خانه   |  ارتباط با ما   |  جستجو   |  دریافت اپلیکشن اندروید شهید خبر    RSS   |  ارسال خبر   |  پیوندها   |  درباره ما  
  تازه ها:  
   سیاست  
  بازی با دست‌های خالی
  پنج نکته درباره‌ رفراندوم
  نامه‌هایی با مقاصد نامعلوم
  چه تعداد از خانواده شاهد و ایثارگر در مجلس شورای اسلامی وجود دارند؟
  عیدی تلویزیون با طرح‌های کلیشه‌ای
  وضعیت انقلاب اسلامی در چهل سالگی
  نقوی‌حسینی: بقای جمهوری اسلامی در گرو حفظ فرهنگ ایثار و شهادت است
  در چند سال اخیر هیچگونه مشکل امنیتی در راهیان نور نداشتیم/ اشراف اطلاعاتی مرزبانی بر مرزهای استان خوزستان
  گامی مهم در تقویت اعتماد عمومی
  خودشیفتگی منتهی به سقوط آزاد
  ایران از حقوق ملت عدول نمی‌کند
  یادداشت/ نقطه هدف در اغتشاشات داخلی
  گزارش ساواک از ارتباط دراویش گنابادی با تشکیلات فراماسونری
  واکنش فرزند شهید همت به اتفاقات اخیر: مردم اغتشاش‌گران را دستگیر کنند و تحویل دهند
  صدر اعظم ناتوان در مقابل اروپای آشفته
  عربستان سعودی از دشمنی با ایران برای رفع نیازهای داخلی خود بهره می برد/شکست داعش در عرصه میدانی بازتاب شکست ایدئولوژیک این گروه است
  چهار نکته درباره‌ سناریوی استعفای جهانگیری
  بستر سازی تمدن بزرگ اسلامی
  پنج گزاره در ارزیابی میزان همراهی اروپا با برجام
  موضعگیری قاطع در دستور کار سیاست خارجی قرار گیرد/ مسئولین راهکارهای عملیاتی برای عمل به توصیه های رهبر انقلاب بیابند
  مهار جمهوری اسلامی با برجام‌های فراهسته‌ای
  رضا خوشیاران، فرزند شهید و وکیل دادگستری: عدم اخذ گواهینامه موتورسیکلت از سوی راننده جرم محسوب می شود
  پیام دکتر احمدی نژاد خطاب به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  ترامپ: شعار محبوب ایران "مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" است/پایبندی ایران به برجام را تایید نمی‌کنیم
  قدیری ابیانه: قدرت نظامی ما ، موشک فوق پیشرفته خرمشهراز نظر تکنولوژی وایمان قوی شهید حججی هاست
  تغییرات استانداران کشور دردولت دوازدهم شروع میشود/استانداران پیشنهادی مشخص شدند
  تقدیر کانون همبستگی فرزندان شاهد وزارت نفت از مهندس زنگنه در حمایت فرزندان شهدا
  دکتر مصطفی سلیمی ، جانباز وبرادر دو شهید سرپرست شهرداری تهران می شود
  بیژن نامدار زنگنه: فرزندان شهدا از من خواستند وزیر باقی بمانم
  سوء استفاده رسانه های معاند از رأفت نظام اسلامی برای سران فتنه/شکستی دوباره با عنوان کمپین رفع حصر
- اندازه متن: + -  کد خبر: 149412صفحه نخست » ورزشی ،فرهنگی وهنریدوشنبه، 23 اسفند 1395 - 02:35
مربی آموزشی آتش نشانان شهید حادثه پلاسکو مطرح کرد:
آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است
آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز استشهیدخبر(شهیدنیوز): بعد از 36 ساعت ، مقنی را از چاه بیرون آوردم. گذشت زمان را متوجه نشده بود، حتی یک خراش هم برنداشته بود. او را تحویل عوامل اورژانس دادم. خداوند را از ته دل شکر کردم و همانجا کنار چاه سجده شکر بجا آوردم.
  

کلمه آتش نشان گذشت و ایثار را در ذهن تداعی می کند. این از خودگذشتگی وقتی به ظهور می رسد که انسانی در لباسی سرخ، برای نجات جان انسانهای دیگر و حتی مال آن ها، ابراهیم وار وارد آتش می شود. این از خودگذشتگی را هر روز می بینیم و نمونه بارز آن در روزهای گذشته در حادثه تأسف بار ریزش ساختمان پلاسکو دیده شد. اکنون چهل روز از خاکسپاری آتش نشانان فداکار این حادثه گذشته است. شهیدخبر/شهیدنیوز به گفتگو با یکی از مربیان این آتش نشانان فداکار نشسته است تا روایتگر رشد معنوی یک خادم از انسانی عادی به یک ایثارگر باشد.

آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است

لطفا خود را معرفی بفرمایید؟

من مهدی محمدی هستم. 20 سال است که در سازمان آتش نشانی مشغول ارائه خدمات به عزیزان هستم. در حال حاضر فرمانده ایستگاه 57 آتش نشانی و یکی از مربیان مرکز آموزش بین الملل در مرکز آموزش صالح آبادم. 
درباره کارو حرفه خود توضیحات بیشتری ارائه دهید؟
سازمان آتش نشانی تهران به 8 منطقه عملیاتی تقسیم می شود. هر منطقه یک مدیر و یک معاون دارد. هر منطقه تعدادی ایستگاه آتشنشانی دارد. هر ایستگاه توسط یک مدیر منطقه، هدایت می شود. سازمان منطقه محور است. در منطقه 3، منطقه ای که من در آن فعالیت دارم،  حدود 13 ایستگاه آتش نشانی وجود دارد. فرمانده یکی از این ایستگاه های آتش نشانی بنده هستم. ما نیروهای عملیاتی هستیم یعنی 24 ساعت سرکار هستیم.و 48 ساعت استراحتیم. در این 24 ساعت هر اتفاقی که در حوزه استحفاظی ما بیفتد، اعزام و رسیدگی به آن حادثه به عهده ایستگاه ما می باشد. این حوادث شامل: حریق، تصادف، خودکشی و درخواست کمک های خدماتی اعم از: کمک به افراد ناتوان، حبس شدن در جایی است. من با توجه به سوابق تحصیلی و آموزشی ام، در زمان استراحت با واحد آموزشی سازمان همکاری دارم. این آموزش در رده فرماندهان و معاونان نیز ارائه می شود. 
چگونه می توان یک آتشنشان شد؟
بعد از اعلام نیاز سازمان آتش نشانی در روزنامه های کثیرالانتشار که بصورت سالانه می باشد. داوطلبان بایستی شرایط جسمانی لازم را برای ورود به مراحل بعدی دارا باشند. پس از طی آزمون علمی و تست هوش از آن ها، مصاحبه روانشناسی بعمل می آید در نهایت پس از گزینش باید دوره های خاص آتشنشانی بگذرانند. 
ورود به سازمان آتش نشانی معمولاً نیازی به تحصیلات مرتبط ندارد و دیپلم را نیز می پذیرد. سازمان به نیروی جوان نیاز دارد جوانی که بتواند از قوای جسمانی خود برای کمک به همنوع و هم وطنش استفاده کند. داوطلبین آتش نشانی بعد از جذب می توانند ادامه تحصیل داده و تحصیلات خود را در طی دوران آموزش و کار تکمیل نمایند. امکان ادامه تحصیل در دانشگاه آتش نشانی تا مقطع کارشناسی ارشد فراهم است. دوره هایی که می گذرانیم اغلب عملیاتی است مانند کار با طناب، نجات، فرماندهی، تصادف. در دوره کارشناسی ارشد بحث علمی مباحث ایمنی است. در واقع کار پژوهشی- تخصصی و علمی است.

آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است
خود شما چگونه آتشنشان شدید؟
من معتقدم تمام نیروهای آتش نشانی انتخاب شده هستند. البته نه از طرف اشخاص، بلکه از طرف خداوند. آتش نشانان برگزیده اند، برگزیده از بین خیلی ها. آنها گلچینی از بهترین ها ی یک جامعه هستند. شاید اصلاً به فکرم هم نمی رسید که روزی آتش نشان شوم. اما لطف خداوند و چرخ روزگار طوری مسیر را برای من مشخص کرد که با توجه به روحیاتی که داشتم به سیستم آتش نشانی وارد شدم. خود من هم از طریق روزنامه های کثیرالانتشار داوطلب شدم. تست های لازم را دادم و خدا را شکر، انتخاب شدم . امکان ندارد روزی خداوند را بابت این شغل و مسئولیتی که به من داده شکر نکنم. 
یک آتشنشان خوب باید چه خصوصیات اخلاقی بارزی داشته باشد؟
در هنگام استخدام خصوصیات بارز بطور کامل مورد بررسی قرار می گیرد مهمترین خصوصیات از خودگذشتگی، ایثار و فداکاری است. یک آتش نشان باید بتوان از خود بگذرد. از خودگذشتگی، بالاترین درجه و عامل موفقیت یک آتش نشان است. البته در کنار از خودگذشتگی باید خصوصیات دیگری چون: خلاقیت، ابتکار، درستی و امانتداری را نیز دارا باشد. یک آتش نشان گاهی اجازه ورود به جاهایی را دارد که حتی پلیس نیز نمی تواند برود. او باید چشم پاک باشد. بدون هیچ چشم داشتی کمک و خدمات را ارائه دهد. شما شمه ای از این خصوصیت های بارز انسانی را، در حادثه پلاسکو دیدید. شاهد بودید که چگونه آتش نشانان، جان خود را ایثار کردند.
این خصوصیتهای ذکر شده در تمامی انسان ها بصورت بالقوه وجود دارد. ما در بخش آموزش سازمان آتش نشانی می کوشیم تا این خصوصیات بالفعل شود. به عبارتی دیگر  نهادینه سازی خصوصیات بارز انسانی خدمتی است که در بخش آموزش عملیاتی سازمان انجام می شود. 

آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است
در طی خدمت خود در سازمان آتش نشانی خاطرات تلخ و شیرین زیادی داشتید. کدام خاطره شیرین درذهن شما پررنگ تر است؟ 
اتفاقی که برایتان تعریف می کنم به ندرت برای کسی پیش می آید. چند سال پیش، در گروه نجات 10 ایستگاه 56 حکیمیه بودم. ناگهان حادثه ای را در خیابان ولیعصر(عج) اعلام کردند که البته در حیطه منطقه عملیاتی ما نبود. مقنی ای در حال حفر چاه بوده است که چاه ریزش می کند. همکاران تا 24 ساعت نتوانسته بودند اور ا خارج کنند. ما به عنوان نیروهای تازه نفس وارد صحنه شدیم. چاه داخل حیاط منزل بود و مقنی در زیر خاک مدفون شده بود اما هنوز زنده بود. اندازه 2 تا کامیون خاک از روی او برداشتیم. بالاخره خود من به داخل چاه رفتم. با او صحبت می کردم. مقنی حتی گذر زمان را هم حس نکرده بود و نگران بود نمازش قضا نشود. صحنه تأثیر گذاری بود. داخل چاه گریه می کردم و از خداوند می خواستم سالم نجاتش دهم. بالاخره بعد از 36 ساعت ، او را از چاه بیرون آوردم. حتی یک خراش هم برنداشته بود. او را تحویل عوامل اورژانس دادم. خداوند را از ته دل شکر کردم و همانجا کنار چاه سجده شکر بجا آوردم. آن روز مسیر ولیعصر تا حکیمیه را روی هوا بودم و پرواز می کردم. از اینکه توانسته بودم جان انسانی را نجات دهم در پوست خود نمی گنجیدم. این نظر خداوند است که وسیله نجات جان دیگری باشی.
از تلخ ترین خاطره ای که در ذهنتان مانده و هنوز وقتی به یادتان می آید اذیتتان می کند برایمان بگویید؟
در همان گروه نجات بودم. یک سالی بود که پدر شده بودم. حادثه ای اعلام کردند. سقوط یک بچه داخل چاه در ده ترکمن سمت سرخه حصار. سر صحنه حاضر شدیم. پیکر بی جان کودک را از چاه خارج کردم. انگار به خواب عمیقی فرورفته بود. دست و پا و بدنش شل بود. روی دستانم بلندش کردم، سفیدی زیر گلوی کوچکش هویدا شد. این صحنه تداعی کننده لحظه ای بود که زیرگلوی فرزندت را وقتی خواب است، می بوسی. تحت تأثیر قرار گرفته بودم. آن صحنه خیلی اذیتم کرد. وقتی از عملیات برگشتیم نتوانستم در ایستگاه بمانم، گفتم من دیگر نیستم و نمی توانم بمانم. چشمم پر از اشک بود، با همان راهی منزل شدم. به منزل که رسیدم، به خانواده گفتم که دیگر نمی توانم به کارم ادامه دهم. دخترم را برداشتم و به پارک بردم و چند ساعت بازی با دخترم، به من انرژی دوباره داد و برای ماندن برسر عهد و پیمانی که برای نجات جان مردم بسته بودم مصمم تر شدم و به ایستگاه بازگشتم. خوب می دانستم جدایی از ایستگاه و شغلم برایم غیرممکن است. من همیشه از این خاطره به عنوان تلخ ترین خاطره یاد می کنم و در نهایت، حادثه پلاسکو که عزادارمان کرد. خیلی خاطره تلخی بود.  
برایتان پیش آمده کسی که نجاتش دادید بعد از مدتی برای تشکر سراغتان بیاید؟
بله . فرمانده ایستگاه 71 میدان رسالت بودم، که یک حادثه ی خودکشی اعلام شد. جوانی در اثر توهم ناشی از مصرف مواد مخدر، خود و خانواده ش را در اتاقی حبس و تهدید به مرگ کرده بود. به لطف خدا توانستم با ابتکار عمل، این جوان را از اتاق بیرون آورده و تحویل عوامل اورژانس دهم.  جریان  به خوبی خاتمه یافت. چند ماه بعد، برای عملیاتی اعزام شدیم. پس از پایان کارم، جوانی از ماشینی پیاده شد و بی مقدمه به طرف من آمد. به من ابراز محبت کرد و من را بوسید. من که  او را نشناخته بودم، پرسیدم: ببخشید شما؟ گفت: من را نمی شناسید؟ شما جان من و خانواده ام را نجات دادید. نزدیک بود خودم و بچه ام را بکشم، زندگیم را به شما مدیونم. خیلی خوشحال شدم. کلمه ایی برای بیان احساساتم در آن زمان، پیدا نمی کنم. فقط می توانم بگویم واقعاً دلچسب و زیبا بود. 
آتشنشانی شغل پر مخاطره ای است و شاید هر روز با حوادث ناگواری روبرو شوید، چه چیزی باعث می شود که روحیه تان را حفظ کنید ؟
ما وقتی از خانواده هایمان خداحافظی می کنیم و به عملیات می رویم، نمی دانیم برمی گردیم یا نه. این جمله که همیشه پشت سر یک مرد موفق، یک زن خوب وجود دارد، در بحث آتش نشان ها هم وجود دارد. خانواده  ها خیلی  نقش مهمی دارند. مخصوصا مادران و همسران. دعای خیری که پشت سرمان دارند همیشه کمکمان می کند، در واقع ما زنده اییم به دعای خیر خانواده هایمان و به خصوص دعای مادر. در صدق این گفتار شک نکنید که هر چه داریم از دعای مادرانمان است. درست است ما همیشه با مشکلی روبه رو هستیم و برای کمک در حادثه می رویم، اما وقتی به مردم کمک می کنیم و شاهد نجات جان انسانی هستیم و رضایت را در چهره مردم می بینیم، انرژی مضاعف می گیریم.
آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است

چرا یک فرمانده عملیات، کار آموزش نیروها را نیز به عهده بگیرد؟    
ای کاش همه نیروهای عملیاتی، کار آموزش به آتش نشانان را به عنوان جزئی از مسئولیت خود داشتند. این یک نیاز است که یک نیروی عملیاتی که خودش در جریان کار عملیاتی است و از نزدیک مشکلات و نواقص کار را دیده، به نسل های جدید آتش نشان آموزش دهد، تا نسل های بعدی در کارهای عملیاتی و مدیریتی قوی تر عمل کنند. به همین دلیل علاقه مند شدم و به سمت آموزش نیروهای جوان رفتم. خدا شکر می کنم که توانستم به خواسته و میل باطنی ام برسم.
از کدامیک از شاگردانی که داشتید و شهید شدند، خاطره به یاد ماندنی دارید؟
هنوز هم با بسیاری از دوستانی که به عنوان مربی آموزششان می دادم، در ارتباط هستم. هنگام آموزش هم این نکته را همیشه میگویم: شما الان کارآموز هستید و تا چند وقت دیگر همکار ما می شوید. خاطرات زیادی از این عزیزان دارم که یکی از آن ها «شهید بهنام میرزاخانی» است. سه ماه در مرکز آموزشی صالح آباد کارآموزم بودند. در مدتی که با او بودم، خاطرات خوبی داشتیم، بهنام واقعاً پسر مؤدب و مسئولی بود. عزیزان و دوستان دیگرم همچون، «شهید علی امینی» که در ایستگاه 71 رئیس بنده بودند، «شهید علی مستوفی»، دوست عزیزم، که در ایستگاه 31 همکار بودیم،  «شهید ناصر مهرورز»، از دوستان خوبم و دیگر همکاران عزیزی که در حادثه ی پلاسکو شهید شدند. ما همه شاهد از خود گذشتگی این عزیزان بودیم. و همیشه خاطره شان در ذهنمان زنده است. شهادت نصیب هر کسی نمی شود و خوشا به سعادت همکاران عزیزم  که این لیاقت را داشتند و شهید شدند. همکاران شهیدم، واقعا گلچینی از بچه ها بودند.
نقطه ی مشترک شهدای مدافع حرم و شهدای آتش نشان ها از نظر شما چیست؟ 
نقطه مشترک این عزیزان دفاع از ملتشان است، دفاع از مردمشان و ارزش ها و اعتقاداتشان. اگر مدافعین حرم نبودند، الان باید در کشورمان با داعشیان می جنگیدیم. آتش نشان ها هم به نوعی از مردم دفاع میکنند.  هر دو از جانشان می گذرند برای مردمشان. خانواده شهدا وقتی از شهیدشان صحبت می کنند و می گویند: روزهای آخر حال و هوایش فرق داشت، واقعیت است. من این را به چشم خودم در مورد همکارانم دیدم. دوستی داشتم به نام «شهید علی اسفندیاری» که اولین فرمانده ام نیز بودند، در بمب گذاری عاشورا در کربلا به شهادت رسیدند. واقعا رفتارشان طوری شده بود که معلوم بود از زمین کنده شده اند.

آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است

برای ارتقاء فرهنگ ایمنی چه کاری انجام شده است و از مردم چه درخواستی دارید؟
سطح فرهنگ مردم در خصوص مسائل ایمنی در چند سال اخیر خیلی بالاتر رفته است اما هنوز تا نقطه ایده آل فاصله داریم. اگر در این زمینه از رسانه های جمعی بخصوص تلویزیون استفاده شود زودتر ثمره می دهد. آموزش باید از سنین کودکی در مهد کودک ها آغاز شود. باید در جامعه به سمتی برویم که فرهنگ سازی شود. بهترین کمکی که مردم می توانند به ما بکنند، این است که شرایط و مسیری را ایجاد کنند تا ما بتوانیم به موقع به محل حادثه برسیم و کار امدادرسانی را به موقع و درست انجام دهیم. هر ثانیه که سریعتر به موقعیت برسیم، بهتر می توانیم کمک کنیم و از خسارت های جانی و مالی بیشتری جلوگیری کنیم. 
چند سال قبل یک اتفاق خیلی خوب در تهران افتاد و آن راه انداختن پروژه «آتش نشان داوطلب» بود و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت. از زمانی که طرح آتش نشانان داوطلب اجرا شد، آمار آتش سوزی های اصلی(آتش سوزی منازل) پایین آمد و چه خوب است که این طرح همچون گذشته با جدیت پیگیری شود. در این طرح اغلب خانم ها شرکت می کردند. من مربی گروه های زیادی از این خانم ها بودم. دو مانور بزرگ عملیاتی در پایگاه آموزشی صالح آباد با حضور دکتر قالیباف اجرا کردم. قدرت فرمان بری، دستورپذیری و عملکرد خانم ها در عملیات عالی بود و در این عملیات در حد آتش نشان های حرفه ای عمل کردند.

آتش نشان یعنی؛ از خودگذشتگی/فصل مشترک آتشنشانان و مدافعان حرم /آتشنشان هم جانباز است
اگر مطلب ناگفته ای هست که باید بیان شود، بفرمایید؟
می خواهم موضوعی را بیان کنم که حیف است مطرح نشود. بحث از ایثار و شهادت و از خود گذشتگی شد، یک نقطه مشترک در بین همه  آتش نشان ها وجود دارد این است که، وقتی وارد سازمان آتش نشانی می شوند، چکاب کامل می شوند و باید از سلامتی کامل برخوردار باشند تا بتوانند وارد سازمان شوند. به طور مثال خود من همه ی این مراحل گذراندم و بعد از تأیید سلامت کامل استخدام شدم.الان هیچ کدام از اعضای بدنم سالم  نیست، چند بار شکستگی پا داشتم،  سوختگی با اسید، مشکل زانو، دیسک کمر، آرتروز گردن دارم. ریه و کلیه ام آسیب دیده و این دردهای مزمنی است که کسی آن را نمی بیند، این آسیب ها به دلیل استنشاق دودها و گازهای سمی است، درد کمر و زانو به دلیل آوار و  تصادفات و برداشتن وسایل سنگین است. 
با وجود اینکه آتش نشان ها ورزشکار هستند، این آسیب ها به این دلیل است که قبل از عملیات وقت ندارند که بدنشان را گرم کنند و گاهی حتی از محل استراحت و داخل رختخوات بلند شده و به عملیات اعزام می شوند، این خود باعث این آسیب هاست، در کار ما دقیقه خیلی زیاد است. واحد زمانی کار ما ثانیه است و هرچه سریعتر به محل حادثه برسیم، امکان نجات دادن انسانی بیشتر است.
اگر تعریفمان از جانباز، ایثار و گذشت از جان و سلامت برای دفاع از مملکت و نجات جان مردم باشد، آتش نشان هم جانباز است. ما گاهی برای اینکه دردهای مزمن و سرفه های زیاد، خانواده و اطرافیانمان را اذیت نکند، محل استراحتمان را جدا می کنیم. گاهی حتی در ایستگاه، نیمه شب آسایشگاه را ترک می کنیم که بقیه از صدای سرفه هایمان اذیت نشوند. این تنها مشکلات جسمی است و آسیب های روحی که برای ما و خانواده و طرافیانمان وجود دارد گاهی جبران ناپذیر است. در حادثه  پلاسکو، خانواده من چند ساعت از من بی خبر بودند، خدا می داند در این چند ساعت، بر آن ها چه گذشت.
از مردم بابت تمام همدردیها تشکر می کنم. مردم ما خیلی قدرشناس هستند، در مراسم تشییع، وقتی جمعیت را دیدم ، با افتخار در بین مردم راه می رفتم و با حضورشان واقعا روحیه گرفتم و تحمل غم از دست دادن همکاران عزیزمان را برای ما راحت تر کرد، همان جا هم قسم شدیم که از این به بعد برای مردم قدرشناس کشورمان هرکاری که می توانیم بکنیم، جانمان که قابلشان را ندارد. بعد از 15 روز که به بهشت زهرا رفتیم، هنوز مردم بر سر مزار دوستان مان می آمدند و گریه ها و ناله های خالصانه شان، دلم را به درد آورد و البته از اینکه برای چنین مردمی خدمت می کنیم احساس غرور کردم.
در پایان آتش نشان را در یک کلمه تعریف کنید؟
آتش نشان یعنی از خود گذشتگی.

 

   
  

اضافه نمودن به: Share/Save/Bookmark

نظرات کاربران: 30 نظر (فعال: 29 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
| 1395/12/23 - 02:39 |     0     0     |
کسیکه در راه خدا قدم بر میدارد و با مرگ دست و پنجه نرم میکنه شهیده

ناشناس
| 1395/12/23 - 13:58 |     0     0     |
چه خوش بود گفتن کجایند مردان بی ادعا
خدا حافظ شما ها و خانواده هاتون باشه

ناشناس
| 1395/12/23 - 16:40 |     0     0     |
آتش نشانی شغل نیست عشق است

ناشناس
| 1395/12/23 - 20:16 |     0     0     |
منهم این شغل رو خیلی دوس دارم اما راستش بعد از قضیه پلاسکو یه کم ترسیدم

دختر شهید
| 1395/12/23 - 20:58 |     0     0     |
واقعا آتش نشانان ایثار را به زیبایی تعبیر کرده اند،کاش بحث اتش نشانان زن جدی پیگیری شود که از خیلی از حوادث و سوانح خانگی جلوگیری شود

ناشناس
| 1395/12/23 - 23:47 |     0     0     |
شهدای آتش نشان در حادثه پلاسکو واقعا واقعا گل کاشتن

ناشناس
| 1395/12/24 - 01:00 |     0     0     |
این از خودگذشتگی وقتی به ظهور می رسد که انسانی در لباسی سرخ، برای نجات جان انسانهای دیگر و حتی مال آن ها، ابراهیم وار وارد آتش می شود. این از خودگذشتگی را هر روز می بینیم و نمونه بارز آن در روزهای گذشته در حادثه تأسف بار ریزش ساختمان پلاسکو دیده شد

ناشناس
| 1395/12/24 - 01:15 |     1     0     |
برای آتش نشان شدن باید حداقل ۱۸ و حداکثر ۲۵ سال سن، حداقل ۱۷۰ سانتی متر قد و آمادگی جسمانی خوب داشته و آموزش های مربوطه را دیده باشید. همچنین باید توانایی نشان دادن عکس العمل های سریع و به موقع و توانایی حفظ آرامش در شرایط بحرانی را داشته باشید. این شغل استرس زا بوده و معمولا آتش نشان با خطرات مختلفی از جمله سوختگی، انفجار، مواجهه با مواد شیمیایی و گازهای سمی ، سقوط و … روبرو است.

افرادی که در آتش نشانی استخدام می شوند، در ابتدا به عنوان مامور آتش نشان انجام وظیفه می کنند و با گذشت زمان به مناصب بالاتر مثل راننده، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه ها می رسند. این افراد اگر تحصیلات بالایی داشته باشند به شرط داشتن سابقه کاری خوب، می توانند باز هم ارتقاء یافته و افسر آتش نشان، افسر ارشد آتش نشان و رئیس ایمنی و آتش نشانی شوند.


ناشناس
| 1395/12/24 - 01:16 |     0     0     |
ساعات کاری آتش نشان به ۲۴ ساعت کار و ۴۸ ساعت استراحت است. همیشه آماده باش بودن، کار کردن در شرایط مختلف آب و هوایی و روبرویی با خطرهایی مانند سقوط از ساختمان، انفجار وسایل نقلیه و… بخشی از ویژگی های این شغل است.


ناشناس
| 1395/12/24 - 01:17 |     0     0     |
شخصیت شناسی آتش نشان بر اساس تست MBTI

ISTJ این تیپ شخصیتی از کارهایی که به حفظ و حراست از مردم مربوط باشد، لذت می برد. او حافظه خوبی دارد و به خوبی از اطلاعات گذشته برای حل مسایل جاری استفاده می کند. همچنین کار در محیط های سازمان یافته و با ساختار را دوست دارد.

ESTP این تیپ شخصیتی در بخش خدمات شهری بسیار عالی است. زیرا او کارهای پویا و متنوع را دوست داشته و می خواهد با دیگران در ارتباط باشد. توانایی اقدام سریع و به موقع یکی از ویژگی های او می باشد که در این شغل بسیار مفید است.

ISTP این تیپ شخصیتی از کارهای پویا و چالشی لذت می برذ. او دوست دارد به دیگران کمک کرده و از انعظاف پذیری و ریسک پذیری کافی در کار خود برخوردار است.

ISFP این تیپ شخصیتی از ارائه خدمت به دیگران و رفع نیازهای آنها لذت می برد. او محیط کاری چالشی و پر هیجان را دوست دارد.


ناشناس
| 1395/12/24 - 01:31 |     0     0     |
همتی،رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اوایل بهمن ماه- چند روز پس از وقوع حادثه- در جمع خبرنگاران اعلام کرد 35 درصد واحدها در ساختمان پلاسکو بیمه بودند و خسارت وارد شده به صنعت بیمه 490 میلیارد ریال است.
در حادثه پلاسکو 16 آتش‌نشان و پنج شهروند عادی جان خود را از دست دادند.


آتش نشانان شهید در حادثه ساختمان پلاسکو نزد بیمه کارآفرین زیر پوشش بیمه مسئولیت، عمر و حادثه قرار داشتند.


ناشناس
| 1395/12/24 - 01:32 |     0     0     |
رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران میزان دیه پرداختی به بازماندگان هریک از شهیدان آتش نشان در حادثه فروریزش ساختمان پلاسکو را نزدیک به چهار میلیارد و 130 میلیون ریال اعلام کرد.

ناشناس
| 1395/12/24 - 14:00 |     0     0     |
نقطه مشترک این عزیزان دفاع از ملتشان است، دفاع از مردمشان و ارزش ها و اعتقاداتشان. اگر مدافعین حرم نبودند، الان باید در کشورمان با داعشیان می جنگیدیم. آتش نشان ها هم به نوعی از مردم دفاع میکنند. هر دو از جانشان می گذرند برای مردمشان.

ناشناس
| 1395/12/24 - 16:35 |     0     0     |
اصلا بنظرم مقایسه این دوقشر باهم اشتباهه چون شهدای دفاع از حرم جایگاه بسیار بالایی دارند

ناشناس
| 1395/12/25 - 00:08 |     2     1    
پاسخ: خب این درسته اما منظور اینجا هدف شهداست نه شخصیتشون

فاطمه سادات
| 1395/12/24 - 18:54 |     0     0     |
بنظرمن مهمترین شباهتشون ایثار و زیرپاگذاشتن هوای نفس خودشونه

ناشناس
| 1395/12/26 - 02:24 |     0     0    
پاسخ: کمک کردن به دیگران واقعا صواب زیادی داره

ناشناس
| 1395/12/25 - 00:08 |     0     0     |
مگه قرار نبود مردم به احترام شهدای آتش نشان امسال چهارشنبه سوری نگیرن؟چقد مردم بد شدن

ناشناس
| 1395/12/25 - 16:17 |     0     0    
پاسخ: واقعا خیلی بد بود مخصوصا حمله مردم به ماشین پلیس و اورژانس و آتش نشانی

ناشناس
| 1395/12/26 - 02:24 |     1     0     |
واقعا خدا اجرشون بده کار سختی دارن

ناشناس
| 1395/12/26 - 12:52 |     2     0     |
روحیه ایثارگری و جانفشانی ملت ایران بی نظیر است که نمونه اخیر آن در حادثه اخیر پلاسکو نمایان شد. آنجا جوانان آتش نشان برای نجات جان دیگران از خود گذشتگی کردند.

ناشناس
| 1395/12/26 - 21:53 |     0     0     |
من فکرمیکردم مردم تهران شب چهارشنبه سوری حرمت شهدای آتش نشان رو نگه دارن اما...

ناشناس
| 1395/12/26 - 22:23 |     1     0     |
واقعا به اخلاص و فداکاریشون باید افرین گفت. امیدوارم تمام ما ایرانیها قدرشونو بدونیم.

ناشناس
| 1395/12/26 - 22:34 |     1     0     |
شهادت به خون و تیر و ترکش نیست ، آن روز که خدا را با همه چیز و در همه جا دیدیم و نشان دادیم ، شهید شده ایم ...

عمار
| 1395/12/27 - 12:22 |     0     0     |
درود بر ایثارگران مدافع حرم
ولی بعضی از این عزیزان خیلی مغرور و از خود راضی هستند


ناشناس
| 1395/12/28 - 21:55 |     0     0    
پاسخ: خب بالاخره اونها هم آدم هستند و انسان همیشه درگیر غرور و کبره
ربطی هم به رزمنده بودن و نبودن نداره


ناشناس
| 1395/12/27 - 14:31 |     0     0     |
چقدم تو کشور ما حق شهید رو خوب ادا میکنن

ناشناس
| 1395/12/28 - 13:02 |     0     0     |
هنوز فرزندان این شهدای آتش نشان با شهادت پدرهاشون کنار نیومدن.واقعا سخته

ناشناس
| 1395/12/28 - 21:55 |     0     0     |
اینکه کدوم شهید مقاش بالاتره و ...رو فقط خدا تعیین میکنه


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
   تلنگر  
  آقایان مسئول! برای این واردات یقه پاره کنید/ ۳۷ درصد اقلام وارداتی از آمریکا شامل کالاهای مصرفی نظیر رژلب و کود حیوانی+ نمودار

  همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم

  شبکه عنکبوتی تونل‌سازان در سوریه بالاخره به بن‌بست رسید

  فرزند جانبازی که رو پای خود ایستاد

  دلنوشته ای به شهید فدایی حضرت زهرا(س)

  فرزند جانبازی که با شهادت از میان ما پر گشود

  «توبه نامه 62 بندی» دانش آموز شهید، سرلوحه جویندگان حق

  محمد مهدی همت و یک عکس تاریخی

  هیچ لکه ایی بر گردن شهید نمی نشیند جز لکه ایی از جنس ماه

  فوتوتیتر/ خدا می‌داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست

  عاشقانه‌های یک همسر جانباز اعصاب و روان

  شرط شهید شدن از نظر حاج قاسم

  فوتوتیتر/ اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است

  ظهور محقق نمی شود مگر با بارها آزمایش

  به همین سادگی و صراحت

  ثواب مرگ بر آمریکا کمتر از صلوات نیست

  دعایمان کن

  عکس/ هم عهدی با 3نسل پیش

  سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد

  فوتوتیتر/ سخن امام خمینی (ره) درباره عدم وابستگی به شرق و غرب

 
 
   پربحث ترین مطالب  
  رهبر انقلاب: رئیس جمهور آمریکا حرف‌های سخیف و سبکی زد/ از طرف ملت ایران می‌گویم آقای ترامپ شما غلط می‌کنید
26 نظر (فعال: 26 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   کمیسیون ماده16، مدافع حقوق ایثارگران
26 نظر (فعال: 16 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 9)
  مسئولان در برخورد با توهین کنندگان به خانواده شهدا تسامح را کنار بگذارند
20 نظر (فعال: 14 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 6)
   همانطور که انرژی هسته ای را دادند، می خواهند موشک ها را هم بدهند/ ۲۰ بار وصیت نامه نوشتم و الان هم در خطر هستم
11 نظر (فعال: 11 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
  رهبر انقلاب با دو خانواده شهدای نیروی انتظامی دیدار کردند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
   برجام از اول هم مطلوب ملت ما نبود/ مقامات آمریکایی بارها به دنبال حمله به ایران بودند
11 نظر (فعال: 9 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  پیام های ترورِ صالح الصماد
9 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 1)
   سرانجام سه مطالبه مهم رهبر انقلاب از صنعت نشر و کتاب چه شد؟
10 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 2)
  کشورهای آسیایی باید هر چه بیشتر با یکدیگر همکاری کنند
8 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
   اشغال فلسطین بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام است/ چراغ سبز آمریکا به رژیم صهیونیستی برای کشتار وحشیانه
22 نظر (فعال: 8 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 13)
 
   اخبار عربی  
  مدیرکل بنیاد کرمانشاه: اقتدار نظام، حاصل فداکاری ایثارگران است
   السلطات السعودیة تمتثل لقرار واشنطن فیما خصّ حظر السفر.
  للمرة الثانیة...فبرایر الماضی الأشد حرّاً على الإطلاق.
   حالتا زواج کل دقیقة فی هذا البلد العربی.
  ضمان هواتف آبل من 60 یوم الى سنة کاملة.
   روسیا تبحث مع اندونیسیا عقد لتورید غواصتی " فارشافیانکا"
  علماء اوکرانیون یبتکرون دواء للقضاء على السرطان.
   أبرز التطورات على الساحة السوریة 21/3/2017
  أغلى الماسة للبیع.
   الیابان تؤکد مشارکتها فی مناورات بحریة کبرى فی المحیط الهادئ.
  أفضل معلمة فی العالم ...کندیة.
   العثور على کنز فی نهر بالصین.
  الوکالة الدولیة للطاقة الذرّیّة تعلن عن زیادة کوریا الشنالیة لقدراتها النوویة بشکل نشط.
   تقنیة "لای_فای" بسرعة تفوق "وای_فای" ب 100 مرّة.
  حقائق صادمة عن شرب المیاه مع اللیمون.
   الهیئة الروسیة للتعاون الفدرالی لا تؤکد تسلیم الصین لمنظومات اس-400.
  7 علامات تدل على إصابتک بانهیار عصبی.
   دراسة تکشف أصح قلوب فی العالم.
  الجیش السوری یحبط هجوماً جدیداً للنصرة و فیلق الرحمن شرق دمشق.
   وزیر الطاقة اللبنانی للمیادین نت: لبنان لن یتراجع عن حقوقه النفطیة مهما کانت التهدیدات.
  بریطانیا تعلن عملیّة بدء الخروج من الإتحاد الاوروبی فی 29 آذار.
   الإمام الخامنئی یسمّی العام الإیرانی الجدید ب" الإقتصاد المقاوم...الإنتاج و فرص العمل."
  موقع والاه: الأسد یحاول تغییر قواعد اللعبة بمواجهة إسرائیل.
   هآرتس: قدرة المناورة الإسرائیلیة على الحدود مع لبنان و سوریا تتراجع.
  ماهی طائرة التجسس الصهیونیة 'سکای لارک' التی أسقطها الدفاع الجوی السوری فی ریف القنیطرة?
   قائد سرایا عاشوراء کاظم الجابری ل"العهد": الحسم النهائی لمعرکة الموصل بات وشیکاً جدّاً.
  الجیش السوری یسقط طائرة استطلاع إسرائیلیة فوق القنیطرة.
   الأف بی آی تؤکّد رسمیّاً التحقیق فی التدخّل المزعوم لروسیا فی الإنتخابات الامیرکیة.
  15 شهیداً على الأقل بانفجار سیارة مفخّخة فی بغداد.
   ترامب یلتقی العبادی: کان علینا ألّا ننسحب من العراق.
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© شهیدخبر 1390
info@shahidnews.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار