خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل درحوزه صنعت از وزیر پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت
  رییس کمیسیون اجتماعی مجلس : استفاده از عنوان "شورای عالی" وجاهت ندارد
  حمایت جمعی از فرزندان شهدا از سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل در وزارت نفت از بیژن نامدار زنگنه
  جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا
  ایران در واکنش به تحریم های جدید آمریکا اقدام متقابل انجام می دهد
  سیاست خارجی ایران با تکیه بر دور اندیشی، متمایز از دولت آمریکا است/تکرار سیاست شکست خورده علیه ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 179117صفحه نخست » تیتر دودوشنبه، 22 آبان 1396 - 21:28
یادداشت شهیدخبر/ استعفای آل سعودی حریری ، خیالی خام برای تضعیف محور مقاومت
یادداشت شهیدخبر/ استعفای آل سعودی حریری ، خیالی خام برای تضعیف محور مقاومت شهیدخبر: سعد حریری طی گفتگوی تلویزیونی در شبکه المستقبل به طور مستقیم و آشکار به قدرت نظامی حزب الله اشاره کرد و خواستار مذاکره در این خصوص برای محدود کردن توان نظامی -بخوانید خلع سلاح- حزب الله لبنان شد.
  

تحولات این روزهای منطقه بسیار سریع و در نوع خود بی نظیر است. در کنار اتفاقات داخلی عربستان سعودی که از سوی محمد بن سلمان در جهت سیطره بر نهادهای قدرت این کشور صورت می گیرد استعفای عجیب و بحث برانگیز سعد حریری نخست وزیرمستعفی لبنان ابعاد تازه ای از تحولات را در برابر ناظران بین المللی گشوده است. تاکید مکررسعد حریری در متن استعفا و گفتگوی تلویزیونی خود با شبکه المستقبل بر نقش ایران و حزب الله در منطقه و از آنچه که او دخالت ایران در لبنان عنوان می کند خودمی تواند رمز گشای اهداف و برنامه هایی باشد که اکنون به رهبری آمریکا و اسراییل و با بازیگری عربستان سعودی در حال وقوع است که خبر از رخدادهایی در آینده دارد.

نکته قابل تامل این است که این رخدادها پس از پیروزی های بزرگ و موفقیت جبهه مقاومت در برابر داعش صورت ی گیرد. داعشی که از سوی آمریکا و اسرائیل متولد و با حمایت های عربستان فربه گردید تا نقشه آمریکا و متحدانش برای تغییرات بنیادین اقلیمی و سیاسی در خاورمیانه شکل گیرد. حال با شکست داعش و در حالی که این گروه تروریستی در حال محو شدن از صحنه خاورمیانه به دستان پرتوان جبهه مقاومت است اقدامات محور مقابل این جبهه وارد فاز تازه ای شده است. 
جبهه مقابل عامل شکست خود را در توانایی های نظامی جبهه مقاومت می بیند که نمود آن در قدرت موشکی ایران(به عنوان یک قدرت منطقه ای آماده باش که هر لحظه امکان دست به ماشه شدن آن وجود دارد) و نیز توان نظامی و عملیاتی حزب الله لبنان می باشد.از همین رو است که محور مقابل جبهه مقاومت در دو حوزه فعالیت خود را شکل داده است تا توان نظامی این جبهه را کاهش داده و معادلات منطقه را به نفع خود تغییر دهد.
 جبهه اول که به رهبری آمریکا و با همراهی برخی کشورهای اروپایی در حال فعالیت است تضعیف و توقف توان نظامی ایران بخصوص قدرت موشکی آن است. آمریکا در تلاش است با بهره گیری از فضای به وجود آمده در قالب برجام، فشار بر ایران را برای مذاکره در خصوص محدویت سازی توان موشکی ایران افزایش دهد و این موضوع را به یک مطالبه عمومی بین المللی تبدیل کند. در حالی که سال ها تحریم ایران در حوزه های اقتصادی و نظامی نتوانست موفقیت آمیز باشد و ایران توانست در جهت توسعه توان نظامی خود گام بردارد اکنون آمریکا با زیست در فضای برجام سعی دارد این قدرت بازدارندگی ایران را که باعث نقش آفرینی بیش از پیش جمهوری اسلامی در منطقه شده است را کاهش داده و تا حد امکان از بین ببرد. موضوعی که از سوی آمریکا عنوان و از طرف اروپایی ها نیز دنبال می شود. سفر مقامات آمریکایی و اروپایی به عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیزبا هدف ایجاد رعب و وحشت از قدرت منطقه ای ایران نیزدر همین راستا ارزیابی می گردد.البته بعد دیگر این حربه نیز فروش تسلیحات گسترده به کشورهای حاشیه خلیج فارس و حفظ این بازار پرسود برای آمریکایی ها واروپایی هاست.
اما در جبهه دوم که به تازگی و با استعفای سعد حریری در خاک عربستان شکل گرفته است عربستان نقش پررنگ تری را ایفا می کند. سعد حریری طی گفتگوی تلویزیونی در شبکه المستقبل به طور مستقیم و آشکار به قدرت نظامی حزب الله اشاره کرد و خواستار مذاکره در این خصوص برای محدود کردن توان نظامی -بخوانید خلع سلاح- حزب الله لبنان شد. وی تصریح کرد که با حزب الله لبنان به عنوان یک گروه سیاسی مشکلی ندارد. این خود یعنی جبهه مقابل، حزب اللهی بدون سلاح و صرفا یک گروه سیاسی می خواهد در صورتی که ماهیت و ذات حزب الله لبنان برپایه مقاومت شکل گرفته است و وجه سیاسی آن در مرتبه بعدی قرار دارد. بر همین اساس حزب اللهِ بدون سلاح و فرو کاستن آن به یک گروه سایسی صرف باعث می شود این گروه حیات خود را نیز از دست بدهد و در مرحله بعدی سد محکمی که اکنون در برابر رژیم صهیونیستی قرار دارد و باعث ثبات و آرامش در لبنان شده است نیزبرداشه شود تا وزنه قدرت در منطقه به سمت آمریکا و اسراییل سنگینی کند. که این موضوع می تواند زمینه تجاوز اسرائیل به لبنان که در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ ناکام ماند را جبران کند.
این در حقیقت خطی است که امروز با بازیگری عربستان سعودی از سوی متحدان این کشور دنبال می شود. حال که قدرت در دستان محمد بن سلمان جوان قرار دارد، عربستان از قالب سنتی و سیاست خارجی محافظه کارانه خود که سالیان دراز در بستر آن زیست می کرد خارج شده و به اقدامات فعال و جدی در فضای سیاست خارجی دست می زند تا جایگاه خود را در معادلات منطقه که تضعیف شده بود بازیابد. ادامه جنگ فرسایشی یمن، دخالت آشکار در تحولات لبنان در عالی ترین سطح، تقابل آشکار با حزب الله لبنان، رویارویی با قطر، همگرایی با اسرائیل و آمریکا، جذب دولت عراق و نزدیکی به مخالفان دولت این کشور و نیز تقابل با ایران از اقداماتی است که محمد بن سلمان در جهت کسب وجه لازم در بعد منطقه ای و بین المللی برای رسیدن و تثبیت پادشاهی خود دنبال می کند. او می داند که عربستان در شرایط کنونی باید عربستانی قدرتمند و موثر باشد تا بتواند نقش خود در منطقه و عرصه بین المللی را ایفا کند و برای این عربستان قدرتمند نیز پادشاهی قدرتمند و با درایت لازم است. محمد بن سلمان سعی می کند خود را فردی قدرتمند و با درایت نشان دهد تا افکار عمومی و محافل داخلی و بین المللی آماده پذیرش او به عنوان پادشاهی جوان و جدید باشند.
بر همین اساس آنچه که امروز مشاهده می شود فشار برای خلع سلاح کردن ارکان اصلی محور مقاومت یعنی ایران و حزب الله لبنان است که مانع اصلی در برابر نقشه های استکبارستیزانه آمریکا و اسراییل می باشد.
استعفای سعد حریری نیز از طرفی برای ایجاد بحران و گل آلود کردن منطقه است تا عربسستان، آمریکا و اسرائیل هرکدام ماهی خود را از این آب گل آلود بگیرند. و از طرفی دیگر می تواند یک مانور قدرت در منطقه باشد تا عربستانی صاحب نفوذ را نشان دهد هرچند که در این نفوذ به دلیل نحوه استعفای حریری و نگهداری بازداشت گونه غیرمتعارف او در خاک عربستان باید تردید کرد.
همانگونه که مقاومت و درایت در جبهه های نبرد باعث شد که داعش به نفس های آخر خود نزدیک شود در عرصه سیاسی نیز محور مقاومت  باید چون گذشته اتحاد خود را حفظ کرده و با سیاست و درایت خود، این بحران را بر پشت سر بگذارد.
 

حامد حریرفروش

کارشناس ارشد روابط بین الملل 

 

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 21 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/8/23 - 00:08 |     1     0     |
حزب الله در کسوت یک ارتش همیشه پیروز و فاتح و مقتدر، باید ضعیف شود. درست به شیوه دوقطبی سازی پس از ترور رفیق حریری و با یادآوری خاطره آن!

ناشناس
| 1396/8/23 - 00:24 |     1     0     |
عربستان سعودی در اقدامی هماهنگ با ایالات متحده آمریکا و به منظور ضربه وارد آوردن به حزب الله لبنان، در تدارک ایجاد بی ثباتی در این کشور هستند.

ناشناس
| 1396/8/23 - 01:16 |     1     0     |
کشورهای منطقه به دلیل نگرانی‌های امنیتی با جدایی اقلیم کردستان مخالفند و تنها اسرائیل است که از این موضوع حمایت می‌کند تا پایگاه‌هایی در اقلیم کردستان عراق به منظور تضعیف محور مقاومت و ایران تأسیس کند، پس پیروز اصلی این استقلال ژئوپلیتیکی، رژیم صهیونیستی است.

ناشناس
| 1396/8/23 - 01:17 |     1     0     |
استعفای الحریری نشانه تحولات داخلی و خارجی درباره لبنان است که لبنان در معرض تحولاتی است که یکی از مهمترین آن بحران تشکیل دولت است.وی گفت: لبنان در سایه اوضاع اقتصادی و سیاسی فعلی وارد بحران حکومتی می شود که از سالها قبل منازعه و اختلاف منطقه ای وجود داشته است.

ناشناس
| 1396/8/23 - 12:23 |     1     0     |
عربستان سعد حریری رو وادار کرد در خارج از کشور خودش استعفا بده تا موج جدیدی علیه حزب الله ایجاد کنه و اختلاف افکنی کنه

رضا
| 1396/8/23 - 14:32 |     1     1     |
من اصلا ربطشو نمیفهمم توروخدا یه تحلیلیم میذارید درست بذارید دیگه آدم بفهمه

ناشناس
| 1396/8/24 - 15:12 |     0     0    
پاسخ: یه تحلیلی از آقای افقهی بود من دیدم اون خوب بود اونو بخونید

ناشناس
| 1396/8/23 - 16:21 |     1     0     |
محور مقاومت هرگز با این بازیها تضعیف نمیشه

ناشناس
| 1396/8/24 - 01:40 |     1     0     |
ادامه جنگ فرسایشی یمن، دخالت آشکار در تحولات لبنان از کوچکترین جنایات عربستان هست

ناشناس
| 1396/8/24 - 22:09 |     0     0    
پاسخ: ناامن کردن لبنان که با ایران متعهده یکی از دلایلش تضعیفه ایران و حزب الله هست

ضد عربستان
| 1396/8/24 - 15:11 |     0     0     |
حریری خا کبر سر نفهمیده شده آلت دسن عربستان آخه گوساله عربستان خودش آلت دست اسراییله بدبخت

ناشناس
| 1396/8/24 - 22:09 |     0     0     |
بر اساس اطلاعات نهادهای امنیتی سعودی، خطر گروههای تکفیری برای حریری بیش از حزب‌الله است؛ چرا که آن‌ها حریری را عامل ضعیف شدن خود در مقابل حزب‌الله می‌دانند.

ناشناس
| 1396/8/24 - 22:29 |     0     0     |
سعودی‌ها به‌دلیل فشارهای بین‌المللی مجبور به پخش مصاحبه‌ای تلویزیونی از نخست‌وزیر لبنان شدند تا شبهات موجود درباره بازداشت وی را رفع کنند اما موفق نشدند.

مسعود
| 1396/8/25 - 16:06 |     1     0     |
تضعیف محور مقاومت یک خیال خام برای آل سعود هست
از تحلیل دقیق و روشنگرایانه کارشناس محترمتون حامد حریرفروش نشکرمی کنمناشناس
| 1396/8/25 - 17:03 |     0     0     |
اگر حزب الله اهداف نظامی آشکاری داشت آمریکا و اسرائیل پیش از این آنها را نابود کرده بودند، حزب الله وضعیتی استثنایی دارد یعنی از یک ارتش پنهان و غیرمتمرکز برخوردار است که سرکوب آن بدون نابودی همه لبنان غیرممکن است.

ناشناس
| 1396/8/27 - 13:38 |     0     0     |
محور مقاومت تازمانی که حول محوریت سید حسن نصرالله میچرخه هیچ اتفاقی براش نمیفته مگه اینکه وحدتشو از دست بده

ناشناس
| 1396/8/27 - 13:39 |     0     0     |
محور مقاومت تازمانی که حول محوریت سید حسن نصرالله میچرخه هیچ اتفاقی براش نمیفته مگه اینکه وحدتشو از دست بده


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  توضیحات دفتر معاون اول رییس جمهور درپی اظهارات جهانگیری درباره دهه شصتی ها
37 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 17)
   پشت پرده نصب تجهیزات آمریکایی CTBT؛ محدودسازی توان دفاعی موشکی ایران؟
26 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
  شهید؛ چشم تفحص تاریخ
21 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   تعهد دینی و انقلابی نباشد پیشرفت علمی به‌تنهایی کشور را خوشبخت نمی‌کند
18 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  پدر شهید حدادیان: محمدحسین ها با پیروی از ولی امر خود به این مقام رسیدند
19 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   صنعت خودروی کشور می تواند نمونه ای از توان تولید داخل با معیارهای جهانی باشد
25 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 10)
  نسل جوان امروز برای عقب راندن دشمن از نسل اول آماده تر است
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   محمدی گلپایگانی: شهدا دارای حق شفاعت هستند
22 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
  اگر مدافعان حرم نبودند، خانم میلانی الان کجا بود؟
25 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 11)
   چه کسانی به تسلیحات ایران چوب حراج زدند؟/سرنوشت بزرگترین قرارداد نظامی ایران به کام اسرائیل
16 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار