خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل درحوزه صنعت از وزیر پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت
  رییس کمیسیون اجتماعی مجلس : استفاده از عنوان "شورای عالی" وجاهت ندارد
  حمایت جمعی از فرزندان شهدا از سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل در وزارت نفت از بیژن نامدار زنگنه
  جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا
  ایران در واکنش به تحریم های جدید آمریکا اقدام متقابل انجام می دهد
  سیاست خارجی ایران با تکیه بر دور اندیشی، متمایز از دولت آمریکا است/تکرار سیاست شکست خورده علیه ایران
  باهنر: برخی در انتخابات بی علاقه نبودند که جای جلاد و شهید را عوض کنند
  تضمین سلامت حجاج ایرانی با کیست؟!/یادمان باشد، شرایط با روی کار آمدن بن سلمان تغییر کرده است
  یادداشت شهیدخبر/ هولوکاست برجام؛ خط قرمزی برای فرار
  گزینه اصلی وزارت جهاد کشاورزی کیست؟
  دکترروحانی:امروز دست یاری به سوی همه مردم ایران، جناح‌هاواحزاب دراز می‌کنم/رئیس جمهور همه مردم هستم
  سردار سلیمانی بیانیه انتخاباتی نداده است/ دروغ کانال تلگرامی روزنامه دولت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 170835صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریدوشنبه، 13 شهریور 1396 - 17:50
رهاورد شهید حججی برای گفتمان وحدت ملی
رهاورد شهید حججی برای گفتمان وحدت ملیشهیدخبر: حادثه‌ی پلاسکو و شهادت شهید حججی تداعی‌گر این بود که مسائل مربوط به نهضت در انقلاب اسلامی به بن‌بست نرسیده و انقلاب کماکان ادامه دارد و وارد مسیر بروکراتیزه شدن نشده است.
  

اگرچه معدود گفتمان‌های اجتماعی وجود دارند که به‌وسیله‌ی حکومت‌ها ساخت‌وساز می‌شوند، اما گفتمان اساساً مسئله‌ای تجویزی نیست. ماحصل ارتباط بین جامعه‌ی مدنی یا جامعه‌ی غیرحکومتی و فضای ذهنی‌ای است که در یک جامعه ایجاد می‌شود. گفتمان حکومتی به‌دلیل ماهیت خود، توان بازتولید مؤلفه‌ها و اصول اساسی که به‌واسطه‌ی آن ایجاد شده را درصورتی‌که نتواند خود را به محیط اجتماعی بسط دهد، ندارد. اما درعین‌حال برخی از گفتمان‌سازی‌ها در حوزه‌ی اجتماعی به‌واسطه‌ی پویایی خود هم توان تولید و بازتولید و هم توان تداوم و قوام اصول و مؤلفه‌های نخستین خود را دارند. در فضای ایران بعد از مشروطه گفتمان‌های بسیاری رونق گرفته‌اند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها گفتمان وحدت ملی، آزادی‌خواهی، پیگیری مطالبات مذهبی و مبارزه با سلطه‌ی بیگانه بوده‌اند.
 
گفتمان وحدت ملی ایرانیان
 
گفتمان وحدت ملی یکی از مهم‌ترین گفتمان‌هایی بوده که ایرانیان سوای از تعلقات حکومتی در صد سال اخیر به‌دنبال آن بوده‌اند. اینکه به‌واقع چرا این موضوع تا این حد از اهمیت برخوردار شده است، شاید به تاریخ ملی ایران برگردد. تاریخی که خصوصاً طی 200 تا 400 سال گذشته دائم دستخوش ناملایمات جغرافیایی و انشقاق ملی شده است. بر کسی پوشیده نیست که بخش اعظمی از خاک ایران توسط روس‌ها به تاراج رفته و به‌دلیل ضعف نظام‌های مستقر سیاسی که توان محافظت از مرزها و خاک میهن را نداشتند و همچنین از دیگر سو به‌دلیل حکام نالایق، سرزمین‌های زیادی از ایران جدا شده است که آخرین آن نیز طی 50 سال گذشته اتفاق افتاد: بحرین. این مسائل سبب شده است تا ایرانیان نسبت‌به تمامیت ارضی و حاکمیت سرزمینی خود بسیار حساس باشند. این در حالی است که این موضوع نه‌تنها در کشورهای اروپایی به آن نحوی که می‌پنداریم وجود ندارد و نهادینه نشده است، بلکه حتی در کشورهایی که در نزدیکی ما هستند نیز به پررنگی آن چیزی که ما از آن تصور می‌کنیم و پا می‌فشاریم، وجود ندارد.
 
همین سال گذشته بود که توافقی بین عربستان و مصر ترتیب داده شد که طبق آن توافق، مصر چند جزیره‌ی خود را به عربستان واگذار کرد. اگرچه این موضوع با مخالفت دادگاه قانون اساسی مصر به نتیجه‌ای منتهی نشد، اما نشان می‌دهد که در همین نزدیکی و در یک کشور توسعه‌نیافته نیز حساسیت‌ها به‌اندازه‌ای که در ایران نسبت‌به تعلقات سرزمینی وجود دارد، مورد توجه نیست.
 
به نظر می‌رسد آنچه ایرانیان را به این سطح از حساسیت رسانده، انباشت آسیب‌پذیری‌های سرزمینی بوده است. ایرانیان طی قرن‌های بعد از حکومت صفویان، دائم در بیم این بودند که همسایه‌ی شمالی قسمت بزرگی از خاک آن‌ها را به تاراج نبرد و تکه‌ای از میهن را از آن‌ها تصرف نکند. این انباشت آسیب‌پذیری سبب شده است تا وحدت ملی تبدیل به امر گفتمانی حساسیت‌زا شود. هرچه درجه‌ی فهم و مطالعه‌ی مردم نسبت‌به مسائل جهان بیشتر می‌شود، حساسیت و آسیب‌پذیری نیز بیشتر می‌شود. در ایران انسان‌های اهل مطالعه نسبت‌به کمتر باسوادها درخصوص مسائل سرزمینی حساس‌ترند. این موضوع مؤید این است که معیار علم به تاریخ، در ایرانیان بسیار حائز اهمیت است.
 
مجموع این مسائل سبب شده است گفتمان وحدت ملی اگرچه یک مطالبه‌ی حکومتی در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود، اما الزاماً نیز وابسته به خواست حکومت نباشد؛ چه اینکه در تولید و بازتولید آن مردم نقش بی‌بدیلی بازی می‌کنند. یک نمونه‌ی عینی برای این موضوع را می‌توان در جزایر سه‌گانه‌ی ایرانی و ادعاهای موهوم امارات‌متحده‌ی عربی جست‌وجو کرد. درحالی‌که طبیعی است هر حکومتی به‌دنبال حفظ حاکمیت سرزمینی خود باشد و مسئولان دستگاه دیپلماسی نیز نسبت‌به اقدامات خلاف حقوق بین‌الملل امارات متحده‌ی عربی هشدارهای فراوان داده‌اند، اما هر زمان که این ادعاها مطرح می‌شود، به‌صورت فعال و خودجوش مردم کمپین‌هایی در فضای حقیقی و مجازی ایجاد می‌کنند تا مخالفت شدید خود را با ادعاهای امارات و مقامات ابوظبی بیان کنند. در یک نمونه می‌توان به وب‌سایتی اشاره کرد که هرچند از لحاظ استناد ناموثق است، اما خیل عظیمی از مردم به آنجا می‌روند تا رأی دهند که جزایر سه‌گانه از آن ایران است. گاهی به‌قدری تراکم برای رأی دادن در آن وب‌سایت (که بسیاری بیان داشته‌اند جعلی هم بوده)، وجود دارد که سبب از کار افتادن آن وب‌سایت می‌شود.
 
این نتیجه‌گیری که در ایران مسئله‌ی گفتمان وحدت ملی یک مسئله‌ی غیرحکومتی و متأثر از حساسیت ایرانیان نسبت‌به تمامیت ارضی و آسیب‌پذیری آنان نسبت‌به انشقاق ملی است، مسئله‌ای بسیار مهم و البته برای ساخت اجتماعی ضروری است. در اینجا به دو مورد از مسائلی که سبب وحدت ملی ایرانیان طی یک سال اخیر شده است، اشاره می‌شود: یکی حادثه‌ی پلاسکو و دیگری شهادت شهید محسن حججی.
 
حادثه‌ی پلاسکو
 
حادثه‌ی پلاسکو به‌عنوان موضوعی که در طول تاریخ تحولات اجتماعی، کم‌نظیر بود (اگر بی‌نظیر نبوده باشد)، می‌تواند و باید مبنایی برای سنخ‌شناسی گفتمانی در کشور ما قلمداد شود. این حادثه درعین‌حال که توانست برخی از مؤلفه‌های خرد گفتمانی را بازنمایی کند، توانست مؤلفه‌های عمده و کلان گفتمانی را نیز حساسیت‌زا کند. یکی از این مؤلفه‌ها بازنمایی از عزت ملی ایرانیان بود. کسانی که قهرمانان خود را پاس می‌دارند و برای آن‌ها تکریم‌هایی برگزار می‌کنند. به‌طور کلی در بستر فکری جوامع مدرن «آسیب و کشته شدن در حین خدمت» بخشی از یک ماشین صنعتی شدن است. در این فضا، مردم مالیات می‌دهند که دیگران برای آن‌ها و به‌جای آن‌ها از بروز حوادث اجتماعی جلوگیری کنند. اما پلاسکو نشان داد که ایران آن‌چنان‌که ادعا می‌شد نیز از سنت‌ها نبریده و با مسئله‌ی غیرت ملی هنوز هم مثل سابق عجین است. این موضوع نیز مایه‌ی عزت ملی ایرانیان بود که در کوران حوادث پی‌درپی، مسائل مربوط به غیرت ملی خود را به فراموشی نسپرده بودند. پلاسکو یک نشانه از جامعه‌ای بود که هر روز جامعه‌شناسان برای تحلیل آن یک انگ و لیبل بر آن می‌چسبانند، اما به‌واقع هیچ‌یک از آن‌ها نیز نبود. قطعاً پلاسکو که در پی آن شهادت شهروندان و آتش‌نشانان اتفاق افتاد و از این حیث یک حادثه‌ی اندوهناک بود، مفاهیم گفتمانی شبیه رشادت، ایثار و سایر کلماتی را نیز بازتولید کرد که گفتمان انقلاب اسلامی نزدیک به چهل سال پیش در سودای رسیدن به آن‌ها بوده است. برای تحلیل جامعه‌ی ایرانی نیازی به عملی کردن تئوری‌های وبر، هابرماس و... نیست.[1]
 
علاوه بر عزت ملی، پلاسکو توانست نمادی از همبستگی و وحدت ملی نیز معرفی شود. از این دست اتفاقات در دنیای مدرن به‌کثرت به وقوع می‌پیوندد. مثلاً برج گرنفیل در لندن فروریخت و تعداد قربانیان آن به‌مراتب بیشتر از قربانیان حادثه‌ی پلاسکو بود، اما این سطح همبستگی که در حادثه‌ی پلاسکو به وجود آمد، در خصوص برج انگلیسی به وجود نیامد. حتی آن موضوع سبب انشقاق انگلیسی‌ها نیز شد. عده‌ای با برشمردن عمدی بودن این حادثه به‌دنبال این بودند که بیان کنند حادثه‌ی آتش‌سوزی گرنفیل به‌دلیل سیاست‌های نژادپرستانه‌ی برخی از راست‌گرایان افراطی علیه مسلمانان بوده است. اما در پلاسکو نه‌تنها سیاست اتهام‌زنی و انشقاق ملی به وجود نیامد، بلکه مردم از اقشار متعدد و جریانات گوناگون اجتماعی، سیاسی، فکری و حتی اقتصادی زیر لوای پرچم ایران جمع شدند و ندای وحدت را سر دادند.
 
شهادت شهید محسن حججی
 
کمتر اتفاقی در کشور ما می‌افتد که توان بسیج افکار عمومی از جناح‌های مختلف سیاسی و فکری را داشته باشد. اشاره شد که پلاسکو یکی از آن اتفاقات بود که ریز و درشت، چپ و راست، مذهبی و سکولار را گرد هم و زیر پرچم ایران جمع کرد.
 
شهادت شهید حججی به‌عنوان یکی دیگر از مسائلی است که توانست این گفتمان‌سازی را به حد اعلای خود برساند. اطلاق عنوان «ساختن» به گفتمان به‌معنی دست‌کاری و یا نگاه حکومتی و از بالا به پایین به شکل‌گیری وحدت ملی نیست، بلکه به‌معنی به وجود آمدن و آوردن فضایی است که در آن فهم بیناذهنی درخصوص وحدت ملی و احساس همبستگی و تمایل به یکپارچگی در مردم به‌صورت خودجوش به وجود آمده است. به‌راحتی می‌توان شهادت شهید حججی را در این فضا تحلیل کرد. او هم در شهادتش و هم اخبار بعد از شهادتش توان بازتولید گفتمان وحدت ملی را در کشور داشت. سکولار، مذهبی، چپ، راست، همه و همه زیر پرچم ایران جمع شدند تا یک تعریف از شهادت را ارائه دهند. چه زمانی که صحبت از تبادل وی و آمدنش به وطن مطرح شد، چه زمانی که شهید شد و حتی حالا که به وطن آمده، توانست گفتمان وحدت ملی را یک بار دیگر بازتولید است و مهر اثباتی بر این باشد که وحدت ملی حول مسائل گفتمانی انقلاب اسلامی نه‌تنها از بین نرفته، بلکه این گفتمان هر زمان امکان بازسازی و بازتولید این مسائل را خواهد داشت.
 
در گفتمان‌سازی وحدت ملی آنچه اتفاق می‌افتد، این است که مسائل خانوادگی، قومی، محلی و نژادی به حاشیه رانده می‌شود و بدون در نظر گرفتن خاستگاه زندگی و زیست موضوع گفتمان‌ساز، مسائل گفتمانی حادث می‌شوند. در شهادت شهید حججی، این اتفاق به‌درستی بازنمایی شد. اگرچه مردم در سطح بسیار وسیعی با کودک خردسال او این‌همانی برقرار کردند، اما به‌هیچ‌وجه خود را جای خانواده‌ی او قرار ندادند. طبیعی است که این مسئله به‌معنی این است که آن‌ها، این‌همانی را در جایی دیگر پیگیری کرده‌اند و آنجا نفس مسئله‌ی ملیت است.
 
طبعاً و تبعاً شهادت شهید حججی در قالب گفتمان کلان‌تر ایثار و آموزه‌های ناب اسلامی تحلیل‌پذیر است، اما آنچه این یادداشت تلاش کرد به آن بپردازد، بازنمایی وحدت ملی به‌عنوان یک گفتمان فعال در ایران است. خاصه اینکه موضوع وحدت‌آفرین و گفتمان‌ساز از ناحیه‌ی یکی از مؤلفه‌های فعال گفتمان انقلاب اسلامی باشد. شهادت شهید حججی از دیگر سو تداعی‌گر این بود که مسائل مربوط به نهضت در انقلاب اسلامی به بن‌بست نرسیده و انقلاب کماکان ادامه دارد و وارد مسیر بوروکراتیزه شدن نشده است. همچنین این موضوع بازنمایی شد که گفتمان‌سازی هنوز هم در ایران یک مسئله‌ی خودجوش و نه دولتی و از بالا به پایین است.
 برهان

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 15 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/6/13 - 21:38 |     0     0     |
شهید حججی با صلابت و شجاعت مثال زدنی خود، دشمن تکفیری را به سخره گرفت و حقیقت اسلام واقعی را به نمایش گذاشت.

ناشناس
| 1396/6/14 - 16:51 |     0     0    
پاسخ: جامعه ما حرزگاهی به این تلنگرها نیاز داره
ناشناس
| 1396/6/15 - 00:05 |     0     0    
پاسخ: گمان میکنی چون ببری سری.............ول میکنیم رها میکنیم سرسری........ داعشی بیشرف آماده انتقام باش این آمریکا و اسرائیل و عربستان همان دجالان آخر زمان هستند مطمئن باشید!!!! برای نبرد و ظهور حجت زمان آماده رزم هستیم
یک جانباز
| 1396/6/15 - 20:06 |     0     0    
پاسخ: شهادت مظلومانه و سرافرازانۀ شهید محسن حججی تراژدی عجیبی است که در یک بُعد نمی گنجد بلکه به نحو اتم باید از زوایای مختلف مورد تحلیل و واکاوی قرار بگیرد.خون به ناحق ریختۀ شهید محسن حججی تداعی گر اوج معصومیت و مظلومیت مدافعان حرم و رزمندگان محور مقاومت و مجاهدان فی سبیل الله است، از سوی دیگر روشنگر اوج جنایت، قساوت و شقاوت های تروریست های تکفیری است که با چراغ سبز آمریکا و متحدانش، دستان پلید حامیان ترور و جریان های افراطی به خون صدها هزار تن از مردم مظلوم سوریه و عراق آغشته شده است.

ناشناس
| 1396/6/14 - 16:48 |     0     0     |
شهادت شهید حججی تداعی‌گر این بود که مسائل مربوط به نهضت در انقلاب اسلامی به بن‌بست نرسیده و انقلاب کماکان ادامه دارد و وارد مسیر بروکراتیزه شدن نشده است.

ناشناس
| 1396/6/15 - 00:04 |     0     0     |
با سربریدن انسان های آزاده و بزرگ، اندیشه، پیام، نام و اعتبار آنان بر جامعه بشری بیشتر و قله جلال و جاودانگی‌شان رفیع تر می‌شود. محسن حججی از « سر » گذشت، اما سرگذشت پرافتخار او در دل آزادگان جهان حک شد. انتقام او را به زودی خواهیم گرفت.

هادی کمیجانی
| 1396/6/15 - 14:35 |     0     0     |
شاید خون محسن حججی و حججی‌ها به روشنی و در آشکارترین حالت ممکن باید بر خاک سوریه و عراق ریخته می‌شد تا همگان معنای این عبارت رهبر انقلاب را درک کنند که «واقعاً باید قدر جوانان مؤمن و انقلابی را همه بدانند، همه؛ این جوانان مؤمن و انقلابی‌اند که روز خطر سینه سپر می‌کنند، هشت سال جنگ تحمیلی می‌روند توی میدان؛ اینها هستند. افرادی که نسبت به این جوان‌ها با چشم بدبینی نگاه می‌کنند یا مردم را بدبین می‌کنند، خدمت نمی‌کنند به کشور؛ به استقلال کشور، به پیشرفت کشور، به انقلاب اسلامی خدمت نمی‌کنند

حامد
| 1396/6/15 - 20:05 |     0     0     |
این شهدا هم در زمان حیات خودشون و هم بعد از شهادتشون مایه خیرات و مبرات هستن
ببینید این شهید در طول زندگی خودش در اردوهای جهادی شرکت میکرده و بعد از شهادتش با انتشار تصویرش یک جامعه رو بیدار و متحد کرد

حامد
| 1396/6/15 - 20:05 |     0     0     |
این شهدا هم در زمان حیات خودشون و هم بعد از شهادتشون مایه خیرات و مبرات هستن
ببینید این شهید در طول زندگی خودش در اردوهای جهادی شرکت میکرده و بعد از شهادتش با انتشار تصویرش یک جامعه رو بیدار و متحد کرد

ناشناس
| 1396/6/17 - 00:53 |     0     0     |
چه شهادت با شکوهی نصیب مردان راستین خدا می‌شود؛ شهادتی چون شهادت مولایشان، ابا عبدالله الحسین ع . آری، شهید محسن حججی اینگونه زیست و اینگونه کلام ارجعی را با خون خود در آغوش کشید و با پیکری بی‌سر مخاطب فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی شد.

ناشناس
| 1396/6/19 - 14:24 |     0     0     |
تشییع ایشان مشخص نشد؟ چقدر بلاتکلیفی خب؟!

منیره
| 1396/6/19 - 15:15 |     0     0     |
همینه دیگه و تا بوده هم همین بود. هی سو استفاده از شهدا امروز برای مسئولان و وحدت و فردا برای...پیام
| 1396/6/20 - 13:06 |     0     0     |
اینم شده شوی تبلیغاتی دخترای بی حجابو بریزن تو خیابون به اسم استقبال!!! همه چیز سیاست مسخره شده.

ناشناس
| 1396/6/20 - 17:24 |     0     0     |
چرا هیچ خبری از پیکر و تشییعش نیست راسته میگن سووزندنش طفلیو؟


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  شمارش معکوس برای حمله ترکیه به مناطق کردنشین سوریه به صدا درآمد

  تنها راه رسیدن به امنیت منطقه‌ای، تمرکز بر راه‌حل سیاسی است

  فرانسه: از برنامه موشکی ایران نگرانیم

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  سخنگوی جریان صدر عراق: سلاح در انحصار دولت باشد

  دام و دانه سعودی‌ها در عراق

  ادعاهای واهی ریاض درباره ماجرای سفارت عربستان

  حمله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به پایگاه سعودی‌ها در «جیزان»

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  کسب رتبه دوم همایش پدافندغیر عامل توسط قائم مقام انجمن فرزندان جانباز کشور

  داستان یک تروریست داعشی

  بازتاب انتخابات ایران در رسانه‌های عرب زبان

  ادلب علیه سرکرده جبهه النصره به پا خاست

  تیراندازی به سمت یک فلسطینی در الخلیل

  آغاز بررسی پرونده حقوق بشر بحرین در سازمان ملل

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  پیام تشکر مجمع ملی فرزندان جانباز از قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران

  اعتراض یک رهبر انقلابی بحرین در زندان

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  سخنان روحانی در جواز نقد پیامبر و امام زمان(عج) از روی ناآگاهی است
68 نظر (فعال: 36 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 31)
   امام خامنه‌ای: بین حرکات وحشیانه و اعتراضات مردم باید تفکیک قائل شد/همه‌ حرکات دشمن در این چهل سال، پاتک انقلاب است
37 نظر (فعال: 34 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  منتظر روشنگری شهیدخبر درباره همکاران بی جیره و مواجب آمدنیوز باشید!
37 نظر (فعال: 25 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 12)
   فیلم ۱۹ دقیقه‌ای که سروصدای زیادی در فضای مجازی به‌پا کرد؛ ماجرای آن ۱۰۰ روز ...
30 نظر (فعال: 25 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  نباید از تحقیق وتفحص در مجلس سوء استفاده شود/ توانمندی های حجت الاسلام شهیدی برای همگان اثبات شده است
46 نظر (فعال: 24 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 22)
   هم زبانی با آمدنیوز؛ از برخی نمایندگان مجلس تا رسانه های زرد منتسب به ایثارگران / ترمز لجن پراکنی در حوزه ایثار و شهادت را باید کشید!
45 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 23)
  لااقل غیرت و ازجنس مردم بودن را از هالیوودی ها بیاموزید/سلبریتی های وطن فروش پیگیری قضایی شوند
39 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 19)
   مهمات ایرانی برای خون آشام روسی/ ویژگی‌های مهم تولید «RPG-۲۹» بومی با سرجنگی ترموباریک
23 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 3)
  ورود هدفمند به بازارسرمایه در اولویت است/الگوسازی اقتصادمقاومتی برای کشور دردستورکار سازمان اقتصادی کوثر
23 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
   خواستید نکوهش کنید اما ستودید
26 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار