شهيدخبر اخبار شهدا مدافعان حرم shahidnews.com : وحدت، حلقه مفقوده اقدام شتاب زده طرح نايب الشهيد در اربعين حسيني
سه شنبه، 9 آبان 1396 - 10:51 کد خبر:177509
طرح نايب الشهيد در پياده روي اربعين اگرچه به خودي خود بسيار هوشمندانه و عالي به نظر مي رسد اما غفلت از يك موضوع ظريف تحت عنوان وحدت في مابين دوكشور ايران و عراق، ممكن است به آن آسيب برساند.

راهپيمايي عظيم و بي نظير اربعين حسيني داراي اهميت خاص و جايگاه ويژه مي باشد كه با توجه به تحولات منطقه خاور ميانه، اين اهميت و حساسيت امسال بيش از سالهاي قبل مي باشد.

زيارت اربعين كه تنها در مورد حضرت اباعبدالله الحسين(ع) برگزار ميشود گرچه امتيازي خاص براي آنحضرت محسوب ميشود اما فلسفه اين زيارت و بخصوص راهپيمايي شيعيان براي گراميداشت اربعين حسيني در كربلاي معلي، داراي ابعاد مختلف اعتقادي، فرهنگي، اجتماعي و سياس است.

راهپيمايي اربعين، يك پياده‌روي معمولي و يا يك سنت محلي نيست و حضور ميليون‌ ها مسلمان و افراد آزاده در اين راهپيمايي، قطعا درس هاي آموزنده و عبرت آموزي داشته و حامل پيام‌هاي مهمي است كه معرفي شخصيت و اهداف امام حسين(ع) مهمترين آنهاست.

راهپيمايي عظيم اربعين حسيني فرصتي است تا بين جوامع شيعه در سرتاسر دنياي اسلام وحدت و يكدلي به وجود آيد. وحدتي كه حول محور اباعبدالله الحسين عليه السلام شكل گرفته و رفته رفته مستحكم و استوار مي شود. 
راهپيمايي عظيم اربعين در حقيقت تاكيدي است به وجوه اشتراكي جوامع شيعي كه در طول ساليان دراز در زير سلطه ديكتاتورها و دولت هاي متخاصم ضد شيعي بوده اند. اربعين تاكيدي است بر نقاط اشتراك و دوري از نقاط افتراقي كه برحسب وجود نظام هاي حكومتي گذشته بر جوامع شيعي سيطره داشته اند.

اين حقيقت اربعين را بايد درك كرد و براي اعتلاي آن برنامه ريزي صحيح و هوشمندانه اي داشت.

در روزهاي منتهي به اربعين حسيني، از طرحي با نام نائب الشهيد براي راهپيمايي اربعين رونمايي شده است كه نه تنها موجب تقويت اشتراكي كه به آن اشاره شده نمي شود بلكه مي تواند به ايجاد اختلاف ميان دو جامعه شيعي و برادر ايران و عراق نيز منجر شود. 

قرار است مشاركت كنندگان در اين طرح، به نيابت از يك شهيد دفاع مقدس در راهپيمايي اربعين شركت كنند.
جنگ تحميلي عراق عليه ايران كه با حمايتهاي ساير كشورهاي جهان صورت گرفت گستره هاي زيادي داشت.

در اين ميان، عده اي از مردم شيعه عراق كه به اجبار صدام وارد جنگ با ايران شده بودند و يا يكسري از عراقي ها كه در قالب سپاه بدر با ايران همكاري مي‌كردند، با سقوط صدام از حكومت در عراق، در كنار اغلب مردم اين كشور با آزادي كه پيدا كرده بودند بيش از پيش به مردم ايران نزديك شدند.

مي توان گفت وجود عتبات عاليات در اين نزديكي و قرابت ميان مردم دو كشور بسيار موثر بوده است. حال كه راهپيمايي اربعين بيش از گذشته مي تواند به اين انسجام و نزديكي دو ملت شيعه ايران و عراق كمك كند لازم است با طرح ريزي برنامه‌هاي مختلف به اين موضوع توجه ويژه‌اي نشان داد.

بنابراين طرح نائب الشهيد كه بر اساس آن عكس شهداي دفاع مقدس در مسير پياده روي اربعين نصب مي شود مي‌تواند عليرغم نيت خوب و مثبت برگزاركنندگان آن عواقب نامطلوبي به بار بياورد.

مي توان بجاي نصب تصاوير در مسير عمودهاي داخل عراق، در مرزها و فرودگاه هاي داخلي اين كار را انجام داد يا اينكه به اشتراكاتي نظير شهداي مدافع حرم يا شهداي منا پرداخت و تصاوير ايشان را در مسير راهپيمايي قرارداد.

بنابراين پيشهاد مي شود، توجه به شهداي دفاع مقدس در داخل كشور و مبادي ورودي مانند فرودگاه ها و يا مرزهاي زميني معطوف شود و مراقب بود كه اين چنين اقداماتي باعث تحريك و يا رنجش ملت هاي ديگر نگردد. 

 به عنوان مثال، براي اينجانب كه در راهپيمايي اربعين سال گذشته شركت كرده بودم حادثه اي رخ داد كه بيان آن خالي از لطف نيست.

 طي مسير راهپيمايي به اصرار يك فرد عراقي براي استراحت وارد منزل وي شدم. در خانه اين فرد مشاهده كردم كه تصويري از پدر مرحومش بر روي ديوار قرار دارد. وقتي علت فوت پدر وي را جويا شدم او گفت كه پدرم در جنگ با جنود خميني و در حاليكه راننده كاميون بوده در جريان اصابت يك موشك ايراني به شهادت رسيده است. وي ادامه داد كه عمويش در ايران اسير بوده و پس از آزادي از ايرانيان بسيار تعريف مي‌كرد.

به گفته وي، يكي از عموهايش نيز به دليل اينكه نمي خواسته با ايرانيان وارد جنگ شود توسط رژيم بعث عراق تيرباران شده و به شهادت رسيده است.

تصوير پدر آن مرد بر روي ديوار بود و تصوير پدر شهيد من نيز در جيبم قرار داشت. هر دو دلداده مكتب اهل بيت(ع) بوديم كه زير يك سقف قرار داشتيم، باتجربه‌اي مشترك اما به ظاهر در تعارض. 

 لذا همانگونه كه از خاطره شخصي بنده روشن است، بايد ضمن درك صحيح وقايع گذشته بين دو ملت ايران و عراق، حول محور اهل بيت عليه السلام و باتوجه به وجوه اشتراكي دو ملت شيعه، موجبات تقويت مكتب شيعه و تبليغ رخداد عظيم اربعين را در جهان فراهم كرد.

 

نگارش از : داود حسين زاده فضل، فرزندشهيد ومديرمسئول پايگاه خبري شهيدنيوز(شهيدخبر)