خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 188063صفحه نخست » تیتر دویکشنبه، 8 بهمن 1396 - 00:33
یادداشت دکتر مالک رحمتی
توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی
توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادیشهیدخبر: مبانی عقیدتی و نظری الگوی مدیریت جهادی، ریشه در مبانی دینی و انقلابی ما دارد. به لحاظ عملی هم، تجربه دفاع مقدس عرصه تبلور عینی مدیریت جهادی و تلفیق عینی و عملی ایمان و عقلانیت بود. استخراج و استفاده از آن الگو برای حل مشکلات امروز و گشودن راهی برای تحقق عملی آرمان پیشرفت و عدالت در دهه چهارم انقلاب اسلامی در تمام عرصه‏ها خود نیازمند باوری عمیق و همتی جهادی است.
  

مقدمه

مبانی عقیدتی و نظری الگوی مدیریت جهادی، ریشه در مبانی دینی و انقلابی ما دارد. به لحاظ عملی هم، تجربه دفاع مقدس عرصه تبلور عینی مدیریت جهادی و تلفیق عینی و عملی ایمان و عقلانیت بود. استخراج و استفاده از آن الگو برای حل مشکلات امروز و گشودن راهی برای تحقق عملی آرمان پیشرفت و عدالت در دهه چهارم انقلاب اسلامی در تمام عرصه‏ها خود نیازمند باوری عمیق و همتی جهادی است.

به عبارتی، کلید توسعه متوازن و پیشرفت کیفی، مدیریت جهادی است. باتوجه به تمامی تلاش‏های صورت گرفته، متاسفانه ایران اسلامی بعد از سه دهه که تجربیات مختلف مدیریتی را تجربه کرده است، نتوانسته یک روند جهشی و سریع متناسب با ظرفیت‏های کشور در اقتصاد ایجاد کند. چرا که همواره دسیسه‏های دشمن برای کاهش شتاب رشد اقتصادی کشور حتی در شرایط پساتحریم و بعد از برجام ادامه دارد و ما در عین استفاده از فرصت‏های ایجاد شده در این دوران، مسلما برای خنثی‏سازی اینگونه دسیسه‏ها نیازمند رویکرد مدیریتی پویا و جهادی هستیم.

شایان ذکر است تغییرات سریع محیطی به ویژه در عرصه جهانی، چالش‎های جدید، تعامل و تقابل با فرصت‎ها و تهدیدهای پیشروی، ابزاری قدرتمند بر پایه توانمندی‎های ملی، خصیصه‎های فرهنگ اسلامی و تفکر توحیدی می‎طلبد. در این زمینه می‎توان مدیریت جهادی را به عنوان یک راهکار جدی به کارگرفت.

خداباوران همواره خداوند را در رفتارهای شخصی و اجتماعی خویش در نظر گرفته و در دایره بایدها و نبایدهای الهی با کمال دقت راه رشد و بالندگی خویش را می‏پیمایند و مقصد آنها رضا و رضوان الهی است. مدیریت در این راه، رویکردی هوشمندانه بر مدار دین را می‎طلبد و این هوشمندی و حرکت بر مدار دین، لازمة تحقق جامعه جهانی دینی است.

آغاز و اساس این مدیریت جهانی بر خدامحوری و حرکت در مسیر تفکر توحیدی است و در این تفکر به غیر از خداترسی، از هیچ چیز و کس دیگری ترسی نیست.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

مدل مفهومی

تحقق تمدن بزرگ اسلامی بزرگ‏ترین و والاترین هدف و نتیجة مدیریت جهادی است. مدیریت جهادی‏ای که ریشه در سبک مدیریتی رسول خدا در تأسیس حکومت اسلامی در مدینه منوره و حکومت علوی امیرالمومنین دارد. یکی از ثمرات آن در زمان معاصر، حرکت در مدیریت هوشمندانه حضرت امام‏خمینی و تحقق انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی است.

انقلاب اسلامی ایران که از قدرت درونی ایمان مردم و رهبران آنها به بشارت پروردگار و درستی راه نشأت گرفته بود، در ادامة مسیر خود باعث ایجاد فرهنگ گفتمان انقلابی و سبک زندگی اسلامی گردید و دولت اسلامی را به وجود آورد.

جهت نیل به هدف غایی، یک مدیر جهادی می‏بایست با بهره‏گیری از سیاست‏های اقتصاد مقاومتی و کوشش در جهت توسعه متوازن و همه جانبه و همچنین با حفظ کرامت‏های‏ انسانی، تمام تلاش خود را به کار گیرد.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

 

کنون نیز برای بسط و توسعه انقلاب و رسیدن به آرمان اصلی انقلاب کماکان نیازمند مدیریت جهادی با رویکرد توحیدی می‏باشیم که این ابزار علت محدثه و مبقیه انقلاب اسلامی و جامعه اسلامی و تحقق الگوی پیشرفت ایرانی اسلامی و تمدن بزرگ اسلامی می‏باشد که همواره مقام معظم رهبری بر عینیت‏بخشی به این مفهوم تأکید داشته و دارند و این نوع نگاه را ضامن بقای انقلاب و ریشه توسعه حقیقی کشور می‏دانند.

برای تحقق این زنجیره نیازمند گفتمان‏سازی در ابعاد مختلف و لایه‏های متعدد جامعه هستیم. اولاً تبیین و معرفی و آگاهی دادن به لایه‏هاست. ثانیاً نیازمند روش‏هایی برای ایجاد انگیزه‏های مادی و معنوی جهت حرکت در این مدار می‏باشیم. ثالثاً نیازمند استقرار نظام تشویق و تنبیه برای تحقق نهایی آن می‏باشیم، خروجی نیز بایستی در جامعه شامل تشویق و تنبیه باشند.

 

جوهره مدیریت در شرایطی که وضعیت بحرانی است، خود را نشان می‏دهد و به تعبیری، زمانی مدیریت به معنای جامع خود تحقق می‏یابد که در شرایط بحرانی بتواند اقدام به موقع، دقیق و ابتکاری انجام دهد. و آن وضعیت غیرعادی در مدیریت هوشمند اثرگذار نباشد.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادیتوسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

قاء و دوام سازمان‏ها منوط به طراحی و جاری‎سازی روش‏های نوین و خلاقانه و ابتکاری است. در مدیریت جهادی می‎بایست راهبردهایی را اتخاذ نمود که ضمن نوین بودن آن امکان اجرایی شدن آن نیز فراهم باشد. بعبارت بهتر اولین بار توسط شما انشاء بشود. مثل بسیاری از کارهایی که رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس انجام دادند. و بسیاری از مدیران جهادی در عرصه‏های IT و نانوتکنولوژی و سایر علوم

انجام می‏دهند.

مدیر جهادی فردی است که براساس تعالیم دینی و علمی دارای نظام فکری بوده و به موازات نظام فکری و سیستمی خود برای رسیدن به آن نظام فکری جامع دارای توان روحی بالا است. برای این هدف دارای طرح اقدامی و عملی است و همواره به دنبال تحقق آن می‏باشد.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

مدیریت جهادی که دارای ویژگی‏های خدمت با نیت الهی، خستگی‏ناپذیری، استقامت در کار، انعطاف‏پذیری، سرعت عمل، ابتکار و خلاقیت، مدیرپروری، شجاعت، مسئولیت‏پذیری همراه با اخلاص و فروتنی است، توانایی یاری‎رسانی در تحقق اهداف عالیه نظام، به ویژه در عرصه جاری‏سازی و محقق‏شدن سیاست‎های اقتصاد مقاومتی را دارد.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

اجرای سیاستهای ابلاغی اقتصاد مقاومتی بدون فرایندهای اجرایی مدیریت جهادی میسر نیست. این تأکید در پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی مشهود است.

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند بسترسازی در عرصههای خودباوری و توانایی فکری و عملی، تولید ملی، کار و تلاش مفید، تامین منابع انسانی و مالی، سیاستگذاری، برنامهریزی و کارآفرینی است، تا همه نیازهای جامعه فراتر از تقاضا تولید و عرضه شود، بی آنکه تحت‏تاثیر هرگونه فشار نظام سلطه قرار گیرد و از پویایی و شکوفایی بازماند.

 

استقرار مدیریت جهادی در هر سازمانی نیازمند رویکرد به «مدیریت تغییر و تحول» است که سه عامل فرهنگ، فرایند و ساختاراجزای تشکیل‏دهنده آن است.

به عبارت بهتر برای تغییر در سازمان، می‎بایست هر سه عامل فوق اصلاح، بهبود و مورد بازنگری (و یا مهندسی مجدد) قرار گیرد تا مدیریت جهادی بتواند با این رویکرد، اجرایی گردد.

مدیریت جهادی یکی از مهم‏ترین مؤلفه‎های اقتصاد مقاومتی است که بدون آن تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی دور از ذهن خواهد بود.

مدیر؛ عامل اجرایی فرایند مدیریت می‎باشد و مدیریت جهادی بدون توجه به خصایص و ویژگی‎های مدیر جهادی در سطح مفاهیم و تعاریف باقی خواهد ماند

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

 

مدل کم�'ی

در یک بررسی تحلیلی برای یک مدیر جهادی ۱۰ خصیصه بیان شده که شامل این موارد است:

۱. بصیرت و عدم فراموشی آرمان و جهت

۲. نهادینه کردن اخلاق رویکرد توحیدی

۳. اعتماد به نفس

۴. ایثار و خدمت بی منت

۵. انعطاف پذیرکردی ساختار و توجه به نیروی انسانی

۶. سخت کوشی، استقامت و خستگی ناپذیری

۷. مدیریت مشارکت پذیر

۸. مدیریت منابع با رویکرد حفظ بیت المال

۹. مدیریت هوشمند و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت

۱۰. اجتناب از سیاست‌زدگی

بررسی خصایص مدیر جهادی نشان می‎دهد که برخی از این خصایص، دارای ویژگی نفوذ و تأثیر بیشتری میباشد و برخی خصایص از سایر موارد متأثر هستند.

در یک پژوهش که با اخذ نظر از خبرگان سازمان اقتصادی کوثر با روش تفسیری و ساختاری(ISM) انجام گرفت خصیصههایبصیرت و عدم فراموشی آرمان و جهت، نهادینه کردن اخلاق رویکرد توحیدی، اعتماد به نفس و ایثار و خدمت بی منت بعنوان ویژگی‎هایی با بیشترین نفوذ و تأثیرگذاری تعیین گردید و مدیریت منابع با رویکرد حفظ بیت المال، مدیریت هوشمند و تلاش با نیت الهی و مبتنی بر علم و درایت و اجتناب از سیاست‌زدگی بیشترین تأثیرپذیری را از سایر خصیصه‎های مدیر جهادی دارند.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

نتایج

براساس بررسی عل�'ی و معلولی بین خصیصه‎های یک مدیر جهادی، سه سطح تبیین گردید که براساس سلسله مراتب مدیریت جهادی بالاترین و خروجی مدل بعنوان نتایج حاصل از خصیصه‎های یک مدیر جهادی می‎باشد.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

همانگونه که در مدل فوق مشاهده می گردد، توسعه فرهنگ می‎تواند به قوام خصیصه‎ها جهت پرورش مدیران جهادی بیانجامد و ویژگی‎های فرایندی و ساختاری منتج به پرورش یک مدیر جهادی خواهد بود.

توسعه فرهنگی زمینه ساز پرورش مدیران جهادی

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 16 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/11/8 - 16:32 |     0     0     |
مبنای هرنوع توسعه ، توسعه فرهنگی است و از آنجا که دغدغه اصلی دولت ها رسیدن به توسعه همه جانبه است و از آن جائیکه مبنای این توسعه انسان موجودی فرهنگی می باشد ، زیربنای توسعه حقیقی و پایدار توسعه فرهنگی می خواهد و لازم است تلاش و کوشش فراوان شود که در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه کوشا بوده و تلاش مضاعف به کار بندیم.

ناشناس
| 1396/11/8 - 18:59 |     0     0     |
اگرهمه کوشش کنن تا فرهنگ ناب اسلامی محقق بشه برای مقوله های دیگر اینهمه دچار مشکل نمیشیم

ناشناس
| 1396/11/8 - 19:01 |     0     0     |
مدیر جهادی ایثارگره،نقدپذیره!با بصیرت و آگاهه!سخت کوش و پرتلاشه و... اینها همه با فرهنگ عجین شده دقیقا

ناشناس
| 1396/11/8 - 23:24 |     0     0     |
مدیرجهادی یعنی امام جمعه تبریز

ناشناس
| 1396/11/13 - 00:51 |     0     0    
پاسخ: واقعا دمش گرم تازه معنای امام جمعه و نماینده ولی فقیه رو فهمیدیم

ناشناس
| 1396/11/9 - 12:06 |     0     0     |
حد سایتتون را تااین مقار پایین آوردید چون دکتر مالک رحمتی نوشته زدید تو صفحه؟ واقعا که

تفغتف
| 1396/11/10 - 15:16 |     0     0     |
این مقاله کپی هست

اینجا را ببینید

کافی هست تک تک جمله ها را سرچ کنید می بینید عینا در جای دیگری استفاده شده است ...

برای نمونه

این پاراگراف :

بانی عقیدتی و نظری الگوی مدیریت جهادی، ریشه در مبانی دینی و انقلابی ما دارد. به لحاظ عملی هم، تجربه دفاع مقدس عرصه تبلور عینی مدیریت جهادی و تلفیق عینی و عملی ایمان و عقلانیت بود. استخراج و استفاده از آن الگو برای حل مشکلات امروز و گشودن راهی برای تحقق عملی آرمان پیشرفت و عدالت در دهه چهارم انقلاب اسلامی در تمام عرصه‏ها خود نیازمند باوری عمیق و همتی جهادی است.


عینا در صحبت های آقای قالیباف هست بدون حتی یک کلمه کم یا زیادhttp://jihadimanagement.com/modiriyat-e-taraz-e-enghelab/


ناشناس
| 1396/11/11 - 12:16 |     0     0     |
ما اصلا فرهنگ داریم که توسعشو داشته باشیم؟ والا!

ولی
| 1396/11/12 - 12:26 |     0     0     |
پس چرا تو این 40سال بعد از بقول شما انقلاب اسلامی نتونستن چن تا مدیر به اصطلاح خودتون جهادی تربیت کنن؟؟؟

ناشناس
| 1396/11/18 - 21:52 |     0     0    
پاسخ: چون فقط شعار میدن و پای عمل که میکشه وسط میکشند کنار

ناشناس
| 1396/11/13 - 00:48 |     0     0     |
بلینم همین دلواپسان و نق نق کننده ها برای این کشور چکار کردن؟


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  رهبر انقلاب: رئیس جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد/ از طرف ملت ایران می‌گویم آقای ترامپ شما غلط می‌کنید
26 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کمیسیون ماده16، مدافع حقوق ایثارگران
26 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 9)
  مسئولان در برخورد با توهین کنندگان به خانواده شهدا تسامح را کنار بگذارند
20 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  رهبر انقلاب با دو خانواده شهدای نیروی انتظامی دیدار کردند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   برجام از اول هم مطلوب ملت ما نبود/ مقامات آمریکایی بارها به دنبال حمله به ایران بودند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  پیام های ترورِ صالح الصماد
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سرانجام سه مطالبه مهم رهبر انقلاب از صنعت نشر و کتاب چه شد؟
10 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  کشورهای آسیایی باید هر چه بیشتر با یکدیگر همکاری کنند
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اشغال فلسطین بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام است/ چراغ سبز آمریکا به رژیم صهیونیستی برای کشتار وحشیانه
18 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 10)
 
   اخبار عربی  
  مدیرکل بنیاد کرمانشاه: اقتدار نظام، حاصل فداکاری ایثارگران است
   السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
  للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
   حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
  ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
   روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
  علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
   أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
  أغلى الماسة للبیع.
   الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
  أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
   العثور على کنز فی نهر بالصین.
  الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
   تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
  حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
   الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
  7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
   دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
  الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
   وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
  بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
   الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
  موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
   هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
  ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
   قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
  الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
   الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
  15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
   ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار