خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  سانسور دستگیری تروریست‌ها در روزنامه‌های اصلاح طلب
  باید از تهدید اسرائیل دست برداریم، در غیر اینصورت به ما حمله می‌کند!
  آخرین وضعیت ۷ مرزبان ربوده شده در مرز میرجاوه
  اسنادی از اصالت نامه امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی
  اجرای الزامات FATF شرایط اقتصادی را بدتر می‌کند
  نقدی: وقتی ما خودمان اینطور خواسته‌ایم رهبری چه کند؟
  احتمال تمدید تعلیق ایران درFATF
  اقدام تروریست ها را بی پاسخ نمی گذاریم
  پیام حدادعادل به دولت درباره پالرمو
  دورهمی «فرماندهان فتنه آینده» برای سال 98
  احتمال تمدید تعلیق ایران در "FATF"
  آیا اصلاح‌طلبان با مرزبانان و حافظان امنیت مردم مشکل دارند؟!
  کنایه های بی‌مزه نوبخت به مردم
  تعطیلی کارخانه‌ها خلاف امنیت ملی است
  غمنامه امام خمینی برای اهالی آذربایجان
  رییس جمهوری: هرمزگان قطب مهم دفاعی و استراتژیک کشور است
  رجبی‌دوانی: چرا دولتمردان اسمی از عربستان و امارات در جنایت زاهدان نمی‌برند؟
  یک موی ظریف را با غربی‌ها عوض نمی‌کنیم
  نقش عربستان در خروج دام از کشور
  اگر از برجام خارج شویم، بهانه‌ای موجه برای حمله به ایران ایجاد می‌شود!
  پایان قرائت کیفرخواست متهمان جاسوسی از مراکز نظامی کشور
  چه کسی پیشنهاد تاسیس حزب جمهوری اسلامی را داد؟
  روحانی نقش «رئیس‌جمهور ناتوان» را بازی می‌کند
  خانم موگرینی! ایران برجام را حفظ کرده نه شما
  شنا کردن علیه موج یکجانبه‌گرایی آمریکا نیاز به جرأت دارد
  کم‌توجهی دولت به جامعه ایثارگران در بودجه
  ایران شروط اجرای «اینستکس» را نمی‌پذیرد
  شمارش معکوس برای حامیان تروریسم
  ۲۶ مورد از فشار اهرم های سیاسی و اقتصادی برجام
  بازنمی‌ایستد!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 204451صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 19 تیر 1397 - 12:54
در نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام مطرح شد؛
تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعیشهیدخبر: تاکنون نسخه های درمانی پیچیده نظریه پردازان غربی برای رفع آسیب های اجتماعی موثر نبوده است. در کشور ما با توجه به بافت فرهنگی، سابقه تاریخی، ارزش ها و اعتقادات مردم نیازمند نسخه درمانی از دیدگاه اسلام و قرآن برای رفع آسیب های اجتماعی هستیم. برگزاری نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام اقدام جدی برای مقابله و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی از منظر اسلام است، اگر چه نباید توقع ایجاد تحولی عظیم داشت، اما این همایش می‌تواند گام موثری در جهت مقابله با آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه باشد. همچنین این همایش تهیه کتابچه ای از دستورالعمل هایی برای مقابله و پیشگیری از آسیب های اجتماعی را برای مسئولین و مدیران در دستور کار خود قرار داده است.
  

 

به گزارش خبرنگار شهیدخبر، نشست خبری نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام(پیشگیری و مقابله) با حضور دکتر کامیار ثقفی رئیس دانشگاه شاهد،  دکتر احمدحسین شریفی دبیر کمیته علمی همایش و کتر حسام الدین شریفی دبیر کیته اجرایی همایش صبح امروز در محل پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی دانشگاه شاهد برگزار شد

کامیار ثقفی رئیس دانشگاه شاهد در جمع خبرنگاران گفت: در طی سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان که حوزه های نظریه پردازی در حوزه و دانشگاه در تبیین و ارائه طرح عملیاتی جامعه الگو مبتنی بر آموزه های اسلام بسیار کم کار بوده اند. در مواجهه با انحرافات و آسیب های اجتماعی هم ورود قابل مشاهده ای نداشته اند.

وی با اشاره به مرور وضعیت اجتماعی در کشورهای مدعی تمدن غرب در تاریخ، افزود: همانطور که از شواهد پیداست، علاوه بر گسترش و تعمیق آسیب های اجتماعی در غرب، برخی انحرافات در این جوامع شکل هنجاری به خود گرفته و از جمله دلایل ناکارآمدی و نشانه های سقوط تمدن غربی به شمار می رود.

ثقفی ادامه داد: جهان امروز شاهد تلاش غرب برای هنجار سازی بخشی از انحراف ها در سایر کشورهاست و از سوی دیگر غرب برای مقابله با آنچه آنها نیز آسیب اجتماعی تلقی می کند، نسخه ها و روشهایی که در خود آن جوامع نتوانسته اند توفیقی کسب کنند را تحت عنوان نظریه و روشهای علمی به خورد سایر کشور هایی می دهند که با تسامح بسیار و نگاه خوشبینانه، به دلیل تفاوت های فرهنگی و تاریخی عدم پاسخ دهی آنها قابل پیش بینی بود.

رئیس دانشگاه شاهد تشریح کرد: همه ما در تداوم انقلاب اسلامی که نقطه عطفی در نهضت انتظار و با آرمان تحقق تمدن نوین اسلامی ظهور پیدا کرد، عرصه نظر و عمل را در مواجهه با آسیب های اجتماعی که یقینا از موانع تمدن سازی هستند خالی گذاشتیم. روشن است که عقلانیت، تکه به نظریات و تکرار روشهایی که قبلا اثربخش نبوده و ناکارآمدی آنها در عمل به اثبات رسیده است را مردود می شمارد.

وی با تاکید بر اینکه خداوند متعال نقش انبیاء الهی و اولیاء و اوصیاء را نشان دادن طریق هدایت و جلوگیری از انحراف بشر قرار داده است، گفت:ما باور داریم که دین مبین اسلام راه حل همه مشکلات بشر را برای همه زمانها در خود دارد  که باید باورمند، عالمانه و محققانه در مسیر کشف راه حلها قرار گیریم.

ثقفی با اشاره به نقش دانشگاه شاهد در این همایش افزود:  دانشگاه شاهد بر اساس مطالبه رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر استخراج راه حلها برگرفته از اسلام، سلسه اقداماتی را با پیگیری و حمایت وزارت کشور آغاز نمود. این همایش با کار کرد پیشگیری و همچنین مقابله با این آسیب ها، به عنوان یکی از اقدامات آغازین شکل گرفت

وی با اشاره به اینکه در این همایش دیدگاه اسلام، اهمیت دارد،  ادامه داد: این همایش با حمایت و پشتیبانی وزارت کشور و مشارکت صمیمانه برخی مراکز آموزشی و تحقیقاتی حوزوی و دانشگاهی آماده برگزاری است. در همین راستا دانشگاه شاهد از همین فرصت استفاده کرده و از همه دانشمندان و محققین علوم اسلامی دعوت به همکاری برای انجام پژوهش در این زمینه مینماید

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
رئیس دانشگاه شاهد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) درباره مشارکت نیروهای انقلابی در این زمینه گفت: امیدواریم نیروهای انقلابی در این عرصه با حضور جهادی خود اعم از فکری، تبیینی، تبلیغی و عملی و مالی مسیر را برای حضور آحاد مردم در این جهاد مقدس باز کنند که طبق وعده الهی، حضور مردم عنایت پروردگار را به دنبال خواهد داشت

حسام الدین شریفی دبیر کیته اجرایی همایش گفت: آسیب های اجتماعی متعلق به مکان و زمان خاصی نیست. از گذشته تا به امروز وجود داشته اند و باعث نگرانی و ناامیدی بسیاری از علما در سده های مختلف تاریخ بوده است.

وی با اشاره به اینکه جامعه معصومی وجود ندارد، افزود: با وجود اینکه ده ها روش و مدل مواجهه با آسیب های اجتماعی در دوره های مختلف توسط متخصصان و نظریه پردازان تولید شده است، اما هنوز با افزایش روند آسیب های اجتماعی مواجهه هستیم که نشان از ناکارآمدی این روش ها است.

حجت الاسلام شریفی گفت: اگر کشور را با معیارهای جهانی بسنجیم، در وضعیت خوبی نسبت به سایر کشور ها قرار داریم و جای نگرانی ای وجود ندارد. به عنوان مثال طلاق یک آسیب اجتماعی است که در کشورهای اروپایی از هر دو ازدواج، یکی به طلاق منتهی می شود، در صورتی که در کشور ما از هر 4ازدواج، یک طلاق صورت می گیرد. پس می توان نتیجه گرفت راه حل های نظریه پردازان غربی پاسخگو نیازهای جامعه و سودمند نیست.

وی با اشاره به معیارهای اسلامی گفت: اگر کشور را با معیارهای اسلامی بسنجیم شاهد این خواهیم بود که در بسیاری از آسیب های اجتماعی در وضعیت نگران کننده ای قرار داریم و نیازمند راه حل های دقیق و عملیاتی هستیم.

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
 
دبیر کیته اجرایی همایش با تاکید بر اینکه تنها راه نجات از آسیب هاب اجتماعی، عمل به دستورات اسلام است، گفت: کشور ما به دلایلی همچون بافت فرهنگی، سابقه تاریخی، دغدغه های مردم، اعتقادات و ارزش های حاکم بر جامعه که بر اساس اسلام استوار است، باید راه حل مقابله و پیشگیری با آسیب های اجتماعی را نیز در آموزه های اسلام جستجو کرد.

وی با اشاره به مشکلات  مطالعات پیشین در این زمینه گفت: اغلب پژوهش ها با نگاه جامعه شناختی غربی، تمرکز بر روی توصیف و تبیین آسیب ها بوده است. به معنای اینکه آسیب ها را شناسایی می کنند، گزارش می دهند و در جستجوی علل آن هستند و کمتر به مقابله و پیگیری آسیب های اجتماعی در سطح جامعه پرداخته اند.

حجت الاسلام شریفی ادامه داد: در این همایش به توصیف و تبیین کمتر پرداخته شده و تمرکز بر روی مباحثی چون مقابله و پیشگیری است. اما در حال حاضر تعداد  پژوهشگرانی که این دغدغه را دارند، بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه از دی ماه سال گذشته این طرح آغاز به کار کرده است گفت: تا به امروز 233 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که از این تعداد حدود 60 مقاله نهایی بر اساس 6 محور اصلی طلاق، اعتیاد، بیکاری، حاشیه نشینی، مفاسد اجتماعی و فضای مجازی تایید شده اند که در هر بخش از برترین مقاله ها تجلیل به عمل خواهد آمد.

 دبیر کیته اجرایی همایش ادامه داد: بخش مطالعات و مقالات درباره مبانی اسلامی و روش شناسی اسلامی مظالعات آسیب های اجتماعی است که در این زمینه نیز مقالات خوبی به دست ما رسیده است.

وی درباره خلائی که در اکثر همایش ها وجود دارد، اظهار کرد: اکثر همایش ها در بعد علمی قوی هستند اما به مرحله اجرایی و دستورالعمل شدن نمی رسد. که ما سعی داریم بعد از برگزاری همایش، با پیگیری های مداوم توصیه و دستورالعمل های اجرایی ویژه و جدیدی را  برای مدیران و مسئولان مربوطه در هنگام مواجهه با آسیب های اجتماعی، تهیه کنیم که به صورت کتابی کارامد در اختیار مسئولان و قانون گذاران قرار خواهد گرفت و امیدواریم در مرحله اجرایی نیز مفید واقع شود.

دکتر حسام الدین شریفی دبیر کیته اجرایی همایش ضمن عرض سپاس از همکاری اعضای شورای سیاست گذاری همایش ملی مواجهه با آسیب های اجتماعی از دیدگاه اسلام گفت:  فعالیت های اطلاع رسانی همایش از دی ماه گذشته  با  دعوت از 3500نفر از اندیشمندان و پژوهشگران حوزه اجتماعی آغاز شد. همچنین ارسال پوسترهای همایش به مراکز علمی، حوزوی، دانشگاهی و پژوهشکده های سراسر کشور نیز از جمله فعالیت های اجرایی همایش بود.

وی افزود: از جمله اهداف همایش که در اطلاع رسانی در سطح کشور پوشش داده شد می توان به ایجاد گفتمان اسلامی و ایجاد حساسیت مضاعف بین اساتید و صاحب نظران این حوزه اشاره کرد. همچنین گرفتن مجوز isc و ثبت همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز از جمله فعالیت های کمیته اجرایی بود.

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
شریفی با اشاره به 12حامی این همایش گفت: این همایش با رایزنی و حمایت بسیاری از سازمان ها برگزار می شود که از جمله آنان می توان به وزارت کشور، صداوسیما، پژوهشکده وزارت علوم، دانشگاه امام ضادق (ع)، دانشگاه معراف اسلامی، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی و... اشاره کرد.

دبیر کیته اجرایی همایش در پایان با اشاره به دیگر فعالیت های دانشگاه شاهد گفت: تنها یکی از فعالیت های دانشگاه شاهد، برگزاری همایش است. در کنار برگزاری همایش، برگزاری 4 نشست تخصصی، تاسیس پژوهشکده مطالعات اسلامی آسیب های اجتماعی با سه مرکز پژوهشی، تشکیل هیئت های اندیشه ورز و کمیته های اجرایی همایش نیز از فعالیت های دانشگاه شاهد است.

 تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی

به گزارش شهیدخبر، نخستین همایش ملی مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام (پیشگیری و مقابله) که فراخوان آن از دی ماه سال گذشته آغاز شده بود، ۲۶ تیر ماه سال جاری در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت همایش به نشانیwww.cipsh.ir مراجعه کنند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/4/19 - 19:29 |     0     1     |
اخه این همایشها چه فایده ای داره؟؟

ناشناس
| 1397/4/24 - 15:48 |     0     0    
پاسخ: تاوقت همه این آسیبها مقصرش عملکرد مسئولینه کاری نمیشه کرد

ناشناس
| 1397/4/20 - 09:06 |     1     0     |
باید بطور کلی و تخصصی این آموزشها رو از مدارس شروع کنید و در دانشکاهها و رسانه ملی گسترش بدید

ناشناس
| 1397/4/20 - 14:59 |     1     0     |
فقر و بیکاری بزرگترین آسیب اجتماعی است اگر میتونید برای این دوتا کاری کنید

ناشناس
| 1397/4/23 - 16:37 |     0     0     |
به همین خیال باشید که با دستورالعمل شما از اسیبهای اجتماعی جلوگیری شود

ناشناس
| 1397/4/24 - 15:48 |     0     0     |
تا دلتون بخاد ما سخنران و کارشناس و اینا داریم اما عمل کننده نداریم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بازتاب چهلمین سال جشن انقلاب اسلامی در رسانه‌های جهان
32 نظر (فعال: 29 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 2)
   بیانیه «گام دوم انقلاب» امام خامنه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر شد
33 نظر (فعال: 25 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 5)
  «مرگ بر آمریکا» یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو/ توصیه می‌کنم به اروپایی‌ها اعتماد نکنید
25 نظر (فعال: 23 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   آقای کارگردان ما دفاع کردیم، آقازاده هم نبودیم!
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  هدف ما از توسعه توان موشکی، جلوگیری از جنگ است/در صورت توطئه اروپا، به یک جهش استراتژیک موشکی روی می‌آوریم
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   در حمله تروریستی به اتوبوس کارکنان سپاه در سیستان و بلوچستان۲۷ نفر به شهادت رسیدند
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آمریکا و صهیونیست ها ریشه اصلی تروریسم در منطقه هستند/ تقاص خون شهیدان خود را خواهیم گرفت
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   رهبری معظم: طرح یکسان‌سازی قبور شهدا کار غلطی است
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  درباره طرحی که آقا نسخه اش را پیچید!
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   واکنش های عجیب به یک حماسه!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار