاجمی چند فروند هلی‌کوپتر آمریکایی با حمایت 3 رزم‌ناو به همراه تعدادی هواپیمای شکاری، ناوچه جوشن را با آتش گسترده مورد حمله قرار می‌دهند. و آن را با 11 شهید و 33 مجروح غرق می‌کنند.

بعد از این حادثه،ناوشکن سهند و سبلان از پایگاه‌ دریایی بندرعباس ،به مأموریت اعزام شده و نخستین درگیری میان این دو ناوشکن و نیروی هوایی آمریکا در اطراف تنگة هرمز در می‌گیرد. حضور ناوشکن‌های سهند و سبلان در منطقه خلیج‌فارس که برای حراست از قلمرو آبی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت، موجبات هراس آمریکایی ها را فراهم می‌کند که «رونالد ریگان»، رییس جمهور آمریکا، دستور حملة مجدد را صادر می‌کند.

ناوشکن سبلان با اصابت بمب های لیزری شیلک شده، دچار سانحه می‌شود. ناوشکن سهند نیز هدف سه موشک قرار می‌ گیرد که تعدادی از نیروهای آن شهید و مجروح می‌ شوند. جنگنده ‌های آمریکا افراد مجروح مستقر در قایق‌های نجات را مورد حمله قرار داده و به شهادت می رسانند. همزمانی این تجاوز آمریکا با جنگ‌های سخت رژیم بعثی علیه جمهوری اسلامی ایران در منطقة عملیاتی «فاو»، گامی در جهت ضربه زدن به نیروهای ایرانی و حفظ رژیم جنایتکار صدام برای پیشبرد اهداف آمریکا در منطقه بود که حتی با نقض آشکار مقررات بین المللی صورت پذیرفت و موجب اعتراض برخی دولت‌ها واقع گردید.

حمله ناو «وینسنس» به هواپیمای مسافر‌بری ایران

آمریکا در کمک‌های بی پایان و البته بی نتیجه‌اش به صدام هیچ حد و مرزی قائل نبود و قصد داشت نشان دهد دشمنی شیطان بزرگ با انقلاب ایران تمامی ندارد. آمریکایی‌ها در جریان جنگ تحمیلی دست به اقدامی بی نظیر در تاریخ جنایات خود زدند که هیچ گاه از حافظه ملت ایران پاک نخواهد شد.

ناو آمریکایی «وینسنس» در 12تیر1367 (3ژوئیه1988) به هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی ایران که منجر به شهادت 290 سرنشین این هواپیمای مسافربری شد حمله کرد. هواپیمای مزبور،حامل 274 مسافر و شانزده خدمه بود. از این تعداد، 254 ایرانی، سیزده نفر تبعه امارات متحده عربی، ده نفر هندی، 6 نفر پاکستانی، شش نفر تبعه یوگسلاوی و یک نفر ایتالیایی بود. 65 نفر از افراد مزبور را نیز اطفال و کودکان زیر 12 سال تشکیل می‎دادند.

پس از این واقعه، مقامات آمریکایی که همواره مدعی دفاع از حقوق بشرند، اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف 14 جمهوری اسلامی ایران را هدف قرارداده‌اند. با روشن ‌شدن نوع هواپیما، آمریکاییها ادعا کردند که در این مورد مرتکب اشتباه شده‌اند. شواهد بعدی، بی اساسی ادعای آمریکایی‌ها را کاملا به اثبات رساند. وزارت دفاع آمریکا در پاراگراف چهارم از صفحه E8  گزارش خود درباره این حادثه، اظهار می‎دارد: "پرواز 655 ایران‌ایر از بندرعباس شروع شد و به پرواز خود در مسیری عادی ادامه داد تا اینکه هفت دقیقه پس از پرواز توسط یک موشک پرتاب شده از سوی ناو «وینسس» مورد اصابت قرار گرفت.آخرین تماس خلبان برای گزارش دهی در خصوص موقعیت هواپیما نیز حدوداً در ساعت 9:58 بود".

کاپیتان «کارلسون»، فرمانده سابق ناو سایدز، در این مورد معتقد است: "ایرباس ایرانى علاوه بر علائمى که مبنى بر غیرنظامى بودن خود مى‌فرستاده با سرعتى کم در حال اوج گرفتن بود و حتى اگر در چنین شرایطى نیز آن را به عنوان یک جت «اف 14» شناسایى مى‌کردند باز من تردید دارم که یک هواپیماى «اف 14» می‌توانست تهدید سطحى را متوجه ناو «وینسنس» یا «سایدز» یا هر شناور دیگرى کند". وی گفت: "اپراتور‌هاى رادار ناو هواپیمابر فورستال نیز هواپیماى ایرانی را به عنوان یک هواپیماى بازرگانى شناسایى کردند".

این ناو مجهز به سیستم دفاع موشکی «ایجیز» بوده است. سیستم «ایجیز» قادر به دفاع از ناوگان‌های دریایی به عنوان سپر دفاعی است و می تواند همزمان چند هدف را کشف و رهگیری کند و پیشرفته‌ترین سیستم راداری، برای اکتشاف و رهگیری، در تمام جهان محسوب می شود،به نحوی که برخی از کارشناسان نظامی آن را متعلق به جنگ جهانی سوم می‌دانند. با این وجود این سوال قابل طرح است که چگونه چنین راداری نتوانسته هواپیمای ایرباس را از «اف 14» تشخیص دهد (هواپیمای مسافربری ایرباس از نظر حجم، شکل، اندازه و توانایی پرواز کاملاً با هواپیمای «اف 14» متفاوت است). چهارسال بعد ،روزنامه «نیویورک تایمز», در گزارشی که حاوی چندین نکته تازه بود نوشت: "ناو «وینسنس» در آب‌های فلات قاره ایران بوده است نه در آب‌های بین‌المللی و پنتاگون (وزارت دفاع امریکا) در آن زمان بر این حقیقت سرپوش گذاشته است".

اعطای نشان لیاقت بابت کشتار افراد بیگناه در این واقعه به «ویلیام سی راجرز»، فرمانده ناو «وینسنس»، از سوی دولتمردان ایالات متحده آمریکا، سندی آشکار از جنایات ضد بشری حکومت به اصطلاح مدافع حقوق بشر!!! امریکاست.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/8/13 - 16:10 |     0     0     |
متاسفانه نگاه مادی به این بزرگترین انقلاب دینی تاریخ ، آفت آن شده است ! این انقلاب از ابتدا هدفش احیای اسلام ناب بود و البته در کنارش ، اصلاح دنیای ما . اما بسیاری که رفاه و دنیاطلبی را اصل می دانند ، به عیب جویی از انقلاب می پردازند ! اگر هدف انقلاب ؛ خور و خوراک بود ، که این از قبل هم تا حد زیادی ، البته درسایه نوکری اجانب ! فراهم بود ! اگر برای اهدافی معنوی و والا انقلاب کردیم ، باید پای هزینه های آن هم بنشینیم ! ما برای خدا انقلاب کردیم ، نه برای شکم ! بصیرت نعمتی است ، که متاسفانه خیلی ها ندارند و همه چیز را با عیار مادی می سنجند!!!

ناشناس
| 1397/8/13 - 23:12 |     0     0     |
مرگ بر امریکا مرگ بر انگلیس اینا مردم ما براشون اهمیت نداره فقط کسی رو نمیخوان جلوشون مقاومت کنه همین

ناشناس
| 1397/8/14 - 10:52 |     0     0     |
دشمن در خلیج فارس هم آنها توان گذشته را ندارند و ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس مستقیم موشک های نقطه زن ما هستند و تجهیزات نظامی آنها کهنه شده است به همین دلیل رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند جنگ نخواهد شد و مذاکره هم نمی کنیم و این راهبرد اصلی انقلاب اسلامی ایران است.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  عالی ترین نشان نظامی به چه کسانی داده می ‌شود؟
33 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 7، غیر قابل انتشار: 4)
   سرلشکر باقری: ایران اسلامی قلدری کشورهای مستکبر را بر نمی‌تابد
21 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تولید جنگنده «کوثر» به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد
17 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید
17 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  ‌سرلشکر سلیمانی: ۱۰ دلیل برای شکست دشمن مقابل ‌ایران دارم
15 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   آیا پروژه به رسمیت شناختن فرقه‌ی ضاله بهائیت در کشور کلید خورده است؟
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سردار سلامی: دشمن را عقب رانده‌ایم و در «گام دوم» باید تعقیبش کنیم
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سیدحسن نصرالله: مقاومت با حمایت ایران و سوریه پروژه دشمن را در منطقه شکست داد
15 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  تفاوت های جهاد با تروریسم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   روحیه شهادت طلبی جوانان ایرانی از کجا می‌آمد؟
15 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 1)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)