خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  توضیحات عراقچی در خصوص نشست «وزرای خارجه ایران و ۱+۴»
  رئیس‌جمهور امشب در سازمان ملل درباره چه مسایلی سخن بگوید؟
  عدم منفعت در تعامل با آمریکا
  رابطه «خشونت پرهیزی» اصلاح طلبان با «عملیات تروریستی» اهواز چیست
  تخلف هیئت رئیسه مجلس در ارجاع یکی از لوایح «FATF» به کمیسیون امنیت ملی
  اولین تصاویر از خانه تروریست‌ها در اهواز
  نسبت کاخ سفید و حمله تروریستی اهواز
  پاسخ روحانی به ادعای آمریکایی‌ها درمورد حمله تروریستی اهواز
  ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
  محکم باشید و وا ندهید
  نقشه راهِ می‌شود و می‌توانیم
  شناسایی خانه تیمی و دستگیری ۲۲ تروریست در ارتباط با حادثه اهواز
  پنج تروریست در حمله تروریستی اهواز به هلاکت رسیدند
  آخرین وضعیت پیگیری پرونده شهدای منا
  در حادثه تروریستی اهواز ضعف‌های امنیتی وجود داشت
  گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد
  تجزیه‌طلبان در خوزستان چگونه به جنگ دامن زدند
  تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است
  روحانی در فرودگاه نیویورک:هدف ما تبیین سیاست های جمهوری اسلامی نسبت به منطقه و جهان در مجامع بین المللی است
  تشکیل کمیته ویژه برای ابعاد حادثه تروریستی اهواز در شورای عالی امنیت ملی
  اعلام جنگ نیابتی به ایران
  دوگانگی «بی بی سی» در انعکاس حادثه‌های تروریستی
  فعالیت آزادانه تروریست‌های الاحواز در لندن دور از چشمان بعیدی نژاد
  جایگاه ممتاز ایران و متحدانش در غرب آسیا
  مروری بر جنایت‌های تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب در خوزستان
  خط و ربط تروریست‌های تکفیری و تجزیه‌طلب به کجا ختم می‌شود
  طرح خاورمیانه بزرگ از کجا هدایت می‌شود؟
  عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!
  تیر خلاص گروهک تروریستی مقیم اروپا به FATF
  کشور بدون اقتدار نظامی یعنی سرباز بی‌گلوله
- اندازه متن: + -  کد خبر: 188337صفحه نخست » بنیادسه شنبه، 10 بهمن 1396 - 13:11
تأثیر مشاوره و مددکاری اجتماعی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی ایثارگران
تأثیر مشاوره و مددکاری اجتماعی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی ایثارگرانشهیدخبر: گفت‌وگو با حجت الاسلام حسن هنرمند، مدیرکل مددکاری و مشاوره بنیاد شهید و امور ایثارگران
  

شهیدخبر/شهیدنیوز: حجت الاسلام حسن هنرمند متولد سال 1345 و با تحصیلات سطح دو حوزه، هم‌اکنون مدیرکل مددکاری و مشاوره بنیاد شهید و امور ایثارگران است، وی در گذشته معاون فرهنگی شهرستان ساوه استان مرکزی، مدیرکل بنیاد استان مرکزی و رییس بنیاد شهرستان‌های ساوه و شازند بوده است، آنچه در ادامه می‌خوانید مشروح گفت‌وگو با حجت الاسلام هنرمند است:

برنامه‌ها و اقدامات اداره کل مددکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران در سال جاری را تشریح بفرمایید.
اقدامات این اداره کل تحت عناوین طرح‌های اجتماعی، مددکاری اجتماعی و امور ویژه، آموزش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و مشاوره و تحکیم خانواده می‌شود که در بخش طرح‌های اجتماعی می‌توان از طرح سپاس نام برد که همان‌گونه که اطلاع دارید طرح سپاس به عنوان یک طرح گسترده ملی «سازمان‌دهی منابع درون و برون‌سازمانی برای مراجعه دوره‌ای به جامعه هدف در محل سکونت برای تجلیل و تکریم و شناسایی نیازها و مشکلات واقعی آنان و رسیدگی به هنگام و حل مشکل تا حصول نتیجه» است و به طور متوسط سالانه 450 هزار دیدار توسط کارکنان بنیاد و با مشارکت سایر سازمان‌ها از ایثارگران به عمل می‌آید.
همچنین طرح معتمدین معین بهره‌گیری از توان و ظرفیت ایثارگران متخصص (عضو معتمدین معین) برای مشارکت در ارائه خدمت به ایثارگران و ایفای نقش و عملکرد اجتماعی از طریق شناسایی، توجیه، تشکیل و حمایت از گروه‌های صنفی است و معتمدین معین این گروه از ایثارگران در شبکه‌های تخصصی ساماندهی شده‌اند. برخی از شبکه‌های فعال در برنامه معتمدین معین عبارتند از شبکه همیاران، شبکه خیرین، حامیان محیط‌زیست، روانشناسان، روحانیون و در حال حاضر بیش از 16 هزار نفر از ایثارگران که تعداد قابل‌توجهی از آنان دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری هستند در اجرای شبکه اقشار و در قالب 17 شبکه با بنیاد همکاری می‌کنند.
یکی دیگر از برنامه‌های زیرمجموعه طرح معتمدین معین، شورای مشورتی استانداران و فرمانداران است و این شورا بازوی مشورتی استاندار و فرماندار در زمینه‌های مرتبط با نقش و جایگاه ایثارگران در جامعه و ارائه پیشنهادهای ایثارگران در زمینه مسائل مختلف استان و شهرستان خواهد بود.
خوشبختانه در حوزه مددکاری اجتماعی و امور ویژه، دستورالعمل‌های مددکاری و امور خاص به‌روزرسانی شد و دستورالعمل اجرایی موارد خاص در تاریخ 16 آذرماه 1396 توسط رییس بنیاد با هدف ساماندهی گروه‌های خاص جامعه هدف که عبارتند از فرزندان حضانتی دارای مشکل خاص، سالمندان فاقد مراقب، فرزندان اناث مطلقه یا شوهر ازدست‌داده شهدا و جانبازان متوفی، افراد آسیب‌دیده از حوادث غیرمترقبه، خانواده ایثارگران زندانی، افراد دچار اختلالات شدید روحی روانی، محجورین، بیکاران، خانواده جانبازان بی‌سرپرست و بد سرپرست که در معرض نابسامانی و فروپاشی قرار گرفته‌اند، بی‌خانمان‌ها، معلولین و بیماران صعب‌العلاج دارای مشکلات ویژه، فرزندان مؤنث مجرد مهاجر دارای مشکل خاص و افراد درگیر مشکلات خاص که دارای مشکلات معیشتی، ابلاغ شد.
همچنین به منظور کمک به تأمین نیازهای سالمندان و پیشگیری از بروز تهدیدات دوره سالمندی دستورالعمل طرح همیار سالمند با هدف بهره‌برداری از منابع حرفه‌ای مددکاری و ظرفیت معتمدین معین در نیمه دوم سال 1394 ابلاغ و از ابتدای سال 1395 اجرایی و عملیاتی شده است.
طرح همیار عدل نیز از طریق جذب، آموزش و بکارگیری معتمدین معین واجد شرایط با هدف ایجاد زمینه بهره‌مندی از توان حرفه‌ای و مشارکت ایثارگران در کاهش آسیب‌های اجتماعی، در قالب نظام همیاری، فراهم نمودن فرصت برای مسئولیت‌پذیری مددجویان و کمک 

فعالیت مراکز مشاوره شاهد از 29 سال پیش در بنیاد شروع شد. پس از تجمیع نهادهای ایثارگری در سال 1383 این مراکز به مراکز مشاوره شاهد و ایثارگر تغییر نام دادند و هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی ارتقا یافتند. به‌طوری که قبل از تجمیع 60 مرکز مشاوره وجود داشت و اکنون تعداد این مراکز به 90 مرکز افزایش یافته است.
 

به شناخت بیشتر آنان با استفاده از امکانات درون و برون سازمان کمک به باز توانی و اشتغال و خودکفایی مددجویان از طریق مکانیسم‌های موجود سازمان طراحی گردیده است و از تاریخ 30 مردادماه الی 3 شهریورماه 1396 دوره ای آموزشی برای همیاران عدل برگزار شد.
در بخش آموزش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، دوره‌های آموزش خانواده ویژه شاهد و ایثارگر بر اساس اولویت‌های آموزشی گروه‌های مختلف جامعه هدف در سطح استان‌ها بر اساس مفاد دستورالعمل‌های ابلاغی برگزار شد که شامل طرح‌های زیر است:
طرح یاوران صبور (توانمندسازی همسران جانبازان): این طرح به منظور افزایش توانمندی همسران جانبازان با برگزاری دوره‌های آموزش خانواده در شش ماهه اول سال 1396 تعداد 16 هزار 613 نفر را در سطح کشور تحت آموزش قرار داده است.
برگزاری آموزش گروه‌های خاص: این برنامه شامل ارائه مهارت‌های اختصاصی و ویژه در پیشگیری و مصونیت جامعه هدف از ابتلا به آسیب‌های اجتماعی و روانی است. و در شش ماهه اول سال 1396 تعداد 21 هزار و 485 نفر را در سطح کشور تحت آموزش قرار داده است.
آموزش والدین دانش آموزان با محوریت تربیت و مسائل فرهنگی: این برنامه شامل آموزش مسائل تربیتی و خانوادگی برای کلیه والدین دانش آموزان بوده و در شش ماهه اول سال 1396 تعداد 13 هزار و 845 نفر را در سطح کشور تحت آموزش قرار داده است.
آموزش و راهنمایی ازدواج و تشکیل خانواده: این برنامه شامل آموزش‌های پیش از ازدواج و ارتقای مهارت‌های ارتباطی و افزایش آگاهی‌های جوانان در خصوص مسائل مربوط به ازدواج جوانان و تشکیل خانواده موفق و پایدار است و در شش ماهه اول سال 1396 تعداد 8 هزار و 969 نفر را در سطح کشور تحت آموزش قرار داده است.
طرح پیشگیری از وابستگی به مواد و داروها: این برنامه با هدف پیشگیری، مراقبت و صیانت از ایثارگران و خانواده ایشان، تهیه و تدوین گردیده است و در شش ماهه اول سال 1396 تعداد 10 هزار و 190 نفر را در سطح کشور تحت آموزش قرار داده است.تهیه، تولید و انتشار نشریه خط زندگی: این فصلنامه با رویکرد آموزشی و خانواده محور در چهار زمینه: (مباحث اجتماعی، مباحث اخلاقی و تربیتی، مباحث حوزه سلامت و مباحث فرهنگی) در سطوح مختلف خانواده‌های شاهد و ایثارگر تولید و منتشر می‌شود. که در طی دو فصلنامه تابستان و پاییز سال 1396 نشریه خط زندگی با ارائه مطالب علمی و آموزشی، تیراژ مناسبی داشته است.
طرح همیار رهایی: این برنامه در تداوم اقدامات صورت گرفته در زمینه پیشگیری و ساماندهی افراد و خانواده‌های مواجه با معضل اعتیاد به عنوان رویکرد مداخله حرفه‌ای از طریق ایثارگران متخصص به منظور شناسایی و کمک به برون‌رفت از وضعیت نامطلوب اعتیاد و نیز ساماندهی خانواده‌ها و توسعه راهکارهای پیشگیرانه و بازدارنده اجرا می‌گردد. که در شش ماهه اول سال 1396 توسط همیاران رهایی برای تعداد 3 هزار 922 نفر از افراد تحت پوشش، اقدامات و مداخلات پیشگیرانه انجام شده است.
سامانه مشکلات شایع (بانک اطلاعات آسیب‌ها): این برنامه به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به افراد دارای مشکل در جامعه هدف به منظور برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات و مداخلات پیشگیرانه در سطوح مختلف پیشگیری می‌پردازد.
در زمینه مشاوره و تحکیم خانواده، مشاوره فردی بستر مناسبی برای بررسی امکانات مختلف شخصی و محیطی افراد، بسط و گسترش بینش و آگاهی‌های آنان و تسهیل در انتخاب‌های معقول و سازنده و در نتیجه، درمان مشکلات و مسائل شخصی در جوی مبتنی بر تعامل متقابل بین مراجع و مشاور است، همچنین به دلیل تغییر و تحولات سریع و گسترده اجتماع و نیازهای جدید افراد، اکتفا نمودن به مشاوره فردی پاسخگوی تمام نیازها و مسائل افراد نیست؛ بنابراین بکارگیری و رواج سبک‌هایی از مشاوره ازجمله مشاوره گروهی که بتواند مکمل مشاوره فردی باشد و به تمام نیازها و مسائل جامعه هدف جوابگو باشد ضروری است، ویژگی‌های خاص جامعه هدف و عدم امکان پیش‌بینی تمام اقتضائات و نیازمندی‌های آنان و ارائه خدمات به هنگام، صرفاً از طریق رویه جاری در فرایند ارتباطی، امکان رسیدگی و پاسخگویی به این موارد را مشکل و لزوم طراحی ساز و کارهای مناسب برای رسیدگی به این گروه را اجتناب‌ناپذیر می‌سازد. برای نیل به این مقصود ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی تلفنی می‌تواند یکی از ساز و کارهای مناسب برای این گروه باشد.
همیار امید طرحی است که با هدف آموزش نیروهای کارآمد و مجرب برای مداخله تخصصی در ازدواج و طلاق جامعه ایثارگری برای پیشگیری از طلاق و تحکیم خانواده انجام می‌شود و طرح همیار وصل به منظور احیا و ترویج فرهنگ اصیل و سنتی واسطه‌گری در امر ازدواج جوانان شاهد و ایثارگر با استفاده از فرصت‌ها و امکانات در اختیار تهیه شده است.
 اقدامات و دستور کار آتی اداره کل مددکاری بنیاد چیست؟
بازنگری و اصلاح دستورالعمل‌های مددکاری اجتماعی و مشاوره، ابلاغ آیین‌نامه جدید شورای مشورتی استانداران و فرمانداران توسط رییس بنیاد و وزیر کشور، ابلاغ بخشنامه نحوه تهیه و تدوین مقالات آموزشی نشریه خط زندگی، پاسخگویی به مراجعین ستادی و موارد ارجاعی و پیش‌بینی

نتایج حاصل از نظرسنجی دوره‌های آموزش خانواده حاکی از آن است که شرکت‌کنندگان از این دوره‌ها رضایت کامل را داشته‌اند و خواستار تداوم و استمرار این‌گونه برنامه‌ها بوده‌اند. مشاوره و تحکیم خانواده نیز از اقدامات دیگری است که طبق رضایت سنجی انجام شده در تمامی موضوعات مورد بحث، رضایتی بالاتر از متوسط را کسب کرده است.
 

بودجه و تخصیص بودجه مصوب از جمله این اقدامات است.
همچنین تشکیل جلسه با حوزه‌های مرتبط درون و برون‌سازمانی به‌منظور تسهیل در ارائه خدمات به جامعه هدف، نظارت بر عملکرد استان‌ها و ارزیابی آنان در بازدیدهای حضوری از استان، تهیه گزارش عملکرد دوره‌ای و سالانه عملکرد استان‌ها، راه‌اندازی دفاتر مشاوره و ابلاغ دستورالعمل، توسعه و تعمیق مشاوره تلفنی و ابلاغ دستورالعمل رسیدگی به موارد خاص را نیز مدنظر داریم.
وضعیت مراکز مشاوره و مددکاری بنیاد و سایر استان‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
فعالیت مراکز مشاوره شاهد از 29 سال پیش در بنیاد شروع شد. پس از تجمیع نهادهای ایثارگری در سال 1383 این مراکز به مراکز مشاوره شاهد و ایثارگر تغییر نام دادند و هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی ارتقا یافتند. بطوری که قبل از تجمیع سه نهاد 60 مرکز مشاوره وجود داشت و اکنون تعداد این مراکز به 90 مرکز افزایش یافته است. این مراکز همچنین از لحاظ تجهیزات و تنوع ارائه خدمات نیز نسبت به زمان قبل از تجمیع ارتقا یافته‌اند. در این مراکز 10 نوع خدمت شامل: انواع مشاوره‌های خانواده، ازدواج، تحصیلی، شغلی، مذهبی و همچنین انواع روان‌درمانی، روان‌پزشکی، روان‌سنجی، مددکاری و راهنمایی به تمامی گروهای جامعه هدف (والدین، همسران و فرزندان شهدا، جانبازان، همسران و فرزندان جانبازان، آزادگان و همسران و فرزندان آزادگان) بدون در نظر گرفتن درصد جانبازی ارائه می‌شود.
در این مراکز هر ساله به‌طور میانگین حدود 800 نفر نیرو با مدرک حداقل کارشناسی ارشد و دارای پروانه اشتغال از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره یا سازمان نظام پزشکی در رشته‌های مرتبط (روانشناسی و مشاوره از گرایش‌های مختلف و همچنین روان‌پزشکی و مددکاری) فعالیت دارند، در سال 1395 بیش از 430 هزار جلسه خدمات مشاوره برای جامعه ایثارگری برگزار شده است.
مددکاران بنیاد از چه طریق و بر اساس چه معیارهایی جذب می‌شوند؟
مددکاران رسمی و پیمانی از طریق شرکت در آزمون‌های استخدامی با مجوز اداره کل توسعه منابع انسانی جذب و مددکاران پروژه‌ای با هدف تکمیل کادر تخصصی مددکاری از طریق استان محل مربوطه و با اخذ مجوز و تأیید تخصصی اداره کل مددکاری برای مدت یک سال جذب می‌شوند لیکن بر اساس تعامل موجود بین این اداره کل و معاونت توسعه، برای جذب مددکاران شرایط احراز در نظر گرفته شده است از جمله دارا بودن انگیزه خدمت به مددجویان به‌ویژه مددجویان خانواده بزرگ ایثارگران، دارا بودن تحصیلات دانشگاهی در رشته مددکاری اجتماعی یا یکی از رشته‌های مرتبط مانند روانشناسی، جامعه‌شناسی، علوم تربیتی و مشاوره و علاوه بر موارد فوق تأهل و حداقل 25 سال و دارا بودن ویژگی‌های مددکار اجتماعی مانند رازداری، استعدادهای جسمانی و عاطفی و روانی، دارا بودن تجارب علمی و ...ضروری است.
میزان رضایت خانواده‌های شاهد و ایثارگر از اقدامات اداره کل مددکاری تا چه اندازه‌ای است؟
در برخی از برنامه‌های اداره کل مانند طرح سپاس در تعدادی از استان‌ها نظرسنجی انجام شده است که نتایج آن حاکی از آن است که ایثارگران از اجرای طرح سپاس و دیدار و ارتباط با آنان رضایت دارند.
از سوی دیگر نتایج حاصل از نظرسنجی دوره‌های آموزش خانواده حاکی از آن است که شرکت‌کنندگان از این دوره‌ها رضایت کامل را داشته‌اند و خواستار تداوم و استمرار این‌گونه دوره‌ها بوده‌اند و همچنین بر اساس نتایج نظرسنجی نشریه خط زندگی از مخاطبین نشریه ابراز رضایت و استقبال از فصل‌نامه اعلام شده است.
مشاوره و تحکیم خانواده نیز از اقدامات دیگر اداره کل مددکاری است که طبق رضایت سنجی انجام شده در سال گذشته؛ در تمامی موضوعات مورد بحث، رضایتی بالاتر از متوسط وجود دارد.
با توجه به افزایش سن والدین شهدا و ایثارگران و تغییر نیازهای آن‌ها، اداره کل مددکاری و مشاوره چه اقداماتی را پیش‌بینی کرده است؟
به منظور رسیدگی و ارائه خدمت به ایثارگران سالمند، اداره کل مددکاری طرح همیار سالمند را از سال 1394 پیشنهاد داده و در راستای اجرای طرح معتمدین معین، ایثارگران داوطلب به عنوان همیار سالمند معرفی شدند، همچنین ارائه خدمات روان‌شناختی مخصوص سالمندان برای والدین و ایثارگران سالمند، مانند آموزش‌های لازم در خصوص سازگاری و انطباق با وضعیت جسمانی دوران سالمندی و سایر مسائل روان‌شناختی مربوط به سالمندان انجام شده است.
با توجه به حضور در کنفرانس مددکاری اخیر، ارزیابی خود را از جایگاه مددکاری در کشور بفرمایید.
بر اساس گزارش‌های موجود به نظر می‌رسد جایگاه مددکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران به لحاظ نیروی انسانی، تخصص کاری و علاقه‌مندی مددکاران بنیاد به فعالیت‌هایشان از جایگاه مطلوب و خوبی برخوردار است. البته با توجه به اینکه 40 درصد از مددکاران بنیاد بیش از 25 سال سابقه دارند و در آستانه بازنشستگی هستند، برنامه‌ریزی و تدبیر در حوزه منابع انسانی در مددکاری ضروری به نظر می‌رسد.
در این کنگره ضمن ارائه مقاله در خصوص نقش و جایگاه مددکاری اجتماعی در بنیاد شهید و امور ایثارگران، برنامه‌ها و فعالیت‌های تخصصی حوزه مددکاری و مشاوره تشریح شد./ایثار

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  «برایان هوک» کیست و در «گروه اقدام ایران» چه ماموریتی دارد؟ +

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  چرا دمشق پاسخ کوبنده به اسراییل نمی‌دهد؟
   "تروریست‌ها" از سپاه قدس ایران می‌ترسند
  توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب
   وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد
  سلاح‌های فروخته شده سوئیس به امارات، در دستان داعش
   بسیجی امام خامنه‌ای با سرباز امام خمینی(ره) چه فرقی دارد؟
  حسرت نویسنده «دختر شینا» چیست؟
   برگزاری اردوهای آموزشی، ورزشی و تفریحی ویژه جانبازان نخاعی
  تشریح فرآیند افزایش درصد جانبازی/اعمال‌نفوذ برای افزایش درصد جانبازی ممکن نیست
   پیام تسلیت حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان اعتدال‌پور
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار