خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ایران در صف اول مبارزه با تروریسم در جهان است
  ایثار و ایثارگر در مجلس حائز اهمیت است
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 193241صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریسه شنبه، 22 اسفند 1396 - 09:50
شهدای جنگل مظلوم واقع شدند
شهیدخبر: قدرت الله سورکی آزاد از رزمندگان دوران دفاع مقدس و مبارزه با گروهک های ضد انقلاب در شمال کشور از کتاب خاطرات خود با نام«قنات تا قنوت» می‌گوید.
  

قدرت الله سورکی آزاد اصالتاً اهل شهرستان سورک شهرستان ساری و برادر شهید ایرج سورکی آزاد  یکی از رزمندگان است که در دوران پیروزی انقلاب, پس از پیروزی انقلاب و مبارزه با گروهک های ضد انقلاب و دوران دفاع مقدس مجاهدت‌های زیادی را در راه دفاع از انقلاب کرده است. کتاب«قنات تا قنوت» تاریخ شفاهی این رزمنده که توسط اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان مازندارن به چاپ رسیده در هفدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس  در بخش تاریخ شفاهی به عنوان اثر برتر برگزیده شد, به همین مناسبت با راوی این کتاب گفت‌و‌گویی داشتیم که آن را در ادامه می‌خوانید:

* چطور شد که تصمیم گرفتید این خاطرات و وقایع و اتفاقاتی که در آن سالها اتفاق افتاده را بنویسید و دیگران خصوصا نسل جوان از آن استفاده کنند?

 پس از شکل گیری اداره کل حفظ آثار در استان مازندران سردار  ملکی مسئول اداره کل حفظ آثار و دوستان دیگری آمدند در آنجا نشستند و آن چیزی که در مازندران در دفاع مقدس نقش داشت را بنویسند. جدای از اینکه نیروها اعزام به جبهه می شدند و در جبهه وظیفه شان را انجام می دانند خود مازندران در مقابل توطئه هایی که در مازندران شکل گرفت چه برخوردی کرد و چه مدیریتی کرد که یکی از اینها گروهک های شهری بودند و یکی از موارد دیگر جنگل بود که جریان آمل جریان سراسری است و این شد که اینها رفتند بین نیروهایی که در این زمینه نقش موثری داشتند و تلاشی کرده بودند از اینها مصاحبه گرفتند. از خود بنده هم نزدیک دوسال مصاحبه گرفتند تا توانستند یک مجموعه ای را شکل دهند که کتابی به نام «قنات تا قنوت» از آن خارج شود قنات بخشی از زندگی شخصی بنده بوده و قنوت هم ما در همه مسائل و مشکلات شکر خدا را می کردیم و این نام بسیار زیبا را برای کتاب قرار دادند و این بود که حفظ آثار و دفاع مقدس در استان مازندران این مسئولیت را به عهده گرفت و از حقیر خواستند که شما بیایید این برنامه خاطرات گویی و تاریخ شفاهی را بیان کنید که و ما این را برای نسل آینده بگذاریم.

*استقبال از کتاب و بازخوردهایی که دیگران از این کتاب داشتند, چگونه بود؟

این کتاب هزار نسخه چاپ شد و الان پیدا نمی شود, یعنی به سرعت این کتاب مورد استقبال قرار گرفت .ده ها نفر از من درخواست این کتاب را می کنند و من ندارم به آنها بدهم.چون این کتاب وقایعی را با واقعیت بیان کرد و مطالبی کمتر گفته شده مخصوصا درباره جنگل و مسائل دیگر را مطرح می کند.

فکر می‌کردم فراموش شدم

 در بخش های مختلف چه در زندگی فردی که تفکر این فرد چطور شکل گرفت و بعد هم چطور این کتاب توانسته مطالب و نگاه های دیگران را که سالیان سال مسکوت مانده بود بیان کند ده ها نفر صدها نفر در این قضیه نقش موثری داشتند اما فراموش شده بودند, اما این کتاب توانست اینها را به جامعه معرفی کند و برای این افراد تولدی دیگر بود که فکر می‌کردم فراموش شدم اما امروز احساس می کنم که با این کتاب زحمت ها و عملکرد گذشته ما امروز در کتاب آمد و بچه های ما و نسل ما ما را شناختند.

جالب است بگویم که همسرم و بچه های من نمی دانستند که من در این زمینه چه کارهایی را انجام دادم. خانواده ها و خیلی از دوستان می‌گفتند ما تا حالا فکر می کردیم شما یک نیروی عادی هستید اما عملکردت را چون بیان نمی کردی ما نمی دانستیم, اما در این کتاب شناختیم. 

* به نظر شما دلیل انتخاب این کتاب به عنوان کتاب مطرح دفاع مقدس کشوری چه بود؟

البته آنهایی که از بنده مصاحبه گرفتند تدوین کردند که بخشی از آنها اسمشان هست و بعضی از اساتید آمدند نشستند انتقاد کردند و به قول معروف ارزیابی کردند. من به اینها یک جمله گفتم. گفتم من نگاه نمی کنم این کتاب چند صفحه است مهم آن است که واقعی است. اصل مسئله واقعیتش هست.

ما در این کتاب اسوه ای مطرح کردیم, اسطوره هم یک تفکر خوبی است اما اسوه است که چه چیزی من را رسانده به اینجا> آیا پایه های اعتقادی من بود, فنداسیون تفکر من از کجا شکل گرفت, اینجا مهم است ما باید فنداسیون فکری انسان ها را برای مسئولیت ها ببینیم لذا بر این اساس یکی از مسائل مهمی که این کتاب انتخاب شد بیان واقعیت ها بود.

در این کتاب مطالبی را می بینید که خود من هم بعضی اوقات می خوانم تعجب می کنم که چطور این موضوع یادم آمد, تاریخ دقیق که با گروهک ها داشتیم, اتفاقات, ساعت دقیقش! ما در آنجا نتیجه چه گرفتیم چقدر شهید و مجروح دادیم چقدر طرف مقابل کشته داد همه اینها تطبیق پیدا کرد با همه آنهایی که آمدند در این راستا در جنگل کار کردند و دیدند, واقعیتی است که بیان شد, یعنی بیان به صورت واقعی بیان شده و در آن هیچ بزرگنمایی نبوده حتی من خواهش کردم که سعی کنید به حداقل برسانید.

 ما می توانیم ارزیابی کنیم که چطور این کتاب انتخاب شد, یقینا برای خودش یک ویژگی هایی داشت که این انتخاب صورت گرفت, البته خودم شایسته این نیستم ولی خون مطهر شهدا برای من این وظیفه را بوجود آورد چون شهدای جنگل مظلوم واقع شدند ما الان هر چه می گوییم از جنگ و جبهه می گوییم اما نمی گوییم در جنگل چه مصیبت هایی بر رزمندگان گذشت.

دراین کتاب می خوانید مثلا یک فردی که آمده بود شش تا از کادر بسیجی های ما را در قائم شهر ترور کرده بود و فرار کرده بود در جنگل! ما سه ماه تمام قدم به قدم در جنگل تعقیبش کردیم, شما سه روز نمی توانید در جنگل طاقت بیاوری. سه ماه در شرایطهای سرمای کشنده برف بالای یک متر دومتر و بارندگی های شدید!کسانی که این کتاب را تدوین کرده بودند به  جنگل بردند, آنها گفتند واقعا ما آنچه که در مصاحبه از شما گرفتیم و امروز آمدیم دیدیم خودش یک کتاب بود که مثلا از چه دره ای باید عبور کنی از چه جاهای صعب العبوری باید عبور کنی و چطور دشمن را محاصره کنی و در دام دشمن نیفتی.

در بیان واقعیت ها هنوز اندر خم یک کوچه هستیم

* دلیل کمتر پرداخته شدن به موضوع دفاع در جنگل پس از پیروزی انقلاب چیست؟

یکی از چیزهایی که در جامعه ما پنهان مانده این است که ما در بیان واقعیت ها هنوز اندر خم یک کوچه هستیم. ما زمانی که انقلابمان شروع شد و با رژیم شاه مبارزه کردیم و پیروز شدیم, بعد در جنگ تحمیلی دنیا در مقابل ما ایستاد. این جنگ منحصر به فرد قرن ماست و ما هنوز ناگفته های بسیار داریم که اگر مردم با این ناگفته آشنا شوند بیشتر متوجه می شوند که ما در مقابل حفظ این انقلاب چه بهایی دادیم, این بهاهای پنهان ماست که ان شاءالله شما با قلم خود و رسانه با نوشته های خود بتوانند این واقعیت ها و حقیقت ها را به جامعه برسانند و اطلاع رسانی کنند.

یکی از علتهایش این بود که جنگ عاملش بود که دو نفر بچه هایی که درگیر این مسئله بودند مثل شهید طوسی که در جبهه شهید شد, یعنی ایشان یکی از نیروهای موثر این کار بود بعد هم بعضی از مسئولین امنیتی از مسئولیت رفتند در جاهای دیگر مشغول شدند, یعنی مسئله امنیتی شان به دیگران واگذار شد که نبودند این مسئله را آگاهی داشته باشند و مسئله بعدی هم که متاسفانه در خیلی از جهات ما را به کارهایی مشغول کردند که آن کارها واقعیت ها را پوشش پنهانی داد.

* در پایان اگر نکته ای است, بفرمایید.

من تشکر می کنم ازشما . جمله آخرم باشد که ما وارث نیستیم ما امانت دار هستیم این امانت را به آن وجهه امانتداری حفظ کنیم.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  انصارالله: متجاوزان در ساحل غربی هیچ دستاوردی نداشته‌اند

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  FATF ناب‌ترین اطلاعات مبادلات بانکی ایران را در اختیار آمریکا قرار می دهد
18 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   اسرائیل چگونه فرو خواهد پاشید؟!
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  FATF، سپاه و رفع تحریم‌ها
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   چرایی اعتراض مردم به سهمیه دانشگاه برای خانواده های شهدا وایثارگران را پاسخ دهید
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  عاقبت داعش های وطنی
14 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
   فصلی دیگر در مدیریت عزتمندانه انقلاب
11 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  رمز گشایی از سیاه نمایی یک روزنامه اصلاح طلب علیه بنیاد شهید و امور ایثارگران
18 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 8)
   خمینی در سالگرد خمینی!
12 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  پاداش هایی که داده نشد، وعده هایی که داده شد!
15 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
   آمریکا درمنطقه شکست خورده است/مسئولان برای حل مسائل اقتصادی تصمیم‌های قاطع بگیرند و اجرا کنند / ملت ایران خسته و ناامید نیست
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار