• 2021-06-15 18:00:00
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1025413777

تجهیز مراکز فرماندهی شبکه پدافند هوایی به ادوات بسیار پیشرفته

امیر سرتیپ رحیم‌زاده گفت: مراکز فرماندهی و کنترل شبکه یکپارچه پدافند هوایی به تجهیزات بسیار پیشرفته با تکنولوژی بسیار بالا تجهیز شده‌اند

امیر سرتیپ «قادر رحیم‌زاده» فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) کشور در جریان بازدید از یکی از مراکز فرماندهی و کنترل پدافند هوایی، اظهار داشت: سامانه‌های پدافند هوایی در سطح کشور برابر طرح‌های مصوب گسترش یافته و همه این سامانه‌ها تحت کنترل عملیاتی شبکه یکپارچه پدافند هوایی قرار دارند.

وی افزود: مراکز فرماندهی و کنترل شبکه یکپارچه پدافند هوایی به تجهیزات بسیار پیشرفته با تکنولوژی بسیار بالا تجهیز شده‌اند. در کنار این‌ها ما با یک نظم، انضباط و هماهنگی خاصی که در کل شبکه یکپارچه پدافند هوایی حاکم شده و از طرفی آموزش‌های تئوری و عملی مستمر و انتقال تجربه‌ای که به طور مستمر در شبکه یکپارچه پدافند هوایی انجام می‌شود، به لطف خداوند متعال توانسته‌ایم احتمال خطای انسانی را در شبکه یکپارچه پدافند هوایی به حداقل ممکن برسانیم و دو مأموریت اصلی خودمان را با اقتدار کامل انجام دهیم.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) کشور گفت: مأموریت اول ما، رصد دائم و ۲۴ ساعته آسمان کشور با دقت و هوشمندی بالاست و با اقتدار کامل مشغول دفاع از آسمان ایران اسلامی هستیم. براساس استاندارد‌های بین‌المللی و همکاری خوب، نزدیک و هماهنگی که با بخش هوانوردی کشور داریم، در کنار انجام مأموریت اول، توانسته‌ایم یک آسمان امن، مطمئن و آرام‌بخش را برای هواپیما‌های مُجازی که از آسمان کشور ما قصد عبور دارند، فراهم کنیم؛ بنابراین اقتدار پدافندی و فراهم کردن آسمانی امن، امروز از مأموریت‌های حساسی است که ما روی آن تأکید داریم و به نحو مطلوبی در حال انجام آن هستیم.

امیر رحیم‌زاده گفت: ما در هر دو بُعد سامانه‌های پدافند هوایی اعم از سامانه‌های کشف، درگیری، جمع‌آوری اطلاعات و سامانه‌های جنگ الکترونیک عملکرد مطلوبی داشته‌ایم و متناسب با تهدیدات پیش رفته‌ایم. یکی از کار‌های بسیار مهمی که ما انجام می‌دهیم، رصد و پایش همه فعالیت‌هایی است که در سطح منطقه انجام می‌گیرد؛ بنابراین آماده‌سازی همه تجهیزات پدافند هوایی متناسب با تهدیداتی که وجود دارد در دستور کار و جزو اولویت‌های ما است.

وی افزود: هم در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و هم در مراکز تحقیقاتی و پژوهشی نیرو‌های تحت کنترل عملیاتی ما، با استفاده از نخبگان، جوانان، اندیشمندان و دانشمندانی که در سطح نیرو‌های مسلح و مراکز علمی و دانشگاهی هستند به پیشرفت‌های بسیار خوبی رسیده‌ایم که امروز توانسته‌ایم دقیق‌ترین سامانه‌های راداری و موشکی را تولید کنیم و به معنی واقعی کلمه به شعار «ما می‌توانیم» عمل کنیم؛ آن هم در فضایی که فضای تحریم است. یکی از امتیازات نیرو‌های مسلح این است که در این فضای تحریم‌ها به بالاترین درجه پیشرفت رسیده و نشان دادیم که اگر بخواهیم، می‌توانیم.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) کشور اظهار داشت: در کنار مسائل سامانه‌های فرماندهی و کنترل، خود این مراکز که امروز هم برای بازدید از یکی از این مراکز به اینجا آمدیم، دارای سامانه‌هایی هستند که همه سامانه‌های پدافند هوایی تحت کنترل آن قرار می‌گیرد. یکی از ویژگی‌های این مرکز و سامانه‌های پدافند هوایی این است که همه شبکه‌پذیر و شبکه‌محور هستند. یعنی وقتی امروز عرض می‌کنیم آسمان امن و اقتدار پدافند هوایی، بزرگترین علت آن این است که کلیه سامانه‌های ما شبکه‌پذیر و شبکه‌محور هستند و تمام فرامین از طریق شبکه با لایه‌های ارتباطی بسیار مطمئن صادر می‌شود و گزارش وضعیت سامانه‌ها را هم از طریق شبکه در این مراکز داریم.

امیر رحیم‌زاده تصریح کرد: در بخش‌های مرتبط با همین شبکه فرماندهی و کنترل بومی که امروز در وزارت دفاع و پشتیبانی‌های نیرو‌های مسلح با مشارکتی که از طریق متخصصان و کارشناسان نیرو‌های پدافند هوایی ارتش و سپاه و همچنین قرارگاه مشترک پدافند هوایی صورت گرفته، کار‌های بسیار ارزشمندی انجام شده است. امروز که ما اینجا حضور پیدا کرده‌ایم، برای ارتقای بخشی از این سامانه‌ها بود که به لطف خدا آن‌ها را مشاهده کردیم و این سامانه‌ها آزمایش خود را هم پس دادند و دقت مورد نظر و مطلوب ما را هم توانست تأمین کند.

وی خاطرنشان کرد: هر سامانه‌ای که در مدار عملیاتی قرار می‌گیرد، قطعاً آموزش‌های مرتبط با آن سامانه هم باید ارائه شود. بر همین اساس، دوره‌های مختلفی برای نیرو‌ها پیش‌بینی و درحال برگزاری است که در آن متخصصان ما متناسب با قابلیت‌هایی که امروز به این سامانه‌ها اضافه شده آموزش می‌بینند تا بتوانیم توام با پیشرفت تکنولوژی و فراهم کردن سامانه‌های مختلف برای شبکه یکپارچه پدافند هوایی، آموزش‌ها را هم مرتبط با آن‌ها ارتقا دهیم که ان‌شاءالله هماهنگ با هم بتوانیم با آمادگی کامل از کشور دفاع کنیم.

فرمانده قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) کشور گفت: با تمام تلاش‌هایی که در عرصه دفاعی مخصوصا در عرصه پدافند هوایی انجام شده، هم در بُعد سامانه‌های پدافند و هم در بُعد شبکه یکپارچه پدافند و مسئولیت‌هایی که من در بحث عملیاتی پدافند هوایی نیرو‌های مسلح کشور برعهده دارم، بحمدالله امروز آمادگی در بالاترین سطح خود قرار دارد و ما آسمان کشور را به‌طور دقیق در حال پایش و فعالیت‌های دشمن را زیرنظر داریم.

امیر رحیم‌زاده همچنین تصریح کرد: فرصت را مغتنم می‌شمارم و در این موقعیت حساسی که هستیم و به روز ۲۸ خردادماه و انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شویم، می‌خواهم توصیه‌ای را به‌عنوان یک سرباز و فدایی این ملت، به مردم داشته باشم؛ یکی از مؤلفه‌های قدرت ملی، حضور مردم است و مصداق عینی و عملی آن در این برهه از زمان با همه توطئه‌هایی که در حال انجام است حضور مردم در صحنه انتخابات است.

وی ادامه داد: این را همه ما باید بدانیم که هر رای ما موجب ارتقای ضریب امنیتی و دفاعی کشور خواهد بود و مُشتی بر دهان دشمنان و یاوه‌گویانی است که می‌خواهند ملت را از نظام و پشتیبانی‌های نیرو‌های مسلح جدا کنند. اگر اعتقاد داریم که در دوران هشت سال دفاع مقدس عامل اصلی موفقیت‌های ما پشتیبانی‌های مردمی بوده که نه‌تنها یک کشور بلکه اکثر کشور‌هایی که در یک صف ایستاده بودند و در مقابل نظام ما هشت سال تلاش کردند، ولی یک وجب از خاک‌مان به دست دشمن نیفتاد، امروز هم این پشتوانه مردمی و پشتیبانی‌هایی که ما انتظار داریم مشارکت همه مردم در انتخابات است. این اتفاق می‌تواند حالت بازدارنده داشته و ان‌شاءالله قوت قلبی برای نیرو‌های مسلح باشد و موجب یأس و ناامیدی دشمنان شود که بدانند ملت و نیرو‌های مسلح همه باهم برای دفاع از نظام و کشور خودشان حضور دارند.

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}