خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  حسابی که علامه طباطبایی برای کمک به فلسطین باز کرد
  افزایش توان دفاعی سایه جنگ را از کشور دور کرد
  چرا کشورهای عضو برجام میزبانی کانال مبادلات مالی را نمی‌پذیرند؟
  عادت همیشگی خانواده رهبر انقلاب
  بی بی سی کشتار کودکان را سانسور و نگران آزار سگ‌ها شد!
   برای آزادی قدس منتظر بیست سال دیگر نمی‌مانیم
  دو شرط حل مشکلات اقتصادی از دید ایت الله جنتی
  روحانی: آمریکا حتما شکست می‌خورد
  اجرای چراغ خاموش FATF در شبکه بانکی
  عربده‌های شیطان
  «امنیت جمعی» و «بازدارندگی چتری» در ائتلاف تحت رهبری ایران
  مقاومت فلسطین صهیونیست‌ها را متوقف و پشیمان خواهد کرد
  بعیدی نژاد: آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم های ایران شکست خورد
  نقض کامل برجام برخلاف وعده مقامات دولتی
  به خاطر چند مشت دلار 
  حقارت در مواضع دیپلماتیک
  ظریف، CFT و یک اتهام دیگر
  اظهارات «ظریف»اجحاف به نظام و موجب تحریک دشمنان برای فشار بیشتر است
  بگم بگم 30 هزار میلیاردی ظریف!
  به دست خودتان راه نقد و دفاع فنی از FATF را مسدود می‌کنید
  لاریجانی: دشمنان سوریه وارد فاز فشارهای سیاسی شده اند
  آمریکا با خروج از برجام همه قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است
  پرهیز از رابطه دوستانه با کفار در آیه‌ای از قرآن
  دروغ ظریف تهمت به جمهوری اسلامی است
  عربستان با ما بود آمریکا نمی‌توانست اینطور تحقیرمان کند!
  تاکید رهبر انقلاب بر شفافیت مسئولان با مردم
  واکنش قاسمی به جاسوسی کارمند وزارت امور خارجه
  چرا اسناد لانه جاسوسی درباره شهید بهشتی منتشر نشد؟
  از اتهام کاسب تحریم تا پولشویی گسترده
  شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 213654صفحه نخست » سیاستشنبه، 12 آبان 1397 - 10:15
جهان قبل و بعد از 13 آبان ماه
جهان قبل و بعد از 13 آبان ماهشهیدخبر: با گذشت نزدیک به 40 سال از واقعه 13 آبان ماه سال 58 اهمیت این واقعه در تغییر نظام بین الملل هنوز شناخته نشده است.
  

مهدی پورصفا: 13 آبان ماه سال 58  نشانه‌ای بود که بر صورت قدرت آمریکا نشست و تا همین امروز نشانه‌ای است از اضمحلال تدریجی قدرتی که زمانی مدعی ایجاد نظم نوین جهانی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بود.

سقوط لانه جاسوسی آمریکا در سال 58 صرفنظر از تاثیرات داخلی آن بر ایران تاثیراتی شگرف بر حوزه روابط بین الملل داشت. سقوط سفارت یکی از دو ابرقدرت بین المللی در دنیا از سوی یک کشور در حال توسعه و به وجود آمدن بحرانی که دنیای غرب با وجود تمام خوی سلطه جویی خود قادر به حل آن نبود، به خوبی نشانه‌های آغاز یک دوران جدید را داشت؛ دورانی که در آن بازیگران بین المللی دیگر منحصر به دو قدرت بزرگ در دنیا نبود. شاید سقوط همین سفارت بود که به همه نشان داد، دوران هدایت دنیا توسط ابرقدرت‌ها گذشته است.

*جهان قبل و بعد از 13 آبان ماه

پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن تصرف سفارت آمریکا در تهران در دوره ای روی داد که عملا تمام دنیا در قالب یک سستم دو قطبی بر اساس تقابل نظام کمونیستی و نظام سرمایه داری سامان یافته بود.

تا سال 1979 عملا روابط بین المللی بر اساس تقسیم قدرت در جنگ سرد جلو می رفت. تا آن زمان جنگ سرد دو مرحله مهم را پشت سر گذاشته بود.

دوره ابتدایی جنگ سرد از سال 1945 تا 1969 به عنوان جنگ سرد فعال محسوب می‌شود. 2 ابرقدرت بر سر نفوذ در حوزه یکدیگر، یارگیری، مسائلی چون اروپای شرقی و سلاح‌های هسته‌ای در رقابت بودند. دوره دوم که از سال 1970 شروع و تا سال 1979 ادامه یافت و دوره تنش زدایی نامیده می‌شود دوره‌ای است که آمریکا و شوروی به علت پیشرفت سرسام‌آور سلاح‌های هسته‌ای و ترس از نابودی دوجانبه در یک جنگ اتمی تصمیم به همکاری و کنترل سلاح‌های هسته‌ای گرفتند تا از وقوع آن جلوگیری کنند. در این دوران خلع سلاح مورد توجه قرار گرفت و قراردادهای سالت 1 و 2 برای کنترل تسلیحات هسته‌ای بین آنها امضا شد.

البته این دوره به‌خاطر عقب نشینی نسبی آمریکا به دلیل شکست در جنگ ویتنام سبب توسعه توان بلوک شرق در مقابل بلوک غرب شده بود. اتحاد جماهیر شوروی در حال توسعه نسل جدید موشک های بالستیک از جمله موشک های SS-20 و نسل جدید بمب افکن ها برای مقابله با غرب بود و همین مسئله زمینه ساز آغاز رقابت تسلیحاتی جدیدی در اروپا بود.

رقابتی که از سال 1980 با استقرار موشک های پرشینک 2 و تاماهاوک در اروپای غربی آغاز شد. با وجود این در این رقابت بزرگ جایی برای قدرت های مستقل نبود. در حقیقت اصل اساسی نظام روابط بین‌الملل در سیستم دوقطبی بر پایه رقابت کنترل‌شده‌ای میان نخبگان دولتی که یکدیگر را به رسمیت می‌شناسند، بود. این اصل اجازه ورود نیروهای انقلابی که هویت خود را با آرمان‌های برتر ارتباط و پیوند می‌دهند به صحنه رقابت روابط بین‌الملل و شرکت در تقسیم و توزیع ساختار جدیدی برای ساختار قدرت بین المللی را نمی داد.

اگرچه برخی از کشورهای در حال توسعه در تلاش بودند تا با تشکیل اتحادی که نقطه آغاز آن اجلاس باندونگ بود، جریان سومی را در مقابل دو قدرت اصلی ایجاد کنند، اما بنا به دلایل فراوان از جمله رقابت دو ابر قدرت شرق و غرب و کودتاهای متعدد این ابتکار به نقطه قابل قبولی نرسید و در حد تشکلی بین المللی به نام جنبش عدم تعهد متوقف ماند.

نهضت‌های آزادی بخش نیز عمدتا به بلوک شرق وابسته بودند و تلاش می‌کردند در قالب همین وابستگی به امکانات و فضای مانور بیشتر دست پیدا کنند. با این حال حماسه 13 آبان ماه سال تمام این چهارچوب‌ها را در هم ریخت.

*خاطره‌ای از گری سیک

 گری سیک از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا در کتاب خود به نام «وقتی همه چیز فرو می‌پاشد» درباره اولین ساعت‌های تصرف سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام (ره) می‌گوید: اوایل صبح روز یکشنبه، 4 نوامبر سال 1979 در منزل خود خوابیده بودم که از اتاق وضعیت کاخ سفید به من تلفن شد و اطلاع داده شد که سفارت آمریکا در تهران اشغال شده است. این خبر مرا متعجب نکرد؛ زیرا ما، از دو هفته پیش که به شاه اجازه داده شده بود وارد ایالات متحده شود، انتظار درگیری و خشونت را داشتیم. در هر حال، پس از این مکالمه تلفنی، از تخت خواب بلند شدم، در تاریکی لباس پوشیدم، سپس وارد خیابانهای خالی پایتخت شدم و به سمت وزارت خارجه به راه افتادم.

همان گون که سیک در کتاب خود می نویسد، مقامات آمریکایی واکنش مردم ایران را در مورد ورود شاه به ایران پیش‌بینی کرده بودند.

برآورد غلط از وضعیت نیروهای داخلی ایران و با توجه به حساسیت افکار عمومی نسبت به نقش مرموز آمریکا در به شکست کشاندن نهضت‌های مردمی، این دانشجویان بودند که در یک حرکت سریع و انقلابی،  افکار عمومی ایران و جهان را به سمت حرکت‌های موذیانه آمریکا منعطف کردند تا این کشور نتواند بار دیگر نهضت آزادیخواهی ضداستبدادی ـ استثماری مردم ایران را سرکوب کند. در حقیقت برای مبارزین انقلاب اسلامی هیچ شکی باقی نمانده بود که آمریکا به دنبال سرکوب نظام برآمده از انقلاب اسلامی است.

از همین رو در 13 آبان دانشجویان خط امام با حرکتی سریع سفارت آمریکا را تصرف کرده و از تحرکاتی که سبب گسترش فعالیت‌های آمریکا در ایران شود، جلوگیری کردند.

*خشم تحریمی آمریکا در مقابل تحقیر ایرانی

به صورت طبیعی اولین اقدام آمریکا برای مقابله با حرکت ملت ایران اقدام نظامی بود. این مسئله به خصوص از سوی برخی از مشاورین تندروی کارتر دنبال می شد.

«زیبگی‌نیف برژینسکی»، مشاور امنیت ملی کارتر در این باره می‌گوید: «من پیشنهاد کردم که ضمن تعقیب اقدامات دیپلماتیک، طرح های احتیاطی برای دست زدن به اقدامات نظامی در صورت صدمه زدن به گروگان‌ها یا وخامت اوضاع در ایران نیز پیش بینی شود.»  وی در سومین روز گروگان گیری، پیشنهاد بررسی سه طرح نظامی را مطرح می کند که عبارت بودند از: عملیات نجات گروگان ها، اقدامات تلافی جویانه در صورتی که یک یا چند گروگان آمریکایی کشته شوند و در صورتی که ایران در خطر سقوط قرار گیرد، عملیات وسیع نظامی برای حفظ منابع نفتی در جنوب ایران صورت گیرد.

اولین تحریم در 8 نوامبر 1979 بر اساس  قانون مهار صدور تسلیحاتی   علیه ایران صادر شد که طی آن آمریکا از ارسال قطعات یدکی- نظامی به ارزش 300 میلیون دلار که قبلاً توسط ایران خریداری و هزینه آن پرداخت شده بود، ممانعت کرد.

نوامبر 1979 کارتر طی ابلاغیه 4702 و بر اساس ماده 232  قانون گسترش تجارت   ایران را تهدیدی بر امنیت ملی دانست و واردات نفت خام یا محصولات مشتق شده از نفت تصفیه شده ایران به امریکا و مناطق آزاد تجاری امریکا را ممنوع اعلام کرد. در آمد فروش نفت خام ایران به امریکا در آن زمان حدود 8/13 میلیون دلار در روز بود که کارتر با این دستور این منبع درآمد ارزی ایران را قطع کرد. 13 نوامبر اداره مهاجرت و ملیت امریکا  (INS) طبق دستور کارتر ایرانیانی را که در مدت اقامتشان دچار تخلفاتی شده بودند اخراج کرد. دانشجویانی که مجوزهای ورود و خروج از امریکا را قبلاًدریافت کرده بودند، مجوزهایشان باطل شد و روادید ورود که قبلاً صادر شده بود لغو شد.

در 14 نوامبر 1979 (23 آبان 1358) کارتر دستور اجرایی 12170 را صادر کرد که بر اساس  قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی و  قانون وضعیت فوق‌العاده ملی و بخش 301 از عنوان 3 قانون امریکا وضعیت ایران را یک تهدید غیرعادی و فوق العاده اعلام کرد و دستور داد کلیه داراییها و منافع دولت ایران و مؤسسات وابسته و بانک مرکزی ایران که در قلمرو امریکا هستند یا در تصرف اتباع امریکا هستند یا درخواهند آمد مسدود شوند.

در ادامه کارتر با شکست در متحد کردن کشورهای هم پیمان برای تحریم ایران در 7 آوریل 1980 دستور اجرایی 12205 را طبق بخش 203 قانون  اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌­المللی صادر کرد و طی آن هرگونه صادرات به­جز دارو و غذا را به ایران تحریم کرد و روابط سیاسی امریکا و ایران قطع شد. نهایتاً در 17 آوریل 1980 (28 فروردین 1359) کارتر طی پیامی به کنگره دستور اجرایی 12211 را صادر کرد و طبق این حکم با استناد به بند 204 قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین­المللی و بند 301 قانون وضعیت فوق‌­العاده ملی حالت فوق‌­العاده دیگری اعلام کرد و ممنوعیت­های بیشتری را صادر کرد.

*تحقیر مضاعف آمریکا

با وجود تمام این تحریم ها ایران در مقابل آمریکا تسلیم نشد و کارتر مجبور شد تا فرمان اجرای عملیات پنجه عقاب را برای آزادی گروگان ها صادر کند که نتیجه آن باز هم یک آبروریزی بین المللی برای آمریکا بود.

ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه برای اولین بار توانست بر فرایند سیاسی در یک کشور تاثیرگذار باشد و در پی آن کارتر به دلیل نقش منفی گروگانگیری در سفارت آمریکا نتوانست در دوره دوم به پیروزی برسد و جای خود را به دونالد ریگان جمهوری خواه داد.

گری سیک در کتاب خود در همین باره می گوید: «سه روز آخر بحران گروگانگیری دوره منحصر به فردی در تاریخ ایالات متحده بود؛ کارتر در دو شب آخر ریاست جمهوری خود نخوابیده بود. او تمام این دو شب را در دفتر خود به سر برده بود و به همراه همکارانش، آخرین مراحل مذاکرات را دنبال کرده بود.
کارتر بسیار تمایل داشت تا قبل از پایان دوران ریاست جمهوری خود شاهد آزادی گروگانها باشد و خود به عنوان رئیس جمهور آمریکا به استقبال آنها برود. او حتی هواپیمایی را نیز برای این کار مهیا کرده بود تا به محض آزادی گروگانها، برای استقبال از آنها به اروپا سفر کند. متأسفانه آرزوی کارتر محقق نشد. طی این یک سال ضربات مهلکی بر پیکره عزت و عظمت آمریکا وارد آمده بود و عصبانیت و سرخوردگی بر افکار عمومیاین کشور حاکم شده بود. از همین رو، رقیب انتخاباتی کارتر از وی پیشی گرفت و توانست در انتخابات پیروز شود. آری ایران همچون استخوانی در گلوی کارتر گیر کرده بود و سر انجام وی را از پای در آورد.»

*نقطه عطفی که فراموش نمی‌شود

پس از واقعه 13 آبان و تمام وقایع آن، بسیاری به این نتیجه رسیدند که دوران تصمیم گیری دو قدرت بزرگ برای تمام دنیا به پایان رسیده است. تحت تاثیر تحقیر آمریکا توسط ایران جنبش های آزادی خواه به خصوص در جهان اسلام به تکاپو افتادند. حتی شکست اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان و نقش مهمی که نیروهای مسلمان در این نبرد ایفا کردند نیز به صورت غیر مستقیم از تبعات پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود.

صدای انقلاب اسلامی و ایده‌ها و اهدافش در چگونگی رقم زدن نحوه توزیع منصفانه قدرت بین‌المللی برای همکاری موثر و نقش‌پذیری با مسوولیت از سوی همه ملت‌های جهان و مخصوصا نقش‌پذیری همه کشورهای منطقه حیاتی غرب آسیا و خلیج فارس و به کنار نهادن روند یکجانبه‌گرایی از سوی آمریکا توانست تاثیری غیر قابل چشم پوشی بر نظام بین الملل بگذارد.

همین نیرو بود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با وجود قدرت جهنمی آمریکا همچنان ایده جهان چند قطبی را زنده نگه داشت تا پس از دوران جورج بوش پسر و افول قدرت نظامی آمریکا، دنیایی تازه از خاکستر جهان یک قطبی زاده شود.

به طور حتم سال‌ها بعد آیندگان از 13 آبان ماه به عنوان نقطه عطفی یاد خواهند کرد که تاثیر آن تا مدت‌ها در نظام بین‌الملل باقی ماند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 3 نظر (فعال: 3 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ولی
| 1397/8/12 - 20:27 |     0     0     |
قبل ۱۳ ابان ملت هیچ مشکلی نداشتن و بعده انقلاب بود که پدر ملت دراومد

ناشناس
| 1397/8/12 - 20:35 |     0     0     |
بزرگترین و مهم‌ترین عاملی که می‌تواند تمام اقدامات ضد انسانی و ضد اسلامی آمریکا را سرکوب و خنثی کند، وحدت و یکپارچگی میان امت اسلامی است که مصداق بارز این امر مهم را در مراسم باشکوه راهپیمایی اربعین مشاهده کردیم.

ناشناس
| 1397/8/14 - 10:57 |     0     0     |
فکر میکنم بزرگترین تاثیر حادثه ۱۳ آبان نشون دادن عملی شکست پذیری امریکا بوده


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  آمریکا در لانه جاسوسی باقی می ماند، انقلاب به ۴۰ سالگی نمی رسید/ هنوز ناله‌های نظامیان آمریکایی در طبس شنیدنی است
20 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا/ نیروی نظامی آمریکا سردرگم است
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  امام خامنه‌ای: اگر روحیه جهاد و شهادت گسترش یابد گرایش به شرق و غرب رخت می‌بندد
15 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 6، غیر قابل انتشار: 0)
   پدافند غیرعامل در مقابل تهاجم دشمنان علمی، جدی و همه‌جانبه باشد/ بخش‌های مختلف باید با پدافند غیرعامل همکاری کنند
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  خورشید را انکار می‌کنند و سراغ ستاره‌ها می‌روند
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   مادر نذر کرده بود مهدی ۳ ماه با اسرائیل بجنگد
9 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا جواب شهدای منا سکوت است و پاسخ قتل خاشقچی فریاد؟!
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس موشک های نقطه‌زن ایران /تقدیر از حماسه ایرانی ها در اربعین
9 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
  «محمدحسن دهقان» آسمانی شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سرنوشت پرونده مختومه فاجعه مسجدالحرام چه شد؟
7 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار