خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  توضیحات عراقچی در خصوص نشست «وزرای خارجه ایران و ۱+۴»
  رئیس‌جمهور امشب در سازمان ملل درباره چه مسایلی سخن بگوید؟
  عدم منفعت در تعامل با آمریکا
  رابطه «خشونت پرهیزی» اصلاح طلبان با «عملیات تروریستی» اهواز چیست
  تخلف هیئت رئیسه مجلس در ارجاع یکی از لوایح «FATF» به کمیسیون امنیت ملی
  اولین تصاویر از خانه تروریست‌ها در اهواز
  نسبت کاخ سفید و حمله تروریستی اهواز
  پاسخ روحانی به ادعای آمریکایی‌ها درمورد حمله تروریستی اهواز
  ارائه اطلاعات صرافی‌ها باعث افزایش قیمت ارز شد
  محکم باشید و وا ندهید
  نقشه راهِ می‌شود و می‌توانیم
  شناسایی خانه تیمی و دستگیری ۲۲ تروریست در ارتباط با حادثه اهواز
  پنج تروریست در حمله تروریستی اهواز به هلاکت رسیدند
  آخرین وضعیت پیگیری پرونده شهدای منا
  در حادثه تروریستی اهواز ضعف‌های امنیتی وجود داشت
  گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد
  تجزیه‌طلبان در خوزستان چگونه به جنگ دامن زدند
  تصویب FATF خیانت به خون شهدای اهواز است
  روحانی در فرودگاه نیویورک:هدف ما تبیین سیاست های جمهوری اسلامی نسبت به منطقه و جهان در مجامع بین المللی است
  تشکیل کمیته ویژه برای ابعاد حادثه تروریستی اهواز در شورای عالی امنیت ملی
  اعلام جنگ نیابتی به ایران
  دوگانگی «بی بی سی» در انعکاس حادثه‌های تروریستی
  فعالیت آزادانه تروریست‌های الاحواز در لندن دور از چشمان بعیدی نژاد
  جایگاه ممتاز ایران و متحدانش در غرب آسیا
  مروری بر جنایت‌های تروریستی گروهک‌های تجزیه‌طلب در خوزستان
  خط و ربط تروریست‌های تکفیری و تجزیه‌طلب به کجا ختم می‌شود
  طرح خاورمیانه بزرگ از کجا هدایت می‌شود؟
  عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!
  تیر خلاص گروهک تروریستی مقیم اروپا به FATF
  کشور بدون اقتدار نظامی یعنی سرباز بی‌گلوله
- اندازه متن: + -  کد خبر: 176976صفحه نخست » سیاستسه شنبه، 2 آبان 1396 - 23:41
مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ایشهیدخبر: همان‌طور که انتظار می‌رفت رئیس‌جمهور آمریکا در 13 اکتبر اعلام کرد که برجام را دوباره مورد تأیید قرار نخواهد داد و جمهوری اسلامی ایران را به نقض توافق متهم کرد. اگرچه ترامپ در سخنرانی‌اش، ایالات‌متحده را از توافق خارج نکرد، اما بر توانایی خود در این موضوع تأکید کرد و به کنگره هشدار داد که اگر اصلاحات لازم را روی توافق انجام ندهد، آمریکا را از توافق خارج می‌کند؛ منظور او از اصلاحات نیز مذاکره مجدد برای اصلاح برجام و آغاز مذاکرات موشکی و منطقه‌ای است. در این نوشتار کوشش شده است به راهبرد جدید تقابل‌جویانه آمریکا علیه ایران نگاهی گذرا افکنده شود.
  

همان‌طور که انتظار می‌رفت رئیس‌جمهور آمریکا در 13 اکتبر اعلام کرد که برجام را دوباره مورد تأیید قرار نخواهد داد و جمهوری اسلامی ایران را به نقض توافق متهم کرد. اگرچه ترامپ در سخنرانی‌اش، ایالات‌متحده را از توافق خارج نکرد، اما بر توانایی خود در این موضوع تأکید کرد و به کنگره هشدار داد که اگر اصلاحات لازم را روی توافق انجام ندهد، آمریکا را از توافق خارج می‌کند؛ منظور او از اصلاحات نیز مذاکره مجدد برای اصلاح برجام و آغاز مذاکرات موشکی و منطقه‌ای است. در این نوشتار کوشش شده است به راهبرد جدید تقابل‌جویانه آمریکا علیه ایران نگاهی گذرا افکنده شود.

گذار از برجام به مسائل منطقه‌ای و موشکی
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در شبانگاه جمعه21 مهر ماه سخنرانی جنجالی‌اش را مطابق عادت معمول رؤسای‌جمهور این کشور، با ادعاها و اتهامات به جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد و لفاظی‌های مغلوط و مغشوش بسیاری را در اتهام‌زنی دروغین به ایران درباره حمایت از گروه‌های تروریستی و توسعه‌طلبی صنایع موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران با هدف نشانه گرفتن آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آمریکا و... در نطقش مرتکب شد که با بازتاب‌های فراوانی در سطوح مختلف از مقامات کشورهای عضو ۵+۱  گرفته تا سازمان ملل و رسانه‌های جهانی و حتی شخصیت‌های مطرح داخل آمریکا و مآلاً در جمهوری اسلامی ایران روبه‌ر‌و شد. ترامپ پس از وارد کردن انواعی از اتهامات به ایران، ضمن اعلام راهبرد جدید آمریکا در مقابل ایران گفت باید در برابر رفتارهای خصمانه این کشور بایستیم تا هرگز نتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد!
ترامپ در بخشی دیگر از سخنانش به صراحت اعلام کرد که ما برجام را تأیید نمی‌کنیم و نخواهیم کرد و خبر داد که دولت و کنگره با هم برای اصلاح برجام اقدام خواهند کرد. ترامپ خواسته دیگر آمریکا را این‌گونه بیان کرد که برجام درباره بحث موشکی ایران مسکوت است و از کنگره خواست اشتباهاتی که در برجام وجود دارد را رفع کند. 
رئیس‌جمهور آمریکا در پایان سخنانش از برنامه و مسیری که در آینده بر اساس آن عمل خواهد کرد نیز سخن به میان آورد و به صراحت ایران را به نقض توافق هسته‌ای متهم کرد و در عین حال به وزارت خزانه‌داری و کنگره مأموریت داد تا درباره برطرف‌کردن نواقص توافق هسته‌ای با ایران چارچوب مذاکره و همکاری را آماده کنند و در پایان نیز اعلام کرد که اگر نتوانیم درباره رفع اشکالات برجام با کنگره و هم‌پیمانان خود به توافق برسیم، برجام را لغو خواهیم کرد.

راهبرد جدید یا بیانیه‌خوانی؟!
در ارزیابی ماهوی سخنرانی ترامپ دو دیدگاه کلی قابل احصا است؛ برخی از تحلیلگران معتقدند سخنان ترامپ نکته تازه‌ای نداشت و بیشتر از اعلام راهبرد جدید، در قواره بیانیه‌ای قابل تحلیل است که در آن چیزی جز تکرار مجموعه‌ای از اتهامات کلی و دروغین به جمهوری اسلامی ایران نبود. از این حیث تفاوتی با مواضع اعلامی دولت‌های گذشته آمریکا که وجه مشترک همه آنها تقابل و ضدیت با ایران است، نداشت.
این نگاه همچنین نقش ماجراجویی‌های ترامپ را در رویکرد اعلام شده برجسته فرض می‌کند و معتقد است که متغیر فردی و اراده کارگزاری نقش مؤثری در سیاست تقابلی آمریکا در مقطع جدید دارد. اما به جز این فرض، نگاه دومی هم وجود دارد که بر این فهم متمرکز است که هر چند ترامپ از حیث روانشناختی ماجراجوست و رفتارهایش پیش‌بینی‌ناپذیر است، اما با کنار هم گذاشتن مجموعه قطعات جورچین جدید که شامل مواضع دولت، کنگره و اندیشکده‌های آمریکا و نیز موضع‌گیری‌های مبهم تروئیکای اروپا می‌باشد و جملگی نیز بر نفوذ ایران در منطقه و توانمندی‌های موشکی متمرکز شده‌اند، درمی‌یابیم که مکر و توطئه آمریکا مهم‌تر از بلاهت ترامپ است و راهبرد جدید را نمی‌توانیم با بیانیه‌خوانی و یاوه‌گویی‌های رئیس‌جمهور آمریکا در یک سطح فرض کنیم و به دلیل همین نکته مهم بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار هفته گذشته خود با نخبگان علمی کشور بر این موضوع مهم تکیه کردند که بلاهت ترامپ، نباید ما را از مکر آمریکا غافل کند.

توصیه‌های 6 گانه به ترامپ 
در آوریل سال جاری میلادی مؤسسه مطالعاتی واشنگتن توصیه‌های شش‌گانه‌ای را برای مهار ایران به ترامپ پیشنهاد می‌کند تأمل در این توصیه‌ها از این نظر مهم است که ما را متوجه درک ابعاد و عمق راهبرد جدید آمریکا می‌کند. این شش توصیه به اختصار به شرح زیر است:
۱ـ رقابت با ایران در مناطق کلیدی؛ ایران کشوری است که از خلأهای موجود استفاده فرصت‌طلبانه می‌کند؛ آمریکا باید در تمامی مناطقی که ایران نفود خود را افزایش داده است، از ایران پیشی بگیرد. سوریه، عراق و یمن بخشی از این مناطق کلیدی است.
۲ـ ایجاد یا ترمیم اتحادهای پیشین در منطقه؛ ایران در چهار دهه گذشته تلاش کرده اتحادهای تأثیرگذاری را با کشورهای خاورمیانه ایجاد کند، آمریکا باید حمایت‌های مستقیم و غیر مستقیمی از متحدانش در منطقه داشته باشد و با کشورهایی که هنوز وارد اتحاد با ایران نشده‌اند روابطی صمیمانه برقرار کند.
۳ـ شکاف و اختلاف‌افکنی میان ایران و متحدانش؛ اکثر متحدان ایران منافع مشترک حداکثری با این کشور ندارند. اگر آمریکا بتواند اتحاد حشدالشعبی عراق و حوثی‌های یمن را با ایران بر هم بزند، سودمند خواهد بود.
۴ـ قطع راه‌های ارتباطی ایران با متحدانش؛ ایران برای پیشبرد اهدافش در منطقه، به خصوص سوریه به برقراری راه‌های ارتباطی زمینی، هوایی و دریایی نیاز دارد. آمریکا باید افزون بر ایجاد موانع بر سر راه ایران، رابطه خود را با عراق بیشتر کند تا از این طریق نیز راه‌های رسیدن ایران به سوریه را مسدود کند.
۵ـ تحمیل خط‌قرمزهای زیانبار و باورپذیر علیه ایران؛ آمریکا باید برای حوزه‌هایی که امکان دارد ایران در آینده به فعالیت در آنها بپردازد، خط قرمز تعیین کند و تهدیدات را در این حوزه آن قدر باورپذیر کند که جمهوری اسلامی ایران با هراس از تهدیدها، از مواضع خود کناره‌گیری کند.
۶ـ متهم کردن افراد و نهادهای نظام؛ افراد و سازمان‌های مختلفی که برای پیشبرد اهداف ایران تلاش می‌کنند، باید متهم شوند. این امر نیازمند کار دیپلماتیک، اطلاعاتی و تحریمی است تا بتوان به طور جامع و کامل فرایند مهار ایران را به پایان رساند.
توصیه‌های مؤسسه واشنگتن به خوبی گویای آن است که مؤلفه‌های اساسی راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران که این روزها دولت و کنگره آمریکا نیز بیان می‌کنند، بر محور خنثی‌سازی نفوذ ایران در منطقه استوار است. در این راهبرد، سلب توانایی ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دسترسی و کمک به متحدانش در منطقه، مورد توجه قرار گرفته است. بر اساس پیشنهادهای این مؤسسه و مطابق با آنچه در سخنرانی اخیر ترامپ آمد، ایجاد اجماع علیه سیاست‌ها و فعالیت‌های منطقه‌ای و داخلی جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا دنبال می‌شود.

تحمیل برجام‌های موشکی و منطقه‌ای 
درک این واقعیت مهم است که اگر از نظر ایران مزیت برجام و انتظار حقیقی از این توافقنامه رفع تحریم‌های ظالمانه بوده است، آمریکا در صورتی برجام هسته‌ای را دارای دستاورد و مزیت می‌داند که بتواند از طریق آن برجام‌های بعدی را تولید کند. این رویکرد به ترامپ و سیاست‌هایش نیز ربطی ندارد؛ بلکه از روزهایی که مذاکرات هسته‌ای در جریان بود تا زمانی که برجام منعقد شد، سیاست قطعی آمریکا بوده و مواضع اکنون آنها نیز ادامه همان روند پیشین است؛ چنانکه در دوره اوباما با حفظ تحریم‌های گذشته، بارها محدودیت‌ها و تحریم‌های جدید را اعلام و اعمال کردند؛ از این رو جمهوری اسلامی ایران، آن‌گونه که عده‌ای به نادرستی می‌گویند، صرفاً با «اقدامات ترامپ دیوانه» طرف نیست؛ بلکه مسئله اساسی آن است که با «راهبرد و توطئه جدید آمریکا برای تقابل با ایران» مواجه هستیم.
به طور اساسی در بین مسئولان و نهادهای مختلف آمریکایی اختلاف‌نظری در حفظ و تشدید تحریم‌ها و اینکه باید ایران را مجدد پای میز مذاکره آورد و محدودیت‌هایی فراهسته‌ای علیه آن وضع کرد، وجود ندارد، اگر اختلافی هم هست بر سر این است که جناح منتقد ترامپ مدعی است، وی نباید با اعلام خروج از برجام اعتبار بین‌المللی آمریکا را زیر سؤال ببرد و کار را برای آمریکا در مذاکرات و توافقات احتمالی آینده با ایران و دیگر کشورها دشوار کند. بنابراین نشانه‌ها و قرائن آشکار به ما می‌گوید که دولت آمریکا بر اساس راهبرد اعلام شده می‌خواهد با اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، مذاکرات را به نقطه صفر برگرداند و مذاکرات سیاسی را در شیوه‌ای تازه با جمهوری اسلامی ایران بر سر موضوع نفوذ منطقه‌ای و توانمندی‌های موشکی ایران از سر گیرد.

راهبرد آمریکا و نقش اروپا نقطه اختلاف یا بازی مشترک؟!
پرسش دیگری که این روزها در افهام و افکار عمومی جامعه مطرح می‌شود، نقش اروپایی‌هاست. اینکه؛ آیا راهبرد جدید آمریکا با هماهنگی اروپا طراحی و اعلام شده است؟ پاسخ به این پرسش برای جمهوری اسلامی ایران مهم و تعیین‌کننده است. نشانگان مختلفی از اظهارات و مواضع مسئولان آمریکایی و اروپایی وجود دارد که به نوعی تقسیم کاری را در این زمینه بین آنها نشان می‌دهد. 
آمریکا و تروئیکای اروپایی در مقطع کنونی سناریوی «پلیس خوب و پلیس بد» را بازسازی می‌کنند؛ سناریویی که تجربه آن در طول بیش از یک دهه درگیرسازی ایران در پرونده هسته‌ای در اذهان ما وجود دارد. نقطه اختلاف اروپا و آمریکا در خصوص نحوه مواجهه با برجام کاملاً واضح است؛ در حالی که ترامپ اصرار دارد متن برجام را با محدودیت‌های فنی دائمی و گنجاندن تعهدات منطقه‌ای و موشکی اصلاح کند، اما اروپایی‌ها معتقدند متن برجام باید دست نخورده باقی بماند و در پرونده‌هایی جداگانه باید به سراغ موضوعات غیر هسته‌ای برای مهار رفتار ایران رفت. بنابراین بین اروپا و آمریکا در اینکه باید مذاکرات جدیدی را برای مهار قدرت منطقه‌ای و توانمندی موشکی ایران در پیش گرفت، هیچ اختلافی وجود ندارد.
در این سناریو بحث بر سر این است که ترامپ در قامت پلیس بد نقطه اوج تهدید و خطر را در کمتر از60 روز آینده نشان داده است؛ بر این اساس ممکن است کشورهای اروپایی در نقش پلیس خوب، طرح بینابینی خود را که مرکز ثقل آن حفظ برجام و آغاز مذاکرات فراهسته‌ای باشد، به جمهوری اسلامی پیشنهاد دهند. تروئیکای اروپا از زمان سخنرانی ترامپ تاکنون در چندین بیانیه و ملاقات‌های سطح بالای سیاسی با یکدیگر، دقیقاً بر همین نکته تأکید کرده‌اند که اروپا از یک‌ سو‌ خواهان حفظ برجام است و از سوی دیگر نگران توسعه‌طلبی ایران در عرصه منطقه‌ای و قابلیت‌های موشکی است. این هم کاملاً محتمل است که اروپا و آمریکا یک توافق آشکار یا پنهان صورت دهند و قانون کاتسا را که چند روز آینده زمان آغاز اجرای آن است، به طور مشترک اجرا کنند تا ایران ناچار شود مذاکره و گفت‌وگو درباره برنامه‌های منطقه‌ای و موشکی خود را بپذیرد.
طراحان این سناریو در نظر دارند طبق روش و سازوکاری که برجام هسته‌ای در داخل ایران به نقطه تأیید و تصویب رسید، برجام‌های منطقه‌ای و موشکی را از بستر ساختارهای درون کشور و به شکل مسالمت‌آمیز به تصویب بخش تصمیم‌گیر ایران برسانند. این سناریو دو نقطه را هدف قرار داده است؛ از یک سو می‌خواهند در فضای عمومی جامعه مانند برجام هسته‌ای دوقطبی‌های مخالف و موافق را به وجود آورند و سپاه پاسداران را نیز مقصر تحریم‌های جدید مالی و بانکی که طبق قانون کاتسا در پیش است، معرفی کنند؛ از سوی دیگر به زعم خود تحت تأثیر چنین فضای روانی و تبلیغاتی، تحلیل و جهت‌گیری محاسباتی بخش تصمیم‌ساز و مدیریتی کشور را به سوی آغاز مذاکرات مجدد منطقه‌ای و موشکی سوق دهند.
اما خواسته و انتظار جمهوری اسلامی ایران از اروپا، همان موضعی بود که رهبر معظم انقلاب در دیدار 26 مهر ماه با نخبگان علمی کشور بیان داشتند. تأکید ایشان بر این نکته مهم استوار بود که اعلام حمایت اروپا از برجام، برآورده کردن حداقل انتظار است و اینکه اروپا بگوید ترامپ برجام را پاره نکند کافی نیست؛ معظم‌له تصریح کردند توقع آن است که اروپا در برابر اقدامات عملی آمریکا بایستد و خود مسائلی را ابراز نکند که پیشتر از زبان آمریکایی‌ها شنیده شده است.

تجربه‌ها و عبرت‌ها
اما نکته تاریخی و عبرت‌آموز که پیش روی مدیران و بخش سیاسی کشور قرار گرفته آن است که از ظرفیت دیپلماسی برای ایجاد اجماع سیاسی به نفع ایران بهره ببرند، اما تصور نکنند که اروپایی‌ها در دوگانه آمریکا‌ـ ایران، طرف جمهوری اسلامی ایران را خواهند گرفت. به عبارت دیگر، باید در ورود به نقشه‌ای که تروئیکای اروپایی طراح آن هستند، احتیاط کنند. در این زمینه می‌توان به تجارب و عبرت‌هایی از رفتار گذشته دو طرف در مذاکرات اشاره کرد که کاربست آنها در نحوه مواجهه با آینده این مناسبات مهم تلقی می‌شود. 
1ـ تبیین دوراندیشی رهبر معظم انقلاب: اولین اصلی که به نظر می‌رسد در وضعیت جدید به نحو مطلوب باید تبیین شود، دوراندیشی و درایت رهبر معظم انقلاب است. معظم‌له با وجود بدبینی به آمریکا و صرفاً براساس راهبرد «نرمش قهرمانانه»، به سه علت، یعنی آشکار شدن اشکالات اندیشه توسعه برون‌زا، کسب تجربه برای ملت و دولت مبنی بر بی‌حاصل بودن اعتماد به آمریکا و شناخت ماهیت دشمن حاضر به مذاکره با آمریکا درباره بخش هسته‌ای شدند و اندکی بعد، رفتارها و نقض عهدهای آمریکا نشان داد که آنچه رهبری در خشت خام می‌دیدند، برای برخی حتی بخشی از نیروهای موجود در جبهه انقلاب قابل فهم و درک نبود.
2ـ انتقال تحلیل‌ها از ضدیت با ترامپ به استکبارستیزی: آنچه از تحلیل محتوای ادبیات سیاسی رسانه‌ها، عوام و حتی برخی خواص جامعه قابل فهم است، نگاه کارگزارمحور و ارجاع مسائل پیش آمده به شخص ترامپ است. این در حالی است که مرور رفتارهای گذشته آمریکا در پیش و پس از انقلاب این اصل را برای جامعه مشخص می‌کند که آنچه در رفتار آمریکا در تقابل با جمهوری اسلامی ایران وجود داشته، رفتارهای سیستمی و استکبارمنشانه آنها بوده است و لذا رویکرد استکبارستیزانه باید جایگزین فهم ترامپ‌ستیزانه شود.
3ـ کارآمدی اقتصاد مقاومتی: به نظر می‌رسد با تحولات به وجود آمده و نگاه جدید هیئت حاکمه آمریکا، زمان آن فرا رسیده باشد که نگاه تعامل با بیرون و ارجاع مشکلات اقتصادی به خارج از کشور را کنار بگذاریم و با اعتقاد به اقتصاد مقاومتی تمام همت و عزم خود را معطوف حل مشکلات مردم کنیم. 
این موضوع برای چندمین بار در دیدار اخیر نخبگان علمی کشور با رهبر معظم انقلاب مورد تأکید معظم‌له قرار گرفت که یگانه راه‌حل مشکلات کشور، اقتصاد مقاومتی و تأکید بر داشته‌ها و توانمندی‌های داخلی است.

عزیز غضنفری

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  «برایان هوک» کیست و در «گروه اقدام ایران» چه ماموریتی دارد؟ +

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  چرا دمشق پاسخ کوبنده به اسراییل نمی‌دهد؟
   "تروریست‌ها" از سپاه قدس ایران می‌ترسند
  توافق روسیه و ترکیه برای ایجاد منطقه غیرنظامی در ادلب
   وزیر دفاع روسیه: عملیات نظامی در ادلب انجام نخواهد شد
  سلاح‌های فروخته شده سوئیس به امارات، در دستان داعش
   بسیجی امام خامنه‌ای با سرباز امام خمینی(ره) چه فرقی دارد؟
  حسرت نویسنده «دختر شینا» چیست؟
   برگزاری اردوهای آموزشی، ورزشی و تفریحی ویژه جانبازان نخاعی
  تشریح فرآیند افزایش درصد جانبازی/اعمال‌نفوذ برای افزایش درصد جانبازی ممکن نیست
   پیام تسلیت حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در پی درگذشت پدر شهیدان اعتدال‌پور
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار