تلکس شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com: گنج با ارزش ايراني در اسراييل!!
شنبه، 2 آبان 1394 - 14:40     کد خبر: 36466

شهيدخبر(شهيدنيوز): پس از گذشته نزديك به يك ماه از حادثه منا، سرنوشت ديپلمات سابق ايران در لبنان در هاله اي از ابهام قرار دارد.

پايگاه خبري لبنان ۲۴ در گزارشي به سرنوشت نامعلوم غضنفر ركن آبادي، سفير سابق ايران در لبنان پرداخت.

 
اين پايگاه در گزارش خود با عنوان "معماي ركن آبادي ادامه دارد ... اسرائيل از گنجي ايراني و با ارزش خبر مي دهد" نوشت:  پس از گذشت حدود يك ماه از حادثه منا كه ۲۴ سپتامبر ( ۲ مهر) در منا رخ داد و در پي حادثه اي كه خبرگزاري فرانسه آن را "بدترين فاجعه در تاريخ مراسم حج" ناميد، مقامات ايران بار ديگر درباره سفير سابق خود در لبنان سخن گفتند و به دنبال سرنوشت پيچيده وي هستند.
 
اين پايگاه در ادامه گزارش خود نوشت: ركن آبادي، گنجي از اطلاعات بين المللي، به خصوص به علت ارتباطش با حزب الله در زمان حضورش در لبنان محسوب مي شود. پس از اينكه برخي رسانه ها خبر فوت وي را منتشر كردند، برادر وي تأكيد كرد اطلاعاتي درباره اين سفير سابق كه -به شكل رسمي وارد عربستان شده است- در دست نيست؛ مسأله اي كه مسئولان حج و زيارت ايران و بعثه حج رهبر انقلاب در مكه نيز به آن اشاره كرده بودند. آخرين تماس با وي در روز عرفه و بطور مشخص از عرفات انجام شده بود؛ بطوريكه وي در برابر ده ها هزار ايراني و ميليونها بيننده اي كه مراسم حج را از طريق تلويزيون مشاهده مي كردند، بيانيه پاياني حج را قرائت كرد.
 
حسن قشقاوي، معاون وزير خارجه ايران اعلام كرده احتمالهاي زيادي درباره ركن آبادي مطرح است؛ از جمله ربوده شدن وي در عربستان و انتقالش به فلسطين اشغالي. وي همچنين گفته است تا زماني كه  وزارت خارجه به سرنخ هاي دقيقي درباره اين مسأله نرسد، نمي توان به طور كامل آن را تأييد و يا تكذيب كرد. معاون وزير خارجه ايران پس از آن نيز در گزارشي اعلام كرد ركن آبادي در حين فاجعه منا از طريق خودروي امداد به بيمارستاني در عربستان منتقل شد.
 
در همين ارتباط، پايگاه لبنان ۲۴ در تماس با سفارت ايران در بيروت،  از اين مركز درباره تصريحات اخير مقامات اين كشور، از جمله علاء الدين بروجردي، رئيس كميته امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي پرسش كرد. بروجردي با تكذيب فرضيه كشته شدن ركن آبادي گفته بود در صورتي كه دولت سعودي نتواند اين فرضيه اثبات كند، فرضيه ربوده شدن وي امري قابل پيگيري است.
 
سفارت ايران در گفتگو با "لبنان ۲۴" با اعلام اينكه سخنان بروجردي را در خصوص ركن آبادي تأييد مي كند تصريح كرد: برخي شاهدان عيني وي را پس از حادثه زنده مشاهده كرده اند. سفارت ايران همچنين درباره ربوده شدن ركن آبادي و انتقال وي به سرزمين هاي اشغالي اعلام كرد: تا زماني كه جسد وي يافت نشود، فرضيه ربوده شدن او تا حد زيادي محتمل به نظر مي رسد.
 
اين پايگاه لبناني در ادامه گزارش خود تصريح كرد: پس از اينكه روزنامه "يديعوت آحارونوت" به تازگي مطلبي در خصوص وجود يك گنج ايراني با ارزش در دستان اسرائيلي ها منتشر كرد، شبكه ايراني العالم به نقل از برخي تحليلگران اعلام كرد اين خبر،  ربوده شدن ركن آبادي را تفسير مي كند و چه بسا اين گنج، همان ركن آبادي باشد. اين در حالي است كه محمد جواد ظريف، وزير خارجه ايران با اعلام اينكه ركن آبادي همچنان مفقود است، ابراز اميدواري كرده است وي سالم به كشور بازگردد.
 
در پايان گزارش پايگاه خبري لبنان ۲۴ آمده است: خبرگزاري فرانسه بر اساس ارقامي كه ۳۴ كشور منتشر كرده اند، اعلام كرده است بيش از ۲۱۰۰ نفر در حادثه منا قرباني شده اند. اين در حالي است كه مقامات سعودي دو روز پس از حادثه از كشته شدن دست كم ۷۶۹ نفر خبر دادند؛ اما رياض پس از آن هيچ آمار ديگري را از شمار قربانيان، زخمي ها و مفقودان حادثه منتشر نكرد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران

برگشت به تلکس خبرها