خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  ایران در صف اول مبارزه با تروریسم در جهان است
  ایثار و ایثارگر در مجلس حائز اهمیت است
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 165360صفحه نخست » شهدا،جانبازان وایثارگرانشنبه، 7 مرداد 1396 - 17:35
مصاحبه ای متفاوت با خانواده شهید مدافع حرم؛
نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد
نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کردشهیدخبر(شهیدنیوز): آقا مرتضی رو دیدیم با لباس بیمارستان. سر تا پاش باندپیچی بود. صورتش ورم کرده و کبود بود. از بالای پشت بام یکی از خانه ها، رو گردن و شونه آقا مرتضی یه بلوک سیمانی انداخته بودند. ولی آنقدر غیرمنتظره بود که متوجه جراحت شدید گردن، شانه و شکستگی دستش نشده بودند.
  

شهیدخبر/شهیدنیوز:یه خونه نقلی کوچک با دکوری به رنگ فیروزه ای آسمون انتخاب رنگ، سلیقه  سید مرتضی است.  یه جمله تو ذهنم مدام مرور می شه، نمی دونم غلط یا درست ولی انگار انتخاب راهی آسمانی، حتی روی انتخاب مادی و جزئی ترین انتخاب های زندگی موثر است. این رنگ فیروزه آسمان، در اکثر مصاحبه های خانواده شهید کریمی خودنمایی می کند.

وارد منزل که شدیم طبق منش همه خانواده های مدافعین حرم، با رویی گشاده و خودمونی ازمون استقبال شد. همسر شهید آنقدر آرام و متینه که منو یاد آرامش و صبری به رنگ دریایی فیروزه ای میندازد. حتی در بین خاطره گویی هایش زمانی که درباره شهید صحبت می کند باز این آرامش در صدایش موج می زند. با اینکه به وضوح می شود فروخوردن بغض گلویش را دید. تمام فضای خانه از عکس و عطر شهید پر شده است.

نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد
معرفمان چیزی راجع به مصاحبه به خانواده شهید نگفته بود .

از دوستان نزدیک فاطمه سادات خانوم، همسر شهید مدافع حرم مرتضی کریمی، است.  کمی که گذشت و صحبت ها از خواب بودن و شیرین کاری های  دختر کوچک شهید، ملیکا، گذشت، سر صحبت رو راجع به مصاحبه باز کردیم. متوجه شدم همسر شهید از یادآوری خاطرات شهید خیلی اذیت می شوند و بعد از شهادت هم چه برای مصاحبه تلویزیونی و چه از طرف سازمانها و ارگان های دیگه زیاد آمدند .

با اینحال اشتیاق ما رو که دید شروع کرد به صحبت درباره شهید.  ازشون خواستم تا خاطراتی که کمتر بازگو شده رو برایمان بگوید. و او بلافاصله رفت سراغ  سال 1388. سالی آغشته به رنگ تزویر فتنه  که با ایثار جان و مال جوانانی گمنام، از این مرز و بوم،  با رنگ زیبای بصیرت، جانی دوباره به کالبد انقلاب اسلامی بخشید. انگار اکثر حماسه سازان ، باید در آزمون فتنه 88،  نمره قبولی می گرفتند تا در آزمون بزرگ و سخت در مقابل فتنه گران جهانی بدرخشند. آزمون لیاقتی که، تأیید و امضایش، به دست بی بی زینب (س) است.

نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد
روز عاشورا تاسوعا بود که آماده باش زدند.

اغلب همکاران آقا مرتضی، گوشیهاشون رو خاموش کرده بودند تا از این دو روز استفاده کنند و به عزاداری برای اباعبداله(ع) بپردازند. منزل مادرشوهرم شهرک ولیعصر(عج) است. خدا روشکر هر ساله سعادت خدمت به عزاداران اباعبدالله(ع)و برپایی هیأت رو داریم. اون روز دیدیم تعدادی از موتورسوارها از جمله آقا مرتضی آمدند تو کوچه. من و خانواده همسرم متعجب شدیم چون می دانستیم این وظیفه  نیروی انتظامی است که امنیت این دو روز رو برقرار می کردند. اما چرا نیروهای مردمی بسیج باید آماده باش، باشن. حسابی ذهنم درگیر پاسخ این سوالها بود که  آقامرتضی با دیدن دلواپسی ما گفت: نگران نباشید. بخاطر دسته ها، آماده باشیم.  فقط سی چهل تا غذا برامون آماده کنید .

شام غریبان در خانه مادر شوهرم مراسم هیأت بود ما قسمت خانومها بودیم . می دونید که آخر هر هیأتی معمول هست که مداح دعا می کنه. مداح شروع به دعا کرد. یهو شنیدیم اسم آقا مرتضی رو میاره و می گه برای سلامتی آقا مرتضی صلوات. یه لحظه بهت و دلهره فضای هیأت و گرفت.  بقیه حرف مداح رو نشنیدیم . من و مادر شوهر و خواهرشوهرهام حال خودمون رو متوجه نشدیم سراسیمه خودمون رو به حیات رسوندیم. آقا مرتضی رو دیدیم  با لباس بیمارستان. سر تا پاش باندپیچی بود. صورتش ورم کرده و کبود بود.

من به شدت می لرزیدم. کمی که آروم شدیم، ماجرا رو برامون تعریف کرد. گفت ما دو نفر بودیم در مقابل اغتشاش جمعیت زیادی از فتنه گران. ناچار به یه کوچه پناه بردیم که بن بست بود. لطف خدا یکی از همسایه ها در خونشو باز کرد و مارو پناه داد . از بالای پشت بام یکی از خانه ها، رو گردن و شونه آقا مرتضی یه بلوک سیمانی انداخته بودند ولی آنقدر غیرمنتظره بود که متوجه جراحت شدید گردن و شانه و شکستگی دستشون نشده بودند.

از خوی حیوانی فتنه گران که بسیجی ها رو بطور فجیعی زده بودن و حتی به لباسهای تنشون رحم نکرده بودند تعریف می کرد. و از اون بدتر اینکه این بچه های مظلوم رو آتش زده بودند. چقدر این اقدامات فتنه گران شبیه ددمنشی یزیدیان بود. بعدها خود آقا مرتضی فیلم انداختن بلوک سیمانی روی گردنشونشون رو نشونم دادند.  البته قسمت هایی از فیلم تو کانال خود شهید موجوده.
وقتی خودم رو جای فاطمه سادات خانوم می ذاشتم به خودم حق می دادم که لب به نفرین فتنه گران باز کنم ولی او خیلی صبور و آروم ادامه داد: این ماجرا باعث شد تا چندوقتی خونه نشین باشه. سابقه نداشت آقا مرتضی تو خونه بمونه حتی وقتهایی که حال مناسبی نداشت. ولی اون روزها مجبور بود در خونه بمونه البته قبل از مداوای کامل، دوباره فعالیتهایش را از سرگرفت.

نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد
گریزی زدم به ازدواجش با آقا مرتضی. پرسیدم: درباره ازدواجتون بگید و همسر شهید گفت:  دی ماه برام ماه خاصیه. من متولد سال 1366 بودم و آقا مرتضی متولد سال 1360.  ایشان ساکن تهران بودند و ما ساکن قزوین. هر دو دی ماهی بودیم. من متولد شب یلدا و اول دی ماه و ایشون 25 دی ماه. شهادت آقا مرتضی 21 دی ماه بود. من 15 سال بیشتر نداشتم که ازدواج کردم.

تو اون سن هرگز به فکر ازدواج نبودم و هیچ تصوری از ازدواج نداشتم. این لطف خدا بود که بدون اینکه آقا مرتضی رو دیده باشم. وقتی خبر از خواستگاری ایشون از من اومد رضایت کامل داشتم. وقتی برای اولین بار ایشان را دیدم انگار خیلی وقت است که می شناسمش. به دلم افتاده بود که از قبل دیده بودمش. خداوند ما را برای هم ساخته بود. یه حسی ته دلم می گفت تصمیممم درست است. قلبم مطمئن بود. دیدار ایشان در یک جلسه باعث شد مهر و محبت ها بیشتر شود و هیچ جای شبهه ای برای من و خانواده ام نماند.
درباره اعزام آقا مرتضی پرسیدم.

همسر شهید یک لحظه سکوت کرد و بعد ادامه داد: هرچند پدرم از جانبازان دفاع مقدس هستند ولی من هیچ تصوری از جنگ نداشتم. همیشه معتقد بودم باید جنگ رو با چشم خودت ببینی تا باور کنی.  بعد از شهادت آقا مرتضی دیگر برایم باور شد که جنگ خون خونریزی  دارد.

من حتی هیچ تصوری راجع به اینکه قراره آقا مرتضی برگرده یا برنگرده نداشتم.

آقا مرتضی اولین بار در شهریور برای اعزام به سوریه اقدام کرد. به بهانه نبود حاج خانوم در ایران و مشرف شدنشون به سفر حج و بعد از آن حادثه تلخ منا که در مهرماه 1394رخ داد از رفتن منصرفشون کردیم. ولی دوباره در تیر و مرداد زمزمه رفتنشون جدی شد. هنوز سال خواهرشوهرم تمام نشده بود و ما اینبار این موضوع را بهانه کردیم ولی تصمیم آقا مرتضی جدی بود. 10 دی ماه بود که کارش برای رفتن به سوریه درست شد و وقتی آمد تا از ما خداحافظی کند من به او گفتم که با وجود دو بچه راضی نیستم بروی اما آقا مرتضی گفت: «اشکالی ندارد، اما آن دنیا جواب حضرت زینب(س) را چه می‌دهید؟» و من دیگر نتوانستم جوابی به او بدهم. به هر حال من به رفتن او رضایت دادم. البته بعدها فهمیدم یک بار هم بدون اطلاع ما به سوریه رفته، اما این بار با رضایت همه اعضای خانواده به سوریه رفت و درست 11 روز بعد از اعزام در تاریخ 21 دی‌ماه 1394 در خان طومان به شهادت رسید. مادر شوهرم خیلی روی فرزندانشون حساس هستند. برای مادری با این ویژگی، که سه تاداغ فرزند هم دیده بودند، خیلی سنگین بود که نبود آقا مرتضی را تحمل کنند چه برسه به شهادتشون.  بنده خدا مادر شوهرم. این فقط لطف خدا بود که صبر زینبی نصیب حالشون شه.   

نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد
میان چشم دوختن به ما گاهی چشمانش روی عکس های روی دیوار می ماند. در یک آن به فکر فرو رفت و با چشم دوختن به گلهای زیبای قالی با آهی گره خورده به نفسی عمیق گفت: من متوجه انتخاب شدن و دنیایی نبودن وجود شهیدکریمی نشده بودم. در کنارش بودم و چندان احساس نمی کردم که هر روز و هر لحظه داره به شهادت نزدیک و نزدیکتر می شه . بعد از شهادتش هر روز و هر لحظه که می گذره بیشتر پی می برم که اون چقدر بزرگ بوده. خوی و منشش اخلاق و رفتارش . تذکرهایی که هیچوقت مستقیم نبود. وقتی از کسی دلخور بودم و براش بازگو می کردم دلداریم می داد و می گفت شاید قصدی نداشته. تو به دل نگیر. نگران نباش. غصه گذشته ها رو نخور.  ناراحت نباش. بعد از شهادتش فهمیدم که مربی قرآن است و چه فعالیت‌های دیگری دارد. مداح اهل بیت(ع) بود و در هیأت و مسجد فعال بود.

یادگاری‌های زیادی از وی به جا مانده که از جمله آن صوت مداحی‌اش است. قبل از شهادتش، وقتی دوستانش برای هیأت آمده بودند می گفتند: دیگر مرتضی و فلانی و فلانی قیافشون شهادت می زنه. 

وقتی دوستش علیرضا مرادی شهید شد خیلی ناراحت شدم و تأسف خوردم. باورم نمی شد. آخر ایشان را یک هفته قبل دیده بودم. نگو خبر نداشتم که آقا مرتضی هم شهید شده. پیکر شهیدان حسین امیدواری و علیرضا  مرادی که 21 دی ماه به شهادت رسیده بودند بازگشت. کم کم با رفت و آمد شوهر و برادرشوهرم به منزل شهید مرادی متوجه شدم. آقا مرتضی هم 21 دی ماه شهید شده بودند .

البته چون مطمئن نبودند اول گفتند مجروح شده. بعد گفتند یک سری اسیر شدند. دوباره گفتند یک سری مجروح شدند. یک عده هم می گفتند در کانالی گیر افتادند و راه پس و پیش ندارند می خواستند مطمئن شوند بعد به ما بگویند. ابتدا ما فکر کردیم شهید شدند ولی وقتی خبر دادند شهید نشده است و شایعات مجروح و اسیر شدن را شنیدیم، خیلی خوشحال شدیم بنر ها را جمع کردیم. مشکی هایمان را در آوردیم .

من فکر می کردم آقا مرتضی و همرزمانش در کانال گیر افتادن و راه پس و پیش ندارند. به هرکی می رسیدم التماس دعا می گفتم. خواهرزاده، برادرزاده، بچه های قد و نیم قد فامیل. به همه می گفتم برای سلامتی آقا مرتضی دعا کنید. مادر شوهرم سفره صلوات انداخت.یک روز ساعت 5 بعداز ظهر یه عده از برادران با یک سری عکس که بعدها متوجه شدم عکس چند شهید دیگر بوده که بایستی به خانواده هایشان خبر می دادند. به منزل ما آمدند و خبر شهادت آقا مرتضی را دادند. لحظه ای که خبر قطعی شهادتش را آوردند خیلی سخت بود. بعدها فیلم اصابت موشک به ماشینی که مجروحین درونش بودند و توسط خود جبهه النصره پخش شده بود را دیدم. نوری که مستقیم و مارپیچ به سمت ماشین می رفت تا سفیر جدایی آقا مرتضی و دوستان شهیدش از ما باشند.
سخت ترین لحظه زندگیم همان لحظه شنیدن خبر شهادت آقا مرتضی بود. همین چند روز پیش از من خواستند تا خبر شهادت مدافع حرمی رو به خانوادشون برسونم. واقعا از توان من خارج بود. چون می دونستم اون لحظه بدترین لحظه ای است که برای همیشه تو ذهن خانواده شهید ثبت می شه. با تجربه ای که خودم داشتم بهشون گفتم بهتر خبر شهادت رو یه نفر غریبه بده نه کسانی که همیشه و یا گهگاهی چشم در چشم خانواده هستند.
صحبتمان به فعالیت در بسیج کشید. خانم موسوی گفت : خیلی به فعالیت در بسیج اهتمام داشت. حتی یکبار که من پیشنهاد دادم می خواهم در بسیج فعالیت کنم خیلی استقبال کردندو حتی گفتند در همین ناحیه خودمان فعالیت کنید. روابط عمومی قوی داشت. خیلی از بچه های محل و شهرک ولیعصر(عج) رو عضو بسیج کرد.

اصلا رفتارش طوری بود که  سلام و علیک به یکی، مقدمه عیاق شدنش بود. اونقدر دوست و رفیق داشت و اونقدر جوونها جذب رفتارش بودند که یه بار برای یه رزمایش خیلی راحت تونست نزدیک به 200 نفر رو بسیج کنه. چهره و صحبت هایش جذاب بود. نه فقط برای من که همسرش بودم برای همه اطرافیان دوستان آشنایان و هم محله ایها. البته فعالیتهایش باعث شده بود تا کمتر در خانه باشد. وقتی آمدن هایش طولانی می شد تمام حرفهایم را در سینه جمع می کردم تا به محض ورودش خودم را سبک کنم. ولی وقتی در خانه باز می شد و چشمانم به چشمهایش می افتاد همه چیز را فراموش می کردم .

با اولین کلمه یعنی « سلام » تمام مشکلاتم حل می شد. سلام او و دیدارش، آبی بر آتش مشکلاتم بود. تمام دلخوریها و اتفاقات را فراموش می کردم. با اینحال، با آن حال خسته به من گوش می سپرد  و من هم شروع می کردم به تعریف. تمام اتفاقات کوچک را مو به مو برایش تعریف می کردم و او در کمال خستگی بمن گوش می داد. گاهی حنانه میان حرفمان می آمد و من می گفتم حنانه الان نوبت من است برو بعدا نوبت شماست ولی آقا مصطفی با شوخ طبعی جذابش می گفت: خانوم خسته نشدید. و من که انگار بعد از سالها گوش شنوایی را یافتم همه چیز را، سیر تا پیاز را تعریف می کردم. آقا مرتضی هم رو به حنانه می کرد و با خنده می گفت: بگو بابا. بگو حرفت و.  بگو ببینم چی می خواد گنجشک بابا. به حنانه و ملیکا می گفت گنجشک های بابا. وقتی صدایشان می زد می گفت: حنانه گنجشک بابا یا ملیکا گنجشک بابا . آنقدر رفتارش خوب بود که هیچ چیزی به دل نمی گرفتم .الان که خاطرات را مرور می کنم، می بینم حتی  خاطرات تلخ زندگیمان نیز شیرین بود.

نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد
 بعد از شهادت آقا مرتضی زندگی برایم خیلی سخت شد. منی که اصلا از خانه بیرون نمی رفتم و حتی برای رفتن به منزل مادر شوهرم با آژانس رفت و آمد می کردم.

حالا باید بخاطر یادگاران شهید هم شده کارهای بیرون از منزل را به عهده می گرفتم.  اوایل برایم خیلی سخت بود ولی این موهبت خداست که عادت را آفرید. هیچوقت احساس شکست و نوامیدی نداشتم. همیشه اول از خدا و بعد از شهید خواستم تا کمک حالم باشد. من می دانم اگر حواس و نگاه آقا مصطفی به بچه ها نبود دوام نمی آوردم. همیشه به آقا مصطفی می گویم خودت بالاسردخترانمان باش. مشکلات زیاده اول خدا و توکل بخدا و بعد شما. البته یه جاهایی نبودشونو بطور محسوسی با تمام وجودم حس می کنم. خصوصا در مراسم های پادگان نبود او را کاملا حس می کنم. وقتی می بینم تمام دوستان و همکاران آقا مصطفی با خانواده هایشان حضور دارند.

آقا مصطفی همیشه صبح ها اول حنانه را می رساند مدرسه و بعد به سرکار می رفت و حالا من باید نقش پدری او را برای حنانه ام ایفا کنم. سخت بود . خیلی سخت. وقتی دستان دختران کوچک هم سن و سال حنانه را در دستان پدرشان می دیدم تمام بدنم می لرزید بغض گلویم را می فشرد ولی باید اشکهایم را پنهان می کردم. آخر من فقط مادر حنانه نیستم.  واقعا زندگی در این جامعه بدون همسر سخت است. بزارید این واقعیت را بگویم انگار من را برای شرایط سخت زندگی ساخته بودند همیشه با خود می گویم توکل بخدا شاید خدا دارد امتحانت می کند. نکند درجا بزنی و خسته شی .

شاید وجه مشترک تمام همسران شهدا این حسرت و بغض همیشگی باشد. در مهمانی ها، مراسم ها، خیابان در همه جا وقتی مردی را کنار همسرش می بینی یا دستان گرم کودکی را در دستان مردانه پدرش می بینی ناخودآگاه دلت می گیرد. خیلی اذیت می شدم از خود شهید کمک خواستم. گفتم اگر اینجوری بخاطر این حرکات و مسائل ناراحت بشوم ضربه خواهم خورد خودت به من صبر و توانایی بده تا از پا نیفتم.خدارا شکر الان خیلی بهترم دیگر برایم عادی شده است.

من خودم در خانواده ای مقید و مذهبی بزرگ شده بودم با اینحال گاهی از آقا مرتضی درس می گرفتم . روی مسأله حجاب و پوشش بچه ها خیلی حساس بود. وقتی حنانه تکلیف شد خیلی با حنانه صحبت می کرد. حتی روی لباس پوشیدن ملیکا با اینکه کوچک بود، هم حساسیت داشت.  معتقد بود حجاب فقط پوشش نیست. بلکه پوشش کامل و  حفظ عفافه. گاهی که با هم بیرون می رفتیم، برخی پوشش های نامناسب را می دید، خیلی ناراحت می شد و می گفت: کاش یک تلنگر در زندگیشان رخ دهد تا متوجه اشتباهشان بشوند و دست از این کارها بردارند. برای ولایت ارزش خاصی قائل بودند. آقا را آقا صدا می کردند. عاشق آقا بود. همیشه سخنرانی های آقا را دنبال می کرد. ارادت خاصی به آقا داشتند.

شهید مرتضی کریمی سادات نبود اما همه او را سید مرتضی صدا می‌کردند. ارادت شهید به حضرت زهرا(س) سبب شده بود همه او را سید‌مرتضی صدا کنند. البته عقیده داشت کسی که به حضرت زهرا(س) ارادت دارد مانند فرزند حضرت زهرا(س) است. به امر به معروف تأکید داشت و جوانان زیادی را از این طریق جذب کرده بود. وی در فتنه 88 حضور فعالی در دفاع از انقلاب داشت و نشان این دفاع زخمی بود کا از شانه و دستش برداشت. بچه شهرک ولیعصر(عج) بود و در همان محل هیأتی برپا کرده بود که هنوز هم به گفته دوستان بوی شهید کریمی در هیأت احساس می‌شود. سید مرتضی در یکی از عملیات‌ها در خان طومان به درجه رفیع شهادت نائل آمد و حتی از پیکرش هم چیزی باقی نماند. شاید خواست خدا این بوده که با این اتفاق سید مرتضی برای همیشه کنار حضرت زینب(س) بماند.

نغمه حزن انگیز گنجشک های بابا/ارادتی که مرتضی را سیدمرتضی کرد

و این عکس ملیکا ست، گنجشک کوچک شهید مرتضی کریمی با لباس پدر. لباسی که به یادگار از آخرین اعزام پدر به سوریه، آورده شد. 

 

   
  
کلیدواژه ها: مرتضی کریمی - مدافع حرم - سیدمرتضی - شهیدکریمی


اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 39 نظر (فعال: 37 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/5/8 - 03:16 |     0     0     |
برای یک دخترک ۳ساله مادر چطوری معنای شهادت رو جا بندازه؟

ناشناس
| 1396/5/9 - 03:13 |     0     0    
پاسخ: آره والا

ناشناس
| 1396/5/8 - 14:44 |     0     0     |
جواب تنهایی و زخم زبون ها و سختی های این زن و یتیمی و بی بابایی این بچه رو کی میخواد بده؟

ناشناس
| 1396/5/9 - 18:04 |     0     0    
پاسخ: من با این مطلب که از خانواده شهدا ادمهای مظلوم و بدبخت و مفلوک نشون میدن صد در صد مخالفم

فرید
| 1396/5/8 - 14:53 |     0     0     |
چرا اینارو فرستادن اونطور غریب و مظلوم شهید شن ؟ به قول یکی از این عکسا، دربه دری و بی پدری این طفل معصوم چند؟

ناشناس
| 1396/5/8 - 15:57 |     0     0     |
بیا و ببین دختر تو/ چه شبها که خوابش نبرده
چه شبها که جای ستاره/ فقط زخم خود را شمرده
نوازش نشد جز به سیلی/ که رنگی نمانده به رویش
کسی هم نزد بعد تو...آه/ بجز شعله شانه به مویش
امان از یتیمی/ امان از اسیری
قیامت شد و من/ رسیدم به پیری

ناشناس
| 1396/5/8 - 16:34 |     0     0     |
کاش مصاحبه رو دو تیکه میکردید واقعا علیرغم جذابیت زیادش نمیشه خوند همرو تو یه مقطع مضاف بر اینکه سنگینم هست.

ناشناس
| 1396/5/9 - 20:14 |     0     0    
پاسخ: منم مووافقم اینطوری مخاطب راحت تره

وحید طالب زاده
| 1396/5/8 - 20:35 |     0     0     |
آری؛ در همهمه فراموشی عالم مدرن و ظهور اسم شیطانی غرب که دنیای مرعوب در برابر امریکای آفاق و انفس را دربرگرفته است، جوانان مکتب ولایت، این چنین خود را از اسارت کدخدای زر و زور رهانیده و به شهادت سپرده اند. هنیئا لهم.

ناشناس
| 1396/5/9 - 03:13 |     0     0     |
به این عزیزان مدیونیم که بهای امنیت ما محروم شدن اینها از آغوش گرم پدرانشونه

ناشناس
| 1396/5/9 - 15:45 |     0     0     |
الهی بمیرم. کسی میتونه جواب یتیمی این بچه طفل معصومو بده؟

ناشناس
| 1396/5/11 - 00:57 |     0     0    
پاسخ: اینها با خدا معامله کردند و رفتند و جواب این مجاهدت و صبرشون رو از خدا میگیرن انشالله

ندا
| 1396/5/9 - 16:30 |     0     0     |
خداوکیلی شما این مصاحبه البته طولانی و خیلی طولانی رو بخونید. برای چی توهین کرده به یه عده حالا به اسم فتنه گر و هرچی. اجالتا که همونا مسئولان نظام هستنناشناس
| 1396/5/9 - 18:03 |     0     0     |
چه دخترانی گرد یتیمی بر چهره شان نشست تا منو تو راحت در امنیت زندگی کنیم

ناشناس
| 1396/5/9 - 20:14 |     0     0     |
شهید مرتضی کریمی یکی از عناصر مهم دفع فتنه در سال ۸۸بودن و مزد مجاهدتهاشونو با شهادتشون گرفتن

محمد
| 1396/5/10 - 17:06 |     0     0    
پاسخ: شبهای جمعه همسر و دختران شهید رو میبینم خیلی آروم میان بهشت زهرا و کمی کنار مزار بی پیکر آقامرتضی میشینن و میرن

ناشناس
| 1396/5/9 - 23:57 |     0     0     |
امروز مزار شهید کریمی و مرادی بودم قطعه ۵۰ بهشت زهرا قطعه ای از بهشت است

ناشناس
| 1396/5/10 - 20:03 |     0     0    
پاسخ: چرا تو این گزارش بعضی جاها نوشتید آقامصطفی؟دوتا اسم داشتن؟
ناشناس
| 1396/5/11 - 00:56 |     0     0    
پاسخ: مخصوصا شبهای جمعه

ناشناس
| 1396/5/10 - 00:20 |     0     0     |
لفظ شهید مدافع حرم عنوانیه که نصیب هرکسی نمیشه

جعفر
| 1396/5/11 - 23:08 |     0     0    
پاسخ: اینا کشته قدرت نمایی سپاه هستن نه شهید
خدابنده لو
| 1396/5/15 - 15:29 |     0     0    
پاسخ: راست میگی کشته قدرت نمایی سپاهن
سپاه باید دست رو دست بگذاره داعش بیاد ایران زن و بجه های مردم رو به کنیزی ببرند و بهشون جسارت کنن مردها رو در میدون شهر اعدام کنن تا شما بفهمید را سپاه در سوریه حضور داره


محمدپارسا
| 1396/5/10 - 17:05 |     0     0     |
خدا نگذره از کسانی که فتنه 88رو بپا کردند و زمینه رو برای ایجاد درگیری و اختلاف ایجاد کردن و اینهمه هزینه رو دست نظام گذاشتن

ناشناس
| 1396/5/11 - 23:07 |     0     0    
پاسخ: واقعا بعد از سال 88وجهه ایران در مجامع بین المللی تخریب شد

مومنی
| 1396/5/10 - 20:03 |     0     0     |
بر اساس روایات، شهداء مقام شفاعت دارند و یقیناً خانواده شهداء از اولین کسانی هستند که شفاعت خواهند شد، لذا خانواده شهداء اگر چه مصیبت سخت و دردآوری است که انسان عزیزش را از دست بدهد اما پاداش این مسئله مقام و منزلتی است که خانواده شهداء در روز قیامت پیدا می کنند.

ناشناس
| 1396/5/11 - 00:56 |     0     0     |
آدم فرزندان شهدا رو میبینه جیگرش میسوزه
بخدا نبود پدر برای بچه ها خیلی سخته

سهیل
| 1396/5/12 - 13:27 |     0     0    
پاسخ: یعنی پول انقدر ارزش داره؟؟؟
فاطمه سادات
| 1396/5/15 - 15:28 |     0     0    
پاسخ: آره برادر من سهیل جان پول خیلی ارزش داره
کدوم آدم عاقلی برای پول میره جاییکه احتمال نیومدنش بیشتر از اومدنشه؟؟؟
کی حاضره از زن و بچش بگذره بره کشور غریب برای دفاع از اسلام؟؟؟
این پرسشهارو فقط یک مرد میتونه جواب بده


ناشناس
| 1396/5/11 - 18:49 |     0     0     |
فقط یک روز خودتونو بزارید جای این فرزندان شهدا ببینید چی میکشن

ناشناس
| 1396/5/12 - 17:47 |     0     0    
پاسخ: میخاستن نرن
مگه کسی زورشون کرده؟؟؟مقصر سپاهه


ناشناس
| 1396/5/11 - 23:07 |     0     0     |
اون روزی که اینهمه جوون رو میفرستادید سوریه برای دفاع از سوریه وبشار اسد چرا فکر مردم رو نکردید

صادقی
| 1396/5/12 - 13:27 |     0     0    
پاسخ: خیلی هم لازم نیست دودستی بچسبی به دنیا! وقتی گلوله لعین داعشی، گلوی بچه‌هیأتی‌ترین جوانان این دیار را دریده، خیلی هم لازم نیست توی ساکت در فتنه 88 علیه ایشان نطق کنی و متلک بیندازی که امام حسین بچه‌هیأتی لات نمی‌خواهد! حقا که چه مظلوم است حزب‌الله. هر نیشی را که بگویی نوش جان کرده و هر طعنه‌ای را که بگویی نیز.
ناشناس
| 1396/5/12 - 17:48 |     0     0    
پاسخ: هنوز شما مردم جاهل نمیدونید بحث حضور در سوریه فقط بحث سوریه نیست بحث دفاع از ایرانه؟؟؟

زهرا توقع
| 1396/5/12 - 13:26 |     0     0     |
ثانیه ثانیه امن و امان این روزهای ما مدیون قطره قطره خون شهدای حرم است؛ چه می‌گویم که بابت هر نفس، باید شاکر خون مطهر «شهدای شام» باشیم اما مساله اینجاست که شاکر هم باشیم، باز برای دختر 3 ساله شهید مدافع حرم، پدر نمی‌شود!

علی اکبری
| 1396/5/15 - 15:25 |     0     0     |
مدافعان حرم برای دفاع از اسلام عزیز و حراست از حرم مطهر اهل بیت ع در صحنه‌اند و با عزمی راسخ پای در رکاب شهادت می‌گذارند و این مقاومت و ایستادگی در برابر استکبار پلید و صهیونیست جهانخوار یادآور رشادت‌های مالک اشترها و ابوذرها در دفاع از دین مبین اسلام است.

نازنین
| 1396/5/15 - 16:14 |     0     0     |
دختر شهید مهردادو دیدم دیروز سر مزار باباش جیگرم ریش شد.یه بچه 7-8 ساله چه میفهمه یتیمی چیه؟! خدا به هیچکی نشون نده

نوید
| 1396/5/15 - 18:44 |     0     0     |
همه ما به اینها مدیونیم چرا که سایه بالاسرشونو دادن تا ما در امینت کامل باشیم


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  اسرائیل چگونه فرو خواهد پاشید؟!
13 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   وقتی قهرمان ها قبل از ساخته شدن، مرده اند!
17 نظر (فعال: 10 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 7)
  FATF، سپاه و رفع تحریم‌ها
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   FATF ناب‌ترین اطلاعات مبادلات بانکی ایران را در اختیار آمریکا قرار می دهد
15 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
  فصلی دیگر در مدیریت عزتمندانه انقلاب
11 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
   خمینی در سالگرد خمینی!
12 نظر (فعال: 7 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 5)
  از پاسخ موشکی تا "برجامِ معیوب" و دستور هسته‌ای/ دشمن می‌داند که یکی بزند ده تا می‌خورد
6 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   شاخصه‌های ۸ گانه استکبارستیزی‌ از نظر بنیانگذار انقلاب
8 نظر (فعال: 5 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  10هزار نفر از خانواده های شاهد و ایثارگر به عتبات عالیات می روند/بهره برداری از هتل امام رضا(ع) در سال97
10 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   پیام تسلیت حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در پی شهادت همرزم مسیح کردستان
6 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار