خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 166719صفحه نخست » تیتر دودوشنبه، 16 مرداد 1396 - 22:02
جای خالی ترویج مدون فرهنگ ایثار و شهادت در وزارت فرهنگ و ارشاد؛
کدام صالحی سکان دار فرهنگ و ارشاد کشور خواهد بود؟!
کدام صالحی سکان دار فرهنگ و ارشاد کشور خواهد بود؟!فردی که در آینده سکان دار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود، ازسوی بدنه دلسوز و دغدغه مند نظام اسلامی که دل و اندیشه در گرو آرمان های بلند انقلاب اسلامی دارد با حساسیت خاصی رصد و پیگیری می شود. وحال کدام صالحی سکان دار فرهنگ و ارشاد کشور خواهد بود؟!
  

فرهنگ جزء اصلی و پایه اساسی حیات یک ملت است و ازین روی همواره  توجه ویژه  به فرهنگ در دستور کار دولت های مختلف در طول دوران حیات نظام اسلامی بوده است.

بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رخداد انقلاب فرهنگی مهم ترین اتفاق در راستای تحول خواهی نظام منحط شاهنشاهی در جهت عبور به دوران جدید حیات ملت ایران بوده است. 

رهبر انقلاب نیز بارها و به دفعات در طول سال های متمادی با شدت و ضعف اما مکرر به مقوله فرهنگ اشاره و در این حوزه تاکید بسیار کرده اند. ایشان فرهنگ را برای کشور مانند هوای تنفس می دانند که آلوده شدن آن می تواند خطرات جبران ناپذیری را برای مردمی که این هوا را تنفس می کنند داشته باشد.

در این میان عملکرد دولت ها و بویژه دولت یازدهم در حوزه فرهنگ که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متصدی آن است در کنار فعالیت هایی که از سوی ما در شهیدنیوز(شهیدخبر) وصاحب نظران عرصه فرهنگ و رسانه مورد نقدهای جدی قرارداشته است، دارای نقاطی مثبتی نیز بوده است که البته عمده آنها به سال آخر دولت یازدهم برمیگردد.

یکی از این فعالیت ها توجه وزارت ارشاد دولت یازدهم به حوزه ایثار و مقاومت است. برگزاری اولین همایش رسانه های ایثار با محوریت توجه به موضوع ایثار ومقاومت در دوره دکتر صالحی امیری که تبلور آن در گرامیداشت شهدای آتش نشان در حادثه پلاسکو بود در همین راستا قابل اشاره است.

از فعالیت های مهم وزارت ارشاد در سال آخر دولت یازدهم که با تغییر وزیر و روی کار آمدن دکتر صالحی امیری همراه بود ، می توان به اقدام ستودنی تشکیل ستاد رفع دغدغه های رهبر انقلاب و برگزاری جلسات به صورت هفتگی و متناوب اشاره کرد که در آن معاونت های مختلف وزارت ، نماینده علما ومراجع، نماینده سازمان ها ومراکز ذی نفوذ در حوزه فرهنگ کشورحضور دارند.

از جمله تصمیمات این ستاد می توان به تصمیماتی در خصوص برگزاری کنسرت ها که مورد بازبینی محتوایی موسیقی وشعر وآواز بر اساس چارچوب های عقلی، دینی وملی کشور اشاره کرد که در همین ستاد اعطای مجوز برای برگزاری کنسرت های زیر ۱۲۰۰نفر به عهده ادارات کل استان ها با نظر وتایید امام جمعه هر استان گذاشته شده است.

از دیگر فعالیت های وزارت ارشاد  توجه به دیپلماسی فرهنگی و تعامل با فرهنگ های مختلف جهان در چارچوب های اعتقادی و ملی کشور است. در این باره می توان به برگزاری اجرای گروه مشترک ارکستر سمفونیک ایران و ایتالیا در شهر راونا اشاره کرد که با بازتاب های مختلف و مثبتی در سطح ایتالیا همراه بود به نحوی که با ایجاد فضای تعامل به وجود آمده در پی این کار گروهی مشترک، پیشنهادات سرمایه گذاری اقتصادی از سوی سرمایه گذاران ایتالیایی داده شد.

توجه به حوزه سینما به عنوان مهم ترین و پر حاشیه ترین موضوع فرهنگی کشور در دستور کار وزارت ارشاد قرار داشته است. در این خصوص بررسی فیلم های توقیف شده با رعایت ارزش ها، حفظ کرامت انسانی و حاکمیت ایران اسلامی اصلاح و اکران گردید که بازتاب های مثبتی در میان اهالی سینما داشته است. ارتقای سطح کیفی و کمی حوزه سینما و افزایش ۲۰۰ درصدی تولید فیلم، میزان مخاطبین، اکران و فروش بلیط های سینما طی ۵/۳ سال گذشته از دستاوردهای وزارت ارشاد در حوزه سینما محسوب می شود که البته همانگونه که گفته شد توجه به بایسته های دینی و اعتقادی در چارچوب توجه به ماهیت و محتوای فیلم های تولیدی بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد.

در حوزه کتاب و کتابخوانی افزایش صدور مجوزهای کتاب و سهولت نشر و حمایت از مولفین با صدور بیش از ۲۲۰ هزار جلد کتاب طی چهار سال گذشته و تلاش برای افزایش سرانه مصرفی فرهنگی از طریق برگزاری قریب به یکصد نمایشگاه استانی و بین المللی کتاب با تخصیص بیش از شش میلیارد تومان یارانه و نیز حمایت از کتابفروش ها از طریق تخصیص ۹۰ میلیارد ریال یارانه کتاب به طرح های عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب که منجر به فروش بیش از یک میلیون نسخه کتاب در کتابفروشی ها شده است از اقدامات و دستاوردهای وزارت ارشاد در دوره اخیر است.

هرچند که به اقدامات دولت در حوزه مطبوعات و برخورد با منتقدین نقدهای جدی وارد است اما آمارها نشان از اهتمام وزارت ارشاد در راستای گسترش فضای مطبوعاتی و اطلاع رسانی کشور با صدور ۱۸۳۲ مجوز رسانه های چاپی در مقایسه با سال۹۲ که میزان آن تعداد ۷۱۹ رسانه چاپی بوده است، دارد.

به طور کلی آمارها و گزارش ها نشان از جدیت وزارت ارشاد در راستای گسترش فضای فرهنگی و پاسخگویی به نیاز های مختلف و متنوع جامعه در چارچوب ارزش ها و عقاید دینی و ملی دارد. با این وجود همواره بدنه دلسوز و دغدغه مند انقلاب اسلامی فضای موجود فرهنگی را متناسب با آرمان ها و باید ها و نبایدهای نظام جمهوری اسلامی نمی داند و خواستار توجه بیشتر در جهت زنده نگه داشتن این آرمان های بلند اسلامی و دینی است. موضوعی که با زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان و راه پر صلابت آنان در دفاع از میهن و نظام اسلامی و ارزش های رفیع آن می تواند در بطن جامعه جاری و ساری شود.

 شنیده ها و گمانه زنی های رسانه ای حاکی از آن است که در دولت دوازدهم فردی در مسند وزارت حساس و مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی تکیه می زند که در دوره مدیریت فرهنگی خود در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در همین اواخر حاشیه ساز شده بود. در دوره  وی بود که در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شاهد عرضه کتاب هایی با موضوعات خاص ضد ملی، ارزشی و امنیتی بودیم به نحوی که آن کتاب ها باعث ترویج عبارت جعلی خلیج عربی  و یا تبلیغ جریان های کردستان مستقل و جمهوری اهواز بود که با اقدام به موقع مسئولان ذیربط موضوع مدیریت شد تا از بروز یک فاجعه فرهنگی جلوگیری شود.

لذا توجه و حساسیت نسبت به فردی که در آینده سکان دار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهد بود بسیار مهم و ضروری است، موضوعی که ازسوی بدنه دلسوز و دغدغه مند نظام اسلامی که دل و اندیشه در گرو آرمان های بلند انقلاب اسلامی دارد با حساسیت خاصی رصد و پیگیری می شود. 

با اینهمه شهیدخبر معتقد است استفاده از ظرفیت های فرهنگی به منظور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همچنان در همه دولت ها و در وزارت فرهنگ و ارشاد جای کار داشته و تا حد زیادی مغفول مانده است.

نگاه غیرسیاسی به مقوله فرهنگ و پیگیری دغدغه های مقام معظم رهبری و توصیه های مکرر ایشان در حوزه فرهنگ نیز ازجمله اقداماتی است که باید سرلوحه کار وزیر جدیدفرهنگ باشد.

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/17 - 16:26 |     0     0     |
این وزیر ارشاد که خیلی مورد دار بود خدا ایندفه ای رو بخیر کنه

ولی
| 1396/5/17 - 23:43 |     0     0    
پاسخ: آره چون گشت ارشاد رو برداشت بنظرشما بسیجیا ادم بدی بود

ناشناس
| 1396/5/17 - 17:20 |     0     0     |
وضعیت آشفته فرهنگ کشور یک فرد صالح و آگاه و دانا رو میخاد نه یک پیرمرد بی حوصله ای که خودش هیچ دغدغه ای برای فرهنگ کشور نداره

ناشناس
| 1396/5/17 - 23:43 |     0     0     |
شخصش مهم نیست اما وزرات ارشاد باید با رویکرد جدیدی اداره بشه اصلا اوضاع فررهنگی مردم افتضاحه

ناشناس
| 1396/5/18 - 17:00 |     0     0     |
اجالتا که اون صالحیه. یعنی مارو به مرگ گرفتن به تب راضی شدیما

ناشناس
| 1396/5/18 - 21:08 |     0     0     |
بنظرمن که هیچ کدوم گزینه مناسبی برای وزارت فرهنگ نیستن

ناشناس
| 1396/5/19 - 17:06 |     0     0     |
ای بابا چه فرقی میکنه کی باشه مهم اینه که کسی قصد نداره مملکت رو اصلاح کنه


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  طرح رژیم صهیونیستی برای ساخت هزاران واحد مسکونی جدید

  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  رهبر انقلاب: رئیس جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد/ از طرف ملت ایران می‌گویم آقای ترامپ شما غلط می‌کنید
26 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کمیسیون ماده16، مدافع حقوق ایثارگران
30 نظر (فعال: 17 ، در صف انتشار: 4، غیر قابل انتشار: 9)
  مسئولان در برخورد با توهین کنندگان به خانواده شهدا تسامح را کنار بگذارند
20 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  رهبر انقلاب با دو خانواده شهدای نیروی انتظامی دیدار کردند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   برجام از اول هم مطلوب ملت ما نبود/ مقامات آمریکایی بارها به دنبال حمله به ایران بودند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  کشورهای آسیایی باید هر چه بیشتر با یکدیگر همکاری کنند
9 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اشغال فلسطین بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام است/ چراغ سبز آمریکا به رژیم صهیونیستی برای کشتار وحشیانه
22 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 13)
  پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های جامعه ایثارگری با هدف خدمت رسانی بهتر به خانواده های معزز شهدا و ایثارگران صورت گرفته است
17 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 8)
   سرانجام سه مطالبه مهم رهبر انقلاب از صنعت نشر و کتاب چه شد؟
10 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار