شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com : پشت پرده نصب تجهيزات آمريكايي CTBT؛ محدودسازي توان دفاعي موشكي ايران؟
چهارشنبه، 16 اسفند 1396 - 11:50 کد خبر:192493
شهيدخبر: بررسي سايت رسمي CTBT حاكي از آنست كه مراحل نصب و استقرار چندين ايستگاه لرزه سنجي مربوط به تجهيزات نظارتي هسته‌اي در ايران درحال انجام است.

در چند روز گذشته خبرهايي درخصوص نصب تجهيزات نظارتي هسته‌اي در ايران مطرح شده است.

روز سه‌شنبه (15 اسفندماه) سخنگوي وزارت خارجه نصب هرگونه ايستگاه مرتبط با كنوانسيون «منع جامع آزمايش‌هاي اتمي» موسوم به «CTBT» در ايران را تكذيب كرد. قاسمي در واكنش به ادعاي سايت المانيتور مبني بر صدور مجوز صادرات تجهيزات نظارتي از سوي دولت آمريكا با هدف تشديد نظارت بر اجراي برجام و برنامه هسته‌اي ايران گفته است كه محتواي خبر اين سايت مخدوش و اطلاعات ارائه‌شده در آن درباره ايران نادرست و غيرواقعي است.

حسام‌الدين آشنا نيز درخصوص نصب تجهيزات CTBT عنوان كرده است: «برادران عزيزي كه اتهام‌هاي بزرگي را در مورد CTBT به كشور وارد مي‌كنند حالا كه دست‌شان مي‌رسد مناسب است عقلانيتي بيشتر به خرج دهند و اول صحت و سقم خبر را جويا شوند و سپس دست به قلم ببرند».

اما بررسي سايت رسمي CTBT حاكي از آن است كه مراحل نصب و استقرار دو ايستگاه «لرزه‌سنجي كمكي» در كرمان و شوشتر به پايان رسيده و علاوه بر آن، طرح نصب دو ايستگاه «لرزه‌سنجي اصلي» و «فروصوت» به تأييد CTBT رسيده و طرح نصب دو ايستگاه «راديو نوكلئيد» و «سامانه كشف گاز» در تهران نيز در دست آماده‌سازي قرار دارد.

بيش از 180 كشور عضو سي‌تي‌بي‌تي هستند و 166 عضو آن را تصويب كرده‌اند؛ ولي تاكنون فقط 13 ايستگاه رصد اين پيمان در سراسر دنيا نصب شده كه از اين تعداد، دو ايستگاه در ايران مستقر شده‌ است. اين اتفاق درحالي رخ داده است كه جمهوري اسلامي ايران هنوز اين معاهده را تصويب نكرده است.

نكته قابل توجه آن است كه كشورهاي امضاكننده اين معاهده همچون آمريكا، روسيه و انگلستان و رژيمي مانند اسرائيل و برخي ديگر از كشورهاي امضاكننده سي‌تي‌بي‌تي، نصب تجهيزات ايستگاه‌هاي شناسايي اين معاهده در خاك خود را نپذيرفته‌اند.

اين اتفاق ممكن است موجب خروج اطلاعات استراتژيك كشور از طريق ايستگاه‌هاي CTBT به كشورهاي بيگانه همچون آمريكا و همچنين رژيم صهيونيستي شود كه درصدد انجام پروژه‌هاي خرابكارنه اطلاعاتي در داخل ايران هستند و همچنين محدوديت‌هايي براي پيشترفت در زمينه‌ دفاعي و هسته‌اي كشور فراهم مي‌كند. در سطحي كلان‌تر نيز اين اقدام موجب فراهم شدن زمينه‌ بهانه‌هاي كشورهاي غربي براي اعمال فشار و تحريم‌هاي جديد عليه ايران مي‌گردد.

• سايت رسمي معاهده CTBT در پنج نقطه از ايران خبر از تجهيزات نظارتي اين معاهده مي‌دهد.
• جزئيات تجهيزات معاهده CTBT در ايران به ادعاي سايت رسمي اين معاهده: تجهيزات در دو نقطه نصب شده/طراحي تجهيزات در دو نقطه پايان يافته/نصب تجهيزات در يك نقطه هم تاييد شده است.

هر يك از اين ايستگاه‌هاي سي‌تي‌بي‌تي كاربردهاي متفاوتي دارد. ايستگاه لرزه‌سنجي اصلي به كمك ايستگاه‌هاي لرزه‌سنجي كمكي تمامي لرزه‌هاي ناشي از آزمايش‌هاي تسليحاتي را كشف و ثبت مي‌كنند و اطلاعات به دست آمده از آن را به شبكه مركزي سي‌تي‌بي‌تي مي‌فرستند. شبكه‌اي كه همه اعضا، از جمله آمريكا و اسرائيل به داده‌هاي آن دسترسي دارند. ايستگاه راديونوكلئيد قادر به كشف ذرات جامد و گازهاي راديواكتيو و سنجش ميزان فراواني آنهاست.

ايستگاه گاز به عنوان مكمل ايستگاه راديونوكلئيد، به كشف گازهاي متصاعد شده از انفجارهاي زيرزميني مي‌پردازد. اگر آزمايش‌ها و انفجارهاي تسليحاتي در تاسيسات زيرزميني صورت گيرد و ساير ايستگاه‌ها قادر به شناسايي و تعيين دقيق نوع آنها نباشند، ايستگاه گاز با كشف گازهاي متصاعد شده به جو مي‌تواند اطلاعات لازم را تامين كند.

از نحوه عملكرد تجهيزات جديد آمريكايي، جمع‌آوري اطلاعات به‌دست‌آمده و مكان ارسالي اين داده‌ها چيزي مشخص نيست و اين اطلاعات مهم مي تواند در اختيار كشورهاي ديگر به اشتراك گذاشته شود.