خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ایران در صف اول مبارزه با تروریسم در جهان است
  ایثار و ایثارگر در مجلس حائز اهمیت است
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 201027صفحه نخست » یادواره ها و خاطرات سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 10:05
فرمانده پشتیبانی لشکر تکاور56 ذوالفقار در دوران دفاع مقدس:
رهبری امام، وفاق نیروهای مسلح و مشارکت بی نظیر مردم رمز موفقیت ما در دوران دفاع مقدس بود
رهبری امام، وفاق نیروهای مسلح و مشارکت بی نظیر مردم رمز موفقیت ما در دوران دفاع مقدس بودشهیدخبر: پس از استقرار در منطقه، متوجه کمبود شدید نیروی انسانی شدیم، در آن زمان فرمان امام خمینی(ره) برای تشکیل بسیج مردمی بود که مردم را به طرف جبهه ها گسیل کرد و به داد جبهه ها رسید . این فرمان باعث شد هزاران نفر از جوانان این مملکت از سرتاسر کشور به جبهه ها بیایند.
  

 

 

سروان جوانی بود که جنگ تحمیلی آغاز شد. تمامی درجات خود از سروانی تا سرهنگی را در جبهه کسب کرده است. در تمام 8سال دفاع مقدس جبهه ها را جز برای تجدید دیدار همسر و فرزندان خردسالش آن هم به ندرت، ترک نکرد. حتی مجروحیت هم مانع از ترک جبهه ها نشد و پس از درمانی مختصر برای اتمام ماموریتش به خط مقدم برگشت.

دوری از همسر جوانش، بابک 7ساله و بهارک 4 ساله برای حضور در جبهه، آسان نبوده اما می گوید هیچکس در جبهه ها جز دفاع از خاک وطن دغدغه دیگری نداشت. تحمل سختی های بسیار، بزرگ کردن دوفرزندشان به تنهایی و نگرانی از سلامتی همسرش، از مشکلاتی است که میترا خانم، همسرش در این 8سال تحمل کرده، که حالا حاصلش جز بیماری و درد در این سال ها نیست.

سرهنگ بازنشسته خسرو نانکلی فرمانده  پشتیبانی تکاور56 ذوالفقار و فرماندهی اسبق کارخانجات نصر ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی با خبرنگار شهیدخبر در خصوص آن دوران اینگونه برایمان می گوید :

در شهریور سال 59 ارتش صدام حسین در حالی که تصور از هم پاشیدگی نیروهای مسلح ایران بعد از انقلاب اسلامی را داشت، حمله هوایی به فرودگاه و پایگاه های نظامی کشور ما را آغازکرد. سپس لشکرهای زرهی پیاده نظام خود را به طرف مناطق غربی کشور  به منظور تسلط بر شهرهایی همچون خرمشهر و آبادن که قلب های اقتصادی ایران بودند، حرکت داد.

سرهنگ بازنشسته خسرو نانکلی گفت:  انقلاب اسلامی تازه به پیروزی رسیده بود. نیروهای مسلح کشور دچار مشکلات خاص آن زمان بودند. موقعیتی بود که انسجام در نیروهای مسلح وجود نداشت. سازمان های اطلاعاتی غرب و صدام حسین به این نتیجه رسیده بودند که با از هم پاشیدگی شیرازه نیروهای مسلح، هیچ نیرویی توان رویارویی با ارتش بعث عراق را ندارد و این بهترین فرصت برای تسلط بر ایران و منابعش خواهد بود،  به همین دلیل  تصور می کردند به راحتی می توانند کشور را اشغال و نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی ایران را متلاشی کنند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشور در آن زمان دچار دگرگونی ها سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شده و با چالش های زیادی رودر رو بود، این تصور درست و منطقی به نظر می آمد، اما تئوریسین های غربی و عربی به هیچ وجه تصور نمی کردند در این مملکت فردی مثل امام خمینی(ره) با نفسی مسیحایی و با پشتیبانی و عشقی که از طرف همه ملت ایران دارد، بتوانند مملکت را حفظ کند و حتی یک وجب از خاک کشورمان را به بیگانگان ندهد.

امام خمینی به داد جبهه ها رسید

 این جنگ کاملا نادعادلانه بود زیرا بسیاری از کشورها حامی نیروهای بعث بودند اما ملت ایران جز خداوند رحمان و رحیم هیچ پشتیبانی نداشت. ما برای تهیه ابتدایی ترین نیازها دچار مشکل بودیم، حتی برای بیسیم ها باطری نداشتیم در صورتی که نیروهای مقابل از عالی ترین وبه روز ترین  تجهیزات  استفاده می کردند.

وی درباره ورود به جبهه های نبرد گفت: وی درباره ورود به جبهه های نبرد گفت:   23 مهر سال 1359 (من در آن زمان سروان جوانی بودم که از دانشکده افسری فارغ التحصیل شده)، همراه همه نیروهای لشکر 21حمزه با قطار به اندیمشک اعزام شدیم.

نانکلی ادامه داد: بلافاصله پس از پیاده شدن از قطار هم توسط جنگنده های عراقی بمباران شدیم.نیروهای عراقی تا پشت رودخانه کرخه پیشروی کرده بودند. دزفول و اندیمشک زیر برد توپخانه دشمن قرار داشت.خب ما آموزش ها و تمرینات نظامی زیادی را پشت سر گذاشته بودیم، اما هیچوقت تجربه جنگ کلاسیکی را از نزدیک نداشتیم. ما در این جنگ همه چیز را یاد گرفتیم. یادگرفتیم در این شرایط بحرانی، چادر مورد استفاده قرار نمی گیرد، بلکه باید سنگر ساخت و روی آنها تیرآهن و کیسه های خاکی تا ارتفاع چندین متر قرار داد تا از آتش گلوله ها در امان بماند.

 فرماندهی اسبق پشتیبانی تکاور56 ذوالفقار تشریح کرد:  پس از استقرار در منطقه، متوجه کمبود شدید نیروی انسانی شدیم.آنجا بود که امام خمینی به داد جبهه ها رسید و نیروی ملی که بسیج مردمی بود را به طرف جبهه ها گسیل کرد. به فاصله خیلی کوتاه، هزاران نفر از جوانان این مملکت از سراسر کشور به جبهه ها آمدند و پس از آموزش مختصربه خطوط نبرد رفتند که از آن زمان به بعد حماسه های دفاع مقدس شروع شد. ما با موج نیروی انسانی عراقی ها را به عقب راندیم.

 

آزادی خرمشهر

سرهنگ نانکلی با توجه به عملیات های شاخصی که در آن حضور داشته است،گفت: من در عملیات های بسیاری شرکت داشتم که به دلیل کهولت سن، نام همه شان در خاطرم نیست. اما مهم ترین آنها بیت المقدس، فتح المبین و رمضان بود.در عملیات بیت المقدس، عراقی ها شکست بزرگی را تجربه کردند. چندین هزار نفر کشته، زخمی و اسیر شدند. همچنین نیروهای ما غنائم بسیاری به دست آوردند، چون بسیاری از عراقی ها اسلحه ها خود را بر زمین گذاشته و گریخته بودند. به صورتی که من به واحد خودم دستور دادم اسلحه های سازمانی را به  پادگان اندیمشک فرستاده و از اسلحه های دشمن علیه خودشان استفاده می کردیم.

وی ادامه داد: سوم خرداد 63 این عملیات منجر به آزاد سازی خرمشهر شد. خرمشهر از نظر استراتژیک بسیار برای کشور ما حائز اهمیت بود. ما در جاده شادگان نزدیک خرمشهر مستقر شده بودیم. از ساعت12 شب آتش ما بر روی مواضع عراقی ها ریخته شد. آسمان پر از گلوله های درخشان شده بود. نیروهای عراقی متلاشی شدند.

نانکلی افزود: فردای آن روز نیز دستور پیشروی صادر شد. ما به سمت شهر حرکت کردیم وبرای جلوگیری از نفوذ عراقی ها در نیروهای خودی به خصوص به جای نیروهای بسیج، لباس آنها را از بالاتنه در می آوردیم و اسرا را تحویل نیروهای مربوطه می دادیم. صف های طولانی ای از اسرا شکل گرفته بود.

فرماندهی اسبق کارخانجات نصر ارتش اظهار کرد: پس از فتح خرمشهر، ما در دیزل آباد مستقر شدیم که محل حمل و نقل خودروهای سنگین خرمشهر بود. بعد از آن در مسجد خرمشهر که قسمت اعظم آن وایران شده بود، جشنی حماسی با حضور آقای آهنگران به مناسبت این پیروزی و فتح خرمشهر ترتیب داده شد. عراقی ها می توانستند از این فرصت استفاده کرده و بسیاری از نیروهای ما را یک دفعه با آتش های توپخانه خود از بین ببرند اما از آنجایی که بسیار از شکستی که خورده بودند ناراحت بودند و آبرویشان در مجامع بین المللی ریخته شده بود که هرگز چنین چیزی حتی به فکرشان خطور هم نکرد.

 مجروحیت

 سرهنگ نانکلی گفت: حین عملیات خودروی جیپ ما واژگون شد که چند تن از نیروها شهید و مجروح شدند. من نیز از ناحیه کمر مجروح شدم و چند روزی در بیمارستان بستری شدم. اما بعد از طی شدن یک دوره فشرده درمان به محل خدمتم برگشتم. البته هنوز این کمر درد با من همراه است چون در آن زمان به بعد بقیه روند درمان را پیگیری نکردم. در این باره پرونده پزشکی در ارتش ندارم.

بعد از جنگ

فرماندهی اسبق  پشتیبانی تکاور56 ذوالفقار  گفت: پس از پایان جنگ و بازگشت به تهران، دوره عالی را طی کرده و توسط فرمانده نیروی زمینی به فرماندهی و ریاست کارخانجات نصر ارتش جمهوری اسلامی، که از بزرگترین مراکز صنعتی نظامی کشور است، انتخاب شدم و 5سال در آنجا خدمت کردم. سپس به ستاد فرماندهی تعمیر و نگه داری منتقل شدم .به عنوان  مدیر طرح و برنامه ریزی  بعد از 30سال و 6ماه به افتخار بازنشستگی نائل شدم.

 

سرهنگ بازنشسته خسرو نانکلی در پایان به شهیدخبر گفت:  نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و بسیج مردمی  در جبهه ها و در پشت جبهه ها تمام مردم ایران از جمله زن ها پشتیبان و حامی جبهه ها بودند و کمک می کردند. مشارکت مردم در دفاع مقدس بی نظیر بود. رنج هایی که ما در مناطق عملیاتی کشیدیم، غیرقابل وصف است اما توانستیم به یاری خدا، رهبری امام خمینی(ره) و حمایت مردم خطوط خود را در مقابل دشمن حفظ کنیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1397/3/22 - 11:24 |     1     0     |
پیروزی ما در جنگ تحمیلی از آنجا که تمام قدرتها به صدام کمک می کردند و عزم آنها این بود که از این طریق انقلاب اسلامی نوپا و گفتمان آن را که در تعارض با لیبرالیزم و مارکسیسم بود را نابود کنند، شبیه یک معجزه و رمزآلود بود. 

ناشناس
| 1397/3/22 - 16:07 |     1     0     |
خدا امام رو رحمت کنه واقعا

ناشناس
| 1397/3/23 - 14:38 |     0     0     |
خاطره نگاری خوبی بود اما جسته گریخته. ایشون گنجینه خاطراته باید ازش بیشتر استفاه کرد

ناشناس
| 1397/3/23 - 14:38 |     0     0     |
خاطره نگاری خوبی بود اما جسته گریخته. ایشون گنجینه خاطراته باید ازش بیشتر استفاه کرد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  انصارالله: متجاوزان در ساحل غربی هیچ دستاوردی نداشته‌اند

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  FATF ناب‌ترین اطلاعات مبادلات بانکی ایران را در اختیار آمریکا قرار می دهد
18 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   اسرائیل چگونه فرو خواهد پاشید؟!
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  FATF، سپاه و رفع تحریم‌ها
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   رمز گشایی از سیاه نمایی یک روزنامه اصلاح طلب علیه بنیاد شهید و امور ایثارگران
27 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 14)
  چرایی اعتراض مردم به سهمیه دانشگاه برای خانواده های شهدا وایثارگران را پاسخ دهید
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   عاقبت داعش های وطنی
14 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  فصلی دیگر در مدیریت عزتمندانه انقلاب
11 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   خمینی در سالگرد خمینی!
12 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  پاداش هایی که داده نشد، وعده هایی که داده شد!
15 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
   در مواردی مثل مبارزه با تروریسم وپولشویی مستقلا قانون بگذارید/ در جلسه اقتصادی سران قوا باید با تصمیم‌های قوی و برّان معضلات اقتصادی حل شود
13 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 3، غیر قابل انتشار: 3)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار