خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  تأکید ظریف بر اقدامات جدی پاکستان برای آزادی هرچه زودتر مرزبانان ایرانی
  جهانگیری در رابطه با CFT به اعضای شورای نگهبان توضیح داد
  کنایه عضو شورای شهر به عزاداران حسینی
  پیوستن ما به FATF مشکلات مالی ما را حل نخواهد کرد
  80 گروهک تروریستی در پاکستان منتظر اقدام ایران
  بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای «FATF» بود
  سخنرانی محکوم فتنه ۸۸ در دانشگاه خلیج فارس
  درخواست ۴ هزار دانشگاهی از شورای نگهبان درباره CFT
  رئیس جمهور از پیشرفت‌های صنعت دفاعی قدردانی کرد
  سردار نقدی: دست ما در جنگ اقتصادی پُر است
  سانسور پیامدهای پذیرش FATF در روزنامه‌های زنجیره‌ای
  سوءاستفاده خوب منافقین از اظهارات آقای وزیر +تصاویر
  جامعه اهل سنت گروگانگیری مدافعان امنیت را محکوم می کند
  سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
  ممنوعیت تردد زائران بدون گذرنامه در مرزهای سه‌گانه
  لایحه FATF چگونه در شورای نگهبان بررسی می‌شود؟
  امیرعبداللهیان: قیافه ترامپ پس از ١٣ آبان دیدنی است
  تا ما را خلع سلاح نکنند دست نمی‌کشند
  سو استفاده شبکه منافقین از سخنان آقای وزیر
  چک لیست 400 راهکار ضد تحریمی تدوین شد
  در چارچوب قوانین در زمینه FATF حرکت خواهیم کرد
  این چراغ به خانه رواست!
  راز گستاخی دشمن 
  علت تشدید اتهامات آمریکا علیه ایران
  اروپا با چه زبانی بگوید مقابل ماست نه پشت ما؟
  مشکلات کشور و داروی تقلبی اصلاحاتچی ها
  تخریب فرمانده دفاع مقدس، برنامه‌‌ای از پیش تعیین شده
  آیا الحاق ایران به FATF منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود؟
  ترسیم الگوی پیشرفت ایران برای پنجاه سال آینده
  الحاق ایران به FATF منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 197636صفحه نخست » بین المللیکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 18:20
عربستان عامل کشتار شیعیان و درگیریهای قومی مذهبی در افغانستان
شهیدخبر: سعودیها برآنند تا با تاکتیک کشتار شیعیان، در کنار انتقام گیری از آنان برای عدم همکاری، شعله درگیریهای طایفه‌ای را در افغانستان روشن نگاه داشته و جا پای محکمی برای خود در این کشور ایجاد کنند.
  

سلیمان زارع: همانگونه که در قضیه سوریه و عراق ترکیه مجری سیاست های سیاسی نظامی آمریکا و حتی مامور تامین نیروهای نظامی در این دو کشوراست در قضیه افغانستان نیز عربستان سعودی مجری سیاست های سیاسی و نظامی آمریکاست.

پشت پرده کشتار شیعیان در افغانستان تنها به یک عامل منتهی نمی شود و هر بار که شاهد رویدادی در این کشور هستیم باید چندین بعد و جهت این رویداد را در داخل و خارج افغانستان دنبال کنیم. در ابتدا کشتار شیعیان برای انتقام گیری از این اقلیت است.

هر چند درگیری‌های قومی و مذهبی عامل مهمی در ناآرامی‌های افغانستان بوده و هست؛ اما نباید از این نکته غافل شد که همین موضوع دستاویزی برای برخی کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی قرار گرفته تا از قِبل این نقطه ضعف، اهداف پشت پرده خود را در قالب بازی سازی‌های قومی و مذهبی دنبال کنند. در این راستا کشتار گاه و بیگاه شیعیان در افغانستان موید این ادعا است.

در سراسر افغانستان هزاره های شیعه تن به خود فروشی و تحت تاثیر قرار نگرفتن دلارهای نفتی سعودی از ۲۰۰۱ تاکنون قرار نگرفته است. لذا برای اینکه انتقام عدم همکاری هزاره ها با عاملان سعودی و آمریکایی گرفته شود شاهد هجمه عظیم علیه این اقیلیت هستیم مخصوصا این هجمه در زمانی بیشتر شده است که شیعیان هزاره افغانستان بعد از خروج از سلطه نسبی طالبان در همکاری با نهادهای دولتی افغانستان نقش ایفا می کنند و برای حمایت از تشکیل دولت مرکزی قدرتمند برای تامین امنیت آنان شاهد حضور بی سابقه آنان در انتخابات آتی هستیم.

عربستان عامل کشتار شیعیان و درگیریهای قومی مذهبی در افغانستان

هزاره ها با حضور ۲۰ درصدی خود در افغانستان نقش تاثیرگذاری در این کشور دارند. از میان این قوم کسانی مثل «محقق» و شهید «مزاری» برخاستند و از زمان سلطه طالبان هر کجا که هزاره ها بودند طالبان هم بودند.

در مجموع پراکندگی گسترده هزاره ها باعث سرکوب این اقلیت شده است. درباره گستردگی هزاره ها وشیعیان به طور اجمال می توان به مناطق جغرافیای آنها به این شرح اشاره کرد: در «ارزگان» شیعیان در شهرستان های «گیزاب» و «ارزگان خاص» ساکنند. در «بامیان» شیعیان در «یکاولنگ»، «پنجاب ورس»، «شیبر»، «سیغان» و «کهمرد» ساکنند. در «بدخشان» که بسیاری از هزاره ها شیعه ۱۲ امامی هستند در کنار تاجیک های اسماعیلی در این ولایت ساکنند که متاسفانه هنوز طالبان تلاش میکنند مناطق کوهستانی بدخشان را درکنترل خود باقی نگه دارند و هرازچندگاه شاهد افزایش سلطه طالبان به مناطق کوهستانی بدخشان نیز هستیم.

در «پروان» شیعیان در شهرهای «شیخ علی» و «سرخ پارسا» ساکنند. در «پکتیا» در شهر «گردیز» ساکنند. در «غزنی» این اقلیت در شهرهای «جاقوری»، «مالستان»، «اجرستان»، «ناهور»، «جغتو»، «قره باغ» و «خواجه عمری» ساکنند. در «غور» هم این شیعیان در شهرهای «لعل»، «سرجنگل» و «پسمانده» ساکنند. در ولایت «فراه» علاوه بر شیعیان هزاره، شیعیان «نیکودری» و «بلوچ» هم هستند، در ولایت «قندهار» هم به دلیل سرکوب هزاره ها و شیعیان از سال ۲۰۰۱ شاهد کاهش شدید آنان در این ولایت هستیم.

قابل ذکر است که بیشتر شیعیان قندهار «قزلباش» هستند. به طور کلی مناطق وسیع دیگری از ولایت «بامیان» که برخی از آنان ذکر شد و «دایکندی»، «وردک»، «سرپل» و «غور» دامنه جغرافیایی هزاره ها و شیعیان هستند و اگر نگاهی به اخبار حملات طالبان از ۲۰۰۱ داشته باشیم، بیشترین حملات طالبان متوجه این مناطق بود که نام برده شد.

اگر چه شیرازه طالبان بعد کشته شدن ملاعمر پاشیده شده اما کماکان هنوز بخشی تحت حمایت مالی سعودی و حمایت نظامی پاکستان است به طوری که از میان دستگیر شدگان حملات انتحاری چند روز اخیر به کابل، افرادی دستگیر شدند که در اعترافات خود اعلام کردند: آموزش‌های نظامی و استفاده از جلیقه های انتحاری را در مدارس «اصحاب الجنه»، «هاشمیه»، «اصحاب الصفه»، «منصوری لشکر» و «عمری لشکر» در منطقه «چمن» پاکستان که مربوط «مولوی احمد قندهاری» است، فراگرفته و توسط «محمدعارف عرفان» یکی از مسئولین حملات انتحاری مولوی احمد به شهر کابل انتقال داده شده اند تا حمله انتحاری و انفجاری را در محلات مورد نظرشان که عمدتا شیعه نشین بودند اجرا کنند. سعودی ها چون در قضیه سوریه و عراق بازنده اصلی بشمار آمدند، لذا نمی خواهند افغانستان را از دست بدهند. این در حالی است که نفوذ رو به افزایش چین و هند در افغانستان در کنار نقش سنتی ایران و روسیه در این کشور در شرایطی که این چهار بازیگر نگاه مثبتی به حضور بیشتر عربستان در افغانستان نداشتند، وضعیت را برای سعودی‌ها دشوارتر ساخته است.

عربستان عامل کشتار شیعیان و درگیریهای قومی مذهبی در افغانستان

در این شرایط با توجه به وضعیت کنونی افغانستان شاهد حضور و نفوذ بیشتر ریاض در بدنه حزب جمعیت اسلامی و هواداران اصلاحات و همگرایی در افغانستان هستیم. در کنار استراتژی جدید سعودی در عرصه سیاسی افغانستان، سعودی ها برآنند تا با تاکتیک کشتار شیعیان، در کنار انتقام گیری از شیعیان برای عدم همکاری شعله درگیری‌های طایفه‌ای را در این کشور روشن نگاه داشته و بدین ترتیب بتوانند جا پای محکمی برای خود در افغانستان ایجاد کنند. مخصوصا که افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون تا به این اندازه استعداد درگیری های مذهبی قومی را نیز نداشته بود.

پس همانگونه که ذکر شد بعد از سلطه طالبان بر این مناطق تلاش هزاره ها و شیعیان برای حمایت از تقویت دولت مرکزی شدت گرفت مخصوصا که این روزها شاهد توزیع شناسنامه های الکترونیکی برای ثبت نام رای دهندگان در انتخابات آتی هستیم.  

البتته شناسنامه های غیر قانونی هم توزیع شده که خلاف اراده مردم و غیرقانونی است و در واقع برخی این اقدام رئیس جمهوری افغانستان در توزیع شناسنامه های الکترونیکی در این برهه زمانی را اعلان جنگ دانسته اند. شما توجه کنید در مناطق پشتو نشین  مشکلی وجود ندارد تنها در مناطقی که با سیاستهای سعودی همراهی نمی شود، شاهد نا آرامی و انفجارهای انتحاری هستیم.

 در واقع هجمه علیه شیعان برای کاهش شرکت آنان در حمایت از دولت مرکزی افغانستان است. لذا در کنار این مسئله عربستان به کمک عوامل خود برای کشتار شیعیان یک کمک هم به غرب و در راس آن به آمریکا می کند به این معنی که توجه افکار عمومی جهان از مسائل سوریه و عراق به افغانستان معطوف می شود و شکست غرب و آمریکا در سوریه و عراق کمرنگ دیده می شود، مخصوصا که در کنار این مسئله افکار عمومی جهان شاهد بزرگ نمایی مسائل هسته ای ایران و برجام از یک سو و مسئله کره شمالی از سوی دیگر نیز هستند.

لذا با این همه فاکتور کسی به شکست تمام عیار آمریکا و عمالش در سوریه و عراق توجه نمی کند. در کنار این اهداف یکی دیگر از سناریوهای کشتار شیعیان در افغانستان که در چند هفته اخیر به بیش از صد تن رسیده اند، بزرگ نمایی حضور داعش در افغانستان است مخصوصا که برای بین المللی کردن حضور داعش در افغانستان حتی شاهد خود زنی غرب و آمریکا نیز هستم به این معنی که برای جلب افکار عمومی جهان و مخصوصا منطقه از حضور داعش در افغانستان شاهد کشته شدن خبرنگارهای شبکه خبرگزاری فرانسه، بی بی سی و آسوشیتد پرس هستیم.

کشته شدن این تعداد خبرنگار در کنار دیگر خبرنگاران داخلی افغان نشان از حضور مجدد آمریکا در افغانستان در دوره ترامپ هستیم. در هر صورت داعش شکست خورده در سوریه و عراق نیاز به یک مکان جغرافیایی جدید برای استقرار دارند و لذا بزرگ نمایی داعش در افغانستان در همین راستاست.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  کسانی که ترویج می‌کنند راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم خیانت می‌کنند/ جوان‌ها راه‌حل مشکل هستند نه مشکل
30 نظر (فعال: 30 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جزئیات انتقام سپاه از قاتلان هموطنانمان در اهواز+تصاویر
22 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  به نتانیاهو توصیه می کنم شنا در مدیترانه را تمرین کند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال وتورم تصمیم‌های جدی بگیرید
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جنبه‌های سیاسی حج فراموش نشود
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همایش بسیجیان و احیای قدرت نمادین انقلاب
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سرلشکر باقری: جزء 7 قدرت اول پهپادی جهان هستیم/ در مقابل تحرک تروریست ها در نزدیکی مرزها سکوت نخواهیم کرد
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   افشاگری دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره کشورهای عربی و آمریکا
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اطلاعیه ارتش در پی انتقام موشکی سپاه پاسداران از تروریست‌ها
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ماهی صفت: چرا آنها هیچ وقت سخنی از شهادت‌ دلیرمردان نزده‌اند؟
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار