خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  هفته‌نامه "۹ دی" در آستانهٔ تعطیلی قرار گرفت
  شکست پروژه ای ان هراسی اسراییل
  ابعاد جدیدی از پشت پرده خاموشی‌های اخیر/ ابتکار: من به اولاند (رئیس‌جمهور سابق فرانسه) قول داده‌ام!
  چرا دولت از نظر مجمع تشخیص درباره FATF عصبانی است؟
  خبر شهادت 11 مرزبان چه افرادی را خوشحال کرد؟
  الزامات تحقق سیاست خارجی انقلابی
  ۱۰ پرسش به‌مناسبت سومین سالگرد برجام
  «امیرعباس فخرآور» کیست
  نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار
  چرا وزارت خارجه مقابل هلند مقابله به مثل نمی‌کند؟
  منزلت معنوی و علمی رهبر معظم انقلاب درکلام استاد اخلاق
  تصور حل مشکلات از راه مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است/ نباید معطل بسته اروپایی ماند
  رد پای گروهک‌های ضد انقلاب در تیراندازی به یک دستگاه آمبولانس
  طرح مصدق چگونه باعث پیدایش ساواک شد؟
  قیام ۳۰تیر به روایت تاریخ
  نگاهی به اثر بازگشت تحریم­‌های آمریکا علیه ایران بر بازار نفت
  سرانجام سه جریان داخلی معارض با انقلاب اسلامی
  باید با مفسدان اقتصادی منتسب به هر فرد و جایگاهی شدیدا برخورد کرد
  عارف: سند 2030 به هیچ‌وجه در دستورکار دولت و مجلس نیست
  امام جمعه‌ای که دانش‌آموزان را غافلگیر کرد
  در دیدار رهبر انقلاب با هیات دولت چه گذشت؛
  نقشه اتاق فکر سعودی—صهیونیستی برای وحدت‌شکنی در داخل
  هیچ مسئولی حق ندارد نام متصرفین حق الناس را پنهان کند
  آدم‌ربایی مسلحانه در بازار نقده
  نگاه متفاوت به جنگ
  مروری بر نقش آیت الله کاشانی در واقعه ۳۰ تیر ۱۳۳۱
  آخرین اقدامات در زمینه دیه شهدای منا
  ریالی به تنها دانشکده هسته‌ای کشور بودجه نداده‌اند!
  حقایق پذیرش قطعنامه ۵۹۸
  انتقاد تند شریعتمداری از سفیر دوتابعیتی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 173416صفحه نخست » بنیاددوشنبه، 3 مهر 1396 - 14:22
دبیرخانه شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگ ایثار و شهادت طی یادداشتی عنوان کرد؛
برای تحقق گفتمان ایثار ، همه ایثارگر باشیم
برای تحقق گفتمان ایثار ، همه ایثارگر باشیمشهیدخبر: دبیرخانه شورای عالی ترویج وتوسعه فرهنگ ایثار و شهادت طی یادداشتی به مقوله باز تولید مفهوم ایثار در جامعه امروز پرداخته است،
  

درتفسیرومفهوم بعضی از آیات قرآن کریم و بسیاری از روایات و بخشی از فقه اهل بیت علیهم السلام در خصوص ایثار و رفتارهای ایثارگرانه اگر به درستی بررسی شود مصادیق بسیار زیادی قابل احصاء است. 
علاوه براین درتاریخ وادبیات کهن ایرانیان از دیرهنگام تاکنون ، خصوصا دربخش های فرهنگ وادب واشعار  به جای مانده ، مفهوم ایثاروایثارگری فراوان وجود دارد .
سیره عملی حضرات معصومین علیهم السلام که تمام شریف وبابرکت مملو از نگاه ورفتار های عملی ایثارگرانه باهدف رضایت خداوند وخدمت به امت اسلامی وبلکه بشریت است ، یکی از مصادیق ونمونه اعلای آن لیلة المبیت است که ابوالائمه علیه السلام جان شریف را نثار رسول خدا می کند وسبب نزول آیه « ومن الناس من یشری نفسه ابتغاء مرضاة الله»  ویا موضوع اطعام که سبب نزول « سوره هل اتی » است. آنجا که تا سه روز همه طعام خود واهل خانه را به یتیم واسیر ومسکین می دهند 
بنابراین ودراین راستا بخش عمده ای از رفتار، آداب، سبک زندگی و عملکردها به صورت فردی، خانوادگی، اجتماعی  انجام می پذیرد که به نوعی ایثار است.
به عنوان نمونه به چند مورد به اختصاراشاره می شود که هر یک به نوعی رفتاروفرهنگ ایثارگرانه است،
 یکی از برترین تعالیم دین مبین اسلام احسان ودستگیری از نیازمندان است که درقالب فداکاری ویا رفتارهای ایثارگرانه قابل تعریف و این روز ها از آن به نام جشن عاطفه ها نام می برند ؛ جشنی که در سدد احیای سنت حسنه وفرهنگ انفاق ونیکوکاری است. یعنی اقدامی برگرفته از وظایف شرعی واجتماعی وتاثیرگذار در تربیت نسل های بعدی .فرهنگی که ریشه در باورها وارزش های دینی ما دارد وبه تعبیری بهتر برگرفته از سبک زندگی وسیره عملی ائمه اطهار علیهم السلام است ، تاجایی که بخشی از عمر بارکتشان دراین راه صرف شده است. به واقع می توان گفت جشن عاطفه ها ونحوه داده کمک ها وهدایا توسط فرزندان خورد سال جهت اهداء به همنوعان خود ، آن هم بدون مواجهه حضوری به نوعی ترویج فرهنگ این سنت  حسنه ورفتاری  پسندیده است از نوع ایثارگرانه  که  چه بسا در عین نیاز هرچه داشت تقسیم نموده واجازه نداد از کنار این ضرورت دینی واجتماعی بی تفاوت وغیر مسؤلانه بگذرد .این روحیه وفرهنگ باید احیا وپاسداشت وتجلیل شود   
طبق آمارهای اعلام شده تاکنون قریب سه میلیون زن بی سرپرست خانواده در کشور ایران است که با تمام وجود برای اداره زندگی پاک و سالم خود و فرزندان تلاش می کنند وبا مسؤلیت اداره خانواده را به تنهایی به عهده دارند .
آمار اهدای عضو که به طور غالب بدون  مطالبه هر گونه هزینه ای است که تاکنون  بیش از دو میلیون دارنده کارت عضویت در کشور وجود دارد.اگرچه طبق اعلام نظر انجمن ذیربط بیش از25000 بیمار واحد شرایط دریافت عضودرکشور است وسالانه از2500تا4000مورد مرگ مغزی است که فقط 800 نفرشان به اهدای عضو می رسند ولی این فرهنگ ورویکرد اهداء عضو اقدامی ایثارگرانه ومبارک است، اقدامی که اهداء کننده آن پیام آور حیات است.
اهدای خون نه صرفا بانیت سلامت فرد اهداء کننده، بلکه با هدف تأمین نیاز مردم و خدمت به مردم، اگر چه با هدف سلامت اهداء کننده هم باشد ، باز در خصوص ایجاد رفتارایثارگرانه بی تأثیر نیست.
کار و فعالیت پرسابقه وگسترده خیرین در حوزه های مختلف اعم از مدرسه و مسجد وپل سازی تا خانه سازی برای محرومان و تهیه جهیزیه و هزینه عروسی و مخارج بیمارستان و ... که با طیب خاطر وعشق وعلاقه  وامید به رضایت خدای متعال انجام می گیرد، نمونه دیگری از ایثارگری وتوجه به این فرهنگ وتفکراست .
موضوع مهم وارزشمندی مثل بخشش و عفو در حوزه  قضایی در خصوص حق دیه و قصاص و گذشت هایی که بدون دریافت هزینه انجام می شود. 
تلاش بی وقفه پدر یا مادر ی برای نگهداری و مراقبت از فرزند معلول و بیمار صعب العلاج و یا ناعلاج با عشق، به نحوی که سالها در کنار هم بدون هیچ گونه مشکلی ویانارضایتی وگلایه ای زندگی می کنند.
صبر، حوصله و مهربانی والدین و یا همسران جانبازانی که سال ها در بدترین شرایط جسمی و روحی زندگی می کنند و پروانه وار گرد وجودشان با عشق و علاقه می گردند و کمترین شکوه و یا نارضایتی و ناسپاسی یا منت گذاری ندارند.
زوجی که با وجود نهایت فقر و نداری و یا ورشکستگی اقتصادی ، زندگی مشترک را رها نکرده و دست به دامان طلاق نشده اند ، اما باهمه مشکلات وسختی ها  (ولی سالم و پاک) برای اداره زندگی و نگهداشت حرمت خانواده وپاسداشت عشقشان به هم وآینده بچه هایشان تلاش می کنند.
تلاش صبورانه، پر زحمت و طاقت فرسای شبانه روزی پرستاران با وجود تعدد بیماران با انواع مریضی ها و مشکلات ناشی از آن، همواره با تحمل همه نارسایی ها و خستگی ها، با لبخند بیمار خود را مراقبت نموده و بدون کمترین اعتراض از آنان حتی بهتر از بعضی بستگان خود ، مراقبت می نمایند تا بهبودی حاصل شود.
   وجود تعداد زیادی از مدیران و کارکنان و کارگران جامعه اسلامی ایران با گمنامی ولی بانهایت پشتکار ودلگرمی ، در خدمتگزاری بی منت، بدون کم فروشی در انجام کار و ارایه خدمات بدون معطل کردن مردم و یا سخت گیری، که با نهایت صداقت و انسانیت و رعایت اخلاق حسنه و انسانی به امر مقدس خدمت کردن  مردم مشغول و از کار پاک وبانشاط خود لذت می برند.
    وجود آتش نشانان و یا محیط بانان پرتلاش در شرایط سخت و خطرناک کاری، که با عشق و علاقه در کمک رسانی به همنوعان نهایت سعی و تلاش خود را به کار می برند.
    تلاش شبانه روزی خبرنگاران در سطوح مختلف جامعه، و در هر حادثه و اتفاق و حتی در میادین مبارزه و درگیری ها و انواع جنجال ها و ... با وجود همه سختی ها ونامهربانی وبعضا اهانت هایی از سوی  مخاطبان به حرفه شریف خبرنگاری، نگارش خبر و اطلاع رسانی درست، به موقع، بدون جهت گیری خاص و یا پنهان کاری، و با نیت پاک و آگاهی بخش ، صادقانه مشغول خدمت به مردم هستند.
    و از این جنس است، زحمات طاقت فرسای بخشی از مبلغان و معلمان در سخت ترین شرایط و مکان ها ی سخت ودور دست ، با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی با وجود همه موانع و نداری ها وحداقل امکانات، اما رسالت خود را عالمانه و آگاهانه با کمترین هزینه انجام می دهند.
    وجود آحاد مردم جامعه از واقفین گرانقدر برای وقف تمام یا بخشی از اموال خود در زمان حیات برای امور دینی و معنوی و گاه هزینه برای تربیت فرزندان جامعه و یا خدمات عام المنفعه و ... که انجام می دهند.
    تلاش جهادگران در روستاها در زمینه های پزشکی، ساخت و ساز، تعلیم، آگاهی بخشی دینی و ... که چند مدتی است راه افتاده و خدمات رایگان ارایه می دهند.
    همه این ها و ده ها مورد مشابه دیگر هر یک به نوعی و در رتبه ای از مصادیق ایثار اجتماعی است که به صورت فردی و یا گروهی در حال انجام است.
    کسی که در همه این عرصه ها یا یکی از آنها توفیق حضور داشته باشد به طور قطع تمرین می کند برای ایجاد آمادگی در خود جهت حضور در عرصه مبارزه علیه دشمنان دین و وطن. چنین افرادی امروز در بالاترین رتبه و درجه ایثار قرار دارند، چرا که این ایثار وقت و مال و علم و ... نسبت، که ایثار جان است.
    بالاتر از این همه ایثارگری ها، برای شهدای گرانقدر است که دیگر بالاتر از شهادت نیست و لذا فرمود: «فوق کل ذی بربر حتی قتل فی سبیل ا.. فاذا قتل فی سبیل ا.. فلیس فوقه بر»
    اما یک ایثار دیگر هم است که از شهادت بالاتر است، ایثاری که در عاشورا تحقق یافت ، وآن علاوه بر ایثار وقت و علم و مال و جسم و جان، ایثار آبرو است. ایثاری که بعد از عاشورا تا کوفه و شام و مدینه ادامه یافت.
    امروز کشور ما از وجود چنین قهرمانان بزرگ و ارزشمند یعنی افراد آماده میادین مختلف نبرد،  ایثارگران و در رأس آن میدان شهادت کم ندارد. در عرصه ایثار جان هر جای کشور (مثل گلزارهای شهدا) و هر روز آن (مثل مدافعان حرم و ...) نمونه ها را مردم می شنوند و می بینند و برای تحقق چنین اندیشه ای ایثار اجتماعی را توسعه می دهند چرا که پله اول ایثار است.
    اما با وجود این همه مصادیق و رویکردها، چرا فرهنگ و روحیه ایثار و ایثارگری وجه غالب گفتمان مردم نیست؟ 
    چرا رفتار آحاد (مردم) به این سمت و سو به صورت فراگیر گرایش پیدا نمی کنند؟
    چرا ایثارگری جزء دغدغه های اصلی اقشار مختلف ( هر یک به سهم خود و در جای خود) قرار نمی گیرد؟
     اشکال اساسی کجا است؟ چرا؟
شاید بتوان بخشی از علت و یا علل آن را اینگونه برشمرد و گفت به دلیل این که به طور آشکار، رسمی و شفاف ایثار و ایثا رگری   : 
1-    جزء مطالبات عمومی و خصوصاً اصحاب رسانه قرار نگرفت.
2-    جزء مطالبات و عمل خطباء ، مداحان، مجریان برنامه های رسانه های شنیداری ، دیداری وخبرنگاران نمی باشد.
3-    جزء مطالبات ، عمل و رفتار مسئولان کمتر قرار می گیرد.
4-    رمان نویسان، داستان سرایان، فیلم و فیلم نامه نویسان، بازیگران و جامعه ارزشمند هنرمند، تولید کنندگان برنامه های هنری از قبیل: کارتون و انیمیشن و ... به این مقوله یا توجه نکرده و یا راحت از کنار آن می گذرند.
5-    همه این اقدامات اگر به صورت جزئی و یا کامل انجام پذیرد ولی چاشنی آن روح ایثار و ایثارگری و ترویج آن نباشد و ایثار در این گونه مسائل مورد تأئید قرار نگرفته یا کم رنگ شود، در واقع وظیفه خود را انجام نداده ایم.
6-    روایت مصادیق ایثارگری و رفتارهای ایثارگرانه جزء زندگی قرار نگرفت.
7-    ایثار و ایثارگری دغدغه اصلی و محوری هر صنف و گروه و هر فرد از آحاد جامعه و مسئولان و ... نمی باشد.
8-    تشکل های صنفی در حوزه : مهندسین، پزشکان، معلمان، کاسبان، مداحان، مجریان، سخنوران، پرستاران، روحانیون و .. یک بخش تا یک روز زندگی را تمرین کار ایثارگرانه نکردند، چه فردی و چه جمعی!؟ مثلاً همه یک روز تصمیم بگیرند کار خیر انجام دهند و هزینه نگیرند و یا این که پیاده و یا با وسائل نقلیه عمومی بروند محل کار و صدها مورد دیگر ... .
9-    از همه بهتر در برنامه های مهم و محوری صدا و سیما مخصوصاً پر مخاطب های آن در سطح ملی و استانی توجه کافی و شایسته به مقوله ایثار بمعنای عام و خاص آن و گفتمان رایج ایثار نشده است و جای آن به جدّ خالی است.
البته ممکن است به صورت فراگیر و در بین همه گروه های مورد اشاره عمل ایثارگرانه باشد ولی به درستی و برای همه تفهیم نمی شود، 
حال که متوجه شدیم هریک  از خوانندگان محترم ممکن است  مشمول یکی ویا بخشی از علت و یا علل برشمرده باشد پس پس بیایید عهد ببندیم ، همه با هم ایثارگر شویم و مروج فرهنگ ایثار و ایثارگری باشیم.
                                                                                

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  دستور مهم اقتصادی رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کدام دستگاه ها برای استخدام، با بنیاد شهید همکاری نمی کنند؟
7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  مجری زن دسته چندم رسانه ملی، قربانی یک عکاس شد
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  به بهانه سالگرد یک شکست مفتضحانه
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   تأکید رهبر انقلاب بر توانایی‌های کشور برای عبور از مشکلات/ لزوم کار و تلاش شبانه‌روزی مسئولان
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آقامحمدابراهیم در آسمان دمشق پرکشید
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ۲۰ فرمان!
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  رمزگشایی از نامه حاج قاسم به روحانی
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   دشمن شرف دارد به این ایرانی ها!
4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار