تلکس شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com: اجازه تجزيه موصل را نمي‌دهيم
سه شنبه، 14 دی 1395 - 01:50     کد خبر: 136674

شهيدخبر(شهيدنيوز): رئيس ائتلاف دولت قانون عراق با بيان اينكه هرگونه سخن گفتن از تجزيه موصل مردود است، گفت: نگراني هايي در خصوص دوران پس از آزادسازي موصل وجود دارد.

نوري المالكي معاون رئيس جمهور عراق و دبيركل حزب اسلامي الدعوه عصر امروز (دوشنبه) در نشستي خبري در هتل آزادي به تشريح آخرين تحولات عراق پرداخت.

وي در پاسخ به سؤالي در خصوص اينكه آزادي موصل ايجاب مي‌كند شرايط سياسي جديد در عراق به وجود بيايد و برنامه سياسي شما در ارتباط با شرايط سياسي جديد چيست؟ اظهار داشت: ما نياز به يكسري پيش زمينه‌ها داريم كه بعد از آزادي موصل در اين خصوص تعريف شود. اين ساختار مي‌تواند در آينده سياسي عراق تاثيرگذار باشد.

المالكي ادامه داد: اين اصول در مورد شيعيان، اهل سنت و كردها مي‌تواند متبلور شود. مي‌توانيم از آنچه در تحولات منطقه در آينده سياسي موصل بهره بگيريم.

اين مقام عراقي اضافه كرد: بدون ترديد نگراني‌هايي بعد از آزادسازي موصل وجود خواهد داشت كه برخي از اين نگراني‌ها مي‌تواند در آينده سياسي عراق تاثيرگذار باشد.

وي به برخي از دولت‌هاي منطقه كه به عراق چشم طمع دارند، اشاره كرد.

نوري المالكي ادامه داد: ما الان با برخي از فراكسيون‌ها براي بازسازي وحدت در عراق در حال گفت‌وگو هستيم.

وي با اشاره به اظهاراتي كه درباره تجزيه موصل مطرح مي‌شود،‌تصريح كرد: اين اظهارات قابل پذيرش نيست و اجازه تجزيه موصل را نمي‌دهيم و طرحي در اين خصوص وجود دارد كه نمي‌پذيريم.

معاون رئيس جمهور عراق اضافه كرد: در سطح سياسي برگزاري انتخابات و تشكيل ائتلافي براساس حفظ يكپارچگي عراق مدنظر ما است.

* همواره از بشار اسد حمايت كرده‌ايم

نوري المالكي در پاسخ به سوالي در خصوص اينكه داعش تهديد مشترك بين عراق و سوريه است و آيا هماهنگي براي مبارزه با داعش بين عراق و سوريه وجود دارد؟ گفت: بغداد و دمشق در طول تاريخ پيوندهاي تاريخي داشته‌اند. از سال 2005 تا 2009 زماني كه عراق به ثبات رسيد، اين وضعيت بر سوريه نيز تاثير گذاشت.

وي ادامه داد: سوريه و عراق بايد براساس منافع ملي مشترك توافقاتي را انجام دهند، زمانيكه اين هماهنگي وجود نداشت وضعيت سوريه بر عراق و وضعيت عراق بر سوريه تاثير گذاشت و اين درسي براي دو طرف بود. براساس تعامل دمشق و بغداد، ما همواره مواضعمان مبارزه با تروريسم بوده و از بشار اسد حمايت كرده‌ايم.

اين مقام عراقي با بيان اينكه آغاز جريان تروريسم نتيجه عدم هماهنگي دو كشور بود، اظهار داشت: با هماهنگي دو طرف مبارزه بهتري با تروريسم صورت گرفت و الان در سطحي از هماهنگي براي جلوگيري از نفوذ تروريسم در دو كشور هستيم.
وي در پاسخ به سوال ديگري در خصوص خودداري مراجع عظام از پذيرفتن هيات ائتلاف ملي عراق گفت: من سخنگوي آنها نيستم و ائتلاف ملي يك نهاد سياسي است.

*تلاش‌هاي ايران را فراموش نمي‌كنيم

دبيركل حزب اسلامي الدعوه عراق در پاسخ به سؤال ديگري در خصوص اينكه آيا سفر شما در چنين شرايط حساسي به ايران ارتباطي به ميانجيگري بين ائتلاف آمريكا در عراق و مستشاران ايراني دارد؟ عنوان كرد: اين موضوعات ارتباطي به حضور من در تهران ندارد و ما تلاش‌هاي ايران را فراموش نمي‌كنيم.


وي افزود: خطر تروريسم فراتر از چيزي است كه ما تصور مي‌كنيم و تمام دولت‌هاي منطقه و جهان را كه تروريسم را مديريت مي‌كنند در بر مي‌گيرد.

نوري المالكي با بيان اينكه خيلي از كشورها منتظرند كه ببينند اقدامات گروه‌هاي تروريستي در منطقه به مرحله برداشت برسد، اظهار داشت: كساني كه به ما قول حمايت داده بودند هم حمايت خود را متوقف كردند و به صراحت مي‌گويم تنها ايران به ما كمك كرد.

معاون رئيس جمهور عراق با بيان اينكه ما در برابر داعش نقص جدي در خصوص سلاح داشتيم، اظهار داشت: تنها كشوري كه سلاح‌هاي ما را تجهيز كرد، ايران بود. درست است كه ما اين سلاح‌ها را خريداري كرديم، اما از كشورهاي ديگر هم خريد داشتيم كه در اختيار ما قرار نگرفت.

نوري المالكي ادامه داد: زمانيكه امروز پول سلاح را پرداخت مي‌كرديم فردا تحويل مي‌گرفتيم، اما با خيلي از كشورها قرارداد داشتيم و ماه‌ها بود كه پول پرداخت كرده بوديم اما سلاح به ما داده نشد.

وي افزود: ايران تنها روي كاغذ به قراردادهاي خود عمل نكرد.

نوري المالكي با بيان اينكه درهاي كشور ما براي همكاري با هر كشوري باز است، يادآور شد: سفر من به ايران با هدف هماهنگي و تحليل تحولات منطقه انجام شده است.

اين مقام عراقي با بيان اينكه هر كشوري كه تماميت ارضي عراق را به رسميت بشناسد درخواست مذاكره‌اش را مي‌پذيريم، افزود: كسي كه به تماميت ارضي عراق احترام بگذارد دوست ماست و در سياست‌هاي خود ادامه روابط با اين كشورها را در دستوركار قرار مي‌دهيم.

*با قدرت در انتخابات شركت مي‌كنم

وي در پاسخ به سؤال ديگري در خصوص عدم كانديدا شدن براي انتخابات و اينكه در ديدار با مقام معظم رهبري كه رسانه‌اي نشد چه گذشت؟ گفت: اين ديدار در راستاي تقويت مناسبات و روابط دوجانبه بود و در اين ملاقات گزارشي از شرايط كنوني را ارائه كردم.

نوري مالكي عنوان كرد: با قدرت در انتخابات شركت خواهم كرد و هر گامي كه بتوانم براي تشكيل گروهي كه داراي اكثريت گروه‌هاي سياسي عراق باشد،‌برخواهم داشت.

*ايران در خط مقدم مبارزه با رژيم صهيونيستي

 اين مقام عراقي در خصوص مبارزه با رژيم صهيونيستي و برنامه عراق براي تشكيل جبهه مقاومت نيز گفت: من در مورد پديده‌اي خطرناك‌تر از تروريسم يعني رژيم صهيونيستي صحبت مي‌كنم، تمامي ما بر حمايت از جبهه مقاومت ايستاده‌ايم. رژيم صهيونيستي تنها به دنبال اشغال فلسطين نيست و طرح‌ها و توطئه‌هاي ديگري نيز در منطقه دارد.

وي ادامه داد: زماني كه در مورد مبارزه با طرح‌ها و توطئه‌هاي اين رژيم صحبت مي‌كنيم منظورمان يك مبارزه همه جانبه در همه حوزه‌هاي اقتصادي، سياسي فرهنگي و... است.

نوري المالكي گفت: در سايه چنين شرايطي كه رژيم صهيونيستي به دنبال تجزيه كشورهاي منطقه است، ايران در خط مقدم مبارزه با اين رژيم قرار دارد.

* عربستان خاستگاه تروريسم

دبيركل حزب اسلامي الدعوه در پاسخ به سؤالي در خصوص عربستان و نقش آن در منطقه عنوان كرد: عربستان خاستگاه تروريسم است و تروريسم از وهابيت سرچشمه مي‌گيرد و من بارها بر اين امر تاكيد كرده‌ام كه عربستان نمي‌تواند گروه‌هاي تروريستي را جمع‌آوري كند كه از بن لادن آغاز شد و بدتر از آن گروه‌هاي تكفيري هستند كه راي به تكفير مسلمانان مي‌دهند.
وي افزود: بارها تاكيد كردم عربستان به عنوان خاستگاه تروريسم تاوان اين امر را مي‌دهد و به آنها توصيه مي‌كنم از اين كارها دست بردارند، آنها هزينه سنگيني خواهند داد. حتي آمريكا هم به اين نتيجه رسيده كه عربستان خاستگاه تروريسم است و عربستان با سياست‌هايي كه در پيش گرفت دچار زيان شد.

معاون رئيس جمهور عراق ادامه داد: در خصوص سياست‌هاي عربستان در مورد سوريه، عراق و ايران نمي‌توان اسم سياست بر آن گذاشت، بلكه نوعي ماجراجويي بود.آنچه مهم است اين است كه هر حكومتي اشتباه مي‌كند و مي‌تواند درس بگيرد.

وي افزود: اميدوارم عربستان از اشتباهات خود درس بگيرد و جبران كرده و در سياست‌هاي خود تجديدنظر كند، به خصوص در مورد حادثه منا،
سياست‌هاي عربستان نيازمند بازنگري است.
اين مقام عراقي ادامه داد: درست است ما هزينه‌هايي را در تمام سطوح پرداخته‌ايم، اما اين عربستان است كه دچار خسران شده است.
* مواضع فرانسه

نوري المالكي در خصوص سفر اولاند به عراق و آمادگي فرانسه براي مشاركت در آزادسازي موصل نيز گفت: از فرانسه متشكريم، اما آيا تا به حال كمك خاصي براي آزادسازي موصل كرده است؟ اينكه در سطح رسانه‌اي فقط مطرح شود موضع خوبي است و اميدواريم مانع از برخي از اظهارات ديپلمات‌هايشان در خصوص عراق هم بشوند.

* حشدالشعبي را من تاسيس كردم

 دبيركل حزب اسلامي الدعوه عراق در ادامه و در پاسخ به سؤال ديگري در خصوص دخالت ايران در تشكيل حشدالشعبي نيز گفت: زبان اتهامات زباني رايج در سياست است و حشدالشعبي بدون دخالت ايران تاسيس شد و من آن را تاسيس كردم، ايران هم تاكنون نگفته كه آن را تاسيس كرده است. اين آيين نامه وجود دارد كه به دستور من ايجاد شده است.

وي توضيح داد: حشدالشعبي از تمام اقشار مردم عراق تشكيل شده و حتي يك ايراني هم در حشدالشعبي وجود ندارد و اين تصميم عراق بوده است.

*عراق تنها با يك جريان ساخته نمي‌شود

نوري المالكي در خصوص نقش ائتلاف ملي شيعيان عراق در وحدت عراق نيز عنوان كرد: ائتلاف ملي شيعيان عراق يك ساختار اساسي در ساختار سياسي عراق است و داراي تاثيرگذاري است. معتقديم عراق تنها با يك جريان ساخته نمي‌شود و تمام جريان‌هاي سياسي بايد حضور داشته باشند.

وي تصريح كرد: ما معتقديم هر وجبي از خاك عراق كه بازپس‌گيري مي‌شود توسط هر جرياني كه اين آزادسازي صورت گيرد، بايد به عراق بازگردد و مهم نيست كدام جريان در اين آزادسازي حضور داشته است. تمام مناطق آزاد شده به استان‌هاي خود باز مي‌گردند و اگر مناقشه‌اي وجود داشته باشد بر اساس قانون اساسي در مورد آن تصميم‌گيري مي‌شود.

*آماده‌ايم به كمك برادران خود در سوريه برويم

اين مقام عراقي با ابراز خرسندي از تحولات اخير در سوريه عنوان كرد: خدا را شكر كه سوريه دستاوردهايي داشت به خصوص در آزادسازي حلب.

وي گفت: حشدالشعبي و نيروهاي عراقي براي آزادي موصل و بخش‌هايي كه در اختيار داعش است، تلاش مي‌كنند و به صراحت مي‌گويم اگر بتوانيم عراق، موصل و مناطق اشغالي را از داعش پس بگيريم، آماده هستيم به كمك برادران خود در سوريه برويم و اين نظر شخصي من است.

نوري المالكي گفت: چرا كمك و مقابله نكنيم؟ گروه‌هاي تروريستي از كشورهاي ديگر وارد سوريه و از آنجا وارد عراق شدند و ما تسويه حسابي با آنها داريم كه بايد انجام دهيم.

 
منبع: فارس

برگشت به تلکس خبرها