خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل درحوزه صنعت از وزیر پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت
  رییس کمیسیون اجتماعی مجلس : استفاده از عنوان "شورای عالی" وجاهت ندارد
  حمایت جمعی از فرزندان شهدا از سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل در وزارت نفت از بیژن نامدار زنگنه
  جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا
  ایران در واکنش به تحریم های جدید آمریکا اقدام متقابل انجام می دهد
  سیاست خارجی ایران با تکیه بر دور اندیشی، متمایز از دولت آمریکا است/تکرار سیاست شکست خورده علیه ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 173416صفحه نخست » بنیاددوشنبه، 3 مهر 1396 - 13:22
دبیرخانه شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگ ایثار و شهادت طی یادداشتی عنوان کرد؛
برای تحقق گفتمان ایثار ، همه ایثارگر باشیم
برای تحقق گفتمان ایثار ، همه ایثارگر باشیمشهیدخبر: دبیرخانه شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگ ایثار و شهادت طی یادداشتی به مقوله باز تولید مفهوم ایثار در جامعه امروز پرداخته است،
  

درتفسیرومفهوم بعضی از آیات قرآن کریم و بسیاری از روایات و بخشی از فقه اهل بیت علیهم السلام در خصوص ایثار و رفتارهای ایثارگرانه اگر به درستی بررسی شود مصادیق بسیار زیادی قابل احصاء است. 
علاوه براین درتاریخ وادبیات کهن ایرانیان از دیرهنگام تاکنون ، خصوصا دربخش های فرهنگ وادب واشعار  به جای مانده ، مفهوم ایثاروایثارگری فراوان وجود دارد .
سیره عملی حضرات معصومین علیهم السلام که تمام شریف وبابرکت مملو از نگاه ورفتار های عملی ایثارگرانه باهدف رضایت خداوند وخدمت به امت اسلامی وبلکه بشریت است ، یکی از مصادیق ونمونه اعلای آن لیلة المبیت است که ابوالائمه علیه السلام جان شریف را نثار رسول خدا می کند وسبب نزول آیه « ومن الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضاة الله»  ویا موضوع اطعام که سبب نزول « سوره هل اتی » است. آنجا که تا سه روز همه طعام خود واهل خانه را به یتیم واسیر ومسکین می دهند 
بنابراین ودراین راستا بخش عمده ای از رفتار، آداب، سبک زندگی و عملکردها به صورت فردی، خانوادگی، اجتماعی  انجام می پذیرد که به نوعی ایثار است.
به عنوان نمونه به چند مورد به اختصاراشاره می شود که هر یک به نوعی رفتاروفرهنگ ایثارگرانه است،
 یکی از برترین تعالیم دین مبین اسلام احسان ودستگیری از نیازمندان است که درقالب فداکاری ویا رفتارهای ایثارگرانه قابل تعریف و این روز ها از آن به نام جشن عاطفه ها نام می برند ؛ جشنی که در سدد احیای سنت حسنه وفرهنگ انفاق ونیکوکاری است. یعنی اقدامی برگرفته از وظایف شرعی واجتماعی وتاثیرگذار در تربیت نسل های بعدی .فرهنگی که ریشه در باورها وارزش های دینی ما دارد وبه تعبیری بهتر برگرفته از سبک زندگی وسیره عملی ائمه اطهار علیهم السلام است ، تاجایی که بخشی از عمر بارکتشان دراین راه صرف شده است. به واقع می توان گفت جشن عاطفه ها ونحوه داده کمک ها وهدایا توسط فرزندان خورد سال جهت اهداء به همنوعان خود ، آن هم بدون مواجهه حضوری به نوعی ترویج فرهنگ این سنت  حسنه ورفتاری  پسندیده است از نوع ایثارگرانه  که  چه بسا در عین نیاز هرچه داشت تقسیم نموده واجازه نداد از کنار این ضرورت دینی واجتماعی بی تفاوت وغیر مسؤلانه بگذرد .این روحیه وفرهنگ باید احیا وپاسداشت وتجلیل شود   
طبق آمارهای اعلام شده تاکنون قریب سه میلیون زن بی سرپرست خانواده در کشور ایران است که با تمام وجود برای اداره زندگی پاک و سالم خود و فرزندان تلاش می کنند وبا مسؤلیت اداره خانواده را به تنهایی به عهده دارند .
آمار اهدای عضو که به طور غالب بدون  مطالبه هر گونه هزینه ای است که تاکنون  بیش از دو میلیون دارنده کارت عضویت در کشور وجود دارد.اگرچه طبق اعلام نظر انجمن ذیربط بیش از25000 بیمار واحد شرایط دریافت عضودرکشور است وسالانه از2500تا4000مورد مرگ مغزی است که فقط 800 نفرشان به اهدای عضو می رسند ولی این فرهنگ ورویکرد اهداء عضو اقدامی ایثارگرانه ومبارک است، اقدامی که اهداء کننده آن پیام آور حیات است.
اهدای خون نه صرفا بانیت سلامت فرد اهداء کننده، بلکه با هدف تأمین نیاز مردم و خدمت به مردم، اگر چه با هدف سلامت اهداء کننده هم باشد ، باز در خصوص ایجاد رفتارایثارگرانه بی تأثیر نیست.
کار و فعالیت پرسابقه وگسترده خیرین در حوزه های مختلف اعم از مدرسه و مسجد وپل سازی تا خانه سازی برای محرومان و تهیه جهیزیه و هزینه عروسی و مخارج بیمارستان و ... که با طیب خاطر وعشق وعلاقه  وامید به رضایت خدای متعال انجام می گیرد، نمونه دیگری از ایثارگری وتوجه به این فرهنگ وتفکراست .
موضوع مهم وارزشمندی مثل بخشش و عفو در حوزه  قضایی در خصوص حق دیه و قصاص و گذشت هایی که بدون دریافت هزینه انجام می شود. 
تلاش بی وقفه پدر یا مادر ی برای نگهداری و مراقبت از فرزند معلول و بیمار صعب العلاج و یا ناعلاج با عشق، به نحوی که سالها در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی ویانارضایتی وگلایه ای زندگی می کنند.
صبر، حوصله و مهربانی والدین و یا همسران جانبازانی که سال ها در بدترین شرایط جسمی و روحی زندگی می کنند و پروانه وار گرد وجودشان با عشق و علاقه می گردند و کمترین شکوه و یا نارضایتی و ناسپاسی یا منت گذاری ندارند.
زوجی که با وجود نهایت فقر و نداری و یا ورشکستگی اقتصادی ، زندگی مشترک را رها نکرده و دست به دامان طلاق نشده اند ، اما باهمه مشکلات وسختی ها  (ولی سالم و پاک) برای اداره زندگی و نگهداشت حرمت خانواده وپاسداشت عشقشان به هم وآینده بچه هایشان تلاش می کنند.
تلاش صبورانه، پر زحمت و طاقت فرسای شبانه روزی پرستاران با وجود تعدد بیماران با انواع مریضی ها و مشکلات ناشی از آن، همواره با تحمل همه نارسایی ها و خستگی ها، با لبخند بیمار خود را مراقبت نموده و بدون کمترین اعتراض از آنان حتی بهتر از بعضی بستگان خود ، مراقبت می نمایند تا بهبودی حاصل شود.
   وجود تعداد زیادی از مدیران و کارکنان و کارگران جامعه اسلامی ایران با گمنامی ولی بانهایت پشتکار ودلگرمی ، در خدمتگزاری بی منت، بدون کم فروشی در انجام کار و ارایه خدمات بدون معطل کردن مردم و یا سخت گیری، که با نهایت صداقت و انسانیت و رعایت اخلاق حسنه و انسانی به امر مقدس خدمت کردن  مردم مشغول و از کار پاک وبانشاط خود لذت می برند.
    وجود آتش نشانان و یا محیط بانان پرتلاش در شرایط سخت و خطرناک کاری، که با عشق و علاقه در کمک رسانی به همنوعان نهایت سعی و تلاش خود را به کار می برند.
    تلاش شبانه روزی خبرنگاران در سطوح مختلف جامعه، و در هر حادثه و اتفاق و حتی در میادین مبارزه و درگیری ها و انواع جنجال ها و ... با وجود همه سختی ها ونامهربانی وبعضا اهانت هایی از سوی  مخاطبان به حرفه شریف خبرنگاری، نگارش خبر و اطلاع رسانی درست، به موقع، بدون جهت گیری خاص و یا پنهان کاری، و با نیت پاک و آگاهی بخش ، صادقانه مشغول خدمت به مردم هستند.
    و از این جنس است، زحمات طاقت فرسای بخشی از مبلغان و معلمان در سخت ترین شرایط و مکان ها ی سخت ودور دست ، با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی با وجود همه موانع و نداری ها وحداقل امکانات، اما رسالت خود را عالمانه و آگاهانه با کمترین هزینه انجام می دهند.
    وجود آحاد مردم جامعه از واقفین گرانقدر برای وقف تمام یا بخشی از اموال خود در زمان حیات برای امور دینی و معنوی و گاه هزینه برای تربیت فرزندان جامعه و یا خدمات عام المنفعه و ... که انجام می دهند.
    تلاش جهادگران در روستاها در زمینه های پزشکی، ساخت و ساز، تعلیم، آگاهی بخشی دینی و ... که چند مدتی است راه افتاده و خدمات رایگان ارایه می دهند.
    همه این ها و ده ها مورد مشابه دیگر هر یک به نوعی و در رتبه ای از مصادیق ایثار اجتماعی است که به صورت فردی و یا گروهی در حال انجام است.
    کسی که در همه این عرصه ها یا یکی از آنها توفیق حضور داشته باشد به طور قطع تمرین می کند برای ایجاد آمادگی در خود جهت حضور در عرصه مبارزه علیه دشمنان دین و وطن. چنین افرادی امروز در بالاترین رتبه و درجه ایثار قرار دارند، چرا که این ایثار وقت و مال و علم و ... نسبت، که ایثار جان است.
    بالاتر از این همه ایثارگری ها، برای شهدای گرانقدر است که دیگر بالاتر از شهادت نیست و لذا فرمود: «فوق کل ذی بربر حتی قتل فی سبیل ا.. فاذا قتل فی سبیل ا.. فلیس فوقه بر»
    اما یک ایثار دیگر هم است که از شهادت بالاتر است، ایثاری که در عاشورا تحقق یافت ، وآن علاوه بر ایثار وقت و علم و مال و جسم و جان، ایثار آبرو است. ایثاری که بعد از عاشورا تا کوفه و شام و مدینه ادامه یافت.
    امروز کشور ما از وجود چنین قهرمانان بزرگ و ارزشمند یعنی افراد آماده میادین مختلف نبرد،  ایثارگران و در رأس آن میدان شهادت کم ندارد. در عرصه ایثار جان هر جای کشور (مثل گلزارهای شهدا) و هر روز آن (مثل مدافعان حرم و ...) نمونه ها را مردم می شنوند و می بینند و برای تحقق چنین اندیشه ای ایثار اجتماعی را توسعه می دهند چرا که پله اول ایثار است.
    اما با وجود این همه مصادیق و رویکردها، چرا فرهنگ و روحیه ایثار و ایثارگری وجه غالب گفتمان مردم نیست؟ 
    چرا رفتار آحاد (مردم) به این سمت و سو به صورت فراگیر گرایش پیدا نمی کنند؟
    چرا ایثارگری جزء دغدغه های اصلی اقشار مختلف ( هر یک به سهم خود و در جای خود) قرار نمی گیرد؟
     اشکال اساسی کجا است؟ چرا؟
شاید بتوان بخشی از علت و یا علل آن را اینگونه برشمرد و گفت به دلیل این که به طور آشکار، رسمی و شفاف ایثار و ایثا رگری   : 
1-    جزء مطالبات عمومی و خصوصاً اصحاب رسانه قرار نگرفت.
2-    جزء مطالبات و عمل خطباء ، مداحان، مجریان برنامه های رسانه های شنیداری ، دیداری وخبرنگاران نمی باشد.
3-    جزء مطالبات ، عمل و رفتار مسئولان کمتر قرار می گیرد.
4-    رمان نویسان، داستان سرایان، فیلم و فیلم نامه نویسان، بازیگران و جامعه ارزشمند هنرمند، تولید کنندگان برنامه های هنری از قبیل: کارتون و انیمیشن و ... به این مقوله یا توجه نکرده و یا راحت از کنار آن می گذرند.
5-    همه این اقدامات اگر به صورت جزئی و یا کامل انجام پذیرد ولی چاشنی آن روح ایثار و ایثارگری و ترویج آن نباشد و ایثار در این گونه مسائل مورد تأئید قرار نگرفته یا کم رنگ شود، در واقع وظیفه خود را انجام نداده ایم.
6-    روایت مصادیق ایثارگری و رفتارهای ایثارگرانه جزء زندگی قرار نگرفت.
7-    ایثار و ایثارگری دغدغه اصلی و محوری هر صنف و گروه و هر فرد از آحاد جامعه و مسئولان و ... نمی باشد.
8-    تشکل های صنفی در حوزه : مهندسین، پزشکان، معلمان، کاسبان، مداحان، مجریان، سخنوران، پرستاران، روحانیون و .. یک بخش تا یک روز زندگی را تمرین کار ایثارگرانه نکردند، چه فردی و چه جمعی!؟ مثلاً همه یک روز تصمیم بگیرند کار خیر انجام دهند و هزینه نگیرند و یا این که پیاده و یا با وسائل نقلیه عمومی بروند محل کار و صدها مورد دیگر ... .
9-    از همه بهتر در برنامه های مهم و محوری صدا و سیما مخصوصاً پر مخاطب های آن در سطح ملی و استانی توجه کافی و شایسته به مقوله ایثار بمعنای عام و خاص آن و گفتمان رایج ایثار نشده است و جای آن به جدّ خالی است.
البته ممکن است به صورت فراگیر و در بین همه گروه های مورد اشاره عمل ایثارگرانه باشد ولی به درستی و برای همه تفهیم نمی شود، 
حال که متوجه شدیم هریک  از خوانندگان محترم ممکن است  مشمول یکی ویا بخشی از علت و یا علل برشمرده باشد پس پس بیایید عهد ببندیم ، همه با هم ایثارگر شویم و مروج فرهنگ ایثار و ایثارگری باشیم.
                                                                                

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  از فریاد مبارزه با مفاسد رهبری تا شورش در بوستان هفتم! / پشت پرده چه جریانی است؟
43 نظر (فعال: 33 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 10)
   بصیرت، همت و تدین کارگران همواره دشمن را ناکام کرده است
25 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  توضیحات دفتر معاون اول رییس جمهور درپی اظهارات جهانگیری درباره دهه شصتی ها
37 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 17)
   پشت پرده نصب تجهیزات آمریکایی CTBT؛ محدودسازی توان دفاعی موشکی ایران؟
26 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
  اقتصاد مذاکره‌ای یا اقتصاد مقاومتی؟
23 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   تعهد دینی و انقلابی نباشد پیشرفت علمی به‌تنهایی کشور را خوشبخت نمی‌کند
18 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  پدر شهید حدادیان: محمدحسین ها با پیروی از ولی امر خود به این مقام رسیدند
19 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   صنعت خودروی کشور می تواند نمونه ای از توان تولید داخل با معیارهای جهانی باشد
25 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 10)
  نسل جوان امروز برای عقب راندن دشمن از نسل اول آماده تر است
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اگر مدافعان حرم نبودند، خانم میلانی الان کجا بود؟
25 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 11)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار