خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دو شرط حل مشکلات اقتصادی از دید ایت الله جنتی
  روحانی: آمریکا حتما شکست می‌خورد
  عربده‌های شیطان
  «امنیت جمعی» و «بازدارندگی چتری» در ائتلاف تحت رهبری ایران
  مقاومت فلسطین صهیونیست‌ها را متوقف و پشیمان خواهد کرد
  بعیدی نژاد: آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم های ایران شکست خورد
  نقض کامل برجام برخلاف وعده مقامات دولتی
  به خاطر چند مشت دلار 
  حقارت در مواضع دیپلماتیک
  ظریف، CFT و یک اتهام دیگر
  اظهارات «ظریف»اجحاف به نظام و موجب تحریک دشمنان برای فشار بیشتر است
  بگم بگم 30 هزار میلیاردی ظریف!
  به دست خودتان راه نقد و دفاع فنی از FATF را مسدود می‌کنید
  لاریجانی: دشمنان سوریه وارد فاز فشارهای سیاسی شده اند
  آمریکا با خروج از برجام همه قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است
  پرهیز از رابطه دوستانه با کفار در آیه‌ای از قرآن
  دروغ ظریف تهمت به جمهوری اسلامی است
  عربستان با ما بود آمریکا نمی‌توانست اینطور تحقیرمان کند!
  تاکید رهبر انقلاب بر شفافیت مسئولان با مردم
  واکنش قاسمی به جاسوسی کارمند وزارت امور خارجه
  چرا اسناد لانه جاسوسی درباره شهید بهشتی منتشر نشد؟
  از اتهام کاسب تحریم تا پولشویی گسترده
  شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟
  سرانجام منتقدین آقای وزیر
  از طرح‌های تروریستی سعودی‌ها آگاه بودیم
  تمام اهداف دشمنان در تیررس موشک‌های ما قرار دارند
  نقش بیداری اسلامی در شکست توطئه‌های غرب
  چه کسانی خانواده‌ کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را تحت فشار گذاشته‌اند
  جمهوری اسلامی عمیقا نگران شرایط وخیم انسانی در یمن است
  تکذیب خبر اعدام ۲۲ نفر در رابطه با حادثه تروریستی اهواز
- اندازه متن: + -  کد خبر: 208179صفحه نخست » سیاستسه شنبه، 23 مرداد 1397 - 20:10
اقدامات ویژه رهبرانقلاب برای شرایط اقتصادی کشور
شهیدخبر: رهبرانقلاب از ابتدای سال‌جاری تاکنون در موارد مختلف و مواقع خاص با تفویض اختیارات ویژه و ایجاد سازوکارهای جدید، دست مسئولان را برای حل سریعتر مشکلات مردم بازتر کردند.
  

طی ماه‌های اخیر و پیش از آنکه دور جدیدی از تحریم‌های ضدایرانی آمریکا اجرایی شود، رهبرانقلاب در سلسله اقداماتی مسئولان کشور را برای مواجهه و مقابله صحیح با جنگ اقتصادی فراخواندند. ایشان در همین زمینه و طبق رویه ثابت و همیشگی‌شان که حمایت از دولت منتخب مردم بود، ضمن ایجاد سازوکارها و اختیارات جدید برای مسئولان که راحت تر مشکلات را حل کنند، از مواضع مسئولان دولتی نیز حمایت کردند.

 

رهبرانقلاب در دیداری که ۲۲ مرداد با اقشار مختلف مردم داشتند در خصوص حمایت از دولت فرمودند:

 

«من طی این سال‌ها همواره از دولتها حمایت کرده  و از این دولت نیز حمایت می کنم.»

 

در همین رابطه نیز می‌توان به بیانات اخیر ایشان در جلسه‌ای که دولتی‌ها برای بررسی وضع اقتصادی کشور به دفتر ایشان فراخوانده شده بودند اشاره کرد که در این دیدار نیز همچون دیدار با سفرا و کارمندان وزارت خارجه، آیت‌الله خامنه‌ای از مواضع رئیس‌جمهور حمایت کردند.

 

ایشان، سخنان رئیس‌جمهور را در سفر اخیر به اروپا مبنی بر اینکه «اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد» سخنانی مهم و حاکی از سیاست و رویکرد نظام برشمردند و افزودند: وظیفه‌ی وزارت امور خارجه پیگیری جدی این‌گونه مواضع رئیس‌جمهور است.

 

در ادامه به مرور مواردی از حمایت رهبرانقلاب از اقدامات موثر دولتی‌ها و همچنین توبیخ اظهارات نابجای برخی از مسئولان می‌پردازیم و از ساختارهای جدیدی که توسط رهبرانقلاب برای مقابله با تحریم‌های آمریکا پایه‌گذاری شد روایت می‌کنیم.

 

۱- ستادی برای تدابیر ویژه

 

خردادماه سال جاری رهبرانقلاب در دیدار مسئولان نظام از تشکیل شورایی ویژه با حضور سران قوه برای بررسی و حل مشکلات اقتصادی کشور خبر دادند. ایشان فرمودند:

 

«ما اینجا دو سه هفته پیش یک جلسه‌ای تشکیل دادیم درباره  مسائل اقتصادی کشور؛ رؤسای محترم سه قوّه حضور داشتند، مسئولین فعّال اقتصادی در بخش‌های دولت و مجلس و قوّه قضائیّه حضور داشتند؛ بحث نسبتاً خوبی در آنجا شد، یک ترتیبات شکلی‌ای قرار شد که انجام بگیرد. دوستان همین‌ها را باید دنبال کنند؛ الآن من توصیه می‌کنم -رؤسای سه قوّه تشریف دارند- [اگر] همان چیزهایی را که آن شب صحبت شد و تصمیم‌گیری شد و تأکید شد، با جدّیّت دنبال کنید، قطعاً مسائل اقتصادی پیش خواهد رفت؛ ما تردید نداریم.»

 

دستور این جلسه از مدت‌ها قبل از خروج آمریکا از برجام، برای برنامه‌ریزی و حل مشکلات اقتصادی پایه‌گذاری شده بود، قرار است بر ۱- اوضاع بانکی ۲- اشتغال و سرمایه‌گذاری ۳-رسیدگی به وضع محرومان و مستضعفان ۴-بودجه و انضباط مالی ۵-حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی کشور نظارت و تنگناهای اجرایی و قانونی را رفع نماید.

 

بیشتر بخوانید

شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه‌گانه چیست؟

 

گرچه سهل‌انگاری مسئولان در زمینه برگزاری این جلسه و تاخیر طولانی مدت در برگزاری جلسات، باعث از بین رفتن زمان تصمیم‌گیری‌های فوری برای حل مشکلات شد اما طی مدت اخیر برگزاری این جلسات منظم انجام شده و امید است با برنامه‌ریزی دقیق و اجرای مناسب بتواند بخشی از مشکلات را رفع نماید.

 

۲- تفویض اختیار به رئیس‌جمهور برای ابلاغ مصوبات

 

دیگر اقدام رهبرانقلاب در مدت اخیر که مرتبط با جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی است را می‌توان اجازه و تفویض اختیار ایشان به رئیس‌جمهور برای ابلاغ فوری مصوبات شورا در نظر گرفت. حسن روحانی رئیس‌جمهور در این زمینه و در جمع مدیران اجرایی سراسر کشور گفت:

 

مقام معظم رهبری دیروز گفتند: «چرا مصوبات جلسه سران سه قوه را می‌فرستید که من تصویب کنم هر چه تصویب کردید، ابلاغ کن، من حمایت می‌کنم.»

 

این اجازه به رئیس‌جمهور برای ابلاغ تصمیمات کلان کشور و حمایت از این مصوبات توسط رهبرانقلاب دیگر امتیاز ویژه‌ای بود که ایشان برای حل سریعتر و بدون معطلی مشکلات کشور به مسئولان اجرایی دادند.

 

۳- بسیج امکانات در اختیار دولت

 

از دیگر راهبردهای رهبرانقلاب برای ایجاد فضای لازم برای تحرک اقتصادی دولت، بسیج امکانات و اختیارات کشور تحت نظر دولت بود. ایشان در دیدار اخیری که به دعوت ایشان از کابینه روحانی برای بررسی اوضاع اقتصادی کشور برگزار شده بود به نقش دولت در مدیریت اقتصاد اشاره و « تیم اقتصادی دولت را میاندار و محور اصلی کار و تحرک در کشور خواندند و همه‌ی دستگاه‌ها را به هماهنگی با آن فراخواندند.»

 

محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور نیز در این زمینه گفت : در دیدار رهبری با کارگزاران نظام تاکید شد میان‌داری در امور اقتصادی با دولت است؛ هماهنگی و همکاری خوبی میان سه قوه در امور اقتصادی ایجاد شده است.

 

بنابراین فراخوان و دستور به همه دستگاه‌ها و نهادها برای کمک به دولت برای رفع مشکلات، دیگر فرصت ویژه‌ای بود که در اختیار دولت برای حل مشکلات قرار گرفت.

 

۴- دستور ویژه برای بررسی بازار ارز و سکه

 

نوسانات عجیب و شدید بازار سکه و ارز در ماه‌های اخیر و تعلل دولتی‌ها در کنترل و مدیریت این بازارها سبب شد رهبرانقلاب به این موضوع ورود کرده و از مسئولان گزارش بخواهند.

 

بیشتر بخوانید

کمک ۷ هزار و ۶۰۰ میلیاردی بانک مرکزی به ثروتمندان

 

طبق اخباری که در دسترس است، رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای به رییس‌جمهوری با ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور دادند:«ضمن رسیدگی به موضوع گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود.»

 

۵- توبیخ وزیراطلاعات

 

۱۶ تیرماه، محمود علوی وزیر اطلاعات در جلسه شورای اداری استان لرستان در سخنانی گفته بود که نباید با متخلفان اقتصادی برخورد قهرآمیز (تند) شود. این سخنان نادرست وزیراطلاعات که از آن به ایجاد فضای امن برای متخلفان تعبیر شده بود، واکنش رهبرانقلاب و تذکر و توبیخ شخص وزیر را به همراه داشت.

 

«رهبر معظم انقلاب به حجت الاسلام علوی هشدار داده‌اند که این بیانات "به‌ضرر وزارت اطلاعات" و نیز "به‌ضرر اقتصاد ملی" است.»

 

۶- دستور تشکیل کارگروه مهار نقدینگی

 

از دیگر دستوراتی که ایشان در مدت اخیر به مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی کشور دادند، ایجاد کارگروهی برای مدیریت نقدینگی بود. ایشان با دقت نظر در یکی از علت‌های اصلی افزایش قیمت اخیر در بازارهای مختلف از مسکن گرفته تا سکه و ارز، دولت را به مواجهه با غول نقدینگی فراخواندند و دستور تشکیل کارگروه علمی-اجرایی برای علاج این مشکل را صادر کردند.

 

 
 
 

 

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار اخیر با هیئت دولت فرمودند:

 

 به نظر من مسئله‌ی بانک‌ها و بخصوص تکیه‌ی روی مسئله‌ی نقدینگی احتیاج دارد به یک کارگروه دانا، حسّاس، پُرکار، خطرپذیر و شجاع؛ دولت یک کارگروهی تشکیل بدهد.

 یک کارگروه قویّ فعّالِ شب‌وروزکار، معیّن بشوند فقط برای اینکه فکر کنند ببینند با مسئله‌ی بانک‌ها و با مسئله‌ی نقدینگی چه‌جوری بایستی برخورد کنند؛ بخشهای جذّابی را برای جذب نقدینگی در نظر بگیرند که البتّه یک فهرستی به من داده شده.

نگذاریم که این نقدینگی سرازیر بشود به طرف ارز و به طرف طلا و به طرف مسکن و به طرف کالاها، که خب طبعاً به هرجا که این نقدینگی رو کند و هجوم بیاورد، پدر آن منطقه درمی‌آید.

 

در واقع دستور رهبرانقلاب به دولت برای هدایت نقدینگی به سمت تولید دیگر خواسته ایشان از مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی و آرامش بازار بود.

 

۷- اجازه ویژه به قوه‌قضائیه برای برخورد با متخلفان اقتصادی

 

محاکمه و مجازات اخلالگران و مفسدان اقتصادی از دیگر مواردی است که اگر به درستی انجام نشود راه را برای ورود سایر دلالان و سواستفاده کنندگان باز می‌کند. طی سال‌های اخیر سعی قوه قضائیه بر این بود میزان و شدت برخورد با دانه‌درشت‌های اقتصادی که امنیت کشور را تهدید می‌کردند، بیشتر نماید.

 

اما در این میان تنگناهای قانونی نیز وجود داشت که سبب شد آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در نامه ای نسبت به اختیارات بیشتر از رهبرانقلاب برای برخورد با متجاوزان اقتصادی درخواست کمک نماید که با موافقت آیت‌الله خامنه‌ای همراه شد. «ایشان مرقوم داشتند: مقصود آن است که مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد. »

 

بیشتر بخوانید

مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد

 

براین اساس قوه قضائیه با دستور و حکم‌حکومتی که اخیرا از رهبرانقلاب دریافت کرد خواهد توانست در ۶ محور اقدامات ویژه‌ای انجام دهد که عبارتند از: ۱- رسانه ای شدن دادگاه‌ها ۲-اختیار قاضی برای تحقیقات ۳- احکام قطعی غیرقابل اعتراض ۴- کاهش زمان دادرسی به پنج روز ۵- امکان اعتراض تنها در حکم اعدام ۶- لغو تخفیف حکم مفسدین اقتصادی.

 

اقدامات ویژه رهبرانقلاب برای شرایط اقتصادی کشور

 

همه این موارد را باید در کنار توصیه‌های مکرر ایشان به استفاده و خرید کالاهای ایرانی و ممنوعیت واردات کالاهای دارای مشابه داخلی که در صورت اجرای می‌تواند مشکل بیکاری کشور را حل کند، توصیه مکرر ایشان به ساده‌زیستی و پرهیز از تجملگرایی مسئولان که می‌تواند فاصله میان مردم و مسئولان را به حداقل برساند، پرهیز از اسراف، ایجاد رانت، جلوگیری از خام‌فروشی نفت، جلوگیری از قاچاق و آتش زدن کالای قاچاق، مدیریت جهادی و انقلابی و... دید که موفقیت در هرکدام می‌تواند کشور را در مسیر توسعه در ریل درست قرار داده و به سرعت مشکلات پیش‌رو مخصوصا در مسایل اقتصادی را حل نماید.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  آمریکا در لانه جاسوسی باقی می ماند، انقلاب به ۴۰ سالگی نمی رسید/ هنوز ناله‌های نظامیان آمریکایی در طبس شنیدنی است
20 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا/ نیروی نظامی آمریکا سردرگم است
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  امام خامنه‌ای: اگر روحیه جهاد و شهادت گسترش یابد گرایش به شرق و غرب رخت می‌بندد
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 4، غیر قابل انتشار: 0)
   پدافند غیرعامل در مقابل تهاجم دشمنان علمی، جدی و همه‌جانبه باشد/ بخش‌های مختلف باید با پدافند غیرعامل همکاری کنند
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  خورشید را انکار می‌کنند و سراغ ستاره‌ها می‌روند
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مادر نذر کرده بود مهدی ۳ ماه با اسرائیل بجنگد
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا جواب شهدای منا سکوت است و پاسخ قتل خاشقچی فریاد؟!
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس موشک های نقطه‌زن ایران /تقدیر از حماسه ایرانی ها در اربعین
9 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
  «محمدحسن دهقان» آسمانی شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   درخواست عجیب شهید مدافع حرم
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار