خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  صنعت موشکی را هم بتن‌ریزی کنیم؟!
  نامه سرگشاده خانواده شهدای ترور کشور به سفیر دانمارک
  انتظار داریم به توافقی برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه دست یابیم
  جلسه درس خارج فقه امروز رهبرانقلاب
  خاطره رهبرانقلاب از علت پذیرفتن مسئولیت ریاست جمهوری
  مغالطه عجیب صادق زیباکلام علیه رحیم‌پور ازغدی
  سرویس‌های امنیتی کشورهای همسایه مستقیم علیه امنیت کشور ما وارد عمل شده‌اند
  درخواست از دادستان کشور برای مشخص کردن صحت یا عدم صحت ادعای ظریف درباره پولشویی
  اعطای ۲۵۰۰ گرین‌کارت به مقامات
  با این استدلال باید صنعت موشکی را هم بتن‌ریزی کنیم!
  عدالت‌خواهی از رهبری چگونه؟
  چرا وقتی رهبرانقلاب دستور دادند، روحانی اجرا نکرد؟
  برجام منطقه‌ای رسما کلید خورد...
  تأکید پدر همسر سید حسن بر تغییر شعار «مرگ بر آمریکا»
  نشخوار نقشه سوخته ترامپ و منافقین از سوی سعید حجاریان
  چرا باقری درمنی مفسد فی الارض شناخته شد؟
  پول براندازی بعد از پول دختربازی!
  در قصه برجام ما بسیار صحیح عمل کردیم
  نظر رهبر انقلاب درباره حق رأی سران قوا در هیأت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام
  غرب معتاد به تحریم؛ دولت معتاد به مذاکره با غرب
  نشخوار نقشه سوخته ترامپ و منافقین توسط یک نفوذی
  آشنا: ایران براندازی نظام‌های سیاسی منطقه را بر نمی‌تابد
  جلیلی: باید برجام خوانی را در دانشگاه شروع کنید
  علت لغو سخنرانی‌های ۱۶ آذر در برخی دانشگاه‌ها
  آمریکایی‌ها مانع از بین بردن داعش می‌شوند
  جزییات دستور رهبرانقلاب درباره اصلاح‌بودجه از زبان رئیس‌مجلس
  رانت خواری را منکر می‌دانم
  برنامه هسته‌ای نیمه تعطیل است
  اولین تهدید علیه ایران براساس برآورد‌های اطلاعاتی قرارگاه پدافند هوایی
  شکوفایی انقلاب اسلامی در پس یک تحقیر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 204451صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 19 تیر 1397 - 12:54
در نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام مطرح شد؛
تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعیشهیدخبر: تاکنون نسخه های درمانی پیچیده نظریه پردازان غربی برای رفع آسیب های اجتماعی موثر نبوده است. در کشور ما با توجه به بافت فرهنگی، سابقه تاریخی، ارزش ها و اعتقادات مردم نیازمند نسخه درمانی از دیدگاه اسلام و قرآن برای رفع آسیب های اجتماعی هستیم. برگزاری نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام اقدام جدی برای مقابله و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی از منظر اسلام است، اگر چه نباید توقع ایجاد تحولی عظیم داشت، اما این همایش می‌تواند گام موثری در جهت مقابله با آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه باشد. همچنین این همایش تهیه کتابچه ای از دستورالعمل هایی برای مقابله و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را برای مسئولین و مدیران در دستور کار خود قرار داده است.
  

 

به گزارش خبرنگار شهیدخبر، نشست خبری نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام(پیشگیری و مقابله) با حضور دکتر کامیار ثقفی رئیس دانشگاه شاهد،  دکتر احمدحسین شریفی دبیر کمیته علمی همایش و کتر حسام الدین شریفی دبیر کیته اجرایی همایش صبح امروز در محل پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه شاهد برگزار شد

کامیار ثقفی رئیس دانشگاه شاهد در جمع خبرنگاران گفت: در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان که حوزه های نظریه پردازی در حوزه و دانشگاه در تبیین و ارائه طرح عملیاتی جامعه الگو مبتنی بر آموزه های اسلام بسیار کم کار بوده اند. در مواجهه با انحرافات و آسیب های اجتماعی هم ورود قابل مشاهده ای نداشته اند.

وی با اشاره به مرور وضعیت اجتماعی در کشورهای مدعی تمدن غرب در تاریخ، افزود: همانطور که از شواهد پیداست، علاوه بر گسترش و تعمیق آسیب های اجتماعی در غرب، برخی انحرافات در این جوامع شکل هنجاری به خود گرفته و از جمله دلایل ناکارآمدی و نشانه های سقوط تمدن غربی به شمار می رود.

ثقفی ادامه داد: جهان امروز شاهد تلاش غرب برای هنجار سازی بخشی از انحراف ها در سایر کشورهاست و از سوی دیگر غرب برای مقابله با آنچه آنها نیز آسیب اجتماعی تلقی می کند، نسخه ها و روشهایی که در خود آن جوامع نتوانسته اند توفیقی کسب کنند را تحت عنوان نظریه و روشهای علمی به خورد سایر کشور هایی می دهند که با تسامح بسیار و نگاه خوشبینانه، به دلیل تفاوت های فرهنگی و تاریخی عدم پاسخ دهی آنها قابل پیش بینی بود.

رئیس دانشگاه شاهد تشریح کرد: همه ما در تداوم انقلاب اسلامی که نقطه عطفی در نهضت انتظار و با آرمان تحقق تمدن نوین اسلامی ظهور پیدا کرد، عرصه نظر و عمل را در مواجهه با آسیب های اجتماعی که یقینا از موانع تمدن سازی هستند خالی گذاشتیم. روشن است که عقلانیت، تکه به نظریات و تکرار روشهایی که قبلا اثربخش نبوده و ناکارآمدی آنها در عمل به اثبات رسیده است را مردود می شمارد.

وی با تاکید بر اینکه خداوند متعال نقش انبیاء الهی و اولیاء و اوصیاء را نشان دادن طریق هدایت و جلوگیری از انحراف بشر قرار داده است، گفت:ما باور داریم که دین مبین اسلام راه حل همه مشکلات بشر را برای همه زمانها در خود دارد  که باید باورمند، عالمانه و محققانه در مسیر کشف راه حلها قرار گیریم.

ثقفی با اشاره به نقش دانشگاه شاهد در این همایش افزود:  دانشگاه شاهد بر اساس مطالبه رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر استخراج راه حلها برگرفته از اسلام، سلسه اقداماتی را با پیگیری و حمایت وزارت کشور آغاز نمود. این همایش با کار کرد پیشگیری و همچنین مقابله با این آسیب ها، به عنوان یکی از اقدامات آغازین شکل گرفت

وی با اشاره به اینکه در این همایش دیدگاه اسلام، اهمیت دارد،  ادامه داد: این همایش با حمایت و پشتیبانی وزارت کشور و مشارکت صمیمانه برخی مراکز آموزشی و تحقیقاتی حوزوی و دانشگاهی آماده برگزاری است. در همین راستا دانشگاه شاهد از همین فرصت استفاده کرده و از همه دانشمندان و محققین علوم اسلامی دعوت به همکاری برای انجام پژوهش در این زمینه مینماید

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
رئیس دانشگاه شاهد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) درباره مشارکت نیروهای انقلابی در این زمینه گفت: امیدواریم نیروهای انقلابی در این عرصه با حضور جهادی خود اعم از فکری، تبیینی، تبلیغی و عملی و مالی مسیر را برای حضور آحاد مردم در این جهاد مقدس باز کنند که طبق وعده الهی، حضور مردم عنایت پروردگار را به دنبال خواهد داشت

حسام الدین شریفی دبیر کیته اجرایی همایش گفت: آسیب های اجتماعی متعلق به مکان و زمان خاصی نیست. از گذشته تا به امروز وجود داشته اند و باعث نگرانی و ناامیدی بسیاری از علما در سده های مختلف تاریخ بوده است.

وی با اشاره به اینکه جامعه معصومی وجود ندارد، افزود: با وجود اینکه ده ها روش و مدل مواجهه با آسیب های اجتماعی در دوره های مختلف توسط متخصصان و نظریه پردازان تولید شده است، اما هنوز با افزایش روند آسیب های اجتماعی مواجهه هستیم که نشان از ناکارآمدی این روش ها است.

حجت الاسلام شریفی گفت: اگر کشور را با معیارهای جهانی بسنجیم، در وضعیت خوبی نسبت به سایر کشور ها قرار داریم و جای نگرانی ای وجود ندارد. به عنوان مثال طلاق یک آسیب اجتماعی است که در کشورهای اروپایی از هر دو ازدواج، یکی به طلاق منتهی می شود، در صورتی که در کشور ما از هر 4ازدواج، یک طلاق صورت می گیرد. پس می توان نتیجه گرفت راه حل های نظریه پردازان غربی پاسخگو نیازهای جامعه و سودمند نیست.

وی با اشاره به معیارهای اسلامی گفت: اگر کشور را با معیارهای اسلامی بسنجیم شاهد این خواهیم بود که در بسیاری از آسیب های اجتماعی در وضعیت نگران کننده ای قرار داریم و نیازمند راه حل های دقیق و عملیاتی هستیم.

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
 
دبیر کیته اجرایی همایش با تاکید بر اینکه تنها راه نجات از آسیب هاب اجتماعی، عمل به دستورات اسلام است، گفت: کشور ما به دلایلی همچون بافت فرهنگی، سابقه تاریخی، دغدغه های مردم، اعتقادات و ارزش های حاکم بر جامعه که بر اساس اسلام استوار است، باید راه حل مقابله و پیشگیری با آسیب های اجتماعی را نیز در آموزه های اسلام جستجو کرد.

وی با اشاره به مشکلات  مطالعات پیشین در این زمینه گفت: اغلب پژوهش ها با نگاه جامعه شناختی غربی، تمرکز بر روی توصیف و تبیین آسیب ها بوده است. به معنای اینکه آسیب ها را شناسایی می کنند، گزارش می دهند و در جستجوی علل آن هستند و کمتر به مقابله و پیگیری آسیب های اجتماعی در سطح جامعه پرداخته اند.

حجت الاسلام شریفی ادامه داد: در این همایش به توصیف و تبیین کمتر پرداخته شده و تمرکز بر روی مباحثی چون مقابله و پیشگیری است. اما در حال حاضر تعداد  پژوهشگرانی که این دغدغه را دارند، بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه از دی ماه سال گذشته این طرح آغاز به کار کرده است گفت: تا به امروز 233 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که از این تعداد حدود 60 مقاله نهایی بر اساس 6 محور اصلی طلاق، اعتیاد، بیکاری، حاشیه نشینی، مفاسد اجتماعی و فضای مجازی تایید شده اند که در هر بخش از برترین مقاله ها تجلیل به عمل خواهد آمد.

 دبیر کیته اجرایی همایش ادامه داد: بخش مطالعات و مقالات درباره مبانی اسلامی و روش شناسی اسلامی مظالعات آسیب های اجتماعی است که در این زمینه نیز مقالات خوبی به دست ما رسیده است.

وی درباره خلائی که در اکثر همایش ها وجود دارد، اظهار کرد: اکثر همایش ها در بعد علمی قوی هستند اما به مرحله اجرایی و دستورالعمل شدن نمی رسد. که ما سعی داریم بعد از برگزاری همایش، با پیگیری های مداوم توصیه و دستورالعمل های اجرایی ویژه و جدیدی را  برای مدیران و مسئولان مربوطه در هنگام مواجهه با آسیب های اجتماعی، تهیه کنیم که به صورت کتابی کارامد در اختیار مسئولان و قانون گذاران قرار خواهد گرفت و امیدواریم در مرحله اجرایی نیز مفید واقع شود.

دکتر حسام الدین شریفی دبیر کیته اجرایی همایش ضمن عرض سپاس از همکاری اعضای شورای سیاست گذاری همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام گفت:  فعالیت های اطلاع رسانی همایش از دی ماه گذشته  با  دعوت از 3500نفر از اندیشمندان و پژوهشگران حوزه اجتماعی آغاز شد. همچنین ارسال پوسترهای همایش به مراکز علمی، حوزوی، دانشگاهی و پژوهشکده های سراسر کشور نیز از جمله فعالیت های اجرایی همایش بود.

وی افزود: از جمله اهداف همایش که در اطلاع رسانی در سطح کشور پوشش داده شد می توان به ایجاد گفتمان اسلامی و ایجاد حساسیت مضاعف بین اساتید و صاحب نظران این حوزه اشاره کرد. همچنین گرفتن مجوز isc و ثبت همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز از جمله فعالیت های کمیته اجرایی بود.

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
شریفی با اشاره به 12حامی این همایش گفت: این همایش با رایزنی و حمایت بسیاری از سازمان ها برگزار می شود که از جمله آنان می توان به وزارت کشور، صداوسیما، پژوهشکده وزارت علوم، دانشگاه امام ضادق (ع)، دانشگاه معراف اسلامی، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و... اشاره کرد.

دبیر کیته اجرایی همایش در پایان با اشاره به دیگر فعالیت های دانشگاه شاهد گفت: تنها یکی از فعالیت های دانشگاه شاهد، برگزاری همایش است. در کنار برگزاری همایش، برگزاری 4 نشست تخصصی، تاسیس پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی با سه مرکز پژوهشی، تشکیل هیئت های اندیشه ورز و کمیته های اجرایی همایش نیز از فعالیت های دانشگاه شاهد است.

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی

به گزارش شهیدخبر، نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام (پیشگیری و مقابله) که فراخوان آن از دی ماه سال گذشته آغاز شده بود، ۲۶ تیر ماه سال جاری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش به نشانیwww.cipsh.ir مراجعه کنند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/4/19 - 19:29 |     0     1     |
اخه این همایشها چه فایده ای داره؟؟

ناشناس
| 1397/4/24 - 15:48 |     0     0    
پاسخ: تاوقت همه این آسیبها مقصرش عملکرد مسئولینه کاری نمیشه کرد

ناشناس
| 1397/4/20 - 09:06 |     1     0     |
باید بطور کلی و تخصصی این آموزشها رو از مدارس شروع کنید و در دانشکاهها و رسانه ملی گسترش بدید

ناشناس
| 1397/4/20 - 14:59 |     1     0     |
فقر و بیکاری بزرگترین آسیب اجتماعی است اگر میتونید برای این دوتا کاری کنید

ناشناس
| 1397/4/23 - 16:37 |     0     0     |
به همین خیال باشید که با دستورالعمل شما از اسیبهای اجتماعی جلوگیری شود

ناشناس
| 1397/4/24 - 15:48 |     0     0     |
تا دلتون بخاد ما سخنران و کارشناس و اینا داریم اما عمل کننده نداریم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  هشدار مهم رهبر انقلاب به مجموعه‌های گوناگون و جریان‌های سیاسی/ نقشه‌ آمریکا این است که به کمک تحریم در کشور ما جنگ داخلی ایجاد کند
36 نظر (فعال: 27 ، در صف انتشار: 6، غیر قابل انتشار: 3)
   خبری شده است؟
25 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
  واگذاری بیمه تکمیلی ایثارگران به نفع ایثارگر است؟
25 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
   شهدا امروز نیز با هویت و معنویت خود از کشور و اسلام دفاع می‌کنند/ دفاع مقدس تمام‌شدنی نیست
23 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 6، غیر قابل انتشار: 0)
  واگذاری بیمه تکمیلی به دستگاه‌های اجرایی به خواست بنیاد شهید نبوده است
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   تست موشک‌ها را ادامه می‌دهیم
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  نظر رهبرانقلاب درباره قانون منع بکارگیری بازنشستگان/ این قانون حلقه بسته مدیریتی را برای جوان‌ها می‌گشاید
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   دل‌آزردگی خانواده‌های شهدا از تدفین یک مسئول در گلستان شهدا
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
  دشمنان آرزوی براندازی نظام را به گور خواهند برد
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای جانبازان کم گذاشتیم
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار