خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  شاخص‌های اقتصادی ایران در زمان پهلوی
  چرا پروژه پرتاب ماهواره پیام ناکام ماند؟
  نقش مردم در مقابله با توطئه تحریم
  بزرگ‌ترین گناهِ محمدرضا پهلوی چه بود؟
  زنده باد ارتش قهرمان ایران
  استقبال اسد از ایفای نقش ایران در اقتصاد سوریه
  عددی که خار چشم دشمنان شد
  طوفان در شبکه عنکبوت
  وقتی سرگرم بزک برجام بودید رانت‌خواران مشغول کار شدند
  این اعلام جنگ علیه مشهد است
  انحلال خبرگان پیشنهاد کیست
  حرف آخر بهزاد نبوی برای فتنه آینده
  «راهبرد افزایش جمعیت» از روی سیاست‌زدگی و امنیت‌زدگی تدوین شده است!
  به چهل سالگی انقلاب خیلی غره نشویم
  غارت‌های بعد از فتنه دوستان تاجزاده را رو می‌کنم
  خطبه‌های سال ۷۶ هاشمی به نفع «خاتمی» بود؟
  برگزاری مناظره زاکانی و تاجزاده با موضوع حوادث ۷۸ و ۸۸
  کُد «روحانی» برای اصلاح‌طلبان در لوای تجلیل از «هاشمی»
  مسئولان، نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند
  افشاگری بی‌سابقه موسوی‌خویینی‌ها
  هدف آمریکا از جنگ اقتصادی از نظر روحانی
  دعوا نکنید، همه شما مسئولید
  یک قبیله پشت هر ردیف بودجه!
  پیام تسلیت روحانی در پی شهادت پرسنل ارتش
  عامل اصلی سقوط بویینگ ۷۰۷چه بود
  روحانی: مردم با حضور در ۲۲ بهمن پاسخ مسئولان آمریکا را می‌دهند
  نقش مرحوم هاشمی در هدایت چند کشور جهان!
  سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ منجر به شهادت 15تن از پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران شد
  راستی‌ها انقلابی هستند؟
  «فیک‌نیوزها» در کمین‌ هستند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 192923صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامییکشنبه، 20 اسفند 1396 - 09:40
در غائله‌های اخیر ایران پای عربستان در میان است؟
 در غائله‌های اخیر ایران پای عربستان در میان است؟شهیدخبر: برخی گمان می‌کنند سیاست‌ ضدایرانی رژیم سعودی از دوره «سلمان» به بعد آغاز شده اما مطالعه هزاران سند دولتی این رژیم نشان می‌دهد این سیاست‌ از سال‌ها پیش وجود داشته و از دوره سلمان آشکارتر، شدیدتر و صریح‌تر شده است.
  

ن گفته بود، عملاً کلید خورده است.

بن سلمان 12 اردیبهشت 96 (2 می 2017) در گفت‌وگویی با العربیه گفت، «چطور با کسی یا رژیمی تفاهم می‌کنید که... منطقش این است که [امام] مهدی منتظر می‌آید و باید بستر را برای رسیدن او آماده کنند و بر جهان اسلام مسلط شوند و مردمشان را بیش از سه دهه از توسعه محروم کنند و آنان را وارد مرحله گرسنگی و زیرساخت بد برای تحقق آن هدف کنند... تقریبا هیچ نقطه‌ای برای تفاهم با این رژیم نیست... این رژیم را چندین بار آزموده‌اند... یک بار گزیده شدیم و دو بار گزیده نخواهیم شد. می‌دانیم که ما هدف اصلی رژیم ایران هستیم؛ رسیدن به قبله مسلمانان هدف اصلی رژیم ایران است. منتظر نمی‌شویم تا نبرد در عربستان در بگیرد؛ بلکه تلاش می‌کنیم تا این نبرد در ایران باشد نه در عربستان».

قبل از ادامه بحث تاریخ‌های زیر را مرور کنید:‌

1- 3 بهمن 93  (23 ژانویه 2015) سلمان، شاه شد. «ویترین» سیاست و راهبرد عربستان اساساً تغییر کرد.

2- دو ماه بعد، 6 فروردین 94 (25 مارس 2015) آغاز جنگ علیه یمن؛ هدف اصلی، قطع دست ایران در بازه زمانی یک ماهه.

3- سه ماه بعد از شاه شدن سلمان، 9 اردیبهشت 94، محمد بن سلمان، جانشین ولی‌عهد شد.

4- پنج ماه پس از دولت جدید عربستان، 23 تیر 94، برجام، آیینه دقِ عربستان امضا شد.

5- پنج ماه بعد از امضای برجام، 10 آذر 94؛ گزارش تند CNN از کارشناسان سعودی و تأکید بر ضرورت ناامن کردن ایران از داخل و اینکه عربستان می‌تواند شش ساعته آسمان ایران را تسخیر کند (جزئیات بیشتر). این گزارش برآیند میزان تندشدن فضای اندیشه سیاسی سعودی علیه ایران بود.

6- یک سال بعد از شاه شدن سلمان، 12 دی 94، شیخ نمر اعدام شد؛ آنان که باید، می‌دانند که اعدام نمر، از نگاه دولت جدید عربستان، اعدام سمبلی از ایران و شیعه در عربستان بود. سپس حادثه سفارت عربستان در تهران رخ داد.

7- یک سال بعد از شاه شدن سلمان، بهمن 94 (فوریه 2016) همزمان با اجرایی شدن برجام؛ توصیه «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (FDD) از ریل‌گذاران مؤثر سیاست‌های دولت فعلی آمریکا به عربستان سعودی و امارات برای استفاده از قدرت اقتصادی خود به عنوان «سلاحی علیه ایران»؛ «عربستان سعودی می‌تواند بازیگران [شرکت‌های] اقتصادی را بر سر دو راهی قرار دهد: آن‌ها یا باید با ریاض تجارت کنند، یا با تهران، نه هر دو» (جزئیات بیشتر).

7- در اولین سالروز امضای برجام، 19 تیر 95 ؛ حضورِ آشکارِ بی‌سابقه مقامات سعودی مثل ترکی الفیصل در اجلاس سالانه منافقین و اعلام صریح تمایل عربستان برای سقوط نظام جمهوری اسلامی در ایران.

8- دو روز بعد از اجلاس منافقین 21 تیر 95؛ سایت میدل‌ایست آنلاین: عربستان مرحله منحصر‌به‌فردی از جنگ با ایران را آغاز کرد.

9- 12 اردیبهشت 96؛ بن سلمان: تلاش می‌کنیم نبرد در ایران باشد نه در عربستان.

10- 30 اردیبهشت 96؛ سفر دونالد ترامپ به عربستان؛ سمبلی از اتحاد آمریکا و عربستان (اعراب) علیه ایران (ناتو عربی-غربی علیه ایران).

11- 31 خرداد 96؛ بن سلمان ولی‌عهد عربستان شد.

12- تیر 96؛ قطع روابط عربستان با قطر به دلیل نقض «پیمان شرف» اعراب علیه ایران.

13- دی‌ماه 96؛ غائله دی‌ماه در ایران؛ یک ماه بعد، بهمن 96 (فوریه 2016)؛ اعتراف مریم رجوی به اینکه اغتشاشات در چند شهر ایران در دی‌ماه محصول کار منافقین بود (جزئیات بیشتر). امپراتوری رسانه‌ای سعودی پوشش ویژه این حوادث داشت حتی بعد از خوابیدن غائله.

14- بهمن 96 ؛ غائله دراویش در تهران. امپراتوری رسانه‌ای سعودی پوشش ویژه از این حوادث داشت.

15- اسفند 96 ؛ حمله طرفداران فرقه «شیرازی» به سفارت ایران در لندن، همزمان با سفر «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان.

شاید بپرسید این‌ غائله‌ها چه ارتباطی به عربستان دارد. ربطش به این است که راهبرد کنونی آمریکا «سرشاخ‌شدن مستقیم با ایران و روسیه» نیست و جایگزینش، اقدام از درون ایران است. حرفی که بن سلمان درباره انتقال جنگ به داخل ایران زد، از اندیشه‌های خودش نیست. وقتی کارشناسان و عوامل لابی سعودی در آمریکا تبلیغ می‌کنند که باید قومیت‌های داخلی ایران علیه نظام تحریک شوند، نشان از طرحی از پیش آماده شده دارد که اتفاقا برایش بودجه بسته شده است. ربطش به این است که وقتی عربستان فقط در موضوعی مثل «تخریب روابط ایران با روسیه» بودجه یک میلیارد دلاری برای بازه 2017 تا 2022 اختصاص داده (که اگر عمری باشد در خصوص طرح تخریب روابط تهران مسکو خواهم نوشت)، بدانیم که برای ناآرام شدن ایران از درون نیز بودجه تخصیص داده شده و دارد هزینه می‌شود. اساس برخی از این‌ طرح‌ها، «زخم‌»های داخلی است که محملی شده است برای ایجاد ناامنی و «علاج» فوری می‌خواهد؛ در غیر این صورت، غائله‌ها در ایران ادامه خواهد داشت و در شیب منتهی به انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، بستر خطرهای بزرگ‌تر را فراهم می‌کند.

بخواهیم یا نخواهیم، ایران هدف است. «ما در معرض آسیب هستیم؛ ما در معرض خطر هستیم». بعید است کسی از مسئولان، ناظران سیاسی یا دیگر دست‌اندرکاران امور نظامی یا دیپلماتیک و حتی اقتصادی در این مسئله تردید داشته باشد. 

شواهد خصومت عربستان و نقش آن در ناامنی در ایران

1- برخی تصور می‌کنند عربستان پس از روی کار آمدن «سلمان» با ایران دشمن شده است؛ خیر. عربستان فقط ویترین سیاست‌های خود را از آن زمان، تغییر داده. تا پایان مرگ «عبدالله بن عبدالعزیز» ویترین عربستان محافظه‌کاری بود. همان عبدالله مگر به آمریکایی‌ها نگفت که «سر افعی را بزنید» و هزینه‌اش با ریاض؟ مگر سید حسن نصرالله نگفت که برخی کشورهای عربی از اسرائیل خواسته بودند که برای زدن ایران، اول حزب‌الله را نابود کند (جنگ 33 روزه سال 2006) و علاوه بر تأمین برخی هزینه‌ها، همکاری اطلاعاتی هم کرده بودند؟

2- بررسی اسنادی که «ارتش سایبری یمن» سال 94 از سفارتخانه‌ها و چند نهاد دولتی عربستان منتشر کرد متعلق به بازه زمانی 2002 تا 2013 (1381 تا 92)، نکته مهمی را در خصوص ایران فاش می‌کند. بعد از قرائت و بررسی چند هزار از این اسناد می‌توانم بگویم که آنچه عربستان از سیاست‌های ضدایرانی از سال 93 (2015) علیه ایران رو کرده، قبلش هم بود و پیش از آن هم اجرا می‌شد (جزئیات بیشتر) و تنها تفاوتش محافظه‌کاری دیروز و صراحت امروز است. از 2015 به این سو، عربستان تعارف با خود، جهان عرب و ایران را کنار گذاشته و ماهیت خود را در ویترین به نمایش گذاشته است. عربستان سر سازگاری با ایران ندارد الا اینکه تمام راه‌های ممکن ضد ایرانی را طی کند. بهترین سیاست مقابل این «دیوانه تیغ‌ به دست» ترمیم زخم‌های داخلی، دوراندیشی، حرکت سنجیده طبق اصول جمهوری اسلامی و پاسخ‌های کوبنده‌ی به‌هنگام است.

2- محمد بن سلمان به آمریکایی‌ها تعهد داده بود که ظرف حداکثر «یک ماه» یمن را تصرف می‌کند و دست (متحدان) ایران را از این کشور و تنگه باب‌المندب کوتاه می‌کند. چند روز دیگر وارد چهارمین سال این جنگ می‌شویم! ایران هم گفته بود که «بینی‌ عربستان به خاک مالیده می‌شود». پس جنگ برای ریاض حیثیتی است حتی اگر کسری بودجه کمرشکن به بار آورد.

3- دولت جدید عربستان طبق طرح «معامله قرن» (ان شاء الله درباره آن هم خواهم نوشت)، هرگونه تنش‌زدایی میان ایران و غرب را خلاف نقش آینده خود می‌داند برای همین به‌شدت با توافق هسته‌ای (برجام) مخالف است و مثل اسرائیل خواهان اصلاح آن جهت فشار بیشتر بر تهران است. عادل الجبیر سوم اسفندماه با حضور در پارلمان اروپا، گفت: «ما ملاحظاتی درباره توافق هسته‌ای ایران داریم. این شرط که ایران اجازه غنی‌سازی دارد، مسئله‌ای خطرناک است و ایران می‌تواند... سلاح اتمی بسازد. این توافق ضعیف است و باید شامل نقاط غیراعلامی هم بشود... زیرا برخی مکان‌هایی که ایران برای برنامه هسته‌ای استفاده می‌کند، مخفی است و روشن نیست... این توافق برای تغییر "رفتار ایران" کافی نیست... ما به ایران می‌گوییم که بس است و انقلاب تمام شده است» (جزئیات بیشتر).

4- پس از امضای توافق هسته‌ای خصومت ریاض با تهران اوج گرفت. دولت محافظه‌کار ملک عبدالله، حداقل سه سال شیخ نمر را در زندان تحمل کرد و حاضر نشد او را اعدام کند. اما تیم جدید سلمان که «نمر» را نمادی از نفوذ ایران در شرق عربستان می‌دید، او را تحمل نکرد و گردن زد. عربستان می‌دانست این اعدام، واکنش‌های تندی در ایران برمی‌انگیزد؛ برای همین 48 ساعت قبل از حادثه سفارت در تهران، کارمندان سفارت و دیپلمات‌ها، خودروهای خود را برای فروش عرضه کرده بودند.

5- سخن گفتن از ارتباط عربستان و امارات با «بنیاد دفاع از دموکراسی‌‌ها» (اف.دی.دی) و اقدامات این بنیاد که تلاش برای تخریب برجام و تنگ‌تر کردن حلقه فشار اقتصادی امنیتی بر ایران است، مجالی جداگانه می‌طلبد. این موضوع خیلی مهم است و گفتنی‌ها بسیار.

6- تحریک نقاط حساسیت‌زا در ایران و فشار دادن زخم‌های اقتصادی و یا تفاوت‌های قومیتی داخل ایران از تاکتیک‌های فعلی ریاض است. البته این، زاییده مغز آل سعود نیست بلکه سیاست آمریکا و اسرائیل است. امنیتی کردن فضای ایران مثل بهره‌برداری از بسترهای موجود و تحریک اعتراضات مثل غائله دی ماه 96، پرونده‌سازی در حوزه‌هایی مثل حقوق بشر و تروریسم مثل راه افتادن غائله دراویش با هدف تحریک نیروهای امنیتی سپس متهم کردن ایران به سرکوب (که ناکام ماند)، تحریک قومیت‌های مختلف در ایران که از ذکر برخی موارد آن معذورم، از جمله کارهاییست که انجام شده و دارد انجام می‌شود که مورد اخیر هوشمندی دولتی و مردمی ایران را می‌طلبد.

7- استفاده عربستان از هر ظرفیت ضد ایرانی گروه‌های ایرانی مثل منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، گروههای مسلح در مرزهای غرب و شمال کشور و عموما گروه‌ها و افراد ضد جمهوری اسلامی چه در داخل چه در خارج از ایران. فعال شدن شبکه‌های منافقین در کشور تقریبا بر ناظرین سیاسی پوشیده نیست. آیا حمله داعش به مجلس نمونه‌ای احتمالی از همکاری موفق عناصر منافقین با تکفیری‌ها نیست؟

8- یکی‌شدن ادبیات اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها علیه ایران از شواهد مهم دیگر است که تشریحش فرصت مجزا می‌طلبد. صرفا به این نکته بسنده می‌کنم که عربستان اکنون ایران را دشمن نخست مردم منطقه معرفی می‌کند و اسرائیل هم همینطور. «گادی ایزنکوت» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل 16 نوامبر 2017 در اولین مصاحبه یک مقام اسرائیلی با نشریه‌ای سعودی (نشریه الکترونیکی ایلاف) گفت، «ایران بزرگ‌ترین خطر عملی [برای اسرائیل] در منطقه است».

9- غائله دی‌ماه 96، ماجرای آشوب‌طلبی گروهی از دراویش، تحریک مکرر جامعه در موضوع «حجاب» و دیگر مسائل اجتماعی و اخیرا موضوع «فرقه شیرازی» از جمله موضوعاتی است که هدفش تنها یک چیز است؛ تحریک تدریجی و مستمر جامعه ایرانی.

10- سوگندنامه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران. روز پنجشنبه (17 اسفند 96/ هشتم مارس) روزنامه الاهرام مصر، مصاحبه‌ای از «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین منتشر کرد که او در بخشی از آن گفته «زمانیکه سران خلیج [فارس] سوگند‌نامه‌ای برای مقابله با ایران تدوین کردند، هیچ کس آن را نادیده نگرفت، جز قطر». تا پیش از این کسی نمی‌دانست که سران عرب خلیج فارس چنین پیمانی میان خود بسته‌اند! اکنون روشن شد که این پیمان در سفر ترامپ به عربستان بسته شده است و چرا اندکی بعد عربستان، بحرین، مصر و امارات با قطر قطع رابطه کردند و خواستار قطع روابط دیپلماتیک با ایران شدند.

 

 

* * * 

این بازی با آتش عربستان در داخل ایران، تکه‌ای از پازلی بزرگ است که برای آن تقسیم کاری منظم میان آمریکا، اسرائیل، کشورهای عربی به رهبری ابوظبی و ریاض (و احتمالا با برخی کشورهای اروپایی) شده است. قطعات دیگر این پازل در سوریه، لبنان، یمن، افغانستان و قطعات دیگر آن در حوزه‌هایی مثل موضوع موشکی و حقوق بشر در ایران است. شما به سادگی از کنار این حرف محمد بن سلمان که در مصر گفت «ایران، ترکیه و گروه‌های تروریستی سه ضلع شرارت هستند» عبور نکنید و تصدیق می‌کنید که مقصودش از گروه‌های تروریستی داعش یا القاعده نیست بلکه حزب‌الله و اخوان‌المسلمین است. غائله‌های عربستان در منطقه بخصوص در ایران آغاز شده و ادامه دارد و هشیاری و اتحاد می‌طلبد نه دعوای سیاسی داخلی.

وحید صمدی

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 19 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/12/20 - 10:55 |     1     1     |
صد در صد که دست داره چون هدفش زمین زدن ایرانه

سهیل
| 1396/12/21 - 11:22 |     0     0    
پاسخ: عربستان کیه ؟ شیعه انگلیسی و دراویش بهایی انگلیسی تهشون به یه جا وصله و بس

ناشناس
| 1396/12/20 - 11:33 |     1     0     |
لعنت خدا بر:
مثلث شوم و نحس:
استکبار جهانی ، صهیونیست ها و مزدور راهبردی آنها، آل سعود، جاهل و احمق.

ناشناس
| 1396/12/20 - 11:58 |     1     0     |
چرا عربستان؟ چرا راه دور میرید؟ مگه .............که تا آقا حرفی میزنه اردعمل میشه چشه؟

ناشناس
| 1396/12/20 - 23:46 |     1     0    
پاسخ: دولتی مانند عربستان سعودی که براساس باور وهابی تاسیس شده است و درویش‌ها را مشرک و کافر محسوب می‌کند، نیز به دفاع از درویش‌های ایران پرداخته
یک جانباز
| 1396/12/21 - 11:54 |     0     0    
پاسخ: قبلا ایران رهبر معنوی جهان اسلامی و جنبشهای اسلامی بود و امثال عربستان از او حساب می بردند. اما الان حوزه نفوذ ایران به چند گروه شیعه محدود شده و آل سعود حمایت اهل سنت را جلب کرده است. پس چرا دشمنی نکند؟

ناشناس
| 1396/12/20 - 23:35 |     1     0     |
باید این دفعه حواسمون باشه و نیروهای لنتظامی رو خلع سلاح شده نفرستیم جلوی این اراذل انگلیسی

ناشناس
| 1396/12/22 - 11:17 |     0     0    
پاسخ: قبلا ایران رهبر معنوی جهان اسلامی و جنبشهای اسلامی بود و امثال عربستان از او حساب می بردند. اما الان حوزه نفوذ ایران به چند گروه شیعه محدود شده و آل سعود حمایت اهل سنت را جلب کرده است. پس چرا دشمنی نکند؟

ناشناس
| 1396/12/20 - 23:45 |     1     0     |
پشت پرده اغتشاشی که فرقه دراویش در شمال شهر تهران راه انداختند، رژیم وهابی عربستان قرار دارد.

ناشناس
| 1396/12/21 - 21:14 |     0     0    
پاسخ: باید به عربستان درس ادب بدیم تازه دیه حججاج منا رو هم نپدیرفت بده

حسام
| 1396/12/21 - 10:02 |     1     1     |
یه زمانی میگفتید امریکا حالا بعد از برجام شده عربستان . بسه بابا توهم توطئه

ناشناس
| 1396/12/21 - 11:54 |     0     0     |
عربستان برای ما شاخ شده چون ایران ضعیف شده هم از نظر نظامی هم اقتصادی هم فرهنگی هم مدیریتی هم سن مسئولین

ولی
| 1396/12/21 - 21:14 |     0     0     |
بله دست داره وقتی شما بسیجیا سفارت عربستان رو به اتیش کشیدید فکر نمیکردید باید تاوانشو پس بدید؟

ناشناس
| 1396/12/22 - 11:16 |     0     0     |
با اینکه آل سعود خود خوب می‌دانند که منافقین در ایران جایگاهی ندارند و این مهره سوخته فقط هزینه روی دست آنها می‌گذارد اما می‌خواهند این پیام را به آمریکا و اسرائیل بدهند که برای جلب توجه آنان از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کنند.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص و عضو فقهای شورای نگهبان شد
28 نظر (فعال: 24 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   سردار سلیمانی در حالا خورشید: کربلای ۴ عملیات اصلی بود، نه فرعی
20 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  آیا این بار هم تیغ مصلحت اندیشی سَر از تن فرهنگ شهدا جدا می کند؟/ چه کسی پاسخگو است؟
20 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
   تخریب به روش اصلاح‌طلبان؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای4
16 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  پیکر شهید «علیرضا بریری» به آغوش میهن بازگشت
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جریان «شیرازی‌ها» از هولوکاست حمایت می کنند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  منورالفکرانی که با سیاست‌های رضاخان همراهی کردند
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دوکوهه رزمندگان مدافع حرم در سوریه
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آموزش در پاراچنار شهادت در سوریه؛ امتیازی برای امتیاز
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دولتمردان گرایش به اشرافیگری نداشته باشند/ بعضی از سران آمریکا احمق‌های درجه یکی هستند
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار