• 2021-04-29 13:10:13
  • دسته‌بندی:
  • کد خبر: 1492347323

ظرفیت‌های زکات برای فقرزدایی

ظرفیت‌های بخش کشاورزی و دامداری در استان ایلام فرصتی بی‌نظیر را برای ترویج فرهنگ زکات فراهم کرده که در صورت محقق شدن می‌توان بخش از مشکلات اقتصادی نیازمندان این استان را برطرف کرد.

 استان ایلام در غرب ایران یکی از قطب‌های کشاورزی و دامداری در کشور شناخته می‌شود به طوری که سالانه بیش از یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان برداشت می‌شود.

وجود ۲ میلیون و ۴۰۰ رأس دام سبک و سنگین و تولید سالانه ۲۷ هزار تن گوشت قرمز، موجب رونق در دامداری در این استان شده است.

در کنار ظرفیت‌های بزرگ استان ایلام، متأسفانه مسئله فقر و مشکلات اقتصادی در استان نیز زیاد مشاهده می‌شود و طبق آمارها بیش از یک پنجم جمعیت استان ۶۰۰ هزار نفری ایلام تحت پوشش نهاده‌های حمایتی هستند.

تعداد بالای جمعیت افراد آسیب پذیر و نیازمند در استان ایلام باعث شده نهاده‌های حمایتی در خدمات رسانی به همه اقشار نیازمند، دچار مشکلات و چالش‌های بزرگی باشند.

با توجه به ظرفیت‌های بزرگ بخش کشاورزی و دامداری در استان و از طرف دیگر وجود اقشار آسیب پذیر متعدد در استان، پرداخت زکات و ترویج این فریضه الهی می‌تواند بخشی از مشکلات و کمک به نیازمندان را مرتفع کند.

متأسفانه تاکنون زکات در استان ایلام به خوبی فرهنگ سازی نشده و از ظرفیت‌های بزرگ این فریضه الهی برای فقرزدایی در استان به خوبی استفاده نشده است.

فعالیت شورای زکات در همه مناطق استان ایلام

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: زکات یکی از واجبات الهی است که در آیات و روایت‌های زیادی از آن اسم برده شده و ترویج زکات آثار بسیار مشهودی در جامعه خواهد داشت.

قنبر موسی نژاد بیان کرد: در حال حاضر شورای زکات استان و همه شهرستان‌های استان فعال است و حتی در ۲۰۰ روستای استان شورای زکات تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه استان ایلام ظرفیت‌های بزرگی در پرداخت زکات دارد، افزود: زکات یکی از عناصر تشکیل دهنده اسلام است و همه افرادی که نظام جمهوری اسلامی مسئولیت دارند می‌توانند در احیای زکات نقش داشته باشند.

لزوم هدایت زکات به سوی فقرا

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام عنوان کرد: اولین و مهمترین نکته در پرداخت زکات، هدایت زکات‌های جمع آوری شده به سوی فقرا و نیازمندان است، و عایدات زکات باید نصیب این اقشار شود.

موسی نژاد تصریح کرد: بر همین اساس ۸۰ درصد زکات جمع آوری شده در استان ایلام به سمت افراد نیازمند و فقرا هدایت می‌شود و مابقی صرف کارهای عام المنفعه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در واقع زکات باید برای رفع نیاز نیازمندان باشد، افزود: کشاورزان و دامداران اقشار اصلی پرداخت کننده زکات در استان هستند و باید از این ظرفیت بزرگ بیشتر برای حل مشکلات نیازمندان در استان استفاده شود.

شفافیت عملکرد پرداخت زکات

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین نکات در بحث زکات، شفافیت در بحث جمع آوری و پرداخت است که این مسئله توسط افراد خیر و نظارت افراد عضو شورای زکات انجام می‌شود.

موسی نژاد بیان کرد: بعضی از مواقع افراد خیر خود تعیین می‌کنند مبلغ زکات در کدام بخش و در چه زمینه‌ای هزینه شود با به طور مثال در یک روستا شورای زکات روستا و افراد خیر منطقه تصمیم می‌گیرند، زکات جمع آوری شده برای ساخت مسجد هزینه شود.

کارکردهای اجتماعی زکات

وی با اشاره به کارکردهای اجتماعی زکات، اظهار کرد: کارکردهای اجتماعی زکات علاوه بر اینکه باعث خیر و برکت در زندگی زکات دهنده می‌شود، در کاهش آسیب‌های اجتماعی، عدالت و کاهش فقر اقتصادی بسیار مؤثر است.

موسی نژاد عنوان کرد: متأسفانه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نشأت گرفته از مشکلات اقتصادی است و اگر این مشکلات اقتصادی و فقر کمتر شود، قطعاً آسیب‌های اجتماعی کاهش خواهد یافت.

وی گفت: زکات می‌تواند یکی از عوامل مهم و تأثیر گذاری در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه باشد.

وضعیت پرداخت زکات در استان ایلام

مدیرکل کمیته امداد با اشاره به اینکه امسال پیش بینی شده بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فقط در بخش کشاورزی استان، درآمد نصیب کشاورزان استان شود، گفت: باید از این ظرفیت بزرگ برای جمع آوری زکات استفاده کرد.

وی گفت: ترویج و فرهنگ سازی در زمینه زکات در استان نیازمند ورود دستگاه‌های فرهنگی است، این ظرفیت عظیم بخش کشاورزی برای پرداخت زکات در صورت محقق شدن می‌تواند بسیاری از مشکلات نیازمندان را حل کند.

موسی نژاد عنوان کرد: سال ۹۹، بیش از پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان یعنی دوبرابر سال ۹۸ در استان ایلام زکات جمع آوری شده است، در حالی که ظرفیت‌های استان برای پرداخت بیش از این اعداد و ارقام است.

وی گفت: در صورت فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ زکات در استان، می‌توان سالانه ۴۰ تا ۵۰ میلیارد زکات در استان جمع آوری کرد که مبلغ می‌تواند نقش مؤثری در فقرزدایی و حل مشکلات اقتصادی اقشار نیازمند داشته باشد.

لزوم فرهنگ سازی زکات در استان ایلام

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام در ادامه با اشاره به اینکه زکات در استان ایلام نیازمند همکاری همه دستگاه‌های اجرایی است، افزود: کارگروه تبلیغ و فرهنگ سازی در شورای زکات استان شکل گرفته و انتظار است رسانه‌ها در این زمینه کمک کنند.

وی گفت: قطعاً پرداخت زکات و فرهنگ سازی در این زمینه می‌تواند آثار بسیار زیادی بر استان داشته باشد، البته این مهم نیازمند مشارکت همگانی است.

ظرفیت‌های بخش کشاورزی برای پرداخت زکات

رئیس جهاد کشاورزی استان ایلام نیز اظهار کرد: ظرفیت‌های مختلفی در بخش کشاورزی و دامداری در استان ایلام برای پرداخت زکات وجود دارد و جهاد کشاورزی آماده همکاری با کمیته امداد استان برای جمع آوری زکات است.

محمدعلی اقدسی بیان کرد: ۳۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی در استان ایلام وجود دارد که پیش بینی می‌شود در بخش گندم، جو و کلزا امسال بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد نصیب کشاورزان استان شود.

اقدامات تبلیغات اسلامی ایلام برای فرهنگ سازی در زمینه زکات

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان ایلام نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: تبلیغات اسلامی استان ایلام به عنوان مسئول کارگروه تبلیغ در شورای زکات انتخاب شده است.

حجت الاسلام محمد فتاحی با اشاره به اینکه از همه ظرفیت‌های ادارات تبلیغات و روحانیون برای فرهنگ سازی و تبلیغ زکات استفاده می‌شود، افزود: تاکنون تبلیغات محیطی در سطح شهر و روستا در زمینه زکات توسط تبلیغات استان انجام شده است.

وی گفت: یکی از مهمترین اقدامات دیگر در حوزه تبلیغات اسلامی استان، تبلیغ چهره به چهره توسط روحانیون تبلیغی مستقر و طرح هجرت در زمینه زکات بوده است.

فتاحی با اشاره به تهیه محتوای تبلیغی لازم در خصوص فریضه زکات، افزود: گزارش مستند از فعالیت‌های روحانیون زکات توسط صدا و سیما‬ پخش شده است.

وی عنوان کرد: دهیاری‌ها و شهرداری نیز برای فضاسازی تبلیغی و محیطی با موضوع زکات با تبلیغات اسلامی استان همکاری کرده‌اند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی ایلام با اشاره به ای تکه در مصرف زکات فقرا و نیازمندان اصلی ترین دریافت کنندگان هستند، بیان کرد: ائمه جمعه و جماعات و رسانه‌ها نقش مهمی در زمینه تبیین زکات در بین مردم دارند.

با وجود همه ظرفیت‌های بخش کشاورزی و دامداری در استان ایلام، متأسفانه هنوز از ظرفیت برای جمع آوری زکات در استان ایلام به خوبی استفاده نمی‌شود، این مهم نیازمند فرهنگ سازی، مشارکت مردم و ترویج زکات در استان است.

فقر اقتصادی امروز مشکلات بی شماری در استان ایلام ایجاد کرده است، علاوه بر این اقشار نیازمند در بخش مسکن، جهیزیه، تحصیل و… دچار مشکلات بی شماری هستند، قطعاً پرداخت زکات می‌تواند بخشی زیادی از این مشکلات را حل کند.

با توجه به اینکه در فصل برداشت محصولات کشاورزی در استان ایلام قرار داریم، نیاز است از همین الان گروه‌های مختلف و نهادهای فرهنگی در زمینه فرهنگ سازی پرداخت زکات در استان ورود کنند.

آیا مطلب فوق را پسندیدید؟

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«شهید نیوز» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

}