خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بخشی از بالا رفتن قیمت ارز ناشی از اجرای «FATF» بود
  سخنرانی محکوم فتنه ۸۸ در دانشگاه خلیج فارس
  درخواست ۴ هزار دانشگاهی از شورای نگهبان درباره CFT
  رئیس جمهور از پیشرفت‌های صنعت دفاعی قدردانی کرد
  سردار نقدی: دست ما در جنگ اقتصادی پُر است
  سانسور پیامدهای پذیرش FATF در روزنامه‌های زنجیره‌ای
  سوءاستفاده خوب منافقین از اظهارات آقای وزیر +تصاویر
  جامعه اهل سنت گروگانگیری مدافعان امنیت را محکوم می کند
  سازوکار پیچیده خروج ایران از لیست سیاه FATF
  ممنوعیت تردد زائران بدون گذرنامه در مرزهای سه‌گانه
  لایحه FATF چگونه در شورای نگهبان بررسی می‌شود؟
  امیرعبداللهیان: قیافه ترامپ پس از ١٣ آبان دیدنی است
  تا ما را خلع سلاح نکنند دست نمی‌کشند
  سو استفاده شبکه منافقین از سخنان آقای وزیر
  چک لیست 400 راهکار ضد تحریمی تدوین شد
  در چارچوب قوانین در زمینه FATF حرکت خواهیم کرد
  این چراغ به خانه رواست!
  راز گستاخی دشمن 
  علت تشدید اتهامات آمریکا علیه ایران
  اروپا با چه زبانی بگوید مقابل ماست نه پشت ما؟
  مشکلات کشور و داروی تقلبی اصلاحاتچی ها
  تخریب فرمانده دفاع مقدس، برنامه‌‌ای از پیش تعیین شده
  آیا الحاق ایران به FATF منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود؟
  ترسیم الگوی پیشرفت ایران برای پنجاه سال آینده
  الحاق ایران به FATF منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود؟
  محکوم شدن پروانه سلحشوری با شکایت ناجا
  فعال اصلاح طلب: امام حسین(ع) اسطوره‌ای رنگ باخته است!
  مشاور روحانی: منتقدان، بی‌سواد، کج‌فهم، نفرت‌پراکن و پرچمدار خشونت هستند
  سکوت سینه‌چاکان FATF در قبال پرونده رشوه سنگین توتال
  رهبر انقلاب از مواضع خود درمورد پیوستن به کنوانسیون‌ها عدول نکرده‌اند
- اندازه متن: + -  کد خبر: 178130صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامیشنبه، 13 آبان 1396 - 13:05
ناگفته‌هایی از عملیات مرصاد
ناگفته‌هایی از عملیات مرصادشهیدخبر: شهید منصور ستاری و قهرمانان پدافند هوایی با هوشیاری، چالاکی و کمین برای نیروهای سرسپرده دشمن، خیال واهی آنان برای فروغ جاویدان را به کابوسی هولناک بدل کردند.
  

شجاعت و از خودگذشتگی دلاورمردان عرصه دفاع در همه بخش‌ها از زمین تا دریا و آسمان، بر دفتر افتخارآفرینی‌های کشورمان می‌درخشد. از جمله نیروی هوایی و بخش مهم پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این میدان نبرد نابرابر و همه جانبه، توانست با ایستادگی جانانه برگ دیگری بر این افتخارات بیافزاید.

درست روزهای پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ بود که دشمن بار دیگر بدعهدی و خباثت خود را نشان داد و با نادیده گرفتن این تعهد بین‌المللی با تدارک دیدن عملیاتی علیه کشورمان، حمله‌ای را آغاز کرد؛ حمله‌ای که به اتکای سرسپردگان خائن سازمان مجاهدین خلق (منافقین) صورت داد و می‌خواست برای خود فروغی جاویدان رقم بزند، اما در نهایت به کابوسی سیاه و ابدی برای رژیم بعث و منافقین تبدیل شد.

دشمن بعثی درست پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت، توافقات این قطعنامه را زیر پا گذاشت و دوباره در جنوب و حوالی خرمشهر حمله و تلاش کرد از مرزهای غربی وارد شود. حواسشان اما به «مرصاد» (کمین) پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و دیگر نیروهای مدافع میهن نبود و در دومین روز، سرتیپ منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش و همرزمان‌اش با اتکا به تجربه‌های ارزشمند سالیان گذشته‌شان، در دفاع از کشورمان خوش درخشیدند. نیروهای دفاعی کشورمان از جمله قهرمانان پدافند هوایی در جبهه‌های جنوبی مستقر شدند.

به گفته بسیاری از کسانی که آن روزها در میدان حضور داشتند، عملیات مرصاد محلی برای بروز توانمندی‌های پدافند هوایی بود که در طول ۸ سال دفاع مقدس کسب و در مرصاد به بهترین نحو نمایان شد.

 در عملیات مرصاد که ۳ روز به طول انجامید، نیروی هوایی ارتش با توجه به شرایط، از دومین روز نقش‌آفرینی کرد و با دفاع همه جانبه هوایی، در روز دوم حرکت نیروی زمینی ارتش صورت و دفاع از هجمه‌های دشمن را به خوبی محقق کرد.

 با حرکت نیروهای رزمنده مدافع کشومان که با پشتیبانی نیروی هوایی از جمله هوانیروز همراه شد در روز سوم یگانهای منافقین به کلی منهدم شدند.

عملیات مرصاد چگونه شکل گرفت

امیر غلامی مشاور رهبری در حوزه پدافند هوایی و فرمانده اسبق پدافند قرارگاه فجر درباره چگونگی شکل‌گیری عملیات مرصاد می‌گوید: «شهید ستاری فرمانده نیروی هوایی در تهران بنده را خواست و با ارائه مدارکی گفت عراق مشغول فعالیت‌های مشکوکی در کرند است؛ مثلاً هواپیمای رهگیر خود را به کرند انتقال می‌دهد و شما باید در اینجا بیشتر آماده باشید و این هشدار؛ ۳ ماه قبل از عملیات مرصاد صورت گرفت. ما تا روز قبل از شروع عملیات کاملا آماده جنگیدن بودیم، اما باید بگوییم همه نیروها غافلگیر شدند به جز پدافند هوایی که غافلگیر نشد.

ما سیستم ارتباطی خود را عملیاتی نمی‌کردیم، اما در آن عملیات در همه منطقه، ارتباطی شد و دلیل این بود که پدافند هوایی نیروی آماده برای رزم بود. در عملیات مرصاد و دو روز قبل از عملیات، شناسایی دشمن را آغاز کردیم.»

نیروهای دشمن، از ۳ ماه قبل پایگاه خود و همچنین هواپیماهای خود را جهت پوشش آماده کرده بودند و باید موفق می‌شدند. اما با حضور اثرگذار پدافند هوایی، از آن‌چه که در خیال می‌پروراندند ناکام شدند. چراکه روز عملیات یک سایت پدافند هوایی هاگ در وسط منطقه  ۱۴ فروند هواپیمای میراژ F۱ دشمن را سرنگون کرد. این اقدام موجب آشفتگی هواپیماهای عراقی شد. اگرچه  آنها  از پایگاه دزفول نیز حمله کردند ولی به درگیری زمینی نرسید و تک‌تک نیروهای منافقین شکار شدند و صحنه را ترک کردند.

به گفته امیر غلامی اگر پدافند هوایی آمادگی نداشت ممکن نبود از ستون منافقین عبور کنیم، چون عراق از سه ماه قبل نیروها و امکانات خودش را در کرند جمع‌آوری کرده بود.

درخششی که جاویدان شد

چابکی و حرکت‌های سریع پدافند در عملیات والفجر ۸ بالغ شد و در عملیات مرصاد به اوج  رسید. چالاکی تنها در جابه‌جایی نبود، بلکه در فریب دادن، ارتباط برقرار کردن، فرکانس عوض کردن که مجموع اینها موفقیت به دنبال داشت و در این عملیات به بهترین شکل درخشان بود.

ناگفته‌هایی از عملیات مرصاد

خلاقیت شهید ستاری در ایجاد چابک‌سازی و چالاکی در تغییر موقعیت‌ها و انجام واکنش‌های به موقع، موجب شد تا فراتر از انتظار و پیش‌بینی‌های دشمن، بتواند دشمن را در حمله‌های هوایی ناکام کند.

زیرکی در موفقیت مرصاد

امیر غلامی ضمن اشاره به نقش کلیدی پدافند هوایی در عملیات مرصاد بیان می‌کند: «شهید ستاری هنگام پیروز شدن در عملیات مرصاد آنقدر خوشحال بود که وقتی تماس گرفتم و گفتم دیگر موشک نداریم، آن شهید گفت که به زینانی بگویید لانچرهایش را شلیک کند و اگر هوشیاری پدافند هوایی نبود نمی‌توانستیم منافقین را نابود کنیم.»

پدافند هوایی با زیرکی کامل، بهترین حالت در فریب دادن دشمن را به کار گرفت به طوری‌که هیچ‌گاه موقعیت را لو نداد و همه چیز از جمله ارتباطات‌ مخفی یود. در جاده‌سازی که برای سایت‌ها انجام می‌شد زمین به هم نمی‌خورد و با سرعت در تغییر مکان امکان لو ررفتن به بهترین نحو کاهش یافت. همه چیز حساب‌شده بود و بر همین اساس دشمن، انتظار چنین کمین جانانه‌ای را نداشت.

در پنجم مرداد سال ۶۷ در سوباشی، شیفت فعلی همراه با شیفت قبلی در محل سایت مانده بودند و به خاطر وضعیت موجود، ۱۹ نفر از نیروهای زبده همچون شهید جودکی، شهید ورامینی و شهید دستنبو که جزو نیروهای زبده و کمیاب پدافند هوایی بودند در اتاق عملیات حضور داشتند. این عزیزان در اثر حمله عراق به سایت سوباشی شهید شدند و ۲۲ نفر نیز در اسلام آباد به شهادت رسیدند؛ یعنی در مجموع بیش از ۴۰ نفر از نیروهای پدافند هوایی به شهادت رسیدند.

پیام منحصر به فرد امام به شهید ستاری

عملیات پیروزمندانه "‌مرصاد" به عنوان یکصد و چهارمین عملیات انجام شده در طول ۸ سال دفاع‌مقدس و هفتادمین عملیات آفندی رزمندگان غیور ارتش ایران است که از نظر طراحی، تاکتیک رزمی و اجرا نیز می‌توان آن را آخرین عملیات بزرگ و پیروزمندانه ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی قلمداد کرد که نقش‌آفرینی پدافند هوایی با تلاش شهید ستاری و همرزمانش در این موفقیت، درخشان و ماندگار است.

بر همین اساس رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در نامه‌ای منحصربه فرد این تلاش ارزشمند را یادآور شدند و از زحمات شهید ستاری و همرزمان ایشان قدردانی کردند. متن نامه حضرت امام به شهید ستاری را می‌خوانیم:

«بسم الله الرحمن الرحیم

تیمسار سرتیپ ستاری فرمانده محترم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و تیمسار سرتیپ دوم انصاری فرمانده هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران

خلبانان عزیز و قهرمان جمهوری اسلامی ایران و خلبانان دلیر و شجاع هوانیروز

به مناسبت سالگرد عملیات آفندی مرصاد 

اینجانب از زحمات طاقت فرسای شما و تمامی افراد متعهد و دلسوزی که به نحوی از انحا در آمادگی پروازها دست دارند تشکر می نمایم. شما در طول جنگ تحمیلی، به خصوص در شرایط حساس امروز، از رزمندگان صحنه های نبرد و میهن اسلامی مان با تمام توان دفاع نموده و می نمایید. شجاعت شما دل تمامی میهن دوستان و اسلام باوران را شاد کرده است. شما در صحنه های سخت کارزار به دشمنان میهن عزیزمان آموختید که دیگر خیال تعرض به کشورمان و مکتب حیات بخش هم میهنانمان را ننمایند. اینجانب دست یکایک شما را می فشارم، و از صمیم جان به شما دعا می کنم. خدا یار و نگهدارتان باد به امید پیروزی رزمندگان اسلام بر کفر جهانی.»

براساس شواهد، این نام امیرسرلشگر منصور ستاری در ۱۵ دی ۱۳۷۳ در سانحه سقوط هواپیما در نزدیکی فرودگاه اصفهان به همراه تعدادی از افسران بلندپایه نیروی هوایی و همرزمان اش به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 15 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/8/13 - 13:23 |     2     0     |
سلام بر سردار رشید و بزرگوار و مومن با سیاست اسلام و ایران و بر همه دلاورمردانی که دراین عملیات شهید شدند

بسیجی
| 1396/8/13 - 16:56 |     1     0    
پاسخ: بزرگ مردانی همانند شهید صیاد شیرازی نهایت ارزوی انان شهادت است و روحش شاد

ناشناس
| 1396/8/13 - 16:50 |     1     0     |
عملیات مرصاد یا غروب جاویدان نام نبردی است که توسط سازمان مجاهدین خلق طرح‌ریزی و در اواخر جنگ ایران و عراق میان ارتش و اعضای سازمان مجاهدین در گرفت. یک هفته پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط ایران بود که حدود ۵۰۰۰ نیروی سازمان مجاهدین خلق با مقادیری تجهیزات جنگی از محور غرب و از طریق شهرهای مهران و اسلام آباد غرب به ایران حمله کردند.

ناشناس
| 1396/8/13 - 17:36 |     2     0     |
خیلی مطلب عالی بود عموما به نقش ارتش نیروی هوایی و ستاری اشاره ای نشده بود. خیلی ممنون

ولی
| 1396/8/16 - 12:23 |     0     0    
پاسخ: چیشده برادران سپاه رو کنار گذاشتید و ازبقیه هم اسم میارید

ناشناس
| 1396/8/14 - 13:16 |     0     0     |
دشمن اومده بود که سه روزه ایران رو اشغال کنه اما به مدد الهی و مجاهدت رزمندگان نقشه دشمن نقش بر آب شد

ساحل
| 1396/8/14 - 14:20 |     0     0     |
بهتر بود به تیتر خبرتون عملات لعنتی یعنی لعنتی رو اضافه می کردید. مسخره بود اون عملیات و دردناک

خلیل
| 1396/8/15 - 15:09 |     1     1     |
مرصاد محلی برای بروز توانمندی‌های پدافند هوایی بود که در طول ۸ سال دفاع مقدس کسب شده بود؟ یعنی قبلش هیچی نداشتیم؟ بی انصافا

ناشناس
| 1396/8/15 - 17:21 |     0     0     |
کاش مکمل هم نقش صیاد رو هم کار میکردید. عالی بود. روح همشون شاد

ناشناس
| 1396/8/16 - 12:23 |     0     0     |
گرچه تیمسار شهید منصور ستاری اکنون میان ما نیست اما خدمات و رشادت‌های نخبه گونه او و یاران و همرزمانش در ارتش جمهوری اسلامی ایران، همچنان ایران اسلامی را در جهان پرحادثه و ناامن امروز، زیر سایه امنیت و آرامش نگاه داشته است. روحشان شاد

ناشناس
| 1396/8/16 - 14:43 |     0     0     |
بخش خاطره امیر غلامیش عالی بود.عالی بود کلا


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  پایان مهلت خروج تروریست‌ها از منطقه عاری از سلاح ادلب

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  کسانی که ترویج می‌کنند راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم خیانت می‌کنند/ جوان‌ها راه‌حل مشکل هستند نه مشکل
30 نظر (فعال: 30 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   جزئیات انتقام سپاه از قاتلان هموطنانمان در اهواز+تصاویر
22 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  به نتانیاهو توصیه می کنم شنا در مدیترانه را تمرین کند
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   برای حل مشکل نظام بانکی،نقدینگی،اشتغال وتورم تصمیم‌های جدی بگیرید
10 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  جنبه‌های سیاسی حج فراموش نشود
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   همایش بسیجیان و احیای قدرت نمادین انقلاب
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  سرلشکر باقری: جزء 7 قدرت اول پهپادی جهان هستیم/ در مقابل تحرک تروریست ها در نزدیکی مرزها سکوت نخواهیم کرد
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   افشاگری دبیر کل حزب‌الله لبنان درباره کشورهای عربی و آمریکا
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  اطلاعیه ارتش در پی انتقام موشکی سپاه پاسداران از تروریست‌ها
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ماهی صفت: چرا آنها هیچ وقت سخنی از شهادت‌ دلیرمردان نزده‌اند؟
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار