خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل درحوزه صنعت از وزیر پیشنهادی وزارت صنعت معدن و تجارت
  رییس کمیسیون اجتماعی مجلس : استفاده از عنوان "شورای عالی" وجاهت ندارد
  حمایت جمعی از فرزندان شهدا از سید عباس صالحی به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
  حمایت جمعی از فرزندان شاهد شاغل در وزارت نفت از بیژن نامدار زنگنه
  جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا
  ایران در واکنش به تحریم های جدید آمریکا اقدام متقابل انجام می دهد
  سیاست خارجی ایران با تکیه بر دور اندیشی، متمایز از دولت آمریکا است/تکرار سیاست شکست خورده علیه ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 167445صفحه نخست » دفاع-انقلاب اسلامیشنبه، 21 مرداد 1396 - 12:10
انقلابی بودن هزینه دارد
انقلابی بودن هزینه داردشهیدخبر(شهیدنیوز): انقلاب اسلامی ایران در زمره انقلاب های بزرگ جهانی است که بیش ترین دشمنان و مخالفان را داشته و به واسطة ایدئولوژی جهانی اش مورد هجوم همه جانبه قرار گرفته است.
  

اگر انقلاب را به معنای یک دگرگونی همه جانبه و اساسی و زیر و رو کردن بنیان ها و ساختارهای یک جامعه شامل اوضاع اجتماعی و معیشتی، مسائل فرهنگی و اقتصادی و سیاست های بدانیم. بر اساس این تعریف، یک جنبش اجتماعی عمده که توده های مردم در تشکیل آن دخالت دارند، این دگرگونی را رقم می زند که پشتوانة آن نارضایتی از وضع موجود است.

 به  طور طبیعی، چنین حرکتی در سطح توده های اجتماعی مورد مخالفت عده ای قرار می گیرد که این دگرگونی را به نفع خود نمی دانند؛ پس آن ها هم با تمام توان وارد عمل شده، به هر شیوه ممکن به مقابله با این حرکت می پردازند و همین موجب می شود که هر انقلابی لاجرم نیازمند پرداخت هزینه هایی باشد که حتی ممکن است به قیمت جان افرادی از جامعه تمام شود.

با نگاهی گذرا به تاریخ جهان درمی یابیم که هر چه افق ها و آرمان های یک نهضت متعالی باشد، موانع روبه روی آن نهضت و انقلاب بیش تر، دشمنانش سرسخت تر و از سوی برخی گروه ها و حتی قشر ها با مخالفت بیش تری رو به رو خواهد شد. انقلاب اسلامی ایران در زمره انقلاب های بزرگ جهانی است که بیش ترین دشمنان و مخالفان را داشته و به واسطة ایدئولوژی جهانی اش مورد هجوم همه جانبه قرار گرفته و اگر نبود هزینه های سنگینی که مردم و یاران امام پرداختند، هرگز به ثمر نمی نشست و یا استمرار نمی یافت.

به جرأت می توان گفت که نهضت اسلامی ایران یکی از پرهزینه ترین حرکت ها در تاریخ انقلاب های جهان بوده است؛ بنابراین برای ثمردهی، بسیاری از سرمایه های فکری و عقیدتی خود را در کنار سرمایه های انسانی و مادی فدا کرده و هنوز هم در حال دادن هزینه است و متأسفانه دشمن، جوانان این سرزمین را از این همه هزینه   کردن ها ناآگاه می گذارد.

امروزه دشمن می کوشد بین نسل جوان و نسل اول و دوم انقلاب فاصله بیندازد و آنان را از حرکت ها و رشادت های مردمان آن زمان بی خبر نگاه دارد. به همین سبب است که در دیدار اخیرِ رهبر انقلاب با دانش آموزان، ایشان برای چندمین بار بر اهمیت بازخوانی تاریخ انقلاب تأکید فرمودند که نشان دهنده ضرورت مطالعه و بازگویی آن است.

اگر با بهره گیری از سخنان رهبری، حرکت های انقلابی یاران امام(ره) را به چهار دورة اساسی «نهضت»، «انقلاب»، «تثبیت انقلاب» و «تشکیل دولت» تقسیم کنیم، هر یک از این مقاطع تاریخی دارای برگه های پرافتخاری از رشادت ها و شهامت های مردمان آن دوران است که هیچ گاه عقل های مادی بشری قادر به درک آن ها نبوده و نخواهد بود.

اشاره به چند رفتار انقلابی در دورة نهضت و انقلاب، نسل جوان امروز را با رفتارهای انقلابی نسل اول انقلاب و یاران امام(ره) در آن زمان بیش تر آشنا می کند.

1. شهید آیت الله سعیدی(ره):

در حادثة 15 خرداد 1342 که حضرت امام دستگیر و زندانی می شود، آیت الله سعیدی برای تبلیغ در کویت به سر می برد. وی از طریق رادیو از اوضاع داخلی ایران آگاه شد و همراه دیگر روحانیون مبارزی که در کویت بودند، از جمله آقایان حجت الاسلام وحیدی و آیت الله سیدعباس مهری با نوشتن نامه هایی به مراجع مقیم نجف آنان را از خطری که جان امام را در ایران تهدید می کرد مطلع کردند. شهید سعیدی به این کار بسنده نکرد و به رغم آگاهی از حضور مأموران امنیتی شاه در کویت، در حسینیة «نخیحیل» کویت به منبر رفت و دستگاه شاه را به باد انتقاد گرفت؛ بدان گونه که ایرانیان مقیم کویت و حتی نیروهای اطلاعاتی شاه را به شگفتی واداشت. شهید آیت الله سعیدی از همان آغاز نهضت، خود را برای نهضت چنان هزینه کرد که در همان دوران نهضت و در زندان به شهادت رسید.

2. شهید حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی منتظری(ره):

در اردیبهشت ماه سال 1344 که مصادف با ایام محرم الحرام بود، مرحوم محمدتقی فلسفی از خطبای بزرگ ایران اسلامی در مکان های متعددی به منبر می رفت. در یکی از منبرها پس از پایان وعظ ایشان صدایی در بین مردم طنین انداز شد که: «خدایا! دست های ناپاکی را که دستور قطع دست آیت الله خمینی را داده اند برای همیشه محو و نابود کن.» سپس ادامه داد: «به سلامتی بزرگ پرچمدار عالم تشیع حضرت آیت الله خمینی صلوات بفرستید»... مأموران حاضر در محل، صاحب صدا را شناسایی و دستگیر کردند و معلوم شد این جوان 21 ساله، محمدعلی منتظری نام دارد. شهید محمد منتظری پس از سال ها مجاهدت در ایران و خارج از کشور در دوره نهضت و انقلاب در دوره تثبیت انقلاب به شهادت رسید.

آن چه در آن زمان قابل توجه است، هزینه کردن یاران امام برای یکدیگر بود. آنان برای پشتیبانی مالی، فکری و خانوادگی از یکدیگر از هیچ چیز دریغ نمی کردند؛ رفتاری آموزنده که امروزه یاران امام خامنه ای باید سرلوحه زندگی خود قرار دهند. یاران امام در آن سه دوره برای ماندگاری نام و جایگاه دوستانشان خود را هزینه می کردند.

در آبان 1353 درباره شهید محمد منتظری به ساواک گزارش شد: «در تاریخ 53/7/16 در هیات انصارالحسین در شب 21 ماه رمضان در مسجد موسی بن جعفر (علیه السلام) وقتی چراغ ها خاموش می شود، شخصی ضمن خواندن اشعار انقلابی می گوید سه روز قبل در خدمت آیت الله خمینی این اشعار را خوانده و آقا هم آن را تأیید کرده اند و پس از آن گفته است تا انتقام خون مرحوم سعیدی را نگیریم آرام نخواهیم نشست و در تاریکی شب ناپدید می شود».

 آن چه بیان شد برگه ای بود از تاریخ پرافتخار نهضت اسلامی که سرشار از روح انقلابی گری است و در هر صفحه از این تاریخ که بنگرید خواهید دید هنرنمایی بی بدیل مردان و زنانی را که با اعتقاد استوار در برابر دشواری ها و فشارهای داخلی و خارجی ایستادند و تا پای جان به مبارزه ادامه دادند. امروزه اگر بخواهیم در مسیر اهداف و آرمان های انقلاب گام برداریم و در راه حفظ و تثبیت آن ها کوشا باشیم، ناگریز از داشتن روحیة انقلابی هستیم که رکن آن اعتقاد به هزینه شدن در راه انقلاب است؛ نه این که انقلاب را سپری برای خود قرار دهیم و به تعبیری، انقلاب را برای خویش هزینه کنیم.

گاهی چنین پنداشته می شود که این روحیه بدون چهارچوب و ضابطه است؛ در حالی  که رهنمودهای رهبر ایدئولوژیک این انقلاب، چهارچوب و مسیر آن را تعیین می کند.

آن چه ضامن پیروزی ما در مبارزه های پیش رو خواهد بود، همین روحیة انقلابی و اندیشه هزینه شدن در راستای اهداف بلند انقلاب ـ و به تعبیری همان اهداف اسلام ـ است و هرگونه غفلت از آن، آسیب هایی جبران ناپذیر را به دنبال خواهد داشت. یکی از عواملی که می تواند ما را از افتادن در دام غفلت نجات دهد، مطالعه زندگی کسانی است که خود را برای انقلاب هزینه  کرده اند.

نویسنده:

محمدحسین تفویضی

فصلنامه فرهنگ پویا شماره 33

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/21 - 14:36 |     1     0     |
انقلابی بودن هزینه دارد و هزینه اش گاه جان است
ثبت شدن نامت در دفتر خوبهای عالم نصیب مردان خداست

حرف حق
| 1396/5/23 - 13:36 |     0     0    
پاسخ: بله هزینه دارد اما از آقایان مسئول بپرسید چرا فقط اقشار ضعیف باید هزینه این انقلابی بودن را بدن

ناشناس
| 1396/5/21 - 19:01 |     0     0     |
رهبرانقلاب: جوان مؤمن انقلابی کسی است که کشور را حفظ و سینه_سپر میکند!
آنها را به تندروی متهم نکنید
مسئولین قدرشان را بدانند

ناشناس
| 1396/5/21 - 19:01 |     0     0     |
امام حراست و صیانت از جمهورى­اسلامى را اوجبِ واجبات می­دانست. اوجبِ واجبات، واجب‌ترینِ واجب­ها، صیانت از جمهورى اسلامى است؛ چون صیانت اسلام - به معناى حقیقى کلمه - وابسته‌ى به صیانت از نظام سیاسى اسلامى است. بدون نظام سیاسى، امکان ندارد.

ناشناس
| 1396/5/21 - 19:54 |     0     0     |
انقلابی که سودش فقط برای عده ای هست و بقیه فقط دلت میکشن انقلابه؟

ابوزینب
| 1396/5/22 - 16:55 |     0     0    
پاسخ: راستی سهم علی حججی از سفره انقلاب چقدر است؟؟؟؟؟؟؟

ناشناس
| 1396/5/21 - 23:36 |     0     0     |
انقلابی واقعی شهدا بودند که از جان و مال و هستی خود گذشتند تا اسلام بماند

ناشناس
| 1396/5/22 - 03:19 |     0     0     |
چرا همیشه هزینه انقلاب بر دوش قشر محروم و فقیر جامعه است؟شهدای مرزبان،امنیت و مدافع حرم رو ببینید یک درصد مربوط به قشر مرفه و 99درصد قشر محروم

ناشناس
| 1396/5/22 - 16:54 |     0     0     |
امثال محسن حججی ها هزینه انقلابی بودنشان را پرداخت کردند کاش فقط یک کمی ازش یاد میگرفتند

ناشناس
| 1396/5/22 - 22:44 |     0     0     |
تا امنیت هست و اوضاع کشور رو به راهه همه سپاه و بسیج و آخوندارو فحش میدن وقتی امنیت جامعه به خطر میفته همه لونه موش میخرن دونه ای خداد تومن

زهیر
| 1396/5/23 - 13:46 |     0     0     |
مثال های خوبی زدید اما همه مثال ها مربوط به سال های قبل است و الان مسئولین و آیات عظام سایه پرورها هستند


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
 
 
   پربحث ترین مطالب  
  توضیحات دفتر معاون اول رییس جمهور درپی اظهارات جهانگیری درباره دهه شصتی ها
37 نظر (فعال: 20 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 17)
   پشت پرده نصب تجهیزات آمریکایی CTBT؛ محدودسازی توان دفاعی موشکی ایران؟
26 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
  شهید؛ چشم تفحص تاریخ
21 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
   اقتصاد مذاکره‌ای یا اقتصاد مقاومتی؟
23 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
  تعهد دینی و انقلابی نباشد پیشرفت علمی به‌تنهایی کشور را خوشبخت نمی‌کند
18 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   پدر شهید حدادیان: محمدحسین ها با پیروی از ولی امر خود به این مقام رسیدند
19 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 4)
  صنعت خودروی کشور می تواند نمونه ای از توان تولید داخل با معیارهای جهانی باشد
25 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 10)
   نسل جوان امروز برای عقب راندن دشمن از نسل اول آماده تر است
15 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  محمدی گلپایگانی: شهدا دارای حق شفاعت هستند
22 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
   چه کسانی به تسلیحات ایران چوب حراج زدند؟/سرنوشت بزرگترین قرارداد نظامی ایران به کام اسرائیل
16 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار