خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  مهدی‌پور: غرب‌زدگان ما را از آن طرف مرزها نترسانند
  آمریکا قادر به استفاده از گزینه نظامی نیست
  جنگ در این ۲۳ نقطه از ایران جنایت جنگی حساب می‌شود
  هدیه‌ای که یک دانشجو به رهبر انقلاب داد
  دانشجویان در دیدار با «رهبر» چه گفتند؟
  «کاسبان‌ترس» باید شناسایی شوند
  رسایی درباره مدرک‌تحصیلی روحانی چه گفت؟
  سیاه‌نمایی جدید اصلاح‌طلبان
  دیدار جمعی از دانشجویان با رهبر انقلاب
  وزیر سابق و و هدایتی کجا شلاق می‌خورند؟
  خیری ندیده‌ایم از این اختیارها
  روش جدید گروهک منافقین برای فشار به ایران
  روایتی از سهم‌خواهی سیدکاظم شریعتمداری از انقلاب
  آماده‌ایم دقیقاً به شکل فرانسه برجام را اجرا کنیم
  گعده افراطیون اصلاح طلب با گروهک مطرود امام‌خمینی(ره)
  از حمایت صدام تا روابط با خاتمی
  ظریف: آمریکا بازی بسیار بسیار خطرناکی در منطقه به راه انداخته است
  جلیلی: برای هر رفتار آمریکا پاسخی خواهیم داشت
  افتتاح پروژه‌های بزرگ در دوران تحریم پاسخ مناسبی به کاخ سفید است
  رئیس جمهور: آمریکا با ملت ایران جنگ دارد
  نبرد سیاسی و امنیتی امریکا با حجاب زنان ایران
  این شعرخوانی‌ها و بهانه‌های ما برای گریستن
  واشنگتن پست: جنگ با ایران مادر تمام باتلاق‌ها خواهد بود
  نظر زیباکلام درباره توانایی آمریکا در جنگ با ایران
  درخواست رحیم‌پور ازغدی از رئیس و دبیر شورای انقلاب فرهنگی
  لوایحFATF از دستورکار مجمع خارج شد؟
  قفل «روحانی» بر شورای عالی انقلاب فرهنگی
  زخم اشرافی‌گری بر پیکر انقلاب اسلامی
  جبرائیل و میکائیل آن روز به یاری شما نمی‌آیند
  رییسی فقط همین یک کار را بکند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 199800صفحه نخست » بنیادچهارشنبه، 2 خرداد 1397 - 13:14
بهروز بزرگی، مدیرکل ارتباطات و مراجعات بنیاد شهید و امور ایثارگران:
هاتف و میز خدمت به ایثارگران
هاتف و میز خدمت به ایثارگرانشهیدخبر: بنیاد در زمینه توسعه خدمات الکترونیک از سازمان‌های پیشرو محسوب می‌شود، زیرا در سال 1384 ستاد توسعه مراکز هاتف و سازمان الکترونیک در بنیاد وجود داشت و از تجارب بنیاد شهید و امور ایثارگران در این زمینه استفاده شد و شکل‌گیری مراکزی چون 137 و 111 با کمک گرفتن از الگوها و تجربیات هاتف صورت گرفت.
  

شهیدخبر/شهیدنیوز: بهروز بزرگی از سال 1383 وارد مجموعه بنیاد شهید و امور ایثارگران شد و در مرکز ارتباطات و مراجعات بنیاد (هاتف) شروع به فعالیت کرد. از سوابق او می‌توان به معاونت مرکز ارتباطات و مراجعات بنیاد (هاتف) و همچنین حضور در معاونت بهداشت و درمان بنیاد اشاره کرد. بزرگی که دارای مدرک دکتری پزشکی است از سال 1393 به‌عنوان مدیرکل ارتباطات و مراجعات بنیاد شهید و امور ایثارگران (هاتف) مشغول به فعالیت است. در ادامه مشروح گفت‌وگو با او را می‌خوانید:
 
  به‌عنوان نخستین سؤال لطفاً در خصوص تاریخچه و دلایل شکل‌گیری مرکز ارتباطات و مراجعات بنیاد شهید و امور ایثارگران (هاتف) توضیح بفرمایید.
شکل‌گیری این مرکز مربوط به زمان تجمیع 3 نهاد ایثارگری بنیاد شهید انقلاب اسلامی، ستاد آزادگان و بنیاد جانبازان و تأسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال 1383 است. در دوران ریاست وقت طرح نارسایی‌های ارتباطی بین بنیاد شهید و امور ایثارگران و جامعه ایثارگری مورد بررسی و آسیب‌شناسی قرار گرفت. نتیجه این پژوهش‌ها، از نیاز بنیاد شهید و امور ایثارگران به سازمانی پویا و فرآیند محور خبر می‌داد و بر همین اساس مرکز ارتباطات و مراجعات (هاتف) در بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌عنوان بخش نخست طرح جامع معماری سازمانی تأسیس شد. این مرکز ابتدا به‌صورت متمرکز در تهران فعال و سپس در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها توسعه پیدا کرد. بحثی که امروزه در قالب دولت الکترونیک و میز خدمت مطرح می‌شود در سال 1384مرکز هاتف برای کاهش بروکراسی‌های اداری تعریف شده بود. در همین راستا کارکنان هاتف باید آشنایی کامل و جامعی نسبت به تمام بخش‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران، آئین‌نامه‌ها، بخش‌نامه‌ها، خدمات و دستورالعمل‌ها داشته باشند تا به‌عنوان نماینده مخاطبان به هدایت آن‌ها بپردازند. یکی از اهداف مهم هاتف مدیریت امور جاری است، یعنی تمام کارها و نوع کار مد نظر ایثارگر پیگیری و به نحو احسن پاسخ‌دهی شود. همچنین بحث مدیریت کیفیت خدمات نیز مطرح است. پیگیری فرآیندها تا حصول نتیجه و شناسایی گلوگاه‌های اداری بر اساس نوع فرآیندها جهت اصلاح و شفاف‌سازی و ایجاد دسترسی آزاد ایثارگران به اطلاعات و اطلاع‌رسانی صحیح از دیگر اهداف تأسیس این مرکز است. در زمان تأسیس مرکز هاتف هدف‌گذاری در پایان برنامه چهارساله اول رسیدن سطح اطلاع‌رسانی از طریق تلفن به 25 درصد مدنظر بود. در این مسیر تلفن 1616 نیز راه‌اندازی تا نقشی اساسی و مهم در ارتباط با جامعه ایثارگری ایفا نماید و به نوعی در حال حاضر برند و نشان بنیاد شهید و امور ایثارگران محسوب می‌شود.

  به‌غیراز تلفن 1616 چه نوع ارتباط دیگری توسط مخاطبان با هاتف برقرار می‌شود؟
ایمیل‌ها، مراجعات حضوری، سامانه خدمات الکترونیکی و مکاتبه از دیگر محورهای ارتباطی ایثارگران با هاتف است که امروز رویکرد اصلی به سمت افزایش محورهای الکترونیکی برای ارتباطات است تا بهره‌وری افزایش بیشتری پیدا کند.
  آیا می‌توان گفت که بنیاد شهید و امور ایثارگران با تأسیس مرکز هاتف در سال 1384 در این زمینه از سازمان‌های پیشرو محسوب می‌شود؟
بله قطعاً در زمینه توسعه خدمات الکترونیک بنیاد شهید و امور ایثارگران از سازمان‌های پیشرو محسوب می‌شود، زیرا در سال 1384 ستاد توسعه مراکز هاتف و سازمان الکترونیک در بنیاد وجود داشت که در آن زمان هنوز بحث دولت الکترونیک مطرح نشده بود و هاتف موظف به هدایت سازمان به سمت ارائه خدمات الکترونیکی بود تا جایی که به عنوان الگویی برای سازمان‌های دیگر مطرح شدیم و از تجارب بنیاد شهید و امور ایثارگران در این زمینه استفاده شد و شکل‌گیری مراکزی چون 137 و 111 با کمک گرفتن از الگوها و تجربیات هاتف صورت گرفت. این روند رو به رشد و پیشرو تا سال 1388 ادامه یافت، اما از آن زمان با تغییر مدیریت نوع نگاه‌ها به مجموعه هاتف و کارکردهای آن عوض شد و از شتاب رشد این مجموعه کاسته شد. پس از حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در بنیاد شهید و امور ایثارگران مجدداً نگاه سازمانی تحول‌گرا به مجموعه بنیاد و خصوصاً هاتف برگشت و ارتباط مثبت بین بنیاد و ایثارگران و همچنین با سایر مراکز خارج سازمان مانند دفتر مقام معظم رهبری و مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برقرار شد.

  مراجعات و سؤالات ایثارگران به چه صورت پاسخ‌دهی می‌شوند؟
تمام مواردی که از سوی ایثارگران در قالب سؤال و مسئله به هر شکلی با مرکز مراجعات و ارتباطات مطرح شود پاسخگویی می‌شود و هیچ درخواستی بدون جواب نمی‌ماند. البته مثبت و منفی بودن درخواست‌های ایثارگران بر اساس نوع خواسته‌های آنان و موارد قانونی است. خوشبختانه این مسئله باعث ایجاد اعتماد بین ایثارگران و بنیاد شهید و امور ایثارگران شده است. قبل از این زمان پاسخ‌گویی به نامه و درخواست ایثارگران تا 2 ماه هم به طول می‌انجامید اما در حال حاضر با اصلاح فرآیندها میانگین مدت زمان پاسخ‌گویی به ایثارگران به 15 روز رسیده است که در نظر داریم این مدت به 10 روز کاهش پیدا کند، البته مواردی نیز با فوریت زمانی در مدت کمتر از 24 ساعت هم پاسخ داده می‌شود. این توضیح نیز لازم است که در پی دریافت هر نوع نامه‌ای که از هر طریقی به مرکز هاتف برسد، کارشناسان مرکز یک تماس تلفنی با ایثارگر برقرار می‌کنند که اهم مشکلات و درخواست‌های فرد مشخص شود. همچنین ثبت درخواست و پاسخ‌دهی به نامه از طریق پیامک به اطلاع ایثارگر می‌رسد. این کار سبب اعتماد ایثارگر شده و اطمینان حاصل می‌نماید که درخواست به بنیاد رسیده و در حال پیگیری است.

لطفاً در خصوص سیستم سجایا و همچنین سامانه برخط که ایثارگران می‌توانند از طریق آن اطلاعات خود را دریافت کنند توضیح دهید.
اولین گامی که در این مسیر برداشته شد ایجاد همکاری و ارتباط مناسب بین مرکز هاتف و اداره کل آمار و فناوری اطلاعات بود، اواخر سال 1393 با پایلوت قرار دادن سامانه سجایا در چند شهرستان، این سیستم شکل گرفت و با وجود تمام مشکلات، ایرادات موجود برطرف شدند و امروز عملاً این سیستم به تکامل رسیده و به سامانه‌ای برای تمام بنیاد تبدیل شده و منجر به تحرک بیشتر سازمان شده که گامی بسیار مهم در اجرای برنامه سازمان الکترونیک بود. در خصوص سامانه برخط اطلاعات ایثارگران نیز شروع کار با ثبت‌نام وام مسکن بود که استقبال خوبی از این طرح صورت گرفت.

شرایط دریافت نام کاربری و رمز عبور برای سامانه ایثارگران چیست و چه خدماتی از طریق این سامانه ارائه می‌شود؟
ایثارگران برای دریافت نام کاربری باید یک‌مرتبه به مراکز هاتف مراجعه کنند و دلیل این کار تکمیل و به‌روزرسانی اطلاعات این عزیزان است. با توجه به حذف مرزهای جغرافیایی ایثارگران می‌توانند در هر نقطه‌ای درخواست‌های خود را مطرح کنند و نیاز به مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای پرونده نیست. خدماتی که از طریق این سامانه ارائه می‌شود نیز شامل درخواست تسهیلات اشتغال، مشاهده پرونده الکترونیک، مشاهده وضعیت کمیسیون پزشکی، مشاهده فیش حقوقی و مواردی مثل ثبت‌نام دریافت کارت‌های جدید ایثارگری است و در نظر داریم در آینده شرایط به‌گونه‌ای باشد که مجموعه کامل خدمات از طریق این سامانه ارائه شود.

  آمار ثبت‌نام‌های انجام‌شده در این سامانه به چه صورت است؟
تعداد 755 هزار و 910 درخواست برخط در سامانه سجایا ثبت گردید که به واسطه آن برای 615 هزار و 872 نفر کلمه عبور برای ورود به سامانه خدمات الکترونیک ایثارگران صادر شده و تا این لحظه تعداد 552 هزار و 414 درخواست توسط این افراد در سامانه خدمات الکترونیک ثبت شده است که باعث کاهش بخش مهمی از مراجعات این عزیزان شده است.

  ایثارگرانی که امکان استفاده از اینترنت را به هر دلیلی نداشته باشند چطور می‌توانند از خدمات استفاده کنند؟
تلاش هاتف برای ایجاد سهولت در کارهای ایثارگران است، اما اگر به هر دلیلی ایثارگران نمی‌توانند از اینترنت استفاده کنند، امکان ارائه خدمت به این عزیزان به‌صورت حضوری وجود دارد.

  لطفاً در خصوص میز خدمت هم توضیح دهید.
اسفندماه سال 1395 مصوبه شورای عالی اداری در خصوص حقوق شهروندی به دستگاه‌ها ابلاغ شد که ماده 17 آن استقرار میز خدمت در دستگاه‌های دولتی است. همچنین سازمان اداری استخدامی کشور نیز دستورالعملی را برای استقرار این میز در دستگاه‌ها صادر کرده است. خوشبختانه ما در این بحث پیشرو بودیم و با بازدیدهایی که از بنیاد صورت گرفت، بنیاد به‌عنوان الگویی مناسب برای استقرار میز خدمت معرفی شد. میز خدمت به دو صورت حضوری و الکترونیکی مطرح می‌شود که در بخش الکترونیکی مواردی چون پاسخ‌گویی به سؤالات متداول در سایت ایثار، قوانین و مقررات و شناسنامه خدمت و سامانه برخط از اقدامات انجام شده است. خوشبختانه بنیاد در این زمینه دغدغه خاصی ندارد، اما نیاز به کمک حوزه‌های تخصصی در این زمینه وجود دارد. بحث دیگر در این زمینه تکریم ارباب‌رجوع است که بنیاد با عملکرد مناسبی که در این زمینه داشته توانسته 2 سال متوالی رتبه برتر را در بحث تکریم ارباب‌رجوع به دست آورد. یکی از سیاست‌های اجرایی در این زمینه تشویق کارکنانی است که در زمینه تکریم ارباب‌رجوع عملکرد مناسبی داشتند که به همین دلیل در دو سال گذشته تعداد 1200 نفر از کارکنان بنیاد در سراسر کشور بر اساس آئین‌نامه‌ای که مورد تصویب شورای راهبری قرار گرفته تشویق شدند که سبب افزایش انگیزه در بین کارکنان استان‌ها و شهرستان‌ها شده است. یکی از اقدامات هاتف هماهنگی دیدارهای چهره به چهره مدیران با ایثارگران از راه‌های مختلف است. شروع این کار از سال 1394 کلید زده شد. این دیدارها در سامانه سجایا ثبت می‌شود تا قابلیت پیگیری داشته باشد. در این زمینه بعضی از استان‌ها فعالیت‌های خوبی داشته‌اند، به‌عنوان‌مثال استان یزد در این راه پیشگام بوده و کار جدیدی که انجام داده‌اند برگزاری جلسات شورای معاونین استان در شهرستان‌های مختلف است که با این روش دیدارهای حضوری با ایثارگران در هر شهرستان نیز انجام می‌شود.

  در انتها اگر مطلبی باقی مانده است بفرمایید.
در انتها یادآور می‌شوم هاتف به عنوان نقطه تماس منحصر به فرد در سازمان نقش بسزایی در امر رضایتمندی جامعه ایثارگری و پیشبرد برنامه‌های سازمان داشته و خواهد داشت که این امر مستلزم تعامل حوزه‌های تخصصی، معاونت‌ها و مدیران کل استان‌ها است.
هاتف در این مدت سعی نموده تعامل سازنده با سایر حوزه‌های بنیاد برقرار نماید تا در این بین نقش خویش را به عنوان وکیل جامعه ایثارگری به‌خوبی اجرا نماید. در همین جا از تمام تلاش‌ها و زحمات معاونین، مدیران کل ستادی و مدیران کل محترم استان‌ها که نهایت همکاری را با این مرکز داشته صمیمانه تشکر و قدردانی می‌نمایم./ایثار

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  جنگ بعدی ۷ دقیقه است

  عکس/ استراحت جهادی

  عکس/ ایستگاه جانبازی

  کربلای جبهه‌ها یادش بخیر

  عقب‌نشینی شاه بحرین از لغو تابعیت صدها بحرینی

  وقت کشی اشغالگران بی فایده است

  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  مذاکره سم است؛ جنگ هم نمی‌شود/ گزینه قطعی ملت ایران مقاومت است
33 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   ۲۰۳۰ چگونه برای غرب سرباز تربیت می‌کند؟
29 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
  جانشین و معاون هماهنگ کننده کل سپاه منصوب شدند
20 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   حجاب امنیتی است / بی قانونی علیه قانون؟!
16 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  حاج‌احمد شهید شده است!
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   با افزایش معرفت جامعه، گفتمان های انقلابی را تقویت کنید/ همراهی طلاب و بزرگان حوزه با نهضت امام(ره) جزو وظایف ذاتی و هویتی حوزه بود
14 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  دشمنان دیگر توان و ظرفیتی برای فعال کردن ندارند
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   عباس عبدی: ترامپ اهل مذاکره نیست و تماس با او مفید نیست ولی باید مذاکره کنیم
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  منطقه به یک میدان آتش بالقوه برای آمریکایی‌ها تبدیل شده است
15 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 3)
   جملات قصارتان را کجای دلمان بگنجانیم؟
13 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار
  آفات همنشینی و دوستی در کلام امام هادی(ع)