خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  اعلام جنگ نیابتی به ایران
  دوگانگی «بی بی سی» در انعکاس حادثه‌های تروریستی
  فعالیت آزادانه تروریست‌های الاحواز در لندن دور از چشمان بعیدی نژاد
  جایگاه ممتاز ایران و متحدانش در غرب آسیا
  مروری بر جنایت‌های تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب در خوزستان
  خط و ربط تروریست‌های تکفیری و تجزیه‌طلب به کجا ختم می‌شود
  طرح خاورمیانه بزرگ از کجا هدایت می‌شود؟
  عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!
  تیر خلاص گروهک تروریستی مقیم اروپا به FATF
  کشور بدون اقتدار نظامی یعنی سرباز بی‌گلوله
  حمایت‌ از تروریست‌ها در لندن‌، تسلیت در تهران
  مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران هستند
  اخاذی از کشورهای منطقه و تسلط رژیم صهیونیستی بر آنها
  مولاوردی از کدام مجرم امنیتی دفاع کرد؟
  از سایه خود هم بترسید!
  "الاحوازی" کدام هدف را در ایران نشانه رفت؟
  عزم راسخ ایران در گرفتن انتفام خون شهیدان حادثه تروریستی اهواز
  تروریست‌ها بدانند مردم ایران در دفاع از امنیت کشور عزمی راسخ دارند
  نیروهای امنیتی تروریست‌ها را به سزای اعمالشان برسانند
  روسیاهی برای آمدنیوز و دیگر حامیان تروریست‌ها
  با گروهک عامل حمله تروریستی اهواز آشنا شوید
  روایت آیت‌الله جزایری از حادثه تروریستی اهواز
  گفتگوی پوتین و روحانی درباره حمله تروریستی اهواز
  پوشش بی‌بی‌سی، رویترز و العربیه از حملات تروریستی اهواز
  روند پیدایش گروهک تروریستی الاحوازیه در ایران
  دستگاه‌های مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند/ ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهد داد
  قاسمی: هرگز درخواست ملاقاتی از سوی ایران با ترامپ مطرح نشده است
  راه‌اندازی جنبش «نه به FATF» از سوی دانشجویان انقلابی
  انواع سامانه‌های راداری و موشکی پدافند هوایی به نمایش درآمد
  جنگ به ما آموخت در روز سختی باید روی پای خود بایستیم/ با عصبانیت آمریکا "قدر موشک‌ها" را بیشتر می‌دانیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 192163صفحه نخست » بین المللدوشنبه، 14 اسفند 1396 - 11:45
آمریکا به دنبال تحریم های گسترده علیه سپاه؟
آمریکا به دنبال تحریم های گسترده علیه سپاه؟شهیدخبر: آمریکا در فاز جدید اقدامات ضد ایرانی خود بر روی منابع حیاتی و شرکت های خصوصی ایران دست گذاشته است، اطلاق عناوینی چون «25 درصد از مالکیت»، «کمتر از 50 درصد مالکیت» و از این دست ادبیاتی که اخیرا وارد فضای تحریمی آمریکایی ها علیه ایران شده است.
  

یکی از اهداف آمریکایی ها در دور جدید مواجهه با ایران استفاده از گزینه های تحریمی به صورت مبنایی است. موضوعی که ابتدا از خروجی های نشست های اندیشکده ها و کتابچه های توصیه ای برخی از نهادهای فکری و امنیتی ایالات متحده منتشر و به بیرون مخابره شد، بیانگر این بود که آمریکایی ها به دنبال بازگشت تحریم های قبل از توافق هسته ای با ابعاد و بهانه های جدیدی از جمله تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نهادها و شرکتهای وابسته به آن هستند. این یادداشت در تلاش است بیان کند که آمریکایی ها به دنبال این هستند تا «تحریم علیه سپاه را به امری نهادینه تبدیل کنند». در زیر ابتدا به گزارشی از بنیاد دفاع از دموکراسی و سپس کمیته روابط خارجی اشاره می کنیم.

فوریه 2017، کتابچه تضمین منافع آمریکا

در فوریه 2017 کتابی منتشر شد تحت عنوان «تضمین منافع آمریکا، عصر جدید قدرت اقتصادی». در آن کتاب نویسندگانی چون هووان زاراتی که جزو پرو پاقرصترین مخالفان ایران هستند، پیشنهاداتی به دولت دونالد ترامپ دادند که ضروری است حالا که نزدیک به یک سال و سه ماه از انتشار آن کتاب می گذرد و اقدامات دونالد ترامپ و مجالس آمریکا نیز در همان چارچوب انجام می شود، به آن ها اشاره شود.

 

 

محور اساسی آن گزارش ایجاد تضییقات علیه سپاه بود. برای مثال یک محور و توصیه اساسی از آن گزارش این بود که «مقامات دولت جدید باید سپاه و ارگان‌های وابسته به آن را که پیشتر از بند تحریم‌ها گریخته بود، تحریم کنند.» در یک توصیه دیگر بیان شده بود که «وزارت خزانه‌داری پیشتر فقط 25 شرکت، 25 فرد و دو نهاد علمیِ وابسته به سپاه را تحریم کرده بود در حالی که «هزاران مورد دیگر که می‌تواند مورد تحریم واقع شود» زیرمجموعه سپاه است.» اطلاق «هزاران مورد دیگر» بدین معنی است که هدف قرار دادن سپاه با ابزار اقتصادی در دستور کار اکید آمریکایی ها و آن هم به صورت بسیار گسترده و نهادینه قرار گرفته است. در همان گزارش آمده بود که «تحریم‌های ثانویه باید در مورد همه شرکت‌های خارجی که با هر ارگان و شرکت سپاهی هرگونه همکاری در هر سطحی صورت می‌دهند، در نظر گرفته شود، یعنی آنها نیز در فهرست تحریم قرار گیرند. قوانین فعلی و دستورات اجرایی در این زمینه کفایت نمی‌کند.»

در یک بند عجیب از این گزارش ذکر شده بود که «به تدریج میزان سهامی که طبق قوانینِ تحریم، باید سپاه پاسداران در یک شرکت داشته باشد تا همکاریِ با آن موجب تحریم ثانویه شود، کاهش یابد، مثلاً به 25%.» این موضوع یعنی تجویز اینکه آمریکایی ها در تحریم هر شرکتی در ایران بنا به تفسیر خود از «مشارکت سپاه در آن شرکت» مجاز هستند. این موضوع آن جایی خطرآفرین می شود که این گزارش می افزاید هر بخشی از اقتصاد ایران که «تحت تأثیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» است و «سپاه در آن حضور جدی دارد، به فهرست تحریمی اضافه شود، حتی اگر رسماً به اندازه مورد نظر ما سهامِ آن شرکت و بنگاه اقتصادی در اختیار سپاه نباشد».

آمریکا به دنبال تحریم های گسترده علیه سپاه؟

 

در ادامه این کتاب نویسندگان برای گنجاندن افراد و شرکت های جدید در لیست تحریمی آمریکا و افزایش دامنه و حجم شرکت های تحریمی، توصیه می کنند که «برخی نهادها و شرکت‌های ایرانی که پیشتر هم به دلایل هسته‌ای و هم غیرهسته‌ای تحریم شده بودند، پس از برجام رفع تحریم شده‌اند. دولت ترامپ باید فهرستی از این نهادها و شرکت‌ها استخراج کند و به آنها هشدار دهد هر گونه مشارکت در اقدامات مخرب غیرهسته‌ای منجر به بازگشت تحریم علیه آنها خواهد شد. مهمترینِ اینها عبارت است از: بانک سپه یعنی حلقه وصل خریدهای نظامی ایران، بانک ملی که خدمات مالی به سپاه ارائه می‌دهد، ستاد اجرایی فرمان امام که در فساد مالی دست دارد و ایران ایر که همچنان بین پایگاه‌های نظامی سپاه و سوریه در تردد است. دولت ترامپ باید به شرکت‌ها و متحدان خارجی توضیح دهد که چرا این نهادها و شرکت‌های ایرانی مجدداً در فهرست تحریمی قرار گرفته‌اند و اینکه این اقدام «ذیل تعهدات و حقوق واشینگتن در برجام،‌ مندرج است» تا متهم به نقض برجام نشود.»

طرح H.R5132علیه سپاه

حالا که حدود یک سال و اندی از انتشار آن گزارش می گذرد، و رویکردهای کلان دولت ترامپ نسبت به ایران مشخص شده است، توجه به ابعاد و توصیه های آن گزارش اهمیتی مضائف پیدا می کند. توجه به این مسئله از این حیث اهمیت می یابد، که آمریکایی ها اخیرا طرحی را به کنگره برای اعمال تحریم های جدید علیه ایران پیشنهاد داده اند تحت عنوان «H.R5132 یا اعمال تحریم های اضافی نسبت به سپاه پاسداران ایران و سایر اهداف»، پیشنهاد داده اند که مطابق آن آمریکایی ها به دنبال این هستند که «شرکت هایی که مالکیت سپاه در آن ها کمتر از پنجاه درصد هست را نیز در فهرست تحریمی خود بگنجانند.»

آمریکا به دنبال تحریم های گسترده علیه سپاه؟

 

 این موضوع وقتی کنار توضیح یک سال پیش بنیاد دفاع از دموکراسی ها مبنی بر اینکه «میزان سهامی که طبق قوانین تحریم، باید سپاه در یک شرکت داشته باشد تا همکاری با آن موجب تحریم ثانویه شود،به 25 درصد کاهش یابد»، نشان دهنده این است که آمریکایی ها به دنبال تحریم های وسیع و گسترده علیه سپاه در این خصوص هستند، تا به هدف «هزاران مورد دیگر» که مورد توجه آن ها بوده است، برسند.

آمریکا به دنبال تحریم های گسترده علیه سپاه؟

 

یکی ار حامیان طرح H.R5132 یا اعمال تحریم های اضافی نسبت به سپاه پاسداران ایران و سایر اهداف و از جمله سرسخت ترین ضدایرانی های این روز های آمریکا رد رویس است که در این خصوص می گوید «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان قدرتمندترین بازیگر اقتصادی در ایران، ترور و برنامه های موشکی بالستیک و هسته ای ایران را به عهده دارد. با این حال صدها شرکت پیشرو آن هنوز تحت تحریم نیستند. این لایحه دو حزبی این شکاف را خاتمه خواهد داد. این لایحه پول منابع نقد یک گروه تروریستی که صدها آمریکایی و بی شماری از مردم سوریه ریخته است، قطع خواهد کرد.» به صراحت هدف از رتبه بندی این لایحه اینگونه بیان شده است که بتواند «منابع پیشران سپاه پاسداران را قطع کرده و تحریم هایی علیه شرکت های وابسته به سپاه را وضع کند».

آمریکا به دنبال تحریم های گسترده علیه سپاه؟

 

فاز جدید اقدامات ضد ایرانی آمریکا و لزوم هوشیاری مسئولان

آمریکا در فاز جدید اقدامات ضد ایرانی خود بر روی منابع حیاتی و شرکت های خصوصی ایران دست گذاشته است، اطلاق عناوینی چون «25 درصد از مالکیت»، «کمتر از 50 درصد مالکیت» و از این دست ادبیاتی که اخیرا وارد فضای تحریمی آمریکایی ها علیه ایران شده است، بیانگر رویکرد جدید آمریکایی ها برای تحدید و تهدید منابع مالی ایران و شریان های اقتصادی کشور است. این ادله وقتی بحران ساز می شود که هیچ منبع صلاحیت داری وجود ندارد که احراز کند، شرکتی که آمریکایی ها ادعا می کنند مثلا 25 درصد از مالکیت آن را سپاه برعهده دارد، خصوصی است یا خیر. به صرف اینکه آمریکایی ها قصد دارند «هزاران مورد دیگر» را به فهرست خود اضافه کنند، از نظر آن ها برای تحریم ها علیه ایران کفایت می کند. بهانه های جدید تحریمی آمریکا علیه ایران بایستی توسط مسئولان جدی گرفته شود، چه اینکه اینبار آمریکایی ها آمده اند تا تمام قد تمام اقتصاد ایران را دچار بحران کنند.

علی محقق

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 12 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/12/14 - 12:06 |     0     0     |
از کرامات دولت تدبیرو امیده دیگه به لطف خدا

ناشناس
| 1396/12/15 - 12:02 |     0     0    
پاسخ: رهبری فرمودن:
” امکانات و قدرت دفاعی کشور قابل مذاکره و چانه‌زنی نیست و در خصوص ابزارهای دفاعی کشور و هر آنچه اقتدار ملی را تأمین یا پشتیبانی می‌کند، هیچ‌گونه چانه‌زنی و معامله‌ای با دشمن نداریم و راه اقتدار را با قوت به پیش خواهیم برد.“


محمدپارسا
| 1396/12/14 - 12:17 |     0     0     |
مگرسپاه جزئی از ایران نیست تحریم سپاه یعنی تحریم ایران انها میتوانند هردروغی را واقعی جلوه دهند ولی ما بلد نیستیم حقایق را اشکار کنیم.. همه مسلمانان جهان در تحویل سال 97 برای زمینگیر شدن دشمنان اسلام وایران اسلامی باهم دست به دعا برداریم که راه نجات ما این است وگرنه هرچه برسرما میاید نتیجه گناهمان است

ناشناس
| 1396/12/14 - 13:53 |     0     0     |
لزوم هوشیاری مسئولان؟ خدانکنه اوناهوشیار باشن چون اونوقت دشمنارو میشناسن!

ناشناس
| 1396/12/15 - 12:01 |     0     0     |
البته گفته باشم ریشه این تحریم ها در داخل کشوره نه امریکا

ناشناس
| 1396/12/15 - 22:01 |     0     0     |
تقصیر کساییه که زمینه رو برای پررویی دشمن فراهم کردن

ناشناس
| 1396/12/15 - 23:23 |     0     0     |
بگذارید داستان را خلاصه کنیم؛ چه با اروپا و چه با آمریکا تحریم سپاه، وجه المصالحه حفظ برجام است.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  «برایان هوک» کیست و در «گروه اقدام ایران» چه ماموریتی دارد؟ +

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  چرا دمشق پاسخ کوبنده به اسراییل نمی‌دهد؟
   "تروریست‌ها" از سپاه قدس ایران می‌ترسند
  توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب
   وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد
  سلاح‌های فروخته شده سوئیس به امارات، در دستان داعش
   بسیجی امام خامنه‌ای با سرباز امام خمینی(ره) چه فرقی دارد؟
  حسرت نویسنده «دختر شینا» چیست؟
   برگزاری اردوهای آموزشی، ورزشی و تفریحی ویژه جانبازان نخاعی
  تشریح فرآیند افزایش درصد جانبازی/اعمال‌نفوذ برای افزایش درصد جانبازی ممکن نیست
   پیام تسلیت حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان اعتدال‌پور
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار