خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دو شرط حل مشکلات اقتصادی از دید ایت الله جنتی
  روحانی: آمریکا حتما شکست می‌خورد
  عربده‌های شیطان
  «امنیت جمعی» و «بازدارندگی چتری» در ائتلاف تحت رهبری ایران
  مقاومت فلسطین صهیونیست‌ها را متوقف و پشیمان خواهد کرد
  بعیدی نژاد: آمریکا در ایجاد اجماع بر سر تحریم های ایران شکست خورد
  نقض کامل برجام برخلاف وعده مقامات دولتی
  به خاطر چند مشت دلار 
  حقارت در مواضع دیپلماتیک
  ظریف، CFT و یک اتهام دیگر
  اظهارات «ظریف»اجحاف به نظام و موجب تحریک دشمنان برای فشار بیشتر است
  بگم بگم 30 هزار میلیاردی ظریف!
  به دست خودتان راه نقد و دفاع فنی از FATF را مسدود می‌کنید
  لاریجانی: دشمنان سوریه وارد فاز فشارهای سیاسی شده اند
  آمریکا با خروج از برجام همه قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است
  پرهیز از رابطه دوستانه با کفار در آیه‌ای از قرآن
  دروغ ظریف تهمت به جمهوری اسلامی است
  عربستان با ما بود آمریکا نمی‌توانست اینطور تحقیرمان کند!
  تاکید رهبر انقلاب بر شفافیت مسئولان با مردم
  واکنش قاسمی به جاسوسی کارمند وزارت امور خارجه
  چرا اسناد لانه جاسوسی درباره شهید بهشتی منتشر نشد؟
  از اتهام کاسب تحریم تا پولشویی گسترده
  شورای نگهبان چه ایراداتی به CFT گرفت؟
  سرانجام منتقدین آقای وزیر
  از طرح‌های تروریستی سعودی‌ها آگاه بودیم
  تمام اهداف دشمنان در تیررس موشک‌های ما قرار دارند
  نقش بیداری اسلامی در شکست توطئه‌های غرب
  چه کسانی خانواده‌ کارکنان بی‌بی‌سی فارسی را تحت فشار گذاشته‌اند
  جمهوری اسلامی عمیقا نگران شرایط وخیم انسانی در یمن است
  تکذیب خبر اعدام ۲۲ نفر در رابطه با حادثه تروریستی اهواز
- اندازه متن: + -  کد خبر: 208054صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 22 مرداد 1397 - 17:40
سبک رهبری در مدیریت چالش‌ها
سبک رهبری در مدیریت چالش‌هاشهیدخبر: جانشین شایسته امام در تداوم سیره عملی و نظری امام که همگی در ادامه سیره نظری و عملی امامت شیعی است تمام طول دوره رهبری خود را در تمام گستره جغرافیایی نفوذ آن به مدرسه عظیمی برای تعلیم و تربیت و رشد همه افراد جامعه تبدیل کرده است.
  

عطاء الله رفیعی آتانی: تبیین سیره نظری و عملی رهبری دینی در دوره‌های زمانی و موضوعات  حساس و مهم ضمن آنکه عقلانیت دینی را در جامعه ارتقاء می‌دهد فضائل و ظرفیت‌ها و کارکرد رهبری دینی را در مقایسه با رویکردهای رقیب برای مدیریت جامعه ‌آشکارتر می‌سازد. تجربه انقلاب اسلامی که قابل ردیابی تا عصر حضور معصوم (ع) نیز هست نشان می‌دهد که  معیار کانونی برای همه تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها، رشد و ترتیب جامعه بوده است.

به نظر می‌رسد امام خمینی با شروع بسیار پرقدرت انقلاب در اوایل دهه چهل و نقش‌آفرینی فداکارانه مردم و خلق حماسه پانزدهم خرداد 42 دریافتند که هنوز ظرفیت جامعه به لحاظ نظری و عملی در حد جابجایی نظام نیست، استدلال‌های امام نیز برای مبارزه با پهلوی متناسب با سطح عقلانیت و حضور آن روزگار جامعه بود، مثلاً بیشتر تأکید امام بر اجرای قانون اساسی و ... بود و معلوم بود و هست که تا چه اندازه با چارچوب نظری امام که بعدها خود را نشان داد تفاوت اساسی داشت. مسأ‌له این بود که امام می‌خواست با حل مستمر مسأله مردم به وسیله مردم و در نتیجه رشد مردم، پروژه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی دینی خود را به پیش ببرد. این رویکرد با توجه به همه ابعاد موضوع و همه ظرفیت‌های اجتماعی آن روزگار قابل توضیح دادن است.

در اوایل دهه چهل امام از میان دو کانون علمی کشور با محوریت روحانیت، جامعه ایرانی را به سمت اهداف الهی رهبری می‌کرد. اما بعدها با حضور شاگردان امام به عنوان استاد و دانشجو در دانشگاه‌ها و ارتباط گسترده شاگردان امام با دانشگا‌هیان اتفاق بسیار مؤثر اجتماعی یعنی همگرایی و همراهی و همگامی روحانیت و دانشگاهیان برای پیروزی نهضت اسلامی به وقوع پیوست. از آن پس بود که استاد و طلبه حوزه‌های علمیه با استاد و دانشجوی دانشگاه‌ها در کنار هم در زندان، در مسجد، در مدرسه، در دانشگاه‌ و بر سر دار بودند.

به نظر می‌‌رسد که انرژی حاصل از این رشدیافتگی همه ظرفیت نخبگی کشور را در اختیار نهضت امام قرار داد که اگر امام شتاب‌زده عمل می‌کرد، از چنین سرمایه‌ای محروم بود و مهمتر از آن چنین انسان‌های بزرگی از فرصت تربیت و رشد در بستر تحقق امامت دینی نابرخوردار بودند. آنگاه بود که انقلاب با همراهی و همگامی روحانیون و دانشگاهیان گام‌های پیروزی را برمی‌داشت. با این رویکرد تحلیلی می‌توان همه سیره و سنت رهبری امام را توضیح داد.

یکی از نقاط عطف دیگر جنگ تحمیلی بود، اما جنگ را بیش از آنکه از منظر یک رئیس پرقدرت و محبوب یک نظام سیاسی اداره کند از منظر یک معلم، مربی و در یک کلمه امام جامعه اداره کرد. وقتی که جنگ آغاز شد فرمود ظرفیت‌هایی در انسان وجود دارد که جز در متن جهاد به فعلیت نمی‌رسد به همین دلیل بود که جنگ به دانشگاهی تبدیل شد که مجاهدان و رزمندگان بیش از مجاهدت و رزم برای دفاع از کشور در حال رشد و تربیت بودند. رزمندگان و یا همان بهترین شاگردان مدرسه امام به خوبی به یاد دارند که بیشتر نه برای جنگ بلکه برای رشد و تعالی وجودی خویش در میدان‌های رزم حضور پیدا میکردند این منظر تا بدانجا بر آنان مسلط شد که یکی از بدترین اتفاقات این بود که جنگ حتی با پیروزی مطلق ما تمام شود! با اینکه از نگاه نظامی، دفاعی و امنیتی مگر غیر از پیروزی در جنگ می‌توان هدف دیگری هم داشت؟

یکی از نقاط حساس و مهم دیگر رهبری امام موضوع ریاست جمهوری بنی‌صدر بود. امام نه با ریاست جمهوری بنی‌صدر موافق بود و نه به او رأی داده بود و هم بر هزینه‌های ریاست جمهوری او بر کشور واقف بود اما برای اینکه مردم به تصمیم صحیح برسند علاوه بر ریاست جمهوری  فرماندهی کل قوا را نیز به او سپرد، نامهربانی و حتی ظلم بر بسیاری از دوستان خود و مردم را از سوی بنی صدر پذیرفت تا مردم به تجدیدنظر در مورد او برسند. اما در همه این موارد اگر نظام و جامعه به سمت گسیختگی یا فاصله اساسی و جهت‌دار با مبانی اسلامی حرکت می‌کرد و در مردم نیز زمینه لازم را بوجود آورده بود، نقش طوفانی و بازدارنده خود را ایفاء می‌کرد، در همه جریان‌های انقلاب حتی نظیر موضوع بنی‌صدر همین گونه عمل کرد. این رویکرد در مواجهه با جریان آقای منتظری آشکارتر شد.

امام با رهبری آقای منتظری به دلیل ناتوانایی‌های گوناگون ایشان مخالف بود اما سازوکارهای مبتنی بر رأی مردم در نظام(خبرگان) به آقای منتظری رسیده بود، پس از آن با تمام وجود خود، حتی با ارجاع برخی از امور مربوط به رهبری به وی برای رشد و تعالی او تلاش کرد تا یا او به سطح مطلوب رهبری نظام ارتقاء یابد یا آنکه انتخاب کنندگان به اصلاح تصمیم خود باور پیدا کنند، اما همه این موضوعات تا آستانه شکنندگی نظام و مردم تحمل می‌شد.

جانشین شایسته امام در تداوم سیره عملی و نظری امام که همگی در ادامه سیره نظری و عملی امامت شیعی است تمام طول دوره رهبری خود را در تمام گستره جغرافیایی نفوذ آن به مدرسه عظیمی برای تعلیم و تربیت و رشد همه افراد جامعه تبدیل کرده است.حزب‌الله در لبنان و ... بیش از آنکه محصول مدیریت مستقیم ـ به معنای مصطلح ـ نظام و رهبری باشد محصول تربیت این مدرسه الهی است به نحوی که آنان تصمیماتی می‌گیرند که خودش همان تصمیمات را می‌گرفت، اگر در آن عرصه‌ها حضور مستقیم می داشت. حزب‌الله بیش از آنکه پیروان او باشند شاگردان مدرسه او هستند و در این مکتب اساساً پیروی به معنای شاگردی است.

در دوره زعامت او همه حوادث و برهه‌ها با این منطق رهبری شده است. تفاوت دولت‌ها فرصتی بوده است تا ابعاد متفاوتی از مبانی و معارف دینی و نیز تصمیم‌گیری رهبری الهی به عنوان جلوه ربوبیت الهی خود را نشان دهد.

ظهور خاتمی در سیمای سیاست در ایران ظرفیت مردم‌پایگی نظام اسلامی را با یک مشارکت انتقادی اما با رهبری نظام اسلامی به خوبی فعلیت بخشید. بالاخره مردم بر آن شده بودند که آزادی‌های اجتماعی به دلیل نگرانی‌ها و آرمان‌های فرهنگی و نیز لزوم اجرای مدیریت شده برنامه‌های اقتصادی توسط رئیس جمهوری که خود مشروعیت خود را از اصل انقلاب گرفته و در نتیجه تمایلی و یا ضرورتی برای استمزاج همیشگی  خواسته‌های رنگ وارنگ را مردم ندارد، جامعه را به سمت یک محدودیت برده بود. محدودیتی که نقد حکومت و دولت و دولتمرد به مثابه نقد دین و انقلاب و همه مقدسات بود.

رهبری حکیم انقلاب اسلامی در دوران دولت سازندگی تلاش کرد این فضای بسته را به وسیله طرح بحث امر به معروف و نهی از منکر و نیز با بیانات نمادینی چون خدا لعنت کند کسی را که نمی‌خواهد دانشجو و دانشگاه سیاسی باشد و ... باز کند. مردم این راه را با کمک او در دوم خرداد باز کردند و با همه مشکلات اقتصادی نشان دادند که حل این مشکلات را در فضای بسته سیاسی نمی‌خواهند.

در دوره دولت اصلاحات، رهبری انقلاب اسلامی با مساعدت نظری خود در چارچوب نظریه‌هایی چون مردم‌سالاری دینی و ایده‌هایی چونان اینکه اهداف اسلام نیز با آزادی مردم بیشتر محقق می‌شود و ... و نیز مساعدت‌های عملی در حمایت حداکثری از دولت و شخص رئیس جمهور  جامعه را برای حرکت به سمت اهداف الهی به پیش برد و درست در همین زمان بود که با تعریف اصلاحات به مبارزه با فقر، فساد و تبعیض تلاش کرد که دولت اصلاحات را به جای ظاهرگرایی افراطی و روزمره برای اصلاحات به سمت اصلاحات عمیق و بنیادین در جامعه بکشاند تا موانع رشد فردی و اجتماعی از پیش پای مردم برداشته شود. اما بی‌توجهی به آن از سوی دولت اصلاحات و توجه مردم به آن سبب شد که احمدی‌نژاد برای پاسخگویی به همین ضرورت از سوی مردم در رقابت با دولت اصلاحات در تیر ۸۴ به پیروزی سیاسی رسید. اما به تدریج مردم بر آن شدند که احمدی‌نژاد با همه تلاش‌هایش به دلیل محدودیت‌هایی که داشت نتوانست ظرفیت سیاست خارجی را به نفع مصالح جامعه مدیریت کند، مردم با برگزیدن دولت فعلی تلاش کردند که این مشکل را حل کنند.

رهبری الهی با ایجاد فرصت برای دولت و مردم و طراحی شرایط ، زمینه را برای پیروزی مردم در هر صورتی فراهم کردند. زیرا یا این مسیر دولت فعلی برای تعامل غرب، نتیجه می‌داد و یا نمی‌داد، اگر نتیجه می‌داد که بهتر و اگر هم نمی‌داد ـ که نداد ـ مردم و دولت گام‌های جدید و جدی را برمی‌داشتند.

امروز کشور این مسیر را تجربه کرده است، تجربه‌ای که یک بار دیگر ضرورت تداوم مسیر انقلاب اسلامی را به رخ همگان کشید. در شرایط حساس کنونی که عدم توفیق در سیاست خارجی منجر به آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی شده است. برای مردمی که فکر می‌کردند همه چیز با ارتباطات با خارجی‌‌ها حل می‌شود یا می‌بینند که همه مشکلات به خاطر همین نوع از تلقی به وجود آمده است و یا هنوز بر آن نیستند، بنابراین باید به مردم فرصت داد تا به کمک تجربه به این نتیجه برسند، مردم باید با تجربه مناسبات خود را با چنین شرایطی به درستی رقم بزنند، حال آیا بجاست که مردم خود تصمیم بگیرند و نتیجه را نپذیرند؟ آیا بجاست که به خاطر مسئله‌ی هرچند مهم تورم همه داشته‌های بسیار مهم خود را نبینند یا آسیب بزنند؟ و ... به علاوه چرا باید دولت منتخب مردم نتواند اهداف مردم را محقق کند؟ رهبری حکیم انقلاب اسلامی زمینه را فراهم کرد، تا مردم تجربه کنند و فکر کنند و ظهور و بروزهای جمعی داشته باشند در کنار این کمک می‌کند تا دولت منتخب مردم برای تحقق خواست مردم تلاش کند و... ولی هیچگاه از گفتن حقایق و اعمال قدرت برای تحقق این همه کوتاه نیامده است.

بنابراین جوش و خروش اجتماعی تا آنجا که به روند کلی پیشرفت امور ـ که مهمترین آن ارتقاء سطح عقلانیت مردم و منتخبان مردم است ـ آسیب‌ اساسی نزند در حالیکه سکان کار در دست سکانداری الهی است به همین نحو به پیش می‌رود. مردم و دولت باید بیاموزند، باور کنند. تصحیح کنند و... ولی اگر این روند به نقطه تعیین نزدیک شود و آبهای زلال خواست مردم از جویبارها خارج شود و به ویرانگری برسد و دولت نتواند آن را به سرانجام مقصود برساند، آنگاهست که چونان همه نقاط تعیین گذشته این نقطه عطف نیز رقم خواهد خورد. اتفاقات پس از انتخابات ۸۸ به نحو بسیار گویایی نتیجه بخشی این سبک اداره جامعه را نشان داد.

رهبری الهی، جامعه را به مثابه مدرسه‌ای که با گفتن و شنیدن تلخ و شیرین با هم و به هم،  با حضورهای متفاوت و از منظرهای مختلف در خیابان و... به سمت نتیجه‌گیری رهنمون شد. رهبری در مقابل آنان که بر آن بودند تا با جدیت بیشتر باید موضوع جمع شود با نظر و عمل خود نشان دادند که تنها راه آن است که مردم با گفت‌وگو و تعامل به نتیجه برسند، و هر کاری هم باید انجام بگیرد باید از طریق نهادهای رسمی و بدون نقش آفرینی مستقیم رهبری انجام گیرد تا هم سیستم و هم مردم با تجربه بیاموزند و همین رویکرد بود که بسیار کم هزینه موضوع را به سمت پایان خود هدایت کرد. هزینه‌هایی چنین رو یکردی قطعاً از هزینه رویکردهای رقیب که مداخله مستقیم‌تر است کمتر خواهد بود بر همین اساس و با توجه به سیره نظری و عملی گذشته رهبری دینی، همه این معیارها نشان می‌دهد که اگر روزگاری در چنین شرایطی آنچه که از منظر اجتماعی به دست می‌آید از آنچه که از منظر اجتماعی از دست می‌رود کمتر است نقطه عطف دیگری با نقش‌آفرینی مستقیم تر رهبری رقم خواهد خورد.

 
عطاء‌الله رفیعی آتانی
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 16 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/5/23 - 18:49 |     0     0     |
نباید به دزدان و اختلاسگران بیش ازین مجال داد

ناشناس
| 1397/5/28 - 11:07 |     0     0    
پاسخ: دیگه مجال هم بدن فرقی نداره.چیزی نمونده برای کشور که.همرو خوردن رفت

ناشناس
| 1397/5/23 - 19:52 |     0     0     |
نه اینکه تحریم‌ها اثر نداشته باشد اما عمده‌ی تأثیر مربوط به عملکردهاست. اگر عملکردها بهتر و باتدبیرتر و بهنگام‌تر و قوی‌تر باشد، تحریم‌ها اثر زیادی نمی‌گذارد و می‌شود ایستاد

ناشناس
| 1397/5/23 - 20:24 |     0     0     |
ما با ولایت زنده ایم تا زنده ایم رزمنده ایم ... اگر آمریکا تحریم کند ما مردان رمضانیم و اگر جنگ کند ما مردان کربلاییم . امام خمینی ره هیهات من الذله...

ناشناس
| 1397/5/29 - 22:21 |     0     0    
پاسخ: اگر فتنه شما در 88 نبود تا ابد از تحریم خبری نبود. چون آمریکا دیگر امیدی به نتیجه گرفتن نداشت. اما حالا کاملا امیدوار است.

ناشناس
| 1397/5/24 - 13:57 |     0     0     |
کارشناسان اقتصادی و بسیاری از مسئولین بر این مسئله متفقند که عامل این مسئله خارجی نیست، درونی است

ناشناس
| 1397/5/27 - 19:22 |     0     0    
پاسخ: دولت باید سر کار باشد و کارها را بکند رهبرانقلاب، امروز: بعضی جوری حرف می‌زنند و اقدام می‌کنند که در نقشه‌ی دشمن کار می‌کنند. این‌ها که می‌گویند دولت برکنار شود، در نقشه‌ی دشمن عمل می‌کنند. دولت باید بر سر کار باشد و کارها را بکند. هم رئیس‌جمهور و هم مجلس منتخب ملت هستند و هر دو تکلیفی دارند و حقی دارند و باید کرامتشان حفظ شود و باید هم‌افزایی کنند. ۹۷۵/۲۲

ولی
| 1397/5/24 - 15:05 |     0     0     |
حالا مثلا کدوم بحدان حل شده تو کشور؟دلار ارزون شده؟یا مشکل بیکاری حل شده؟

ناشناس
| 1397/5/24 - 19:00 |     0     0     |
این برجام چه خاصیتی داشت که بخواد استمرار داشته باشه؟

ناشناس
| 1397/5/25 - 14:42 |     0     0     |
تحریم کشورمان رو به لب پرتگاه برده است

ناشناس
| 1397/5/27 - 19:22 |     0     0     |
شبح جنگ را مطرح میکنند تا ترسوها را بترسانند مرگ بر منافق

ناشناس
| 1397/5/29 - 21:56 |     0     0    
پاسخ: شماکه نمیترسی چکار کردی برای کشورت ؟

ناشناس
| 1397/5/28 - 11:06 |     0     0     |
بنظرم باید رهبری دولت رو یک گوش مالی اساسی بده

ناشناس
| 1397/5/29 - 21:56 |     0     0     |
رفع چالش یعنی حدف دزد

ناشناس
| 1397/5/29 - 22:21 |     0     0     |
خاک بر سر مسئولین حقیر و ترسو و غرب زده..... وای بحال مردمی که اینها منتخب آنها هستند ...اگر این حرف ها رو نزند فرزندان اینها با چه پشتیبانی باید در غرب خوش گذرانی و عیاشی کنند ... وطن فروشی یعنی همین و تمام


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  آمریکا در لانه جاسوسی باقی می ماند، انقلاب به ۴۰ سالگی نمی رسید/ هنوز ناله‌های نظامیان آمریکایی در طبس شنیدنی است
20 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   نشانه‌های آشکارِ افول قدرت آمریکا/ نیروی نظامی آمریکا سردرگم است
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  امام خامنه‌ای: اگر روحیه جهاد و شهادت گسترش یابد گرایش به شرق و غرب رخت می‌بندد
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 4، غیر قابل انتشار: 0)
   پدافند غیرعامل در مقابل تهاجم دشمنان علمی، جدی و همه‌جانبه باشد/ بخش‌های مختلف باید با پدافند غیرعامل همکاری کنند
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  خورشید را انکار می‌کنند و سراغ ستاره‌ها می‌روند
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مادر نذر کرده بود مهدی ۳ ماه با اسرائیل بجنگد
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
  چرا جواب شهدای منا سکوت است و پاسخ قتل خاشقچی فریاد؟!
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ناوهای هواپیمابر آمریکا در تیررس موشک های نقطه‌زن ایران /تقدیر از حماسه ایرانی ها در اربعین
9 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
  «محمدحسن دهقان» آسمانی شد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   درخواست عجیب شهید مدافع حرم
6 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار