خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  دستاوردهای ملی شدن صنعت نفت
  معنای نوروز در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب
  خبر را سانسور کنید!
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه نظام بودند، دستاوردهای بیش‌تری داشتیم
  ماجرای نامه‌های اوباما به رهبر انقلاب
  پاسخ رهبر معظم انقلاب به استفتائی درباره «چهارشنبه‌سوری»
  نمایش دستاوردهای چهل ساله نیروی دریایی ارتش در پایگاه شهدای تکاور خرمشهر
  اولین تجربه بازداشت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای
  اگر دولت‌ها در حوزه مقاومت همراه بودند، دستاوردهای بیشتری داشتیم
  خط حزب‌الله
  بودجه شبکه‌های ضد ایرانی در آمریکا کاهش می‌یابد
  دعوت رئیس قوه قضاییه از قضات و حقوقدانان بین‌المللی برای پیوستن به نهضت مقابله با تروریسم و نژادپرستی
  نقش آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام در ملی‌شدن نفت
  تفاوت مدیر جهادی با مدیران کاخ نشین
  عدم انفعال، ویژگی بارز انقلاب اسلامی ایران است
  توپخانه را باید سمت دشمن گرفت
  سال ۹۷ و پیروزی‌های ملت ایران
  چرا باید امید داشت؟
  ظریف: ایران هرگز نباید به هیچ کشوری اعتماد کند
  مهم‌ترین جمله‌ی رهبر انقلاب در سال ۹۷ کدام است؟
  نخبگان و رسالت آن‌ها در گام دوم انقلاب
  ایران ازکمک به یمن دریغ نمی‌کند
  شاهد ایجاد داعش جدید در آمریکا و اروپا هستیم
  بازتاب اظهارات رئیس جمهور در رسانه ها
  ظریف: سفرم به قم به FATF ربطی ندارد
  آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در دیدار با ظریف چه گفت؟
  ستاره 97
  دلیل اصرار مسوولان دانشگاه تهران برای جذب یک نفوذی چیست؟
  واعظی چه زمانی از حضور بشاراسد مطلع شد؟
  ۱۰ شخصیت‌ سیاسی و مذهبی که امسال از دنیا رفتند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 201027صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 09:05
فرمانده پشتیبانی لشکر تکاور56 ذوالفقار در دوران دفاع مقدس:
رهبری امام، وفاق نیروهای مسلح و مشارکت بی نظیر مردم رمز موفقیت ما در دوران دفاع مقدس بود
رهبری امام، وفاق نیروهای مسلح و مشارکت بی نظیر مردم رمز موفقیت ما در دوران دفاع مقدس بودشهیدخبر: پس از استقرار در منطقه، متوجه کمبود شدید نیروی انسانی شدیم، در آن زمان فرمان امام خمینی(ره) برای تشکیل بسیج مردمی بود که مردم را به طرف جبهه ها گسیل کرد و به داد جبهه ها رسید . این فرمان باعث شد هزاران نفر از جوانان این مملکت از سرتاسر کشور به جبهه ها بیایند.
  

 

 

سروان جوانی بود که جنگ تحمیلی آغاز شد. تمامی درجات خود از سروانی تا سرهنگی را در جبهه کسب کرده است. در تمام 8سال دفاع مقدس جبهه ها را جز برای تجدید دیدار همسر و فرزندان خردسالش آن هم به ندرت، ترک نکرد. حتی مجروحیت هم مانع از ترک جبهه ها نشد و پس از درمانی مختصر برای اتمام ماموریتش به خط مقدم برگشت.

دوری از همسر جوانش، بابک 7ساله و بهارک 4 ساله برای حضور در جبهه، آسان نبوده اما می گوید هیچکس در جبهه ها جز دفاع از خاک وطن دغدغه دیگری نداشت. تحمل سختی های بسیار، بزرگ کردن دوفرزندشان به تنهایی و نگرانی از سلامتی همسرش، از مشکلاتی است که میترا خانم، همسرش در این 8سال تحمل کرده، که حالا حاصلش جز بیماری و درد در این سال ها نیست.

سرهنگ بازنشسته خسرو نانکلی فرمانده  پشتیبانی تکاور56 ذوالفقار و فرماندهی اسبق کارخانجات نصر ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی با خبرنگار شهیدخبر در خصوص آن دوران اینگونه برایمان می گوید :

در شهریور سال 59 ارتش صدام حسین در حالی که تصور از هم پاشیدگی نیروهای مسلح ایران بعد از انقلاب اسلامی را داشت، حمله هوایی به فرودگاه و پایگاه های نظامی کشور ما را آغازکرد. سپس لشکرهای زرهی پیاده نظام خود را به طرف مناطق غربی کشور  به منظور تسلط بر شهرهایی همچون خرمشهر و آبادن که قلب های اقتصادی ایران بودند، حرکت داد.

سرهنگ بازنشسته خسرو نانکلی گفت:  انقلاب اسلامی تازه به پیروزی رسیده بود. نیروهای مسلح کشور دچار مشکلات خاص آن زمان بودند. موقعیتی بود که انسجام در نیروهای مسلح وجود نداشت. سازمان های اطلاعاتی غرب و صدام حسین به این نتیجه رسیده بودند که با از هم پاشیدگی شیرازه نیروهای مسلح، هیچ نیرویی توان رویارویی با ارتش بعث عراق را ندارد و این بهترین فرصت برای تسلط بر ایران و منابعش خواهد بود،  به همین دلیل  تصور می کردند به راحتی می توانند کشور را اشغال و نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی ایران را متلاشی کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور در آن زمان دچار دگرگونی ها سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده و با چالش های زیادی رودر رو بود، این تصور درست و منطقی به نظر می آمد، اما تئوریسین های غربی و عربی به هیچ وجه تصور نمی کردند در این مملکت فردی مثل امام خمینی(ره) با نفسی مسیحایی و با پشتیبانی و عشقی که از طرف همه ملت ایران دارد، بتوانند مملکت را حفظ کند و حتی یک وجب از خاک کشورمان را به بیگانگان ندهد.

امام خمینی به داد جبهه ها رسید

 این جنگ کاملا نادعادلانه بود زیرا بسیاری از کشورها حامی نیروهای بعث بودند اما ملت ایران جز خداوند رحمان و رحیم هیچ پشتیبانی نداشت. ما برای تهیه ابتدایی ترین نیازها دچار مشکل بودیم، حتی برای بیسیم ها باطری نداشتیم در صورتی که نیروهای مقابل از عالی ترین وبه روز ترین  تجهیزات  استفاده می کردند.

وی درباره ورود به جبهه های نبرد گفت: وی درباره ورود به جبهه های نبرد گفت:   23 مهر سال 1359 (من در آن زمان سروان جوانی بودم که از دانشکده افسری فارغ التحصیل شده)، همراه همه نیروهای لشکر 21حمزه با قطار به اندیمشک اعزام شدیم.

نانکلی ادامه داد: بلافاصله پس از پیاده شدن از قطار هم توسط جنگنده های عراقی بمباران شدیم.نیروهای عراقی تا پشت رودخانه کرخه پیشروی کرده بودند. دزفول و اندیمشک زیر برد توپخانه دشمن قرار داشت.خب ما آموزش ها و تمرینات نظامی زیادی را پشت سر گذاشته بودیم، اما هیچوقت تجربه جنگ کلاسیکی را از نزدیک نداشتیم. ما در این جنگ همه چیز را یاد گرفتیم. یادگرفتیم در این شرایط بحرانی، چادر مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه باید سنگر ساخت و روی آنها تیرآهن و کیسه های خاکی تا ارتفاع چندین متر قرار داد تا از آتش گلوله ها در امان بماند.

 فرماندهی اسبق پشتیبانی تکاور56 ذوالفقار تشریح کرد:  پس از استقرار در منطقه، متوجه کمبود شدید نیروی انسانی شدیم.آنجا بود که امام خمینی به داد جبهه ها رسید و نیروی ملی که بسیج مردمی بود را به طرف جبهه ها گسیل کرد. به فاصله خیلی کوتاه، هزاران نفر از جوانان این مملکت از سراسر کشور به جبهه ها آمدند و پس از آموزش مختصربه خطوط نبرد رفتند که از آن زمان به بعد حماسه های دفاع مقدس شروع شد. ما با موج نیروی انسانی عراقی ها را به عقب راندیم.

 

آزادی خرمشهر

سرهنگ نانکلی با توجه به عملیات های شاخصی که در آن حضور داشته است،گفت: من در عملیات های بسیاری شرکت داشتم که به دلیل کهولت سن، نام همه شان در خاطرم نیست. اما مهم ترین آنها بیت المقدس، فتح المبین و رمضان بود.در عملیات بیت المقدس، عراقی ها شکست بزرگی را تجربه کردند. چندین هزار نفر کشته، زخمی و اسیر شدند. همچنین نیروهای ما غنائم بسیاری به دست آوردند، چون بسیاری از عراقی ها اسلحه ها خود را بر زمین گذاشته و گریخته بودند. به صورتی که من به واحد خودم دستور دادم اسلحه های سازمانی را به  پادگان اندیمشک فرستاده و از اسلحه های دشمن علیه خودشان استفاده می کردیم.

وی ادامه داد: سوم خرداد 63 این عملیات منجر به آزاد سازی خرمشهر شد. خرمشهر از نظر استراتژیک بسیار برای کشور ما حائز اهمیت بود. ما در جاده شادگان نزدیک خرمشهر مستقر شده بودیم. از ساعت12 شب آتش ما بر روی مواضع عراقی ها ریخته شد. آسمان پر از گلوله های درخشان شده بود. نیروهای عراقی متلاشی شدند.

نانکلی افزود: فردای آن روز نیز دستور پیشروی صادر شد. ما به سمت شهر حرکت کردیم وبرای جلوگیری از نفوذ عراقی ها در نیروهای خودی به خصوص به جای نیروهای بسیج، لباس آنها را از بالاتنه در می آوردیم و اسرا را تحویل نیروهای مربوطه می دادیم. صف های طولانی ای از اسرا شکل گرفته بود.

فرماندهی اسبق کارخانجات نصر ارتش اظهار کرد: پس از فتح خرمشهر، ما در دیزل آباد مستقر شدیم که محل حمل و نقل خودروهای سنگین خرمشهر بود. بعد از آن در مسجد خرمشهر که قسمت اعظم آن وایران شده بود، جشنی حماسی با حضور آقای آهنگران به مناسبت این پیروزی و فتح خرمشهر ترتیب داده شد. عراقی ها می توانستند از این فرصت استفاده کرده و بسیاری از نیروهای ما را یک دفعه با آتش های توپخانه خود از بین ببرند اما از آنجایی که بسیار از شکستی که خورده بودند ناراحت بودند و آبرویشان در مجامع بین المللی ریخته شده بود که هرگز چنین چیزی حتی به فکرشان خطور هم نکرد.

 مجروحیت

 سرهنگ نانکلی گفت: حین عملیات خودروی جیپ ما واژگون شد که چند تن از نیروها شهید و مجروح شدند. من نیز از ناحیه کمر مجروح شدم و چند روزی در بیمارستان بستری شدم. اما بعد از طی شدن یک دوره فشرده درمان به محل خدمتم برگشتم. البته هنوز این کمر درد با من همراه است چون در آن زمان به بعد بقیه روند درمان را پیگیری نکردم. در این باره پرونده پزشکی در ارتش ندارم.

بعد از جنگ

فرماندهی اسبق  پشتیبانی تکاور56 ذوالفقار  گفت: پس از پایان جنگ و بازگشت به تهران، دوره عالی را طی کرده و توسط فرمانده نیروی زمینی به فرماندهی و ریاست کارخانجات نصر ارتش جمهوری اسلامی، که از بزرگترین مراکز صنعتی نظامی کشور است، انتخاب شدم و 5سال در آنجا خدمت کردم. سپس به ستاد فرماندهی تعمیر و نگه داری منتقل شدم .به عنوان  مدیر طرح و برنامه ریزی  بعد از 30سال و 6ماه به افتخار بازنشستگی نائل شدم.

 

سرهنگ بازنشسته خسرو نانکلی در پایان به شهیدخبر گفت:  نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و بسیج مردمی  در جبهه ها و در پشت جبهه ها تمام مردم ایران از جمله زن ها پشتیبان و حامی جبهه ها بودند و کمک می کردند. مشارکت مردم در دفاع مقدس بی نظیر بود. رنج هایی که ما در مناطق عملیاتی کشیدیم، غیرقابل وصف است اما توانستیم به یاری خدا، رهبری امام خمینی(ره) و حمایت مردم خطوط خود را در مقابل دشمن حفظ کنیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/3/22 - 10:24 |     1     0     |
پیروزی ما در جنگ تحمیلی از آنجا که تمام قدرتها به صدام کمک می کردند و عزم آنها این بود که از این طریق انقلاب اسلامی نوپا و گفتمان آن را که در تعارض با لیبرالیزم و مارکسیسم بود را نابود کنند، شبیه یک معجزه و رمزآلود بود. 

ناشناس
| 1397/3/22 - 15:07 |     1     0     |
خدا امام رو رحمت کنه واقعا

ناشناس
| 1397/3/23 - 13:38 |     0     0     |
خاطره نگاری خوبی بود اما جسته گریخته. ایشون گنجینه خاطراته باید ازش بیشتر استفاه کرد

ناشناس
| 1397/3/23 - 13:38 |     0     0     |
خاطره نگاری خوبی بود اما جسته گریخته. ایشون گنجینه خاطراته باید ازش بیشتر استفاه کرد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  عالی ترین نشان نظامی به چه کسانی داده می ‌شود؟
33 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 7، غیر قابل انتشار: 4)
   سرلشکر باقری: ایران اسلامی قلدری کشورهای مستکبر را بر نمی‌تابد
21 نظر (فعال: 21 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تولید جنگنده «کوثر» به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد
17 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   اقتصاد کشور را به بسته‌ اروپایی موکول نکنید
17 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  آیا پروژه به رسمیت شناختن فرقه‌ی ضاله بهائیت در کشور کلید خورده است؟
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سردار سلامی: دشمن را عقب رانده‌ایم و در «گام دوم» باید تعقیبش کنیم
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سیدحسن نصرالله: مقاومت با حمایت ایران و سوریه پروژه دشمن را در منطقه شکست داد
15 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   تفاوت های جهاد با تروریسم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  روحیه شهادت طلبی جوانان ایرانی از کجا می‌آمد؟
15 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 1)
   ایشان بارها، بارها، بارها جان خودشان را در معرض تهاجم دشمن قرار داده‌اند/ هنوز سال‌ها جمهوری اسلامی با آقای سلیمانی کار دارد
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)