خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  نگاه متفاوت به جنگ
  مروری بر نقش آیت الله کاشانی در واقعه ۳۰ تیر ۱۳۳۱
  آخرین اقدامات در زمینه دیه شهدای منا
  ریالی به تنها دانشکده هسته‌ای کشور بودجه نداده‌اند!
  حقایق پذیرش قطعنامه ۵۹۸
  انتقاد تند شریعتمداری از سفیر دوتابعیتی
  چرا باید رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری کمرنگ یا قطع باشد؟!
  هزینه یک دشمنی!
  یک خبر داغ و البته بسیار مهم!
  تهدید جدید حوزه علمیه
  نظر امام درباره پایان جنگ چه بود؟
  پذیرش قطعنامه 598 برای ایران فرصت‌ساز شد
  مذاکره «ولایتی» با «پوتین» با درخواست روحانی از رهبرانقلاب انجام شد
  آقایان دولتی عزت ملی را زیر پا نگذارید
  نسخه پیچی امام جمعه قزوین برای کاخ‌نشینان
  ولایتی: اگر یمن بخواهد، کمک می‌کنیم
  خلبانی که آسمانی شد تا اقتصاد کشور دچار چالش نشود
  آل سعود عمدا فاجعه منا را مرتکب شد
  تلاش برخی از مسئولین برای اجرای برجام منطقه ای
  سرآشپز مخصوص در چنگال منافقین
  روایت "حسین یکتا" از چرایی امیدواری به آینده انقلاب
  عزاداری رسانه بیگانه برای انتظام
  روسیه قابل اعتماد است یا امریکا؟
  چرا باید رابطه اصلاح‌طلبان با رهبری انقلاب کمرنگ یا قطع باشد؟
  وزیر تکذیب میکند!جاسوس تایید
  پای بازرسان آژانس انرژی اتمی چگونه به ایران باز شد؟
  آقای وزیر پا جای پای مصدق می‌گذارد؟
  پیگیر پرونده‌های «حاج احمد متوسلیان» و «فاجعه منا» هستیم
  روایتی جدید از پشت پرده قرارداد کرسنت
  صهیونیست ضدایرانی، همکار سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی ایران
- اندازه متن: + -  کد خبر: 166355صفحه نخست » تیتر دوچهارشنبه، 11 مرداد 1396 - 21:31
محمد میرزایی طراح معماری یادمان شهدای گمنام دانشگاه امام حسین(ع):
بنای یادمان شهدا اثری ماندگار برای نسل های آینده است
بنای یادمان شهدا اثری ماندگار برای نسل های آینده استشهیدخبر(شهیدنیوز): دکتر محمد میرزایی طراح بنای شهدای گمنام دانشگاه امام حسین(ع)، در گفتگویی با پایگاه خبری شهیدخبر(شهیدنیوز) از ویژگیهای این اثر وجنبه های مختلف علمی، هنری، مذهبی وسیاسی آن پرداخت.
  

بنای مونومان شهدای گمنام و مفقودالاثر در دانشگاه از اردیبهشت ماه سال 1395 آغاز گردید و در دهه فاطمیه اسفند ماه 1395 (سوم جمادی الثانی 1439) پیکر مطهر دو شهید والامقام در بستر مقدس این یادمان شهدا، با مراسم با شکوهی بخاک آرمیدند ، به این منظور در پایگاه خبری شهیدخبر(شهیدنیوز) مصاحبه ای با طراح معماری یادمان، جناب آقای دکتر محمد میرزایی داشتیم تا در این گفتگو از چگونگی طرح این محیط و فضای آسمانی آن، سخن بگوئیم. در ادامه این مصاحبه را می خوانید:

• با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید لطفا در ابتدا بفرمائید انگیزه شما از طراحی یادمان شهدا چه بود؟

        آنچه طراحی شد مطابق با انتظارِ مدیران دانشگاه، اتوپیای و خوانشِ من، به‌منظور تجلیل از مقام بالا شهدای دفاع مقدس و یادآور جان‌فشانی، با نگاهی مذهبی-حماسی برای یک محیط و فضایِ تحولی نگر «آرمان دانشگاه» بود. با این توصیف؛ مکانی مناسب در کنار مسجدِ دانشگاه پیشنهاد گردید تا راز جاودانگی و ماندگاری که در فرهنگ «عند ربهم یرزقون» است تلالو و فروزش نماید و باورهای شهدا و شتافتن به جوار حق، با معماری‌ای نمادین و عناصر نمادگرا، فضاسازی شود. لذا با این نیت که هر اثری برای رضایت خداوند باشد با تبدیلِ پندار به پدیدارها، آن اثر ماندگار می‌ماند  این یادمان، در مسیر ساخت مدینه‌ی فاضله، حال و گذشته‌مان را به آینده می‌نمایاند. 
 
•    منظورتان از انتظارات از یک بنای معماری که جنبه‌ی مذهبی-حماسی پیدا می‌کند چیست؟
طرح معماری‌ای که سرشار از معنویت و حکایت از عرفان، احکام و عقاید باشد. فکر و ذکرها را با محوریت الهی و آسمانی پیوند دهد. چون معمار حقیقی و منبع نور و روشنایی، ذات احدیت است پس طراحی یادمان، برگرفته از این مکتب و نحله فکری است. ایده پردازی در فرایند طراحی یادمان؛ هنری شهودی، احساسی و معنایی است که از وادی حیرت و مفهوم عبور، و به مصداق می‌رسد که به‌وسیله‌ پوسته‌های معماری و ابعاد معمارانه‌ی ذهن طراح، در ادراک مخاطب، تجلی می‌کند. آفرینشی از احساسات و جلوه‌گر ساختن در فرم محسوسات، تا اثری نوظهور، در ظاهر پدید ‌آید. باطنِ طرح نیز، برای حظ معنوی، لذت نیایش و درس آموخته‌ای از ایثار است که تأکیدی بر آرمان‌ها دارد که منطق زندگی روزمره را درهم بشکند و از مرزهای ذهنی عبور کند و جایگاه رخداد و درک اعجاز شود. 

 

•    گمنام در پسوند یادمان شهدا چه بار ارزشی نسبت به یادمان سرباز و مونومانِ جنگ در دیگر کشورها دارد؟
گمنامی و گمنام بودن در سیره، روش و منش اسلامی از فضیلت والا و خاصی برخوردار است. و این‌گونه نشانه‌ها، پر از انرژی و اثرِ روحی و دارای نفوذی جبری و مقاومت‌ناپذیر در ادراکِ مخاطب می‌شود و نشانگر یک آرمان و اندیشه و چگونگی مقاومت است. یادمان، نماد تحلیلی نوعی شبیه ساختن صورت ذهن است این نمادگرایی، یک روند آگاهانه به‌تنهایی نیست بلکه برعکس از راه مکاشفه و شهود از دل ناخودآگاه و خودآگاه، پدیدار می‌شود که خود واقعیتی از تبیین میان «ظاهر و باطن»، «جسم و حس»، و «صورت و معناست» که هریک نمود دیگری است.

 

بنای یادمان شهدا اثری ماندگار برای نسل های آینده است


   در طرح و ساخت این‌گونه ابنیه آیا به شرایط زمان و مکان توجه شده است؟
این فرم و کالبد، فضایی است که جای پای تاریخ یک ملت غیور، شجاع و از جان گذشته است و به‌تنهایی برای شهدا نیست، آن بزرگواران پاداش اصلی‌شان را از خداوند دریافت می‌کنند. بنابراین زنده نگه داشتن یاد و الگوسازی از شخصیت، سیره و حماسه ایثارگرانه‌ی آن‌ها، بخشی از وظایف ما نسبت به شهید و نیاز ما برای الگوگیری در رفتار پیشرو است.

•    آیا آیندگان همان نگاه که امروز به یادمان شهدا داریم در آینده دارند؟
هر اثر معماریِ یادمانی را، به‌طور اخص از پنج منظر یا زاویه‌ی می‌توان نگاه کرد و با رویکرد زمانی و ساخت‌گرایانه  بازخوانی، بازاندیشی و بازنمایی می‌شود. نخست؛ از منظر جغرافیا و اقلیم شناسی- دوم؛ از منظر جهان شناختی و جهان‌بینی- سوم؛ از منظر انسان شناختی- چهارم؛ از منظر معرفت شناختی- پنجم؛ از منظر هنر و زیباشناختی. از این روی، نقش خاطره انگیزی و هویت ساز بنای یادبود، این قابلیت را دارد که در معرفی نحوه‌ی بودنِ ارزش‌ها، باورها‌، خود را با ساحت انتزاعی- معنوی و معناییِ صورت هنر، در هر عصری پایدار و در متن جامعه قرار دهد.


•    نقش یادمان شهدا در پیوند با نسل‌ها را چگونه تعریف می‌کنید؟ 
یادمان نقش یادآوری، پاسداشت و استمرار بخشی از تاریخ پرافتخار مردم است و در قالب یک اثر هنری، مفاهیمی مرتبط به جنگ تحمیلی را بیان می‌کند که بارِ حماسی-اعتقادی در نزد مخاطب ایجاد می‌کند. حس تعلق فضایی به سرزمین و مفهوم وطن را تقویت می‌کند که نقشی متصل دهنده است. لذا بنای یادمان متناظر با جنبه‌های حماسی و ارزش‌های ملی- اسلامی است که با بیان مجازی، تمثیلی و استعاره‌ای، حس مکان را القا می‌کند.


•    معماری یادمان شهدا به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم دارای چه ذهنیتی در عینیت خود دارد؟
سیمای المان‌ها ، مهم‌ترین مسئله در فضایی است که می‌خواهد حس تعلق‌خاطر را به وجود آورد و به‌صورت مستقیم با روح مخاطب ارتباط برقرار کند و در این میان، اهمیت طرح به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار هنری انقلاب اسلامی، بنایی مونومنتال است که سلسله مراتب اشراق و حکمتِ ایده پردازانه و نگاره‌ها را طی می‌کند و با برخورداری از ادراک، احساس و هیجان، تأثیراتی غالب بر تصویرِ ذهنی مخاطب خاص دارد که باعث خاطره مندی او می‌شود. 


•     ادراک ذهنی مخاطب خاص را، چگونه به برداشتی همسان بافکر و اندیشه‌تان در تعریف مسئله تبدیل کردید؟
یادمان شهدا به‌صورت قرارگاه و پاتوقی طراحی شد که دعوت شنوندگان به آن، با هر بار رجوع مجدد و مکرر، برایشان ارزشمند جلوه کند و بارِ ارزشی داشته و با حس تعلق فضایی به نماد مقتدرانه‌ترین، مکتبی‌ترین و مردمی‌ترین دفاع ،پیوندی احساسی با شاخص‌های مکانی برقرار نماید و این رابطه‌ی مستحکم و پرمعنا و ابعاد هوشمندی (ادراکی، شناختی و احساسی) به القای روحیه خاص و تقویت روحیه مخاطب، منجر شود.

 

بنای یادمان شهدا اثری ماندگار برای نسل های آینده است


•    از نمادها و نشانه‌ها با چه روزنه دیدی نسبت به مقبره مطهر شهدا بهره ‌بردید؟
به نمادگرایی به این منظور توجه شد که استفاده از آن‌ها به‌عنوان وسیله‌ای جهت انتقال معنا و مفاهیم تجریدی است. همچون فلش، تابلو و برندی است که ناظر را به سمت وحدانیت و رضایت حق، راهنمایی می‌کند لذا یادمان شهدا، درزمانِ خود چونان واقعیتی زنده، فعال بر صحنه‌ی تاریخ حضور دارد و با ایفا نقش خود، بر شانه هنری‌اش می‌درخشد. یادمان گرایی یکی از مؤثرترین بوطیقای معماری به شمار می‌رود و معماری یادمانی نوعی از معماری است که آن را اوج طراحی دانسته‌اند و دارای «پایداری، اثرگذاری و کارایی» و آرزویش، بهره‌وری اجتماعی است. 


•    یادمان شهدا تداعی کننده چه خاطراتی از فرهنگ و ملت ایران است؟
یادمان شهدای گمنام، ضمن اینکه مکانی مقدس و مطهر و در شان شهدا است. به‌منظور بیانِ بخشی از خاطرات مشترکِ جامعه، در هشت سال دفاع مقدس می‌باشد. تداعی کننده خاطرات نوستالژیک ملی و ارزش‌های مقاومت، ایثار و شهادت جامعه اسلامی، که به‌طور معمول در رابطه با جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، احساسات مشترک از یک مفهوم است که با گنجاندن معانی ضمنی، در قالب کالبد مادی یادمان، میسر گردیده است. پیوند متداعی میان این دو وجه معنایی و کالبدی، نشانه و نماد ملی- اسلامی مردم ایران است.


•    نوآوری و طرحی جدید را چگونه در طرح یادمان شهدای گمنام دانشگاه به وجود آوردی؟
معمولاً استفاده از قالب‌هایی که بتوان اماکن مذهبی را امروزی‌تر نمود با اینرسی روبرو می‌شود چون ناظرین ما، انتظار دارند از فرم‌ها و ریخت‌هایی استفاده شود که به نظرشان مختص بناهای مذهبی است و انتظارشان در ابنیه مذهبی جدید، استفاده از جداره‌های سنتی و سمبل شده؛ مثل گنبد و قوس و کتیبه و مقرنس و... است. با تمامِ این مسائل در طرح، از تکنیک‌ها و طرح‌های مفهومی جدید، استفاده‌شده است و در کنار آن به‌طور سمبلیک، از نشانه‌های سنتی استفاده شده است و ایده‌ای با پارادایم معاصر در اندیشه معماری سنتی، خلق گردیده شد.


•     یادمان شهدای دانشگاه از جنبه‌ی اجتماعی-سازمانی، دارای چه اهداف است؟
- مکانی برای تجدید میثاق با شهدا و ایجاد فضایی تعاملی با مخاطب -  گسترش زمانی فرهنگ مقاومت، ایثار و شهادت - الگوسازی شهدا برای نسل حال و آینده  - شکوه جایگاه رفیع جهاد و مقام شهید - هویت بخشی و مزین شدن دانشگاه به نام شهدا و ایجاد حس تقدس مکان  - یادمان شهدا، پیوند با مسجد دانشگاه با ایده‌ی گذار و مسیر رسیدن به عروج از راه عبادت، فرهنگ انتظار، فرهنگ عاشورا و فرهنگ غدیر.

 

بنای یادمان شهدا اثری ماندگار برای نسل های آینده است


•    خصوصیات عناصر و فضای معماری یادمان شهدای دانشگاه برگرفته از چه مفاهیمی است؟
- استفاده از ترجمان مادی در جهت سلسله مراتب و گذار از حالتی به حالت دیگر- میل به صعود - حرکت از عالم‌ مادی به عالم معنا و از کثرت به وحدت- پیمودن مراتب تعالی - نگاه به بالا و وحدانیت– پویایی و عدم سکون - احساس غرور -عروج، صلابت و استضائه نور -ایجاد المانی دائمی و ماندگار برای حس تعلق به مکان -پاتوق نیایش، آیین‌ها و نکوداشت‌ها –تجلی و نمود نشانه‌های ارزشی و معنوی در فرم و عملکرد - عنصری نقش آفرین و هویت بخش -ایجادکننده‌ی نشانه با ایجاد حس خاطره‌انگیزی -همخوانی با شاخصه‌ها و الگوهای معماری ایرانی  اسلامی با ترکیبی نو، خلاقانه، ابداعی و معاصر سازی معماری سنتی مذهبی -رعایت اصول ماندگاری و پایداری (زیبایی، تناسب، ترکیب، نظم، قرینگی و هماهنگی و...)   -منحصر به فرد و غیرتکراری و دارای تداوم و پایدار   -خلاقیت و نوآوری در بازی هندسی اشکال و احجام یادمان -بهره‌گیری از ایده‌های نو در ترکیب فرم‌ها و جداره‌ها -طرحی مشابه با چهار تاقی اماکن  مقدس قالب المان‌های بصری -تلفیق بصری و کالبد یادمان شهدا با مسجد دانشگاه با استفاده از ویژگی‌های تعادل و وحدت بصری 


•     عناصر معماری یادمان شهدای دانشگاه، شامل چه ویژگی‌هایی است؟
1-    گنبد به‌عنوان عالی‌ترین و شاخص‌ترین فرم معماری ایرانی-اسلامی، دارای مفاهیم نمادین بصری و احساسی  و نماد آسمانی شدن شهدا.  
2-    هشتی زیر گنبد خانه که به‌صورت معلق بدون ستون‌های متعارف، برای نمایش اقتدار در حال صعود، عروج  و پرواز شهدا و نشان از 8 سال دفاع مقدس.
3-    مکعب چهارضلعی ایجاد شده توسط چهار ستون از بستر یادمان، نماد زمین و عالم کثرت.
4-    شکل طاق‌نما با قوس سبز و ایوان مسقف روی گنبد، جهت دعوت به زیارت، نماد محراب و مقام اتصال کثرت به وحدت، حریم دنیا و آزاد شدن به‌وسیله‌ی آن و نشانی از لوگوی دانشگاه. 
5-    استفاده از متریال سبز در ستون‌ها و آرک‌ها، نشان از استواری عقیده و پیروی از سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و فرهنگ عاشورا، غدیر و انتظار.
6-    سیر گذار از چهارده پله تا رسیدن به مرتبه‌ی بارگاه شهدا مفهوم قرارگیری در مسیر و توسل به چهارده معصوم(ع)
7-     گنبد خانه و هشتی پوششی به‌عنوان سقف مقبره مطهر شهدا، سقفی متعارف مشابه بارگاه آرامگاه صالحین
8-     جداره‌های بین پایه‌های سنگی، با استفاده از شبکه‌های فخر مدین و شناشیل، تداعی کننده‌ی ضریح در اماکن زیارتی- عبادی
9-    با استقرار پله‌ها و پاگردها، فرایند سلسله مراتب، مکث، تأمل و تذکر تأکید بر قرارگیری در راه شهدا  
10-    صفه بارگاه شهدا به‌عنوان دعوت کننده و جلوخان در مراسم و تشریفات رسمی برای احترام به مقام شهید
11-    محوطه اطراف سکوها تأمین کننده حداقل 750 نفر برای شرکت در مراسم مذهبی و ملی

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 14 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/11 - 23:12 |     1     0     |
این مقبره ها و مزار ها برای ماست که قدر شهدا رو بدونیم و ازونها به عنوان قهرمانان تاریخ یاد کنیم وگرنه شهدا نیازی ندارن

زهرا توقع
| 1396/5/12 - 13:40 |     1     0    
پاسخ: ساخت این نمادها و المان ها به تقویت روحیه شهادت و ایثار در جامعه به خصوص بین جوانان و نوجوانان کمک میکنه

ناشناس
| 1396/5/12 - 00:29 |     0     0     |
این از خود گذشتگی ها و ایثار جوانان و روحیه حماسی که بین مردم وجود داشت باعث شد تمامی توطئه ها در مقابل اراده ی مردم ناکام ماند و این اعتقاد ریشه ای برگرفته از مکتب اهل بیت است.

ناشناس
| 1396/5/12 - 13:39 |     0     0     |
شهدای ما مخلصانه در راه شهادت قدم نهادند و عمر و هستی خود را فدای اعتلای آرمان های اسلام و انقلاب کردند و با خداوند معامله کردند و پاداش این معامله گران بها هم بهشت جاودان است

بی باک
| 1396/5/15 - 15:37 |     0     0    
پاسخ: آنان که رنگ گوشی تلفن خانه شان را با رنگ مبلمانشان هماهنگ می کنند ، می گویند، معماری یادمان به معماری محوطه سازی پارک موزه نمی خورد و نمی دانم چه کسی باید بهشان بگوید، شهدا دکور نیستند که بخواهید معماری مقبره هایشان را با در و دیوار هماهنگ کنید. با محوطه ای که دکوراسیونش سال هاست که هر بار تخریب می شود و با طرحی دیگر ساخته می شود.

سهیل
| 1396/5/12 - 17:49 |     0     1     |
کلی خرج میکنن چندتا ساختمون میسازن برای چندتا شهید که اصلا معلوم نیست ایرانی ان یا عراقی
که چی؟؟؟؟

فاطمه سادات
| 1396/5/15 - 15:38 |     0     0    
پاسخ: واقعا برات متاسفم که قدر شهدا رو نمیدونی چون امثال تو برای این کشور و انقلاب هزینه ای ندادن

ناشناس
| 1396/5/13 - 03:09 |     0     0     |
یادمان نقش یادآوری، پاسداشت و استمرار بخشی از تاریخ پرافتخار مردم است و در قالب یک اثر هنری، مفاهیمی مرتبط به جنگ تحمیلی را بیان می‌کند که بارِ حماسی-اعتقادی در نزد مخاطب ایجاد می‌کند. حس تعلق فضایی به سرزمین و مفهوم وطن را تقویت می‌کند که نقشی متصل دهنده است. لذا بنای یادمان متناظر با جنبه‌های حماسی و ارزش‌های ملی- اسلامی است که با بیان مجازی، تمثیلی و استعاره‌ای، حس مکان را القا می‌کند.

ناشناس
| 1396/5/15 - 15:37 |     0     0     |
یادمان شهدای گمنام دزفول بعد از گذشت 15سال از دفن شهدا و 15 سال عدم رسیدگی به محوطه آن، بعد از 15 سال گمنام اندر گمنام کردن این عزیزان و بی خیالی بسیاری از مردم و مسئولین و با وعده ی بازسازی مجدد، بالاخره با لودر بی تدبیری فروریخت و با خاک یکسان شد و ارائه انواع طرح ها و راهکارهای عملی جوانان و دلسوزان فرهنگی شهر، به مذاق آقایان خوش نیامد و بالاخره شد آنچه نباید می شد و آقایان کارخودشان را کردند و حالا معلوم نیست توپِ رسیدگی به وضعیت یادمان شهدا در زمین کیست؟

نوید
| 1396/5/15 - 16:15 |     0     0     |
وای بعضی ازین سازه های معماری عالین. سازه معماری شهدای گمنام قزوین که لاله هشت پره واقعا معرکه است

ناشناس
| 1396/5/15 - 16:49 |     0     0     |
گیرم هزاران سازه مشهور براشون بسازن. میشه جواب چشم انتظاری مادراشون؟

خواهر شهید مدافع حرم
| 1396/5/15 - 18:48 |     0     0     |
یادمان شهدای گمنام قزوین رفتیم خیلی عالی وزیبا ساخته شده بود ازشون تشکرمیکنم

ناشناس
| 1396/5/16 - 16:38 |     0     0     |
همه ما مدیون شهدا هستیم.اگر امنیت و آرامش برقرار است و اگر رهبری معظم و رییس جمهور و همه مسئولین درمقابل استکبار جهانی می ایستند، از فرهنگ ایثار و مدیون شهدا است که این شهامت را نشان داده اند.

ناشناس
| 1396/5/16 - 20:16 |     0     0     |
این یادمان سازی ها فقط یک معنی داره اونهم اینه که همه بدونن ما شهدارو قهرمان خودمون میدونیم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  دستور مهم اقتصادی رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور
7 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   مسئولان از تنبلی، اشرافی‌گری و تکبر با مردم اجتناب کنند/ در مقابل برنامه دشمن پیوند با مردم را تقویت می‌کنیم
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  کدام دستگاه ها برای استخدام، با بنیاد شهید همکاری نمی کنند؟
7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   مجری زن دسته چندم رسانه ملی، قربانی یک عکاس شد
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  تهیه دستورالعمل برای پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   به بهانه سالگرد یک شکست مفتضحانه
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  حذف مردم از اقتصاد
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   نقشه شوم ضد انقلاب برای تخریب چهره های خدمتگزار
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  آقامحمدابراهیم در آسمان دمشق پرکشید
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   ۲۰ فرمان!
5 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار