خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بیانیه گام دوم انقلاب، منشوری برای خودسازی و تمدن‌سازی است
  صالحی: بحرینی‌ها از ما خواستند با معارضان مذاکره کنیم
  فراکسیون حزب‌الله به اظهارات مداخله‌جویانه سفیر آمریکا واکنش نشان داد
  نوزایی در چهل سالگی؛ از «حکومت» تا «نظام»
  ۷ پرسش و پاسخ از بیانیه‌ گام دوم انقلاب +دانلود
  توئیتر؛ از حذف پیام رهبرانقلاب تا حمایت از تروریست‌ها
  چگونه مسیر ۲۰۰ساله توسعه را ۲۰ساله طی کنیم؟
  آیا پیوستن به FATF بر قیمت ارز موثر است؟
  مجوز ویژه به سپاه برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز
  FATF گره‌گشا یا گره‌ساز
  اجرای الزامات FATF عامل رسیدن دلار به ۱۹ هزار تومان بود
  CFT و چالش تشخیص مصلحت
  تلاش‌ها برای عادی سازی مسئله رژیم صهیونیستی نتیجه نمی‌دهد
  همزمان با حمله انتحاری به اتوبوس پاسداران، «افق نو» تحریم شد
  اعتراف صریح FATF: هدف ما جلوگیری از دور زدن تحریم‌های ایران است
  سایه اقتدار ایران بر نشست ورشو
  جوان طراز گام دوم انقلاب چه ویژگی‌ها و وظایفی دارد؟
  مستندات جدید در خصوص اصالت نامه امام درباره آیت الله منتظری و نهضت آزادی
  واکنش امام خمینی به مسئله مرجعیت پس از آیت‌الله بروجردی
  خدمات درمانی بیمارستان‌های سپاه رایگان می‌شود
  منکر بزرگ، دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم است
  همه باید نسبت به بیانیه رهبر انقلاب احساس مسؤولیت کنند
  خبر مهم و خوشحال‌کننده حادثه تروریستی زاهدان چیست؟
  مدعیان بخوانند!
  جدی ترین دشمنان ایران به ناچارعصر شکوفایی در ایران را پذیرفته اند
  اسناد صحت نامه‌های «عزل منتظری» و «ممنوع‌الفعالیتی نهضت آزادی»
  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای امضا به دفتر رئیس جمهور می‌رود، اما بیرون نمی‌آید
  هدیه سرلشکر باقری به مراجع
  عفو بیش از ۳۶ هزار زندانی با حکم مقام معظم رهبری
  کاوه مدنی با مراکز صهیونیستی چه ارتباطی دارد؟
- اندازه متن: + -  کد خبر: 188194صفحه نخست » شهدا،جانبازان وایثارگراندوشنبه، 9 بهمن 1396 - 13:30
فرماندهی که جایش خالی ماند
فرماندهی که جایش خالی ماندشهیدخبر: غلامحسین افشردی یا همان حسن باقری از نوابغ جوان دوران هشت سال دفاع‌ مقدس است؛ فرماندهی که او را «چشم جبهه» و «بهشتی جنگ» می‌نامیدند.
  

امروز، سی و پنج سال از نهم بهمن ماه سال ۱۳۶۱ گذشته است؛ اما همچنان نام او به عنوان یکی از نخبه‌ترین فرماندهان تاریخ انقلاب اسلامی‌ و دوران مهم دفاع مقدس ورد زبان‌هاست؛ بزرگمردی که در آغاز جنگ تحمیلی تنها ۲۵ سال داشت و در ۲۷ سالگی هم به شهادت رسید؛ اما به تعبیر سردار قاسم سلیمانی، «بهشتیِ جنگ» بود: «همان نقشی که مرحوم آیت الله بهشتی برای انقلاب و حضرت امام داشت، او برای جبهه و جنگ داشت.»

و اما او چه داشت که ۲۸ ماه حضورش در جبهه‌ها، همچنان زبانزد است.

بدیهی است که ایمان به خدا و سجایای اخلاقی، نقطه مشترک و بارز همه فرماندهان وطن در دوران دفاع مقدس است؛ اما شاید بتوان رمز و رازهای دیگری هم برشمرد که کمتر در زندگیهای امروزی دیده می‌شود:

یک. صداقت

به نظر می‌رسد که او بیش از هر چیز، صداقت داشت. همسرش تعریف می‌کند که در نخستین جلسه آشنایی دو طرفه، خودش را اینگونه معرفی کرد: «اسم من حسن باقری نیست؛ من غلامحسین افشردی هستم. به خاطر این که از نیروهای اطلاعاتی جنگ هستم؛ مرا به نام حسن باقری می‌شناسند.»

و این، اولین و شاید مهمترین صداقتی بود که همسرش از وی دید و تحت تأثیر قرار گرفت: «این بیان صادقانه در اولین برخورد ما، خیلی روی من اثر گذاشت؛ البته در صدای پخته اش هم روراستی موج می‌زد. »

دو. تمرکز بر یادگیری کاربردی رسانه

شاید بتوان همه موفقیت‌های حسن باقری در کار اطلاعاتی جنگ را در ورزیده شدن او در فعالیت رسانه‌ای و نوشتن نکات و ایده‌ها به ضورت یادداشت‌های روزانه و همچنین ثبت گزارش‌های بهنگام و روزآمد جست و جو کرد؛ آنجا که آنچه را در روز با آن رو به رو می‌شد، در یادداشت‌های روزانه‌اش ثبت می‌کرد و این، بجز دیگر دست نوشته‌ها و تک نوشته‌های به یادگار مانده از اوست که بازخوانی آنها در این روزگار، نکات جدیدی را از سالهای نخست پیروزی انقلاب و روزهای آغازین دفاع مقدس روشن می‌کند.

در عین حال، کامل ترین گزارش‌های موجود از جلسات فرماندهان در  ماههای نخست جنگ، گزارش‌های غلامحسین افشردی است.

او در آن روزها و سالها، با همه مشغله‌هایی که داشت؛ نه تنها از مطالعه مهمترین کتب روز و گوش دادن به مهمترین نوارهای سخنرانی‌های سخنرانان آن روزگار، غافل نبود؛ بلکه نسبت به آن مقیّد بود و اینها را به همسرش نیز توصیه می‌کرد.

شاید همین تمرکز بر مطالعه و تفکر و دست به قلم بُردن بود که وی را به چشم جبهه‌ها تبدیل کرد. افشردی وقتی فعالیت رسانه‌ای را که آموخت؛ گروه کوچکی را در سپاه راه‌اندازی کرد که بیشتر فعالیت آن، جمع ‌آوری اخبار و اطلاعات از گروه‌های مختلف بود؛ گروهی که چندی بعد به عنوان واحد اطلاعات سپاه شناخته می‌شود.

و اما جنگ تحمیلی که آغاز شد؛ شایعات مختلفی هم به راه افتاد و عملا کسی از مسئولان نبود که از میزان دقیق پیشروی دشمن، اطلاعات دقیقی داشته باشد و بتواند در بین اخبار متناقض موجود، تصمیم درستی بگیرد. اینجا بود که از همان روز نخست حمله دشمن، حسن باقری و همراهانش، تجربیات کوتاه مدت خود را به میدان آوردند و به شناسایی دقیق پرداختند تا مسئولان و فرماندهان جنگ، به دقیق ترین و بروز ترین اطلاعات مجهّز شوند.

این مهم در کمتر از یک هفته مُحقَّق و اتاق اطلاعات جنگ، به مرکزی برای برگزاری جلسات مسئولان ارشد کشور و فرماندهان تبدیل شد؛ مکانی مجهّز به انواع نقشه‌ها و اطلاعات ریز و درشت و البته تحلیل این اخبار و اطلاعات.  اینچنین بود که در کمتر از یک هفته، ایران اسلامی‌به این اطلاعات مجهز شد و فرماندهان و مسئولان ارشد می‌دانستند که دشمن هر لحظه در کجاست؛  چه تعداد نیرو و استعداد دارد و البته هدف یا اهدافش چیست؟

سه. کادرسازی و تربیت نیرو

کمتر فرمانده ای از فرماندهان دسته‌ها، گروهان‌ها و گردانها در نخستین سالهای دفاع مقدس است که خود را شاگرد حسن باقری نداند.

اینچنین است که این فرماندهان  که این روزها پس از سپری کردن سالها تجربه نظامی، با عنوان سرتیپ و سرلشکر و سردار خوانده می‌شوند  خود را از پرورش یافتگان مکتب او می‌دانند و به این امر می‌بالند.

بدیهی است که اگر این کادرسازی در همه عرصه‌های مدیریتی در  کشور و همزمان با مدیریت نظامی‌مورد توجه قرار می‌گرفت؛ می‌توانستیم در شرایط امروزی، بهره برداری لازم را از این ثمرات ببریم و کارآمدی نظام اسلامی‌را تقویت کنیم.

چهار. صلابت و شجاعت

درباره این سرفصل، اشاره به این خاطره سردار رحیم صفوی و بیان جملاتی از رهبر جانباز انقلاب اسلامی، خالی از لطف نیست: «در آغاز جنگ که بنی‌صدر خائن در جبهه‌ها هم می‌آمد؛ من فرمانده عملیات خوزستان بودم. در یکی از جلساتی که درباره جنگ برگزار شد؛ بنده با مقام معظم رهبری - که نماینده حضرت امام در آن زمان بودند  و همچنین شهید حسن باقری، وارد جلسه شدیم. در آنجا، بنی صدر هم با آن قیافه خاص خودش حضور داشت و قرار شد تا ما ابتدا وضعیت دشمن را گزارش کنیم و سپس به وضعیت خودی بپردازیم. در آن جلسه از حسن باقری خواستم تا آخرین وضعیت را تشریح کند. و اما ادامه این خاطره را از زبان مقام معظم رهبری عرض می‌کنم که آقا می‌فرمایند؛ تا شما اشاره کردی که حسن پاشو برو و گزارش بده؛ من دیدم که یک جوان لاغر اندام و کوچولو پا شد که ته ریش کمی‌داشت. من دلم ناگهان ریخت و با خود گفتم که حالا این بنی‌صدر و طرفدارانش نشسته‌اند و این جوان چه می‌خواهد بگوید؛ اما با صلابت و شجاعت به پای تابلو آمد؛ آنتن را گرفت و شروع کرد به تشریح وضعیت دشمن و سپس، منطقه به منطقه گزارش داد که در آنجا دشمن چند تانک دارد و اینجا چه تیپ و لشکری مستقر است؛ کجاها خاکریز زده اند و کجای دیگر میدان مین و سیم خاردار ایجاد کرده اند. من هر چه زمان می‌گذشت، قلبم روشن تر و چهره ام بازتر می‌شد؛ درست مانند یک روحانی که مثلا وقتی پسرش می‌خواهد به منبر برود نگران است که آیا می‌تواند از عهده این منبر برآید یا نه. من چنین حالی داشتم ولی هر چه حسن باقری بیشتر صحبت می‌کرد؛ من قیافه‌ام بازتر می‌شد ...»

و البته این هم نقل قول دیگری از فرمانده و سردار شهید اسلام، حاج محمدابراهیم همّت است درباره شهید حسن باقری: «خدا شاهد است که در میان فرماندهان ما، تعقل و اندیشه‌ ایشان بی‌نظیر بود. طرح مانوری که شرح می‌داد؛ در اولین شرح، انسان می‌پذیرفت و مطلب برایش جا می‌افتاد. غیر از این مسئله اندیشه‌اش، صلابت و استقامت خاصی هم در جنگ داشت. یکی از ویژگی‌های خاصّ او این بود که صبح عملیات، زیر آتش سنگین می‌آمد به خطّ می‌آمد و سرکشی می‌کرد و اگر سستی هم می‌دید؛ بازخواست می‌کرد. خدا شاهد است که در کمتر فرماندهی این صفات را دیده بودم که این ‌قدر مهربان باشد و این ‌قدر عالی. بعد از شهادت حسن باقری، دیگر کسی پیدا نشد.»

پنج. آینده‌نگری و در نظر گرفتن اهداف بلندمدت

ضرورت یاری رساندن به همه مستضعفان جهان، هدف بلندی بود که حسن باقری داشت و آن را به صراحت در وصیت‌نامه اش نوشت و جنگ تحمیلی را تنها مقدمه ای برای آن هدف بزرگ دانست: «فعلا انقلاب ما همچون تیر زهرآگینی برای تمام مستکبران در آمده است و یاوری برای همه مستضعفین جهان.   در رابطه با این هدف، جنگ با صدام یزید فقط مقدمه است. در این موقعیت زمانی و مکانی، جنگ ما جنگ کُفر است و هر لحظه مسامحه و غفلت، خیانت به پیامبر اکرم(ص) و امام زمان(عج) و پشت پازدن به خون شهداست. ملت ما باید خودش را آماده ی هر گونه فداکاری بکند. در چنین میدان وسیع و این هدف رفیع انسانی و الهی، جان دادن و مال دادن و فداکاری، امری بسیار ساده و پیش پا افتاده است. خدا کند که ما توفیق شهادت متعالی در راه اسلام را با خلوص نیت پیدا کنیم...»

و البته او، این خلوص نیّت را به دست آورد و به این توفیق متعالی دست یافت؛ گوارایش باد و هَنیئاً لَهُ.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 14 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
بی باک
| 1396/11/9 - 17:51 |     1     1     |
بعضیاهم اینوری نابغه شدنزمان جنگ گذاشتن رفتن خارج و درس خوندن و بعده جنگم شدن آقا دکتر و آقای وزیر و وکیل و اومدن از سرمایه های کشور استفاده کردن الانم در سمت خیانت مشغول به کارند

ناشناس
| 1396/11/11 - 21:06 |     1     1    
پاسخ: خدا نگذره ازشون که از سرمایه های نظام خوردند و شدند ضدانقلاب
ناشناس
| 1396/11/18 - 20:44 |     1     1    
پاسخ: اینم زرنگی میخواد چرا منو و شما نمیتونیم؟!

ناشناس
| 1396/11/10 - 09:09 |     1     1     |
مردای بزرگ همیشه گمنام خواهند ماند این یعنی جایگزین دارن ما نمیشناسیمشون

کاوه
| 1396/11/10 - 13:11 |     1     1     |
ازشما بعیده بگید جاش خالیه هزار تا امثالهم بعد از جنگ یا درهمون سالها تولید شده کافیه به شهدای نیروهای مختلف و مدافع حرم نگاه کنید

ناشناس
| 1396/11/11 - 20:54 |     1     1    
پاسخ: شهید باقری به دلیل بهره مندی از هوش و استعداد فوق العاده در طول دوران حیات خویش در سالهای اولیه جنگ تحمیلی منشأ برکات فراوانی از جمله ایجاد اولین قرارگاه مشترک سپاه و ارتش قرارگاه نصر و اولین فرمانده قرارگاه نصر بود که پس از عملیات رمضان به سمت فرماندهی «قرارگاه کربلا» و جانشین فرماندهی کل در قرارگاههای جنوب منصوب شد. پس از شکل گیری سازمان رزمی سپاه با توجه به توان و تجربه های شهید باقری وی به عنوان جانشین فرماندهی یگان زمینی سپاه برگزیده
می شود.


ناشناس
| 1396/11/10 - 14:34 |     1     1     |
عکس محاسن دار ایشان را بگذارید
اگر کسی در مقطعی از عمرش کار نادرستی انجام داد
نبایست او را بدان معرفی کرد
بخصوص اگر کسی باشد که در موقعیت مورد الگوگیری باشد

برخی ها حتی برای شهدا هم سعی می کردند و می کنند
که تصویری بدون محاسن بیابند
و این خیلی اشتباه است

سخنان این عزیز ما را به فضای صفای صمیمی بسیجیها می برد
تصویر با محاسن مناسب آن فضاست
نه بدون آن

ناشناس
| 1396/11/11 - 21:06 |     1     1    
پاسخ: مگه به ریشه؟به ریشه اس داداش جان

ناشناس
| 1396/11/10 - 14:34 |     1     1     |
روحشان شاد
انشااله بقای عمر دیگر سرداران ایران بالخصوص برادر گرامیشان باشه
زنده باشند سردار باقری

ناشناس
| 1396/11/11 - 11:15 |     1     1     |
الهی که اسمش در تاریخ بمونه البته اگر حقوقدان ها بذارن.

ناشناس
| 1396/11/11 - 20:54 |     1     1     |
شهید حسن افشردی در سال 59 با شروع جنگ تحمیلی راهی جبهه های جنوب می شود و در بدو ورود به اهواز «واحد اطلاعات عملیات رزمی» را برای دستیابی دقیق از موقعیت دشمن راه اندازی می کند که این آغازی برای راه اندازی این واحد در ستاد عملیات جنوب می شود.

ناشناس
| 1396/11/12 - 23:47 |     1     1     |
این شهدا توانستن رضایت خداوند رو براخودشون کسب کنن و خدا خریدارشون شد خوشبحالشون

ناشناس
| 1396/11/13 - 22:18 |     1     1     |
شهید باقری طراح عملیات بیت المقدس، فتح‌المبین، ثامن الائمه، رمضان و ...بود. او علاوه براینکه استراتژی جنگ را تغییر و برای دشمن پیچیده کرد از عقلانیت بالایی در عملکرد برخوردار بود.

ناشناس
| 1396/11/13 - 22:38 |     1     1     |
ابتکاراتی که در تغییر استراتژی جنگ به کار برد، ایشان را به یک متفکر جنگ در منطقه تبدیل کرد و الگوی فکری‌اش او را در بین فرماندهان شاخص کرده بود.


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  سیاست ضد ایرانی نخ نما شده واشنگتن

  هلی‌برن نیروهای آمریکایی در عراق

  یک کشته و 28 زخمی در انفجار در نزدکی نیروهای حامی ترکیه در شمال سوریه

  پامپئو: ایران مقصر جنگ یمن است!

  می‌بینی ماریه؟

  حشد شعبی: با قدرت در نوار مرزی عراق مستقر هستیم

  تصاویری از خسارت سیلاب در دمشق

  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  بیانیه «گام دوم انقلاب» امام خامنه‌ای خطاب به ملت ایران منتشر شد
40 نظر (فعال: 34 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   بازتاب چهلمین سال جشن انقلاب اسلامی در رسانه‌های جهان
35 نظر (فعال: 32 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  «مرگ بر آمریکا» یعنی مرگ بر ترامپ و جان بولتون و پمپئو/ توصیه می‌کنم به اروپایی‌ها اعتماد نکنید
25 نظر (فعال: 23 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   هدف ما از توسعه توان موشکی، جلوگیری از جنگ است/در صورت توطئه اروپا، به یک جهش استراتژیک موشکی روی می‌آوریم
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  در حمله تروریستی به اتوبوس کارکنان سپاه در سیستان و بلوچستان۲۷ نفر به شهادت رسیدند
12 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   امام خامنه‌ای: اروپایی‌ها خدعه می‌کنند؛ مسئولان فریب نخورند و مراقب باشند برای مردم مشکل ایجاد نکنند
13 نظر (فعال: 12 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  آمریکا و صهیونیست ها ریشه اصلی تروریسم در منطقه هستند/ تقاص خون شهیدان خود را خواهیم گرفت
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نامه‌های تاریخی رهبرانقلاب خطاب به مردم
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  واکنش های عجیب به یک حماسه!
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آماده انتقام هستیم
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار