• 2021-06-10 08:50:00
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1761405054

سیستم اقتصادی کشور سلطان پرور است

محسن رضایی گفت: منابع نباید در اختیار ویژه خواران و گردن کلفتان باشد. دولت ما گردن کلفتان را سرجای خودشان می‌نشاند و اگر دولت مستقر شود حق به حقدار می‌رسد.

محسن رضایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیمای رسانه ملی گفت: من در گفتگوی ویژه خبری جلسه پیش که آمده بودم گفتم به بعضی از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ اجحاف شده و من از آن‌ها دلجویی کردم، اما بعداً علیه من هجمه ایجاد شد، ولی همه دیدیم که پس از آن خود مقام معظم رهبری فرمودند به برخی جفا شده و جبران شود، وقتی یک معیار تشخیص حق از باطل وجود دارد همه باید پشت آن حرکت کنیم و نباید جلوتر از آن باشیم البته هنوز برای من سوال است که نتیجه چه شد و نهادهای مسئول درباره جبران باید جواب بدهند.

وی افزود: من به نحوه برپایی مناظرات هم انتقاد دارم، چون در سه دقیقه اصلاً فرصت طرح مسئله وجود ندارد و این شکل از مناظرات نمی‌تواند مناظرات را حل کند چرا که مردم در مناظره‌ها قدرت مقایسه کاندیداها را پیدا می‌کنند.

رضایی در خصوص هدفمندی یارانه‌ها افزود: مردم از من می‌پرسند با یارانه ۴۵ هزار تومانی که اکنون ۲ دلار شده چکاری می‌توانند بکنند؟ مردم الان نمی‌دانند فردای بازار چه خبر است و از من می‌پرسند این هرج و مرج و بی انضباطی قیمت‌ها کی تمام می‌شود؟

وی گفت: قدرت خرید یارانه‌ها روز به روز پایین آمده و از سوی دیگر قیمت‌ها ۱۰ برابر شده است، علت اینکه یارانه ۴۵۰ هزار تومانی می‌دهم در واقع الان برابر همان ۲۰ دلار گذشته است و من می‌گویم باید همان قانون را اجرا کنیم و همان ۲۰ دلار را الان به مردم بدهیم.

محسن رضایی عنوان کرد: قبلاً یک بخش از یارانه را می‌گرفتند و می‌خواستند آن را به تولیدکننده‌ها بدهند که در آخر هم ندادند اگر ما این پول را در اختیار خود مردم قرار دهیم آن‌ها خودشان هم می‌توانند در تولید هم نقش پیدا کنند، من در مرحله اول بنا دارم این رقم ۴۵۰ هزار تومان را برای یک جمعیت ۴۰ میلیون نفری اختصاص دهم، اما طی یک یا دو سال بعد به ۶۰ میلیون نفر هم خواهد رسید، چون منابع جدیدی را آرام آرام آزاد خواهیم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: من ۴ الی ۵ منبع برای این پول فراهم کردم ما وقتی قول می‌دهیم همیشه در عمل بیشتر از قول خود را انجام می‌دهیم و این تجربه دفاع مقدس در بنده است یکی از این منابع صرفه جویی در صنایع بزرگ است به طور مثال در نیروگاه‌ها، فولاد و سیمان ۲۵ درصد گاز طبیعی کشور مصرف می‌شود، ما با ۱۰ درصد صرفه جویی در مدیریت این صنایع می‌توانیم نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال آزاد کنیم.

وی افزود: در این صنایع به قدری اوضاع از هم پاشیده و آن قدر در سوخت اسراف می‌شود و هیچ نظارتی وجود ندارد به راحتی می‌توان ظرف ۵ ماه اول این مقدار گاز را صرفه جویی کرد به طوری که حتی در بعضی از جاها با بکارگیری از یک پارچه خنک کننده در مقاطع انتقال حرارت می‌توان مقداری از گاز را صرفه جویی کرد.

محسن رضایی گفت: ما در کشور مشکل تولید نداریم، اما در بحث گاز ظرف چهار سال آینده گاز کشور سر به سر می‌شود و در برنامه دولت ما یعنی دولت اقدام و تحول جایگزینی انرژی‌های نو مثل انرژی‌های خورشیدی، بادی و زمین گرمایی بکار گرفته خواهند شد و تمام گاز طبیعی را به پتروشیمی‌ها می‌دهیم که باعث می‌شود ۱۰ برابر قیمتی که الان به نیروگاه‌ها می‌دهیم درآمد ملی ایجاد شود.

با پول مردم، یک عده مافیای گردن کلفت تربیت شدند

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: با پول مردم یک عده مافیای گردن کلفت تربیت شدند.

محسن رضایی افزود: حیف و میل کردن پول‌هایی که دولت به عنوان ارز ۴,۲۰۰ تومان تحویل می‌دهد و معلوم نیست چه بلایی بر سر آنها می‌آید.

وی گفت: دادستان امور اقتصادی با شکایت‌های خود دولت در حال حاضر ۱۲ میلیارد یورو پرونده باز هست که ارزهای ۴۲۰۰ تومانی را گرفته اند ولی به جای آن هیچ کالایی وارد نشده است.

رضایی اضافه کرد: تجربه نشان داده که معمولاً یک سیستم مافیایی وجود دارد که حدود ۳۰ درصد از ارزهای ۴۲۰۰ تومانی را می‌گیرد ولی به کالایی تبدیل نمی‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ۵۰ درصد از ارزهایی که به کالا تبدیل می‌شود به سر جای خود می‌رود یعنی به مرغداری‌ها اختصاص داده می‌شود ولی ۵۰ درصد دیگر که به کالا تبدیل شده است به سمت جاهای دیگر می‌رود.

وی افزود: حدوداً ۴ میلیارد دلار در اینجا از ۸ میلیارد دلار می‌توانیم صرفه جویی می‌کنیم.

رضایی گفت: ما با پول مردم یک عده، مافیای گردن کلفت تربیت کرده ایم چون از ۳۱ میلیارد دلار که ۶۰۰ هزار میلیارد ما صرف واردات نهاده‌ها کرده ایم، ۱۲ میلیارد یورو آن در حال حاضر پرونده دارد.

وی افزود: وقتی ما پول دولت را تبدیل به کالاهای دولتی می‌کنیم به جای اینکه خود دولت این کالا را توزیع کند به دست کسانی می‌دهیم که این مافیا شکل می‌گیرد.

این نامزد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه سیستم اقتصادی ایران به سیستم سلطان پرور تبدیل شده است، گفت: سلطان‌های مافیایی که در حقیقت این وسط تعدادی پول‌ها را حیف و میل می‌کنند و دولت هم هیچ نظارتی روی آن ندارد.

وی با اشاره به موضوع مرغ افزود: در موضوع مرغ، ذرتی که با ارز ۴,۲۰۰ تومان تأمین شده بود به یک صورت، آن جوجه‌هایی که باید ذرت به آنها داده می‌شد کشته شدند.

رضایی گفت: این همه پول بیت المال حیف و میل می‌شود و حالا که ما می‌خواهیم یک بخشی از این را به مردم بدهیم، عده‌ای سر و صدا می‌کنند.

منابع نباید در اختیار ویژه خواران و گردن کلفتان باشد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: منابع نباید در اختیار ویژه خواران و گردن کلفتان باشد. دولت ما گردن کلفتان را سرجای خودشان می‌نشاند واگر دولت مستقر شود حق به حقدار می‌رسد.

محسن رضایی با اشاره به یارانه دولتی در زمان آقای احمدی نژاد افزود: در آن زمان یارانه ۲۰ دلار بود که الان میزان یارانه ۲ دلار است.

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم و یک قولی به مردم دادیم که باید صادقانه به آن عمل کنیم و آن موضوع واقعی کردن میزان یارانه هاست.

رضایی افزود: یک عده در کشور اضافه مصرف یارانه دارند و ما با دادن یک کارت مصرف انرژی، اضافه مصرف را شفاف می‌کنیم و به کسانی که اضافه مصرف دارند عوارض تعلق می‌گیرد.

وی ادامه داد: وقتی یکی شخصی یک لوستری در ایوان ویلایش آویزان است مصرفش اندازه مصرف یک روستاست باید یارانه اش برابر دیگران باشد؟ پس عدالت کجاست؟.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور گفت: بعضی می‌گویند آقای رضایی می‌خواهد قیمت را بالا ببرد اما این فقط عوارض برای سه الی چهاردرصد جمعیت کشور است که شش و نیم میلیارد دلار یارانه سوخت را مصرف می‌کنند که ماشین‌های متعدد و ویلاهای مختلف دارند و ناراحت نمی‌شوند که اگر عوارض به آنها بسته شود.

رضایی درخصوص منابع یارانه‌ها و پایدار بودن آنها و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ گفت: ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حذف نمی‌شود و توزیع دولتی خواهد بود که قیمت واقعی کالاها در ارزهای ۴ هزار و ۲۰۰ بدست مردم برسد.

وی افزود: منابع نباید در اختیار ویژه خواران و گردن کلفتان باشد. دولت ما گردن کلفتان را سرجای خودشان می‌نشاند و اگر دولت مستقر شود حق به حقدار می‌رسد.

رضایی گفت: من ۴۵۰ هزار تومان یارانه را خواهم داد، من یک سرباز هستم و تا به حال حرفی نزدم که به آن عمل نکرده باشم وقتی که گفتم خرمشهر آزاد می‌شود آزاد شد. من به مردم قول می‌دهم که شما مثل امروز پشیمان نخواهید شد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهور درخصوص بورس و متضرر شدن برخی افراد و ساماندهی بازار سرمایه افزود: قصه، قصه پردرد است و تعداد بسیار زیادی از مظلومین سرمایه خود را فروختند و برخی جهیزیه دختر خود را فروختند به خیال اینکه بورس بالا می‌رود، فارغ از اینکه زندگی شأن دود شد.

وی ادامه داد: ماجرا از بانک مرکزی و ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی شروع شد. ارزی که باکاهش نرخ سود بانکی همراه شد و عده‌ای که پول‌هایشان را از بانک در آوردند و بعد دولت، تبلیغات زیادی حول بازار بورس را شروع کرد که اینها همه باعث شد پول‌ها به بورس بیاید.

رضایی افزود: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نتوانستند بفهمند که این پولی که می‌آید به بورس اگر در جهت تولید و سرمایه گذاری خارج نشود تبدیل به گردباد می‌شود.

وی گفت: این اتفاق تا بهمن و اسفند به ۵۰۰ هزار نفر در بورس رسید که در فروردین تبلیغات افزایش پیدا کرد و در خرداد، تیر و مرداد قشر محروم و مظلوم هم به بورس وارد شدند تا نوزدهم مرداد که روز سیاه بورس با سخنرانی دکتر روحانی با محوریت دعوت مردم به بورس بود که منجر به سقوط بورس شد.

وی افزود: بورس نیاز به اعتماد دارد و دولت باید اعتماد را در بورس حفظ کند تا بورس جلو برود.

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}