خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  حاشیه‌ای بر دیدار نخبگان با رهبر انقلاب
  خاطره زاکانی از رهبرانقلاب در مورد شرایط کنونی
  نامه منتشر نشده آیت الله مصباح به امام‌خمینی +عکس
  فعال اصلاح‌طلب: نخبگان آماده مذاکره با آمریکا هستند
  میرحسین موسوی: اگر کینه آمریکا نسبت به انقلاب را فراموش کنیم، راه را گم خواهیم کرد
  ماجرای انشعاب مجمع روحانیون از جامعه روحانیت
  راهکار مقابله با تصویرسازی دشمن
  آل‌سعود چالش در چاه
   موضع روزنامه کیهان درباره ضرب‌الاجل FATF
  واکنش وزارت خارجه به تصمیم امروز FATF
  وقتی موافقان FATF مهم‌ترین ادعای منتقدان را تایید می‌کنند
  چرا باید برای رئیس کمیسیون فرهنگی تاسف خورد؟
  ساخت فیلم دیدار روحانی با صهیونیست‌ها
  رای مثبت FATF برای ایران
  وقتی موافقان FATF مهم‌ترین ادعای منتقدان را تایید می‌کنند
  عربستان سفارتخانه‌های ایران را هدف قرار داده است
  پس از عاشورای ۸۸ بسیاری از دست‌های پشت پرده رو شد
  قرارگاه‌های جنگ رسانه‌ای دشمن علیه ایران در عربستان و اسرائیل مستقرند
  چرا امام سال ۴۲ به نهضت آزادی اجازه ملاقات نداد؟
  توضیحات محسن رضایی درباره بررسی FATF و CFT در مجمع تشخیص
  FATF در مجاری قانونی!
  مجمع تشخیص درمورد CFT در چارچوب وظایف قانونی خود عمل می‌کند
  اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته برای آزادی مرزبانان
  توضیحات آیت‌الله جنتی درباره بررسی FATF در شورای نگهبان
  کودک‌کشی به سبک منافقین 
  ضدانقلاب، یار جدیدش را نپذیرفت
  تأکید ظریف بر اقدامات جدی پاکستان برای آزادی هرچه زودتر مرزبانان ایرانی
  جهانگیری در رابطه با CFT به اعضای شورای نگهبان توضیح داد
  کنایه عضو شورای شهر به عزاداران حسینی
  پیوستن ما به FATF مشکلات مالی ما را حل نخواهد کرد
- اندازه متن: + -  کد خبر: 198983صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامیچهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 09:15
در چهل سالگی انقلاب
در چهل سالگی انقلابشهیدخبر: دومین تهدید بزرگ، جنگ تحمیلی و ناجوانمردانه رژیم بعث عراق با همکاری نظام سلطه و رژیم های مرتجع منطقه برخلاف تمام مقررات بین المللی به ایران اسلامی بود.
  

داود عامری

نظام جمهوری اسلامی ایران در حال گذر از 40 سالگی خود است و کماکان با اقتدار و با اصرار بر اهداف اولیه خود به پیش می‌رود. در واقع چهل سالگی مرحله تکامل و تعالی است و جای آن دارد که اهل نظر و  بحث به صورت منصفانه و بدون تعصب، دستاوردها و کاستی های موجود را به بوته نقد و نظر بگذارند تا هم مسئولان به دلیل حسن نیت منتقدان، گوش های خود را برای شنیدن نقدها بهتر از قبل باز کنند و هم این که با تبیین دستاوردها بدون اغراق و شعار گرایی، ضمن افزایش سطح امید به آینده، امید به رفع نقایص را در مردم افزایش دهند و فرصت هرگونه عملیات روانی را از دشمن برای ایجاد یاس سلب کنیم.

 برای اینکه بتوانیم به درستی روند موجود در 40 سال گذشته را ارزیابی کنیم، باید ویژگی های جدید بعد از انقلاب را مرور کوتاهی داشته باشیم.

 اولین روزهای انقلاب، جمهوری اسلامی مواجه با سهم خواهی های غیرقانونی و غیر متعارف از سوی گروه‌های مختلف بود که نتیجه آن استقامت بر اهداف بزرگ انقلاب از سوی مردم به رهبری حضرت امام(ره)و افزایش ناامنی داخلی و ترورهای کور از ناحیه معاندان و کوردلان بود که بسیاری از شخصیت های خوش فکر و چهره‌های خدوم انقلاب را که می توانستند از مدیران و برنامه‌ریزان بزرگ انقلاب باشند، از مردم جدا کردند، ولیکن با هدایت‌های معمار کبیر انقلاب و حمایت یکپارچه ملت انقلابی، دشمنان نظام راه به جایی نبردند و موجب شد تا ضمن پاک سازی نیروهای ناخالص، دولت و ملت ایران مقاوم تر شود.

 دومین تهدید بزرگ، جنگ تحمیلی و ناجوانمردانه رژیم بعث عراق با همکاری نظام سلطه و رژیم های مرتجع منطقه برخلاف تمام مقررات بین المللی به ایران اسلامی بود.

 هنوز نهادهای انقلابی سازمان کامل خود را پیدا نکرده بودند و نظامات دوران ستم شاهی نیز فروریخته بود و یا سازمان مناسبی نداشت که دنیای استکبار با عاملیت یک دیکتاتور خود شیفته به نام صدام، تمامیت ارضی و کیان ملت ایران را مورد تهدید و تهاجم قرار داد که طبیعتاً دفع این شر بزرگ نیازمند بسیج تمامی امکانات کشور در دفاع و جهاد بود. که این مهم با سلحشوری بسیج ملت ایران، ارتش قهرمان و سپاهیان دلیر سامان یافت و یکی از بزرگترین تهدیدات صد ساله اخیر ملت ایران دفع شد.

سومین مواجهه بزرگ انقلاب که از همان روزهای اول نیز قابل پیش‌بینی بود، اتحاد استعمار مدرن، نظام‌های استکباری و رژیم های خود فروخته برای سرکوب و ناکام گذاشتن شعار استقلال خواهی و پیشرفت ملت ایران بود تا از تسری آن به سایر ملت های منطقه و آزادیخواه جهان جلوگیری نمایند. این هجمه ها پیوسته در جریان بوده و خود را به انحاء مختلف از قبیل تحریم اقتصادی، تحریم علمی، تهاجم فرهنگی و جنگ نرم نشان داده است که به رهبری حکیم بزرگ انقلاب و مقاومت هوشیارانه ملت و کارگزاران ایران اسلامی به تناسب پاسخ گفته شده و همچنان با آن درگیر هستیم.

حال با توجه به وقایع و شرایط، به صورت کلی می‌توان کارنامه انقلاب اسلامی را از بعد داخلی و خارجی و با نگاه به وظایف و عملکرد مردم و مسئولین مورد ارزیابی قرار داد که هر کدام نیاز به بحثی مستقل دارد.

 در یک نگاه کلی به حوزه داخلی با توجه به شرایطی که بدان اشاره شد، جمعیت کشور به بیش از دو برابر اول انقلاب رسیده است، لذا چنانچه بخواهیم تنها امکانات و زیرساخت های موجود را که در کشور پاسخگوی جمعیت امروز جامعه است، به صورت ساده محاسبه کنیم، نشان از رشد بیش از دو برابری در همه زمینه ما دارد. که البته رشد و توسعه در بعضی از زمینه ها غیر قابل قیاس است و این در شرایطی است که به هیچ عنوان سطح زندگی و میزان امکانات و رفاه عمومی قابل مقایسه با سال های اول انقلاب و یا قبل از انقلاب نیست و حتماً افراد متخصصی که هر دو زمان را درک کرده اند، تصدیق می کنند و موضوعی قابل مطالعه و ارزیابی است و اگر بخواهیم به صورت جزئی به مصادیق اشاره کنیم، خارج از حوصله این بحث و خوانندگان خواهد بود.

 اما اینکه چرا با وجود این رشد امکانات زندگی و افزایش رفاه عمومی، احساس عمومی به همان میزان آن را درک نمی کند، از دو جهت قابل تامل است. اول اینکه تمامی منتقدین و رسانه های معاند مترصد کوچکترین فرصتی هستند تا ضمن افزایش سطح مطالبات مردم، ضعف ها را به شکل برجسته و به صورت مستمر در منظر دیدگان مردم قرار دهند و در این راستا از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند و گاهی از داخل کشور هم ناخواسته بعضی ها در این مسیر حرکت کرده اند. لذا واقعیت امر این است که مردم ما طی سالهای متمادی، به خصوص در ده ساله اخیر فقط کمبودها را دیده و شنیده اند و دعواهای جناحی و  سیاسی بین گروهها و احزاب نیز برای مقصر نشان دادن طرف مقابل بر هیزم این آتش که در واقع یک عملیات روانی طولانی مدت و مستمر علیه جمهوری اسلامی بوده است، افزوده و کماکان می افزاید و باعث می شود دستاوردهای بزرگ دولت و ملت ایران کمتر مورد توجه قرار گیرد.

دومین مسئله ناشی از آسیب ها و ناتوانی در پیاده سازی عدالت اجتماعی و بهره مندی درست از پیشرفت ها و دستاوردهای کشور بوده است. واقعیت این است که تمامی مسئولین دلسوز نظام و مردم از عدم تحقق عدالت اجتماعی در کشور ابراز نارضایتی می کنند و این مسئله امر پوشیده ای نیست، اما آنچه مهم است و بارها رهبر معظم انقلاب نیز تاکید داشته اند، جمهوری اسلامی خود را متعهد تر از قبل در این حوزه می‌داند  و باید با همدلی و همکاری صمیمانه ملت و دولت، مسیر تحقق عدالت اجتماعی در کشور تا رسیدن به اهداف نهایی هموار گردد.

 دومین سطحی که امکان بررسی عملکرد نظام جمهوری اسلامی را به آسانی میسر می سازد، بررسی مسایل منطقه ای و بین المللی و جایگاه منطقه ای و جهانی ایران اسلامی است.

 امروز بر کسی پوشیده نیست که ایران اسلامی با انواع تهدیدات و توطئه های منطقه ای و جهانی روبرو است ولیکن کماکان بر حرکت و حضور قدرتمند خود در منطقه و جهان با نگاه به احترام متقابل و پیگیری آرمان های عدالت خواهانه خود ادامه می‌دهد و با وجود اتحاد تمامی دنیای غرب در برابر مواضع حق طلبانه ملت ایران، کوچکترین عقب‌نشینی از اصول خود نکرده است.

این امر نشان می دهد که قدرت و جایگاه بین المللی کشور به یک امر پذیرفته شده تبدیل شده است، چرا که در طی 40 سال گذشته انواع و اقسام فشارهای روانی و اقتصادی خللی در اراده ملت و رهبری ایران در ادامه مسیر پر افتخار استقلال و آزادی وارد نکرده و عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، دفاعی و حتی اقتصادی را فتح کرده است. این مساله جایگاه ملت ایران را در افکار عمومی جهان به عنوان یک ملت بزرگ، مستقل، حق طلب و قدرتمند به صورت بارزی ارتقاء داده است.

 انقلاب اسلامی با وجود همه فشارها و توطئه‌ها، زنده است و کماکان با اقتدار به مسیر پیشرفت و افتخار خود ادامه می‌دهد و این در سنجه کمبودها و پیشرفت ها، نشان از سنگینی کفه عملکرد مثبت و رضایت‌بخش با لحاظ شرایط 40 سال گذشته دارد، اما این به معنای غفلت از پیشرفت، بهبود مدیریت امور کشور وتسهیل معیشت مردم نیست، بلکه انتظار مردم ایران در 40 سالگی انقلاب بیشتر از اوایل و در دوران جوانی و نوجوانی انقلاب شده است، چرا که امروز ملت ایران با یک نظام بالغ و تکامل یافته مواجه هستند که توانسته است از عهده بزرگترین مشکلات و تهدیدها برآید. و این نتیجه کار مردم و مسئولین است و نمی توان یکی را دید و یکی را نه، پس شایسته است تا در چهل سالگی انقلاب کارکردها و وظایف هر دو را مورد بررسی و اهداف آن را ترسیم کنیم.

اما آنچه در این بین برای تحقق کامل اهداف انقلاب اسلامی یک پیش  نیاز است، ایجاد و حفظ نشاط و امیدواری در کشور و غلبه بر یأس آفرینی فزاینده رسانه‌های بیگانه است. نشان دادن اراده خدمت و قدرت برای پیشرفت، تحقق اهداف، ترمیم کاستی ها و قرار گرفتن در مسیر خود اصلاحی و خدمت صادقانه می تواند فضای کشور را به سوی همدلی بیشتر و بسیج همگانی برای حل مشکلات موجود بکند و با نقد و بررسی منصفانه و همت امت و کارگزاران نظام جامه تحقق آرمان ها به تن جامعه بزرگ ایران اسلامی بپوشاند.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ندا
| 1397/2/26 - 09:57 |     0     0     |
امروز بر کسی پوشیده نیست که ایران اسلامی با انواع تهدیدات و توطئه های منطقه ای و جهانی روبرو است ولیکن کماکان بر حرکت و حضور قدرتمند خود در منطقه و جهان با نگاه به احترام متقابل و پیگیری آرمان های عدالت خواهانه خود ادامه می‌دهد و با وجود اتحاد تمامی دنیای غرب در برابر مواضع حق طلبانه ملت ایران، کوچکترین عقب‌نشینی از اصول خود نکرده است.

ناشناس
| 1397/2/30 - 10:15 |     0     0    
پاسخ: یکی از مشکلات ما در زمینه تبیین صحیح انقلاب و دستاوردهای آن، کمبود نیرویی است که بتواند توضیح صحیح با قدرت مخاطب شناسی و کلمه شناسی داشته باشد که این وظیفه را انجام دهد زیرا عدم ارائه صحیح توضیحات و واقعیات سبب سرخوردگی مخاطب از انقلاب می‌شود که این از آفت‌های انقلاب است.

ندا
| 1397/2/26 - 09:57 |     0     0     |
تحلیل خوبی بود ممنونم جدا

ناشناس
| 1397/2/29 - 08:35 |     0     0     |
ما که همه تهدیدارو گذروندی اینم روش. کی مثل ونزوئلا بشیم الله اعلم!

ناشناس
| 1397/2/30 - 10:09 |     0     0     |
انقلاب اسلامی با وجود همه فشارها و توطئه‌ها، زنده است و کماکان با اقتدار به مسیر پیشرفت و افتخار خود ادامه می‌دهد

ناشناس
| 1397/2/30 - 10:15 |     0     0     |
امروز ما شاهد گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی در ایران هستیم در حالی که در هیچ بلوک قدرت و یا هیچ جناح سیاسی و معرفتی در ایران پیش بینی انقلاب را نداشت و امروز این انقلاب که باید تحت عنوان نهضت بزرگ اسلامی از آن یاد کنیم دستاوردها و کارآمدی‌های زیادی داشته است.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  کسانی که ترویج می‌کنند راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم خیانت می‌کنند/ جوان‌ها راه‌حل مشکل هستند نه مشکل
30 نظر (فعال: 30 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جزئیات انتقام سپاه از قاتلان هموطنانمان در اهواز+تصاویر
22 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  به نتانیاهو توصیه می کنم شنا در مدیترانه را تمرین کند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال وتورم تصمیم‌های جدی بگیرید
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جنبه‌های سیاسی حج فراموش نشود
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همایش بسیجیان و احیای قدرت نمادین انقلاب
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سرلشکر باقری: جزء 7 قدرت اول پهپادی جهان هستیم/ در مقابل تحرک تروریست ها در نزدیکی مرزها سکوت نخواهیم کرد
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   افشاگری دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره کشورهای عربی و آمریکا
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  پیکر 2 شهید مازندرانی خان‎طومان کشف و شناسایی شد
8 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سه‌گانه انتقام سپاه در خارج از مرزها/پهپادها در کنار موشک ها
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار