خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  مجمع تشخیص درمورد CFT در چارچوب وظایف قانونی خود عمل می‌کند
  اقدامات دیپلماتیک صورت گرفته برای آزادی مرزبانان
  توضیحات آیت‌الله جنتی درباره بررسی FATF در شورای نگهبان
  کودک‌کشی به سبک منافقین 
  ضدانقلاب، یار جدیدش را نپذیرفت
  تأکید ظریف بر اقدامات جدی پاکستان برای آزادی هرچه زودتر مرزبانان ایرانی
  جهانگیری در رابطه با CFT به اعضای شورای نگهبان توضیح داد
  کنایه عضو شورای شهر به عزاداران حسینی
  پیوستن ما به FATF مشکلات مالی ما را حل نخواهد کرد
  80 گروهک تروریستی در پاکستان منتظر اقدام ایران
  بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای «FATF» بود
  سخنرانی محکوم فتنه ۸۸ در دانشگاه خلیج فارس
  درخواست ۴ هزار دانشگاهی از شورای نگهبان درباره CFT
  رئیس جمهور از پیشرفت‌های صنعت دفاعی قدردانی کرد
  سردار نقدی: دست ما در جنگ اقتصادی پُر است
  سانسور پیامدهای پذیرش FATF در روزنامه‌های زنجیره‌ای
  سوءاستفاده خوب منافقین از اظهارات آقای وزیر +تصاویر
  جامعه اهل سنت گروگانگیری مدافعان امنیت را محکوم می کند
  سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
  ممنوعیت تردد زائران بدون گذرنامه در مرزهای سه‌گانه
  لایحه FATF چگونه در شورای نگهبان بررسی می‌شود؟
  امیرعبداللهیان: قیافه ترامپ پس از ١٣ آبان دیدنی است
  تا ما را خلع سلاح نکنند دست نمی‌کشند
  سو استفاده شبکه منافقین از سخنان آقای وزیر
  چک لیست 400 راهکار ضد تحریمی تدوین شد
  در چارچوب قوانین در زمینه FATF حرکت خواهیم کرد
  این چراغ به خانه رواست!
  راز گستاخی دشمن 
  علت تشدید اتهامات آمریکا علیه ایران
  اروپا با چه زبانی بگوید مقابل ماست نه پشت ما؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 191306صفحه نخست » سیاستدوشنبه، 7 اسفند 1396 - 15:42
دورنمای مواضع اروپایی‌ها در همگرایی با آمریکا برای تغییر برجام
ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
شهیدخبر: در حالی که ایالات متحده آمریکا مدت‌هاست توافق هسته‌ای را در عمل زیر پا گذاشته و وفق سند برجام نسبت به مسئولیت‌های خود متعهد نیست، تروئیکای اروپایی نیز در میان دو گزینه «صیانت واقعی از برجام» و «همکاری با آمریکا در تغییر برجام»، گزینه دوم را انتخاب کرده‌اند!
  

 بی‌شک «کنفرانس امنیتی مونیخ» نقطه آشکارساز هم‌پیمانی مشترک ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپایی در قبال توافق هسته‌ای و تغییر آن محسوب می‌شود. در حالی که ایالات متحده آمریکا مدت‌هاست توافق هسته‌ای را در عمل زیر پا گذاشته و وفق سند برجام نسبت به مسئولیت‌های خود متعهد نیست، تروئیکای اروپایی نیز در میان دو گزینه «صیانت واقعی از برجام» و «همکاری با آمریکا در تغییر برجام»، گزینه دوم را انتخاب کرده‌اند! بر این اساس، آمریکا و اروپا در حال تکمیل جورچین هسته‌ای مشترکی هستند که در قبال ایران چیده‌اند. اما سؤال اصلی اینجاست که آیا این نقشه و طرح مشترک، در جریان کنفرانس امنیتی مونیخ چیده شده است، یا هم‌پیمانی واشنگتن و اروپای واحد در تقابل با برجام از قبل وجود داشته است؟ پاسخ به این پرسش مهم، مستلزم در نظر گرفتن نکاتی است که به آنها اشاره می‌شود.

گذار از برجام؛ بازی اروپا
 در زمین آمریکا
نخست اینکه در اوایل تابستان امسال، میان ایالات متحده آمریکا و دو کشور فرانسه و انگلیس هماهنگی‌های اصلی و نهایی در موضوع «گذار از توافق هسته‌ای» و «تغییر برجام» صورت گرفته است. در مرداد ماه امسال، امانوئل مکرون برای نخستین بار اعلام کرد که می‌توان بر سر موضوعاتی مانند توان موشکی ایران و ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ میلادی (زمان پایان یافتن محدودیت‌های زمانی ایران وفق برجام)، با تهران وارد مذاکره شد! در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک (شهریور ماه امسال) نیز نشست‌ها و رایزنی‌های متعددی میان مقامات ارشد و دیپلمات‌های آمریکایی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی صورت گرفت. اگرچه در ابتدا از سوی کشور آلمان مخالفت‌هایی در این زمینه با آمریکا صورت گرفت، اما در نهایت زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان و دیگر مقامات این کشور آمادگی خود را برای همکاری بر سر «تغییر برجام» به طرف آمریکایی اعلام کردند. با این حال مقامات اروپایی معتقد بودند که چنین اقدامی باید به صورتی هماهنگ، نرم و با ادبیاتی ملایم صورت گیرد تا غرب در نظام بین‌الملل نسبت به بدعهدی در قبال برجام متهم نشود. از این رو مقامات اروپایی به صورت مداوم در مواضع خود از «حفظ برجام» و «پایبندی به توافق هسته‌ای» سخن می‌گفتند تا به این وسیله بتوانند افکار عمومی جهان را بر سر این موضوع، مدیریت کنند.
هم‌اکنون، اتحادیه اروپا بازی خود در زمین ایالات متحده آمریکا را در قبال برجام آشکارتر کرده است. مروری بر اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ، چنین حقیقتی را نشان می‌دهد.
«هربرت‌ مک‌مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا در سخنرانی ضد ایرانی و ضد برجامی خود در مونیخ اظهار داشت: «اکنون زمان رسیدگی به نقایص جدی در توافق [هسته‌ای] با ایران و مقابله با فعالیت‌‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور از جمله تولید و اشاعه موشک و حمایت تهران از شبه‌نظامیان و تروریست‌‌های دست‌نشانده‌ای است که مناقشه‌‌های ویرانگر در سراسر خاورمیانه ایجاد می‌کنند!»
بی‌شک، اظهارات مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، نقض صریح برجام و سند عینی گذار از توافق هسته‌ای از سوی واشنگتن محسوب می‌شود. مک‌مستر در بخش دیگری از سخنان خود نیز ایران را مکانی نامطمئن برای سرمایه‌گذاری دانست. این سخنان وی نیز مصداق عینی نقض ماده 29 برجام محسوب می‌شود. در چنین شرایطی، مقامات اروپایی نه تنها موضعی در برابر نقض برجام از سوی مک‌مستر و دیگر مقامات آمریکایی اتخاذ نکردند؛ بلکه بازی واشنگتن را عملاً تکمیل کرده و در مقابل، سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند. 
«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان در این باره اظهار داشت: «از آمریکا می‌خواهیم برجام را لغو نکند؛ به ازای آن از آمریکایی‌ها می‌خواهیم تلاش کنند با کمک یکدیگر راهبردهای جدیدی را برای مقابله با سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده ایران و عقب راندن نفوذ آن در منطقه خاورمیانه تعیین کنیم.»!
جالب و قابل توجه اینکه مقامات دو کشور فرانسه و انگلیس نیز صرفاً به اعلام حمایت کلی از برجام (توافق هسته‌ای دفرمه شده) اکتفا کرده و در مقابل، به صورت مصداقی سیاست‌های منطقه‌ای ایران (که در راستای تحقق امنیت در منطقه می‌باشد) را مورد حمله قرار داده‌اند. واقعیت امر این است که شکست داعش و دیگر گروه‌های تروریستی و تکفیری مورد حمایت مشترک آمریکا و اروپا، خشم آنها را از سیاست‌های منطقه‌ای ایران برانگیخته است. از این رو واشنگتن و تروئیکای اروپایی درصددند از «برجام» به مثابه اهرم فشاری برای تحدید توان موشکی، دفاعی و منطقه‌ای کشورمان استفاده کنند. این فرمول رفتاری که ریشه در راهبرد مهار ایران از سوی غرب دارد، مورد توافق کامل ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپایی قرار گرفته است. 
با این حال، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در این مسیر با موانع سختی مواجه هستند. ایستادگی قاطعانه جمهوری اسلامی ایران در مقابل بدعهدی‌های غرب و اصرار بر حق کشورمان بر توسعه توان موشکی و دفاعی خود به ناتوانی غرب در شکل‌دهی دوباره میز مذاکره با ایران منجر شده است. در چنین شرایطی، خبرگزاری رویترز به نکات تأمل‌برانگیزی در خصوص بازی مشترک آمریکا و اروپا در تقابل با برجام اشاره کرده است.
از دوراهی انتخاب اروپایی
 تا دوگانگی مواضع سیاسی
بلافاصله پس از پایان کنفرانس امنیتی مونیخ، رویترز در گزارشی تأمل‌برانگیز مدعی شد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا خواسته‌های خود از تروئیکای اروپایی در قبال توافق هسته‌ای با ایران را تعدیل کرده است. بر اساس گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا در سندی که برای سفارتخانه‌های کشورش در برلین، پاریس و لندن ارسال کرده مطالبات پیشین رئیس‌جمهور آمریکا از این کشورها درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ را تعدیل کرده است. منابع آمریکایی و اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند وزارت خارجه آمریکا در سندی از دولت‌های سه کشور اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) خواسته صرفاً متعهد شوند برای بهبود توافق هسته‌ای با ایران در آینده تلاش کنند. محورهای اصلی گزارش رویترز که به نقل از دیپلمات‌ها و مقامات آمریکایی و اروپایی منتشر شده است، عبارتند از:
۱ـ اروپایی‌ها درباره اینکه چه موضوعی ترامپ را راضی خواهد کرد مطمئن نیستند و تمایل ندارند درباره چنین خواسته‌ای متعهد شوند و بعداً ببینند که ترامپ دوباره مطالباتش را افزایش داده است.
۲ـ در سند وزارت خارجه آمریکا که برای سفارتخانه‌های این کشور در برلین، پاریس و لندن ارسال شده، آمده است: «ما خواستار تعهد شما مبنی بر همکاری با یکدیگر برای رسیدن به یک توافق تکمیلی یا جهت پرداختن به توسعه یا آزمایش موشک‌های دوربرد، ضمانت بازرسی‌های قدرتمند آژانس و اصلاح معایب موسوم به «بندهای زوال‌پذیر» توافق هستیم.»
۳ـ یک مقام بلندپایه آمریکایی می‌گوید در صورتی که ایالات متحده به دنبال دستیابی به توافق تکمیلی یا متعاقب باشد به دنبال جلب حمایت ایران، روسیه و چین خواهد بود، اما بدون این کشورها و تنها با توافق آلمان، فرانسه و انگلیس هم ادامه کار امکان‌پذیر است.
4ـ-در چنین سناریویی، ممکن است این چهار کشور غربی به یک توافق تکمیلی دست یابند که به موجب آن، در صورت تخلف ایران از شرایطی که جدیداً تعیین می‌شود، تحریم‌ها علیه این کشور باز خواهد گشت. مذاکره‌کنندگان اروپا (انگلیس، فرانسه و بریتانیا) در نشستی که قبلاً گزارش نشده در پاریس درباره نحوه برآورده کردن مطالبات ترامپ بحث و تبادل‌نظر خواهند کرد. مقامات اروپایی می‌گویند هنوز نمی‌دانند مطالبات مطرح شده در سند وزارت خارجه آمریکا پابرجا خواهد بود، یا خیر.
5ـ هنوز مشخص نیست که آیا این سند به معنای تغییر موضع ترامپ است یا خیر خبرگزاری. رویترز نوشته است، بخشی از دلایل سردرگمی‌هایی که میان اروپایی‌ها وجود دارد، به اختلافاتی برمی‌گردد که میان دستگاه‌های گوناگون دولت ترامپ، از جمله بین کاخ سفید و وزارت خارجه وجود دارد.
با توجه به گزارش رویترز و گزاره‌هایی که بر آن تأکید شده است، ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپایی به توافقاتی درباره اصلاح برجام (همان تغییر و نقض برجام) دست یافته‌اند. نکته جالب توجه اینکه ترامپ همچنان بر سر سه نقطه نظر جنجالی خود در برجام، یعنی «محدود کردن توان موشکی ایران»، «بازرسی از اماکن نظامی ایران» و «حذف بندهای موسوم به غروب آفتاب» اصرار دارد. به راستی در چنین شرایطی چگونه رویترز و دیگر رسانه‌های غربی مدعی تعدیل نظرات ترامپ در قبال برجام شده‌اند؟! از سوی دیگر، دیپلمات‌های اروپایی نیز با تأیید خواسته‌های ترامپ، عملاً بر هم‌پیمانی خود با کاخ سفید مهر تأیید زده‌اند. موضوعی که نشان می‌دهد اعلام حمایت ظاهری اروپا از برجام، یک «تاکتیک ظاهری» و خیز اروپا برای تغییر برجام یک راهبرد واقعی است. 
فراتر از آنچه تا کنون ذکر شد، رویترز در ادامه به نقل از مقامات آمریکایی و اروپایی مدعی شده است، واشنگتن و تروئیکای اروپایی می‌توانند با یکدیگر بر سر یک «توافق مکمل» با ایران به توافق برسند و تأیید یا عدم تأیید این توافق از سوی ایران، چین و روسیه نیز اساساً اهمیتی نخواهد داشت! به عبارت بهتر، هر اندازه به اوایل خرداد ماه سال آینده (زمان پایان ضرب‌الاجل اعلامی ترامپ درباره برجام) نزدیک‌تر می‌شویم، همراهی اروپا و آمریکا در مسیر ابطال یا تغییر برجام عینی‌تر می‌شود. با وجود اینکه در ماه‌های گذشته، مقامات اروپایی در بیان مواضع ظاهری خود، بر لزوم «صیانت از توافق هسته‌ای» تأکید می‌کردند، این بار آنها از ابراز همکاری خود با مقامات آمریکایی در این باره ابایی ندارند. برای نمونه، استفان سیبرت، سخنگوی دولت آلمان در این باره عنوان کرده است:
«برلین به دنبال جزئیات بیشتری درباره این مسئله است که واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران چه چیزی می‌خواهد؟ آلمان از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و در کنار آن ایستاده است. آلمان شرایط را با شرکای اروپایی تجزیه و تحلیل خواهد کرد.»
آنچه مسلم است اینکه مقامات اروپایی به جای محکوم کردن دولت آمریکا و تأکید بر «اجرای تمام عیار برجام» و «غیر قابل تغییر بودن توافق هسته‌ای»، از مذاکره با مقامات آمریکایی با هدف مشخص شدن مواضع واشنگتن درباره توافق هسته‌ای سخن می‌گویند! بدیهی است که تروئیکای اروپایی در این معادله دو گزینه بیشتر پیش رو ندارد: گزینه نخست اجرای کامل برجام (مطابق سند توافق هسته‌ای) و جداسازی رسمی مسیر خود از ایالات متحده آمریکا است. گزینه دوم نیز همراهی مطلق با آمریکا در فرایند خروج از برجام و نقض توافق هسته‌ای بوده که به نظر می‌رسد تمایل کشورهای اروپایی حرکت در این مسیر است! به هر حال، سه کشور اروپایی باید میان این دو گزینه دست به انتخاب بزنند؛ زیرا در این معادله گزینه سومی وجود ندارد!

وظیفه دیپلماسی ایرانی؛ 
اصرار بر حقوق ملت
بدیهی است که اصلی‌ترین وظیفه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان در برهه فعلی، اعتماد نداشتن به اروپا و اتخاذ مواضع صریح و قاطعانه در قبال سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس است؛ در صورتی که این بازخواست قاطعانه از سوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان صورت نگیرد، شاهد رفتار وقیحانه‌تری از سوی تروئیکای اروپایی خواهیم بود. در این معادله، پیش‌فرضی ذهنی یا محاسباتی به نام «تفکیک بازی آمریکا و اروپا» نیز معنایی نخواهد داشت؛ زیرا «بدعهدی آمریکا» و «دوگانگی اروپا» هر دو جزئی از جورچین تقابل با برجام و جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. 
نکته دیگر اینکه لازم است دستگاه دیپلماسی «خطوط قرمز راهبردی» کشورمان را در برهه فعلی، به صورت مداوم به طرف مقابل (آمریکا و تروئیکای اروپایی) گوشزد کند. مذاکره نکردن بر سر توان موشکی و دفاعی ایران، عزم ایران بر تقویت توان منطقه‌ای و دفاعی خود در برابر تهدیدات موجود، عدم پذیرش تغییر یک بند یا حتی کلمه از توافق هسته‌ای، مخالفت مطلق با بازرسی از اماکن نظامی ایران از سوی آژانس یا هر نهاد دیگر و... از جمله این موارد محسوب می‌شوند. بدیهی است که ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپایی حق ورود به این مناطق ممنوعه استراتژیک و راهبردی کشورمان را نداشته و نخواهند داشت. 
نکته سوم، استفاده از ظرفیت‌های دو کشور چین و روسیه در تقابل با بدعهدی‌های مشترک آمریکا و تروئیکای اروپایی است. طی ماه‌های اخیر، مقامات کشور روسیه بارها به آمریکا و طرف‌های اروپایی بر سر تغییر رفتار دوگانه و خطرناک آنها در قبال برجام هشدار داده‌اند. در جریان برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ نیز مقامات روسی به صراحت رویکرد آمریکا در قبال برجام را زیر سؤال برده و از واشنگتن خواستند نسبت به سندی که خود امضا کرده است، پایبند بماند. 
در نهایت اینکه تقابل ایران و غرب بر سر توافق هسته‌ای طی دو ماه آتی وارد مراحل حساس و سرنوشت‌سازی خواهد شد. آنچه ما را در این نبرد پیروز خواهد کرد، اصرار بر خطوط قرمز استراتژیک و راهبردی کشورمان است؛ خطوط قرمزی که اگر ذره‌ای از آنها عدول کنیم، تلاش آمریکا و اروپا برای محدودسازی و ایزوله کردن کشورمان در نظام بین‌الملل و به ویژه منطقه غرب آسیا بیشتر خواهد شد.

 دکتر حنیف غفاری

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  کسانی که ترویج می‌کنند راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم خیانت می‌کنند/ جوان‌ها راه‌حل مشکل هستند نه مشکل
30 نظر (فعال: 30 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جزئیات انتقام سپاه از قاتلان هموطنانمان در اهواز+تصاویر
22 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  به نتانیاهو توصیه می کنم شنا در مدیترانه را تمرین کند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال وتورم تصمیم‌های جدی بگیرید
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جنبه‌های سیاسی حج فراموش نشود
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همایش بسیجیان و احیای قدرت نمادین انقلاب
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سرلشکر باقری: جزء 7 قدرت اول پهپادی جهان هستیم/ در مقابل تحرک تروریست ها در نزدیکی مرزها سکوت نخواهیم کرد
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   افشاگری دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره کشورهای عربی و آمریکا
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اطلاعیه ارتش در پی انتقام موشکی سپاه پاسداران از تروریست‌ها
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   سه‌گانه انتقام سپاه در خارج از مرزها/پهپادها در کنار موشک ها
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار