خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  عزاداری رسانه بیگانه برای انتظام
  روسیه قابل اعتماد است یا امریکا؟
  چرا باید رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری انقلاب کمرنگ یا قطع باشد؟
  وزیر تکذیب میکند!جاسوس تایید
  پای بازرسان آژانس انرژی اتمی چگونه به ایران باز شد؟
  آقای وزیر پا جای پای مصدق می‌گذارد؟
  پیگیر پرونده‌های «حاج احمد متوسلیان» و «فاجعه منا» هستیم
  روایتی جدید از پشت پرده قرارداد کرسنت
  صهیونیست ضدایرانی، همکار سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی ایران
  سفر راهبردی آقای مشاور
  انسان مومن باید برای اسلام جهاد کند
  وجوه مشترک هجمه‌های رسانه‌ای
  درخواست ایران برای توقف فعالیت گروهک منافقین در هلند
  جزئیات بازداشت ۳۰ تروریست مسلح آشوب‌های اخیر خرمشهر
  رونق اقتصادی کشور را به غربی‌ها گره نزنیم
  آغاز انحراف سازمان مجاهدین
  عذرخواهی سعودی‌ها از خانواده‌های شهدا به کجا رسید؟
  جایزه باروت خیس به رئیس‌جمهور آمریکا رسید.
  وزیری که سخنان نخست وزیر اسرائیل را بد نمی‌داند
  تیر ضد انقلاب متوهم بازهم به سنگ خورد
  تحقیق بازرسان آژانس در سکوت خبری از دانشگاههای مطرح کشور
  ۹ دلیل بی‎خاصیتی برجام برای اقتصاد ایران
  ۳ راهبرد برای مقابله با تحریم‌ها
  مذاکره باآمریکا به مصلحت کشور نیست
  جنایت منافقین در امامزاده
  تکمیل پازل خیانت به ایران در سایه خواب الودگی مسیولین
  پاس‌کاری‌کافی است؛ گل بزنید
  چرا ایران سوریه را بازسازی می کند؟
  صفحه منتسب به سردار سلیمانی با انتشار ویدئویی از صحبت‌های ایشان درباره عماد مغنیه به‌روزرسانی شد.
  دروغ می‌گویم پس هستم!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 174697صفحه نخست » تیتر دویکشنبه، 16 مهر 1396 - 17:34
فرزندشهید، مداح و شاعر اهل بیت(ع):
رسالت شاعر سنگین‌تر از مداح است/ مخاطب می‌تواند حال مداح را خوب کند
رسالت شاعر سنگین‌تر از مداح است/ مخاطب می‌تواند حال مداح را خوب کندشهیدخبر: شعر «بوی سیب» عنوان آشنایی برای مخاطبان دهه شصت و هفتاد است که بیشتر از شاعرش مشهور شد. شاید شاعر این شعر را به نام کسی دیگر شنیده باشید، اما شاعر واقعی این شعر محمد قیصری است، شاعر و مداح جوان خوش‌ذوقی که هدفش جذب جوانان به هیئت‌ها و محافل مذهبی است. آنچه می خوانید گفت‌وگویی با محمد قیصری درباره شعر «بوی سیب» و چگونگی شکل‌گیری آن و درباره فضای شعر و شاعری و مداحی به ویژه در حوزه عاشورایی است:
  

 شعر «بوی سیب» عنوان آشنایی برای مخاطبان دهه شصت و هفتاد است که بیشتر از شاعرش مشهور شد. شاید شاعر این شعر را به نام کسی دیگر شنیده باشید، اما شاعر واقعی این شعر محمد قیصری است، شاعر و مداح جوان خوش‌ذوقی که هدفش جذب جوانان به هیئت‌ها و محافل مذهبی است. آنچه می خوانید گفت‌وگویی با محمد قیصری درباره شعر «بوی سیب» و چگونگی شکل‌گیری آن و درباره فضای شعر و شاعری و مداحی به ویژه در حوزه عاشورایی است:

از چه زمانی به سرودن شعر و مداحی پرداختید؟

حدود 5 – 6 ساله که بودم در هیئت‌ها و محافل حاضر می‌شدم و مداحی کردم، و بطور رسمی حدود هشت سال داشتم که در حرم حضرت عبدالعظیم مداحی کردم. بعداز خدمت در هیات های مختلف، خصوصا شرق تهران، در سال 1380 هیئتی به نام «این الزینبیون» را راه‌اندازی کردم و عمده هدفم این بوده که می‌خواستم جوان‌ها (خصوصا عزیزانی که اهل هیات و محافل مذهبی نیستند) را جذب کنیم تا به سمت هیئت بیایند و در این راستا سعی داشتم کارهای نو و بدیعی داشته باشیم، به عنوان مثال شاید اولین هیات بودیم که سایت راه انداختیم و جالب اینکه از سراسر دنیا مخاطب و بازدید کننده داشتیم. یا مثلا هنرمندان و ورزشکاران برجسته را برای سخنرانی و مدح و حتی مستمع به هیئت دعوت می‌کردم و جوانان هم از این اتفاقات جدید و جذاب استقبال زیادی می‌کردند به عنوان نمونه آقایان رضا صادقی، رضا رویگری و... را برای مدح خوانی و آقایان داریوش ارجمند،  جهانگیر الماسی،  سید جواد هاشمی و... را برای سخنرانی به هیئت میاوردم. یکی از کارهای بدیع دیگر همین شعر «بوی سیب» بود که به لطف خدا به ذهنم رسید و مکتوب شد. این شعر شعار هیئت بود و هر هفته آن را می‌خواندیم.  تا اینکه یکی از دوستانم به نام حاج آقای غلام (از اساتید و ذاکران اهل بیت در کرج) با محبتی که به من داشتند، گاهی پیش من میامدند برای همفکری در خصوص کتبی که در راستای آموزش مداحی تالیف میکردند، و بعد شعرهایی که آماده می‌کردم را میبردند برای مطالعه و اگر ایرادی داشت باهم صحبت می‌کردیم. ایشان دوتا از شعر های من را گرفتند و بردند و قرار نبود به کسی بدهند. مدتی پس از آن به طور اتفاقی از ضبط ماشین دوستم شنیدم که محمدحسین حدادیان دوتا از شعر های مرا را می‌خواند!( شعر: بوی سیب و حرم حبیب و حسین غریب....، و شعر: آواره صحرا به شور و شین، دنبال راس داداش حسین...). فردای آن روز با ناراحتی و تعجب پیگیری کردم و آقای غلام عنوان کرد که آقای حدادیان در جمعی این شعر را از من گرفتند و قرار نبود از آن استفاده کنند.
نظر آنها چه بود؟
تلفنی عذرخواهی کردند، هرچند گاهی دو پهلو در برنامه های تلویزیونی دوست داشتند به نام خودشان ثبت کنند و حتی یادم هست در برنامه ای به دروغ گفتند که در کربلا به ذهنشان رسیده!!!! اما دوستانم خصوصا آقای غلام از پیگیری قضایی این بحث مرا بر حذر داشتند. با توجه به اینکه ارتباط خانوادگی با خانواده حدادیان داشتیم، اطرافیان تأکید کردند که پیگیری قضایی نشود و به پای ثواب بگذارم.
شعر بوی سیب چطور شکل گرفت؟
شعر بوی سیب را تمام دنیا شنیدند و همه آن را با سبک‌های مختلف اجرا کردند و بیشتر بزرگان هیئت‌ها هم آن را خواندند و این برای من دلنشین‌تر است و افتخاری برای من است. به همین یکی از دلایل اصلی شکل گیری این شعر، جذب جوان‌ها بودم و در آن دوران، جذابیت این شعر در جذب مخاطب بود و به جای اینکه با حزن و اندوه آغاز شود، مطلع آن «بوی سیب» بود و ایمان دارم که این شعر در دورانی که متولد شد، کمترین تأثیر خود را داشته است و بسیاری با آن اشک ریختند و حالشان خوب شده است و مانند شعرها و سبک‌های آن سوی مرزها نیست و این شعر نه خودش و نه سبکش تقلیدی نبوده است.
چطور به این موضوع رسیدید که شعرتان را با «بوی سیب» آغاز کنید و این واژه‌ها چطور در کنار هم قرار گرفت؟
من هم مانند بسیاری از افراد، از کودکی عاشق امام حسین(ع) بودم و با همه گناهی که دارم جایگاه آن حضرت در زندگی‌ام متفاوت و پررنگ است؛ از این رو مطالعه بسیاری در رابطه با زندگی اهل بیت و خصوصا امام حسین داشتم و چون از کودکی مداحی و مطالعه می‌کردم، با موضوع بوی سیب و رایحه آن در حرم امام حسین(ع) و قصه کربلا آشنا بودم. سرودن این شعر دو ماه طول کشید و در این مدت تمام وقتم را برای آن صرف کردم و روی هر خط آن ساعت‌ها فکر می‌کردم و دوست داشتم بیش از آنکه سبک روضه به خود بگیرد، حالت احساسی در شعرم وجود داشته باشد. و اشعار برای مردم تازگی و جاذبه داشته باشد.
یکی از نقدهایی که به این شعر در آن زمان وجود داشت این بود که نواها و آهنگ‌های مناسبی روی این شعر سوار نشده، نظرتان چیست؟
از یک نظر نسبت به این موضوع خوشحالم که این شعر به سبک‌های مختلف خوانده شد، هرکس با هر سلیقه ای از آن لذت برد، حتی غیر مذهبی ها، این برای من کافی است. اما برخی موسیقی‌هایی که روی این شعر کار شده است را دوست ندارم و از این کار ناراحت شدم و همیشه می‌گفتم کاش ریتم آهنگ به حال و هوای محرم و عزاداری امام حسین ع نزدیک‌تر بود؛ چرا که من شب و روز برای این شعر تلاش کرده و برای هر بیتش اشکهایم جاری شده و شنیدن این سبک‌ها برایم دردناک بود.
در چه فضایی این شعر را سرودید؟
شروع سرودن این شعر از سحر ماه مبارک رمضان بود.
الان مداحی هم می‌کنید؟
بله. خدار و شکر تا کنون ریالی در ازای این نوکری درخواست نکردم.
ارتباط شاعری و مداحی را چطور می‌توان توصیف کرد، شاعری می‌تواند به مداحی کمک کند یا بالعکس؟
من تاکنون حدود 30 سال است که نوکری امام حسین(ع) را می‌کنم و افتخار می‌کنم. من مانند بسیاری از مداحان نیستم که فقط مداحی و یا حسین گفتن برایم مهم باشد، هیئتی هم که برای مداحی انتخاب می‌کنم، هدفم این است که کدام هیئت به بودن من نیاز دارد و تا کنون برایم اهمیت نداشته که این هیات در کدام نقطه شهر، چند نفر، و چه مدل دستگاه و...باشد. تاکنون هم پولی هم از هیچ هیئتی نگرفته‌ام و کارم چیز دیگری است و به دنبال پول این دستگاه نبوده‌ام. ملاکم این بوده که همان آدم‌هایی که در به در دنبالشان می‌گردم که باید نگاهشان داریم، به دنبال آنها بودم. از این رو به نظرم مداحی به شاعری کمک نمی‌کند، شاعر باید فضایی را در شعرش خارج از سبک‌ها و هیاهوهای مداحی داشته باشد و حال و هوای خوبی از درون شاعر بجوشد. متأسفانه کسی دنبال شعر خوب نیست و هر شعری در مداحی‌ها خوانده می‌شود و از سبک شعرهای «خونه مادربزرگه» تا «صد دانه یاقوت» شنیده‌ام که خوانده‌اند و این مداح به دنبال شنیده شدن و دیده شدن است، اما رسالت شاعر سنگین است و کارش فراتر از مداحی است و شاعر است که خوراک مداحی را آماده می‌کند، با توجه به اینکه همه روضه‌ها در یک محور هستند اما شعر می‌تواند آن را احساسی‌تر کند و به همین دلیل باید گفت؛ شاعر است که می‌تواند به مداح کمک کند.
شاعر، مداح و مخاطب کدامیک تعیین‌کننده ذائقه مخاطب هستند؟
مخاطب می‌تواند حال مداح را خوب کند و می‌توانند تعیین‌کننده و جریان‌ساز باشد. البته در حال حاضر نه مخاطب و نه مداح حالشان خوب نیست. چرا که اغلب مخاطبان به هیئتی می‌روند که جمعیت زیادی دارد و مداح هم وقتی می‌بیند هر چه می‌خواند، مخاطب دوست دارد، همان را می‌خواند و شاید در آخر مجلس از مخاطبان سؤال شود که یک بیت از شعرهایی که مداح خواند را بخوانید، کسی یادش نباشد، چون به محتوای آن توجه نکرده و فقط توجه‌اش به ریتم و حرکات مداحی و مداح است. 
من در مداحی به دنبال آدم‌های غیرحسینی هستم چون وقتی با آنها برخورد می‌کنی، ذاتشان از بسیاری از حسینی‌ها، حسینی‌تر است و با دقت به روضه توجه می‌کنند و بی‌ریا و از صدق واقعی نوکری اهل بیت می‌کنند؛ از این رو مخاطبی که اهل بازی نباشد و از ظواهر دوری کند و ذاتش حسینی باشد و زلال باشد، می‌تواند حال مداح را خوب کند.
متاسفانه مطلبی درباره همه امامان بیان نمی‌شود تا جایی که یک هیئتی ممکن است نداند، امام محمد باقر در واقعه کربلا شش ماه داشتند و شاید کمتر نحوه شهادت معصومین مطلع باشند و اغلب مداح‌ها نمی‌دانند در شهادت آن حضرات چه بگویند. از هر امام و از هر کجا، باید مجلس را به کربلا و کوچه بنی هاشم برسانند تا حرفی برای گفتن داشته باشند!
اغلب مداحان متأسفانه فقط در فکر سبک و ریتم شور خواندن هستند، مستمع هم ندانسته با حضور و شلوغ کردن بی‌آنکه بداند چرا، خود و مداح را به ناکجا آباد میبرد. مداح فکر جمعیت و پاکت، مستمع فکر سبک و ادای مُد شده این سال باشد. بعد گله از غیر هیئتی می‌کنیم، بی‌آنکه به خودمان سوزن بزنیم.
ویژگی یک مدیحه خوب چیست؟
در روزگاری هستیم که مدیحه‌سرا باید قدری به‌روزتر باشد و به نظرم شعرهای احساسی در این زمینه بیشتر کاربرد داشته باشند. اکنون ما نمی‌توانیم با بحث اهداف قیام امام حسین و نهضت کربلا جوانان را جذب کنیم و فکر می‌کنم با شعرهای احساسی می‌توان احساسات فردی را که ارتباط ضعیفی با مباحث و مسائل دینی دارد، برانگیخته و جذب کنیم و در ادامه به مباحث محتوایی ورود داشته باشیم. اکنون ما در شعرهای احساسی می‌توانیم مظلومیت امام حسین و یارانش را انعکاس دهیم و یا به بسیاری از مسائل کربلا که پرداخته نشده بپردازیم. یا در مورد هرکدام از معصومین همینطور عمل کنیم.
آیا می‌توان گفت مطالعه در این زمینه می‌تواند مؤثر باشد و مداحان کمی نسبت به این موضوع اهتمام دارند؟
مطالعه نقش مهمی در این زمینه دارد و من لابه‌لای مشغله‌ام مطالعه می‌کنم اما هنوز هم احساس می‌کنم دانسته‌هایم اندک است. این موضوع که برخی از شخصیت‌ها یا ابعاد نهضت کربلا مورد غفلت واقع شده و یا مداحان به آن نمی‌پردازند، از یک سو شاید بتوان گفت؛ شاعر مقصر است. شاعری که به خاطر پول شعر می‌گوید، نمی‌تواند شعر مناسبی هم تحویل دهد. اکنون به این صورت شده که شاعر، مداح و سباک در کنار هم می‌نشینند و سباک است که سبک شعر را به شاعر دیکته می‌کند و شاعر هم روی همان سبک، شعر می‌سراید و مداح هم می‌خواند. از این رو شاعر و مداحی که دغدغه مالی دارد، برایش اهمیتی ندارد که چه شعری خوانده می‌شود. متأسفانه بسیاری از مداحان شورخوانی می‌کنند و روضه‌خوان نیستند. 
فقط شعرهای خودتان را مداحی می‌کنید یا از شعر شاعران دیگر هم استفاده می‌کنید؟
شعر شاعران دیگر را هم مداحی می‌کنم اما شعرهایی که عموماً خوانده می‌شود، اصلاً نمی‌خوانم و چون وسواس زیادی در این زمینه دارم، شعرهای  تقلیدی نمی‌خوانم و شعرهای احساسی که بتواند مظلومیت امام حسین را نشان دهد و موجب تصویر و تجسم روضه برای مستمع گردد برایم در اولویت است؛ چرا که به نظرم اغلب جوان‌ها احساسی‌اند و شعرهای احساسی را می‌پسندند.
شعر کدام شاعر را می‌پسندید و استفاده کرده‌اید؟
شعرهای حاج علی انسانی پرمغز و قشنگ است و یا شعرهای سیدمحمد جوادی احساسی است، شعر های آقای حسن خوشزاد را بسیار دوست دارم و از آنها استفاده میکنم. شعر محتشم را هم احساسی می‌دانم و وقتی هنوز هم خوانده میشود احساس مستمع را برانگیخته میکند و هیچگاه کهنه نمیشود. خداروشکر شاعران قهاری همچون آقایان لطیفیان و عرب خالقی و... هستند که انشاالله محفوظ باشند.
در حوزه شعر و مداحی الگوی خاصی داشته‌اید؟
خیر، اما دنبال شعری بوده‌ام که کمتر دیده شده باشد، مثلاً در صحنه کربلا کمتر کسی حواسش به حضرت رباب و ام البنین است. اتفاقا من اخیرا در حال مطالعه درباره این دو بزرگوار هستم. متأسفانه من مواردی را دیده‌ام و شنیده‌ام که از میان مداحان معروف، کسانی هستند که مطالبی را به روضه‌ها می‌افزایند و خودشان
تحریف‌کننده عاشورا هستند و اگر مستمع کمترین آگاهی در این زمینه داشته باشد، پای مداحی این افراد نمی‌نشیند. نسبت دروغ دادن به ائمه کار بسیار وحشتناکی است و باید نسبت به عاقبت این کار ترسید. متاسفانه سواد تاریخی و دینی مستمع بسیار پایین آمده، زیرا تنها خوراک معنوی اکثر مداحان حال حاضر فقط سبک است و یکساعت شور که باید با زیر صدای نفر دوم همراه باشد تا مستمع حس هیجان کاذب بگیرد و مداح بتواند هر شعر درست و غلط را بخواند، و همه حواس مداح به کیفیت ضبط صدا و اکوی خواندن است. قبلتر هرکه سوز صدا داشت طرفدار داشت الان متاسفانه هرکه کوب بهتر دارد، هرکه فانتزی تر بخواند! 
بهترین شعرتان کدام است؟
شعر «بوی سیب» به عنوان معروف‌ترین شعرم بوده، اما بهترین شعرم، سروده ای بود که سال قبل با الهام از اعمال حج و مناسک آن، حماسه عاشورا و اعمال شهدای کربلا را تشبیه به هر عمل تمتع نمودم. لایق اصلا نیستم ولی شعرهایی از ذهنم بیرون آمده که بعضی قشنگ شده است.
کلام آخر؟
متأسفانه همیشه در همه دوران‌ها خشک مقدس‌هایی وجود داشته و دارند که با افراطی‌گری و سخت‌گیری‌های بی‌دلیل و خودساخته، جوانان را از مکتب دور کرده‌اند، و البته در مقابل کسانی هم تفریط زیاد کرده و می‌کنند و حرمت مجلس اهل بیت(ع) را نمی‌فهمند مانند خواندن هر سبک و شعر، مانند ابداع آلات موسیقی و ریتم‌ها در عزاداری محرم.
بسیار تأسف می‌خورم که برخی مداحان تصور می‌کنند حسینی بودن به اخم کردن، تلفن کسی را پاسخ ندادن، منتظر سلام دیگران بودن، با هرکس حرف نزدن، نشستن در پستو و دور از دیگران بودن، توهین و فحش و جنگ با دیگران پشت میکرفن هیات، و... است. در حالی که پیامبر اکرم که سرسلسله اهل بیت(ع) است، پیامبر رحمت و مهربانی است و باید از آن حضرت الگو بگیریم. همین رفتار مداحان جاهل است که ریزش اعتقادی و مذهبى برای مردم پدید آورده است. و صد البته بدتر مستمعی است که با حضور و طرفداری از همان مداح، نقش سیاهی لشگر معاندین کربلا را ایفا میکنند.
در این روزگار کاری بالاتر و مقدس‌تر و مهمتر از ایجاد رغبت برای جذب جوان‌ها به راه اهل بیت(ع) و شهدا وجود ندارد. من با همه سنگینی گناه و بدی‌هایی که دارم، برای این مهم سالهاست تلاش کرده و می‌کنم، تا همه بدانند بِرَندهای هنری و ورزشی هم امام حسینی هستند پس با نگاه غلط آنها را پس نزنیم، تا همه بدانند برای جذب جوان از نگاه او به همه چیز نگاه کنیم و بعداز جذب راه را نشانش بدهیم، تا همه بدانند سخت‌گیری هم مثل رها کردن، زشت و مشکل ساز است و... کاش بی‌تعصب باور کنیم که مردم باور خود را با رفتار بعضی مذهبی‌نماها دارند از دست می‌دهند. 
در پایان ثواب شعر بوی سیب و همه اشعارم را به همراه اجر تلاش‌ها و سختی‌های این سال‌ها را، تقدیم روح پدر شهیدم می‌کنم. و هیچگاه از امثال حدادیان و حدادیان‌ها که به هیئت و هیئتی لطمه می‌زنند نمی‌گذرم تا قضاوت در حضور اربابم امام حسین(ع).

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/7/17 - 00:56 |     1     0     |
دلیل محبوبیت مداحی های قدیم شعرهای ارزشی و آیینی است

مائده
| 1396/7/18 - 16:05 |     0     0    
پاسخ: شعر خوبه که مداحو سر شوق میاره بتون هبخونه مخصوصا که الان مد شده مداحا با شعر فقط روضه میخونن البته معروفا

ناشناس
| 1396/7/17 - 03:13 |     0     0     |
ادم یک شعری بگه مثل محتشم کاشانی

ناشناس
| 1396/7/17 - 13:47 |     0     0     |
مداحی های الان که مداحی نیست. یک نوع رپ هست فقط اسمش فرق میکنه صد رحمت به آهنگهای شاد اونور آبی

ناشناس
| 1396/7/17 - 15:34 |     0     0     |
بعضی شعرها خیلی خوبند اما مداح با ریتمی که به شعر میده و نوع مداحی ای که انجام میده شعر رو خیلی بد جلوه میده و از زیبایی شعر کم میکنه

ناشناس
| 1396/7/17 - 20:36 |     0     0     |
اون چیزی که یک نوحه رو ماندگار میکنه اول شعر پرمعناشه دوم سبک مداحیه

ناشناس
| 1396/7/18 - 12:45 |     0     0    
پاسخ: سبک مداحی الان که سبک مداحی نیست آهنگ رقصه مجلس عزای امام حسین ع رو هم بعضیا با مداحی شون استغفرالله به مسخره گرفتند

ناشناس
| 1396/7/18 - 00:13 |     0     0     |
مداحان نقش خیلی مهمی رو در تشویق جوانان به دین و قرآن و اسلام دارند اما متاسفانه خیلی از مداحان به این نکته توجه ندارند و به جای جذب دفع می کنند

ناشناس
| 1396/7/18 - 14:24 |     0     0     |
حاج غلامرضا سازگار:
هرکس در دستگاه امام‌حسین ع کار می‌کند باید ابوبصیر باشد/ شعر آیینی باید عرش و فرش را به‌هم گره بزند

ناشناس
| 1396/7/19 - 15:09 |     0     0     |
به طور کلی دو نگاه به شعر وجود دارد، یکی نگاه هنر برای هنر یا شعر برای شعر که صرفا می‌گوید زیبایی کافی است و لازم نیست هنر یا شعر ما به ازای بیرونی داشته باشد. اما نگاه دوم شعر متعهد است که در آن شاعر رسالتی را بر دوش خود می‌داند. این رسالت همان آگاه کردن مردم و سرودن از ارزش‌ها و باورهای قومی و دینی است.

ناشناس
| 1396/7/20 - 14:41 |     0     0     |
کیه به شعر و شاعر اهمیت بده انقد که بعضی از مداحان با نوع مداحی شون گند زدند به همه چی

ناشناس
| 1396/7/24 - 00:15 |     0     0     |
واقعا با وضع اسفناک مداحی امروز چطور میتونید دم از شاعری و مداحی بزنید؟!

ناشناس
| 1396/7/26 - 00:40 |     0     0     |
یک جوری میگید رسالت سنگین هیچکی ندونه فکر میکنه که برای اسلام خیلی زحمت کشیدید بلکه با این شعرهاتون گند زدید به اسلام و عزاداری ها


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  دستور مهم اقتصادی رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مسئولان از تنبلی، اشرافی‌گری و تکبر با مردم اجتناب کنند/ در مقابل برنامه دشمن پیوند با مردم را تقویت می‌کنیم
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  کدام دستگاه ها برای استخدام، با بنیاد شهید همکاری نمی کنند؟
7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   مجری زن دسته چندم رسانه ملی، قربانی یک عکاس شد
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   به بهانه سالگرد یک شکست مفتضحانه
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  حذف مردم از اقتصاد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نقشه شوم ضد انقلاب برای تخریب چهره های خدمتگزار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آقامحمدابراهیم در آسمان دمشق پرکشید
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ۲۰ فرمان!
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار