خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  شریعتمداری امشب از «گام دوم» می‌گوید
  با سیلی‌های جمهوری اسلامی آشنا شوید
  شهید شما از ملائکه هم بالاتر است
  تمرینات منافقین در آلبانی؛
  چرا باید کار را به جوان‌ها سپرد؟
  جلسه امروز مجمع درباره «پالرمو» به روایت آیت‌الله محمدی عراقی
  مجمع تشخیص دوباره درباره پالرمو به نتیجه نرسید
  آمادگی FATF برای حمله به برنامه موشکی ایران
  ابراز جدید برای تشدید تحریم
  نشست فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی درباره حمله تروریستی زاهدان و بودجه انسداد مرزها
  الزامات نه‌گانه شروع گام دوم انقلاب
  چرا موافقت‌نامه پاریس در کمیسیون های تخصصی مجلس بررسی نمی‌شود؟
  برای امام خمینی تعیین تکلیف نکنید
  خون شهدای ترور برگردن گردانندگان FATF است
  که با ما هر چه کرد آن «آشنا» کرد
  نجات برجام با سازوکار «اینستکس»؛ از واقعیت تا سراب
  الزامات ۹ گانه شروع گام دوم انقلاب
  به تقاضاها درباره CFT وپالرمو مشکوکیم
  پاسخ ۱۸ بندی به ادعاهای حامیان تصویب لوایح مرتبط با FATF
  FATF شاید حتی تحریم را تشدید کند
  پاسخی به ادعای تکراری درباره دستخط امام خمینی
  قاسمی: بیانیه پایانی کنفرانس ورشو سند شکست و ناکامی آن است
  پرشمارترین واژه که حضرت آقا در بیانیه گام دوم بکار بردند مسئله جوانان است
  شباهت سخنان روحانی درباره برجام و FATF
  حضور آمریکایی‌ها در سوریه باید خاتمه یابد
  چه کسی ساعت ورود و خروج اتوبوس سپاه را لو داد؟!
  درآمدی بر آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی
  چشم بستن به خیانت‌های اروپا به خیال خام SPV
  جوانان، هسته مرکزی گام دوم انقلاب
  صفارهرندی: چله بزرگ انقلاب در پیش است
- اندازه متن: + -  کد خبر: 205387صفحه نخست » سیاستچهارشنبه، 27 تیر 1397 - 09:05
وزیر تکذیب میکند!جاسوس تایید
شهیدخبر: انتقادات گسترده دانشگاهیان از بازرسی آژانس از دانشگاه‌های کشور درحالی است که وزارت‌خارجه و سازمان انرژی اتمی تأکید دارند پاسخ به این موضوع ملی در حیطه وظایف آنها نیست.
  

انتقادات گسترده چهره‌های دانشگاهی و تشکل‌های دانشجویی از ماجرای حضور بازرسان آژانس انرژی اتمی در دانشگاه‌های کشور همچنان ادامه دارد. بر اساس اخبار منتشر شده، تاکنون بازرسان آژانس از ۲ دانشگاه علم و صنعت و صنعتی شریف بازرسی کرده‌اند. ۲ دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی امیرکبیر نیز در صف انتظار بازرسی قرار دارند. اساتید دانشگاه معتقدند با تداوم روند موجود، دیگر چیزی از حیثیت علمی دانشگاه‌های ایران نمی‌ماند. آنها می‌گویند حتی اتاق اساتید هم دیگر امنیت ندارد.

انتقادات از حضور بازرسان آژانس زمانی حساس‌تر می‌شود که اسناد همکاری آنها با موساد پیش‌تر منتشر شده است. در حقیقت بازرسان آژانس در لباس بازرسی برای سرویس امنیتی اسرائیل و آمریکا جاسوسی کرده‌اند.

همچنین ارنست مونیز، وزیر سابق انرژی آمریکا نیز گفته بود بازرسان آژانس از سوی آمریکا در ایالت نیومکزیکو آموزش می‌بینند. پیش از این نیز تشکل‌های دانشجویی در بیانیه‌های مختلفی ضمن محکوم کردن این اقدام تاکید کردند بازرسی از دانشگاه‌ها فصل جدیدی در دیپلماسی ذلت است. دانشجویان تاکید کرده‌اند در صورتی که شورای‌عالی امنیت ملی به موضوع ورود نکند در مقابل این اقدامات خلاف امنیت ملی خواهند ایستاد. این موضوع در نشست اخیر خبری سخنگوی وزارت امور خارجه نیز مطرح شد.

قاسمی در پاسخ، موضوع را به سازمان انرژی اتمی حواله داد. وی در این‌باره گفت: بازدید و بازدیدها حوزه کاری من نیست و سخنی در این زمینه نخواهم گفت و با سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این زمینه صحبت کنید. مساله آنجا جالب‌تر می‌شود که رئیس سازمان انرژی اتمی نیز ماجرای بازرسی از دانشگاه‌ها را به شخص دیگری حواله داده است. علی‌اکبر صالحی در پاسخ به آنا درباره چرایی بازدید مأموران آژانس از دانشگاه‌ها، گفت: موضوع اصلا به ما ربطی ندارد و باید دلیل این بازدید را از رئیس دانشگاه علم و صنعت سوال کنید.


وزیر علوم به‌خاطر تکذیب بازرسی باید استیضاح شود


اما وزیر علوم موضوعات مطرح‌شده درباره بازرسی آژانس از دانشگاه‌ها را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، منصور غلامی در حاشیه مراسم چهلمین روز درگذشت حجت‌الاسلام احمدی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره خبر بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشگاه‌ها، گفت: این بحث مربوط به شورای عالی امنیت ملی است، ولی اخیرا یعنی از زمانی که من این مسؤولیت را بر عهده گرفته‌ام چنین اتفاقی نیفتاده و بازرسی از دانشگاه‌ها انجام نشده است. در مقابل اساتید دانشگاه می‌گویند این بازدید انجام شده و در صورتی که وزیر قول استعفا بدهد اسناد خود را ارائه می‌دهند. در همین رابطه، عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در واکنش به تکذیب خبر بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی دانشگاه‌ها، گفت: وزیر علوم برای دروغگویی‌اش در روز روشن باید استیضاح شود. احمد چلداوی، عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در گفت‌وگو با فارس درباره تکذیب خبر بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی دانشگاه‌ها، گفت: وزیر علوم برای دروغگویی‌اش در روز روشن باید استیضاح شود. وی ادامه داد: اگر وزیر علوم تضمین کند که با ثابت شدن این موضوع، استعفا می‌دهد و کنار می‌رود بنده این موضوع را ثابت خواهم کرد و ثابت می‌کنم این بازدید انجام شده است.

چلداوی با اشاره به برخی فشارها برای اینکه واقعیت موضوع افشا نشود، تاکید کرد: وزیر علوم یا اطلاع داشته این اتفاق رخ داده که برای دروغگویی‌اش بایداستعفا دهد یا اینکه اطلاع ندارد و باز هم برای اینکه نسبت به زیرمجموعه‌اش بی‌اطلاع است باید کنار برود. استاد دانشگاه یادآور شد: جای تاسف است که وزیر علوم نسبت به این موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، چرا اینقدر دروغ گفته می‌شود و کسی نیست که از ما حمایت کند؟ چرا مردانه نمی‌گویند ما تن به ذلت داده‌ایم؟ وی گفت: حتی نیروی انتظامی هم حق ندارد بدون اجازه از دانشگاه‌های ما بازرسی کند. با چه حقی می‌گذارند یک عده از خارج وارد دانشگاه‌های ما شوند؟ چلداوی یادآور شد: الان دانشگاه‌ها تعطیل است و ما به وزیر علوم وعده می‌دهیم از مهرماه این هتک حرمت را به صورت جدی پیگیری کنیم. وزیر علوم برای بازدید خارجی‌ها از ناموس کشور باید استیضاح شود، اتاق‌های ما دیگر قابل اعتماد و امن نیست و ما جرأت نمی‌کنیم ۴ تا پروژه علمی را در آن نگاه داریم.


فریدون عباسی: امنیت را از اساتید گرفته‌اند


ماجرای حضور بازرسان آژانس انرژی اتمی با واکنش رئیس سابق سازمان انرژی اتمی نیز مواجه شد. فریدون عباسی با بیان اینکه دلیلی ندارد دانشگاه‌ها تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار بگیرند، چون دانشگاه سایت هسته‌ای نیست، به خبرگزاری دانشجو گفت: نظارت توسط آژانس فقط باید در سایت‌های هسته‌ای که آنها را اعلام کرده‌ایم، انجام شود. عباسی افزود: مکانی که به عنوان سایت هسته‌ای مورد توافق طرفین قرار نگرفته باشد نباید مورد بازدید قرار بگیرد. وی در پاسخ به این سوال که آیا بازرسی از دانشگاه‌ها توسط آژانس زیاده‌خواهی محسوب می‌شود، افزود: این اقدام را می‌توان زیاده‌خواهی نامید، اما بنده می‌گویم خانه از پای‌بست ویران است.

در واقع برجام نوعی معاهده خلع سلاح است، یعنی بدون اینکه جنگی واقع شود آقای روحانی و ظریف و دارودسته‌شان رفتند و شکست خوردند و معاهده خلع سلاح امضا کردند. رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه اتفاقات و بازرسی‌ها مطابق پروتکل الحاقی در حال انجام است و این در حالی است که مجلس پروتکل الحاقی را تصویب نکرده، گفت: با این وجود آقای روحانی دوست دارد پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا کند، در نتیجه الان مملکت را به این وضعیت دچار و امنیت را از اساتید سلب کرده است به‌گونه‌ای که اگر کسی بخواهد یک مقاله جزئی ارائه دهد و درباره سانتریفیوژ، سوخت و رآکتور در دانشگاه کار کند و حرف بزند باید برود و جواب آژانس را بدهد و آنها بفهمند که چرا این کار انجام شده و چه کسی حامی آن بوده و نتایج آن قرار است در کجا استفاده شود.

عباسی بیان کرد: شرایط به‌گونه‌ای است که اگر یک استاد یا دانشجو چند مقاله خارجی را کنار هم بگذارند و از آن ایده بگیرند و بخواهند در کشورمان آن را شبیه‌سازی کنند و محاسبه و آزمایشی روی آن انجام دهند آژانس می‌تواند مدعی شود که چرا این کار شده است. با این وجود ما باید برویم و ثابت کنیم که علاقه‌مند علمی بوده‌ایم. از طرفی اگر مراکز علمی و تحقیقاتی هم مقاله ارائه ندهند به آنها می‌گویند کودن هستید و مقاله دادن بلد نیستید و این بساطی است که غربی‌ها در نظام آموزش عالی کشورمان درست کرده‌اند.


سازمان انرژی اتمی به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کند


رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در بخش دیگری از این گفت‌وگو از عملکرد سازمان انرژی اتمی در قبال دانشگاه‌ها انتقاد کرد. عباسی با بیان اینکه متاسفانه رئیس سازمان انرژی اتمی و مسؤولان این سازمان وظایف ذاتی و قانونی خود را در حمایت از دانشگاه انجام نمی‌دهند، افزود: سازمان انرژی اتمی ریالی به دانشگاه‌ها کمکی نمی‌کند و یک پروژه درست در راستای نظام به آنها نمی‌دهد، ولی این همه دردسر برای دانشگاه‌ها درست می‌کنند. وی با تاکید بر اینکه اساتید باید غیرتمندانه مطالبه کنند که برخی مسؤولان دستگاه‌های اجرایی استعفا دهند و دنبال شغل دیگری بروند، چون این کار به درد آنها نمی‌خورد، بیان کرد: اساتید غیرتمندانه و عزتمندانه فکر کشور باشند و دانشجویان پیشتازی خود را در مسائل علمی و سیاسی انجام دهند و از مدیران برخی دستگاه‌های اجرایی بخواهند استعفا دهند و این دردسرها را برای کشور درست نکنند.

بحث این است که این چه خفت و خواری‌ای است که باید دانشگاه‌ها متحمل شوند. رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: متاسفانه خیلی از بخش‌های دانشگاه‌ها دست افراد لاقید افتاده که همه غرب‌زده هستند به گونه‌ای که اگر کسی یک شعار مرگ بر آمریکا بدهد اطلاعیه می‌دهند و می‌گویند نگویید و اینها را حذف کنید. وقتی چنین عناصری در دانشگاه‌های ما هستند چه باید کنیم؟ آیا با این شرایط بازرسان آژانس نباید به دانشگاه بیایند؟ طبیعی است که آنها می‌گویند بازرسان به دانشگاه بیایند و همه جا را ببینند، چون این آقایان می‌خواهند با آمریکا و جاهای دیگر ارتباط داشته باشند و مسافرت‌های خودشان را بروند و فرصت مطالعاتی داشته باشند، با این وجود به اقتدار کشور و انقلاب کاری ندارند. در هر حال دستگاه‌های اجرایی باعث این کارها شده‌اند، با این وجود تا این افراد روی کار هستند ما بدتر از این مسائل را خواهیم دید.
 

ورود کمیسیون امنیت ملی به ماجرای بازدید مأموران آژانس از دانشگاه‌ها


سیدحسین نقوی‌حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با آنا درباره بازرسی بدون اطلاع بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت تهران، با بیان اینکه این موضوع در کمیسیون امنیت ملی بررسی خواهد شد، اظهار کرد: سازمان انرژی اتمی مسؤول پاسخگویی در این زمینه است و معلوم نیست چرا سوال جامعه درباره بازدید مأموران آژانس بین‌المللی از مراکز علمی ما را بی‌جواب می‌گذارد؟ وی اضافه کرد: پروتکل الحاقی را آقایان با امضای برجام به طور داوطلبانه پذیرفتند و واقعیت این است که مطابق این پروتکل اکنون مأموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌توانند از مکان‌هایی که فعالیت هسته‌ای در آن انجام می‌شود، بازدید کنند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی از قبل اعلام کرده به هیچ‌وجه اجازه بازدید از اماکن نظامی و تسلیحاتی را نخواهیم داد.

منبع: روزنامه وطن امروز

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بازتاب چهلمین سال جشن انقلاب اسلامی در رسانه‌های جهان
24 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   آقای کارگردان ما دفاع کردیم، آقازاده هم نبودیم!
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  هدف ما از توسعه توان موشکی، جلوگیری از جنگ است/در صورت توطئه اروپا، به یک جهش استراتژیک موشکی روی می‌آوریم
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   «مرگ بر آمریکا» یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو/ توصیه می‌کنم به اروپایی‌ها اعتماد نکنید
14 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  بیانیه «گام دوم انقلاب» امام خامنه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر شد
15 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   هشدار سردار سلامی به اسرائیل/ اشغالگران جنگ جدیدی را شروع کنند، مسلماً محو خواهند شد
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  با میراث شهدا در «بنیاد شهید» چه می‌کنند؟
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رهبری معظم: طرح یکسان‌سازی قبور شهدا کار غلطی است
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درباره طرحی که آقا نسخه اش را پیچید!
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   واکنش های عجیب به یک حماسه!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار