خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ایران در صف اول مبارزه با تروریسم در جهان است
  ایثار و ایثارگر در مجلس حائز اهمیت است
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 201550صفحه نخست » بین المللپنجشنبه، 24 خرداد 1397 - 19:40
مسئول دفتر سیاسی صدر: ایران در مسائل عراق دخالتی ندارد
شهیدخبر: مسئول دفتر سیاسی مقتدی صدر با اشاره به مجموعه تحولات مرتبط با ائتلاف‌های جدید در عراق و اصل برقراری روابط مستحکم با همسایگان، تاکید کرد: دنیا بداند ایران در مسائل عراق دخالتی ندارد.
  

ضیاء الاسدی" مسئول دفتر سیاسی مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق به مجموعه تحولات اخیر در این کشور پس از انتخابات پارلمانی اشاره و از تمایل عراق به برقراری روابط مستحکم با همسایگان صحبت کرد و اظهار داشت: دنیا بداند جمهوری اسلامی ایران در مسائل عراق دخالت ندارد.

وی درباره مهم ترین تحولات اخیر به ویژه ائتلاف الفتح ، سائرون، حکمت و برخی فراکسیون های سنی مذهب، گفت: پس از کنفرانس مطبوعاتی با "هادی العامری" شکل جدیدی از ائتلاف به وجود آمده است و احتمال دارد النصر نیز بعدا به این ائتلاف ملحق شود، اما هنوز دیدگاه دولت قانون یا موضع آن در قبال ائتلاف‌ها روشن نشده است.

پایبندی به اصول ملی ، مبنای توافق با فراکسیون های سیاسی است

به نظر می رسد این موضوع به طور کلی مبتنی بر اصولی است که مقتدی صدر و رهبران ائتلاف سائرون از آن صحبت کردند، با این مضمون که در صورت انسجام سایر فراکسیون ها با این اصول، با آنان توافق خواهیم کرد.

از جمله این اصول از بین بردن اصل سهمیه بندی، برقراری  روابط متوازن با کشورهای همسایه است بدون اینکه هیچ یک از آنان بر تصمیم گیری عراق سلطه داشته باشند. ارجاع دادن فاسدان و کسانی که در وظایف خود کوتاهی کرده اند به نهاد قضایی نیز بخشی از این اصول است.

امکان تشکیل ائتلاف بزرگ ملی پس از عید فطر

اکنون اصول متعددی وجود دارد که فراکسیون های مختلف بر اساس انسجام با آن موضع گیری کرده و به ائتلاف ما ملحق می شوند؛ شاید پیش از عید فطر شاهد اعلام شکل اولیه این ائتلاف باشیم که احتمال دارد النصر جزء آن نباشد، اما پیش بینی می شود پس از آن درصدد تشکیل ائتلافی با حضور النصر و دولت قانون و سایر فراکسیون ها برآییم و به این ترتیب ائتلاف بزرگ ملی بر اساس اصول مزبور شکل بگیرد.

الاسدی در ادامه این گفتگو در مورد اینکه چه عواملی این جریان ها را به هم نزدیک و یا از هم دور می کند، گفت؟ آنچه این جریان ها را گردهم می آورد، تلاش برای نجات عراق است، همه به طور روشن  و آشکار اعلام کرده اند که کشور در دو راهی و مرحله سخت جدیدی است که ایجاب می کند همه فراکسیون های سیاسی در نجات کشور مشارکت داشته باشند.

بنابراین عوامل زیادی سبب گردآوردن این فراکسیون های سیاسی می شود، از جمله دیدگاه جدید ملی در قبال ماهیت دولت و شکل آن و اینکه دولت باید شکل ملی عراقی داشته و به دور از دسته بندی های حزبی یا ائتلاف های مبتنی بر هویت  یا پیشینیه های مذهبی و نژادی باشد.

تلاش ما تشکیل دولت با حضور کارشناسان و متخصصان است نه صدر در صد تکنوکرات

علاوه بر این همه مایلند دولت آینده شایسته تر و سالمتر بوده و با فراکسیون های سیاسی تماس و وابستگی کمتری داشته باشد، به این معنی که دولتی متشکل از کارشناسان تشکیل شود، نمی گویم یک دولت صد در صد تکنوکرات، می گویم کارشناسانی که دست کم فراکسیون های سیاسی از آنان حمایت کنند.

اما آنچه این جریان ها را از هم دور می کند، شاید دیدگاه آنان در قبال چگونگی اداره کشور باشد، به این معنی که برخی فراکسیون های سیاسی با سایر فراکسیون ها در این خصوص دیدگاه متفاوتی دارند، اما در مجموع از هیچ یک از آنان چیزی که بر خلاف اصول کلی مورد اشاره مقتدی صدر باشد، نشنیدیم و این اصول مبتنی بر  پایان اصل سهمیه بندی، برقراری روابط خوب با کشورهای همسایه، وجود یک دولت پدرانه، حل و فصل پرونده‌های اقتصادی و مبارزه با فساد، رویارویی حمایت جویانه و پایان کامل پرونده  اشغال عراق از سوی  آمریکا است.

الاسدی با بیان اینکه این مسائل فراکسیون های سیاسی را گردهم می آورد، تاکید کرد:  تلاش داریم آنچه را که سبب دوری آنان از هم می شود، کاهش دهیم، زیرا دولت پدرانه در صورت وجود اختلافات عمیق و بزرگ بین فراکسیون های سیاسی، موفق نخواهد بود .

اصول ملی، مبنای ائتلاف فتح و سائرون

وی در بخش دیگری از این گفتگو در مورد اینکه ائتلاف بین جریان صدر و هادی العامری مبتنی بر چه اصلی است؟ پاسخ داد: ائتلافی که امروز پس از ملحق شدن العامری، تشکیل شد، ائتلاف فتح و سائرون و حکمت و بر اساس همان اصولی است که در بالا به آن اشاره شد و این اصول همگی ملی بوده و هدف از آن ثبات عراق و حفظ امنیت آن و نیز تشکیل دولتی است که زیر چتر کارشناسان و متخصصان بوده و از چتر حمایت ملی برخوردار باشد و اصول لغو سهمیه بندی را رعایت کرده و یک عراق قدرتمند را که تصمیم گیری آن عراقی باشد، تشکیل دهد نه اینکه در برابر تهدیدها و تاثیرهای بین المللی تسلیم شود و علاوه بر این تلاش کند جایگاه منطقه ای و بین المللی عراق را بازیابد.

همچنین هدف از تشکیل این ائتلاف مبارزه با تروریسم و فساد و پایه گذاری اقتصاد کشور است.

نوید آغاز مرحله جدیدی در عراق

من معتقدم مجموعه این اصول است که مقتدی صدر را با هادی العامری یک جا گردآورد، این گام مبارکی است به ویژه اینکه این دو فراکسیون از بزرگترین فراکسیون هایی هستند که در انتخابات پیروز شدند و می توانند با مشارکت سایر فراکسیون هایی که به آن ملحق شده اند، هدایت مرحله آینده را در پارلمان به دست گرفته و آغازگر مرحله خوبی و جدیدی باشند که در آن دولت با قدرت و بر اساس برنامه تهیه شده در خدمتگزاری به مردم عراق و پرداختن به مسائل کشور که مسائل منطقه نیز است، موفق عمل کند و در ثبات و امنیت منطقه سهیم باشد.

سفر مقتدی صدر به عربستان چه تحولاتی به همراه داشت؟

الاسدی در بخش دیگری از این گفتگو به توضیح در مورد این موضوع پرداخت که برخی معتقدند جریان صدر پس از سفر مقتدی صدر به عربستان سعودی نقشه ائتلاف های بین المللی خود را تغییر داد.

وی در این باره گفت: مقتدی صدر و جریان او به مسائل منطقه ای بر اساس ائتلاف ها و دسته بندی ها نگاه نمی کنند و نمی خواهند یکی از طرف های دسته بندی های منطقه ای و یا جهانی باشند، بلکه خواست آنان این است که عراق یک کشور قدرتمند در منطقه و جهان باشد و روابط متوازنی با همسایگان و دنیا داشته باشد و برای کشورهای مهم مانند جمهوری اسلامی ایران و ترکیه و نیز اردن، سوریه، عربستان و کویت اهمیت زیادی قائل است.

ثبات عراق و همسایگان در هم تنیده است

مقتدی صدر معقتد است  اگر این کشورها ثبات نداشته باشند، عراق ثبات نخواهد یافت و اگر عراق ثبات پیدا نکند ، این کشورها نیز ثبات نخواهند داشت، از همین رو بسیار تلاش دارد که روابط عراق با این کشورها و نیز روابط این کشورها با هم متوازن بوده و از ثبات و تبادل منافع برخوردار بوده و بر اساس اعتماد و دوستی ملت های آنان باشد و متوجه باشند که هرگونه قدامی چه طایفه ای و چه سیاسی علیه هر یک از این کشورها، بر ثبات و امنیت عراق تاثیر خواهد گذاشت.

پیام مقتدی صدر به سفیر عربستان

بر این اساس مقتدی صدر به سفیرانی که با آنان در نجف اشرف دیدار کرد، به ویژه سفیر عربستان سعودی یادآور شد که جنگ علیه یمن سودی نخواهد داشت  نه برای عربستان ، نه برای یمن و نه برای عراق بلکه به روابط این کشورها با یکدیگر و سایر مسائل مربوط به بحرین و شیعیان عربستان زیان وارد خواهد آورد.

مقتدی صدر در این دیدار از سفیر عربستان خواست که صفحه جدیدی از روابط باز شود که مبتنی بر حفظ احترام و همکاری و دوستی بوده و روابط مستحکم اقتصادی، تاریخی، فرهنگی، اجتماعی بین دو طرف تقویت شود؛ صدر حتی دوست داشت سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در آن دیدار حضور داشت تا اشتیاق فراوان عراق به حفظ روابط مستحکم با ایران را به اطلاع او برساند.

صدر این موضوع را به اطلاع سفیر ترکیه رساند و ابراز امیدواری کرد، مشکل عراق با کشور همسایه ترکیه و سایر همسایگان حل شود و اینکه مشکلات باقی مانده به پایان برسد.

ارائه تصویری بحرانی از روابط عراق و ایران، بر خلاف واقعیت است

الاسدی در مورد اینکه روابط با جمهوری اسلامی ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟ پاسخ داد: همه می دانند که رابطه مقتدی صدر و جریان صدر با ایران با وجود تمام مشکلات و نواقصی که در فواصل زمانی مختلف وجود داشت، بسیار مستحکم است و برخی تلاش دارند  تصویری بحرانی و بد از روابط دو طرف ارائه دهند اما واقعیت اینطور نیست.

مقتدی صدر می خواهد به تمام کسانی که از دخالت ایران در مسائل عراق صحبت می کنند، پاسخ دهد و می خواهد به آنان بگوید اجازه نمی دهد هیچ دخالتی از این قبیل داشته باشند؛ برادران جمهوری اسلامی ایران متوجه وضعیت عراق و ویژگی های آن هستند از همین رو درک خواهند کرد که روابط متوازن و مبتنی بر منافع مشترک تنها راه ثبات رابطه بین عراق  جمهوری اسلامی ایران است.

روابط ایران و عراق ریشه تاریخی دارد

مقتدی صدر می خواهد این روابط که تاریخی است در آینده ادامه یابد، زیرا دو کشور چه بخواهیم چه نخواهیم همسایه هستند و هیچ چیزی این واقعیت را تغییر نخواهد داد و تا زمانی که بر روابط قوی و مستحکم تاکید داشته باشیم، باید برای همه روشن باشد که تصمیم سیاسی یک تصمیم عراقی است و می خواهیم به دنیا اعلام و تاکید کنیم که ایران در مسائل عراق دخالت نمی کند و نخواهد کرد و این برای عراق و دولت جمهوری اسلامی ایران مهم است.

حضور آمریکا در منطقه، خطری علیه همه است

 الاسدی ادامه داد: احساس می کنیم، ایران از امکان دخالت آمریکا در مسائل خود و متزلزل کردن نظام حاکم آن نگران است، از همین رو می گوییم که وجود آمریکا و ارتش آن به هر شکلی از اشکال در منطقه خطری است که همه را تهدید می کند و بر این اساس خروج نیروهای آمریکایی از عراق و از منطقه را خواستار بوده و هستیم تا به این ترتیب منطقه از ثبات برخوردار شود و هیچ کشوری در آنجا توجیه و یا دستاویزی برای احساس ترس از خطر و یا تجاوزی که از چه بسا از عراق علیه آن انجام بگیرد، نداشته باشد؛ می خواهیم عراق منبع صلح و ثبات باشد و نمی خواهیم از آن به عنوان منبعی برای تهدید استفاده شود و این چیزی است که کاملا آن را رد می کنیم.

منبع: تسنیم
   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  انصارالله: متجاوزان در ساحل غربی هیچ دستاوردی نداشته‌اند

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  FATF ناب‌ترین اطلاعات مبادلات بانکی ایران را در اختیار آمریکا قرار می دهد
18 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   اسرائیل چگونه فرو خواهد پاشید؟!
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  FATF، سپاه و رفع تحریم‌ها
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   رمز گشایی از سیاه نمایی یک روزنامه اصلاح طلب علیه بنیاد شهید و امور ایثارگران
27 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 14)
  چرایی اعتراض مردم به سهمیه دانشگاه برای خانواده های شهدا وایثارگران را پاسخ دهید
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   عاقبت داعش های وطنی
14 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  فصلی دیگر در مدیریت عزتمندانه انقلاب
11 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   خمینی در سالگرد خمینی!
12 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  پاداش هایی که داده نشد، وعده هایی که داده شد!
15 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
   در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارید/ در جلسه اقتصادی سران قوا باید با تصمیم‌های قوی و برّان معضلات اقتصادی حل شود
13 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 3)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار