خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  برخی کشورهای عربی در حادثه اهواز نقش داشتند
  روحانی: در توافقی می مانیم که منافعمان را تامین کند
  پیام بختیار به صدام چه بود
  شلتاق تروریستها در پناه کشورهای اروپایی
  کارشناسی که بی‌بی‌سی فارسی را سکه یک پول کرد
  دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد
  توضیحات عراقچی در خصوص نشست «وزرای خارجه ایران و ۱+۴»
  رئیس‌جمهور امشب در سازمان ملل درباره چه مسایلی سخن بگوید؟
  عدم منفعت در تعامل با آمریکا
  رابطه «خشونت پرهیزی» اصلاح طلبان با «عملیات تروریستی» اهواز چیست
  تخلف هیئت رئیسه مجلس در ارجاع یکی از لوایح «FATF» به کمیسیون امنیت ملی
  اولین تصاویر از خانه تروریست‌ها در اهواز
  نسبت کاخ سفید و حمله تروریستی اهواز
  پاسخ روحانی به ادعای آمریکایی‌ها درمورد حمله تروریستی اهواز
  ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
  محکم باشید و وا ندهید
  نقشه راهِ می‌شود و می‌توانیم
  شناسایی خانه تیمی و دستگیری ۲۲ تروریست در ارتباط با حادثه اهواز
  پنج تروریست در حمله تروریستی اهواز به هلاکت رسیدند
  آخرین وضعیت پیگیری پرونده شهدای منا
  در حادثه تروریستی اهواز ضعف‌های امنیتی وجود داشت
  گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد
  تجزیه‌طلبان در خوزستان چگونه به جنگ دامن زدند
  تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است
  روحانی در فرودگاه نیویورک:هدف ما تبیین سیاست های جمهوری اسلامی نسبت به منطقه و جهان در مجامع بین المللی است
  تشکیل کمیته ویژه برای ابعاد حادثه تروریستی اهواز در شورای عالی امنیت ملی
  اعلام جنگ نیابتی به ایران
  دوگانگی «بی بی سی» در انعکاس حادثه‌های تروریستی
  فعالیت آزادانه تروریست‌های الاحواز در لندن دور از چشمان بعیدی نژاد
  جایگاه ممتاز ایران و متحدانش در غرب آسیا
- اندازه متن: + -  کد خبر: 194666صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامیسه شنبه، 21 فروردین 1397 - 08:25
سالروز قطع مناسبات سیاسی ایران و آمریکا؛
روش های مقابله با آمریکا
روش های مقابله با آمریکاشهیدخبر: در سالروز قطع مناسبات سیاسی ایران و آمریکا؛ امروز «مرگ بر آمریکا» دیگر تنها یک شعار نیست و در طول بیش از سه دهه‌ی گذشته شعار «مرگ بر آمریکا» در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ظهور و بروز پیدا کرده است و در سطح جهانی الگوسازی شده است
  

فراگیری شعار «مرگ بر آمریکا» را می‌توان یکی از ثمرات انقلاب اسلامی دانست که البته امروز دیگر محدود به جغرافیای ایران اسلامی نیست و در بسیاری از نقاط دنیا از سوی آزادگان جهان فریاد زده می‌شود. این شعار جهانی را می‌توان نمادی از «استکبارستیزی» و «سلطه‌ناپذیری» ملت ایران دانست که در طول سی‌وشش سال گذشته، به‌عنوان الگویی قابل‌ اعتنا در پیش چشم ملت‌های دنیا بوده و درس‌های فراوانی برای بسیاری از جهانیان داشته است.

هرچند عده‌ای از «انقلابیون پشیمان» و «خودعاقل‌پنداران مرعوب» تلاش کرده و می‌کنند تا این شعار را به محاق برند و اثرات آن را در جامعه‌ی ما کم‌رنگ کنند، اما استدلال‌های مرعوبانه‌ی این قسم افراد و نیز خاطرات مشکوک‌الاعتبار آن‌ها نتوانسته است تاکنون پروژه‌ی «بزک کردن چهره‌ی آمریکا» را به نتیجه برساند. جالب‌تر اینجاست که هرازگاهی که برخی در داخل سعی می‌کنند نوعی «آلزایمر سیاسی» را فراگیر کنند تا سیاهه‌ی جنایات نظام سلطه از حافظه تاریخی ملت ایران پاک شود، این خود مستکبران و سلطه‌گران غربی هستند که با ادبیات خاص خودشان و رفتارهای زیاده‌خواهانه‌شان، عملاً تمام این رشته‌ها را پنبه کرده و ماهیت و خوی استکباری‌شان را که ملت ایران از آن بیزار است، به نمایش می‌گذارند.

تجربه‌ی سه دهه تلاش‌های نافرجام برخی جریان‌های سازش‌طلب برای پایان دادن به راهبرد استکبارستیزی نشان می‌دهد هرچند غرب و آمریکا به‌دنبال نفوذ و بازگشت در ایران است، اما درعین‌حال براساس سنن الهی نمی‌تواند خوی شیطانی خود را نیز پنهان سازد و ازاین‌رو هرچند گاه موفق شده است تا زمینه‌هایی برای رخنه و تطهیر چهره‌ی خود از طریق برخی عناصر داخلی پیدا کند، اما خیلی زود ورق برگشته و ماهیت حقیقی آن‌ها آشکار می‌شود.
 
ازاین‌رو می‌توان با قاطعیت گفت که به‌دلیل ماهیت اساسی استکباری دولت ایالات‌متحده‌ی آمریکا، پروژه‌ی «بزک‌سازی چهره‌ی آمریکا» و «آلزایمر سیاسی برای فراموشی استکبارستیزی» به نتیجه نخواهد رسید و این پروژه در آینده نیز توفیق چندانی نخواهد داشت.

اما باید گفت که هرچند شعار «مرگ بر آمریکا» نمادی از استکبارستیزی ملت ایران در سطح دنیای امروز است، اما مفهوم سلطه‌ستیزی تنها به شعار ختم نمی‌شود و جلوه‌های گوناگونی در میدان عمل می‌یابد. به‌طور کلی باید گفت در طول بیش از سه دهه گشته شعار «مرگ بر آمریکا» در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ظهور و بروز پیدا کرده و الگوسازی مناسبی برای دیگر ملت‌ها شده است.

اکنون در آستانه‌ی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نیز می‌توان جلوه‌های عملی «مرگ بر آمریکا» را در آوردگاه‌های گوناگون پیش روی ملت ایران برشمرد که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
 
1. جلوگیری از نفوذ و بازگشت آمریکا

اکنون و به‌خصوص در دوره‌ی پسابرجام، تلاش آمریکا برای نفوذ و بازگشت به ایران شدت گرفته است و به‌نظر می‌رسد مهم‌ترین راه مبارزه‌ی حقیقی با آمریکا، در حال حاضر، شناخت راه‌های رخنه و انسداد آن است. 

2. جلوگیری از گسترش قدرت محور غربی-عربی-عبری در منطقه

شکی نیست که منطقه‌ی غرب آسیا به آوردگاه رقابت دو محور مقاومت و سازش تبدیل‌ شده است که محور متحدان آمریکا با شعله‌ور کردن جنگ نیابتی به‌دنبال ضربه زدن به محور مقاومت و مهار اقتدار منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران است.
به بیان رهبر معظم انقلاب، «در منطقه هم آن‌ها می‌خواهند نفوذ ایجاد کنند؛ حضور برای خودشان دست‌وپا کنند و اهداف خودشان را در منطقه دنبال کنند. ما به حول و قوه‌ی الهی تا آنجایی که بتوانیم نخواهیم گذاشت این اتفاق بیفتد. سیاست‌های ما در منطقه، نقطه‌ی مقابل سیاست‌های آمریکاست.»[1]

در چنین شرایطی، حمایت کامل از مقاومت و حضور و نفوذ منطقه‌ای نظام، یکی دیگر از جلوه‌های «مرگ بر آمریکا» است.

3. مقاوم‌سازی اقتصاد

نمی‌توان از یاد برد که دشمن از آسیب‌پذیری اقتصاد ایران در سال‌های اخیر بیشترین سوءاستفاده را نمود و بزرگ‌ترین حجم تحریم‌های تاریخ را علیه جمهوری اسلامی ایران وضع نمود. اکنون چه غرب به وعده‌های خود در برجام عمل کند و چه نقض عهد کند، باید بدانیم که راه انسداد مسیر تکرار تحریم‌ها، مقاوم‌سازی اقتصاد با محوریت حمایت از تولید ملی است که لازم است براساس سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری دنبال شود و دولت نیز با تشکیل ستاد قوی و برنامه‌ی اجرایی کارآمد، سهم خود را در این عرصه به میدان عمل آورد.

4. مقاوم‌سازی فرهنگی

هرچند تهاجم فرهنگی و جنگ نرم که به‌دنبال تغییر باورها و ارزش‌های حاکم بر جامعه‌ی ایران است، سابقه‌ای به درازای چند دهه دارد، اما با پیشرفت فناوری در سال‌های اخیر، بر شدت و گستردگی آن افزوده ‌شده است و امروز در مقطع کنونی بیم آن می‌رود که با حضور مستقیم برخی مؤسسات پوششی و به‌ظاهر بین‌المللی، رخنه‌های فرهنگی در داخل، موجبات آسیب‌پذیری جامعه‌ی ما را ایجاد کند.

به تعبیر حضرت امام خامنه‌ای، «دشمن سعی می‌کند در زمینه‌ی فرهنگی، باورهای جامعه را دگرگون کند و آن باورهایی را که توانسته این جامعه را سرپا نگه دارد جابه‌جا کند، خدشه در آن‌ها وارد کند، اختلال و رخنه در آن‌ها به وجود بیاورد. خرج‌ها می‌کنند؛ میلیاردها خرج می‌کنند برای این مقصود. این رخنه و نفوذ فرهنگی است.»[2] بنابراین لازم است جبهه‌ی مؤمن انقلابی به میدان عمل ‌آمده و در این آوردگاه حساس از انقلاب اسلامی پاسداری نماید.

5. افشای چهره‌‌ی بزک‌کرده‌‌ی آمریکا 

رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «بعضی‌ها اصرار دارند این شیطان بزرگ را با این خصوصیات (که از ابلیس بدتر است) بزک کنند و به‌شکل فرشته وانمود کنند. چرا؟ دین به‌‌کنار، انقلابی‌گری به‌‌کنار، وفاداری به مصالح کشور چه می‌شود؟ عقل چه می‌شود؟ کدام عقلی و کدام وجدانی اجازه می‌دهد که انسان قدرتی مثل قدرت آمریکا را به‌عنوان دوست، به‌عنوان مورد اعتماد، به‌عنوان فرشته‌ی نجات انتخاب بکند؟ این [گونه] هستند؛ حقیقت امر این است. بله، خودشان را می‌آرایند؛ با ظاهر اتوکشیده، با کراوات، با اودکلن، با ظواهر به‌ظاهر چشمگیر، خودشان را در چشم افراد ساده‌لوح جور دیگری جلوه می‌دهند. حقیقت رژیم آمریکا این‌هاست.»[3] همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، جریان نفوذی، با همه‌ِی شکست‌هایی که تاکنون با آن‌ها مواجه شده است، از تطهیر آمریکا دست نمی‌کشد و بنابراین باید جبهه‌ی جوانان مؤمن انقلاب اسلامی در افشای ماهیت حقیقی این چهره‌ی بزک‌شده بکوشند. 

6. جلوگیری از قدرت‌یابی جریان مرعوب و نفوذی

یکی از راهبردهای غرب برای نفوذ در ایران، حمایت از دستیابی جریان مرعوب و نفوذی به کرسی‌های قدرت است که عمدتاً از طرقی همچون انتخابات دنبال می‌شود. چنانچه پیتر هارل، از پژوهشگران اندیشکده‌ی «مرکز امنیت آمریکایی جدید»، به مقامات کاخ سفید چنین تجویز می‌کند: «آمریکا باید یک استراتژی تهاجمی ترویج اصلاحات سیاسی و اجتماعی در ایران را دنبال کند. آمریکا در این موضوع که قبل از انقضای توافق هسته‌ای، شاهد اصلاحات سیاسی در ایران باشد، یک منفعت و علاقه‌ی زیادی دارد. آمریکا باید با سرمایه‌گذاری کردن روی توافق هسته‌ای، به ترویج اصلاحات در ایران کمک کند تا تعامل بیشتر مؤسسات غیردولتی آمریکایی و بین‌المللی و نهادهای جامعه‌ی مدنی در ایران تسهیل شود و نیز (واشنگتن) به باقی ماندن در کنار فعالانی در ایران که به‌دنبال اصلاحات سیاسی در کشور هستند، ادامه دهد.»[4] بنابراین باید در مقابل جریان نفوذ هوشیار بود و نهادهای نظارتی مسئول از رخنه آن‌ها در فرایند انتخاباتی جلوگیری کرده و مانع از سناریوی آن‌ها برای راه‌یابی به قدرت شوند.

7. حل مشکلات مردم و کارآمدسازی

رهبر معظم انقلاب سال‌ها پیش تأکید کردند: «هرکه می‌خواهد با آمریکا مبارزه‌ی اساسی کند، باید به این مردم خدمت کند.»[5] واقعیت آن است که امروز کشور از چالش‌های جدی اقتصادی رنج می‌برد که عمدتاً ناشی از سوءتدبیرها و سوءمدیریت‌هاست. بار اصلی این مشکلات معیشتی را مردم بر دوش می‌کشند و همینان هستند که ولی‌نعمتان اصلی مسئولان هستند. اکنون وظیفه‌ی مدیران اجرایی آن است که با عمل به وعده‌های خود و حل مشکلات معیشتی جامعه، دشمنان را ناامید سازند.
 
یکی از راهبردهای غرب برای نفوذ در ایران حمایت از دستیابی جریان مرعوب و نفوذی به کرسی‌های قدرت است که عمدتاً از طرقی همچون انتخابات دنبال می‌شود. بنابراین باید در مقابل جریان نفوذ هوشیار بود و نهادهای نظارتی مسئول از رخنه آن‌ها در فرایند انتخاباتی جلوگیری کرده و مانع از سناریوی آن‌ها برای راه‌یابی به قدرت شوند.
 
بی‌تردید جلوه‌های گوناگون مبارزه حقیقی با آمریکا تنها به موارد فوق محدود نبوده و به‌ نظر می‌رسد لازم است جبهه‌ی مؤمن، خود را برای مبارزه‌ای چندوجهی و تمام‌عیار در این عرصه آماده سازند.

چنانچه حضرت امام خامنه‌ای می‌فرمایند: «نیروهای مؤمن ما در سرتاسر کشور بدانند که حرکت، به‌سمت اهداف و آرمان‌های اسلامی است. در این هیچ تردیدی نیست. و همه خودشان را آماده نگه بدارند، همه آماده باشند؛ نیروهای مؤمن، نیروهای اصیل و معتقد در سرتاسر کشور (که بحمدالله اکثریت قاطع این کشور را هم تشکیل می‌دهند) آماده‌به‌کار باشند. آماده‌به‌کار به‌معنای آماده‌ی جنگ نیست؛ یعنی هم آماده‌ی کار اقتصادی باشند، هم آماده‌ی کار فرهنگی باشند، هم آماده‌ی کار سیاسی باشند، هم آماده‌ی حضور در میدان‌ها و عرصه‌های مختلف باشند؛ آماده باشند، ما همه باید آماده ‌باشیم. در مقابل این جهت‌گیری‌های دشمنان (که دشمنان ما شبو روز نمی‌شناسند) ما هم بایستی شب و روز نشناسیم و همه آماده‌ باشیم.»[6]
 
پی نوشت ها:

[1]. بیانات در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل‌بیت (علیهم‌السلام) و اتحادیه‌ی رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، 26 مرداد 1394.
[2]. بیانات در دیدار فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، 25 شهریور 1394.
[3]. بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم، 18 شهریور 1394.
[4]. http://asipress.ir/vdci5wa3.t1aqw2bcct.html
[5]. بیانات در سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، 14 خرداد 1382.
[6]. بیانات در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری، 12 شهریور 1394.
 

محمدجواد اخوان

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 10 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
محمدحسن
| 1397/1/21 - 09:56 |     1     0     |
تنها روش مقابله به نظرم اونم الان حذف دلار از مبادلات و تقویت ارزش پول ملی مونه

فرهنگی بازنشسته
| 1397/1/21 - 10:27 |     1     1     |
بزرگترین اشتباه انقلاب این بود که با کشورهای ابرقدرت لجبازی کرد و مردم رو به این روز انداخت

ناشناس
| 1397/1/21 - 22:16 |     1     0    
پاسخ: شما نظر نده لطفا.بگذلریم دشمن سوار پشتمون بشه خووبه؟
ناشناس
| 1397/1/22 - 12:53 |     0     0    
پاسخ: تو مظمئنی فرهنگی هستی؟ خیلی بی فرهنگیا اما!

ناشناس
| 1397/1/22 - 09:23 |     0     0     |
امریکا امروز کشتی تجهیز کرده بره سوریه !

ناشناس
| 1397/1/22 - 12:52 |     0     0     |
تا زمانی که عین کره شمالی به خودمون وابسته نباشیم شکست برای امریکا بی معنیه

ناشناس
| 1397/1/22 - 21:08 |     0     0     |
تقویت بنیه اقتصادی و تولیدی و دفاعی بزرگترین و با اهمیت ترین راه مبترزه با امریکاست اونم که ما هیچکدوم رو در اولویت نداریم

ناشناس
| 1397/1/24 - 15:57 |     0     0    
پاسخ: من یه سوال دارم ، چرا همیشه مصرف کننده باید تعصب به خرج بده؟ چرا کمی از این تعصب رو تولیدکننده به حرج نمیده که یه کالای با کیفیت و قیمت معقول بده دست مردم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  چرا دمشق پاسخ کوبنده به اسراییل نمی‌دهد؟
   "تروریست‌ها" از سپاه قدس ایران می‌ترسند
  توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب
   وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد
  سلاح‌های فروخته شده سوئیس به امارات، در دستان داعش
   بسیجی امام خامنه‌ای با سرباز امام خمینی(ره) چه فرقی دارد؟
  حسرت نویسنده «دختر شینا» چیست؟
   برگزاری اردوهای آموزشی، ورزشی و تفریحی ویژه جانبازان نخاعی
  تشریح فرآیند افزایش درصد جانبازی/اعمال‌نفوذ برای افزایش درصد جانبازی ممکن نیست
   پیام تسلیت حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان اعتدال‌پور
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار