خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  امریکا درصدددرگیری نظامی باایران نیست
  مصدق توان اداره کشور را نداشت
  نتایج هولناک اجرای «سند 2030» در انگلیس +اسناد
  هیئت دولت چهارشنبه با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند
  تاکید دستگاه قضا بر مطالبه خسارت توقیف نفتکش
  واکنش‌های توییتری به بازداشت دانشمند ایرانی در آمریکا
  چرا ایران همزمان با آمریکا از برجام خارج نشد؟
  مغز غرب‌زدگان توسط بی‌بی‌سی استعمار شد
  کودتای امروز چقدر برای آمریکا هزینه داشت؟
  پیشنهاد بروجردی برای تحریم تسلیحاتی آمریکا
  صدای آشنایی که رهبرانقلاب از طریق رادیو شنیدند
  فرافکنی بی‌بی‌سی فارسی در مورد کودتای ۲۸ مرداد
  آیت‌الله مکارم: اختلاف نتیجه‌ای جز روشن شدن آتش فتنه ندارد
  مشکلات کشور ربطی به عملکرد دولت ندارد!
  ارگان دولت: مصدق به مقامات دموکرات آمریکایی خوشبین بود
  ماجرای قاب عکس سرلشکر سلیمانی در اتاق وزیر جنگ آمریکا
  خط قرمزی برای کسی قائل نیستیم
  تا آخر تابستان وقت دارید
  موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
  گام سوم کاهش تعهدات ایران در حال طراحی است
  خطر اقدام نمادین در گام سوم ایران
  آنچه که صلح منطقه را تهدید می کند
  درس‌های «گریس۱» به برجام
  کودتای زیباکلام علیه دکتر مصدق
  نمی‌دانم حق با این سیّد بود یا نبود؟!
  خطاب به آیات «یزدی» و «آملی لاریجانی»
  با پوزش از حضرات آیات!
  صبور باشید؛ دادگاه در راه است
  پاسخ رهبر انقلاب اسلامی به نامه رمزی یکی از اسرای دربند صدام
  پاسخ آیت الله آملی لاریجانی به برخی مسائل مطرح شده
- اندازه متن: + -  کد خبر: 211995صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 23 مهر 1397 - 12:10
اروپا با چه زبانی بگوید مقابل ماست نه پشت ما؟
شهیدخبر: اظهارات روز گذشته آقای روحانی درباره حمایت اروپا از ایران، تکرار دوباره همان ادبیات و نگاه خوش‌باورانه دولتمردان و رسانه‌های حامی دولت پس از خروج رسمی آمریکا از برجام است.
  

اظهارات روز گذشته آقای روحانی درباره حمایت اروپا از ایران، تکرار دوباره همان ادبیات و نگاه خوش‌باورانه دولتمردان و رسانه‌های حامی دولت پس از خروج رسمی آمریکا از برجام است. یعنی برگشتن به پله اول و چشم  بستن به رویکرد خصمانه و توام با فریب و فرصت‌سوزی اروپا برای واداشتن ایران به انجام یکطرفه تعهدات برجامی طی ۵ ماه گذشته.

بیشتر بخوانید:حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور روز گذشته طی سخنانی در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی که در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: «در سفر نیویورک یک نخست‌وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت اگر ۵ سال پیش به من می‌گفتند روزی پیش می‌آید که در دعوا بین ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا به طرف ایران می‌آید، می‌گفتم از محالات تاریخ است چراکه ما متحد آمریکا هستیم و امنیت و اقتصاد ما با آمریکا گره خورده و امکان ندارد اگر روزی ایران و آمریکا رو در روی هم قرار بگیرند پشت سر ایران برویم. این مسئله‌ای که به ذهن غیرممکن می‌آمد، امروز ممکن شده، دولت‌ها همه پشت سر ایران هستند.»


اظهارات روز گذشته آقای روحانی تکرار دوباره همان ادبیات و نگاه خوش‌باورانه دولتمردان و رسانه‌های حامی دولت پس از خروج رسمی آمریکا از برجام است که تاکید می‌کردند ایران به برجام بدون آمریکا در کنار اروپا ادامه می‌دهد. روزنامه‌های حامی دولت نیز با تیترهایی همچون «خروج مزاحم از برجام»، «برجام ماند، آمریکا رفت»، «موگرینی: در برجام می‌مانیم»، «تصمیم منطقی تهران» و... از برجام بدون آمریکا استقبال کرده و تاکید کردند که اروپا در کنار ایران ایستاده  است. یعنی برگشتن به پله اول و چشم بستن به رویکرد خصمانه و توام با فریب و فرصت‌سوزی اروپا برای واداشتن ایران به انجام یکطرفه تعهدات برجامی طی ۵ ماه گذشته. کدام رویکرد خصمانه توام با فریب و فرصت‌سوزی؟ به این موارد دقت کنید:


درباره مهار ایران با آمریکا اتفاق نظر داریم!


دو روز پیش امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه با تاکید بر ‌اشتراکات راهبردی با دولت آمریکا علیه ایران تصریح کرد اختلافات دو طرف در سطح روش‌هاست.


وی در گفت‌وگو با فرانس۲۴ گفت: «ما با آمریکا درمورد شیوه رفتار با ایران اختلاف نظر داریم.» مجری از ماکرون پرسید آیا باید گفت ترامپ حق دارد که لحن خود را دربرابر ایران تشدید کرده است؟ ماکرون در پاسخ گفت: «در وهله اول باید گفت برخورد با ایران واقعا مشکل است. ما هرگز عکس این مطلب را نگفته‌ایم. پس از آن احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من از زمان به دست گرفتن ریاست‌جمهوری بر آن تاکید دارم. من حدود یک سال پیش درمیان دیپلمات‌ها و سپس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کردم برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، نظارت و کنترل فعالیت موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه.»


 وی افزود: «من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم و هرگز گمان نکردم که رفتار با ایران ساده است. اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست. در این شرایط من فکر می‌کنم ما با صرف‌نظر کردن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از خودمان دفاع نمی‌کنیم و از شکل‌گیری اختلافات جدید جلوگیری می‌کنیم. زیرا روزی که ایران از توافق هسته‌ای خارج شود ما هیچ نظارتی بر فعالیت‌های این کشور نخواهیم داشت. ما هرچه در توان داریم برای جلوگیری از خروج ایران انجام می‌دهیم.»


بازداشت و اخراج دیپلمات‌های ایرانی و میزبانی از تروریست‌ها


چند کشور اروپایی در ماه‌های اخیر ضمن میزبانی و حمایت از گروه‌های تروریستی ضدایرانی، اقدام به اخراج و بازداشت چند دیپلمات ایرانی کرده‌اند. میزبانی نشست منافقین و برخورد با دیپلمات‌های ایرانی، دقیقا یک روز قبل از سفر روحانی به اتریش و ظریف به فرانسه اتفاق افتاد و از سر تعمد و توهین بود. منافقین نشست دیگری در نیویورک همزمان با سفر روحانی داشتند.


در همان مقطع خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی با انتقاد شدید از اقدامات توهین آمیز چند کشور اروپایی همزمان با سفر رئیس‌جمهور به اروپا نوشت: «پازل چینی در چند کشور اروپایی توام با هجمه هماهنگ برخی رسانه‌های غربی برای به حاشیه بردن سفر روحانی به اروپا به عقیده بسیاری از کارشناسان و ناظران بین‌المللی، تلاشی بی‌حاصل جهت طرح موضوع نخ نما شده به بهانه حمایت از گروهک تروریستی منافقین به شمار می‌رود. فضا سازی با طرح گردهمایی گروهک منافقین و عقده‌گشایی شخصیت‌های کم‌ارزش سیاسی از کشورهای دارای حکومت‌های غیردمکراتیک و دیکتاتوری علیه جمهوری اسلامی ایران و انگاره سازی برای مهم جلوه دادن این رویداد با طرح قصه بازداشت چند تن برای ایجاد ‌اشکال در برگزاری این نشست کوچک در فرانسه از شیوه‌های سیاسی - رسانه‌ای بوده که سالیان متمادی از دایره توجه افکار حوزه بین‌الملل خارج شده است.»
 ایرنا در ادامه نوشت: «فارغ از اظهارات بدون پشتوانه و بدور از تحلیل و شناخت این عده در نشست فوق و برای مهم جلوه دادن این دورهمی کوچک مغرضان ضدایرانی با حضور هواداران استیجاری، رسانه‌های غربی برای پوشش گروهک دست ساز آمریکایی و ایجاد انحراف افکار عمومی در عرصه بین‌الملل و تحت تاثیر قرار دادن سفر رئیس‌جمهوری طرح کشف یک توطئه را در دستور کار خود قرار دادند.»


باج‌گیری به سبک اروپایی؛ برجام موشکی تروئیکای اروپا


یک روز پس از خروج آمریکا از برجام بود،که سران سه کشور انگلیس، فرانسه و  آلمان در واکنش به این اتفاق، بیانیه‌ای صادر کرده و مواضع خود را اعلام کردند. این سه کشور در بیانیه فوق با ژستی طلبکارانه! به دولت ایران تاکید کردند که نباید در مقابل عهدشکنی آمریکا واکنشی نشان داده و همچنان می‌بایست تعهدات خود را یکطرفه ادامه دهد! علاوه‌بر این، اعضای اروپایی ۱+۵ تاکید کردند که در عین حال که برجام باید حفظ بشود، ایران می‌بایست درباره مسائل منطقه مخصوصا در سوریه، عراق، یمن و همچنین برنامه موشک‌های بالستیک خود پاسخگو باشد! همچنین باید برخی از مقررات برجام که پس از سال ۲۰۲۵ خاتمه می‌یابد در یک چارچوب طولانی‌تری تعریف شود.


این در حالی بود که دونالد ترامپ و دیگر مقامات کاخ سفید پیش از این بارها اعلام کرده بودند که برجام به دلیل اینکه مسئله موشکی و قدرت منطقه‌ای ایران  را پوشش نمی‌دهد و همچنین محدودیت‌هایش دائمی نیست، قابل قبول نمی‌باشد و باید اصلاح شود. در واقع بیانیه سه کشور اروپایی دقیقا تکرار زیاده خواهی‌و یاوه‌گویی‌های ترامپ بود.


اروپا نباید خود را قوی‌تر از آنچه هست نشان دهد!


در همان مقطع روزنامه «تاگس ‌اشپیگل» در گزارشی نوشت بود: « آنگلا مرکل صدراعظم آلمان درباره انتظارات بیش از حد از اروپا برای مناقشه با آمریکا بر سر خروج از برجام هشدار داده و گفته است که «ما نباید خود را قوی‌تر از آنچه هستیم نشان دهیم. اروپا نمی‌تواند به تنهایی خود را به عنوان قدرت صلح نشان دهد. باید این مسئله مشخص شود که اصلا تا چه حد می‌توان از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد در صورتی که قدرت بزرگ اقتصادی یعنی آمریکا، دیگر در این راستا مشارکت ندارد»».


هفته‌نامه ویکلی استاندارد نیز در گزارشی به نقل از «ریچارد گولدبرگ» مشاور ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» نوشت: «پشت درهای بسته دیپلمات‌های اروپایی درحال پذیرفتن این مسئله هستند که با تحریم‌های آمریکا همراهی  خواهند کرد».


اروپایی‌ها و پذیرفتن همراهی با تحریم‌های آمریکا


نشریه «دی‌سایت» نیز در گزارشی نوشت درباره رویکرد اروپا در قبال تحریم‌های آمریکا نوشته بود: «پیتر آلتمایر» وزیر اقتصاد آلمان گفت که برلین هیچ امکانی برای حمایت از شرکت‌های آلمانی در برابر تحریم‌های آمریکا در مناسبات تجاری با ایران ندارد. وی درخواست‌ها برای تاسیس یک صندوق اروپایی که عواقب تحریم‌های تهدیدی آمریکا را برای شرکت‌های آلمانی در مناسبات تجاری با ایران از بین ببرد، رد کرد و گفت در حال حاضر قوانین آلمان چنین مداخلاتی را پیش‌بینی نمی‌کند».


اینها تنها بخشی اندک از رویکرد خصمانه و توام با فریب و فرصت‌سوزی اروپاست که از قضا اصلا اتفاق جدیدی هم نبوده است. اروپا در «برجام با آمریکا» هم دقیقا همین رویکرد را داشت. آنجا که ظریف صراحتا اعلام کرد که ما هنوز نمی‌توانیم یک حساب در بانک‌های انگلیس باز کنیم و آنجا که آلمان در اقدامی توهین‌آمیز از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف خودداری کرد و آنجا که آقای روحانی اعلام کرد که ۴ سال است که با گونی دلار می‌آوریم!


با این اوصاف آقای روحانی با کدام قرینه و خبر، رویکرد خصمانه و توام با فریب و فرصت‌سوزی اروپا برای واداشتن ایران به انجام یکطرفه تعهدات برجامی را «ایستادن اروپا پشت ایران و مقابل آمریکا» قلمداد می‌کند؟!


فرجام برجام اروپایی بهتر از برجام آمریکایی نخواهد بود


هجدهم مهرماه در گزارشی با نگاه به به شروط بر زمین‌مانده رهبری در مذاکره با اروپایی‌ها در همین روزنامه نوشتیم: «مقام معظم رهبری در سخنرانی خود در دوم خرداد که با مسئولین نظام دیدار داشتند، با توجه به تجربه‌ مذاکره با آمریکا در برجام ضمن ابراز بدبینی و تاکید بر عدم اعتماد به اروپایی‌ها، چارچوب و شروطی برای مذاکره با اروپا و حفظ برجامی اروپا مشخص کردند که بررسی‌ شواهد و تحولات نشان می‌دهد با گذشت تقریبا ۵ ماه از مذاکرات برجامی هیچ‌کدام از آنها تاکنون محقق و رعایت نشده‌اند.»


در این گزارش همچنین تاکید شد: «با توجه به اینکه بیشتر چارچوب‌ها و شروطی که رهبری تعیین کرده است، (عدم پیوند خوردن اقتصاد کشور به اجرایی شدن شرط اروپایی‌ها برای مذاکره، صدور قطعنامه در شورای امنیت علیه آمریکا، تضمین قطعی فروش نفت ایران و تضمین دریافت و پرداخت و انتقال وجوه مربوط به تجارت دولتی و خصوصی با ایران توسط بانک‌های اروپایی) توسط اروپا نقض شده و یا رعایت نشده است، به نظر نمی‌رسد مذاکرات با اروپا به سرانجام مورد نظر که تضمین منافع اقتصادی است برسد. در واقع شروطی که رهبری تعیین کرده‌اند برای موفقیت مذاکرات است و محقق نشدن آنها درست مانند مذاکرات برجام آمریکایی سرانجام خوبی نخواهد داشت و ما ضرر خواهیم کرد. بنابراین دولت لازم است تلاش خود را به طور مستقل از مذاکرات اروپا برای تامین منافع کشور افزایش دهد و بیش از این در زمین اروپا بازی نکند. »


با درنظر گرفتن تمام این مسائل و البته مسائل دیگری که هنوز پشت پرده مانده و رونمایی نشده، باید از دولت محترم پرسید اروپا دیگر باید علیه ایران چه کند و با چه زبانی بگوید که مقابل ماست و نه پشت ما؟!

منبع: کیهان
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  خدمت مقدس به جامعه ایثارگری کشور به هیچ بهانه ای سست نخواهد شد/ تحریم رهبری از جانب آمریکا دیوانگی است
20 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   همیشه اعتقاد داشته‌ام که سرمربی ما باید ایرانی باشد/ به نخبگی قانع نباشید باید مرزهای دانش و فناوری را به پیش ببرید
18 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آیین برائت یعنی بیزاری از جنگ‌افروزی آمریکا و نهیب بر سر رژیم کودک‌کش صهیونیست/ معامله قرن با همت جبهه مقاومت محکوم به شکست است
16 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مشت «کرار» محکم‌تر شد
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  حضور نیروهای حاج قاسم پشت مرزهای رژیم صهیونیستی
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   هرچه ممکن است تلاش کنید و پیش بروید/ گفتمان حرکت جهادی باید به یک گفتمان عمومی تبدیل شود
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  الویت شهرداری در خدمت رسانی: حذف کلمه "شهید" یا رسیدگی به نیازهای مردم؟
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   اجازه نگاه نامحرم به سرزمین خود را نمی‌دهیم
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  واکنش ستاد کل نیروهای مسلح به تحریم وزیر امور خارجه ایران
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نامه ۲۰۰۰ استاد دانشگاه خطاب به رئیس‌جمهور درباره دوری از اروپا و آمریکا
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)