خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 188225صفحه نخست » تیتر دودوشنبه، 9 بهمن 1396 - 16:30
گزارشی از جلسه دفاع یک فرزند شهید
فرزند شهیدی که رساله دکتری اش را به پدرش تقدیم کرد
فرزند شهیدی که رساله دکتری اش را به پدرش تقدیم کردشهیدخبر: "تقدیم به پدرشهیدم که به تمنیات و نفسانیات "نه" گفت و با احتراز از تعلقات دنیوی، قله های رفیع بشریت، طریقت و حقیقت را فتح نمود و به کمال شهادت دست یافت.
  

از اولین لحظات سپیده دم که قطرات باران، لب های سوخته از تشنگی سنگفرش های  شهرمان را  به آرامی تر می کند بی درنگ تمام اتفاقات امروز را به برکت نزول بارش الهی، به فال نیک می گیرم و هنوز چند دقیقه ای به ساعت 10صبح مانده که خود را درمقابل ساختمان پژوهشگاه علوم انسانی و درطبقه سوم این پژوهشگاه می یابم. زمانی که سراغ "روح الله سلگی" را از حراست پژوهشگاه می گیرم درمی یابم که او سخت در تکاپوی مهیاسازی برنامه پیش از آغاز جلسه دفاعش می باشد.

امروز قرار است جلسه دفاع از رساله دکتری فرزند شهید عسگرسلگی در این مکان برگزار شود. ما نیز به پاس ارج نهادن به مقام این شهید گرانقدر و به منظور ارج نهادن به تلاش موفق یک فرزند شهید، خود را موظف دانسته تا در این مراسم باشکوه، افتخار حضور داشته باشیم.

در لابی منتهی به سالن برگزاری جلسه، مشغول مطالعه پوسترهایی از مقالات ارایه شده توسط دانشجویان این پژوهشگاه هستم که ناگهان دکترجوان(روح الله سلگی) به همراه پدر شهید «مصطفی احمدی روشن» دانشمندهسته ایشهید، که به عنوان میهمان افتخاری، در مراسم دفاعیه این فرزند شهید حضور یافته است، چشم و دلمان را روشن می کند و دقایقی بعد با حضور تعدادی از اساتید  و داوران، این جلسه خیلی زود رنگ و بوی رسمی به خود می گیرد.

روح الله سلگی پس از گذراندن کارشناسی ارشد در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران، حالا در آستانه فارغ التحصیلی از پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رشته علوم سیاسی با گرایش اندیشه سیاسی است.

این فرزند معزز شهید پس از تلاش دوساله اش برای رساله دکتری خود تحت عنوان "بررسی مناسبات تشیع و تصوف درعصر صفویه"، در همان ابتدای رساله خود،  آن را به روح پدر شهیدش "عسگرسلگی" تقدیم کرده است که در ابتدای رساله اش این عبارت پرمعنا به زیبایی می درخشد:  

"تقدیم به پدرشهیدم که به تمنیات و نفسانیات "نه" گفت و با احتراز از تعلقات دنیوی، قله های رفیع بشریت، طریقت و حقیقت را فتح نمود و به کمال شهادت دست یافت"

جلسه دفاع از رساله این فرزند شهید با حضور داوران و مشاوران ارجمندی همچون دکتر رجبی دوانی، دکتر مولایی تبار، دکتر زیویار، دکتر جنیدی، دکتر متقی، دکترنجفی و خانم دکتریوسفی، در حضور مهندس زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران،  و البته تعدادی از فرزندان شهدا و ایثارگران آغاز می شود. 

محسن رحیمی فرزند شهید، برادرشهید و یکی از رزمندگان دفاع مقدس با دسته گلی دراین مراسم حضور یافته است.

جلسه به یاد شهدای دفاع مقدس بخصوص شهید عسگر سلگی، شهید مصطفی احمدی روشن از شهدای هسته ای کشورمان و ذکر صلوات متبرک می شود.

تواضع، ادب، لحن وزین و بیان رسا و فاخر روح الله در جا انداختن مباحث و نتیجه گیری اساتید نقش اساسی را ایفا می کند. این مساله از سراپا گوش بودن حضار نیز به خوبی قابل فهم است.

برنامه دفاعیه تا اذان ظهر طول می کشد و در خاتمه اساتید به شور می پردازند که نهایتا" رساله دفاعیه این فرزند شهید با نمره "عالی" پذیرفته و ارزش گذاری می شود.

به شکرانه این موفقیت حاضران به نماز می ایستند و پس از صرف ناهار، فرصتی دست می دهد تا با فرزند شهید سلگی که حالا دیگر رسما" دکتر روح الله سلگی نامیده می شود گفت و گویی داشته باشیم. با اینکه روز بسیار سخت و پرمشغله ای را گذرانده اما با گشاده رویی خواسته مان را اجابت می کند.

زمانی که از دکتر سلگی می خواهم تا از پدر برایمان بگوید، خاطرات روزهای کودکی در پیش چشمانش دوباره جان می گیرد و می گوید:  شهید بزرگوار عسگر سلگی در عملیات والفجر 8به شهادت رسیده است. من آن روزها را هیچگاه فراموش نمی کنم زیرا به لحاظ روحی در یک سردرگمی ناشی از فقدان پدر بسر می بردم و  جای خالی ایشان را در آن روزها و در آن سنین کودکی 7 یا 8سالگی تجربه می کردم و آینده مبهمی که  برای خود متصور می شدم؛ به یاد دارم بر اثر حزن و اندوه بسیار، چند روزی دستان من بی حس شده بود، در همان روزهای ابتدایی شهادت پدرم، یکی از دوستان ایشان که هم رزمنده و هم فرزند شهید بود به من گفت: سعی کن وصیت پدرشهیدت را عمل کنی. توصیه ایشان به شما این بوده که در تهذیب نفس و ترقی علمی به قله های بالایی برسی. این مسیر را که آرزوی پدرت بوده را ادامه بده. من هم سعی کردم به این وصیت پدر عمل کنم. هرچند شاید با آنچه که خواسته شهداست فاصله بسیاری داریم زیرا  شهدا از این تعلقات دنیوی به راحتی عبور کردند.

از او در باره حضور پدر شهیدش در زندگی اش می پرسم؛ می گوید: بله! ما روزهای سختی را بدون پدر گذرانده ایم اما او همواره در تنگناها و مضیقه های زندگی کمک حال ما، تکیه گاه و پشتیبان ما بوده و هست. من در تمام لحظات سرنوشت ساز زندگی و در تمام تنگناها با ایشان صحبت می کنم. حس می کنم او نیز به درد دل ما گوش می کند. هرجایی که به بن بست می خوریم سایه ایشان را می بینیم که کماکان تکیه گاه ماست...

او الگویش را پدرش و  همه شهدا معرفی می کند و می گوید: پدر بنده و همه شهدا الگوی من هستند و برای جامعه نیز می توانند الگوی خوبی باشند. شهدا عارفانی بودند که مدتی در این دنیای خاکی در کنار ما بوده اند. آنچه باید امروز الگوی ما باشد تبعیت از وصیت شهداست و عمل به جمله ای از مقام معظم رهبری که فرموده اند: " در هرجایی خدمت می کنید فکر کنید  مرکز عالم همان نقطه است."  به تعبیری: در هرجایی که هستیم باید احساس وظیفه کنیم و کارآمد باشیم.

دکتر از فعالیت هایش در حوزه ایثارگری نیز می گوید و توضیح می دهد کهدر فضای مجازی با کانال فرزندان شاهد که 36000 نفر از فرزندان شاهد در آن عضویت دارند فعال است که علاوه بر فرزندان شاهد، جانبازان و ایثارگران هم در آن عضویت دارند و می افزاید که که توسط کارشناسان حقوقی به سوالات حقوقی فرزندان شهدا و ایثارگران پاسخ داده می شود.

همچنین بیان می کند که در قانون برنامه پنجم و قانون دایمی ششم، با کوتاهی هایی که از سوی بنیاد شهید و بخصوص معاونت حقوقی این مرکز، در این زمینه به شدت ضعیف عمل کرده بود، خلا قوانین ایثارگری به شدت حس می شد. برای این منظور، ما - نه برای منافع دنیوی خودمان- که برای حفظ شان و کرامت خانواده شهدا و ایثارگران شش ماه با نمایندگان مختلف در کمیسیون ها رایزنی هایی انجام دادیم تا بلکه بتوانیم خلاء و ناتوانی بنیاد را جبران نماییم. البته نباید از زحمات کسانی مانند جانباز اسرافیلی و بخصوص آقای یوسف مجتهد که در بحث قوانین ایثارگری و در احقاق حق ایثارگران زحمات فراوانی می کشند به سادگی عبور کرد و "فاش نیوز" در حوزه اطلاع رسانی انصافا" پیشکسوت است زیرا با شجاعت، صراحت و صلابت در انتشار اخبار و تحلیل ها، پیشتاز رسانه های ایثارگری بوده و هست و امروز به یک مرجع برای اقشار ایثارگری مبدل شده است.

و همچنین با اظهار تأسف می گوید: متاسفانه در بنیادشهید هم در حوزه آموزش عالی، هم در حوزه تعامل با فرزندان شهدا و هم در حوزه ایثارگری و قوانین حقوقی ضعف های بسیار عدیده ای را شاهد هستیم. بنیادشهید باید از رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد فرزندان شهدا حمایت کند و رایزنی هایی را با نهادها و دستگاه های مختلف انجام دهد تا به عنوان یک "پروژه" از این پایان نامه ها استفاده شود.

دکتر روح الله سلگی از استعدادهایی است که درعین جوانی از تجربیات خوبی برخوردار است و مسئولیت های خطیری در رابطه با رشته تحصیلی اش از قبیل فرمانداری و مشاوری مسئولان در سطوح بالا و فعالیت های گروهی و تشکیلاتی، حتی پیش از فارغ التحصیلی داشته است. ادب، تواضع و سعه صدر بعلاوه توانمندی های ذاتی و اکتسابی از این فرزند معزز شهید انسانی قابل اتکا و افتخار برای جامعه ایثارگری ساخته است که برای او چشم انداز روشن و زیبایی از موفقیت و کامیابی را در مسیری که انتخاب کرده به عینه می شود مشاهده کرد. با آرزوی توفیق برای دکترسلگی عزیز!

صنوبر محمدی

 

فرزند شهیدی که رساله دکتری اش را به پدرش تقدیم کرد

 

فرزند شهیدی که رساله دکتری اش را به پدرش تقدیم کرد

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 26 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 11)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/11/9 - 18:48 |     0     0     |
روح پدرشون شاد اما کاش موضوع رسالشون کاربردی تر می بود

یاسین
| 1396/11/14 - 15:49 |     0     0    
پاسخ: هر کدام از این رزمندگان ما با دهها بحران مواجه و برای هرکدام یک راه حل یافته بودند و اینچنین بود که توانستند با سلامت بیشتری به مبارزه بپردازند . تجربه هر کدام از رزمنده ها به تفکیک هر منطقه غرب و چنوب و.... می توانست یک کتاب درسی برای ارتش باشد .
و نمی دانم چرا ارتش از این ظرفیت عالی تا کنون بهره مند نشده است .
رزمندگان هر چه پیرتر شوند به دلیل فراموشی و بیماری ممکن است دیگر نتوانند این تجربه خود را انتقال دهند و این فرصت عالی برای همیشه از دست برود .


ناشناس
| 1396/11/10 - 10:11 |     1     0     |
واااای چقدر هیجان انگیز! پدرش شهید نشده بود میتونست بره دکترا بخونه اصلا؟

ناشناس
| 1396/11/14 - 15:47 |     0     0    
پاسخ: کاش یک دانشجوی دکتری هم می توانست با همکاری بنیاد نخبگان ارتش ،به موضوع جمع اوری تجربیات خاص و بسیار شگفت انگیز انها بپردازد .

ناشناس
| 1396/11/10 - 14:10 |     0     0     |
هنر کرده این دیگه تعریف و تمجید و تیتر و این کاراو نداره که بابا

ولی
| 1396/11/10 - 15:31 |     1     0     |
بایدم تقدیم کنه چون اگر فرزند شهید نبود که نمیتونست مفتی درس بخونه

ناشناس
| 1396/11/11 - 22:07 |     0     0    
پاسخ: توام مدام بکوب تو سر خانواده شهدا

صبورا
| 1396/11/11 - 12:14 |     2     0     |
الان آدمای عادی پایان نامشونو به شهدا تقدیم میکنن اینکه علی حده بوده کارش

ناشناس
| 1396/11/11 - 21:56 |     0     0     |
انشالله که که بتونن خادم به خون شهدا و پدر شهیدشون باشن

ناشناس
| 1396/11/12 - 09:51 |     1     0     |
عجب شو اف جالب بود.

ناشناس
| 1396/11/13 - 00:01 |     0     0     |
خدا پدرشو رحمت کنه

ناشناس
| 1396/11/13 - 23:19 |     0     0     |
روحش پدرش شاد راهش همواره مستدام خدا شهادت را نصیب همه آنان که عاشق شهادت هستند بفرماید

ناشناس
| 1396/11/14 - 15:46 |     0     0     |
به امید موفقیت برای همه ایثارگران .
رزمندگان نیز یکی از شواهد زنده و واقعی بدون سانسور تاریخ جنگ هشت ساله هستند که با داشتن تجربیات و مهارت های بی نظیرشان و ایثارمضاعف، شایسته درج در تاریخ پر افتخار ایران و پایان نامه ها هستند.

سرمد
| 1396/11/14 - 18:52 |     0     0     |
چقدر بعضی نظراتون با بخل و بغضه واقعا متاسفم. کار خوبیه دیگه تمام

ناشناس
| 1396/11/18 - 21:40 |     0     0    
پاسخ: بالاخره در هر کاری هم مخالف پیدا میشه هم موافق شما خودت رو ناراحت نکن


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  رهبر انقلاب: رئیس جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد/ از طرف ملت ایران می‌گویم آقای ترامپ شما غلط می‌کنید
26 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کمیسیون ماده16، مدافع حقوق ایثارگران
25 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 9)
  مسئولان در برخورد با توهین کنندگان به خانواده شهدا تسامح را کنار بگذارند
20 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  رهبر انقلاب با دو خانواده شهدای نیروی انتظامی دیدار کردند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   برجام از اول هم مطلوب ملت ما نبود/ مقامات آمریکایی بارها به دنبال حمله به ایران بودند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  پیام های ترورِ صالح الصماد
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سرانجام سه مطالبه مهم رهبر انقلاب از صنعت نشر و کتاب چه شد؟
10 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  کشورهای آسیایی باید هر چه بیشتر با یکدیگر همکاری کنند
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اشغال فلسطین بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام است/ چراغ سبز آمریکا به رژیم صهیونیستی برای کشتار وحشیانه
18 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 10)
 
   اخبار عربی  
  مدیرکل بنیاد کرمانشاه: اقتدار نظام، حاصل فداکاری ایثارگران است
   السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
  للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
   حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
  ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
   روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
  علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
   أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
  أغلى الماسة للبیع.
   الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
  أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
   العثور على کنز فی نهر بالصین.
  الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
   تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
  حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
   الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
  7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
   دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
  الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
   وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
  بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
   الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
  موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
   هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
  ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
   قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
  الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
   الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
  15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
   ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار