خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست / انتخابات  
  گزینه اصلی وزارت جهاد کشاورزی کیست؟
  دکترروحانی:امروز دست یاری به سوی همه مردم ایران، جناح‌هاواحزاب دراز می‌کنم/رئیس جمهور همه مردم هستم
  سردار سلیمانی بیانیه انتخاباتی نداده است/ دروغ کانال تلگرامی روزنامه دولت
  با تصمیم درست خود در انتخابات ،عزت واقتدار نظام را رقم بزنیم
  عدم حضور در صحنه باعث مشکلات زیادی برای مردم می شود/دولت انقلابی می تواند یار و کمک حضرت آقا باشد
  آرامش، مهمترین عامل رقابت در عرصه انتخابات است
  نگاه آیت الله رئیسی نگاه خدمتگزاری به قشر مظلوم جامعه است
  در پای صندوق های رای میثاق مجدد با شهیدان میبندیم
  فرزندسردار شهید کحالی در شورای شهر تهران به نفع فرزندان شهید تندگویان ونجفی کنار کشید
  خانواده شهید خلبان احمد کشوری از سید ابراهیم رئیسی حمایت کرد
  بیش از هزار فرزند وخانواده شهیدبا صدور بیانیه ای از حجت الاسلام رئیسی حمایت کردند
  هر وقت از سیاست ها و آرمان های رهبری فاصله گرفتیم، ضرر کردیم
  قالیباف به نفع حجت الاسلام رئیسی کنار کشید
  جهانگیری: فرزندان ایران باید شغل داشته باشند
  حجت الاسلام روحانی در تبریز : معنای تُرک جز شجاعت نیست
  سماواتی،جانباز۷۰ درصد:ولایت مداری، مردمی بودن، ساده زیستی و امانت داری ویژگی بارز حجت الاسلام رئیسی
  دلخوری خانواده‌ شهدا از لیست‌های دروغین
  بیانیه دوباره جامعه مدرسین در حمایت از حجت الاسلام رئیسی
  شهبازی: رئیسی درباره تخلفات آقایان دستش پر بود اما اخلاق‌مدارانه رفتار کرد
  حامیان روحانی حاضر به مناظره با نادران نشدند
  رئیسی: سینه من پر از اسرار است می توانم خیلی حرف ها را بزنم اما...
  وقتی مردم "هیچ"و مناظره مشاجره می شود /به حفظ نظام فکر کنید ریاست جمهوری پیش کشتان
  رئیسی: امروز دوران حرف‌درمانی تمام شده است
  دهقان: رئیس جمهور پس از 4 سال بهای منزل خود را اعلام کند
  همایش حامیان روحانی در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود
  رئیسی بعد از مناظره به روحانی چه گفت؟
  سخنان فرمانده سپاه درباره شهرهای موشکی
  انتقاد شدید فرزندشهید همت به اصلاح طلبان و اطرافیان روحانی
  نقل قول؛ بسته خبری ویژه انتخابات ریاست جمهوری شهید نیوز5
  برای هر حالتی در مناظره آمادگی داریم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 151387صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریچهارشنبه، 23 فروردین 1396 - 10:15
بازخوانی نامه شهید صدر به امام روح‌الله و ملت ایران
بازخوانی نامه شهید صدر به امام روح‌الله و ملت ایرانشهیدخبر(شهیدنیوز): اسلام رسالت و اصالت خاص خود را در مبارزه دارد و همان اسلامى که بر ضد مارکسیسم قیام مى‏‌کند، در برابر همه انواع ظلم و استبداد مى‌‏ایستد.
  

علامه شهید سید محمد باقر صدر در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ایران با ارسال نامه‌ای به محضر امام روح‌الله (ره‌) در نوفل‌ لوشاتوی فرانسه تاکید کرد که روحیه دینى، چشمه خشکى‏‌ناپذیر این حرکت بوده و همواره شعارهاى بلند اسلامى در میادین مطرح شده است و مرجعیت حکیمانه، پیشوایى بوده است که مردم مؤمن گرد او جمع شده و در مقاومت و جهاد خود از او الهام گرفته‏‌اند.

شهید صدر در نامه خود تاکید کرده است: این انقلاب شکوهمند براى تضمین موفقیت خود در رسیدن به هدف اسلامیش باید از یک دیدگاه روشن، تفصیلى و جامعى که دربرگیرنده مفاهیم و احکام اسلامى در عرصه‌‏هاى مختلف زندگى اجتماعى است، برخوردار باشد.

شهید صدر این نامه  را در اواسط محرم 1399 (هجری قمری) و در آستانه انقلاب اسلامى ایران به رشته تحریر درآورد و آن را در تاریخ 5.صفر.1399 (هجری قمری) به صورت تلگرافی به بیت امام خمینى (قدس سره) در پاریس ارسال کرد.

متن نامه شهید صدر به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله ربّ العالمین و الصلاة و السلام على محمّد خیر خلقه و على الهداة المیامین من آله الطاهرین.

از آن‏جا که ما در نجف اشرف با تمام وجودمان با ملت مسلمان ایران زندگى مى‌کنیم و در دردها و آرزوهایش خود را شریک مى‏‌دانیم، ایمان داریم که این ملت بزرگ اثبات کرده است که همواره ملتى سرافراز و شجاع بوده و خواهد بود و مى‌‏تواند در راه قضیه‌‏اى که به آن ایمان دارد و هدف و کرامتش را در آن مى‏‌بیند، فداکارى و مقاومت کند.


اگر مسیر این ملت جهادى را در بازه‌‏اى از این قرن مورد توجه قرار دهیم، مى‏‌بینیم که این ملت در طول این مدت همواره- با شجاعت و ایمان- در راه حفظ کرامت خود و محقق ساختن آرمان‏هاى نیک و اهداف عالیش، وارد نبردهاى دلیرانه متعددى شده است؛ از ماجراى «تنباکو» که در آن، این ملت عظیم حصارى را که حاکمان و رهبران آن‏ها یعنى استعمارگران کافر، مى‏‌خواستند بر کل وجود این ملت بکشند، شکست؛ تا جریان «مشروطه» که‏ درحالیکه جهان اسلام غرق در گونه‏‌هاى اسفبارى از استبداد بود، فرزندان شریف و آزاده این کشور عظیم در برابر انواع زورگویى و استبداد مقاومت کردند؛ تا اقدامات امروز این ملت مبارز که در طى آن قربانی‏هاى بسیارى داده و مى‏‌دهند، با این وجود روز به‏ روز بر ایمان و ایستادگى‌‏شان افزوده مى‏‌شود و روحیه جهادى‌‏شان قوت مى‏‌گیرد.


با بررسى این حماسه‌‏هاى دلیرانه، عمق شخصیت مذهبى مسلمان ایرانى و نقش بزرگى که نگرش دینى او و پایبندى محکم وى به عقیده، رسالت و مرجعیتش در میدان‏هاى این جهاد سلحشورانه، ایفا مى‏‌کند، به خوبى نمایان مى‏‌شود؛ در تمام این حماسه‌‏ها ملاحظه مى‏‌کنیم که روحیه دینى، چشمه خشکى‏‌ناپذیر این حرکت بوده و همواره شعارهاى بلند اسلامى در میادین مطرح شده است و مرجعیت حکیمانه، پیشوایى بوده است که مردم مؤمن گرد او جمع شده و در مقاومت و جهاد خود از او الهام گرفته‏‌اند. صادقانه‏‌ترین و واقعى‏‌ترین هویت یک ملت، هویتى است که آن را در عرصه جهاد، ایثار و ازخودگذشتگى به نمایش مى‏‌گذارد و آشکارترین نمایشى که یک ملت مى‏‌تواند از هویت مبارزه‏اى خود به ظهور برساند، نمایشى است که ملت مسلمان ایران ارائه کرده و در نبردهاى شریف خود، هویت اسلامیش را متجلى ساخته است؛ چه این‏که در تمام این حماسه‏‌ها بسیج مردم تحت لواى اسلام انجام مى‏‌پذیرفت و عواطف و دل‏هاى مردم بر محور اسلام متحد مى‏‌شد و این نیروهاى معنوى و مرجعیت صالح بودند که ملت را در این مبارزه مقدس رهبرى مى‏‌کردند.


اگرچه ملت مسلمان ایران همواره هویت جهادى اصیل خود را نشان داده است اما نهضت زنده و معاصر آن به رهبرى مرجع دینى حضرت آیت ‏الله خمینى، به دلیل استمرار روبه ‏رشد و حجم فداکارىیها و مقاومتى که از خود بروز داده است، بهترین تجلى این هویت است و ما باور داریم که این هویت جهادى مؤمنانه که ملت ایران با آن خود را شناسانده و می‌شناساند، یکى‏ از بزرگترین ذخایر و قوایى است که اسلام در تاریخ جدید خود به دست آورده است.


این شخصیت سلحشور در گذر تجربه‌هاى جهادى مستمر ملت مسلمان ایران، به حقایقى اشاره مى‌‏کند که بسیار روشن و آشکار است و باید چارچوبى اساسى و ثابت براى دیدگاه این ملت نسبت به راه پیش رویش باشد.
 یکى از این حقایق ثابت این است که ملت مسلمان ایران، به میزان پیوند و ارتباط با رهبر معنوى و مرجعیت دینى حکیمانه، در مبارزه به پیروزى دست یافته است و هربار که با آگاهى از این حقیقت و پیوند و ارتباط کامل با رهبران و مرجعیت دینى حکیمانه به میدان آمده است، شعارهاى خود را به واقعیت بدل کرده است. اما هرگاه که این ملت مجاهد از این حقیقت غافل شده یا به غفلت کشیده شده است، با سرگشتگى و توطئه مواجه شده است.
 بنابراین، رهبران معنوى و مرجعیت حکیمانه، دژ مستحکمى در برابر انواع سرگشتگى و انحراف هستند.
 یکى دیگر از این حقایق این است که این رهبران معنوى هر چقدر با یکدیگر همبستگى، اتحاد و مشارکت بیشترى داشته‏‌اند، نقش خود را بهتر ایفا کرده‏‌اند و هرگاه که ملت مسلمان ایران به پیروزى رسیده است، این همبستگى و اتحاد در تحقق آن پیروزى نقش به ‏سزایى داشته است.


یکى دیگر از این حقایق این است که این انقلاب شکوهمند براى تضمین موفقیت خود در رسیدن به هدف اسلامیش باید از یک دیدگاه روشن، تفصیلى و جامعى که دربرگیرنده مفاهیم و احکام اسلامى در عرصه‌‏هاى مختلف زندگى اجتماعى است، برخوردار باشد. هر چقدر در بنیان فکرى و پشتوانه اعتقادى انقلاب، این دیدگاه دقیق و تفصیلى که ویژگیهاى فکرى هویت مبارزه‏‌اى را مشخص مى‌‏کند، وجود داشته باشد، انقلاب قدرت بیشترى براى ایجاد تغییر و تحقق اهداف اسلامى پیدا مى‏‌کند و با توان بیشترى از شخصیت اعتقادى خود در برابر نفوذ دیگران دفاع می‌کند.


انقلاب شکوهمندى که امروز مبارزه ملت مسلمان ایران را رهبرى می‌کند، اکنون که به مرحله‌‏اى حساس از مسیر خود رسیده و وفادارى و حمایت مردم- همه مردم را جلب کرده است، بیش از هر زمان دیگرى نیاز دارد که با یک چشم به نیازهاى فعلى مسیر بنگرد و با چشمى دیگر نیازهاى آینده‏‌اش را رصد کند؛ به این صورت که از هم‌‏اکنون مشخصات دیدگاه تفصیلى خود را که به ایدئولوژى و رسالت اسلامیش مربوط مى‌‏شود، تعیین کند و همان‏طور که در نگاه به نیازهاى فعلى مسیر و ارزیابى آن‏ها و نیز تعیین گام‏هاى حرکت، با مرجعیت دینى در ارتباط است، هم‏چنین باید در نگاه دوم- که تعیین مشخصات ایدئولوژى کامل اسلامى است نیز به مرجعیت دینى که مبارزه این ملت را رهبرى کرده است، بپیوندد؛ زیرا مرجعیت منبع شرعى و طبیعى آشنایى با اسلام، احکام و مفاهیم آن است.


این انقلاب شکوهمند به همه جهانیان فهماند این تصور که اسلام فقط با مارکسیسم مبارزه مى‌‏کند و دغدغه‏‌اى براى مقابله با طرف دیگر ندارد، پندارى باطل است و به نظر ما این، خود، یک دستاورد بزرگ دیگر براى این انقلاب است؛ چه این‏که برخى از این پندار غلط سوءاستفاده کرده و در پى آن بودند که به مبارزه اسلامى هویت عقب‏ ماندگى و دنباله‌روى بدهند؛ اما در جریان انقلاب شکوهمندى که ملت ایران به نام و با قدرت اسلام و تحت رهبرى مرجعیت دینى و بر ضد رژیمى که بیشترین فاصله را با مارکسیسم و مارکسیست‏ها دارد، به راه انداخت، این تصور اشتباه به کلى از بین رفت و ثابت شد که اسلام رسالت و اصالت خاص خود را در مبارزه دارد و همان اسلامى که بر ضد مارکسیسم قیام مى‏‌کند، در برابر همه انواع ظلم و استبداد مى‌‏ایستد.


انقلاب شکوهمند ایران باید این دستاورد را عمیق‌‏تر کند و در اذهان همه روشنى بیشترى به آن ببخشد و این مهم به این شکل محقق مى‌‏شود که مظاهر و ویژگی‏هاى دیدگاه تفصیلى و ایدئولوژى متمایز خود را بیشتر و بیشتر مطرح کند.
 این انقلاب شکوهمند- هم‏ اکنون که مردم به رهبرى اسلامى آن اعتقاد پیدا کرده‌‏اند- باید در سطح این مرحله باشد و عمق مسئولیت سنگینى را که براى تحقق اهداف بزرگ مبارزه در فرآیند تغییر بر عهده دارد، درک کند؛ زیرا ساخت اسلامى ایران، تنها با تغییر ظواهر و نام‏ها انجام نمی‌‏شود بلکه افزون بر این، باید محتوا نیز از همه ریشه‌‏هاى فاسد پاک شود و با مضامین نو و زنده‌‏اى پر شود که ارزش‏هاى قرآنى و اسلامى مربوط به عرصه‏‌هاى مختلف زندگى، در آن جریان داشته باشد.


بى‌‏شک شجاعت و بالندگى بى‏‌مانندى که این انقلاب در مبارزه با وضعیت فاسد و از بین بردن آن، از خود نشان داد، شایستگى خود را براى درک این مسئولیت‏ها با عمق روحى، اجتماعى و تاریخی‌شان، تأیید مى‏‌کند.
 از خداوند متعال مى‏‌خواهیم که به قربانیهاى بزرگى که ملت ایران در سایه رهبرى علماى اعلام تقدیم کردند، عنایت فرموده و خون‏هایى را که سفاکان بر زمین ریختند، شعله‏‌هایى نورانى قرار دهد که ایران را از ظلمات استبداد و انحراف بیرون برده و به سرمنزل اجراى کامل اسلام در همه عرصه‌‏هاى زندگى برساند.
 این کاروان اخیر کشتگان در مشهد مقدس نیز قسمت دیگرى از جنایات ستمگران است. خداوند متعال این کشتگان را غرقه دریاى رحمت خویش فرماید و ایشان را به شهدا، صدیقین و صالحین ملحق بگرداند؛ وَ حَسُنَ أُولئِکَ رَفِیقاً «1» و آن‏ها رفیق‏هاى خوبى هستند، وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ «2»؛ و عاقبت نیک براى پرهیزگاران است، وَ سَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ/ «3»؛ و آن‏ها که ستم کردند به زودى مى‏دانند که بازگشتشان به کجاست.
نجف اشرف‏
محمد باقر صدر
__________________________________________________
 (1) سوره نساء، آیه 69.
 (2) سوره قصص، آیه 83.
 (3) سوره شعراء، آیه 2277.

منبع: آرشیو پژوهشگاه علمى- تخصصى شهید صدر

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 7 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1396/1/23 - 11:50 |     0     0     |
روح این شهید عالی قدر شاد

ناشناس
| 1396/1/23 - 15:08 |     0     0     |
علامه شهید، آیت الله سید محمد باقر صدر، یکی از بزرگترین اندیشمندان مسلمان _ و به تعبیر امام خمینی: «مغز متفکر اسلامی» _ در تاریخ اسلامی به ویژه در قرن چهاردهم هجری است.

ناشناس
| 1396/1/23 - 19:08 |     0     0     |
از خداوند متعال مى‏‌خواهیم که به قربانیهاى بزرگى که ملت ایران در سایه رهبرى علماى اعلام تقدیم کردند، عنایت فرموده و خون‏هایى را که سفاکان بر زمین ریختند، شعله‏‌هایى نورانى قرار دهد که ایران را از ظلمات استبداد و انحراف بیرون برده و به سرمنزل اجراى کامل اسلام در همه عرصه‌‏هاى زندگى برساند.

ناشناس
| 1396/1/23 - 21:46 |     0     0     |
این آقای صدری که الان در عراق کولاک میکنه با ایشون نسبتی داره؟؟؟

ناشناس
| 1396/1/25 - 23:19 |     0     0     |
انقلاب شکوهمندى که امروز مبارزه ملت مسلمان ایران را رهبرى می‌کند، اکنون که به مرحله‌‏اى حساس از مسیر خود رسیده و وفادارى و حمایت مردم- همه مردم را جلب کرده است، بیش از هر زمان دیگرى نیاز دارد که با یک چشم به نیازهاى فعلى مسیر بنگرد و با چشمى دیگر نیازهاى آینده‏‌اش را رصد کند

ناشناس
| 1396/1/27 - 13:39 |     0     0     |
راه امام و شهدا ادامه دارد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  داستان یک تروریست داعشی

  بازتاب انتخابات ایران در رسانه‌های عرب زبان

  ادلب علیه سرکرده جبهه النصره به پا خاست

  تیراندازی به سمت یک فلسطینی در الخلیل

  آغاز بررسی پرونده حقوق بشر بحرین در سازمان ملل

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  پیام تشکر مجمع ملی فرزندان جانباز از قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران

  اعتراض یک رهبر انقلابی بحرین در زندان

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  شرکت 9 گروه از مخالفان سوریه در مذاکرات آستانه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  دیدار رئیس‌جمهور عراق با مسعود بارزانی

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  مجید صالحی: فیلم «چراغ‌های ناتمام» را ادای دین به شهدا می‌دانم

  دیدار هئیت مدیره مجمع ملی فرزندان جانباز با تعدادی از آتشنشان های مستقر در پلاسکو

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  وقتی نازکشت حضرت زینب (س)باشد/یک خانواده و شفاعت در محشر
22 نظر (فعال: 22 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آمریکا خود تروریست و تروریست‌پرور است/تجربه دو دستگی سال ۵۹ نباید تکرار شود
22 نظر (فعال: 19 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 3)
  2 سؤال مهم درباره حادثه تهران
20 نظر (فعال: 18 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   چگونگی تبدیل «عراقِ صدّام» به «عراقِ شهید حکیم» نیازمند تبیین است
16 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  چه شد به «آتش به اختیار» رسیدیم؟
17 نظر (فعال: 15 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   «حیدر جلیلوند» به کاروان شهدای مدافع حرم پیوست
15 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
  بزرگتر از آزادی حلب
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   آمریکا از اول دنبال تغییر نظام بوده و همیشه شکست خورده است/ جمهوری اسلامی مستحکم ایستاده است و بدانید آن‌ها نمی‌توانند به ما سیلی بزنند، ما به آن‌ها سیلی خواهیم زد
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  مخاطبان اصلی موشک‌ها چه کسانی بودند
13 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اگر قدر استقلال دانسته نشود، وارد یک دوران تلخ و دشوار می‌شویم/ اینکه می‌گویند ۲۰۳۰ الزام‌آور نیست، سطحی‌نگری است
14 نظر (فعال: 13 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
 
   اخبار عربی  
  السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
   للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
  حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
   ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
  روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
   علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
  أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
   أغلى الماسة للبیع.
  الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
   أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
  العثور على کنز فی نهر بالصین.
   الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
  تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
   حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
  الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
   7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
  دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
   الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
  وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
   بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
  الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
   موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
  هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
   ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
  قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
   الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
  الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
   15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
  ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
   إجتماع فی روما بشأن خطّة لوقف تدفّق المهاجرین من لیبیا.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار